پیشرفته سرمایه گذاری

کدام بازار ساز خودکار (AMM) برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) به افراد اجازه می‌دهد تا با بدست آوردن کارمزدهای خدمات مالی، درآمد کسب کنند؛ دقیقا به همان روشی که بانکداران کسب درآمد می‌کنند. در بیشتر موارد، افراد این کار را با تأمین نقدینگی انجام می‌دهند. این سرمایه‌گذاران، ارزهای دیجیتال را سپرده‌گذاری کرده یا وام می‌دهند، در واقع آنها ارزهای دیجیتال را به جای افراد و شرکت‌ها به برنامه‌ها و پلتفرم‌ها وام می‌دهند. مجموعه‌ای از برنامه‌ها با بیشترین نیاز به نقدینگی و بیشترین جریان معاملات، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، به ویژه بازار ساز خودکار (AMM) به رهبری یونی سواپ هستند.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

راهنمای انتخاب پلتفرم بازار ساز خودکار

این مقاله برای هر سرمایه‌گذار در یک بازار تقریبا ۸۰ میلیارد دلاری دیفای یک نقطه شروع است تا تحقیقات خود را در مورد صرافی‌ها آغاز کند. عضویت در یک جامعه خاص دیفای معنای دیگری بیش از صِرف تأمین بودجه دارد. این همچنین می‌تواند به معنای شرکت در بحث‌ها، کمک به کاربران جدید، رأی دادن به تصمیمات حاکمیت و حتی ارائه پیشرفت‌های پیشنهادی برای پروتکل نرم افزار باشد.

جای تعجب است که صنعت به این مرحله رسیده است. چندی پیش، در مورد غیر متمرکز کردن صرافی ارزهای دیجیتال تردید وجود داشت. معامله گران DEX علاوه بر سرعت اجرای کند، در معرض سرقت هوشمندترین معامله‌های خود قرار داشتند.

برنامه‌های غیرمتمرکز مانند یونی سواپ،  Curve Finance و سوشی سواپ، اکنون همه در بین ۱۰ برنامه برتر غیرمتمرکز قرار دارند که توسط دیفای پالس رتبه بندی شده‌اند. برای یونی سواپ تاکنون در سال ۲۰۲۱، حجم معاملات ۵.۸ میلیارد دلار بوده که طبق آمار خودشان، این صرافی از اواسط فوریه هفته‌ای حدود ۸ میلیارد دلار در هفته درآمد دارد.

وقتی یک بخش، اعدادی از این قبیل را افشا می‌کند، دیگر نیازی به مقایسه آن با زمینه‌های مشابه نیست. بازار سازهای خودکار به تنهایی به یک کسب و کار قابل احترام تبدیل شده‌اند. حتی اگر آنها هرگز از اینجا رشد نکرده باشند، ارزش این را دارد که بسیاری از مردم بخشی از چنین بازاری باشند.

جذب سرمایه توسط پلتفرم‌های بازار ساز خودکار

بازار ساز خودکار چیست

فیس بوک امروزه مزیتی ندارد، اما همه ما مدام از این برنامه استفاده می‌کنیم؛ زیرا همه در آنجا هستند. به همین دلیل است که هیچ کس برنامه را ترک نمی‌کند، حتی اگر همه آرزو کنیم که بتوانیم از آن استفاده نکنیم. می‌توان گفت فیسبوک سرمایه اجتماعی دارد.

DEXها تقریباً به همان روش کار می‌کنند. این صرافی‌ها هرچه نقدینگی بیشتری داشته باشند، بهتر عمل می‌کنند و بنابراین آنها در ارائه معاملات جذاب برای تأمین کنندگان نقدینگی (LP) به همان اندازه که مقرون به صرفه و آسان برای معامله گران است، رقابت می‌کنند.

بنابراین، برای کسانی که فکر می‌کنند برخی از دارایی‌های رمزنگاری شده خود را برای تبدیل شدن به یک تامین کننده نقدینگی (LP) در اختیار این برنامه‌ها قرار دهند، چیزی شبیه به نقشه بازار سازهای خودکار است که البته تاکنون بسیار پر اهمیت بودند. این یک راهنمای جامع نیست و قطعاً به معنای انجام کارهایی مانند کمک به سرمایه گذاران نیست که تصمیم بگیرند کدام مکان باعث درآمد بیشتر آنها خواهد شد.

این نقشه، دوباره یک نقطه شروع برای تصمیم گیری است که یک سرمایه گذار ممکن است بخواهد در آن شرکت کند. زیرا این دیفای است؛ وقتی وارد شدید، بخشی از آن هستید. مثل خرید سهام Enron و دیدن اینکه کجا می‌رود نیست. پشتیبانان در این پلتفرم‌ها نقش دارند و وقتی بسیاری از آن استفاده می‌کنند، بهترین عملکرد را دارند.

هر یک از این برنامه‌ها بخشی از یک اکوسیستم خاص است و هر یک نمایانگر چشم انداز خاصی از آینده است. حامیان بالقوه چنین پروتکل‌هایی باید این دیدگاه را درک کرده و در مورد خرید آن تصمیم بگیرند. امیدواریم که این مقاله بتواند به شما کمک کند.

چرا بازار ساز خودکار مهم است؟

DEXها تا زمانی که بازار توسط صرافی‌هایی هدایت می‌شد که سعی در تقلید از تجربه صرافی‌های متمرکز مانند بایننس یا کراکن داشتند، تلاش می‌کردند. این ظهور بازار ساز خودکار بود که به DEXها اجازه داد جایگاه خود را بدست آورند. Haseeb Qureshi به عنوان یک توضیح دهنده که به مکانیسم نحوه کارکرد بازار سازهای خودکار اشاره می‌کند، سال گذشته در وبلاگ خود تحقیقات عمیقی درباره مفاهیمی که به سختی در این حوزه درک می‌شوند، انجام داد.

در اینجا هسته اصلی بازار ساز خودکار وجود دارد: کاربران با شخص دیگری ترید نمی‌کنند، آنها با قرارداد هوشمند، نوعی برنامه نرم افزاری، ترید می‌کنند. یک بازار ساز خودکار همیشه مایل به خرید است و همیشه مایل به فروش با قیمت اعلام شده است.

بازار ساز خودکار پایه به صورت مجموعه‌ای از دو دارایی کار می کند (مثلاً ETH، ارز اصلی بلاکچین اتریوم و DAI، توکن اتریوم که برای حفظ ارزش خود در برابر دلار آمریکا طراحی شده است). قیمت ارائه شده توسط بازار ساز خودکار به دنیای خارجی اشاره ندارد. در ساده ترین شکل، این فقط تابعی از نسبت دو دارایی است. بنابراین اگر در استخر، ۱ اتر (ETH) و ۲۰۰۰ DAI وجود داشته باشد، یک DAI هزینه‌ای برابر ۰.۰۰۰۵ اتر و هر اتر ارزشی برابر ۲۰۰۰ DAI خواهد داشت.

اما اگر کسی ۰.۰۱ اتر را با ۲۰ DAI خریداری کند، قیمت تغییر خواهد کرد. اکنون یک DAI، ارزش ۰.۰۰۰۴۹۴ اتر خواهد داشت. یک تغییر کوچک، اما تغییر با معاملات بزرگ، بزرگتر می‌شود. هر معامله قیمت پایه را تغییر می‌دهد. با یک ترید بزرگ، قیمت می‌تواند از سایر بازارها فاصله بگیرد، اما معامله گران متکی بر آربیتراژ، دوباره بازار را به ارزش ذاتی برمی‌گردانند. این یک اشکال نیست، بلکه یک ویژگی است.

علاوه بر این، یک بازار ساز خودکار با لیست کافی جفت ارزها می‌تواند بین هر دو ارز (توکن) ذکر شده ترید کند، حتی اگر این دو توکن در یک مجموعه نباشند. یک کاربر می تواند BAT را با ZRX معامله کند، به عنوان مثال، معامله BAT با اتر و سپس اتر با ZRX، همه در یک تراکنش در کیف پول نرم افزاری متامسک.

این ایده اصلی است که توسط Bancor پیشگام شد و سپس توسط یونی سواپ به بازار گسترده تری راه یافت. اکنون که این ایده اساسی خود را به عنوان یک مدل کسب و کار قابل اثبات نشان داده است، هر یک از بازار سازهای خودکار مطرح، توسعه‌های خود را آغاز کرده‌اند.

درک این توسعه‌ها می‌تواند به یک تأمین کننده نقدینگی بالقوه کمک کند تا تشخیص دهد کدام DEX با جهان بینی‌اش در یک راستاست.

Will Price، سرمایه گذار دیفای که در این زمینه فعال است، گفت:

بسیاری از اینها در حوزه فناوری از نظر فنی یکسان هستند. این فقط یک تفاوت در جامعه و یک تفاوت در آنچه آنها برای ایجاد انگیزه در ییلد فارمینگ انتخاب می کنند، است.

در ادامه، پروتکل‌های مطرح برای یک تأمین کننده نقدینگی را توصیف می‌کنیم. همه آنها از الگوی یکسانی پیروی می‌کنند و هر یک از موارد زیر را در صورت کاربرد توصیف می‌کنند:

  • اول، نحوه کار پروتکل را با هدف روشن کردن مشکلی که پروتکل به دنبال حل آن است، توصیف می‌کنیم.
  • دوم، با هر ویژگی برجسته ارائه شده به معامله گران که باعث جذابیت آن شود، سر و کار داریم.
  • سوم، ویژگی‌های دیگر کسب بازدهی، مانند فرصت‌های استخراج نقدینگی را پوشش می‌دهیم.
  • سرانجا ، رویکرد آن را در ایجاد جامعه توصیف می‌کنیم، که عمدتا بر حکمرانی متمرکز است.

به هر حال، این مقاله در مورد آموزش معامله با این برنامه‌ها نیست. معامله گران در حال استفاده از سرویس‌هایی مانند 1inch ، Slingshot و Matcha هستند که به طور خودکار بهترین نرخ‌ها را در DEXها پیدا می‌کنند. این مقاله مربوط به تصمیم گیری در مورد محل واریز وجه است.

یونی سواپ

معاملات یونی‌سواپ

یونی سواپ همچنان رهبر برجسته بازار است. در زمان نگارش این مقاله، به گفته دیفای پالس، نقدینگی در پروتکل این پلتفرم به ۶ میلیارد دلار رسیده است و این سومین برنامه بزرگ در صنعت دیفای است.

یونی سواپ به تازگی راه اندازی نسخه ۳.۰ را اعلام کرده است که مفهوم LP (تامین کننده نقدینگی) را در بازار ساز خودکار به طرز قابل توجهی اصلاح می‌کند. با این نسخه جدید، یونی سواپ نشان داد که تمرکز خود بر بهترین بازار ساز خودکار بودن را متوقف کرده است. این پلتفرم سعی ندارد حوزه‌های دیفای را برای خودش گسترش دهد و درعوض می‌خواهد در جایگاه خود به رهبری ادامه دهد.

نسخه جدید قرار است از ۵ می راه اندازی شود. نسخه جدید مشکل نقدینگی هدر رفته را حل می‌کند. درک این مسئله می تواند کمی دشوار باشد، اما بیایید نگاهی به آن بیندازیم.

به یاد دارید که در بالا گفتیم که هر معامله قیمت را در استخر بازار ساز خودکار چگونه تغییر می‌دهد؟ به عبارت دقیق تر، قیمت حتی در یک معامله نیز تغییر می‌کند.

بیشتر اوقات این خیلی مهم نیست، اما اگر کسی مقدار قابل توجهی از وجوه را در یک استخر معامله کند، مبلغی که تأثیر قابل توجهی در قیمت استخر دارد، قیمت نهایی وی برای معامله در واقع میانگین قیمت مجموعه‌ای از قیمت‌ها خواهد بود.

بنابراین در مثال ذکر شده در بالا، استخری را تصور کنید که با ۱ اتر و ۲۰۰۰ DAI شروع شده است. اگر کسی بخواهد ۰.۰۵ اتر بخرد، این معامله قیمت اتر و DAI را به شدت از بازار بزرگ دور می‌کند. در واقع، آنقدر شدید خواهد بود که بعید به نظر می‌رسد کسی چنین تجارت بزرگی انجام دهد.

بنابراین، اگر کسی هرگز مایل به معامله‌ای نباشد که بیشترین نقدینگی را در یک طرف هر استخر استفاده کند، این بدان معناست که هیچ کس هرگز تقریباً به اندازه کل اتر موجود در استخر و یا کل DAI موجود در استخر خریداری نمی‌کند و فقط بخشی از آن همیشه قابل معامله است و بنابراین نقدینگی هدر رفته وجود دارد.

بنابراین نسخه بعدی یونی سواپ سیستم متفاوتی را ایجاد می‌کند، یک سیستم ارائه دهنده نقدینگی می‌تواند طیف وسیعی از منحنی بازار ساز خودکار را که در آن شرکت خواهند کرد، تعریف کند. اگر قیمت خارج از این محدوده باشد، نقدینگی آنها کاملاً پایین است. به نظر می‌رسد این نقدینگی به هدر رفته است، اما افراد قصد دارند در قسمتی از منحنی که احتمال معاملات وجود دارد، جمع شوند. بنابراین در واقع به این معنی است که نقدینگی بسیار بیشتری وجود خواهد داشت.

این تأثیر اجازه می‌دهد تا معامله گران معاملات بسیار بزرگتری را در محدوده مورد انتظار یک جفت معین انجام دهند.

استیبل کوین‌ها ساده ترین مثال از قدرتمند بودن این موضوع را ارائه می‌دهد. یک USDC معمولاً باید با ۱ DAI معامله شود، زیرا هر دو با دلار ارتباط دارند. با این وجود در یک بازار ساز خودکار ساده، یک معامله بزرگ می‌تواند قیمت این دو را به شدت پایین بیاورد. با وجود یونی سواپ نسخه ۳.۰، یک معامله گر می تواند نقدینگی خود را فقط به عنوان مشارکت در معاملاتی که DAI بین ۰.۹۹ و ۱.۰۱ USDC به فروش می‌رسد، تعریف کند. اگر آنها با این پارامتر ۱ میلیون دلار نقدینگی وارد کنند، در این صورت می‌توان برای این معامله گر تضمین کرد که به عنوان مثال یک معامله ۵۰۰,۰۰۰ دلاری انحراف قیمتی بیشتر از یک پنی (واحد پول) نخواهد داشت.

لازم به ذکر است که این توافق بسیار پیشرفته‌تر از پیشرفته ترین سازندگان بازار خواهد بود. برای سرمایه گذاران خرد که به دنبال درآمد منفعل هستند، یونی سواپ می‌تواند سخت باشد، اما این تغییر برای همه معامله گران، از جمله تریدرهای کوچک خوب است.

نسخه جدید همچنین می تواند بر روی پلتفرم‌های دیگر اثرات ریزشی داشته باشد.

Price گفت:

وجود این موقعیت‌های نقدینگی متمرکز به این معنی است که بهترین عملکرد معاملات در بخش بیشتری از زمان یونی سواپ خاتمه می‌یابد و بازگشت به تامین کنندگان نقدینگی‌ منفعل در پلتفرم‌های دیگر کاهش می‌یابد.

با این اوصاف، چندین منبع بازار گفتند که آنها انتظار دارند استارتاپ‌هایی به بازار بیایند که دارایی‌های سرمایه گذاران خرد را بگیرند و به طور فعال آنها را در یونی سواپ مستقر کنند تا افراد عادی بتوانند با خیال راحت در یونی سواپ به عنوان صرافی غیرمتمرکز پیشرو معاملات خود را انجام دهند.

اگر اتریوم با رایانش شخصی قابل مقایسه بود، یونی سواپ تاکنون مانند دوران حملات DOS بود، جایی که هر هکر ماهر می‌توانست چیزی را که دیگران ممکن است استفاده کنند، رمزگذاری کند. نسخه جدید یونی سواپ برابر با دوره سیستم عامل‌های مک یا ویندوز به نظر می رسد: استفاده از آن برای همه آسان‌ اما ایجاد یک محیط سخت‌تر برای افراد و تیم‌های کوچک.

ویژگی‌های دیگر یونی سواپ

نتیجه این استخرهای قابل تنظیم این است که به تریدرهای باهوش امکان می‌دهد، در صورت ضربه دیدن، سفارش خرید با قیمت‌های خاص را بدهند. بنابراین، به عنوان مثال، یک معامله گر می‌تواند از قبل برای “خرید در کف” برنامه ریزی کند. یونی سواپ این ویژگی را  “ranged pools” نامیده است.

یونی سواپ قابلیت تبادلات سریع را در نسخه ۲.۰ فراهم کرد. همچنین یک اوراکل یا منبع داده خارجی برای تسویه شرط بندی‌ها با نسخه ۲.۰ معرفی کرد که در نسخه ۳.۰ نیز این ویژگی بهبود خواهد یافت.

سرانجام، یونی سواپ به تامین کنندگان نقدینگی‌ اجازه می‌دهد تا در نسخه ۳.۰ کارمزدها را تا حدودی روی استخرها سفارشی کنند، بنابراین برای مثال می‌توانند کارمزد بیشتری را برای جفت‌های کمتر معامله شده دریافت کنند.

واقعیت جالب درباره نسخه ۳.۰ این است که حسابداری استخر، دیگر با توکن‌های ERC-20، یک نوع معمول دارایی ایجاد شده در اتریوم، انجام نخواهد شد. در عوض، هر سهم، با استفاده از استاندارد NFTها در اتریوم، منحصر به فرد و ردیابی خواهد شد. این باعث می‌شود که توکن‌های LP در کوتاه مدت قابل انعطاف نباشند، به این معنی که ترکیب و مطابقت آنها مانند Legos برای ساختن برنامه‌های پول نوآورانه دشوارتر خواهد بود. اما بدون شک کارآفرینان به زودی روش‌های هوشمندانه‌ای را برای استفاده از NFTهای جدید پیدا خواهند کرد.

جامعه صرافی Uniswap

یونی سواپ از آخرین بازار سازهای خودکار بزرگ بود که توکن حاکمیتی را منتشر کرد. اما هنگامی که این کار انجام شد، UNI به عنوان نوعی جایزه مشارکت برای کاربران گذشته ایردرآپ شد، این احتمالاً یکی از بزرگترین لحظات دیفای برای سال ۲۰۲۰ بود، که یک سال تاریخی بود.

در حالی که یونی سواپ به طور خلاصه یک برنامه استخراج نقدینگی را برای توزیع بیشتر UNI به عنوان پاداش برای تأمین کنندگان نقدینگی در استخرهای کلیدی اجرا کرد، اما طبق برنامه، متوقف شد و دیگر تمدید نشده است. پول هوشمند احتمالاً بر روی توزیع جدیدی که به عنوان تشویق مهاجرت از استخرهای نسخه ۲ به نسخه ۳ است، شرط بندی می‌شود.

در حالی که قیمت UNI به طور قابل توجهی افزایش داشته است، اما به عنوان یک توکن حاکمیت، تاکنون تأثیر چندانی نداشته است.

یونی سواپ یک شرکت مورد حمایت سرمایه گذاران ولی ریسک پذیر است، شرکتی که به نظر می‌رسد طراحی شده است تا تیم اصلی خود را قادر به حفظ کنترل آن برای مدت طولانی‌تری کند. برای موثر بودن تصمیم نهایی حداقل به ۴ درصد توکن UNI نیاز است تا در هر تصمیم حاکمیتی رأی دهد. عدم دستیابی به چنین حد نصاب، این دو اقدام ناموفق را محکوم کرد.

سوشی سواپ

sushiswap سوشی سواپ

سوشی سواپ به عنوان بازار ساز خودکار جامعه محور شهرت دارد.

در حالی که یونی سواپ بازار ساز خودکار برای افراد داخلی است، سوشی سواپ خود را به دنیای گسترده تری معرفی می‌کند و هرگز جلوی ارائه توکن‌های حاکمیت (SUSHI) را برای ارائه دهندگان نقدینگی خود نگرفته است.

سوشی سواپ جای خود را به سختی در دیفای گرفت و توجه کافی را برای ایجاد مکانی پایدار برای خودش در دیفای از یونی سواپ به سرقت برد. سوشی سواپ موفق شد، مقدار ارزش قفل شده در یونی سواپ را جمع کند.

بعد از اینکه سوشی سواپ استخراج نقدینگی از استخرهای یونی سواپ را خاتمه داد، یونی سواپ نسبت به زمانی که رقابت شروع شد، دارایی‌های بیشتری تحت کنترل خود داشت. وقتی تب شدید سوشی سواپ فروکش کرد، یونی سواپ دوباره به اوج رسید، اما سوشی سواپ از رهبری متفاوتی برخوردار بود و به طور قابل توجهی در رتبه بندی سقوط کرده بود. افت پاداش‌ها در SUSHI و شروع دوباره UNI باعث شد نقدینگی دوباره به این پلتفرم بازگردد.

برای مدت کوتاهی به نظر می‌رسید که سوشی سواپ به پاورقی جالبی در تاریخ دیفای تبدیل می‌شود، اما اینطور نبود. اغلب گفته می‌شود که در دنیای کریپتوها “جامعه همه چیز است”.

سوشی سواپ از آن زمان به بعد از چند جهت خود را متمایز کرده است و اکنون تقریباً ۴ میلیارد دلار ارزش کل (TVL) در آن قفل شده است.

Santiago Roel، یکی از شرکای ParaFi Capital، گفت:

اگر پیام‌های متوسط ​​و به روزرسانی‌های سوشی سواپ را بخوانید، تیم در یک مسیر بسیار جالب در حال پیشرفت است. این قطعاً نوآورانه است و در جهتی متفاوت از یونی سواپ حرکت می کند.

ویژگی‌های منحصر به فرد سوشی سواپ

سوشی سواپ به طور فعالانه از طریق سیستم Onsen خود، به طور جدی به پروژه‌های کوچک و جدید کمک کرده است. Onsen پاداش‌های اضافی را در SUSHI برای کسانی که در آن مشارکت دارند، پرداخت می‌کند. این امر به جذب کاربران جدید کمک می‌کند و باعث ایجاد وفاداری به سوشی سواپ می‌شود.

Jason Choi، شریک عمومی در Spartan Capital، گفت:

برخی از ارزها ابتدا از طریق سوشی سواپ کار خود را آغاز کرده‌اند.

البته، ارزها از طریق یونی سواپ نیز راه اندازی می‌شوند. Onsen یک استراتژی توسعه تجارت برای سوشی سواپ بوده و به نظر می‌رسد که مثمر ثمر بوده است.

در حالی که لیزر یونی سواپ بر نقش خود به عنوان صرافی تمرکز دارد، سوشی سواپ در حال گسترش به سایر حوزه‌های دیفای است. اخیراً Bento Box را منتشر کرده است که به عنوان استخر سرمایه‌ای است که سایر برنامه‌های دیفای می‌توانند به آن وصل شوند. اولین برنامه در بنتو باکس، Kashi است، یک پروتکل وام که ریسک را برای ارائه دهندگان وثیقه محدود می‌کند.

ترکیب تسهیلات وام با صرافی، گزینه‌هایی را برای موقعیت‌های لانگ یا شورت اهرمی ایجاد می‌کند، حتی ممکن است شاهد معاملات خلاقانه‌تری نیز شاهد باشیم.فکر می‌کینم جایگاه آنها این است که محصولات جانبی را خیلی سریع راه اندازی کنند. سوشی سواپ بیشتر در حوزه ایجاد محصولات اصلی متمرکز است.

سوشی سواپ مشتاقانه خود را در پلتفرم‌های دیگر مستقر کرده است، از جمله شبکه های موازی “لایه ۲” برای اتریوم و بلاکچین های دیگر. هنوز ثابت نشده است که این یک عامل اصلی فعالیت است، اما راهی است که در آن سوشی سواپ در صورت جذب برخی دیگر از بلاکچین ها پیشرو است.

کسب درآمد مازاد

یونی سواپ و سوشی سواپ هزینه معاملات یکسانی دارند، اما نکته بسیار مهم این است که سوشی سواپ هرگز برنامه استخراج نقدینگی خود را متوقف نکرد. کاربرانی که توکن‌های LP خود را در “Sushi Bar” سوشی سواپ استیک می‌کنند، به طور مداوم توکن SUSHI کسب می‌کنند. توانایی کسب درآمد مازاد، SUSHI را فراتر از قدرت حاکمیت خود جذاب‌تر می‌کند. در مقابل، در حال حاضر، UNI چنین ویژگی ندارد.

جامعه

این که SUSHI امکان کسب درآمد مازاددارد، تنها ویژگی آن نیست. همچنین میزان مناسبی از فعالیت‌های حکومتی را نیر به دنبال دارد.

سوشی سواپ همانطور که در صفحه رأی گیری آن مشاهده می شود، از طریق چندین پروپوزال پیش می‌رود. BentoBox مثالی خوب است: این ایده‌ای بود که از طرف یکی از اعضای جامعه پیشنهاد شد و پس از راه اندازی این ایده، سهم کوچکی از کارمزدهای آن را بدست می‌آورد.

کرو فایننس

آموزش کار و کسب درآمد با curve finance

Curve پروتکلی است که یونی سواپ را با استیبل کوین‌ها شکست می‌دهد.

این دومین بازار ساز خودکار بزرگ از نظر میزان ارزش قفل شده است که توسط دیفای پالس اندازه گیری شده است. حجم روزانه این پلتفرم ۲۸۶ میلیون دلار است.

Curve Finance فرمول جدیدی برای بازار ساز خودکار خود ایجاد کرد، به ویژه برای استخرهایی با جفت توکن‌هایی که اساساً باید با یکدیگر هماهنگ باشند. قیمت استیبل کوین‌های USDC و DAI و USDT و TUSD، به طور کلی باید ۱:۱ باشد، البته با نوسان جزئی، زیرا همه آنها بر پایه دلار آمریکا طراحی شده‌اند. به همین ترتیب، WBTC و renBTC نیز باید تقریباً در یک محدوده قیمتی حرکت کنند، زیرا هر دو دنباله رو بیت کوین هستند.

با این حساب، Curve ساخته شد تا منحنی قیمت فقط در لبه‌های بیرونی نوارهای نقدینگی از محدوده خارج شود. همچنین لازم به ذکر است که روزهای اول Curve با روزهای اولیه Yearn Finance همزمان شده است.

Yearn Finance یک پلتفرم کسب درآمد است که ساخته شده تا بزرگ و پیچیده باشد و در حوزه‌های مختلف دیفای تمرکز کند.. اوایل، خالق آن، Andre Cronje، تقریباً فقط بر روی استیبل کوین‌ها متمرکز بود.

Cronje دوست داشت که فرصت‌های زیادی برای کسب درآمد در اتریوم وجود داشته باشد، اما او نمی‌خواست با نگرانی در مورد نوسانات توکن همه چیز بهم بخورد. بنابراین او در روزهای ابتدایی به بازی با استیبل کوین‌ها ادامه داد. این باعث شد که Yearn و Curve به طور طبیعی جذاب شوند.

یک تفاوت اساسی در طراحی Curve در مقابل یونی سواپ یا سوشی سواپ این است که استخرها را با چندین توکن به راحتی مدیریت می‌کند. این مورد Curve را برای Yearn مفید جلوه داد، زیرا این برنامه استراتژی‌هایی را برای کاربران برای کسب بازده از کل استیبل کوین‌های اصلی، DAI ،USDC ،USDT و TUSD در نظر گرفته بود. دریافتی برای سپرده گذاری در این استراتژی‌ها توکن‌هایی با نام هایی مانند yDAI و yUSDC به همراه داشت.

بنابراین، Curve یک استخر ایجاد کرد تا جابجایی بین این چهار استخر را آسان کند. علاوه بر این، کاربرانی که قصد دارند توکن Yearn داده شده را هودل کنند، هنوز هم می‌توانند آن را در نقدینگی Curve واریز کنند و از کارمزد تراکنش‌ها کسب درآمد کنند. این بدان معناست که Curve آماده رویارویی مستقیم با سایر بازار سازهای خودکار است.

ویژگی‌های منحصر به فرد

همانطور که اخیراً با Egorov در مورد Curve صحبت کردیم، او توضیح داد که یکی از ایده‌های بزرگ Curve متا استخرهاست: متا استخرها. Curve دوست دارد استخری از استخرها را اجرا کند (کمی گیج کننده است).

همچنین نشان داده است که مایل است فرصت‌هایی را فراتر از اتریوم دنبال کند. Curve به تازگی نسخه ای را در اتریوم L2 راه اندازی کرده است که به Matic معروف است. در ماه فوریه، اعلام کرد که قصد دارد به پولکادات، یکی از بزرگترین بلاکچین‌ها از نظر حجم بازار، مهاجرت کند، اما هنوز کاملاً عملی نیست.

کسب درآمد مازاد

مشابه سوشی سواپ، کاربران Curve می‌توانند با به دست آوردن توکن مدیریتی خود، CRV، درآمد مازاد کسب کنند. Curve در آگوست سال گذشته استخراج نقدینگی جذابی را آغاز کرد.

این برنامه استخراج نقدینگی همچنان فعال است و برای حدود ۳۰۰ سال دیگر ساخته شده است. Egorov با مقایسه این طرح با بیت کوین، استدلال می‌کند که این یک طرح رو به زوال است. (آخرین واحد از پدربزرگ ارزهای دیجیتال، انتظار می رود در سال ۲۱۴۰ استخراج شود).

ارائه دهندگان نقدینگی در استخرهای Curve می‌توانند CRV کسب کنند. کاربرانی که مدت زمان بیشتری استیک کنند، توکن CRV بیشتری را به دست می‌آورند.

به گفته Choi:

به طور كلی، اگر شما چند صد دلار را به این کار اختصاص دهید، برای بسیاری از فارم‌ها ارزش آن را نخواهد داشت.

بنابراین، ممکن است منطقی نباشد که به طور عادی این مسیر را طی کنید. سعی کنید از قبل تحقیق کنید که هزینه آن قبل از ورود چقدر است.

جامعه

فعالیت اصلی حاکمیت برای دارندگان CRV تصمیم گیری در مورد میزان درآمد CRV، توسط تامین کننده نقدینگی برای استخرهای مختلف است. این یکی از راه‌هایی است که جامعه می‌تواند نقدینگی جدید را به پلتفرم جذب کند. به عنوان مثال، هنگامی که UST در اتریوم محبوب می‌شد، بازگشت سرمایه استخر در اوایل بسیار زیاد بود؛ زیرا آنها سعی می‌کردند استخر را پر کنند. سپس با گسترش این اتفاق، بازدهی استخر معقول بود.

سیستم حاکمیت Curve پیچیده است. به عنوان مثال خود CRV رأی نمی‌دهد. با استفاده از استیکنیگ، حساب‌ها به veCRV تعلق می‌گیرند که هیچ ارزشی ندارد جز این که می‌تواند برای رأی دادن استفاده شود.

اگرچه این موضوع هنوز مشخص نیست، اما بسیاری از جزئیات کاملاً منحصر به فرد در مورد Curve وجود دارد و برخی از افراد واقعاً درگیر این موضوع هستند.

پروتکل Bancor

بانکور (bancor) بازار ساز خودکار

هیچ کس بحثی ندارد که Bancor مدل اولیه بازار ساز خودکار را ایجاد کرده است، طبق اطلاعات دیفای پالس، در طول تمام سال ۲۰۲۰، زمانی که فورک یونی سواپ، یا یک پروژه انشعابی، توانست چندین میلیارد نقدینگی را جذب کند، این عدد برای Bancor، در مقیاس میلیون دلار بود. اما اکنون تغییراتی در این اعداد و ارقام رخ داده وBancor هم اکنون بین ۱۰ پروژه برتر در دنیای دیفای است.

نسخه جدید اکنون از مزایای واقعی LP برخوردار است.

اول از همه، Bancor نقدینگی یک طرفه را ارائه می‌دهد که این خود یک ویژگی منحصر به فرد است. به گغته Choi، تأمین نقدینگی یک طرفه برای تجربه کاربر بسیار مناسب است.

اکثر سازندگان بازار خودکار به کاربر نیاز دارند که با دو ارز رمزنگاری شده با ارزش دلاری برابر وارد شوند. برخی از بازار سازهای خودکار نیمی از سپرده را برای ارز رمزنگاری شده دیگر به صورت خودکار عوض می‌کنند، اما این کار مستلزم تامین کننده نقدینگی‌ برای محاسبات درون زنجیره‌ای و شامل کارمزد گس است.

Bancor چنین کاری نمی‌کند. در عوض، این پلتفرم به سادگی مقدار مورد نیاز ارز طرف دیگر را ایجاد می‌کند، زیرا ارز طرف دیگر همیشه توکن شبکه Bancor یا BNT است.

وقتی بازار ساز خودکار هر ارزی را با همان ارز دیگر جفت می‌کند، انجام نقل و انتقالات بین دو توکن ذکر شده را آسان می‌کند. اگر کاربری بخواهد WBTC را با BAT معامله کند، Bancor می‌تواند WBTC را با BNT و سپس BNT را با BAT مبادله کند. از نظر کاربر، به نظر می رسد یک معامله صورت گرفته باشد. توکن مشترک مانند واسطه در معاملات عمل می‌کند.

رویکرد Bancor در مورد نقدینگی یک طرفه ارزش آن را دارد که لحظه‌ای در مورد آن صحبت کنیم. هنگامی که اولین فروش توکن Bancor اعلام شد، استاد دانشگاه کرنل، Emin Gün Sirer، استدلال کرد که هیچ دلیل موجهی برای استفاده از توکن جدید Bancor وجود ندارد، در حالی که می‌توانست از اتر به عنوان توکن مشترک استفاده کند. در واقع، این همان کاری است که Hayden Adams هنگام ایجاد نسخه یک یونی سواپ انجام داد و به طرز شگفت انگیزی این روش جواب داد و این روش یونی سواپ را به بازار ساز خودکار غالب تبدیل کرد.

اما در اینجا مسئله‌ای وجود دارد: Bancor می‌تواند تصمیم بگیرد که تغییراتی را در توکن خود ایجاد کند ولی نمی‌تواند اتر را تغییر دهد. بنابراین اکنون پروتکل Bancor می تواند از BNT در صورت لزوم برای گرفتن نیمه دیگر از هرگونه سپرده در استخر استفاده کند. Bancor از این امر به عنوان سرمایه گذاری مشترک با تامین کننده نقدینگی‌ یاد می‌کند.

اساساً، با افزایش عرضه برای هر تامین کننده نقدینگی‌ جدید، همه دارندگان BNT هزینه کمی پرداخت می‌کنند، اما احتمالاً ارزش آن را دارد؛ زیرا تعداد بیشتری تامین کننده نقدینگی‌ باعث کارکرد بهتر Bancor می‌شود که به معنای تقاضای بیشتر برای BNT است. این باید در بلند مدت به نفع قیمت آن باشد.

آشکارترین نگرانی در اینجا می‌تواند تأثیری باشد که تولید توکن در کوتاه مدت، بر قیمت BNT برای دارندگان آن خواهد گذاشت، اما BNT در سال گذشته بسیار خوب کار کرده است. آزمون واقعی این می‌تواند باشد که چه اتفاقی می‌افتد اگر بازار برای مدتی نوسان نداشته باشد.

ویژگی های منحصر به فرد

در حالی که نقدینگی یک طرفه هوشمندانه به نظر می‌رسد، اما بحث ضرر ناپایدار همچنان وجود دارد. ضرر ناپایدار یکی از گیج کننده ترین اصطلاحات در دیفای است. این یک خطر خاص در بازار ساز خودکار است.

Roel هشدار داد:

شما نمی‌توانید از ضرر ناپایدار خلاص شوید و فقط می‌توانید آن را کاهش دهید.

به زبان ساده، قیمت بازار سازهای خودکار معمولاً از طریق نسبت ساده دو دارایی بیان می‌شود. این بدان معناست که وقتی ارزش یک دارایی نسبت به دیگری به طرز چشمگیری افزایش یابد، درنهایت، در استخر نقدینگی، دارایی که ارزش آن بیشتر شده، حجمش کم شده و دارایی که ارزش ثابتی داشته، حجمش بیشتر می‌شود.

این مشکل در بسیاری از اوقات وجود دارد و به این معنی است که با وجود کسب درآمد از کارمزد معاملات، ارزش بخشی از یک استخر نسبت به دلار کاهش می‌یابد. هنگام باز خرید توکن‌های LP در بازار ساز خودکار، یک تامین کننده نقدینگی‌ لزوماً همان تعداد توکن را پس نمی‌گیرد و فقط به میزان سهمش از استخر، توکن دریافت می‌کنند.

در یک استخر با دو استیبل کوین، مانند DAI/USDT، بعید است که ارزش آن سهم واقعاً تغییر کند (به جز در بازده کارمزد معاملات)، اما در استخری مانند WBTC/ETH، می‌تواند تغییرات زیاد و بالقوه‌ای در جهت نامطلوبی برای تامین کننده نقدینگی‌ ایجاد کند.

ضرر ناپایدار را ضرر ناپایدار می نامند، زیرا اگر تامین کننده نقدینگی‌ فقط به اندازه کافی منتظر بماند، در بسیاری از مواقع این ضرر ناپدید می‌شود. اما گاهی اوقات مردم نیاز به خروج دارند و ممکن است دردناک باشد.

Bancor سیاست تضمینی را فراهم می‌کند، بدین صورت که، کاربرانی که ضرر ناپایدار خود را در Bancor متحمل شوند، به شرطی که حداقل ۱۰۰ روز در آن بمانند، از نظر ارزش واریز اولیه تضمین می‌شوند.

می توان ادعا کرد که کاربران فقط هزینه ضرر ناپایدار را با هزینه انعطاف پذیری از دست رفته معامله می‌کنند، اما برای برخی از پروژه‌هایی که با هدف طولانی مدت به استخر می‌روند، این نوع ضمانت می‌تواند جذاب باشد.

Roel گفت:

آنچه من مشاهده کردم این است که برخی از تیم‌ها، مانند Yearn، این موضوع را جالب می‌دانند، از این منظر، این امر قانع کننده می‌شود.

در یونی سواپ، ضرر ناپایدار نیز بخشی از انگیزه‌ای است که به تامین کننده نقدینگی‌ اجازه می‌دهد باند تجاری خود را برای یک استخر مشخص کنند. اگر یک کاربر خارج از باندی بماند که مخالف او باشد، ضرر ناپایدار نخواهد داشت.

Bancor همچنین سفارشات محدود را نیز راه اندازی کرده است. اساساً، اگر کاربر فکر می‌کند اتفاقی می‌افتد، می‌تواند از قبل معامله را باز کند. به عنوان مثال: “اگر اتر در ۳۰ روز آینده به زیر ۱۸۰۰ DAI برسد، خریداری کنید.” این مدل معاملات یک ویژگی کاملاً متداول در صرافی‌های متمرکز است اما مستقیماً در بسیاری از بازار سازهای خودکار تعبیه نشده است، عمدتا به این دلیل که تریدرهای حرفه‌ای برای استفاده از سفارشات محدود، از تجمیع کننده‌های معاملات مانند Matcha و 1inch استفاده می‌کنند که این مشکل را برای آنها حل می‌کند.

Bancor همچنین یک پروژه چند زنجیره‌ای است. برنامه غیرمتمرکز (dapp) آن، معروف به BancorX، امکان تعویض بین شبکه‌های EOS و اتریوم را فراهم می‌کند.

کسب درآمد مازاد

تامین کنندگان نقدینگی‌ که کارمزدهای معاملاتی خود را دوباره در استخر قرار می‌دهند، می‌توانند با گذشت زمان جوایز بیشتری کسب کنند.

جامعه

حاکمیت Bancor از طریق Bancor DAO (سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز) اتفاق می‌افتد، که به سرعت در حال پیشرفت است. توکن حاکمیتی مشتق شده از توکن شبکه آن، vBNT نامیده می‌شود و می‌توان با استفاده از استیکنیگ آن را بدست آورد.

پلتفرم تورچین

کار با صرافی thorchain بازار ساز خودکار

تورچین یکی از دو بازار ساز خودکار مورد بحث در این مقاله است که در شبکه اتریوم نیست. تورچین ارزش بررسی کردن دارد؛ زیرا رویکرد کاملاً متفاوتی نسبت به سایر زنجیره‌های بلوک بالا دارد و آن رویکرد این اسا که بین بلاکچین‌ها معامله می‌کند. یونی سواپ، Curve ، Sushi و Bancor همه در درون زنجیره بلوک هستند. آنها روی بلاکچین مشخصی تجارت می‌کنند. برخی می‌توانند معاملات را بین بلاکچین‌های جداگانه انجام دهند، اما برای این کار از راه حل‌های دیگری استفاده می‌کنند.

تورچین زنجیره بلوک مخصوص به خود را دارد که مخصوص آن طراحی شده است تا در چندین معماری فعالیت کند. مانند Bancor، برای ایجاد معاملات، به عنوان مثال، بین بیت کوین و اتر از توکن مشترک (RUNE) استفاده می‌کند، اما بر خلاف Bancor نیازی به ارائه نسخه Wrapped (مصنوعی) به هر دو کاربر نیست. یک تریدر می‌تواند بیت کوین را از کیف پول خود وارد تورچین کند و اتر را به عنوان دریافتی بگیرد.

ویژگی‌های منحصر به فرد

مانند Bancor ، تورچین برای سپرده‌های بیش از ۱۰۰ روز ضمانت ضرر ناپایدار ارائه می‌دهد. طبق اظهارات تیم پروژه، مدل‌های آنها نشان می‌دهد که برای افرادی که به مدت طولانی ضرر ناپایدار را تحمل می‌کنند، چنین ضررهایی وجود ندارد، اما شما این جمله قدیمی را می دانید: عملکرد گذشته هیچ تضمینی برای بازدهی در آینده نیست.

کسب درآمد مازاد

RUNE یک توکن حکمرانی و همچنین یک توکن سودمندی در شبکه است. کاربران، RUNE تازه منتشر شده را برای کار به عنوان LP کسب می‌کنند.

جامعه

این توکن‌های حاکمیت زودتر از آنچه افراد آماده باشند مهم خواهد بود، زیرا تیم عمدتاً ناشناس پشت تورچین متعهد شده است که طی سال آینده به طور کامل از پروژه کناره گیری کند و تحولات بیشتر را به دارندگان توکن RUNE بسپارد. این پروژه دارای خزانه قابل توجهی است؛ زیرا قیمت RUNE به طور چشمگیری افزایش یافته است.

پنکیک سواپ

صرافی پنکیک سواپ بازار ساز خودکار

هنگام نوشتن این مقاله، Coingecko پنکیک سواپ را به عنوان بزرگترین DEX رتبه بندی کرده که ۴.۵ میلیارد دلار از حجم معاملات روزانه را شامل می‌شود و وبسایت Defistation اعتبار کل قفل شده آن را ۷ میلیارد دلار برآرود کرده است.

پنکیک سواپ، مانند سوشی سواپ، یک فورک یونی سواپ است که روی بایننس اسمارت چین ساخته شده است.

بایننس اسمارت چین متمرکزتر است و فقط ۲۱ اعتبار سنج زنجیره را پیش می‌برند و از سیستمی شبیه EOS استفاده می‌کنند. این باعث می‌شود بایننس اسمارت چین سریعتر و ارزانتر باشد، اما بطور قابل توجهی در برابر دستکاری توسط اشخاص ثالث آسیب پذیرتر است.

به گفته Choi، این تعادل برای بسیاری از کاربران از نظر سرعت و هزینه‌ها بسیاد جذاب است.

وی گفت:

این یک زنجیره با سرعت بالاست؛ در واقع سرمایه گذاران خرد به تمرکززدایی اهمیت زیادی نمی‌دهند.

بایننس اسمارت چین با منطق کد اتریوم سازگار است و اجرای فورک‌های پروژه‌های موفق اتریوم را در بایننس اسمارت چین آسان می‌کند. پنکیک سواپ نمونه ای از این موارد است.

کسب درآمد مازاد

همانند سایر بازار سازهای خودکار، ارائه دهندگان نقدینگی پنکیک سواپ در معاملات، درون استخرهایی که در آن شرکت کرده‌اند، کارمزد دریافت می‌کنند. از آنجا که حجم پنکیک سواپ بسیار زیاد است و هزینه‌های معامله بسیار پایین‌تر است، این باید موقعیت‌های بیشتری ایجاد کند که به شرکت کنندگان امکان دهد بازده بیشتری کسب کنند.

مانند سوشی سواپ، تامین کنندگان نقدینگی‌ که موقعیت‌های خود را استیک می‌کنند، توکن حکومتی، CAKE کسب می‌کنند.

جامعه

حکومت پنکیک سواپ از طریق صفحه اسنپشات فوری کاملاً فعال است. این موضوع به عنوان راهی برای تولید نقدینگی و علاقه کاربران، بر اساس تأیید جوایز CAKE برای استخرهای جدید است؛ دقیقاً مانند برنامه Onsen سوشی سواپ.

همچنین فقط به دارندگان CAKE اجازه می‌دهد تا تصمیم بگیرند که چگونه کارمزد تراکنش‌ها را تغییر داده و آنها را تخصیص دهند.

راه اندازی پروژه‌هایی با عنوان عرضه اولیه صرافی (IEO) در خارج از ایالات متحده کاملاً مشهور است و با وجود هر dapp در اتریوم که برای تکثیر در دسترس است، تعداد زیادی dapp جدید برای ارائه وجود دارد.

سخن پایانی

این یک زمان هیجان انگیز برای کسی است که آماده انجام تحقیق و تفکر است، زیرا درگیر شدن در تمام این جزئیات باعث افزایش آگاهی و در نتیجه سرمایه گذاری هوشمند می‌شود.

این امر بسیار سودمند خواهد بود، زیرا تامین کنندگان نقدینگی را برای درک بهتر ویژگی‌های جدید (و شاید سود بردن از آنها) آماده می‌کند.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا