مبتدی مقالات عمومی

مصاحبه فوربز با مدیرعامل بایننس؛ مسائلی که سرمایه‌گذاران باید در مورد بزرگ‌ترین صرافی رمزارز بدانند

مجله فوربز (Forbes‌) مصاحبه‌ای را مدیرعامل بایننس، چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao‌) که معمولا با عنوان CZ شناخته می‌شود، انجام داد. بدون شک بسیاری از شما او را به واسطه حضور فعال در توییتر و رسانه‌های اجتماعی و صد البته، راه‌اندازی صرافی بایننس می‌شناسید. مصاحبه با مدیرعامل بایننس در راستای پوشش ویژگی‌های این صرافی و فعالیت‌های آن در مقایسه با رقبای خود و خدمات و محصولات ارائه‌شده توسط این پلتفرم صورت گرفته است. در ادامه در مورد تاثیر قوانین و رویکرد اتخاذ شده توسط مدیرعامل بایننس و شبکه BSC در رقابت با اتریوم نیز صحبت می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

مصاحبه با مدیر عامل بایننس و مقدمه‌ای بر فعالیت‌های او

مدیرعامل بایننس‌، چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao‌)، که معمولا با عنوان CZ شناخته می‌شود، بزرگ‌ترین صرافی ازر دیجیتال دنیا را مدیریت می‌کند. او فردی میلیاردر است و ارزش دارایی او چیزی حدود ۱.۹ میلیارد دلار تخمین زده شده و در جایگاه پنجم لیست ثروتمند‌ترین افراد Forbes قرار دارد. لازم به ذکر است که او در دسته تاثیر‌گذار‌ترین افراد در صنعت بلاک چین نیز جای دارد و دنبال‌کنندگان زیادی دارد.

او فردی بحث‌برانگیز نیز محسوب می‌شود و دلیل این امر به رویکرد قابل توجه Binance نسبت به مقررات مربوط می‌شود. به مدت چندین سال CZ ادعا می‌کرد که صرافی رمزارز بایننس دفتر مرکزی ندارد و این امر نمادی از ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین را منعکس می‌کرد. با این حال، با رشد این صنعت و جلب توجه قانون‌گذاران به این حیطه، CZ نیز در حال تغییر روند خود و استقبال فعالانه از قوانین صدور مجوز و پیروی از قانون‌گذاران است. هنوز مشخص نیست که در پیش گرفتن این استراتژی به موفقیت منتهی می‌شود یا خیر.

مسائل زیادی در مورد CZ و تاریخچه فعالیت صرافی رمزارز بایننس نوشته شده است؛ اما چیزی که در این میان از قلم افتاده، داستان یک سازمان یکپارچه، سودزا و سیستماتیک عمیق است که در حوزه ارز‌های دیجیتال فعالیت می‌کند.

فوربز در مصاحبه‌ای با CZ در مورد مسائلی که سرمایه‌گذاران باید در مورد مدل کسب و کار صرافی بایننس‌، جریان‌های معاملاتی و فعالیت در این پلتفرم بدانند،‌ سوال پرسیده است. علاوه‌بر این درمورد مسائلی مانند وجه تمایز بین بازار‌های آسیایی در مقایسه با سایر دنیا، تناسب میان بلاک چین بایننس با صرافی متمرکز خود و این‌که نحوه عملکرد این شرکت پس از اجرای مجدد مقررات نظارتی متفاوت خواهد بود، در این گفت‌وگو صحبت شده است.

ابتدای فعالیت بایننس و تمرکز بر گستره بین‌المللی

فوربز‌: یکی از نکاتی که در رابطه با بایننس برای من جذابیت دارد این است که در طول چند سال گذشته کوین بیس (Coinbase) را مجبور به تغییر رویه کردید. کوین بیس اتکای زیادی به فضای نهادی و موسساتی داشت. سپس در مدت زمان کوتاهی شما روند لیست کردن صد‌ها توکن را راه‌اندازی کردید و کوین بیس مجبور بود تا تمرکز خود را دوباره به بازار خرده‌فروشی معطوف کند زیرا نگران از دست رفتن سهم خود در آن عرصه بودند. چه نظری در این‌باره دارید؟

CZ‌: این امری عمدی نبود. چیزی که گفتید ممکن است صحیح یا نادرست باشد. صادقانه بگویم، می‌توانیم چنین دیدگاهی داشته باشیم و بسیاری از مردم نیز با چنین نقطه نظری موافق هستند. در عین حال، در طول انجام چنین کاری توجه زیادی به کوین بیس نداشتیم. هنگامی که در ابتدا کار خود را آغاز کردیم، صرافی‌های کمی بودند که فعالیتی در سطح بین‌المللی داشتند. کوین بیس و کراکن (Kraken‌) روی بازار آمریکا تمرکز داشتند.

پولونیکس (Poloniex‌) و بیترکس (Bittrex‌) که از جمله بزرگ‌ترین صرافی‌های رمزارز آن زمان بودند، حجم معاملات بیشتری نسبت به کوین بیس داشتند. اکی کوین (Okcoin‌) و هیوبی (Huobi‌) نیز به صورت عمده روی چین تمرکز داشتند. با وجود اینکه این پلتفرم‌ها دارای صفحه رابط دوزبانه انگلیسی-چینی بودند، شیوه فعالیت و عملکرد آنها مطابق با روند‌های چینی بود. چند صرافی نیز در ژاپن وجود دارند و روی بازار این کشور تمرکز دارند. این مثال‌ها به کشور‌های بزرگ و اقتصاد‌های کلان‌تر مربوط هستند اما چیزی که ما مشاهده کردیم این بود که هیچ کس به ۸۰ درصد اقتصاد بیرون از مرزهای این کشور‌ها اهمیتی نمی‌دهد.

وب‌سایت کوین بیس تنها به زبان انگلیسی به کاربران ارائه می‌شد. ما در هنگام راه‌اندازی چهار زبان مختلف را پشتیبانی می‌کردیم و ظرف مدت یک ماه تا نه زبان زنده دنیا را در پلتفرم خود ارائه کردیم. امروزه تا ۳۱ زبان گوناگون را در رابط‌های کاربری خود پوشش می‌دهیم. خدمات پشتیبانی از مشتری ما در ۱۶ زبان مختلف ارائه می‌شود. اکثر پلتفرم‌های دیگر خدمات پشتیبانی از مشتری را در یک زبان واحد ارائه می‌کنند و محدود به یک کشور هستند؛ بنابراین به عقیده من لیست کردن تعداد بالایی از توکن‌ها یک مزیت محسوب می‌شود، اما همراه شدن با کل دنیا و ارائه خدمات در سطح بین‌المللی نیز از جمله اولین کار‌هایی است که ما انجام دادیم.

مسائل مهم دیگری نیز وجود دارند. به عنوان مثال، نوع محصولی که ما ارائه می‌کنیم برای کاربر مناسب است. در اکثر وب‌سایت‌ها برای دیدن نمودار باید ، صفحه نمایش خود را به بالا اسکرول و برای ثبت سفارش صفحه را به پایین اسکرول کنید و این شیوه‌ای غیر شهودی برای معامله کردن به حساب می‌آید. ما تصمیم گرفتیم روند معامله این‌چنینی را تغییر دهیم؛ بنابراین یک صفحه کامل معاملاتی را طراحی کردیم، در حقیقت دو نمونه از آن طراحی کردیم. هر دوی این صفحات به صورت گسترده‌ای مورد استفاده و کپی‌برداری فعالان این صنعت قرار گرفتند. می‌توانم وارد جزئیات زیادی شوم. بحث ما به چند کوین ختم نمی‌شود.

مصاحبه با مدیرعامل بایننس در راستای فعالیت بازار‌های آسیایی

فوربز‌: بسیاری از مطالعه‌کنندگان مطالب فوربز آمریکایی یا مستقر در ایالات متحده هستند. یکی از دلایلی که قصد داشتم تا با شما صحبت کنم این بود که می‌خواستم این افراد درک سطحی از بازار آسیا را کسب کنند. از بسیاری از جهات، بازار آسیا بزرگ‌ترین بازار موجود در این بستر است اما برای خیلی از افراد که زمان مورد نیاز برای مطالعه توییتر‌، دیسکورد و غیره را ندارند، این عرصه به صورت ناشناخته باقی مانده است. آیا به عقیده شما یک سرمایه‌گذار آمریکایی نیاز دارد تا در مورد الگو‌های معاملاتی و صنعت تریدینگ آسیا اطلاعات داشته باشد؟

CZ‌: چین تا حد زیادی یک بازار سوداگرانه است و این شیوه مناسبی برای معامله کردن نیست. در حقیقت چین معامله‌گر‌های تازه‌کاری دارد که اطلاعات زیادی در مورد این عرصه ندارند.

فوربز‌: آیا این به نوعی یک عملکرد از جانب بازار‌های سرمایه‌گذاری که گزینه‌های محدودی پیش رویشان قرار دارد، محسوب می‌شود؟ به نظر شما چرا چنین روندی در چین شکل گرفته است؟

CZ‌: من به صورت کامل دلیل این موضوع را نمی‌دانم. جریان پولی بزرگی در چین وجود دارد. در طول چند دهه گذشته، رشد اقتصادی این کشور غیرقابل تصور بوده است. افراد ثروتمند زیادی نیز در این کشور زندگی می‌کنند و بازار‌های نهادی و موسساتی زیادی در چین وجود ندارند زیرا مردم به دیگران برای نگهداری و مدیریت پول خود اطمینان ندارند. حتی میلیاردر‌ها نیز خودشان حساب‌های کاربری معاملاتی شخصی را مدیریت می‌کنند و با استفاده از گوشی موبایل سفارش‌های خود را ثبت می‌کنند.

فوربز‌: یا در بازار‌های املاک سرمایه‌گذاری می‌کنند و به همین دلیل است که Evergrande به مشکل بزرگی تبدیل شده است؟

CZ‌: حتی در بازار سهام چین نیز همواره به شدت سفته بازی وجود دارد. مردمی که از سایرین پیروی می‌کنند، زمان زیادی را صرف تحقیقات فاندامنتال یا بنیادی نمی‌کنند. سایر جنبه‌های رمزارز رشد چندانی در چین نداشته‌اند و از جمله این قابلیت‌ها به پرداخت‌ها می‌توان اشاره کرد که در سال ۲۰۱۳ در این کشور ممنوع شدند. چین روند انحصاری کارها‌ را به این شکل حفظ می‌کند. اگر بخواهیم منصفانه صحبت کنیم، گروه‌هایی نیز در این کشور وجود دارند که در حال توسعه فاندامنتال بلاک چین‌ها هستند.

این روند همچنان در حال اتفاق افتادن است اما در مقایسه با آمریکا، فکر می‌کنم سهم توسعه کمتری به چین اختصاص پیدا می‌کند. ژاپن بازار متفاوتی دارد. کره جنوبی نیز در زمینه معاملات بسیار فعال است. در سایر بخش‌های جنوب شرقی آسیا، جمعیت بیشتری وجود دارد؛ اما سرانه ثروت این مناطق پایین‌تر است. مردم این مناطق مشارکت کمتری در عرصه رمزارز دارند، اما تعداد کاربران بسیار بالاست. این افراد علاقه بیشتری نسبت به کسب درآمد نشان می‌دهند و از جمله این فعالیت‌ها به سپرده‌گذاری (Staking)، GameFi و غیره می‌توان اشاره کرد. با این وجود، این‌ها تعمیم بیش از حد هستند و ممکن است کاملا صحیح نباشند.

فوربز‌: در مورد تعامل بین ساعت‌های معاملاتی آسیا و آمریکا چطور؟ با پرداختن به بخش سهام میم و کوین‌هایی با نماد سگ نیز می‌توان گفت که گاهی اوقات مردم چنین چیز‌هایی را به دلیل جنبه سرگرمی آنها خریداری می‌کنند و این عمل هیچ ارتباطی به تحقیقات فاندامنتال آن بستر ندارد. با توجه به اینکه این بازار به صورت ۲۴ ساعته و در ۳۶۵ روز سال فعال است‌، پیامد‌هایی در آمریکا و سایر مکان‌های دنیا حاصل می‌شوند. نظر شما در رابطه با تاثیر این روند‌های پویا چیست؟

CZ‌: فکر می‌کنم رسیدن به یک فرمول واحد برای این مسائل امری غیرممکن است. به عقیده من هیچ چیز خاصی در مورد آسیا وجود ندارد که موجب تغییر روند معامله یک تریدر آمریکایی شود. تا به امروز، هیچ استراتژی مختص آسیایی را مشاهده نکرده‌ام که کارکرد تضمینی را به ما ارائه دهد. هم در آمریکای شمال و هم در آسیا معامله‌گران سفته‌باز وجود دارند. هولدر‌های بلندمدت نیز در هر دوی این موقعیت‌های جغرافیایی زندگی می‌کنند. گاهی اوقات شاهد فراز و نشیب بیشتر بازار‌های آسیایی هستیم و گاهی نیز این روند کاملا برعکس می‌شود و هیچ الگوی واضحی وجود ندارد. با توجه به اینکه این یک بازار ۲۴ ساعته در طول ۷ روز هفته است، مردم در طول نیمه شب نیز معامله می‌کنند.

محدوده فعالیت صرافی‌ها و آربیتراژ گرفتن

مصاحبه با مدیرعامل بایننس

فوربز‌: بدون شک در مورد طرح «Coinbase Premium» اطلاع دارید. آیا به این مولفه توجه کرده‌اید؟

CZ‌: به نظر من، تفاوت قیمتی به هیچ عنوان به معنای تغییر در تعداد افرادی که تمایل به خرید دارند، نیست. این روند تنها نشان‌دهنده کارایی یا دشواری انتقال پول فیات در صرافی‌های مختلف است. کره نیز خدمات ویژه‌ای را ارائه می‌کند. در دنیای رمزارز‌، بیت کوین در چندین صرافی معامله می‌شود. اگر بیت کوین در کوین بیس با قیمت بیشتری معامله می‌شود، بهتر است که مردم در بایننس بیت کوین خریداری کرده و در کوین بیس آن را بفروشند. پس از اینکه این فرایند انجام شد، لازم است پول فیات دریافت‌شده دوباره برای خرید به Binance منتقل شود و دوباره بیت کوین خریداری شده را به فروش برسانیم. اگر انتقال این ارزهای فیات به صورت روان اتفاق نیافتند یا محدودیت‌هایی در مورد آنها وجود داشته باشد، در این صورت شاهد ماندگار بودن تفاوت‌ها هستیم.

می‌توانید صرافی کوچکی با تعداد کاربر محدودی را در نظر بگیرید که به دلیل عدم جریان ارز فیات روان به حالت اختصاصی و محدود به خود باقی می‌ماند. این به معنای بالا بودن میزان تقاضا نیست، بلکه تنها به معنای وجود بستری برای مردم است که بتوانند آربیتراژ کنند. رمزارز بسیار روان و سیال است. می‌توانید به سرعت بیت کوین و اتریوم خود را از هرجایی انتقال دهید. اگر می‌توانستید به همین سرعت ارز فیات را نیز منتقل کنید، این حقوق اختصاصی و Premium وجود خارجی نداشتند.

روند صحیح به این صورت است که شما باید بتوانید پول فیات را به Binance بفرستید و در بایننس خرید کنید تا قیمت را بالا ببریم، سپس کوین‌های خریداری‌شده را به کوین بیس انتقال دهید و با فروش آنها قیمت‌ها را در Coinbase کاهش دهید. با چندین بار تکرار این روند می‌توانیم قیمت‌ها را تعدیل کنیم. مردم از نظر مالی به انجام این کار ترغیب می‌شوند زیرا هنگام انجام این کار، پول کسب می‌کنید. تنها زمانی دست از انجام این کار می‌کشید که قادر به انجام دادن آن نباشید که معمولا به معنای شکسته شدن یک حلقه و چرخه است. معمولا محل شکست این روند بازگشتی یک کانال فیات قرار دارد.

توضیح مدل کسب و کار Binance در مصاحبه با مدیرعامل بایننس

فوربز‌: بیایید در مورد مدل کسب و کار بایننس صحبت کنیم. آیا بخش‌های مختلف محصولاتی که ارائه می‌کنید (می‌دانم که طیف گسترده‌ای از این محصولات وجود دارند) و جایگاه بایننس اسمارت چین (BSC) را به صورت خلاصه توضیح می‌دهید؟

CZ‌: امروزه Binance به اکوسیستمی از پروژه‌ها مبدل شده است. بسیاری از مردم بایننس را به عنوان یک صرافی در نظر دارند و احتمالا در مورد سایر محصولات ما نمی‌دانند. در حال حاضر ما در جایگاه بزرگ‌ترین صرافی رمزارز به رمزارز قرار داریم. از نقطه نظر حجم معاملات در هر دو زمینه بازار اسپات و بازار قراردادهای آتی‌، ما سهم قابل توجه بازار را در اختیار داریم. در اکثر مواقع‌، تا ۱۰ برابر بزرگ‌تر از دومین فعال چنین عرصه‌هایی هستیم. علاوه بر این، بزرگ‌ترین صرافی ارز فیات به رمزارز را نیز در اختیار داریم و اکثر مردم از آن مطلع نیستند.

ما از حدود ۵۰ ارز فیات در سراسر دنیا پشتیبانی می‌کنیم و هیچ کس چنین سطح پوشش‌دهی را ندارد. علاوه‌بر تمام این تفاسیر، ما یکی از بزرگ‌ترین بازارهای همتا به همتا را نیز پوشش می‌دهیم. معمولا در شرایطی که بانک‌ها قصد همکاری با صرافی‌ها را ندارند، مردم به صورت همتا به همتا معامله می‌کنند و رمزارز مورد نظر نیز به پلتفرم ما سپرده می‌شود. پلتفرم Local Bitcoins معمولا به عنوان پیشگام این فضا در نظر گرفته می‌شود. ما فعالیت گسترده‌تر و بزرگ‌تری نسبت به آنها در این عرصه داریم.

ما مالک یکی از کیف پول‌های رمزارز که بیشترین میزان دانلود را به خود اختصاص داده است، یعنی Trust Wallet نیز هستیم. سه سال قبل کل تیم Trust Wallet را به صورت ۱۰۰ درصدی تحت پوشش خود قرار دادیم. آنها محصول بسیار خوبی را در آن زمان عرضه کردند و سهم بازار اندکی را داشتند اما امروزه به پردانلود‌ترین کیف پول در گوشی‌های موبایل تبدیل شده‌اند. علاوه بر این، مالک یکی از پربازدید‌ترین وب‌سایت‌های مبتنی بر رمزارز یعنی CoinMarketCap نیز هستیم. فکر می‌کنم دومین بازار بزرگ دنیا در زمینه توکن‌های بی‌همتا (NFT‌) را نیز در اختیار داریم که در طول سه یا چهار ماه گذشته راه‌اندازی شد.

OpenSea هنوز در جایگاه بزرگ‌ترین بازار در زمینه NFT قرار دارد و به مدت چندین سال است که در حال فعالیت کردن در این حیطه است. بازار ما نیز در حال پیشروی برای رقابت است. علاوه بر این به بایننس اسمارت چین‌ (BSC‌) که یکی از بلاک چین‌های پراستفاده این فضا است نیز کمک می‌کنیم.

دیروز این بلاک چین نزدیک به ۱۴ میلیون تراکنش را پردازش کرد و این در حالی بود که اتریوم ۱.۲ میلیون تراکنش را به خود اختصاص داد. با بررسی تعداد آدرس‌های فعال روزانه‌، یا چیزی که ما تحت عنوان DA use یا کاربران فعال روزانه می‌شناسیم‌، زنجیره هوشمند بایننس سهم ۸۰ درصدی بازار را در فضای دیفای (DeFi‌) به خود اختصاص داده است. سایر بلاک چین‌ها ممکن است میزان ارزش کل قفل شده (TVL) بیشتری را به خود اختصاص داده باشند؛ اما با بررسی تعداد کاربران، BSC کاربران بیشتری را به خود اختصاص داده است. ویژگی‌های بسیار دیگری نیز در این بستر وجود دارند.

اتریوم در مقایسه با بایننس اسمارت چین

فوربز‌: برخی از مشهورترین صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX‌) از اتریوم به بایننس اسمارت چین (BSC‌) روی آورده‌اند که با ماشین مجازی اتریوم (EVM) نیز سازگار است. مایل هستم تا در وهله اول در مورد الگو‌های معاملاتی بین صرافی‌های غیرمتمرکز موجود در BSC و صرافی متمرکز بایننس بدانم و در وهله دوم نیز در مورد فعالیت معاملاتی DEX در BSC در مقایسه با فعالیت معاملاتی صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر مولفه‌های اتریوم توضیح دهید.

CZ‌: فکر می‌کنم کلید این ماجرا به کارایی‌، ظرفیت و فی بستگی دارد. اتریوم‌، با میزان ظرفیتی که دارد می‌تواند ۱.۲ میلیون تراکنش را به صورت روزانه پردازش کند و کاملا اشباع شده است؛ بنابراین برای انجام تراکنش‌ها در این بستر لازم است تا میزان فی بیشتری را به سایر افراد پرداخت کنید. این یک روند شرطبندی است و تا جایی ادامه پیدا می‌کند که مردم احساس کنند میزان فی مورد نظر بسیار گران است. این امر دلیل بالا بودن میزان گس فی و هزینه انجام تراکنش‌ها در Ethereum است.

این هزینه معمولا بین ۱۰ تا ۳۰ دلار برای تراکنش‌های عادی است و در رابطه با تراکنش‌های پیچیده‌تر نیز که شامل قرارداد هوشمند و بزرگ‌تر می‌شود، ۵۰ الی ۱۵۰ دلار در ازای هر تراکنش افزایش می‌یابد؛ بنابراین اگر قصد معامله دو هزار دلار را دارید، قادر به پرداخت چنین میزانی از فی نیستید. اگر به میزان ۲ میلیون دلار معامله کنید ممکن است این مقدار فی به نظرتان مناسب باشد. انجام تراکنش در بستر بایننس اسمارت چین تنها به میزان چند سنت هزینه نیاز دارد. ما شاهد نقل مکان بسیاری از افراد کوچک و افرادی که نسبت به کارمزد حساس بودند به بستر BSC بوده‌ایم.

هنگامی که بحث از انتقال کاربران برای صرفه‌جویی مالی به میان می‌آید، شاهد پوشش ۸۰ الی ۹۰ درصدی کاربران هستیم. در حال حاضر، پروژه‌های گوناگون در حال تفکر در مورد فعالیت در کانالی با ۱۰ درصد کاربران یا انتقال به بستری با پوشش‌دهی ۸۰ درصد کاربران هستند. پروژه‌ها از کاربران پیروی می‌کنند و به همین دلیل شاهد چنین نقل مکانی هستیم. سازندگان بایننس اسمارت چین نیز این بستر را به صورت سازگار با EVM طراحی کرده‌اند تا پروژه‌ها بتوانند به آسانی انتقال پیدا کنند. فکر می‌کنم این تصمیم هوشمندانه‌ای بوده است.

فوربز‌: با توجه به جفت توکن‌های معاملاتی درون صرافی‌های غیرمتمرکز اتریوم در مقایسه با صرافی‌های غیرمتمرکز BSC‌، آیا آنها توکن‌های یکسان با میزان ارزش کمتری هستند؟ یا اینکه شاهد حضور توکن‌های مختلف محبوب‌تری در بستر BSC در مقایسه با Ethereum هستیم؟

CZ‌: می‌توانم بگویم که ۷۰ الی ۸۰ درصد این توکن‌ها یکسان هستند زیرا اکثر تیم‌های پروژه‌ها هم‌اکنون می‌توانند به صورت بین زنجیره‌ای کار کنند و توکن‌های مورد نظر خود را در هر دو بستر منتشر کنند. اما برخی از این پروژه‌های خاص هستند که در یکی از این بستر‌ها رشد بیشتری در مقایسه با دیگری دارند. به عنوان مثال‌، یونی‌سواپ (Uniswap‌) فعالیت خود را روی شبکه اتریوم آغاز کرد و بر همین اساس میزان حجم معاملاتی بیشتری دارد. این در حالیست که در رابطه با پلتفرم پنکیک‌ سواپ (PancakeSwap‌)، بسیاری از توکن‌های بایننس اسمارت چین حتی در بستر اتریوم وجود ندارند. اگر مردم بخواهند چنین توکن‌هایی را معامله کنند، لازم است تا به زنجیره هوشمند بایننس مراجعه کنند. تفاوت‌های در این میان وجود دارد اما بخش‌های بزرگ و قابل توجه این وجوه تمایز با بهره‌گیری از قابلیت بریج رفع می‌شود.

بایننس چین و بایننس اسمارت چین

مصاحبه با مدیرعامل بایننس

فوربز‌: در مورد تفاوت‌های بین BSC و صرافی متمرکز بایننس چطور؟

CZ‌: فکر می‌کنم منظور شما زنجیره بایننس است. اصطلاحات کمی گیج‌کننده هستند. بلاک چین بایننس دو یا سه سال قبل توسعه پیدا کرد. این بلاک چین مبتنی بر پروتکل Tendermint است؛ بنابراین به معماری Tendermint نزدیک‌تر است. با این حال به هر دلیلی این موضوع به صورت پابرجا باقی ماند و از بین نرفت. تیم دومی از راه رسیدند و گفتند که قصد دارند تا بلاک چین دیگری راه‌اندازی کنند و BNB نیز کوین بومی آن بلاک چین باشد؛ بنابراین BNB کوین بومی هر دوی این بلاک چین‌ها است. فکر نمی‌کنم هیچ کوین دیگری چنین خصوصیتی داشته باشد.

فوربز‌: بنابراین BNB کوین بومی هر دو بستر بایننس اسمارت چین و بایننس چین است؟

CZ‌: بله. دو بلاک چین جداگانه با دو تکنولوژی گوناگون در بایننس وجود دارند و BNB کوین بومی هر دوی آنهاست و عرضه کلی در میان هرکدام از زنجیره‌ها محدود است. هیچ یک از کوین‌های دیگر چنین کاری انجام نمی‌دهند. تیم‌های دیگری نیز وجود دارند که در حال کار روی بلاک چین سوم و چهارم هستند و قرار است تا BNB کوین بومی آنها نیز باشد. می‌توانیم کوینی داشته باشیم که کوین بومی چندین بلاک چین هستند و از نظر فنی نیز چنین کاری قابل انجام است؛ اما نقطه نظر فنی تفاوت زیادی با پیاده‌سازی معماری دارد. بایننس اسمارت چین در حال استفاده کردن از ساختار معماری سازگار با EVM است. من دقیقا نمی‌دانم آنها چه کاری انجام داده‌اند، اما این تیم فرایند مهندسی مجددی روی کدها پیاده‌سازی کرده‌اند که سرعت را افزایش دهند.

فوربز: بنابراین صرافی غیرمتمرکز بایننس روی بایننس چین فعالیت می‌کند؟

CZ‌: بله.

فوربز‌: آیا الگو‌های قابل توجهی میان صرافی متمرکز بایننس و بایننس چین وجود دارند؟

CZ‌: در حال حاضر صرافی‌های متمرکز هنوز گسترده‌تر و بزرگ‌تر هستند، اما صرافی‌های غیرمتمرکز در حال جلب توجه زیادی هستند. پنکیک‌سواپ که یکی دیگر از پروژه‌های مبتنی بر BSC است‌، در حال رسیدن به تخصیص ۳ الی ۵ درصد از حجم معاملاتی بایننس به خود است و احتمالا در رتبه سوم یا چهارم جهانی در مقایسه با تمامی صرافی‌های متمرکز دیگر جای دارد. بنابراین میزان حجم معاملات حتی در پلتفرم‌های غیرمتمرکز نیز بسیار جالب توجه است. پیش‌بینی ما این است که پلتفرم‌های غیرمتمرکز و پلتفرم‌های متمرکز انواع گوناگونی از خدمات به حیطه کاربری ارائه می‌دهند.

پلتفرم‌های غیرمتمرکز به کاربران حرفه‌ای‌ بومی رمزارزها خدمات ارائه می‌کنند و این شامل افرادی می‌شود که می‌توانند به صورت ایمن از دارایی‌های رمزارز خود نگهداری کنند. صرافی‌های متمرکز معمولا به طیف گسترده‌تری از کاربران مضطرب خدمات‌رسانی می‌کنند که رابطه بهتری با نام کاربری و گذرواژه دارند و با سیستم سنتی راحت‌تر کار می‌کنند.

فوربز‌: بیایید کمی بیشتر در مورد برخی توکن‌های ارائه شده و فرایند لیست شدنشان صحبت کنیم. معمولا برای لیست کردن یک توکن در بایننس به دنبال چه چیزی هستید و چه عواملی را مورد بررسی قرار می‌دهید؟

CZ‌: مهمترین معیار تعداد کاربران است. اگر یک کوین تعداد کاربران زیادی داشته باشد، آن را لیست می‌کنیم. این ویژگی بسیار مهمی است. به عنوان مثال توکن‌های میم را در نظر بگیرید، با وجود اینکه من به شخصه این روند را درک نمی‌کنم، اما اگر آن توکن توسط طیف گسترده‌ای از کاربران مورد استفاده قرار بگیرد ما آن را لیست می‌کنیم. ما با جامعه و اکوسیستم رمزارز همراه می‌شویم و نظر شخصی من اهمیتی ندارد. عوامل دیگری نیز مثل تعداد آدرس‌های فعال یک بلاک چین‌، تعداد مخاطبان توییتر‌، تلگرام، گروه‌ها و تعهدات کد نیز در این حیطه وجود دارند. با این حال، تعداد کاربران معیار اصلی ما است.

فوربز‌: کمی به Binance.US بپردازیم. من با مدیرعامل سابق آن، برایان بروکس (Brian Brooks‌)، در طول دو هفته گذشته مصاحبه کردم و او مصاحبه را ترک کرد و خروج سریع او برای تعدادی از مردم جای تعجب داشت. تمایل دارم تا بدانم دیدگاه شما در مورد اتفاقات این مصاحبه چیست؟

CZ‌: با توجه به مسائل مربوط به حریم خصوصی‌، جزئیات زیادی وجود دارند که نمی‌توانم در مورد آنها صحبت کنم. اتفاقاتی از این دست غیرقابل اجتناب هستند و روند مصاحبه تطبیق کامل با فرد را تضمین نمی‌کند اگر افراد وارد حیطه کاری ما شوند و جایگاه متناسب با چهارچوب کاری ما نداشته باشند، در اسرع وقت مسیرمان را از آنها جدا می‌کنیم. ما تعداد بسیار زیادی از افراد را استخدام می‌کنیم. او یکی از افراد با سابقه و برجسته بود، اما همانطور که می‌دانید، شرایط تغییر می‌کنند. ما قانون‌گذاران زیاد دیگری را پس از این رویداد وارد سیستم کاری خود کرده‌ایم و اکثر آنها در حال ادامه دادن به فعالیت خود هستند.

شیوه کسب سهم بازار در مسیر قوانین و رقبا

فوربز‌: بازار آمریکا در مسیر رونق خود قرار دارد و این تنها با عرضه عمومی کوین بیس و شرکت کردن کراکن در IPO اتفاق نیافتاده است بلکه FTX و Crypto.com در حال صرف هزینه‌های میلیارد دلاری در این بازار هستند. Binance.US چه تدبیری برای رقابت در این عرصه در پیش می‌گیرد؟

CZ‌: مدیرعامل جدید ما آقای برایان شرودر (Brian Schroder‌) برنامه رقابتی خود را داد و اجرای این برنامه نیز به عهده او خواهد بود. از نظر بنیادین و فاندامنتال‌، لازم است دوباره به محصولات اشاره کنم. لازم است در این عرصه محصولات و خدمات برتری داشته باشید. به عقیده من‌، هزینه بازاریابی در جایگاه سوم قرار دارد. من به صرف هزینه برای بازاریابی در راستای کسب سهم بازار اعتقاد ندارم. به نظر من این رویکردی بلندمدت نیست و معمولا عملکرد خوبی ندارد. پیشنهاد من به آنها این است که محصولات و خدمات مناسبی را دریافت کنند و سهم بازار به خودی خود از راه می‌رسد.

فوربز‌: بیایید در پایان در مورد مقررات و وضع قوانین صحبت کنیم. پس از ادعا‌های معروف شما در مورد عدم وجود دفتر مرکزی برای بایننس‌، تصمیم گرفتید تا از قوانین پیروی کنید. مکالمه‌های آن زمینه به چه سمتی پیش می‌روند؟ آیا می‌دانید در آینده در کجا استقرار خواهید داشت؟

CZ‌: اکثر مکالماتی که در این حیطه صورت می‌گیرند بسیار سازنده و مثبت هستند. از دیدگاه ما، عملکردی در راستای همکاری داشته‌ایم و با آغوش باز با آنها همراه شده‌ایم و تغییراتی را نیز در رویکرد‌های خود ایجاد کرده‌ایم. اولین گام این است که در حال انتقال از ساختار غیرمتمرکز به سوی ساختار متمرکز هستیم و قانون‌گذاران با این موضوع موافق‌تر هستند.

سخن پایانی

در این مقاله مصاحبه مجله فوربز با مدیرعامل بایننس چانگ پنگ ژائو که به CZ معروف است را پوشش دادیم. بسیاری از سرمایه‌گذاران عرصه کریپتو یا رمزارز‌ها نام صرافی بایننس را شنیده‌اند و محصولات و خدمات ارائه شده توسط این پلتفرم را مورد استفاده قرار داده‌اند. از زمان تاسیس، CZ تاثیر زیادی در توسعه فضای بلاک چین و گسترش Binance و ارائه خدمات به کاربران داشته است. در این مصاحبه او به مطالبی که کاربران باید درباره بایننس بدانند، اشاره می‌کند.

حتما پیش از اینکه بستر سرمایه‌گذاری خود را انتخاب کنید، از میزان معتبر بودن و رسیدگی به کاربران این پلتفرم‌ها اطلاعات کسب کنید و تلاش کنید با محصولات جدید‌تری مانند صرافی‌های غیرمتمرکز و کیف پول‌های گوناگون نیز آشنا شوید و عادت استفاده از صرافی‌های متمرکز را رفته رفته کنار بگذارید.

نظر خود را در مورد نقش مقررات در فضای رمزارز و مطالب مطرح شده در این مصاحبه با ما در میان بگذارید.

منبع
forbes

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا