اخبار بیت کوین

افزایش قیمت بیت کوین علیرغم تاخیر SEC در تایید ETFها؛ آیا رشد ادامه دارد؟

شب گذشته، قیمت بیت کوین در حرکتی غافلگیرکننده، روند اصلاحی خود را معکوس کرد و به حوالی ۳۸٬۰۰۰ دلار رسید. این اولین بار در ۱۸ ماه گذشته از می ۲۰۲۲ (اردیبهشت ۱۴۰۱) است که بیت کوین به این سطوح قیمتی دست یافته است.

به نقل از کوین گیپ، این افزایش قیمت در حالی رخ داد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تصمیم خود را برای تایید ETFهای اسپات بیت کوین باز هم به تاخیر انداخته است. همچنین، همه می‌دانیم ارائه ETFها دسترسی به بیت کوین را هم برای سرمایه‌گذاران سازمانی و هم برای سرمایه‌گذاران خرد ساده می‌کند. این امر می‌تواند منجر به هجوم گسترده سرمایه به این کلاس دارایی شود.

اکنون تحلیلگران معتقدند ممکن است قیمت بیت کوین پیش از تایید ETFهای این رمزارز، تا ۴۴٬۰۰۰ دلار افزایش یابد.

بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته تقریبا ۶٪ رشد داشته و در زمان انتشار این مطلب به ۳۷٬۴۶۴ دلار رسیده است. از سوی دیگر، آلت کوین ها، از جمله اتریوم نیز حرکت صعودی را تجربه کردند.

اما چه چیزی باعث این افزایش قیمت بیت کوین می‌شود؟ تحلیلگران بر این باورند چرخه‌های افزایش نرخ بهره فدرال رزرو تقریبا تمام شده است که می‌تواند نقش عمده‌ای در افزایش قیمت ارزهای دیجیتال داشته باشد. داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) و شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) در ماه اکتبر هر دو کمتر از پیش‌بینی‌ها اعلام شدند و احتمال توقف نرخ بهره تا پایان سال و حتی شروع کاهش آن در سال آتی میلادی را افزایش داده‌اند.

زک پندل (Zach Pandl)، مدیر عامل تحقیقات در شرکت گری اسکیل در یادداشتی به سرمایه‌گذاران نوشت:

در صورتی که نرخ بهره واقعی به سقف خود رسیده باشد و ما همچنان شاهد پیشرفت‌هایی در خصوص تاییدیه ETF در بازار ایالات متحده باشیم، بهبود ارزش‌گذاری ارزهای دیجیتال می‌تواند ادامه یابد.

اما معمایی که اکنون برای سرمایه‌گذاران حول این موضوع شکل گرفته این است که آیا بیت کوین در سال جاری تاثیرات پیش‌بینی‌شده ETF‌های اسپات را از قبل در افزایش قیمت خود لحاظ کرده است یا خیر. به گفته چندین تحلیلگر بازار، ممکن است این تایید «پیشخور شده باشد»، اما سوال مهم میزان جریان ورودی است که ETFها ایجاد خواهند کرد.

هدف بعدی قیمت بیت کوین کجاست؟

بیت کوین پس از مواجهه با فشار فروش به سمت ۳۵٬۰۰۰ دلار در اوایل این هفته، نوسانات خوبی از خود نشان داده است. اکنون قیمت بیت کوین بالاتر از سطح مهم حمایتی یعنی ۳۶٬۰۰۰ دلار است و بنابراین تحلیلگران بر این باورند که می‌تواند در هفته‌های آینده تا ۴۳٬۰۰۰ دلار و بالاتر افزایش یابد.

رکت کپیتال (Rekt Cpital) تحلیلگر مشهور در پستی در پلتفرم X عنوان داشت:

تا زمانی که بیت کوین سطح ۳۶٬۰۰۰ دلار (خط آبی) را حفظ کند، این احتمال وجود دارد که در هفته‌های آینده دوباره به ۴۳٬۱۰۰ دلار (خط نارنجی) برسد.

توییت رکت کپیتال؛ منبع: X

علاوه بر این، داده‌های آنچین نشان می‌دهند فعالیت شبکه بیت کوین قدرت خوبی از خود نشان می‌دهد. بر اساس داده‌های شرکت تحلیلی سنتیمنت (Santiment)، نسبت NVT (ارزش شبکه به تراکنش‌های بیت کوین) بهبود قابل توجهی داشته است و به عنوان یکی از سیگنال‌های کلیدی بازار ارزهای دیجیتال برای معامله‌گران محسوب می‌شود. این معیار، سلامت مقدار بیت کوین‌های منحصربه‌فرد در گردش را نسبت به سطوح فعلی ارزش بازار ارزیابی کرده و نشان می‌دهد افزایش ارزش بازار به دلیل افزایش گردش بیت کوین است و مدل NVT دیگر در ناحیه نزولی نیست.

مدل NVT بیت کوین
مدل NVT بیت کوین؛ منبع: سنتیمنت

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا