متوسط استخراج

چشم انداز استخراج بیت کوین در سال 2022 چگونه خواهد بود؟

اگر فکر می‌کنید سال ۲۰۲۱ برای حوزه استخراج، سال پر اتفاقی بود، بهتر است خود را برای سال آینده آماده کنید. بدون شک اتفاقات یک سال اخیر در حوزه استخراج ارز دیجیتال باعث شده تا بسیاری به دنبال این باشند که چشم‌انداز این صنعت را در سال ۲۰۲۲ پیش‌بینی کنند. در این مقاله به بررسی عوامل تاثیر گذار بر استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۲ خواهیم پرداخت. با میهن بلاکچین همراه باشید.

رقابت استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۲ چگونه خواهد بود؟

استخراج سال ۲۰۲۲

در سالی که گذشت شاهد یکی از بزرگترین تغییرات در تاریخ صنعت استخراج بودیم؛ استخراج‌کنندگان چینی به دلیل شدیدترین سیاست‌ها و سرکوب‌ها در این کشور، مجبور به مهاجرت به سایر کشورهای کریپتو دوست شدند. در کنار آن، بحران کمبود تراشه در جهان ظرفیت تولید دستگاه‌های ماینر جدید را به شدت محدود کرد. اما استخراج‌کنندگان آمریکای شمالی درمجموع به لطف خارج شدن چین از بازی و همچنین دستگاه‌های خود، سال درخشانی را سپری کردند؛ به طوری که در طول ماه‌های اخیر آمریکا و کانادا به دو قطب بی‌رقیب در هش ریت تبدیل شده‌اند.

با اوج‌گیری بیت کوین و ثبت رکورد جدید، سود حاصل از استخراج تا ۹۰ درصد افزایش یافته است. آماندا فابیانو، مدیر بخش استخراج شرکت گلکسی دیجیتال با اشاره به سودآوری بالای ماینرها در گفتگویی اظهار داشت صنعت استخراج در حال حاضر به دوره موسوم به «تب طلا» وارد شده است.

با این اوصاف، به نظر می‌رسد صنعت استخراج به پذیرش بیشتری رسیده باشد. دیدار بکبائو (Didar Bekbau)، یکی از بنیان‌گذاران شرکت استخراج Xive مستقر در قزاقستان معتقد است صنعت استخراج از مرزهای بسیار خطرناک و نامطمئن عبور کرده و اکنون، شبیه به تجارت سنتی شده است. در شکل قدیمی تجارت ریسک کمتر است و سرمایه‌گذاران آماده‌اند تا با انتقال پول، دو یا سه سال برای بازدهی صبر کنند.

با این حال، چشم‌انداز صنعت استخراج ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲ خبر از تغییر قابل توجه این حوزه می‌دهد؛ چراکه تاخیر در ریگ‌های استخراج حالتی عادی به خود گرفته و رقابت در حال شدیدتر شدن است.

فابیانو در این رابطه می‌گوید:

با ورود ماینرهای بیشتر، احتمالا تا زمانی که قیمت بیت کوین ثابت بماند، حاشیه سود به ویژه برای تازه‌واردان احتمالا کاهش خواهد یافت.

با افزایش رقابت در سال آینده، برخی از ماینرها فشار را حس خواهند کرد و بدین شکل، پتانسیل ادغام شدن با سایر ماینرها و خرید تجهیزات بیشتر افزایش می‌یابد. فرد تیل (Fred Thiel)، مدیرعامل شرکت ماراتن دیجیتال (Marathon Digital) که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در زمینه استخراج بیت کوین است در این باره می‌گوید:

فکر می‌کنم در آینده‌ای نه‌چندان دور زمانی فرا خواهد رسید که در آن شرکت‌هایی هستند که سرمایه جمع‌آوری کرده‌اند، دستگاه‌های سفارشی دارند و هنوز آنها را به کار نگرفته‌اند و در تنگنای نقدینگی قرار دارند. زمانی که این اتفاق رخ دهد، فرصت‌های بسیار جالبی به دست خواهد آمد.

مطمئنا این خبر در بلندمدت چندان هم برای صنعت استخراج بد نخواهد بود. رقابت بیشتر نه‌تنها صنعت را بالغ‌تر می‌کند، بلکه عصری برای عملیات استخراج کارآمدتر را آغاز کرده و به ایجاد انگیزه برای استفاده از انرژی تجدیدپذیر کمک خواهد کرد.

ادوارد لو (Edward Lu)، نایب‌رئیس شرکت کانان (Canaan)، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان دستگاه‌های استخراج بیت کوین در این رابطه می‌گوید:

با گسترش کلی مرزهای بازار، چنین مکانیسم بازخوردی مثبتی، صنعت استخراج بیت کوین را به مرحله رقابتی‌تر و پویا‌تر ارتقا می‌دهد.

هش ریت شبکه بیت کوین در سال ۲۰۲۲ چه تغییری خواهد کرد؟

افزایش هش ریت بیت کوین

بررسی چشم انداز استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۲ بدون درنظر گرفتن هش ریت، اعتبار نخواهد داشت. تقریبا همه معتقدند هش ریت بیت کوین در سال آینده به میزان قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت. بر اساس برخی تخمین‌ها، با پیوستن ماینرهای بیشتر به شبکه، هش ریت شبکه دو برابر خواهد شد. هش ریت معیاری برای اندازه‌گیری میزان قدرت محاسباتی است که به استخراج و ایمن‌سازی بلاک چین بیت کوین اختصاص داده می‌شود و معیاری مهم برای رقابت است.

در کنار تازه‌واردان، ماینرهای چینی که در سال اخیر از چین خارج شده‌اند، به مرور به شبکه وارد می‌شوند و این روند سال آینده نیز ادامه خواهد یافت. آوریل لو (April Luo)، نماینده فروش شرکت بلاک‌فای (BlockFi) معتقد است این روند در نهایت به افزایش هش ریت و سختی استخراج منجر خواهد شد.

یوری بولوویچ (Juri Bulovic)، معاون استراتژی شرکت فاندری (Foundry) در این رابطه می‌گوید:

سختی استخراج بیت کوین همچنان افزایش می‌یابد و سال آینده از اوج پیشین خود فراتر خواهد رفت چراکه ماینرها فعالیت‌های خود را گسترش می‌دهند و کارایی آخرین نسل دستگاه‌های استخراج نیز افزایش یافته است.

در واقع، برخی از فعالان صنعت معتقدند هش ریت تا پایان سال آینده به محدوده ۳۰۰ تا ۳۵۰ اگزاهش در ثانیه خواهد رسید. جالب است بدانید هش ریت فعلی بیت کوین ۱۷۹ اگزاهش در ثانیه است و برای رسیدن به رقم پیش‌بینی‌شده باید ۷۰ تا ۱۰۰ ٪ افزایش یابد.

یکی از این افراد راب چانگ (Rob Chang)، مدیرعامل شرکت استخراج گریفون ماینینگ (Gryphon Mining) است؛ چانگ اعتقاد دارد هش ریت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۲ به ۳۰۰ اگزاهش در ثانیه خواهد رسید. در همین حال، بن گاگنون (Ben Gagnon) ، مدیر ارشد شرکت بیت فارمز (Bitfarms) انتظار دارد هش ریت تا پایان سال آینده در محدوده‌ای بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ اگزاهش در ثانیه قرار گیرد. همچنین بکبائو از شرکت Xive پیش‌بینی کرده هش ریت بیت کوین تا آن زمان دو برابر شود.

با این حال، لئو لو (Leo Lu)، مدیرعامل شرکت بیت‌فوفو (BitFuFu) انتظار ندارد این افزایش تا ماه مارس صورت گیرد چراکه احتمالا تا آن زمان ماینرها در قزاقستان با جیره‌بندی انرژی مواجه شده و ساخت مراکز استخراج جدید در آمریکا و روسیه کند خواهد شد. علاوه بر این، مقامات چینی مجددا سرکوب را از سرگرفته‌اند.

آیا استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۲ همچنان سودآور خواهد بود؟

سود استخراج بیت کوین

با افزایش هش ریت و سختی استخراج، ماینرها باید تا زمانی که نوسانات چشم‌گیری در قیمت بیت کوین وجود نداشته باشد، برای سودآور باقی ماندن تلاش کنند.

راب چانگ در این رابطه می‌گوید:

اگر سناریو نهایی ما یعنی ۳۰۰ اگزاهش در ثانیه محقق شود، با دو برابر شدن هش ریت، پاداش استخراج به نصف کاهش خواهد یافت.

از آنجایی که با این رقابت، ماینرهای بسیاری از دور خارج خواهند شد، شرکت‌هایی که هزینه‌های خود را پایین نگه دارند و دستگاه‌های کارآمدتری داشته باشند، دوام آورده و شانس شکوفایی خواهند داشت

چانگ اضافه می‌کند:

ماینرها با هزینه پایین و دستگاه‌های کارآمد در بهترین موقعیت قرار می‌گیرند. در حالی که آنهایی که ماشین‌های قدیمی‌تر دارند بیشتر از سایرین فشار را حس خواهند کرد.

با کاهش پاداش، ماینرهای جدید که بسیار هم زیادند به احتمال زیاد تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. نیرو و زیرساخت از جمله ملاحظات کلیدی هستند که ماینرها باید در نظر بگیرند و ماینرهای تازه وارد به دلیل کمبود ارتباطات و همچنین افزایش رقابت بر سر منابع، کار سخت‌تری برای دسترسی ارزان به آنها خواهند داشت.

دنی ژنگ (Danni Zheng)، نایب رئیس شرکت بی‌ای‌تی ماینینگ (BIT Mining) معتقد است با توجه به هزینه‌هایی همچون ساخت، نگه‌داری و تعمیرات مراکز داده، ماینرهای بی‌تجربه سود حاشیه‌ای کمتری را به دست خواهند آورد.

پیتر وال (Peter Wall)، مدیرعامل شرکت آرگو (Argo Blockchain) معتقد است این شرکت به دلیل بهره‌وری فوق‌العاده و رشد عملیات خود دوام خواهد آورد. علاوه بر این، وی خاطرنشان کرد با توجه به افزایش رقابت، باید در رابطه با نحوه رشد خود هوشمندتر باشند.

وال در این رابطه می‌گوید:

من فکر می‌کنم که ما در چرخه فوق‌العاده‌ای قرار داریم که با دوره‌های قبلی متفاوت است اما همچنان باید چشم خود را به پاداش و دسترسی به انرژی کم‌هزینه نگه داریم.

برای محاسبه درآمد و هزینه استخراج، از صفحه «ماشین حساب ماینینگ» میهن بلاکچین استفاده کنید.

شرکت‌های بزرگ چه سیاستی را پیش خواهند گرفت؟

استخراج نقدینگی چیست

همزمان که برندگان و بازندگان بازی استخراج از جنگ میان هش ریت دستگاه‌ها مشخص می‌شود، شرکت‌های بزرگ‌تر با سرمایه بیشتر در حال جذب ماینرهای خرد هستند.

فرد تیل انتظار دارد شرکتش (ماراتن) در اواسط سال ۲۰۲۲ چندین ادغام را انجام دهد. او معتقد است پس از جذب سرمایه ۷۰۰ میلیون دلاری، این شرکت رشد خوبی خواهد داشت. این صحبت شاید به معنای به‌کارگیری بازیگران کوچک‌تر یا ادامه سرمایه‌گذاری روی زیرساخت‌های خودشان است.

شرکت Hut 8 Mining که اخیرا در عرضه عمومی سهام خود موفق به جذب ۱۷۳ میلیون دلار سرمایه شده است، تصمیم دارد از همین سیاست پیروی کند. سو انیس (Sue Ennis)، یکی از مدیران این شرکت در گفتگویی خاطرنشان کرده که این شرکت سرمایه لازم را داشته و صرف‌نظر از اینکه بازار سال آینده به کدام سمت خواهد رفت، آماده حرکت است.

در کنار ماینرهای بزرگ، در صورتی که صنعت رقابتی‌تر شود و شرکت‌ها با محدودیت سوددهی مواجه شوند، نهادهای بزرگ همانند شرکت‌های تامین‌کننده انرژی و مراکز داده نیز ممکن است بخواهند با همکاری با یکدیگر به این عرصه وارد شوند.

تاکنون چند شرکت سنتی از این دست وارد حوزه استخراج شده‌اند. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت سنگاپوری Hatten Land و شرکت تایلندی Jasmine Telekom Systems اشاره کرد. گوبی ناتان (Gobi Nathan)، فعال در حوزه استخراج در همین رابطه در مصاحبه‌ای با کوین دسک از تصمیم شرکت‌های سراسر آسیای جنوب شرقی برای راه‌اندازی تاسیسات استخراج در مقیاس بزرگ در مالزی برای سال آینده خبر داده است.

دنیس روسینوویچ (Denis Rusinovich)، یکی از بنیان‌گذاران ماوریک گروپ (Maverick Group) نیز از روند سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت استخراج در بخش‌های اروپا و روسیه می‌گوید و معتقد است شرکت‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که استخراج بیت کوین می‌تواند برای کسب‌وکار آنها سود بیشتری کسب کرده و نتیجه کلی آنها را بهبود بخشد. به گفته وی، این روند در سمت تامین‌کنندگان انرژی در کشور روسیه کاملاً آشکار است.

نقش انرژی‌های ارزان قیمت و تجدید پذیر در استخراج بیت کوین

انرژی مصرفی

دسترسی به انرژی ارزان قیمت همیشه یکی از ارکان اصلی استخراج سودآور بوده است. با این حال، از آنجایی که انتقادات پیرامون اثرات سوء استخراج بر محیط‌زیست افزایش یافته است، استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر برای رقابتی ماندن اهمیت بیشتری دارد.

ایگور رانتس (Igor Runets)، مدیرعامل شرکت بیت‌ریور (BitRiver) در این رابطه می‌گوید:

ما فکر می‌کنیم کسب‌وکارهای ماینینگ بیشتری از روند استخراج بدون کربن و با انرژی تجدید‌پذیر در سال آینده پیروی کنند چراکه مطابقت با ESG (معیارهای زیست‌محیطی، اجتماعی و حاکمیتی) برای اکثر شرکت‌های فناوری ضروری است.

ماینرها در حال حاضر به سمت استفاده از منابع انرژی پایدار از جمله انرژی خورشیدی، بادی، آبی و هسته‌ای متمایل شده‌اند تا ردپای کربن را از فعالیت‌های خود کاهش دهند.

نظرسنجی اخیر انجام‌شده توسط شورای استخراج بیت کوین نشان می‌دهد که ۵۸ درصد از کل انرژی مصرف‌شده برای استخراج ارزهای دیجیتال در سراسر جهان در سه‌ماهه سوم سال جاری از انرژی‌های پایدار تامین شده و نسبت به سه‌ماهه دوم ۳ درصد افزایش یافته است. این افزایش تا حد زیادی به دلیل گسترش سریع فعالیت‌های مرتبط با استخراج ارزهای دیجیتال در آمریکای شمالی در بحبوحه سرکوب دولت چین و چرخش ماینرها به سمت انرژی‌های پایدارتر و تکنیک‌های استخراج مدرن صورت گرفته است.

آرتور لی (Arthur Lee)، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت سایتک (Saitech) در این رابطه می‌گوید:

با رقابتی‌تر شدن استخراج، راهکارهای صرفه‌جویی در مصرف انرژی عامل تعیین‌کننده این بازی خواهد بود. آینده استخراج ارزهای دیجیتال با انرژی‌های پاک تقویت و پایدار خواهد شد که میانبری به سمت حذف کربن و کلیدی برای کاهش کمبود برق در سراسر جهان است و در عین حال، به ماینرها سود خواهد رساند.

علاوه بر این، احتمالا دستگاه‌های استخراج کارآمدتری مانند مدل Antminer S19 XP شرکت بیت‌مین نیز به بازار عرضه خواهند شد که کسب‌وکارها را کارآمدتر کرده و اثرات سوء بر محیط‌زیست را کاهش خواهد داد.

با این حال، برای پایدارتر کردن کسب‌وکارها در زمینه استخراج تنها نباید به دوست‌دار محیط‌زیست بودن توجه کرد و باید تمامی فعالیت‌ها، معیارهای اجتماعی را نیز دربرگیرند. به گفته زک بردفورد (Zach Bradford)، مدیرعامل شرکت استخراج کلین اسپارک (CleanSpark)، با ورود ماینرهای جدید به ایالت‌هایی همچون جورجیا، تگزاس و نیویورک، مشارکت جامعه در این مناطق در سال آینده مهم‌تر خواهد بود.

وی در این رابطه اظهار داشت:

من فکر می‌کنم مشارکت جامعه در سال ۲۰۲۲ بسیار مهم خواهد بود. شما یا با جامعه‌ای که در آن هستید همکاری می‌کنید یا خارج آن خواهید بود. من فکر می‌کنم شرکت‌های غیرآمریکایی نسبت به شرکت‌های مستقر در ایالات متحده، کار سخت‌تری خواهند داشت.

ترجیح سرمایه‌گذاران چه نقشی در حوزه استخراج ایفا می‌کند؟

یکی از دلایل اصلی هجوم افراد جدید به سمت استخراج، سود بالا و همچنین حمایت از سمت بازار سرمایه است. بخش استخراج در چند وقت اخیر شاهد استقبال چشم‌گیری در عرضه‌های اولیه بوده و سرمایه زیادی از سمت سازمان‌ها جذب کرده است. انتظار می‌رود با بلوغ بیشتر صنعت، این روند در سال ۲۰۲۲ نیز ادامه یابد.

گاگنون از شرکت بیت فارم در این رابطه می‌گوید:

بازارهای سرمایه به دنبال تخصیص سرمایه به بیت کوین و صنعت استخراج خواهند بود. به نظر می‌رسد جمع‌آوری سرمایه پیش از عرضه اولیه در این صنعت به طور قابل‌توجهی آسان‌تر است چراکه بسیاری به دنبال تلنگری سریع هستند. با این حال، چشم‌انداز سرمایه‌گذاران بلندمدت در ارزش این حوزه هنوز مشخص نیست چراکه بازار تا حد زیادی دست‌نخورده باقی مانده است.

در حال حاضر سرمایه گذاران از بخش استخراج به عنوان راهی برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین استفاده می‌کنند. چانگ از شرکت گریفون معتقد است هرچه سازمان‌ها تجربه بیشتری کسب کنند، نحوه سرمایه‌گذاری خود در صنعت استخراج را تغییر خواهند داد.

وی در این رابطه می‌گوید:

ما متوجه شده‌ایم که آنها بیشتر روی مسائلی تمرکز می‌کنند که سرمایه‌گذاران سازمانی به طور سنتی روی آنها تاکید زیادی دارند و توجهی به ترویج سهام ندارند.

با این حال، هرچه تعداد بیشتری سرمایه‌گذار سنتی به این بخش وارد شود، بررسی موشکافانه این صنعت بیشتر خواهد شد. روسینوویچ در این رابطه می‌گوید:

این پیشرفتی مثبت در این بخش است، اما ما باید به تحولات دیگر همچون علاقه سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت توجه داشته باشیم.

لو از شرکت بلاک‌فای معتقد است روند دیگری که احتمالا در میان ماینرها رشد خواهد کرد، تغییر به سمت محصولات مالی ساختاریافته خواهد بود چراکه آنها سود مطمئنی دارند و درآمد اضافی خود را از کوین‌های استخراج‌شده ایجاد می‌کنند و از گسترش چشم‌انداز رقابتی جلوگیری می‌کنند.

زنجیره تامین؛ تردید بزرگ

زنجیره تامین بلاکچین

این مطلب در رابطه با چشم‌انداز صنعت استخراج در سال ۲۰۲۲ بدون ارزیابی مسائل مربوط به زنجیره تامین که محدودیت بزرگی برای صنعت استخراج در سال جاری بوده و احتمالاً به سال آینده نیز کشیده خواهد شد کامل نمی‌شود.

فلیپ سالتر (Philip Salter)، مدیر ارشد فناوری شرکت جنسیس دیجیتال استس (Genesis Digital Assets) در این رابطه می‌گوید:

کمبود تراشه یکی از مسائل تعیین‌کننده زنجیره تامین در سال ۲۰۲۱ است.

به دلیل تاثیر ویروس کرونا بر تجارت جهانی و همچنین افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی میان آمریکا و چین، جهان با بحران کمبود تراشه روبه‌رو شده که بر ۱۶۹ صنعت از خودروسازی گرفته تا تولید صابون اثر گذاشته است.

به گفته مایکل استولتزنر (Michael Stoltzner)، مدیرعامل شرکت بلاک‌ور ماینینگ (Blockware Mining) پیش از سال ۲۰۲۱، سفارشات ریگ‌های استخراج مستقیما به تولیدکنندگان داده و ظرف شش هفته آماده می‌شد اما اکنون، در وهله اول تنها سفارشات بزرگ تایید می‌شوند و صف سفارشات تا پایان سال ۲۰۲۲ و حتی ۲۰۲۳ ادامه دارد.

با این حال، صنعت استخراج در رابطه با تاثیر کمبود تراشه در سال ۲۰۲۲ و اینکه سرنوشت این بحران چه خواهد شد اختلاف‌نظر دارند.

بردفورد از شرکت کلین‌اسپارک با اشاره به اینکه فشار در سمت زنجیره تامین بارزتر شده در این رابطه می‌گوید:

امید دارم زنجیره‌های تامین تا اواسط سال یعنی ماه ژوئن یا جولای بهتر شوند.

جاناتان مانزی (Jonathan Manzi) از شرکت بیاند پروتکل (Beyond Protocol) در این رابطه می‌گوید:

در صورتی که مشکلات مربوط به زنجیره تامین در سال آینده حل شود، شرکت‌های کوچک‌تر و جدیدتر که در حال حاضر بیشترین چالش‌ها را تجربه می‌کنند، می‌توانند به صنعت وارد شده و با استخراج‌کنندگان بزرگتر رقابت کنند.

در سمت دیگر اما، چانگ از شرکت گریفون انتظار دارد بحران تراشه تا اواسط سال ۲۰۲۳ ادامه داشته باشد چراکه سازندگان از کمبود جهانی مواد نیمه‌رسانا تا آن سال خبر داده‌اند. علاوه بر این، وی معتقد است در این بحران، صنایع بزرگ‌تری چون تلفن‌های همراه، تجهیزات پزشکی و حمل‌ونقل قبل از استخراج بیت کوین در اولویت تامین تراشه هستند.

اما فارغ از در دسترس بودن ریگ‌های استخراج، محل استقرار آنها یکی از مسائل حائز اهمیت خواهد بود. دو شرکت بیت‌فوفو و بلاک‌فای رسما اعلام کرده‌اند که تامین فضا به خصوص در آمریکا یکی از محدودیت‌های اصلی برای سال آینده خواهد بود.

بازگشت دوباره ریگ‌های قدیمی

ریگ ماینینگ چیست - خرید تجهیزات ریگ استخراج

به دنبال سرکوب چین و تعطیلی مراکز استخراج در این کشور و در نتیجه مهاجرت ماینرها، هزاران ریگ ماینینگ از این کشور خارج شد. در حالی که بسیاری از این ریگ‌ها در مدت اخیر از این کشور خارج شده‌اند، برخی از استخراج‌کنندگان برای ادامه فعالیت باید دستگاه‌های موردنیاز خود را از ریگ‌های قدیمی تامین کنند.

به همین خاطر، در سال ۲۰۲۲ برخی از ماینرها در پی این فرصت‌ هستند تا ریگ‌های استخراج خود را، حتی اگر آخرین فناوری‌ها را نداشته باشند، در بازار دست دوم پیدا کنند. روسینوویچ معتقد است این فرصت زیادی برای افراد مهیا می‌کند تا هش ریت خود را توسعه دهند.

شرکت بیت‌فوفو معتقد است در آینده، جدیدترین ریگ‌های استخراج ابتدا در مناطقی با قوانین و مقررات پایدار و زیرساخت‌های توسعه‌یافته همچون آمریکا و اروپا مستقر می‌شوند. در همین حال، ریگ‌های با فناوری متوسط به کشورهایی چون قزاقستان، نواحی جنوب شرقی آسیا و سایر مناطق با زیرساخت‌های کمتر توسعه‌یافته سرازیر خواهند شد. ریگ‌های قدیمی‌تر نیز در روسیه و آفریقا که سیاست‌ آنها نامشخص است و صنعت استخراج با خطر روبه‌رو است مورداستفاده قرار خواهند گرفت.

آلخاندرو د لا توره (Alejandro de la Torre) از شرکت ProofofWork.Energy در این رابطه می‌گوید:

این مربوط به میزان ریسک است؛ شما قطعا نمی‌خواهید ریگ مدل S19j pro را به کشور خاصی بفرستید که ممکن است هرلحظه دستگاه شما ناپدید یا از دور خارج شود.

تکنولوژی‌های جدید در صنعت استخراج

یکی از مواردی که برای درک بهتر چشم‌انداز صنعت استخراج ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲ باید مدنظر قرار داد، توجه به تکنولوژی‌های جدید در این حوزه است. از آنجا که استخراج کارآمد به ابزاری مهم برای پیشی گرفتن از رقبا تبدیل شده است، شرکت‌های مختلف توجه خود را نه تنها بر دستگاه‌های استخراج بهتر، بلکه بر فناوری‌های نوآورانه جدید برای به حداکثر رساندن سود کلی خود متمرکز خواهند کرد.

در حال حاضر، ماینرها به منظور بهبود عملکرد و کاهش هزینه استخراج بدون نیاز به خرید دستگاه‌های اضافه، به فناوری‌هایی همچون خنک‌کننده غوطه‌وری (Immersion Cooling) روی آورده‌اند.

لو از شرکت کانان معتقد است با استفاده از این فناوری، دستگاه‌های استخراج فضای کمتری اشغال کرده و به فن‌های پرفشار و سایر دستگاه‌ها احتیاج نخواهند داشت.

چنین فناوری‌هایی می‌توانند کارایی دستگاه‌های استخراج را بهبود ببخشند. در همین راستا، اخیرا شرکت کلین‌اسپارک زیرساخت خنک‌کننده غوطه‌وری ۲۰ مگاواتی برای تاسیسات استخراج بیت کوین Norcross جورجیا خریداری کرده و قصد دارد بازده استخراج خود را تا بیش از ۲۰ ٪ افزایش دهد.

رایِت بلاکچین (Riot Blockchain)، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در زمینه استخراج بیت کوین در ماه اکتبر اعلام کرد که قصد دارد با استفاده از زیرساخت خنک‌کننده غوطه‌وری در تاسیسات خود در تگزاس، هش ماینینگ خود را تا ۵۰ ٪ افزایش دهد.

کلام آخر؛ چشم انداز استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۲ چگونه خواهد بود؟

بدون شک با توجه به پذیرش گسترده بازار ارزهای دیجیتال و همچنین افزایش تعداد سرمایه‌گذاران، خیل عظیمی به سمت استخراج رمزارزها روانه خواهند شد. در این مقاله درباره چشم‌انداز استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۲ و عواملی که روی آن تاثیر می‌گذارد، صحبت کردیم. بسیاری از فعالان در این حوزه معتقدند در سال ۲۰۲۲، هش ریت بیت کوین تا دو برابر افزایش خواهد یافت؛ این افزایش بدون ورود ماینرهای جدید به این حوزه امکان‌پذیر نخواهد بود.

نکته بعدی که برای درک چشم‌انداز استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۲ باید به آن توجه کرد، پیشرفت بیشتر تکنولوژی و فناوری‌های مربوط به این حوزه است. البته بحران تراشه بدون شک در این بین نقش کلیدی خواهد داشت. با این حال، شرکت‌های بزرگ برای حل این مشکل راهکارهای متعددی یافته‌اند که از جمله آنها می‌توان به جذب استخراج‌کنندگان خرد و بازگشت دوباره ریگ‌های قدیمی اشاره کرد.

به‌نظر شما، آیا به‌غیر از موارد گفته شده، عوامل دیگری می‌تواند روی استخراج بیت کوین تاثیرگذار باشد؟

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا