کریپتو کده

استیبل کوین USDD چیست؟ آشنایی با نحوه کار استیبل کوین شبکه ترون

استیبل کوین‌ها یکی از ابزارهای اصلی برای جلوگیری از ضرر در نوسانات بازار رمز‌ارزها محسوب می‌شوند. تا کنون انواع مختلفی از استیبل کوین‌ها با مکانیسم‌های عملکردی متفاوت ایجاد شده‌اند. یکی از انواع استیبل کوین‌ها، استیبل کوین‌های الگوریتمی هستند. توکن USDD یکی از استیبل کوین‌های الگوریتمی محسوب می‌شود که مکانیسم عملکرد آن بسیار شبیه به استیبل کوین شبکه ترا یا UST است. با سقوط شبکه ترا اعتماد به این نوع ارزهای دیجیتال با‌ثبات بسیار کاهش پیدا کرده است. در این مقاله به این می‌پردازیم که استیبل کوین USDD چیست، چگونه کار می‌کند، ارتباط آن با شبکه ترون چیست و سپس ذخایر پشتوانه و خطرات پیش روی آن را بررسی می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

استیبل کوین USDD چیست؟

تیبل کوین USDD چیست
منبع: beincrypto.com

در ماه آوریل ۲۰۲۲ (فروردین ۱۴۰۱) و پیش از فروپاشی شبکه ترا، جاستین سان بنیان‌گذار شبکه ترون، استیبل کوین USDD را به بازار معرفی کرد. این استیبل کوین قرار است بخشی از بلاک چین TRON باشد و قیمت آن همواره برابر با یک دلار آمریکا باشد. استیبل کوین USDD مانند استیبل کوین شبکه ترا (UST) یک استیبل کوین الگوریتمی است. USDD از مکانیسم مشابه استیبل کوین UST در ساختار خود استفاده می‌کند. به همین دلیل سرمایه‌گذاری در این استیبل کوین ممکن است از جهاتی دلهره‌آور به نظر برسد.

توکن USDD استیبل کوین شبکه ترون است و تاکنون بر بستر شبکه‌های اتریوم، بایننس اسمارت چین و ترون عرضه شده است. جاستین سان بنیان‌گذار این استیبل کوین با وعده سود استیکینگ ۳۰ درصدی، سعی می‌کند سرمایه‌گذاران را به خرید USDD ترغیب کند. از آنجایی که استیبل کوین USDD به تازگی و در اواخر ماه آوریل معرفی شده است، سابقه طولانی در عرصه استیبل کوین‌ها ندارد. با این حال، بلاک چین TRON سالهاست که فعالیت می‌کند و یکی از بزرگترین شبکه‌های غیرمتمرکز در حوزه کریپتو است.

شبکه ترون توسط بنیاد ترون، در سال ۲۰۱۷ و در کشور سنگاپور معرفی شد. در ابتدا شبکه ترون کار خود را در قاره آسیا آغاز کرد و اکنون بیش از ۵۰ میلیون کاربر فعال در سراسر دنیا دارد. دلیل اینکه استیبل کوین USDD مشابه UST در نظر گرفته می‌شود این است که هر دوی آنها، استیبل کوین‌های الگوریتمی هستند. مکانیسم عملکرد آنها براساس الگوریتم‌های خاص و قراردادهای هوشمندی است که با مدیریت تعداد توکن‌های در گردش، ثبات قیمت آن‌ها را تضمین می‌کند.

مکانیسم عملکرد استیبل کوین‌های الگوریتمی به نحوی است که تعداد کل توکن‌های موجود را زمانی که قیمت کمتر از یک دلار می‌رسد، کاهش می‌دهد. همچنین در صورتی که قیمت توکن بالاتر از یک دلار باشد، توکن‌های بیشتری در گردش قرار می‌گیرند تا ارزش استیبل کوین به یک دلار بازگردد. 

استیبل کوین USSD چگونه کار می‌کند؟

جاستین سان ادعا می‌کند که استیبل کوین USDD یکی از غیرمتمرکزترین استیبل کوین‌های تاریخ خواهد بود. بنیاد ترون برای ایجاد و توسعه استیبل کوین USDD تمام منابع خود را به کار گرفت. استیبل کوین USDD مستقیما توسط TRON DAO مدیریت می‌شود و قرار است قیمت آن همواره برابر با یک دلار آمریکا باشد. 

پروتکل USDD با استفاده از قراردادهای هوشمند بر بستر شبکه ترون ایجاد شده است. توکن TRX پشتوانه اصلی استیبل کوین USSD است. قیمت USDD در بازار از قانون ساده عرضه و تقاضا پیروی می‌کند. زمانی که مکانیسم استیبل کوین USDD انحراف قیمت این استیبل کوین را از برابری با یک دلار تشخیص می‌دهد، اقدامات زیر برای برگشتن قیمت USDD به یک دلار انجام می‌شود:

قیمت USDD کمتر از یک دلار باشد

هنگامی که قیمت USDD کمتر از یک دلار می‌شود، کاربران و آربیتراژگران می‌توانند توکن‌های USDD را از بازار خریداری کنند و آنها را به ارزش یک دلار با رمزارز TRX سواپ کنند. در ادامه با یک مثال مکانیسم عملکرد USDD برای حفظ برابری با یک دلار آمریکا را بیان می‌کنیم:

فرض کنید قیمت USDD کاهش پیدا کرده و به ۰.۹ دلار رسیده است. در این حالت کاربران و آربیتراژگران می‌توانند توکن USDD را با قیمت ۰.۹ دلار از بازار خریداری کنند. سپس با مراجعه به قسمت سواپ پلتفرم ترون، توکن‌های USDD را به TRX سواپ کرده و معادل ۱ دلار توکن TRX دریافت کنند. سپس توکن‌های TRX خود را در بازار به قیمت ۱ دلار به فروش برسانند. به این ترتیب کاربران با پرداخت ۰.۹ دلار معادل یک دلار توکن TRX دریافت می‌کنند. 

 • در این آربیتراژ کاربر روی هر واحد USDD معادل ۰.۱ دلار سود می‌برد. 
 • معادل ۱ واحد USDD سوزانده و به همان میزان توکن TRX ضرب می‌شود.
 • عرضه USDD در بازار کاهش یافته و قیمت آن برابر با ۱ دلار می‌شود.

قیمت USDD بیشتر از یک دلار باشد

در حالت برعکس و زمانی که قیمت USDD از یک دلار بیشتر می‌شود، کاربران با سوزاندن توکن TRX معادل یک دلار استیبل کوین USDD دریافت می‌کنند. در ادامه با یک مثال این حالت را تشریح می‌کنیم:

 • فرض کنید قیمت هر واحد USDD به ۱.۱ دلار رسیده باشد.
 • کاربران و آربیتراژگر‌ها توکن TRX را از بازار خریداری می‌کنند.
 • سپس به قسمت سواپ پلتفرم USDD مراجعه کرده و با سواپ کردن TRX معادل ۱ واحد توکن USDD دریافت می‌کنند.
 • سپس توکن USDD را با قیمت ۱.۱ دلار در بازار به فروش می‌رسانند.
 • کاربران روی هر واحد USDD معادل ۰.۱ دلار سود می‌کنند.
 • تعداد توکن‌های ضرب شده USDD افزایش می‌یابد.
 • با افزایش عرضه استیبل کوین USDD در بازار قیمت آن کاهش یافته و به ۱ دلار باز می‌گردد.

ذخایر پشتوانه استیبل کوین USDD چیست؟

منبع: tdr.org

پس از سقوط فاجعه بار استیبل کوین UST و شبکه ترا، بنیاد ترون در هنگام راه‌اندازی استیبل کوین USDD تضمین داد تا از این استیبل کوین با استفاده از ترکیبی از دارایی‌های پایدار و کم نوسان، حمایت کند. جاستین سان تضمین داد که وثیقه‌هایی که برای استیبل کوین USDD در نظر گرفته شده‌اند، ترکیبی از دارایی‌های پایدار، با کیفیت بالا و کم نوسان خواهند بود.

همچنین بنیاد ترون قول داده است که حداقل نسبت وثیقه تضمین شده ۱۳۰ درصد بیشتر از ارزش توکن‌های USDD باشد و این نسبت در هر زمانی حفظ شود. به عبارت ساده‌تر همواره ارزش وثیقه‌های استیبل کوین USDD بیش از ارزش بازار آن خواهد بود. در حال حاضر وثیقه‌هایی که به عنوان پشتوانه استیبل کوین USDD قرار داده شده‌اند، عبارتند از:

 • بیت کوین
 • استیبل کوین USDT
 • استیبل کوین USDC
 • توکن TRX

ترون دائو (TRON DAO Reserve) با هدف محافظت از صنعت کلی بلاک چین، بازار کریپتو و جلوگیری از ایجاد معاملات پرخطر توسط شبکه TRON راه‌اندازی شده است. ترون دائو بر استیبل کوین‌های شبکه TRON نظارت می‌کند و همچنین مدیریت استیبل کوین USDD را بر عهده داشته و با مدیریت وثیقه‌ها ثبات قیمت USDD را تضمین می‌کند. در حال حاضر بیش از ۳۶ میلیارد دلار از انواع استیبل کوین‌ها توسط ترون دائو مدیریت می‌شود.

استیبل کوین‌های مبتنی بر شبکه ترون
منبع: tdr.org

کاربران می‌توانند با مراجعه به سایت Tron Dao Reserve، میزان وثیقه‌های توکن USDD را مشاهده کنند. در حال حاضر وثیقه‌هایی که به عنوان پشتوانه استیبل کوین USDD در نظر گرفته شده، به شرح زیر است:

 • ۱۰,۸۷۴,۵۶۶,۱۶۸ واحد توکن TRX
 • ۱۴,۰۴۰.۶ واحد BTC
 • ۱۴۰,۰۱۳,۸۸۶ واحد USDT
 • ۱,۰۳۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد USDC

با توجه به قیمت لحظه‌ای بیت کوین و قیمت لحظه‌ای ترون، مجموع وثیقه‌ای که به عنوان پشتوانه توکن USDD در نظر گرفته شده، برابر با ۲,۲۸۵,۰۷۲,۶۵۲ دلار است. همچنین تعداد کل توکن‌های USDD در گردش برابر با ۷۲۳,۳۲۱,۷۶۴ دلار است. با توجه به میزان وثیقه و تعداد توکن‌های USDD در گردش می‌توان محاسبه کرد که ارزش وثیقه‌های توکن USDD بیش از ۳.۱۴ برابر توکن‌های در گردش این استیبل کوین است. همچنین کاربران می‌توانند با مراجعه به این لینک از تمامی فرایند‌های ضرب توکن USDD و سوزاندن رمزارز TRX مطلع شوند.

مقایسه وثیقه‌ استیبل کوین‌های مختلف
مقایسه وثیقه‌ استیبل کوین‌های مختلف
منبع: tdr.org

با وجود تمامی تمهیدات بنیاد ترون، استیبل کوین USDD نتوانست نسبت خود را با دلار حفظ کند. ارزش توکن USDD در برهه‌ای تا ۰.۹۳ دلار سقوط کرد یا اصطلاحا DePeg شد. در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله (۱۱ تیر ۱۴۰۱) همچنان USDD نتوانسته است برابری خود را با دلار آمریکا به دست بیاورد. این موضوع می‌تواند نشانگر ضعف ساختاری در مکانیسم عملکرد استیبل کوین‌های الگوریتمی باشد.

توکنومیکس استیبل کوین USDD چگونه است؟

توکنومیکس استیبل کوین USDD
منبع: decrypt.co

توکنومیکس USDD نسبتا ساده است. در واقع توکنومیکس استیبل کوین USDD بسیار شبیه بهUST است. استیبل کوین USDD بر روی بلاک چین TRON ساخته شده است. کاربران می‌توانند برای ایجاد توکن‌های USDD، رمزارز‌های TRX خود را سواپ یا معامله کنند. تعداد توکن‌های USDD همواره در طول زمان در نوسان است، زیرا تعداد آن توسط عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. ارزش فعلی دلار نیز در قیمت USDD نقش دارد.

زمانی که ارزش USDD از یک دلار آمریکا بیشتر شود، توکن‌های USDD ایجاد و به بازار عرضه می‌شود تا قیمت USDD به یک دلار بازگردد. همچنین در حالتی که قیمت USDD از یک دلار کمتر شود، عرضه آن در بازار کم شده تا قیمت آن به یک دلار باز گردد. از این رو این استیبل کوین سقف نهایی عرضه نخواهد داشت و تعداد توکن‌های در گردش USDD به نسبت عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد؛ البته باید مد نظر داشت که طبق گفته ترون دائو همواره ارزش وثیقه‌های USDD باید ۳۰ درصد بیش‌تر از توکن‌های در گردش باشد. به همین دلیل می‌توان عرضه کل توکن USDD را برابر با ۷۰ درصد ارزش وثیقه‌های آن در نظر گرفت.

مقایسه استیبل کوین‌های USDD و UST

از آنجایی که USDD و UST هر دو به عنوان استیبل کوین‌های الگوریتمی در نظر گرفته می‌شوند، شباهت های زیادی دارند. در واقع، نقشه راه استیبل کوین USDD تقریبا مشابه نقشه راه UST است. با این حال جاستین سان در یک پست نوشت که ترون تمام اقدامات ممکن را انجام می‌دهد تا USDD را از آسیب‌پذیری‌هایی که منجر به سقوط UST شده است، مصون نگه دارد. علیرغم شباهت‌های آنها، چندین تفاوت نیز وجود دارد که باید قبل از انتخاب یک استیبل کوین برای سرمایه‌گذاری از آنها آگاه شد. در ادامه شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو استیبل کوین را بررسی می‌کنیم:

یکی از اشکالات اصلی اکوسیستم ترا این بود که اکثر وثیقه UST از رمزارز LUNA تشکیل شده بود و بیت کوین تنها ۱۵ درصد از وثیقه این استیبل کوین را تشکیل می‌داد. همچنین از آنجایی که رمزارز LUNA یک دارایی بسیار ناپایدار به شمار می‌رفت، مشخص بود که پایداری UST در مقابل دلار بر پایه‌های متزلزلی استوار است.

شباهت‌ها

 • شباهت اصلی بین UST و استیبل کوین USDD وابستگی آنها به دلار آمریکا است.
 • USDD استیبل کوین الگوریتمی شبکه TRON است که با استفاده از قراردادها و الگوریتم‌های هوشمند، ثبات قیمتی این توکن را حفظ می‌کند. UST نیز یک استیبل کوین الگوریتمی بلاک چین Terra است و از مکانیسم مشابهی برای ثبات قیمت استفاده می‌کند.
 • شبکه Terra به منظور ایجاد یک اکوسیستم گسترده برای استفاده از UST سود ۱۹.۵ درصد سالانه را برای این توکن در نظر گرفت. شبکه ترون نیز برای ایجاد یک اکوسیستم برای توکن USDD سود استیکینگ سالانه ۳۰ درصد را در نظر گرفته است.

تفاوت‌ها

 • شبکه ترون با استفاده از وثیقه‌هایی با کیفیت بالا و کم‌نوسان پشتوانه نسبتا قابل قبولی برای توکن‌های USDD فراهم کرده است. همچنین اکثر وثیقه‌هایی که برای توکن USDD در نظر گرفته شده‌اند، سبدی متشکل از استیبل کوین‌های پایدار هستند.
 • بر خلاف استیبل کوین UST که تنها ۱۵ درصد از وثیقه‌ آن را بیت کوین تشکیل می‌داد، بیش از ۸۰ درصد وثیقه‌های توکن USDD را توکن‌هایی غیر از TRX تشکیل می‌دهد.

استیبل کوین USDD چه خدماتی را ارائه می‌دهد؟

استیبل کوین USDD چه خدماتی را ارائه می‌دهد؟
منبع usdd.io

رمزارز USDD به عنوان استیبل کوین شبکه ترون عمل می‌کند. در حال حاضر کاربران می‌توانند این رمزارز را در استخرهای مختلف در شبکه‌های اتریوم، ترون و بایننس اسمارت چین استیک کرده و تا ۳۰ درصد سود سالانه کسب کنند. پلتفرم‌هایی که کاربران با استیک کردن استیبل کوین USDD می‌توانند در آنها کسب درآمد داشته باشند، به شرح زیر است:

 • در شبکه ترون

پلتفرم‌های SunSwap و JustLend

 • در شبکه بایننس اسمارت چین

پلتفرم Ellipsis

 • در شبکه اتریوم

پلتفرم Curve

نقشه راه استیبل کوین USDD چیست؟

ترون دائو ۴ مرحله مختلف را به منظور گسترش و توسعه توکن USDD در نظر گرفته است. این مراحل شامل مراحل فضایی (Space)، ایستگاه فضایی بین‌المللی (International Space Station)، ماه (Moon) و مریخ (Mars) نام دارند. نقشه راه USDD حول محور استراتژی‌ها و تکنیک‌های مدیریتی است که باعث می‌شود، استیبل کوین USDD برابری قیمت خود را با دلار آمریکا حفظ کرده و توسعه پیدا کند. در ادامه نقشه راه توکن USDD را بررسی می‌کنیم:

مرحله Space

در مرحله Space یا USDD 1.0، مدیریت استیبل کوین USDD به موسسات بزرگ بلاک چینی و همچنین TRON DAO داده می‌شود. در این مرحله ترون دائو وظیفه نگهداری از ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های مختلفی را که از شرکا و سرمایه‌گذاران صنعت بلاک چین جمع‌آوری شده است، بر عهده دارد. همچنین در ابتدای راه‌اندازی استیبل کوین USDD، نرخ بهره سالانه آن ۳۰ درصد اعلام شد. این نرخ بهره توسط ترون دائو به منظور تشویق کاربران به استفاده و پذیرش توکن USDD به کار برده می‌شود.

مرحله International Space Station یا ISS

مرحله ISS یا USDD 2.0 تا تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۲۲ (۱۸ مهر ۱۴۰۱) شبکه آزمایشی غیرمتمرکز USDD راه‌اندازی می‌شود و شامل مراحل زیر است:

 • راه‌اندازی نسخه ‌۵ شبکه ترون که از استیبل کوین USDD پشتیبانی می‌کند.
 • راه‌اندازی Testnet ترون ورژن ۵
 • راه‌اندازی اوراکل TRON Testnet SR به منظور انتقال داده‌های مختلف
 • راه‌اندازی کامل اوراکل Super Representatives

مرحله Moon

مرحله ماه یا USDD 3.0 تا تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۲۲ (۳۰ آذر ۱۴۰۱) اجرایی می‌شود. در این مرحله شبکه غیرمتمرکز USDD به طور رسمی منتشر می‌شود و شامل مراحل زیر است:

 • شبکه ترون نسخه ۵ با پشتیبانی از استیبل کوین USDD منتشر می‌شود.
 • تمامی مکانیسم‌های مربوط به USDD مانند ایجاد، سواپ و سوزاندن آن غیرمتمرکز شده به کاربران شبکه داده می‌شود.

مرحله Mars

مرحله مریخ یا USDD 4.0 تا ۳۰ دسامبر ۲۰۲۲ (۹ دی ۱۴۰۱) اجرایی می‌شود. در این مرحله شبکه اصلی USDD راه‌اندازی می‌شود و شامل مراحل زیر است:

 • نودهای اوراکل Super Representatives به نسخه ۵ شبکه ترون ارتقا پیدا می‌کنند.
 • نودهای اوراکل SR کار خود را با ورژن جدید آغاز می‌کنند.
 • نودهای اوراکل SR می‌توانند پروپوزال‌های خود را ارائه دهند.
 • شبکه اصلی USDD رسما فعال می‌شود و مکانیسم ضرب و سوزاندن توکن‌های USDD از ترون دائو به کاربران شبکه ترون، واگذار می‌شود.

معرفی تیم توسعه‌دهنده استیبل کوین USDD

تیم توسعه‌دهنده استیبل کوین USDD
منبع: beincrypto.com

همانطور که پیش‌تر بیان شد، اعضای تیم سازنده استیبل کوین USDD اعضای شبکه ترون هستند. شبکه ترون توسط جاستین سان در سال ۲۰۱۷ تاسیس شد و هدف آن غیر‌متمرکزسازی خدمات مالی از طریق فناوری بلاکچین بود. شبکه ترون با توسعه استیبل کوین USDD قصد داشت تا به موفقیت استیبل کوین شبکه ترا دست پیدا کند و بتواند به یکی از بزرگترین استیبل کوین‌ها از نظر ارزش بازار تبدیل شود.

آشنایی با سرمایه‌گذاران استیبل کوین USDD

منبع usdd.io

تا کنون شرکت‌های بزرگی در استیبل کوین USDD سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این شرکت‌ها شامل سرمایه‌گذاران خطر‌پذیر و صرافی‌ها هستند. لیست این سرمایه‌گذاران به شرح زیر است:

 • Alameda Research
 • Amber
 • Poloniex
 • Ankr
 • Mirana
 • Multichain
 • Falconx
 • TPS Capital

استیبل کوین USDD را از کجا بخریم؟

ین USDD را از کجا بخریم
منبع usdd.io

استیبل کوین USDD را می‌توان از صرافی‌های متمرکز MEXC، کوکوین، پولونیکس، بای بیت، Gate.io، هوبی و Bitrue خریداری کرد. همچنین می‌توان این استیبل کوین را از صرافی‌های غیرمتمرکز پنکیک سواپ، یونی سواپ و Sunswap نیز خریداری کرد.

کیف پول‌های مناسب برای نگهداری USDD کدامند؟

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، استیبل کوین USDD بر بستر شبکه‌های اتریوم، ترون و بایننس اسمارت چین ایجاد شده است. از این رو می‌توان این توکن را در کیف پول‌های نرم‌افزاری متامسک، تراست ولت، بایننس چین ولت و ترون لینک نگهداری کرد. همچنین می‌توان استیبل کوین USDD را در کیف پول سخت‌افزاری لجر نیز ذخیره کرد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • استیبل کوین USDD چیست؟

توکن USDD استیبل کوین شبکه ترون است. USDD یک استیبل کوین الگوریتمی است و مکانیسم عملکرد آن بسیار شبیه به استیبل کوین شبکه ترا (UST) است. قیمت این استیبل کوین برابر با یک دلار آمریکا است و تعداد توکن‌های USDD با توجه به عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

 • آیا احتمال سقوط USDD وجود دارد؟

استیبل کوین USDD از لحاظ ساختار بسیار شبیه به استیبل کوین UST است. به همین دلیل احتمال دی‌پگ شدن یا از دست رفتن برابری آن با قیمت دلار وجود دارد؛ اما پشتوانه‌های این استیبل کوین با UST تفاوت‌های عمده‌ای دارد و همواره ارزش وثیقه‌های USDD بیش از ۱.۳ برابر ارزش توکن‌های USDD در گردش است. به همین دلیل احتمال سقوط این استیبل کوین تا حدود قابل قبولی کاهش پیدا می‌کند.

جمع بندی

توکن USDD استیبل کوین شبکه ترون است. این استیبل کوین با هدف تصاحب جایگاه استیبل کوین‌های مطرح بازار کریپتو ایجاد شده است. استیبل کوین USDD از نوع استیبل کوین‌های الگوریتمی است و از نظر ساختار تشابه بسیار زیادی به استیبل کوین شبکه ترا یعنی UST دارد. سرمایه‌گذارانی که قصد خرید استیبل کوین شبکه ترون را دارند، باید به دقت مکانیسم عملکرد و وثیقه‌های پشتوانه آن را مورد بررسی قرار دهند تا بتوانند از هرگونه ضرر مالی احتمالی جلوگیری کنند. در این مقاله به این پرداختیم که استیبل کوین USDD چیست، چگونه کار می‌کند، ارتباط آن با شبکه ترون چیست و سپس ذخایر پشتوانه و خطرات پیش روی آن را مورد بررسی قرار دادیم. نظر شما درباره استیبل کوین USDD چیست؟ به نظر شما این استیبل کوین نیز در آینده مسیر UST را در پیش خواهد گرفت؟

منبع
usdd

نوشته های مشابه

4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا