اخبار بیت کوین

اصلاح قیمت بیت کوین در آستانه جلسه FOMC؛ ۵ فاکتور مهم که در هفته جاری باید به آن توجه کرد

قیمت بیت کوین (BTC) در شب گذشته با نوسانات نزولی قابل توجهی مواجه شد اما بعد از رسیدن به کف هفتگی ۴۰٬۰۰۰ دلار دوباره رشد کرد و به بالای ۴۲٬۰۰۰ دلار رسید. هرچند که احتمال رشد BTC تا محدوده ۴۸٬۰۰۰ دلار همچنان وجود دارد، رویدادهای مهم هفته آینده ممکن است به افزایش نوسانات نزولی آن کمک کند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، بیت کوین هفته مهمی را در پیش دارد و به نظر می‌رسد کلوز کندل هفتگی آن در محدوده ۴۳٬۷۸۰ دلار راه را برای اصلاح شدید ۷٪ آن باز کرده است. BTC در شب گذشته با نوسانات نزولی مواجه شد و به محدوده ۴۰٬۰۰۰ دلار رسید که نزدیک به کف کندل هفته قبل محسوب می‌شود. هرچند بسیاری از سرمایه‌گذاران مدت‌ها منتظر اصلاح قیمت بودند، به نظر می‌رسد این اتفاق آن‌ها را غافلگیر کرده و تقریبا ۱۰۰ میلیون دلار معامله لانگ را لیکویید کرده است.

این روند نزولی باعث شد سرمایه‌گذاران بیت کوین در آغاز یک هفته معاملاتی جدید که پر از محرک‌های نوساناتی بالقوه است؛ به خودشان بیایند. به عبارت دقیق‌تر در روزهای آینده داده‌های اقتصادی مهمی در آمریکا منتشر می‌شود و فدرال رزرو تصمیم خود درباره نرخ بهره در آخرین ماه سال را اعلام می‌کند و درباره زمان شروع کاهش نرخ بهره نیز صحبت‌هایی خواهد شد.

این داده‌ها ممکن است تاثیرات مختلفی بر دارایی‌های پرریسک از جمله رمزارزها بگذارند. از طرفی، سختی استخراج BTC برای اولین بار در ۳ ماه اخیر کاهش یافته و به نظر می‌رسد بیت کوین بعد از چند هفته رشد کنترل‌ شده آرام گرفته است.

حال سوال این جا است که قبل از پایان سال ۲۰۲۳ چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ معامله‌گران و تحلیلگران خودشان را برای کلوز کندل آخرین ماه ۲۰۲۳ آماده می‌کنند و در حالی که سه هفته‌ به پایان این سال باقی مانده، به نظر می‌رسد اطمینان و اعتماد در بازار کریپتو کاهش یافته است.

۱- ۷٪ اصلاح قیمت بیت کوین

نوسانات بیت کوین بلافاصله پس از کلوز کندل هفتگی آن افزایش یافت و با حدود ۷٪ اصلاح تا محدوده ۴۰٬۶۵۹ دلار ضرر قابل‌توجهی به گاوها وارد کرد. داده‌های موجود نشان می‌دهد قیمت BTC تنها در چند دقیقه بیش از ۵٪ کاهش یافته است.


نمودار یک ساعته بیت کوین
نمودار یک ساعته بیت کوین – منبع: TradingView

این اصلاح سریع روند صعودی بازار را از بین برد و به نظر می‌رسد معامله‌گران لانگ منتظر آن نبودند. داده‌های وب سایت کوین‌گلس (CoinGlass) نشان می‌دهد در ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) حدود ۸۶ میلیون دلار معامله لانگ بیت کوین لیکویید شده است. حجم معاملات لانگ لیکوییدشده کل بازار هم به بیش از ۳۰۰ میلیون دلار می‌رسد.

معاملات لیکوییدشده بازار کریپتو
معاملات لیکوییدشده بازار کریپتو – منبع: کوین‌گلس

البته تحلیلگران قبلا منتظر یک اصلاح قیمتی بودند؛ چون هیچ روندی همیشه صعودی باقی نمی‌ماند. فعالان بازار کریپتو هم آرامش خود را حفظ کرده‌اند و برای مثال تحلیلگر مشهوری به اسم بیت‌کوانت (BitQuant) اظهار داشته است:

کندل روزانه و هفتگی بیت کوین در ۴۳٬۷۹۲ دلار بسته شد. پولبک‌ها طبیعی و سالم هستند. نوسانات ساعتی اهمیتی ندارند. تصویر روبه‌رو روند بیت کوین برای این هفته است.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین – منبع: توییت بیت‌کوانت

طبق این نمودار، قیمت بیت کوین در هفته آینده باز هم رشد می‌کند و به ۴۸٬۰۰۰ دلار می‌رسد. مایکل فن ده پپه (Michaël van de Poppe)، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت ایت (Eight)، هم اظهار داشته است:

بازارها همیشه اصلاح می‌کنند و آلت کوین‌ها به خاطر نقدینگی کم‌تر خود بیشتر اصلاح خواهند کرد.

نگران نباشید.

شتاب بیت کوین به آرامی به پایان می‌رسد و اتریوم به راحتی می‌تواند بر بازار سه‌ماهه آینده تسلط داشته باشد.

توییت مایکل فن ده پپه
توییت مایکل فن ده پپه – منبع: پلتفرم اکس

اکثر ۱۰ رمزارزهای برتر بازار هم به دنبال کاهش قیمت بیت کوین بین ۴ تا ۶٪ اصلاح قیمت داشته‌اند.


نمودار یک ساعته مارکت بازار آلت کوین‌ها
نمودار یک ساعته مارکت بازار آلت کوین‌ها – منبع: TradingView

پلتفرم دسنتریدر (DecenTrader) اعلام کرد:

وقتی قیمت بیت کوین به سمت ۴۴٬۰۰۰ دلار حرکت می‌کرد، فاندینگ ریت آن ثابت بود، اما با رنج زدن قیمت BTC به سرعت در حال افزایش است.

فادینگ ریت بیت کوین
فادینگ ریت بیت کوین – منبع: توییت دسنتریدر

فیلب‌فیلب (Filbfilb)، بنیان‌گذار پلتفرم دسنتریدر هم در روزهای گذشته گفته بود منتظر یک روند اصلاحی است اما احتمال اینکه قیمت بیت کوین به زیر ۲۵٬۰۰۰ دلار برسد، خیلی پایین است. او قبل از اصلاح اخیر بیت کوین اعلام کرده بود:

بیایید یک چیز را کاملا واضح بگویم:

بیت کوین امسال خیلی رشد کرد … (از ۱۶٬۰۰۰ دلار!) و مشخصا با یک اصلاح مواجه می‌شود. من که خیلی دوست دارم چنین اتفافی بیفتد؛ پس این توییت قطعا دعوت به خرید بیت کوین نیست.

یک اصلاح عمیق ناشی از فاد اتفاق خیلی خوبی خواهد بود و خیلی هم برای آن دیر شده است.

توییت فیلب‌فیلب
توییت فیلب‌فیلب – منبع: پلتفرم اکس

۲- نشست فدرال رزرو

هفته آینده داده‌های مهمی در مورد اقتصاد آمریکا منتشر می‌شود. در این مورد برای مثال می‌توان به شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) و شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) برای ماه نوامبر (آبان) اشاره کرد که به ترتیب در ۱۲ و ۱۳ دسامبر (۲۱ و ۲۲ آذر، سه شنبه و چهارشنبه) ساعت ۵ بعدازظهر به وقت تهران منتشر می‌شوند. علاوه بر این، فدرال رزرو آمریکا در ۱۳ دسامبر (۲۲ آذر، چهارشنبه) ساعت ۱۰:۳۰ شب به وقت تهران هم تصمیم جدید خود برای نرخ بهره را اعلام می‌کند.

هرچند این داده‌ها اهمیت زیادی دارند، اما به نظر می‌رسد به خاطر تاخیر در زمان انتشار آن‌ها تاثیر مستقیمی روی سیاست‌های فدرال رزرو نداشته باشند. با این حال، داده‌های قبلی نشان دادند که تورم آمریکا کاهش یافته است. البته داده‌های بیکاری آمریکا در هفته قبل نشان دادند که سیاست‌های محدودکننده آمریکا آن طور که انتظار می‌رفت، تاثیر نداشته و بازار کار این کشور همچنان انعطاف‌پذیری خود را دارد.

با وجود این فعالان بازارهای مالی معتقدند این ماه نرخ بهره آمریکا تغییر نمی‌کند، اما تا اواسط سال ۲۰۲۴ کاهش می‌یابد. داده‌های FedWatch Tool گروه CME هم نشان می‌دهد ۹۸.۶٪ فعالان بازارهای مالی روی این مسئله اتفاق نظر دارند.

احتمال تغییر نرخ بهره آمریکا
احتمال تغییر نرخ بهره آمریکا – منبع: CME Group

پلتفرم «The Kobeissi Letter» خاطرنشان کرده است طبق گفته‌های فدرال رزرو، هنوز برای کاهش نرخ بهره خیلی زود است. در نتیجه انتظار می‌رود فدرال رزور در این جلسه بر این گفته بیشتر پافشاری کند. این پلتفرم درباره رویدادهای هفته آینده گفته است:

مهم‌ترین رویدادهای هفته آینده:

۱. شاخص CPI ماه نوامبر (آبان): سه‌شنبه
۲. گزارش ماهانه OPEC: چهارشنبه
۳. شاخص PPI ماه نوامبر (آبان): چهارشنبه
۴. بیانیه فدرال رزرو و نرخ بهره آمریکا: چهارشنبه
۵. داده‌های مربوط به خرده‌فروشی: پنج‌شنبه
۶. آمار اولیه مدعیان بیکاری: پنجشنبه

با توجه هفته‌ای که در پیش است، نوسانات بازارهای مالی می‌تواند افزایش یابد.


توییت The Kobeissi Letter
توییت The Kobeissi Letter – منبع: پلتفرم اکس

در این هفته جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو هم سخنرانی می‌کند و می‌تواند روی نوسانات دارایی‌های پرریسک تاثیر بگذارد. لازم به ذکر است که انتظار می‌رود پاول در این جلسه موضعی هاوکیش اتخاذ کند که در این صورت بر احتمال نوسانات شدید می‌افزاید.

۳- داده‌های آنچین

بعد از اصلاح ناگهانی بیت کوین، تحلیلگران تلاش کردند روند قیمت BTC را پیش‌بینی کنند. پلتفرم کریپتوکوانت (CryptoQuant) هم به داده‌های مهمی اشاره کرده که روی کلوز کندل هفتگی بیت کوین تاثیرگذار بوده‌اند. از بین این داده‌ها برای مثال می‌توان به نسبت عرضه استیبل کوین‌ها (SSR) اشاره کرد که نسبت ارزش بازار بیت کوین به ارزش بازار مجموع استیبل کوین‌ها را بررسی می‌کند. رشد این شاخص نشان‌ می‌دهد، معامله‌گران تمایل دارند در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند. البته این تمایل ممکن است در بلندمدت پایدار نباشد. تحلیلگری به اسم وو مینکیو (Woo Minkyu) در گزارش کریپتوکوانت اعلام کرد:

از ژانویه تا دسامبر ۲۰۲۳ (دی ۱۴۰۱ تا آذر ۱۴۰۲) شاخص SSR به طور قابل‌توجهی افزایش یافته است. این امر نشان می‌دهد فعالان بازار کریپتو سرمایه بیشتری را به بیت کوین اختصاص داده‌ و به افزایش قیمت آن کمک کرده‌اند. با این حال، تاریخ نشان داده است وقتی برخی از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند بیت‌ کوین را به استیبل کوین تبدیل کنند؛ ممکن است شاهد یک اصلاح کوتاه‌مدت در BTC باشیم.

شاخص SSR
شاخص SSR – منبع: کریپتوکوانت

یکی دیگر از تحلیلگران کریپتوکوانت به اسم «Gaah» اعلام کرده است بیش از نیمی از عرضه فعلی بیت کوین در مقایسه با نقطه خرید آن قبل از اصلاح، در سود هستند. وی هشدار داده است:

تاریخ نشان داده است وقتی این شاخص به سطح فعلی خود می‌رسد؛ بیت کوین به سقف محلی یا اصلی خود رسیده و پس از مدتی وارد فاز توزیع می‌شود.

در ماه قبل ۹۰٪ عرضه بیت کوین وارد سود شد که رکورد جدیدی از نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) محسوب می‌شود. شایان ذکر است بیت کوین در آن به رکورد تاریخی (ATH) خود رسیده بود.

عرضه در سود بیت کوین -
عرضه در سود BTC – منبع: کریپتوکوانت

۴- کاهش سختی استخراج بیت کوین

طبق داده‌های وب سایت «BTC.com» درست قبل از اصلاح قیمت BTC، سختی استخراج دو هفته‌ای آن بعد از ماه‌ها رشد حدود ۱٪ کاهش یافت.

شاخص‌های فاندامنتال شبکه بیت کوین
شاخص‌های فاندامنتال شبکه بیت کوین – منبع: BTC.com

این اولین کاهش این شاخص از اوایل سپتامبر (شهریور) محسوب می‌شود و برای اولین بار نشان داد که رقابت ماینرها برای دریافت پاداش‌های بلاک کاهش یافته است. جیمز ون استراتن (James Van Straten)، تحلیلگر وب سایت کریپتواسلیت (CryptoSlate)، اظهار داشت:

من معتقدم که ما در آغاز بولران بیت کوین هستیم. درآمد ماینرها به بالای DMA ۳۶۵ روزه رسیده که در بول ران‌های قبلی هم رخ داده بود.
با توجه به این مسئله ETFها هم می‌توانند به عنوان یک کاتالیزور اضافی برای رشد BTC عمل کنند. دلیل دیگر افزایش ارزش سهام شرکت‌های ماینینگ است.

درآمد ماینرها
درآمد ماینرها – منبع: توییت جیمز ون استراتن

گفتنی است به لطف اینسکریپشن‌های آنچین پروتکل اردینالز و استقرار نرم‌افزارهای جدید، رقابت و درآمد ماینرهای BTC افزایش یافته است. هاوینگ بیت کوین هم در آوریل ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳) انجام خواهد شد. فیلب‌فیلب در گذشته اعلام کرده بود ماینرها قبل از هاوینگ تمایل دارند بیت کوین را ذخیره کنند و با کمک به پویایی عرضه آن قیمت BTC را به ۴۸٬۰۰۰ دلار برسانند.

۵- احتمال رشد بیت کوین تا محدوده ۴۸٬۰۰۰ دلار

معامله‌گرهای کوتاه‌مدت BTC همچنان به هدف قیمتی ۴۸٬۰۰۰ دلار چشم دوخته‌اند. داده‌های آنچین هم از این هدف حمایت کرده‌اند. به عبارت دقیق‌تر، داده‌های وب سایت گلس‌نود (Glassnode) نشان می‌دهد آخرین خرید انبوه BTC در محدوده ۴۸٬۰۸۰ دلار انجام شده است.

شاخص URPD تعدیل‌شده گلس‌نود میانگین قیمت خرید BTC را با توجه به حجم آن ردیابی می‌کند. این شاخص نشان می‌دهد این خرید انبوه دومین خرید بزرگ تاریخ بیت کوین است و طی آن ۶۳۳٬۱۲۰ BTC خریداری شده است.

شاخص URPD تعدیل‌شده
شاخص URPD تعدیل‌شده – منبع: گلس‌نود

مارتی‌پارتی (MartyParty)، تحلیلگر مشهور بازار کریپتو، در رابطه با نمودار بالا اظهار داشته است:

وب سایت گلس‌نود این داده‌ها را امروز منتشر کرد. رشد ارزش تحقق‌یافته UTXOها در محدوده ۴۸٬۰۰۰ دلار به آدرس‌هایی ارتباط دارد که به تازگی شناسایی شده‌اند. به نظر می‌رسد این آدرس‌ها در آینده با تغییرات غیرقابل‌ پیش‌بینی مواجه می‌شوند. بیت کوین به سرعت به ۴۸٬۰۰۰ دلار می‌رسد.

دسنتریدر هم بر نقدینگی معاملات شورت اهرمی تاکید کرده که بین قیمت بیت کوین در بازار اسپات و محدوده ۴۸٬۰۰۰ دلار قرار دارد.

نقشه نقدینگی بیت کوین
نقشه نقدینگی بیت کوین – منبع: توییت دسنتریدر

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا