با ویژگی‌های متفاوت کیف پول ها بیشتر آشنا شوید

کیف پول ها یا همان Wallet ها از یک سو رابط بین شما و شبکه ارزهای دیجیتال مختلف و بلاکچین آن هاست و از سوی دیگر محل نگهداری کلیدهای خصوصی (Private Key) شماست که معیار مالکیت ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود. بنابراین یادگیری در مورد ویژگی های مختلفی که این رابط‌های کاربری می توانند داشته باشند یک امر ضروری است، چون اکثر این ویژگی ها با میزان امنیت دارایی های شما و حریم خصوصیتان در ارتباط مستقیم هستند. در این مقاله قصد داریم به معرفی چند مورد از این ویژگی ها بپردازیم تا هم به شما در انتخاب یک کیف پول مناسب و هم در حفظ امنیت و حریم خصوصیتان کمک کند. هیچ کیف پولی لزوما دارای تمام ویژگی‌های زیر نیست اما شما به نسبت کاربردتان باید بسنجید کدام یک از این ویژگی ها در اولویت بیشتری است و کدام کیف پول ها دارای آن ویژگی ها هستند.

۱- نگهداری کلیدهای خصوصی بر روی دستگاه شما

کیف پول

شاید بتوان گفت مهمترین ویژگی که یک کیف پول امن باید داشته باشد، این است که کلید های خصوصی شما را بر روی دستگاه شما (موبایل، کامپیوتر و یا کیف پول سخت افزاری) ذخیره کند نه بر روی سرورهای خودش. در واقع می‌توان گفت که وقتی شما به کلید خصوصی دارایی های دیجیتالتان دسترسی نداشته باشید، مالک مطلق آن‌ها به شمار نمی روید و دارایی های شما همواره در معرض خطراتی مثل هک شدن، سرقت، بلوکه شدن و … هستند.

در برخی از کیف پول ها شما اصلا به کلیدهای خصوصیتان دسترسی ندارید مانند کیف پول های صرافی ها که در معرض بیشترین خطر قرار دارند اما در عوض ببرای شما سهولت در مبادله با سایر ارزها را فراهم می‌کنند. اما بعضی از کیف پول‌ها، به شما یک کنترل نصفه و نیمه بر روی داراییتان می‌دهند، یعنی ارزهای دیجیتالتان در کنترل ۱۰۰ درصدی شما نیست و شرکت سازنده کیف پول هم می تواند به دارایی های شما دسترسی داشته باشد. اکثر کیف پول های نسخه وب مانند BTC.com و یا Blockchain.info از این نوعند. دسته سوم هم کیف پول هایی هستند که کلیدهای خصوصی شما را فقط بر روی دستگاه شما به صورت رمزنگاری شده ذخیره می‌کنند. امنیت این نوع کیف پول ها دیگر کاملا به میزان امن بودن دستگاه شما بستگی دارد.

۲- متن باز (Open Source) بودن

کیف پول

یک پروژه متن باز پروژه ای است که همه به کدهای نرم افزاری آن دسترسی دارند و می توانند آن ها را مطالعه کنند و حتی در توسعه آن مشارکت داشته باشند. این ویژگی در مورد کیف پول های ارزهای دیجیتال از اهمییت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا در مورد کیف پول‌هایی که متن باز نیستند بررسی صحت ادعاهای سازنده کیف پول امری دشوار و بعضا نشدنی است و شما نمی توانید اطمینان حاصل کنید که یک کیف پول غیر متن باز در عمل چه کارهایی را در پشت پرده انجام می دهد. البته اکثر کیف پول های متن باز هم قسمتی از کدهایشان را به منظور امنیت بیشتر افشا نمی کنند.

۳- پشتیبانی از قابلیت HD Wallet

کیف پول

کیف پول‌هایی که دارای قابلیت HD Wallet هستند بر اساس عبارات بازیابی که در ابتدا می‌سازند می توانند بینهایت کلید خصوصی و آدرس متناظر با آن تولید کنند و شما برای بازیابی تمام کلیدهای خصوصی ساخته شده توسط آن کیف پول فقط به عبارات بازیابی نیاز دارید. کیف پول هایی که از این قابلیت پشتیبانی می کنند برای هر تراکنش جدید یک کلید خصوصی و آدرس عمومی جدید تولید می‌کنند. این ویژگی هم باعث افزایش حریم خصوصی و هم امنیت بیشتر داراییهایتان می‌شوند. امروزه اکثر کیف پول‌های رایج از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند.

۴- پشتیبانی از تراکنش‌های Segwit

کیف پول

این قابلیت مربوط به بیت کوین و کوین های مشتق شده از آن است و با یک سافت فورک (Soft Fork) به شبکه بیت کوین اضافه گردید. تراکنش های Segwit نسبت به تراکنش های سنتی (Legacy) حجم کمتری از بلاک را اشغال می‌کنند و به همین دلیل این تراکنش ها کارمزد کمتری نسبت به تراکنش های سنتی دارند. اما از سوی دیگر این نوع تراکنش ها مشکل چکش خواری تراکنش های بیت کوین را هم حل کردند. در حال حاضر تنها برخی از کیف پول‌ها از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند و تراکنش های آن ها از نوع Segwit است. در بعضی از کیف پول ها مانند کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger) شما می‌توانید خودتان نوع تراکنش را انتخاب کنید.

۵- قابلیت ایجاد آدرس های چند امضایی (Multi Signature)

کیف پول

در کیف پول هایی که از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند شما می‌توانید آدرس هایی ایجاد کنید که برای خرج کردن دارایی های موجود در آن به جای یک امضای دیجیتال به چند امضای دیجیتال نیاز داشته باشد. در این نوع کیف پول ها شما تعیین می‌کنید که آدرس ساخته شده چند امضایی باشد و برای خرج کردن از آن به چند امضا نیاز باشد (m امضا از n امضا). مثلا می توانید یک آدرس ۳ امضایی ایجاد کنید که برای خرج کردن از آن به ۲ امضا از ۳ امضا نیاز داشته باشد. حال این امضاها می توانند متعلق به یک یا چند شخص باشد. این ویژگی علاوه بر موارد استفاده فراوانی که در آدرس های مشترک بین چند نفر می‌تواند داشته باشد، می‌توان با استفاده از آن امنیت آدرس های متعلق به یک نفر را هم تا حد زیادی افزایش داد. به این ترتیب که فرض کنید شما می توانید دارایی هایتان را بر روی یک آدرس دو امضایی ذخیره کنید که برای خرج کردن از آن نیاز به دو امضای دیجیتال جداگانه که کلیدهای خصوصی مرتبط به آن ها در دو دستگاه جداگانه نگهداری می شوند، داشته باشد. به این ترتیب اگر شخصی از یکی از این کلیدهای خصوصی مطلع شود، دیگر نمیتواند دارایی های شما را به سرقت ببرد. از جمله کیف پول‌هایی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند می‌توان به کیف پول دسکتاپ Electrum اشاره کرد که طیف وسیعی از این قابلیت ها را پوشش می‌دهد.

۶- رمز عبور دو مرحله ای 2FA

در کیف پول هایی که از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند در هنگام درخواست انجام تراکنش باید یک رمز یکبار مصرف را هم وارد کنید که این رمز یا به موبایل شما پیامک می‌شود و یا از طریق سرویس هایی مانند Google Authenticator ایجاد می‌شود. این رمزهای دو مرحله ای باعث افزایش امنیت حساب شما می‌شوند ولی باید این نکته را در نظر بگیرید که تا کنون هنوز یک راهکار کاملا غیر متمرکز برای این سرویس ها ایجاد نشده است و این سرویس ها تماما توسط شرکت های متمرکز پشتیبانی می‌شوند که می‌تواند خطرات دیگری به همراه داشته باشند. مثلا اکثر کیف پول های صرافی ها و کیف پول Blockchain.info از این قابلیت به صورت متمرکز پشتیبانی می‌کنند.

۷- ایجاد یک گره سبک بر روی شبکه (SPV Node)

کیف پول

اکثر والت ها از طریق گره کاملی (Full Node) که بر روی شبکه بیت کوین به عنوان مثال دارند، تراکنشی که در کیف پولتان ساخته شده را درون شبکه بیت کوین منتشر می‌کنند. به این ترتیب کیف پولهایی که این گونه عمل می‌کنند می توانند تراکنش شما را در شبکه منتشر نکنند و یا حتی تغییراتی در تراکنش شما ایجاد کنند. اما برخی کیف پول ها مانند کیف پول Bread، کاملا به صورت غیر متمرکز عمل می‌کنند و شما برای انجام تراکنش بیت کوین به سرور آن متصل نمی‌شوید در عوض این کیف پول برای شما یک گره سبک از نوع SPV در شبکه بیت کوین ایجاد می‌کند بدین ترتیب تراکنش‌های بیت کوین شما از طریق گره سبک خودتان در شبکه بیت کوین منتشر می‌شوند.

۸- سایر ویژگی ها

بعضی از کیف پول ها علاوه بر ویژگی‌های گفته شده، از برخی قابلیت های جدید دیگر نیز پشتیبانی می‌کنند. از جمله این قابلیت ها می‌توان به تراکنش‌های شبکه لایتنینگ در کیف پول هایی مثل Blue Wallet، مبادلات بین زنجیره ای Atomic Swap در کیف پول Atomic، سرویس های ایجاد محرمانگی زیاد برای تراکنشها مثل TOR و Mixer ها، اشاره نمود.

همانطور که گفته شد شما به نسبت کاربردتان باید ببینید به کدامیک از این ویژگی ها بیشتر نیاز دارید و بر اساس آن کیف پول مورد نظرتان را انتخاب کنید.

میهن بلاکچین توصیه‌ای برای ساخت هیچ کیف پول خاصی ندارد و این مطالب صرفا معرفی و آموزش کار با کیف پول‌های رمز ارزهاست.


54321
امتیاز 3.7 از 3 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر