اخبار خارجی

توکن سوزی لونا یا شبکه جدید؟ دو کوان با سوزاندن LUNA مخالف است

در حالی که بسیاری از اعضای جامعه لونا صراحتا اعلام کرده‌اند خواستار سوزاندن بخش زیادی از توکن‌ها هستند، دو کوان، بنیانگذار ترا اعلام کرد چندان با ایده توکن سوزی موافق نیست. البته دو کوان آدرسی برای سوزاندن توکن‌های لونا منتشر کرد اما به کاربران هشدار داد که اینکار تنها دارایی شما را از بین می‌برد و فایده دیگری ندارد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از یوتودی، کوان در توییتر در پاسخ به درخواست یکی از کاربران؛ آدرسی را برای توکن‌سوزی لونا مشخص کرد. با این حال، وی خاطرنشان کرد از نظر وی سوزاندن توکن‌ها فایده‌ای ندارد چراکه هیچ اتفاقی در پی آن نخواهد افتاد. او ادامه داد که توکن‌سوزی باید تنها از سمت کسانی انجام شود که برنامه‌ای برای این کار خود داشته باشند. در غیر این صورت تنها منجر به از بین رفتن دارایی کاربر می‌شود.

در اوایل ماه مه (اردیبهشت)، عرضه در گردش لونا همزمان با سقوط استیبل کوین ترا و به دلیل نحوه تعامل این دو توکن با یکدیگر، در عرض چند روز به ۶.۵ تریلیون واحد افزایش یافت.

رشد چشمگیر عرضه لونا در پی از دست رفتن ارزش دلاری استیبل کوین ترا رخ داد. در ادامه نیز UST به دلیل تقاضای پایین و از دست رفتن اعتماد سرمایه‌گذاران، نتوانست بهای یک دلاری خود را بازیابی کند.

کامیونیتی ترا چه گزینه‌هایی را پیش‌رو دارند؟

با رشد نجومی عرضه در گردش، قیمت لونا تقریبا به صفر رسید و سرمایه‌گذاران را در بهت و حیرت فرو برد. در واکنش به این اتفاق، کوان، طرحی را پیشنهاد داد که طی آن فورکی در شبکه ترا رخ می‌دهد و شبکه به ۲ زنجیره جدید و قدیم تقسیم می‌شود. توسعه‌دهندگان ترا در ادامه این پیشنهاد را به رای‌گیری حاکمیتی گذاشتند البته در این مدت برخی به‌روزرسانی‌ها روی این طرح انجام شده است.

در حال حاضر تنها ۲ روز به پایان رای‌گیری این پروپوزال باقی مانده است و از شواهد این‌طور برمی‌آید که طرح به احتمال قوی تصویب خواهد شد. برای مشاهده نتایج زنده این رای‌گیری به این لینک مراجعه نمایید.

در ادامه پیشنهاد دیگری در انجمن ترا مطرح شد که بر اساس آن، ۱.۴ میلیارد واحد UST از استخر جامعه (کامیونیتی پول) ترا سوزانده شود. البته این پیشنهاد با مشکلات فنی مواجه شد.

همچنین امروز هولدرهای لونا به فعال‌سازی مجدد IBC برای آزادسازی توکن‌های به دام افتاده در شبکه‌های دیگر رای مثبت دادند.

کاربران توکن‌سوزی را به فورک ترجیح می‌دهند

واکنش‌ها به نظرسنجی انجام شده در فروم ترا نشان می‌دهد اکثر افراد جامعه کریپتو با ۹۳٪ رای مخالف، خواستار فورک شبکه نیستند. اگرچه این یک نظرسنجی حاکمیتی نیست و افراد برای رای دادن نیازی به داشتن لونا ندارند، می‌توان از آمار نظر کلی جامعه را متوجه شد.

در این میان افرادی مانند CZ مدیرعامل صرافی بایننس نیز معتقدند ترا باید به جای فورک شبکه و بازگرداندن آن به تاریخی در گذشته و نادیده گرفتن معاملات افرادی که در چند روز اخیر سعی در نجات خود داشتند، با توکن سوزی بخش زیادی از عرضه لونا را کاهش دهد.

چرا دو کوان با ایده توکن‌سوزی مخالف است؟

جواب روشنی برای این سوال وجود ندارد اما می‌توان برخی از جنبه‌های عملیاتی این کار را مورد بررسی قرار داد تا به انگیزه مدیرعامل بنیاد لونا پی برد.

واقعیت این است که صدور بی‌رویه لونا منجر به این شده است تا تعداد زیادی از افراد، مقادیر زیادی لونا در اختیار داشته باشند. از طرف دیگر سرمایه هولدرهای قدیمی و سرمایه‌گذاران روی اکوسیستم ترا در این ریزش تقریبا به صفر رسیده است. برای جبران زیان این دسته از افراد کامیونیتی ترا، ۳ راه پیش روی دو کوان است:

  1. جبران ضرر آن‌ها به شیوه نقدی (به طور مثال توسط معادل بیت کوین موجودی اولیه آن‌ها): مطابق اظهار نظرهای دو کوان، ۹۷٪ ذخایر بنیاد لونا به فروش رسیده است و نقدینگی لازم برای این کار وجود ندارد.
  2. توکن سوزی و بازگرداندن ارزش توکن‌های آن‌ها به زمان قبل از ریزش: برای اینکه مشخص شود چرا جبران ضرر سرمایه‌گذاران قدیمی از این طریق غیرممکن است، تصور کنید که در خوش‌بینانه‌ترین حالت این بنیاد توانسته باشد به شیوه‌های مختلف ۹۵٪ عرضه کل لونا در بازار را جمع‌آوری کند و بسوزاند. در این صورت هنوز چیزی حدود ۳۲۰ میلیارد واحد LUNA در گردش باقی خواهد ماند. برای بازگشت قیمت این حجم توکن به قیمتی نظیر ۲۰ دلار، نیاز به مارکت کپ حدود ۶ تریلیون دلار است که کاملا غیرممکن است.
  3. ایجاد شبکه جدید: این شیوه کنترل کامل توکنومیکس شبکه را مجددا در اختیار مسوولان ترا قرار می‌دهد و علاوه بر آن با شیوه‌هایی نظیر استیک کردن توکن‌های قدیمی لونا، نقدینگی را به شبکه جدید تزریق می‌کند. تنها مشکل این روش اعتبار شبکه جدید خواهد بود. زیرا با از دست رفتن شبکه قبلی و پذیرش شکست آن، اعتمادها به شبکه جدید نیز صلب خواهد شد. البته مسوولان ترا راهکارهایی نظیر آزاد شدن ۷۰٪ از توکن‌های کاربران در شبکه جدید در یک فرآیند ۲ ساله، را به همین منظور تدارک دیده‌اند.

در همین حال، دفتر دادستانی بخش جنوبی سئول اعلام کرد تحقیقات در رابطه با شرکت ترافرم لبز (TFL) را آغاز کرده است. همچنین گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر فرار مالیاتی ۷۸ میلیون دلاری (۱۰۰ میلیارد وون) کوان، بنیانگذار ترا وجود دارد. با این حال، کوان روز شنبه در توییتر شایعات را تکذیب کرد و مدعی شد که شرکت او هیچگونه تعهد مالیاتی در کره جنوبی ندارد.

همچنین مطابق گزارش پیشین میهن بلاکچین، اسناد دادگاهی در کره جنوبی نشان می‌دهند که دو کوان چندین روز قبل از سقوط لونا، شرکت ترافورم لبز را منحل کرده بود. این موضوع سوال‌ها و فرضیه‌های مختلفی را در اذهان جامعه رمزارزها به‌وود می‌آورد.

هفته گذشته گزارشی در رسانه‌های مختلف مبنی بر استعفای تیم حقوقی ترا منتشر شد. کوان در واکنش به این گزارش، آن را تایید کرد و گفت که با اتفاقات اخیر، افراد زیادی را از دست داده است.

منبع
u.today

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا