پیشرفته مقالات عمومی

ساخت توکن بومی؛ با ویژگی آپدیت جدید شبکه کاردانو آشنا شوید!

شبکه کاردانو اخیرا آپدیت Mary را راه اندازی کرد. یکی از ویژگی‌های مهم این بروزرسانی فراهم کردن بستری برای ایجاد توکن بومی روی شبکه بلاکچین Cardano است. این توکن‌ها جایگاهی همانند ADA در شبکه کاردانو خواهند داشت که از لحاظ فنی با توکن‌های روی شبکه اتریوم تفاوت دارد. در این مقاله با ویژگی جدید شبکه کاردانو آشنا خواهیم شد.

وجود قابلیت‌های نوین این امکان را به کاربران می‌دهد تا ابزار ساده و قدرتمندی را برگزینند و به دارایی‌های مد نظر خود مثل توکن های بومی بر بستر کاردانو جان ببخشند. با توجه به آپدیت اخیری که تحت عنوان «Mary» در راه است و با استفاده از تکنولوژی ادغام‌کننده هاردفورک ما قرار است به اجرای کامل برسد، توکن های بومی و قابلیت دارایی‌های چندگانه در راه رسیدن به بستر کاردانو هستند.

آپدیت Mary کاردانو چیست؟

در روز سوم ماه فوریه (۱۵ بهمن ۱۳۹۹)، تیم توسعه کاردانو، شبکه آزمایشی یا تست‌نت عمومی کاردانو را برای آزمایش نهایی به Mary ارتقا داد. پروپوزال و یا درخواست‌نامه بروزرسانی شبکه اصلی کاردانو را در ۲۴ فوریه (۶ اسفند) برنامه‌ریزی شد و بنابر همین امر، این آپدیت در تاریخ ۱ مارس (۱۱ اسفند) شروع به کار کرد. در این صورت، به روز رسانی‌های این شبکه بلاکچین به ۵ روز زمان برای شروع تاثیرگذاری خود نیاز خواهند داشت. با توجه به اینکه آپدیت Mary در محیط آزمایشی به مدت چندین هفته و با موفقیت در حال اجرا بود، روحیه و اعتماد به نفس تیم توسعه نیز در سطح بالایی برای عرضه این به روز رسانی قرار داشت. با این حال طبق روال همیشگی سختگیری زیادی در مورد اجرای نهایی این آپدیت صورت گرفت (که نسبت به رویدادهای قبلی تحت عنوان Shelley و Allegra HFC توسعه یافته‌تر و اصلاح شده است) تا کاردانو بتواند این برنامه را به درستی اجرا کند. در نهایت این بروزرسانی با موفقیت صورت گرفت.

تیم کاردانو در مورد آپدیت مری چنین نوشت:

به محض اینکه کد مورد نظر ما با موفقیت در شبکه اصلی مستقر شود، ما نسخه جدیدی از Daedalus Flight را برای آزمایش کاربران منتشر می‌کنیم که در حقیقت اولین کیف پول کاردانو ما با قابلیت دارایی‌های چندگانه و به صورت یکپارچه خواهد بود. هنگامی که عملکرد و کارایی کیف پول مورد بحث ما به سطح مطلوبی رسید، شبکه اصلی Daedalus را برای شما عرضه می‌کنیم تا تجربه توکن بومی کاملی را برای هر یک از کاربران کاردانو فراهم کند.

توکن های بومی به چه معناست؟

کاردانو قیمت کاردانو بیت کوین حجم معاملات بایننس

توکن‌های بومی بستر حمایت از رمز ارزهای چندگانه را برای شبکه بلاک چین کاردانو به ارمغان می‌آورند و این امکان را به هر یک از کاربران می‌دهند تا توکن‌های منحصر به فرد خود را روی شبکه اصلی بلاکچین تعریف کنند تا بتوانند معاملات و تراکنش‌های مستقیم و بدون واسطه‌ای را در بستر بلاک چین کاردانو و با استفاده از این توکن‌ها به انجام برسانند. آپدیت Mary شبکه بلاکچین Cardano را از یک شبکه تک رمز ارز به یه شبکه چند رمز ارز تبدیل خواهد کرد. این مورد با توکن‌هایی که روی شبکه اتریوم راه‌اندازی می‌شوند تفاوت دارد. توکن‌های روی شبکه اتریوم توکن بومی نیستند و برای تراکنش آن‌ها باید از رمز ارز ETH استفاده کرد.

امروزه استفاده از توکن‌ها در حوزه امور مالی در حال رشد قابل ملاحظه‌ای بوده و از محبوبیت روزافزونی برخوردار است. این امر می‌تواند در کنار بهبود بخشیدن شفافیت، افزایش میزان نقدینگی، و بدون شک منجر به عدم وابستگی به نهادهای مالی متمرکز مثل بانک‌های بزرگ، به صورت همزمان موجب مقطوع شدن قیمت‌ها و پایین آمدن هزینه‌ها نیز خواهد شد. توکنیزه کردن به نحوی یک رویکرد برای دیجیتالی نشان دادن دارایی‌های حقیقی (مثل ارزهای فیات، سهام، فلزات ارزشمند و املاک) به حساب می‌آید که می‌توان از آن برای ایجاد ابزارهای مالی در راستای فعالیت‌های تجاری استفاده کرد.

کاردانو گزینه‌های توکنیزه بسیاری را فراهم می‌کند. با آپدیت Mary، فرایند زیرساخت حسابداری دفتر توزیع نه تنها برای معاملات ADA بلکه برای معاملاتی که به صورت همزمان چندین نوع از دارایی‌های مختلف را به انجام می‌رسانند نیز پردازش می‌کند. حمایت بومی مزایای مشخصی را برای توسعه‌دهندگان به همراه دارد زیرا در این صورت دیگر نیازی به ایجاد قراردادهای هوشمند برای مدیریت کردن ایجاد توکن‌های دلخواه و یا معاملات وجود نخواهد داشت. این بدان معناست که حسابداری دفتر توزیع به ردیابی حق مالکیت و انتقال دارایی‌ها می‌پردازد و موجب از میان برداشتن پیچیدگی اضافی و احتمال وقوع خطای دستی می‌شود تا از کارآمد بودن هزینه‌های مشخص اطمینان حاصل کنیم.

آینده کاردانو چگونه خواهد بود؟

کاردانو

توسعه‌دهندگان، کسب و کارها و برنامه‌ها می‌توانند برای دست یافتن به فرصت‌های تجاری یا شغلی از اهداف عمومی یا تخصصی توکن‌ها بهره‌مند شوند. این اهداف و دستیافت‌ها می‌توانند شامل ایجاد توکن‌های پرداختی دلخواه و یا پاداش‌هایی برای برنامه‌های غیرمتمرکز، استیبل کوین هایی که وابسته به سایر ارزها هستند، و یا دارایی‌های منحصر به فردی که نشان‌دهنده مالکیت معنوی هستند بشوند. تمامی این دارایی‌ها، قابل معامله، معاوضه و یا قابل استفاده در راستای پرداخت در ازای کالاها و خدمات هستند.

بر خلاف توکن های ERC-20 که مبتنی بر قراردادهای هوشمند اتریوم هستند، ردیابی و حسابداری توکن‌های سفارشی یا دلخواه در کاردانو توسط دفتر توزیع و به صورت بومی حمایت می‌شود. دلیل این امر عدم نیاز توکن‌های بومی به قراردادهای هوشمند برای انتقال ارزش است و از این طریق کاربران می‌توانند توکن‌های خود را ارسال و دریافت کنند و حتی آنها را بسوزانند و در این راستا هیچ مبلغی به عنوان فی تراکنش مورد نیاز که در قراردادهای هوشمند وجود دارد را پرداخت نمی‌کنند. همچنین در این بستر نیازی به افزودن منع مدیریت رویدادها برای پیگیری معاملات وجود ندارد.

ایجاد توکن‌های بومی در شبکه کاردانو

در راستای ایجاد محیطی برای توکن‌های بومی کاردانو ، تیم توسعه این شبکه بلاک چین بر روی ساده بودن نحوه کارکرد، مقرون به صرفه بودن و البته امنیت تمرکز کرده‌اند. هر یک از کاربران بسته به ترجیحات و تخصص فنی خود می‌توانند یکی از سه شیوه مطرح شده را برای ایجاد، توزیع، تبادل و ذخیره توکن‌ها را انتخاب کنند:

 • رابط خط دستوری کاردانو (CLI). کاربران پیشرفته در حال حاضر می‌توانند با استفاده از یک محیط آزمایشی اختصاصی، به CLI دسترسی داشته باشند. از زمان اجرای کامل آپدیت شبکه کاردانو، CLI در شبکه اصلی مستقر خواهد شد.
 • یک «توکن ساز» رابط کاربری گرافیکی (GUI). این مورد به نحوی فرایند راه اندازی توکن بومی CLI را دنبال می‌کند تا راه آسان‌تری را برای ایجاد توکن ارائه کند.
 • کیف پول دِیدالِس (Daedalus). دیدالس امکان پشتیبانی کردن از ارسال و دریافت توکن‌های سفارشی را فراهم می‌کند. در ماه مارس (اسفندماه)، Daedalus Flight توکن‌های بومی شبکه کاردانو را از نظر عملکرد تست می‌کند و به دنبال آن در مدت زمان کوتاهی شبکه اصلی منتشر می‌شود.

بیایید هر یک از این سه راهکار را مورد بررسی قرار دهیم.

کار کردن با Cardano CLI برای ساخت توکن

توسعه‌دهندگان حرفه‌ای می‌توانند از محیط آزمایشی توکن‌های بومی کاردانو برای ایجاد (مینت کردن) دارایی‌ها و ارسال معاملات آزمایشی به آدرس‌های گوناگون استفاده کنند. طبیعت کار کردن با CLI بر این فرض پایه‌گذاری شده است که اشخاص با تنظیم و راه اندازی نودهای کاردانو آشنا هستند و از تجربه کار کردن با معاملات و مدیریت آدرس‌ها و ارزش‌ها برخوردار هستند. در راستای ایجاد توکن‌های بومی کاردانو با استفاده از Cardano CLI، یک فرد نیاز دارد تا:

 • نود کاردانو را تنظیم و آماده برای شروع کار کند
 • یک نود رله یا پشتیبان را برای اتصال به محیط آزمایش توکن های بومی پایه‌ریزی کند
 • شروع به تعامل با شبکه (بستر سریع Cardano CLI) کند
 • یک خط مشی سیاست پولی را بسازد
 • با استفاده از خط مشی سیاست پولی، توکن‌های مختلف بسازد
 • و در نهایت معاملات را برای انتقال توکن‌های بومی بین آدرس‌های گوناگون امضا کرده و به کار بگیرد

آموزش‌ها و تمرینات مربوط به توکن‌های بومی در سایت توسعه‌دهنده شبکه کاردانو موجود هستند تا از این طریق به توسعه‌دهندگان در راستای مینت یا ایجاد کردن توکن‌ها، ساخت خط مشی سیاست‌های پولی و یادگیری چگونگی به انجام رساندن معاملات دارایی‌های چندگانه کمک کند.

هم اکنون نیز شاهد وجود علاقه خاصی از سوی اپراتورهای استخر استیک هستیم. تا به اینجا، صدها توکن آزمایشی ایجاد شدند و ما بر اساس بازخورها و یا فیدبک‌های کاربران در حال توسعه دادن و بهبود CLI هستیم. ما از تمامی نظرهای شما استقبال می‌کنیم و جامعه آزمایش و تست خود را تشویق می‌کنیم.

توکن ساز یک GUI سازگار با کاربر برای ایجاد توکن

CLI نیازمند سطح مشخصی از قدرت توسعه و دانش است. بنابر همین امر تیم توسعه شبکه کاردانو در آپدیت مری و در راستای ایجاد توکن، برای کاربرانی که مهارت فنی کمتری دارند راه‌های دیگری را در نظر رفته است. برای دستیابی به این موضوع، این شبکه یک توکن ساز را پس از راه اندازی CLI در شبکه اصلی به ارائه داده است.

توکن ساز در حقیقت یک رابط کاربری گرافیکی است که ساخت توکن را آسان‌تر می‌کند. اگر شما به ایجاد توکن‌ها برای برنامه غیرمتمرکز خود علاقه دارید، می‌خواهید دارایی خود را توکنیزه کنید، می‌خواهید کارت‌های جمع‌آوری NFT تحت عنوان دارایی‌های تخصصی بسازید و یا می‌خواهید استیبل کوینی که به ارزش سایر ارزها وابسته است را ایجاد کنید، توکن ساز می‌توانید در راستای این اهداف به شما کمک کند.

برای ساخت یک توکن شما تنها نیاز دارین تا این موارد را پر کنید:

 • نام توکن (به عنوان مثال Hello World)
 • نماد یا سمبل توکن (مثلا HEW)
 • آیکون یا شاخصه توکن (به صورت خودکار تولید می‌شود)
 • میزان تولید آن توکن (به عنوان مثال ۱,۰۰۰ عدد)
 • آدرس کیف پول کاردانو (آدرس شما برای میزبانی کردن از توکن های تازه تولید شده)

این توکن ساز به صورت خودکار سیاست‌های پولی را تولید می‌کند و لازم نیست تا شما آنها را تعریف کنید. این امر موجب آسان شدن روند ساخت توکن شده و کل این فرایند ساده را برای کاربران غیرفنی فراهم می‌کند. در ابتدای امر، توکن ساز تنها از ساخت توکن های منعطف پشتیبانی می‌کند (این در حالیست که برای ایجاد توکن های غیرمنعطف می‌توان از Cardano CLI استفاده کرد). در همین حین، شبکه کاردانو در راستای گسترش کارایی فعالیت داشته تا امکان تولید توکن‌های غیرمنعطف را مهیا کرده و سیاست پولی را بر اساس ترجیحات مشخص تغییر دهد. این بدان معناست که کاربران می‌توانند شرایطی که تحت آن توکن‌ها مینت یا تولید می‌شوند (و یا حتی می‌سوزند) و یا شخصی که به عنوان مثال بر روی ذخایر عرضه دارایی کنترل دارد را مشخص کنند.

در پایان، هنگامی که توکن ها مینت شدند این امکان وجود خواهد داشت تا تنها با کلیک کردن بر روی گزینه «مینت بیشتر» تعداد بیشتری از آنها را ایجاد کرد. این کار را می‌توان بر اساس همان سیاست ایجاد توکن بیشتر از همان نوع به انجام رساند. شما حتی می‌توانید توکن‌های دیگری که نشان‌دهنده ارزش‌های متفاوتی و بر اساس سیاست متفاوتی هستند را نیز بسازید. برای مثال شما می‌توانید توکن‌های Hello World بیشتری تولید کنید و یا از نقطه دیگری کار خود را شرع کنید و ۵۰۰ توکن آزمایشی بسازید که برای اهداف دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرند (این توکن ها سیاست‌های تولید متفاوتی خواهند داشت).

توکن ساز قصد دارد تا پیچیدگی ساخت توکن را کاهش داده و همچنین بر روی بهبود و ارائه بصری روندهای عملکردی تمرکز داشته باشد. به عنوان یک خروجی، هدف ما بر این است تا تمامی توکن های بومی تولید شده، ارزش آنها، کمیت آنها و آدرس‌هایی که این توکن های بومی بین آنها انتقال پیدا می‌کنند را در یک مکان و به صورت قابل مشاهده جمع آوری کنیم.

استفاده از کیف پول دیدالس (Daedalus) در آپدیت کاردانو

کاربرانی که نمی‌خواهند توکن های بومی خود را ایجاد کنند اما قصد دارند تا با استفاده از توکن‌های بومی موجود پرداخت‌ها، خریدها و معاوضات را به انجام برسانند قادر خواهند بود تا از کیف پول‌هایی مثل دیدالس و بعدها از Yoroi استفاده کنند.

تیم دیدالس به یکپارچه کردن بک‌اِند کیف پول با رابط کاربری ادامه می‌دهند تا از کارایی توکن بومی خود پشتیبانی کنند. در این صورت کاربران می‌توانند توکن ها را در کیف پول خود نگهداری، ارسال و یا دریافت کنند درست شبیه به همان کاری که با ada انجام می‌دادند.

توکن های بومی به صورت منحصر به فردی با دو عدد هگزادسیمال که در زنجیره اصلی ذخیره سازی می‌شود، یعنی شناسه سیاست و نام دارایی تعریف می‌شوند. با در نظر داشتن این امر که چنین اعدادی با انسان‌ها سازگار نیستند، ما سیستم تشخیص اثر انگشت را ایجاد کردیم تا فرایند شناسایی توکن های بومی به صورت آسان‌تری توسط کاربران شکل بگیرد. اثر انگشت‌ها به میزان ۴۴ کاراکتر طول دارند و از رشته حروف الفبا و اعدادی متشکل می‌شود که با پیشوند «token» آغاز شده‌اند. داده‌های دیگری که در بخش UI کیف پول نمایش داده می‌شود (نام، توضیحات و اختصارها) توسط رجیستری و یا بخش ثبت توکن کاردانو صورت می‌گیرد و به صورت پایه‌ای توسط بنیاد کاردانو اداره می‌شود.

چرخه حیات توکن های بومی

چرخه حیات توکن های بومی

هنگامی که کل اجزای مورد نیاز در جای خود مستقر شدند، چرخه حیات توکن بومی تکمیل می‌شود. این چرخه متشکل از پنج فاز است:

 • مینت کردن (تولید)
 • صادر کردن
 • استفاده کردن
 • آزادسازی
 • سوزاندن

در طول این فازها، کنترل‌کنندگان می‌توانند سیاست‌های مختلف را برای کلاس دارایی مد نظر تعریف کرده و به صادرکنندگان توکن این اجازه را بدهند تا توکن‌های بومی را مینت کرده و یا بسوزانند. سپس صادرکنندگان می‌توانند توکن ها را مینت کنند (به عنوان مثال برای برنامه‌ها)، چرخه کمی خود را حفظ کرده و آنها را به هولدرها یا نگهدارندگان توکن صادر کنند. در پایان، هولدرهای توکن ( به عنوان مثال کاربران و یا صرافی‌ها) می‌توانند این توکن ها را به دیگران ارسال کنند، از آنها برای پرداخت استفاده کنند و یا پس از استفاده از این توکن ها آنها را آزاد کنند.

قدم‌های پیش روی کاردانو پس از آپدیت

شبکه کاردانو پیش از انجام این آپدیت محیط آزمایشی را در دسامبر سال ۲۰۲۰ (آذر ۱۳۹۹) راه اندازی کرد و بنیاد این فرایند را بر اساس توسعه توکن بومی بنا کرد. همچنین یک محیط حقیقی را برای آزمایش اولیه توسط صرافی‌ها و اپراتورهای استخرهای استیک فراهم کردیم. این در حقیقت روندی برای ایجاد یک شریان اصلی به حساب می‌آید و به شبکه نودها این اجازه را می‌دهد تا در هنگام اتصال به رله‌ها و یا وابستگی‌ها ساخته شود.

شما می‌توانید با دنبال کردن وضعیت به روزرسانی Cardano شاهد پیشرفت هفتگی این شبکه باشید. در کنار کار توسعه اصلی، تیم توسعه در حال کار کردن بر روی پشتیبانی از کل اسناد و به روزرسانی‌ها در وب سایت توسعه‌دهندگان خود است. هرچقدر که کاردانو قابلیت‌های توکن‌های بومی را گسترش دهد و ابزار و رابط‌های جدیدی به آنها بیافزاید، اسناد و تمریناتی نیز برای تشویق مردم و ورود آنها به این حوزه نیز فراهم خواهد شد. به صورت ذاتی، کد پایه مورد استفاده شبکه کاردانو متن باز بوده و تا به امروز شاهد ظهور تعدادی از پروزه‌های جوامع جالب توجهی (به عنوان مثال در حوزه دارایی‌های دیجیتال قابل جمع آوری) در این شبکه بوده‌ایم.

سخن پایانی

با توجه به کل این ماجرا منتظر به وقوع پیوستن اتفاقات زیادی در اواخر ماه فوریه و اوایل ماه مارس از جانب آزمایش نهایی و رویداد HFC گرفته تا توکن‌های بومی در بستر شبکه کاردانو طی آپدیت مری و در قالب یک تجربه کاملا نوین کیف پول دیدالس هستیم. شبکه کاردانو سال ‌۲۰۲۱ میلادی را بسیار قدرتمند شروع کرده و فعالیت‌های بسیار زیادی را برای توسعه این شبکه بلاکچین در دست اجرا دارد. باید دید که کاردانو می‌تواند رقیب دیرینه و البته قدرتمند خود یعنی اتریوم را از پیش روی خود بردارد؟ نظر شما در مورد این رقابت چیست؟

منبع
iohk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا