اخبار خارجی

بیت کوین و فرمان اجرایی دولت بایدن؛ ۵ نکته مهم که باید در هفته جاری مدنظر قرار داد

فضای بازار بیت‌کوین نوید حرکات صعودی در کوتاه مدت نمی‌دهد. برخی فاکتورهای کلان اقتصادی که فعالان اقتصادی انتظار دارند در ماه‌های فوریه و مارس (بهمن و اسفند) وارد عمل شوند، افق میان مدت بازار بیت کوین و سایر بازارها را تحت الشعاع قرار داده‌است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌تلگراف، با وجود یک آخر هفته امیدوارکننده، قیمت بیت کوین در ساعت‌‌های پایانی بسته شدن کندل هفتگی حرکات مشکوکی را شاهد بود که در نهایت باعث شد پس از بسته شدن کندل هفتگی، بیش از ۱۰۰۰ دلار افت قیمت را شاهد باشیم.

بسته‌شدن کندل هفتگی در ۳۷٬۹۰۰ دلار، نشانه ادامه رفتار محدود به رنج قیمت بیت کوین در طول ژانویه (دی ماه) است. اکنون سؤال بسیاری این است که چه عاملی ممکن است وضع موجود را تغییر دهد.

با وجود نشانه‌های مثبت داده‌های آن‌چین، بهبود ملموسی را در وضعیت بازار آنی شاهد نیستیم. چنین شرایطی ممکن است تا زمان پیدا شدن یک محرک خارجی، به همین نحو ادامه پیدا کند. این محرک خارجی برای مثال می‌تواند فرمان اجرایی رییس جمهور ایالات متحده در مورد مقررات مربوط به رمزارزها باشد که با وجود اینکه زمان دقیق امضای آن مشخص نیست، ممکن است در ماه فوریه (بهمن) انجام شود.

یکی دیگر از فاکتورهای مورد علاقه تحلیل‌گران، فدرال رزرو است، زیرا هرگونه نشانه‌ای از سوی این نهاد در مورد تورم، افزایش نرخ بهره یا کاهش خرید دارایی، می‌تواند بازارهای سنتی و به تبع آن، بیت کوین و آلتکوین‌ها را به شکل قابل توجهی متأثر کند.

با در نظر گرفتن تمام این شرایط، بر ۵ نکته که در هفته جاری باید مد نظر قرار داد تأکید می‌کنیم.

خرس‌ها پس از بسته شدن کندل هفتگی BTC، قیمت را سرکوب کردند

شب یکشنبه قیمت بیت کوین تا زمان بسته شدن کندل هفتگی با اندکی بازیابی همراه بود، اما همین بازیابی اندک هم دوامی نداشت و خرس‌ها در ساعات بعد از نیمه شب توانستند قیمت را تا سطح ۳۶٬۶۵۰ پایین بیاورند. برای اطلاع از قیمت لحظه‌ای بیت‌کوین روی لینک کلیک کنید.

اسکات ملکر (با نام توییتری The Wolf of All Streets) اشاره داشت که این حرکت با حجم بالایی همراه بود و تأکید کرد که برای تغییر جهت بازار لازم است که سطح ۳۹٬۶۰۰ دلار بازیابی شود.

اسکات ملکر قیمت بیت کوین

تحلیل‌گر شناخته شده دیگری با نام Rekt Capital هم در توییتی اشاره کرد:

بیت کوین همچنان در تلاش برای شکستن مقاومت ۳۸٬۵۰۰ دلاری است. باید یک کندل هفتگی در بالاتر از این سطح بسته شود تا بتوان رسیدن به سطوح بالاتر از ۳۹٬۰۰۰ دلار را انتظار داشت.

عملکرد ناامیدکننده بیت کوین آن را به رنج قیمت قبلی بازگرداند، بنابراین می‌توان انتظار داشت که سطوح قیمتی پایین‌تر مورد آزمایش قرار بگیرند.

تریدر محبوب، پنتوشی، در توییتی گفت:

با وجود تحرکات خرسی در قیمت بیت کوین، شرایط فاندامنتال از همیشه بهتر است. بیت‌کوین انقلاب انرژی‌های تجدیدپذیر را رهبری خواهد کرد و از دولت‌های محلی گرفته تاکشورها آن را خواهند پذیرفت.

اگر محدوده قیمت ۲۹ تا ۴۰ هزار دلار برای مدت طولانی ادامه پیدا کند، شخصا از فرصت‌های مناسب برای افزایش ذخیره‌ام استفاده خواهم کرد.

حرکت تا ۳۸٬۶۰۰ توانست فاندینگ‌ریت را در بازار مشتقات از محدوده منفی خارج کند، با وجود این، افت قیمت و بازگشت احساسات نزولی، دوباره فاندینگ‌ریت را به محدوده منفی و نزدیک به خنثی برگرداند.

فاندینگ ریت بیت کوین

آیا S&P ۵۰۰ می‌تواند بدترین ماه از مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) را تغییر دهد؟

با افزایش معاملات آتی پیش از باز شدن بازارها در دوشنبه، شاخص S&P ۵۰۰، که بیت کوین در ماه‌های اخیر همبستگی مثبت فزاینده‌ای با آن نشان داده است، به سمت بدترین عملکرد ماهانه خود از مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) تا امروز پیش می‌رود.

S&P در این ماه ۷٪ افت کرد که با آغاز پر تنش سال میلادی برای بیت کوین همخوانی دارد، زیرا سیاست فدرال رزرو در حال معکوس کردن روند بی‌سابقه تزریق نقدینگی است که با آغاز همه‌گیری ویروس کرونا شروع شد.

قیمت بیت کوین و شاخص S&P500
شاخص S&P500 تایم فریم ۱ روزه

با وجود اینکه فدرال رزرو تا امروز در مورد جدول زمانی افزایش نرخ بهره، که به معنای پایان دوره «Easy money» خواهد بود، اطلاعات چندانی ارائه نکرده است؛ تهدید فوری‌تری برای بیت کوین در حال ظهور است. Easy money به نحوی بیانگر سیاست‌هایی پولی فدرال برای تحریک شرایط اقتصادی است.

فرمان اجرایی دولت بایدن در مورد ارزهای دیجیتال، که ظاهرا امضای آن به ماه فوریه منتقل شده است، می‌تواند ضربه جدیدی به بازار، که همین‌طور هم حال چندان خوشی ندارد، وارد کند.

هنوز بسیاری از فعالان بازار، وضعی که لایحه زیرساخت ایجاد کرد را فراموش نکرده‌اند و برخورد نامطلوب بیشتر با پدیده کریپتو از سوی ایالات متحده که اکنون میزبان بخش عمده‌ای از هش‌ریت استخراج بیت‌کوین است، ضربه سختی خواهد بود.

بنابر گزارش هفته قبل بلومبرگ، این فرمان اجرایی احتمالا روی «چالش‌ها و فرصت‌ها» رمزارزها تمرکز خواهد کرد.

آرامش هولدرهای بلند مدت بیت کوین ادامه دارد

در میان تمام این ماجراها، یک روش برای رسیدن به آرامش، نگاه به هولدرهای باتجربه بیت‌کوین است؛ چون می‌توان دید که همچنان به دارایی‌های خود چسبیده‌اند.

داده‌های آن‌چین شرکت گلس‌نود در این هفته، نشان می‌دهد که تعداد کوین‌هایی که آخرین بار بین پنج تا هفت سال پیش حرکت کرده‌اند به بالاترین حد خود در ۷ ماه گذشته رسیده است. تعداد کوین‌هایی که چنین وضعیتی دارند اکنون ۷۱۶٬۷۲۷ BTC است.

تغداد بیت کوین‌هایی که بین ۵ تا ۷ سال جابجا نشده‌اند

در همان حال، طی ماه ژانویه، علی رغم کاهش قیمت، با کاهش ذخایر بیت کوین در صرافی‌ها مواجه بودیم. طبق داده‌های گلس‌نود، تنها در این هفته، ذخیره بیت کوین صرافی‌های اصلی معادل ۲۴۳ میلیون دلار کاهش یافته‌است. داده‌های کریپتوکوانت هم که ۲۱ پلتفرم معاملاتی اصلی را دنبال می‌کند، تأیید می‌کند که موجودی بیت کوین آن‌ها به پایین‌ترین حد خود از سال ۲۰۱۸ رسیده است.

موجودی بیت کوین صرافی‌ها

تحفیف GBTC به رکورد ۳۰٪ رسید

صندوق بیت کوین گری اسکیل (با نماد GBTC) روزهای خوبی را تجربه نمی‌کند. علی‌رغم وجود داده‌هایی که اقبال مجدد مؤسسات سرمایه‌گذاری به بیت‌کوین را طی ماه ژانویه (دی ماه) نشان می‌دهد، تقاضا برای GBTC، که محصول شاخص سرمایه‌گذاری در بیتکوین است، همچنان رو به کاهش است.

مطابق داده‌های شرکت کوین‌گلس (Coinglass)، هفته گذشته، GBTC با بیشترین تخفیف نسبت به قیمت آنی بیت‌کوین معامله شد.

قبلا به جای تخفیف نسبت به ارزش خالص دارایی (NAV)، شاهد قیمتی بیشتر از ارزش خالص دارایی بودیم و مؤسسات سرمایه‌گذاری حاضر بودند برای مشارکت در معامله BTC این قیمت بیشتر را پرداخت کنند. اما مدتهاست که این شرایط عوض شده‌است.

در ۲۲ ژانویه، سرمایه‌گذاران جدید می‌توانستند سهام GBTC را با ۳۰٪ تخفیف نسبت به قیمت آنی بیت کوین در آن روز خریداری کنند.

گزارش‌های قبلی کوین تلگراف نشان می‌دهد طی ماه‌های اخیر بخاطر ترکیبی از عوامل، از جمله قیمت بیت کوین و پیدایش ETFهای دیگر، شرایط صندوق بیت‌کوین گری اسکیل تغییر کرده‌ است. گری اسکیل در تلاش است تا به یک ETF مبتنی بر قیمت آنی (spot-based) تبدیل شود. لازم به ذکر است، اکنون تمام EFTهای بیت کوین فعال در ایالات متحده از نوع ETF‌های معاملات آتی هستند.

تحلیل‌گر آن‌چین، یان ووستنفلد، در گفت و گویی با دیگر کاربران توییتر گفت:

نگه داشتن سهام GBTC در صورتی معقول است که فرض کنید زمانی به یک ETF اسپات تبدیل می‌شود. اما در آن صورت هم مسائلی مانند کارمزد وجود دارد که باید در نظر گرفت. همچنین در دست داشتن سهام GBTC به معنای داشتن کلید خصوصی نیست.

شاخص ترس و طمع در بازار بیت کوین

مشخص نیست که تا چه حد می‌توان به این معیار اعتماد کرد اما طی هفته اخیر تغییراتی در احساسات آنچین قابل لمس بود.

شاخص ترس و طمع پس از گذراندن تمام ماه ژانویه در اعماق «ترس شدید»، همراه با چند بار لمس پایین‌ترین سطوح قیمتی، اکنون اندکی رو به بهبود است.

روز یکشنبه، این شاخص برای اولین بار از ۳ ژانویه (۱۳ دی)، از منطقه «ترس شدید» که عددی بین ۰ تا ۲۵ است، خارج شد.

شاخص ترس و طمع (Fear & Greed) از مجموعه‌ای از فاکتورها برای تعیین احساسات کلی بازار استفاده می‌کند و نقاط حداقل و حداکثر آن با نقاط کف و سقف قیمت همبستگی خوبی نشان داده است.

اینکه ممکن است در نهایت فضای بازار اندکی مثبت شده باشد، سیگنال خوشایندی برای تحلیل‌گران است، اما همه چیز به این بستگی دارد که آیا چنین بهبودی پایدار است و می‌تواند در برابر عوامل خارجی مقاومت کند یا خیر.

تحولات پس از بسته شدن کندل هفتگی نشان داد که این فضای مثبت زودگذر است، زیرا تحرکات خرسی پس از آن، شاخص ترس و طمع را به «ترس شدید» بازگرداند. با وجود این، برگشتن شاخص به عدد ۲۹ (منطقه ترس)، هرچند برای مدتی کوتاه، باعث شد که این شاخص به رکورد ترسناک «طولانی‌ترین مدت زمان در منطقه ترس شدید از سال ۲۰۱۸ تا به امروز»، دست پیدا نکند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا