مقالات

از بزرگترین هک های تاریخ ارزهای دیجیتال مطلع شوید!

در حالی که انفجار کریپتو در ۲۰۱۷ بسیاری از سرمایه گذاران و تریدر های جدید را وارد این بازار نوین کرد، اما از طرف دیگر توجه بسیاری از هکر ها نیز به این پدیده جلب شد. در این مقاله به بزرگترین هک های ارز دیجیتال در طول تاریخ می پردازیم که به عنوان هشداری برای انجام همه اقدامات امنیتی ممکن، چنین هک هایی یادآوری می شود.

بیتفینکس (Bitfinex)

یک صرافی ارز دیجیتال است که حدود دو میلیون کاربر را جذب کرده است و حجم روزانه ارزش تراکنش های این صرافی میلیارد ها دلار می باشد. اما این شرکت از یک حمله در آگوست ۲۰۱۶ رنج برد و در آن ۱۲۰۰۰۰ بیت کوین توسط یک هکر ناشناس دزدیده شدند. آن دومین هک بزرگی بود که تا آن زمان اتفاق افتاده بود. تخمین زده می شود که این مبلغ در ان زمان حدود ۷۲ میلیون دلار بوده است. البته امروز اگر این بیت کوین ها را حساب کنیم، مقدار آن به دلار بسیار بیشتر می شود.

بیتفینکس

این هک به دلیل استفاده Bitfinex از کیف پول های چند امضایی انجام شد که ۱۲ ماه قبل از این هک معرفی شده بودند و به اصطلاح هدف از آنها تقویت امنیت وجوه بود. اما یک مشکل در کدگذاری آنها موجود بود. از لحاظ تئوری، Bitfinex مجبور به نگهداری دو کلید بود. یکی از آنها مال BitGo و دیگری متعلق به تراکنش بود و همه طرفین می بایست به طور مستقل کلید ها خود را به کار می بردند. اما به جای این کار، BitGo تنها به کپی آنچه که Bitfinex انجام می داد، اقدام می نمود. و وقتی هکر ها به سرور های Bitfinex دسترسی پیدا کردند، آنها همچنین قادر به دسترسی پیدا کردن به کیف پول ها بودند. این هک ارز دیجیتال منجر به افت بیست درصدی ارزش بیت کوین شد.

DAO

اکثر هکر ها وجوه بیت کوینی را نشانه می گیرند اما این بدین معنی نیست که هیچ آلت کوینی از دست هکر ها رنج نکشیده است. بزرگترین آلت کوین یعنی اتر نیز قربانی چنین حمله ای شد. این هک به دلیل قرارداد هوشمند DAO اتفاق افتاد که بر روی بلاک چین اتریوم در حال اجرا شدن بود و مانند یک صندوق سرمایه گذاری عمل می کرد. این کار افراد خریدار کوین ها در مرحله جمع آوری وجه در DAO را قادر می ساخت که به رای دادن در مورد شرکت هایی بپردازند که باید وجوه سرمایه گذاری شده را دریافت کنند.

در اولین مرحله ICO حدود ۱۵۰ میلیون دلار جمع آوری شد و این بزرگترین فروش توکنی بود که تا آن زمان انجام گرفته بود. ۱۴ درصد از همه اتر های در حال گردش متعلق به DAO بود. اما در ژوئن ۲۰۱۶، روزنه ای در کد DAO، یک هکر را قادر به ایجاد یک Child DAO کرد. این هکر قادر به استفاده از این روزنه برای پیاده سازی یک عملکرد برگشتی در درخواست های برداشت بود که سبب شد DAO به دادن اتر بیشتر برای همان مقدار از توکن های DAO ادامه دهد. ۵۰ میلیون دلار از طریق این آسیب پذیری به سرقت رفت. این هک ارز دیجیتال باعث فورک بلاک چین اتریوم شد و نتیجه آن ایجاد اتریوم کلاسیک بود که نسخه قدیمی آن بلاک چین بود و اتریوم نیز نسخه جدید آن بود.

کوین چک (Coincheck)

Coincheck یک صرافی کریپتوی واقع در توکیو بود که در ژانویه ۲۰۱۸ از یک نقض امنیتی رنج برد و دارندگان نم (NEM) را تحت تاثیر قرار داد. این حمله از هک Bitfinex سبقت گرفت و در مقام دومین هک بزرگ تاریخ ارز دیجیتال قرار گرفت. این هکر ۵۰۰ میلیون کوین نم را دزدید که ارزش آن در آن زمان تقریبا ۵۵۰ میلیون دلار بود اما قیمت این کوین نیز بعد از عمومی شدن خبر به مقدار ۲۰ درصد افت کرد. این مقدار دزدیده شده تقریبا برابر با ۵ درصد کل مقدار نم بود.

این هکر توانست بدون اینکه شناسایی شود وارد شبکه گردد و حدود ۸ ساعت در آنجا بماند. طی این زمان، او قادر به بردن وجوه و فرستادن آنها به ۱۱ اکانت جداگانه بود. حال به همه این اکانت ها برچسب دزدی زده شده است. این شرکت اعلام کرد که وجوه را به ۲۶۰۰۰۰ مشتری تحت تاثیر قرار گرفته از جیب خود برخواهد گرداند. به آنها مقدار ۸۸.۵۴۹ ین برای هر کوین نم پرداخت می شود.

نایس هش (NiceHash)

NiceHash یک بازار کرایه در اسلوونی برای استخراج ارز دیجیتال است که در دسامبر هک شد. هنوز مشخص نیست که چه مقدار از این پلتفرم دزدیده شد اما تخمین زده می شود که در آن کیف پول حدود ۴۷۳۶.۴۲ بیت کوین موجود بوده باشد. این بیت کوین ها قربانی هک شدند. این مبلغ تخمین زده می شود که در آن زمان حدود ۷۰ میلیون دلار بوده باشد. مدیر عامل این پلتفرم Marko Kabal بعد از هک از سمت خود استعفا داد و این پلتفرم در ۲۲ دسامبر ۲۰۱۷ به راه اندازی مجدد خود پرداخت.

اما علی الرغم آن ضرر، NiceHash به خوبی اعاده شد و پایگاه کاربری فعال خود را نگه داشت. این شرکت اعلام کرد که آنها وجوه را به افرادی که در حمله پولشان را از دست داده اند، برخواهد گرداند:

ما خوشحالیم که اعلام می کنیم که قادر به ذخیره وجوه مورد نیاز برای احیای موجودی گروهی از سرمایه گذاران بین المللی هستیم. بنابراین موجودی های قدیمی در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸ احیا خواهد شد. ما به این دوره موقت نیاز داریم تا مطمئن شویم که همه تشریفات قانونی با صحت انجام می شود، لطفا تا انجام گرفتن این امور صبور باشید.

Mt.Gox

اکسچنج Mt.Gox

حادثه Mt.Gox مشهورترین هک ارز های دیجیتال است که تا به حال در جهان کریپتو اتفاق افتاده است. این هک تا به حال بزرگترین و مشهورترین هک بوده است. قبل از این هک، Mt.Gox یکی از بزرگترین صرافی های کریپتو در این فضا بود که بیش از ۷۰ درصد همه تراکنش های بیت کوین را مدیریت می کرد.

در سال ۲۰۱۱ یکی از کامپیوتر های بازرسان این شرکت توسط یک هکر به مخاطره افتاد. این باعث دسترسی این هکر به صرافی شد و به او اجازه داد که ارزش بیت کوین را به اندازه یک سنت تغییر دهد. سپس یک تقاضای خرید بزرگ ایجاد شد و بنابراین فروش گسترده ای اتفاق افتاد.

اما این موضوع سال ها بعد مشخص شد و در فوریه ۲۰۱۴ مشخص شد که ۸۵۰۰۰۰ بیت کوین در یک دوره سه ساله بیرون کشیده شده بودند. ۷۵۰۰۰۰ بیت کوین از کیف پول های Mt.Gox برده شدند. جزئیات این تراکنش به گونه ای ویرایش شد که چنین به نظر برسد که تراکنش هرگز وجود نداشته است. بعد از این هک، تخمین زده شد که بیت کوین یک افت قیمت حدود ۳۶ درصد را تجربه کرده است.

کلام آخر

هدف از بازگو کردن این هک ها رعایت احتیاط از جانب تریدرهایی است که کریپتو های خود را در کیف پول های صرافی ها می گذارند. شما همیشه باید وجوه خود را به یک کیف پول ایمن انتقال دهید.

منبع
coindoo

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا