مقالات عمومی

اپل در برابر نوکیا و بلاکچین در برابر اینترنت؛ نگاهی به چشم انداز این صنعت نوظهور

حال زمان مهیجی برای زنده بودن است. فناوری در حال پیشرفت زیادی است و در حال حل کردن بسیاری از مشکلات در هر حیطه زندگی است. می توانید باور کنید که تنها ۴۰ سال قبل بود که اولین کامپیوتر های شخصی ظاهر شدند؟ و حالا ما به جایی رسیده ایم که با لمس کردن گوشی خود می توانیم کفش و پیتزا بخریم. دستیار گوشی هوشمند شما می تواند در مورد وضعیت هوا و یا فرهنگ کشورهای مختلف به شما بگوید. هواپیما های بدون سرنشین از آسمان عبور می کنند و اتومبیل ها می توانند خودشان رانندگی کنند. ما در آینده زندگی می کنیم و همه چیز شدیدا در حال سرعت گرفتن هستند. در میان محصولاتی که موجود هستند، چیزی وجود دارد که منجر به پلتفرم های ابتکاری انقلابی می شود.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

پلتفرم ها مهمتر از محصولات

تکنولوژی بلاک چین

قبل از به وجود آمدن اینترنت، امور بسیار ساده تر بودند. شرکت ها محصولات را می ساختند و آنها را به مشتریان می فروختند. سپس اینترنت اختراع شد و اوضاع به هم خورد. ناگهان مردم حتی بیشتر از گذشته به هم مرتبط شدند. این منجر به ایجاد طبقه کاملا جدیدی از ایجاد محصول شد. این محصولات کاربران خود را قادر می ساختند که برای یکدیگر ارزش ایجاد کنند. این موضوع نیز منجر به زیاد شدن پلتفرم ها شد.

چرا پلتفرم ها آنقدر خوب هستند؟ پاسخ این است که به گروه های زیادی از افراد قدرت می بخشند. صد ها، هزاران و حتی میلیون ها نفر از استعداد های خود برای حل مشکلات و ایجاد ارزش استفاده می کنند. این باعث می شود که محصولات به فراسوی شرکت ها بروند و تبدیل به اجتماع هایی خودکفا برای خلق ارزش شوند. برای متوجه شدن این امر به چند مثال توجه کنید.

اپل در برابر نوکیا

مردم در سراسر دنیا گوشی جدیدی می خواستند که ویژگی هایی مناسب و مطابق با نیاز های آنها داشته باشد. نوکیا که سازنده گوشی بود،  محصولات زیادی را برای هر گروه از مردم که تیم بازاریابی آنها شناسایی می کرد، بیرون می داد. مدتی بعد اپل پا به عرصه گذاشت و آیفون را بیرون داد. آنها app store را ایجاد کردند و توسعه دهندگان را با ابزار هایی برای ساخت برنامه متمرکز کردند. هر برنامه عملکرد تلفن را به شیوه هایی جدید و خلاقانه گسترش می داد و نتیجه این حرکت چیزی است که امروزه با وجود ۲.۲ میلیون برنامه، اپل نوکیا را ویران کرد.

هتل های Marriott در برابر Airbnb

کاربران در هنگام مسافرت نیاز به مکانی برای اقامت داشتند. Marriott این تقاضای افزاینده را مشاهده کرد و هتل های بیشتری ساخت. Airbnb به تعریفی دوباره از جا و منزل پرداخت و پلتفرمی را ایجاد کرد که افراد را قادر می ساخت که اتاق های اضافی و آپارتمان های خود را اجاره دهند. این پلتفرم در عرض چند سال بسیار پیشرفت کرد و حالا بیش از ۴ میلیون کاربر دارد. این بیشتر از همه اتاق هایی است که هتل های ۵ ستاره برتر جهان در مجموع دارند. به مرور زمان Marriott، Hilton و حدود ۱۰۰ کسب و کار قدیمی دیگر توسط قدرت انقلابی این پلتفرم سرنگون شدند.

نیویورک تایمز در برابر تویتر

مردم اخبار می خواستند. نیویورک تایمز انتشارات بزرگی بود که ۱۳۰۰ کارمند داشت و در مقادیر زیاد محتوا تولید می کردند. اما سپس توییتر پا به عرصه وجود گذاشت و روزنامه نگاری را دوباره تعریف کرد. توییتر فضایی را فراهم آورد که هر کس با تلفن می توانست به ایجاد و انتشار اخبار بپردازد. نیویورک تایمز می توانست نویسندگان بیشتری به خدمت بگیرد اما هرگز تعداد این نویسندگان به ۳۲۸ میلیون نفری که از توییتر استفاده می کردند، نمی رسید.

در واقع می توان گفت که شرکت های پلتفرمی تنها بزرگ نیستند بلکه باارزش نیز هستند. از هر ۶ شرکت با ارزش در جهان ۵ مورد آنها پلتفرم های این چنینی هستند. اپل، گوگل، مایکروسافت، آمازون و فیسبوک پلتفرم هایی با مدل تجاری نوین و خوب می باشند.

پلتفرم های بلاک چینی

در جایی که اینترنت موجی از پلتفرم های فنی را تسریع بخشید، بلاک چین ممکن است موج بعدی را هدایت کند. شرکت هایی که امروزه ظاهر شده اند به نظر می رسد که مشکلات جدی تری را حل می کنند و با مزیت های رقابتی عظیم خود، صنایع را متحول می کنند. در میان ۱۰ ارز دیجیتال برتر از لحاظ حجم بازار، ۷ مورد آنها پلتفرم هستند.


اتریوم: کامپیوتر جهانی


ریپل: پرداختی های بانکی بین المللی


کاردانو: اتریوم به شیوه ای علمی تر


استلار: ارزی با قرارداد های هوشمند


نئو: اتریوم چینی


ایاس (EOS): نابود کننده اتریوم


آیوتا: پرداختی های اینترنت اشیا


واضح است که پلتفرم ها به شیوه ای مثبت شروع به کار می کنند. اگر ما در لیست ارز های دیجیتال، پایین تر برویم، قادر به دیدن الگو هایی گسترده هستیم که شروع به ظاهر شدن کرده اند. بیایید به بررسی بعضی از صنایع کلیدی بپردازیم که پلتفرم های کریپتو در حال متحول کردن آنها می باشند.

محاسبات غیر متمرکز

کامپیوتر ها بخش حیاتی زندگی مدرن هستند. اما در حالی که فناوری خوب است، برای مرتب کردن اوضاع و قرار دادن هر چیز در جای خود باید کار هایی پشت صحنه انجام بگیرد. اتریوم، کاردانو، نئو و ایاس در این زمینه همگی با هم رقابت می کنند تا تبدیل به سطح زیرساختی برای برنامه های غیر متمرکز شوند. این پلتفرم ها مانند اینترنت هستند. آنها همه چیز را به گونه ای به هم ارتباط داده اند که شرکت های دیگر می توانند برنامه ها را بر بالای آنها راه اندازی کنند.

بلاک چین

و حالا مسابقه شروع شده است. هر سازمان و فناوری، محاسن و ضعف های خود را دارد. تا به حال، پلتفرم برگزیده اتریوم بوده است. همچنان که در بالا نشان داده شده است، از  میان توکن های برتر، اکثریت آنها بر روی پلتفرم اتریوم ساخته شده اند. نئو، Omni، Waves و دیگران در دنباله آن قرار دارند.

اتریوم

اتریوم از بلاک چین برای اجرای کد برنامه نویسی برای برنامه های غیر متمرکز استفاده می کند. اتریوم این کار را در درجه اول از طریق قرارداد های هوشمند انجام می دهد. قرارداد هوشمند مشابه قرارداد واقعی است و کدی است که مبادله پول، محتوا، دارایی، سهام و یا هر چیز باارزش را که بتواند دیجیتالی شود، اجرا می کند. این امر نیاز به واسطه در تسهیل مبادله را رفع می کند. چیز ها به طور کامل و اتوماتیک توسط کد و با استفاده از بلاک چین اتریوم انجام می شوند. اتریوم موفقیت اولیه عظیمی به عنوان پلتفرم تا به حال داشته است. اکثریت عظیمی از برنامه های غیر متمرکز اتریوم را بر رقبای آن ترجیح می دهند. در حال حاضر، اتریوم دومین کوین با ارزش از لحاظ حجم بازار در حال گردش می باشد.

نئو

نئو مشابه اتریوم است اما تفاوت های برجسته ای با آن دارد. آن سریع تر و انعطاف پذیر تر از اتریوم می باشد. علاوه بر این، نئو از گواه اثبات کار (proof of stake) برای رسیدن به اجماع بر روی بلاک چین استفاده می کند. این یعنی به جای داشتن ماینر هایی که برای اجرای سیستم الکتریسیته مصرف کنند، افرادی با نگه داشتن کوین های خود به اجرای سیستم می پردازند. این افراد پاداش خود را به صورت Gas دریافت می کنند که توکنی بر روی بلاک چین نئو است و در صرافی ها می توان آن را فروخت. در نهایت باید گفت که نئو حمایت عظیم تری از جانب چین دارد. OnChain شرکت بنیان گذار نئو، قرارداد هایی با حکومت چین دارد و علاوه بر آن حمایت شرکت هایی مانند Alibaba را نیز دارا می باشد.

بانکداری

صنعت بانکداری بزرگ، کند و واقعا دشوار برای تغییر است. این را می توان در کالا تصور کردن بانک ها مشاهده کرد. یک سوم مشتریان بر این باور هستند که همه بانک ها مثل هم هستند. این حاکی از آن است که عموم بانکداری را مانند همه چیز های عادی دیگری می دانند که انجام می شود.

بلاک چین

(FortySeven (FSBT

FortySeven در حال ایجاد پلتفرمی برای صنعت بانکداری است. به طور سنتی، باز کردن یک بانک میلیون ها دلار هزینه دارد و ایجاد اپلیکیشن ها دشوار است. حجم کاغذ بازی و قوانین موجود این کار را بسیار کند و پر هزینه می کند. هدف FortySeven این است که با ایجاد سطح زیر ساخت به حل این مشکل بپردازد. آنها در حال حاضر با FCA در بریتانیا کار می کنند تا زمینه ای را فراهم کنند که توسعه دهندگان بتوانند اپلیکیشن ها را بسازند و صنعت بانکداری را زیر و رو کنند. اولین محصولی که آنها توسعه داده اند یک اکانت چند دارایی می باشد که در اتحادیه اروپا کار می کند تا همه حساب های بانکی، کیف پول های کریپتو و سرمایه گذاران را در مکان مناسبی گرد آورد. برای راه اندازی اپلیکیشن ها و قرارداد های هوشمند، توکن های FSBT مورد نیاز هستند که همزمان با افزایش محبوبیت پلتفرم، تقاضا برای این توکن ها نیز افزایش پیدا می کند.

ریپل

با استفاده از بلاک چین ریپل، بانک ها می توانند به صورت بین المللی پول ارسال کنند و از توکن XRP برای تصفیه تقریبا آنی استفاده کنند. فرآیندی که معمولا چند روز طول می کشید حالا در ۴ ثانیه انجام می شود. ریپل تا به حال مشارکت هایی با بیش از ۱۰۰ بانک داشته است و ۷۵ مشارکت دیگر را نیز در برنامه دارد. ریپل با باز کردن پروتکل خود، توسعه دهندگان را تشویق به ساخت بر بالای پلتفرم خود و استفاده بهینه از بلاک چین خود کرد. علاوه بر این، شتاب دهنده هایی به طور انحصاری با استفاده از پروتکل ریپل متمرکز بر محصولات هستند که از این جمله می توان CrossCoin را نام برد که برای تسریع بیشتر این فرآیند ایجاد شده است. ریپل در حال حاضر سومین کوین باارزش از لحاظ حجم بازار در حال گردش می باشد.

تبلیغات

صنعت تبلیغات دیجیتال پر رونق شده است و انتظار می رود امسال به مرز ۲۵۶ میلیارد دلار برسد. متاسفانه گزارشی از Pivotal تخمین زده که گوگل و فیسبوک مسئول ۷۳ درصد از همه تبلیغات دیجیتال در ایالات متحده هستند که این رقم در ۲۰۱۵ برابر با ۶۳ درصد بود. این یک صنعت سریعا در حال رشد است که تنها دو بازیگر کلیدی دارد. بلاک چین می تواند در این زمینه پیشرفت ایجاد کند.

بلاک چین

Basic Attention Token یا به اختصار بت (BAT)

مرورگر Brave

BAT یک پلتفرم تبلیغ دیجیتال است که کاربران، تبلیغات کنندگان و انتشار دهندگان را به هم مرتبط می کند. هدف آنها کاهش هزینه ها برای کاربرانی است که داده های گرانبها و حیات باتری خود را در مشاهده تبلیغات صرف می کنند. هدف آن کمک به انتشار دهندگان است تا پول خود را به فیسبوک و گوگل ندهند و ربات ها و وبسایت های متقلب را از تبلیغات کلاه بردارانه باز دارند. BAT این کار را با اندازه گیری توجه کاربر و سپس اختصاص توکن ها به انتشار دهندگان بر اساس آنچه که کاربر مشاهده کرده است، انجام می دهد. کاربران می توانند مشاهده تبلیغات را انتخاب کنند و در عوض این مشاهده توکن دریافت کنند. این یعنی آنها در قبال مشاهده تبلیغات پول می گیرند. BAT توسط خالق JavaScript و از بنیان گذاران موزیلا و فایرفاکس راه اندازی شد.

استیم (Steem)

استیم steemit

استیم در شیوه ای که ایجاد کنندگان محتوا برای محتوای خود و تلاش های خود مزد می گیرند، تحول ایجاد کرده است. این تولید کنندگان محتوا به جای اینکه متکی بر تبلیغات ها و حمایت ها باشند، توسط خود جامعه پاداش داده می شوند. هر سایت انتشاراتی می تواند توکن خود را در بالای استیم توسعه دهد و از آن برای پاداش دادن به افرادی که محتوا ایجاد می کنند و با جامعه تعامل دارند، استفاده کند. برنامه محبوبی که در حال حاضر از استیم استفاده می کند Steemit می باشد که در آن کاربران در مقایسه با Medium محتوای طولانی تری ایجاد می کنند. تا حالا، تقریبا ۲۳ میلیون دلار از طریق پلتفرم استیم پرداخت شده است.

نتیجه گیری

با نگاهی به گذشته درمی یابیم که پلتفرم ها مدل های تجاری خوبی بوده اند. آنها سبب نوآوری شده اند و منجر به خلق بعضی از برجسته ترین شرکت های جهان شده اند. اینترنت موجی از پلتفرم ها را در حیطه هایی مانند فناوری، هتل و اخبار ایجاد کرده است. حالا بلاک چین حتی در حال ایجاد یک جهان مرتبط تر می باشد و این موقعیت های جدیدی را برای پلتفرم ها ایجاد می کند تا شرکت های متصدی در حوزه هایی مانند کامپیوتر های غیر متمرکز، بانکداری و کسب درآمد از محتوا را دگرگون سازند. زمان پر هیجانی است و باید دید که جهان ما در ۵ سال آینده چگونه خواهد بود؟

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا