متوسط مقالات

بررسی هارد فورک جدید شبکه اتریوم کلاسیک؛ Thanos چیست؟

حدودا ۴ سال قبل و در ژوئن ۲۰۱۶ بود که اتریوم کلاسیک بعد از هک شرم‌آور پروژه DAO وارد جهان ارزهای دیجیتال شد. بعد از آن بود که ETC به عنوان هارد فورک ETH ظاهر شد. البته این دقیقا درست نیست زیرا بعد از آن ماجرا تصمیم گرفته شد که نام اتریوم به هارد فورک داده شود و این در حالی بود که پلتفرم قدیمی به نام اتریوم کلاسیک تغییر نام داد. پس در واقع باید بگوییم که اتریوم کلاسیک اتریوم اصلی است و اصل ماجرا از این قرار است. از آن زمان تاکنون، اتریوم و اتریوم کلاسیک به روز رسانی‌ها و ارتقا‌های زیادی را انجام داده‌اند و در این نوشتار نیز قصد داریم که در مورد جدید‌ترین هارد فورک اتریوم کلاسیک صحبت کنیم که اینک در جریان است و Thanos نام دارد.


بیشتر بخوانید: چرا اتریوم و اتریوم کلاسیک مسیرشان جدا شد؟


در اینجا این سوال به ذهن می‌آید که هارد فورک اتریوم کلاسیک کی اتفاق می‌افتد؟ در جواب باید بگوییم که راه‌اندازی این شبکه جدید در دو مرحله انجام می‌شود:

۱- فعال‌سازی شبکه آزمایشی Mordor که این شبکه در ۱۸ اکتبر امسال با موفقیت فعال شد و بر روی بلاک ۲,۵۲۰,۰۰۰ اتریوم کلاسیک اعمال شد.

۲- فعال‌سازی شبکه اصلی اتریوم کلاسیک قرار است در ۲۸ نوامبر ۲۰۲۰ انجام شود که بر روی بلاک ۱۱,۷۰۰,۰۰۰ اتریوم کلاسیک انجام خواهد شد و به این ترتیب هارد فورک ETC روی خواهد داد.

هارد فورک اتریوم کلاسیک معروف به Thanos چیست؟

همکاری اتریوم کلاسیک و چین لینک

 

ECIP-1099 که همچنین با نام Thanos شناخته شده است، ارتقای بعدی بلاک چین اتریوم کلاسیک است. همچنان که قبلا ذکر شد، این ارتقا یک هارد فورک است و خوب است که ابتدا معلومات خود را تازه کنیم و نگاهی بر مفهوم هارد فورک بیاندازیم. هارد فورک یک انشعاب بلاک چینی است که با نسخه‌های قبلی سازگار نیست و روش جدیدی برای انجام دادن امور را وارد بلاک چین مورد نظر می‌کند.


اگر بامفهوم هاردفورک آشنا نیستید، این مقاله را مطالعه کنید: فورک کردن چیست؟‌ با معنای هارد فورک و سافت فورک آشنا شوید! + ویدیو


معمولا هارد فورک نمی‌تواند با نسخه‌های قدیمی‌تر کار کند و در آن لازم است که همه نود‌ها به آخرین  نسخه به روز رسانی شوند. البته نسخه جدید داده‌های همه تراکنش‌های قبلی را در خود دارد. انشعاب بلاک چین نیز درست مانند هر انشعاب دیگری ممکن است برای افراد درگیر در آن، زمان پر استرسی را ایجاد کند. همه افراد از این تغییرات خوشحال نیستند و گاهی اوقات هارد فورک منجر به انشعاب زنجیره در دو بلاک چین ناسازگار می‌شود.

این چیزی بود که برای خود اتریوم در سال ۲۰۱۶ اتفاق افتاد و این موضوع نشان می‌دهد که چرا نسخه‌های زیادی از بیت کوین وجود دارد. اما امروزه چه چیزی باعث می‌شود که توسعه‌دهنده‌ها به هارد فورک فکر کنند؟ به طور خلاصه باید بگوییم که هدف از هارد فورک Thanos تنظیم طول دوره استفاده شده در محاسبات DAG است. حال اجازه دهید به توضیح آن بپردازیم.

چرا این هارد فورک اتریوم کلاسیک مهم است؟

ارز‌های دیجیتال مختلفی وجود دارند و این ارز‌ها روش‌های مختلفی برای استخراج فراهم می‌کنند. از جمله این روش‌ها می‌توان به استخراج از طریق سی پی یو، کارت گرافیک، کلود ماینینگ و ایسیک ماینینگ اشاره کرد که این مورد اخیر بر ریگ‌های استخراج بسیار تاثیر گذاشته است.

ایسیک دارای سرعت محاسبات خیلی سریعی است. این دستگاه به انرژی کمتری نیاز دارد و در عین حال، انگیزه بیشتری را نیز برای استخراج فراهم می‌کند. اما اتریوم کلاسیک یکی از ارز‌های دیجیتال مقاوم در برابر ایسیک است و سعی می‌کند که از استخراج توسط ایسیک فرار کند و فضا را برای استخراج با کارت گرافیک مهیا کند.

در کل باید بگوییم که اتریوم کلاسیک یک ارز دیجیتال با گواه اثبات کار اصیل است و سعی می‌کند دستگاه‌های استخراج ایسیک را با محدود کردن بازده حافظه دور کند. Ethash که عملکرد الگوریتم است و برای استخراج ارز‌های دیجیتال مبتنی بر اتریوم استفاده می‌شود، کوین‌ها را با پهنای باند حافظه ترکیب می‌کند و این یعنی محدود کردن سرعتی که داده‌ها را می‌توان از حافظه خواند.

هدف هاردفورک اتریوم کلاسیک چیست؟

هدف هاردفورک اتریوم کلاسیک

در واقع ثابت شده است که تنظیمات اولیه اتریوم کلاسیک بسیار خصمانه بوده است. رشد اندازه Ethash تهدید به پایان رسیدن تولید اتریوم کلاسیک را در گستره وسیعی از ماینر‌های ایسیک مطرح کرده است که حافظه کارت گرافیک آنها از ۳ یا ۴ گیگابایت فراتر نرفته است. فایل مجموعه داده برای اتریوم کلاسیک به حدی بزرگ شده است که دیگر نمی‌تواند با کارت‌های ویدیویی ۴ گیگابایتی تناسب داشته باشد و به همین دلیل است که کارت گرافیک‌ها از دور خارج شده‌اند، اگرچه ماینر‌ها هنوز هم بسیار آنها را دوست دارند و از آنها استفاده می‌کنند. در اینجاست که هارد فورک Thanos برای نجات از وضعیت موجود پیشنهاد شده است. این هارد فورک ETC باعث می‌شود که مصرف حافظه کمتر شود.

این هارد فورک اتریوم کلاسیک مسئول دو برابر کردن دوره Ethash از ۳۰,۰۰۰ به ۶۰,۰۰۰ بلاک است. بنابراین فایل مجموعه داده‌ای که برای استخراج اتریوم کلاسیک به کار می‌رود از ۴ گیگابایت به مقدار قابل ملاحظه ۲۴۷ گیگابایت می‌رسد و این رشد فایل مورد نظر را در آینده کاهش خواهد داد. در کل، این تصمیم برای امروز موثر به نظر می‌رسد. اخیرا سازندگان سخت افزار دیگر در اندیشه عرضه مدل‌های جدید نیستند و این به دلیل طرح‌های اتریوم برای انتقال به الگوریتم گواه اثبات سهام در آینده‌ای نزدیک است.

توسعه‌دهنده‌ها همچنین انتظار دارند که هارد فورک Thanos با اجرای الگوریتمی بنام EtcHash، نرخ هش اتریوم کلاسیک را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش دهد. در نرخ هش حال حاضر اتریوم کلاسیک، استخراج این کوین بسیار سودآور‌تر خواهد شد و سیستم‌های ۳ و ۴ گیگابایتی نیز به بازی باز خواهند گشت و حیات آنها برای ۳ سال دیگر و یا تا زمانی که اتریوم کلاسیک تصمیم می‌گیرد که از الگوریتم گواه اثبات کار خداحافظی کند، تمدید خواهد شد. این هارد فورک اتریوم کلاسیک همچنین باعث افزایش امنیت خواهد شد و اکوسیستم بلاک چینی سالم‌تری را ترویج خواهد کرد. هارد فورک Thanos تغییرات زیادی را برای اتریوم کلاسیک به همراه خواهد داشت.

اتریوم کلاسیک پس از جداشدن از شبکه اتریوم، کمتر مورد توجه قرار گرفت. تاکنون حدود ۳ حمله ۵۱ درصدی به این شبکه بلاک چین صورت گرفته است. از این رو بسیاری از فعالان بازار این پروژه را محکوم به شکست می‌دانند. اما این شبکه همچنان زنده بوده و در حال فعالیت است  در رتبه بندی بازار از منظر ارزش بازار، در جایگاه ۳۵ قرار گرفته است. باید دید که شبکه اتریوم کلاسیک با انجام این هاردفورک می‌تواند جایگاه خود را ارتقا دهد؟

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا