مبتدی سرمایه گذاری

آموزش خرید بیت کوین در ایران؛ چطور در ایران بیت کوین بخریم؟

این روزها بسیاری از افراد به دنبال سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین هستند. عملکرد فوق‌العاده بیتکوین در سال‌های اخیر، افراد بسیاری را به این بازار علاقه‌مند کرده است. اگر قصد خرید و سرمایه گذاری روی بیتکوین را دارید، پیش از هرگونه اقدامی باید اطلاعاتی در زمینه ساخت کیف پول بیت کوین، انواع کیف پول ارز دیجیتال، کلید خصوصی و یا عبارت بازیابی و آدرس کیف پول بیت کوین کسب کنید. در این مقاله ابتدا این مفاهیم را توضیح می‌دهیم، روش‌های خرید BTC در دنیا را توضیح می‌دهیم و در آخر نیز به آموزش خرید بیت کوین در ایران می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۲ مهر ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است

کیف پول و آدرس بیت کوین

تحلیل قیمت بیت کوین

بیت کوین در تمامی صرافی‌های متمرکز دنیا از جمله صرافی‌های ایرانی معامله می‌شود. اجازه دهید ابتدا با روش‌های کلی خرید بیت کوین آشنا شویم و سپس راه‌های کمی خاص‌تر که در ایران می‌توان از آن استفاده کرد را به شما معرفی کنیم؛ اما قبل از این که اقدام به خرید و فروش بیت کوین کنید، باید از بسترهایی که برای نگهداری این ارز دیجیتال طراحی شده، مطلع شوید. می‌توان به روش‌های مختلفی مانند استفاده از انواع کیف پول‌ها مثل دسکتاپ، موبایل، وب و سخت افزاری از بیت کوین خود محافظت کنید. هر کدام از این راهکارها معایب و نقاط ضعف خود را دارد.

شما پیش از آن‌که اقدام به خرید بیتکوین کنید، باید کیف پول ارز دیجیتال یا والت (Wallet) داشته باشید. همچنین در زمان خرید رمز ارز BTC، باید آدرس بیت کوین خود را در اختیار داشته باشید. با یک مثال ساده این دو مفهوم را تشریح می‌کنیم.

همه ما در زندگی خود برای انجام مبادلات مالی از بانک استفاده می‌کنیم. اما آیا می‌توان بدون داشتن حساب بانکی، از بانک استفاده کرد؟ طبیعتا خیر. ما پیش از آنکه بتوانیم پول خود را در بانک ذخیره کنیم، باید حساب بانکی افتتاح کنیم. کیف پول دیجیتال، والت یا Wallet را می‌توان مشابه حساب بانکی در نظر گرفت (تفاوت‌های بسیاری بین این دو وجود دارد، اما برای انتقال مفهوم از این مثال استفاده کرده‌ایم). همانطور که پیش از قرار دادن پول در بانک باید حساب بانکی افتتاح کنیم، پیش از خرید بیت کوین نیز باید یک کیف پول بیت کوین ایجاد کنیم. 

فرض کنید می‌خواهید در سیستم بانکی، پولی را به حساب فردی دیگر انتقال دهید؛ برای این کار به چه چیزی احتیاج دارید؟ شماره حساب بانکی فرد مورد نظر. آیا بدون داشتن شماره حساب می‌توانید پول را به حساب بانکی او انتقال دهید؟ طبیعتا خیر. آدرس کیف پول بیت کوین را می‌توان مشابه شماره حساب بانکی در نظر گرفت. برای اینکه فردی بتواند مقداری بیت کوین به شما منتقل کند، باید آدرس کیف پول بیت کوین شما را داشته باشد. اما کلید خصوصی یا عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای یا Seed چیست؟

هر کدام از ما در زندگی خود از عابربانک استفاده کرده‌ایم. برای برداشت پول از عابر بانک، تنها باید رمز عبور آن را داشته باشیم. مهم نیست عابر بانک به شما تعلق دارد یا نه، هرکس رمزعبور یک کارت عابربانک را داشته باشد، می‌تواند از حساب آن پول برداشت کند. کلید خصوصی یا عبارت بازیابی ۱۲ کلمه ای یا Seed Phrase را می‌توان مشابه رمز عبور عابربانک در نظر گرفت. این عبارت بازیابی، حکم رمز عبور حساب شما را دارد و هر کس این عبارت را در اختیار داشته باشد، می‌تواند ارز دیجیتال موجود در آن کیف پول را منتقل کند. پس:

کیف پول بیت کوین = حساب بانکی | آدرس بیت کوین = شماره حساب بانکی | کلید خصوصی = رمز عبور حساب بانکی

اگر در زمینه انتخاب کیف پول ارز دیجیتال خود مردد هستید و یا با فرآیند ساخت کیف پول آشنا نیستید، می‌توانید مقاله زیر را مطالعه کنید: 

روش‌های مرسوم خرید بیت کوین در دنیا

در ادامه آموزش نحوه خرید بیت کوین را ارائه خواهیم داد. همانطور که در بالا اشاره شد، برای خرید بیت کوین راه‌های مختلفی وجود دارد که آنها را معرفی کرده و مزایا و معایب هرکدام را اشاره خواهیم کرد. 

روش اول: خرید بیت کوین با کارت اعتباری

خرید و فروش بیت کوین به این معنی است که شما قصد دارید پول رایج خود را (فارغ از این که در چه کشوری زندگی می‌کنید) به بیت کوین تبدیل کنید. این کار به این معنی است که شما به واسطه‌ای نیاز دارید که واحد پولی شما را قبول کند و در ازای آن به کیف پول شما بیت کوین واریز کند.

از آنجایی که کارت‌های اعتباری در دنیا توسط چند سرویس‌دهنده مانند مسترکارت، ویزا کارت و پی پال ارائه می‌شود و تمام موسسات و بانک‌های جهان از همین سرویس استفاده می‌کنند، صرافی‌های جهانی که خرید و فروش BTC انجام می‌دهند نیز همین کارت‌های اعتباری را پشتیبانی می‌کنند.اما از آنجایی که به دلیل مسائل تحریم این سرویس دهندگان به بانک‌های ایران متصل نیستند، شما برای تبدیل ریال به بیت کوین، باید از صرافی‌های داخلی که ارز دیجیتال نیز ساپورت می‌کنند، استفاده کنید. البته اگر ویزا یا مسترکارت دارید، بند بعدی مقاله می‌تواند به شما کمک کند.

روش دوم: خرید و فروش بیت کوین با پول رایج از صرافی‌های جهانی

خرید بیت کوین توسط شرکت های بزرگ

برخی از صرافی‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال، علاوه بر قابلیت تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر (برای مثال تبدیل بیت کوین به اتریوم) که به آنها صرافی‌های کریپتو به کریپتو می‌گویند، قابلیت تبدیل پول فیات (دلار، پوند، یورو، لیر، یوان، ین، وون و غیره) به ارزهای دیجیتال را نیز دارند؛ یعنی در این صرافی‌ها با ساختن یک اکانت، پول خود را به بیت کوین و دیگر ارزها تبدیل می‌کنید.

می‌توان گفت نحوه کارکرد آنها مانند یک صرافی آنلاین است. تعداد این صرافی‌ها و واحد‌های پولی که پشتیبانی می‌کنند زیاد است؛ اما باید دقت داشته باشید اگر قصد دارید از این صرافی‌ها استفاده کنید، باید احراز هویت کنید و مشخصات خود را در این سایت‌ها ثبت کنید. اما از آنجایی که اکثر این سایت‌ها به کاربران ایرانی سرویس نمی‌دهند، این راه برای افرادی مناسب است که در خارج از کشور زندگی می‌کنند و پاسپورت غیرایرانی دارند (افرادی که از ایران مهاجرت کرده‌اند). بنابراین افرادی که در ایران هستند، مستقیما نمی‌توانند از این راه استفاده کنند. اما اگر در میان دوستان و اقوام و آشنایان خود کسی را می‌شناسید که از ایران مهاجرت کرده و البته به او اعتماد کامل دارید، با اطلاعات او می‌توانید از این روش استفاده کنید.

روش سوم: خرید و فروش بیت کوین به صورت همتا به همتا

یکی دیگر از راه‌های خرید و فروش بیتکوین، استفاده از سایت‌های همتا به همتا مانند Localbitcoins است (البته این سایت اعلام کرده سرویس‌دهی به کاربران ایرانی را متوقف کرده است). این مدل سایت‌ها به شما اجازه می‌دهند که اگر قصد خرید بیت کوین را دارید، به صورت مستقیم به یک خریدار یا فروشنده متصل شوید. در این روش هیچ نهاد متمرکزی مانند صرافی در میان نیست و افراد به صورت مستقیم به هم وصل می‌شوند. 

شما می‌توانید با گذراندن مراحل احراز هویت در این سایت‌ها، آگهی فروش بیت کوین خود را داخل آن قرار دهید و مستقیم به خریدار متصل شوید و همچنین آگهی‌های سایر کاربران را مشاهده کنید و بهترین قیمت بیت کوین را انتخاب کرده و آن را بخرید. نحوه پرداخت در این سایت‌ها نیز توسط شخص آگهی دهنده مشخص می‌شود. البته پس از رونق صرافی‌های ارز دیجیتال در چند سال اخیر، این روش کمتر از قبل مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکنون که با کیف پول‌ها، آدرس‌ها و روش‌های معامله بیتکوین در دنیا آشنا شدیم، زمان آن رسیده که به آموزش خرید بیت کوین در ایران بپردازیم. 

آموزش خرید بیت کوین در ایران

خرید تمام بیت کوین های جدید توسط کاربران پی پال PayPal

مواردی که در بالا اشاره کردیم، برای افرادی در داخل کشور زندگی می‌کنند به دلیل تحریم‌های مالی قابل استفاده نیست. در ادامه به روش‌های خرید و فروش بیت کوین در ایران اشاره خواهیم کرد.

خرید بیت کوین از گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی

در ایران، وب‌سایت‌هایی برای معامله بیتکوین وجود دارند، که شما با باز کردن حساب در آنها و انجام کارهایی مانند احراز هویت، می‌توانید بیت کوین خریداری کنید.

کانال‌های تلگرامی زیادی نیز برای این کار وجود دارند که شما می‌توانید با انجام همین روند، خرید بیت کوین خود را انجام دهید.

نکات مهمی که باید در این نوع خرید رعایت کنید:

 • حتما از طریق سایر کاربران سابقه کانال یا سایت مورد نظر را جویا شوید.
 • مدارکی که برای احراز هویت ارسال می‌کنید، حتما ذکر کنید که برای چه سایت یا کانالی ارسال می‌کنید (برای جلوگیری از سوءاستفاده از مدارک).

در سال‌های قبل، به دلیل آن‌که صرافی‌های معتبر در حوزه خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بسیار کم بودند، افرادی برای خرید بیت کوین چاره‌ای جز مراجعه به گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی نداشتند؛ این کار ریسک بسیار بالایی دارد. زیرا شما ناچار هستید که به فروشنده بیت کوین اعتماد کرده و ریال خود را به حساب او واریز کنید؛ در این بین اگر این فرد بیت کوینی را به کیف پول شما واریز نکند، پیگیری قانونی بسیار دشوار بوده و دردسرهای زیادی به همراه دارد. لذا توصیه می‌شود به هیچ عنوان بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را از طریق افراد در تلگرام، دیوار، شیپور، اینستاگرام و هر پلتفرم دیگری انجام ندهید.

خرید Bitcoin از صرافی‌های ایرانی

مطمئن‌ترین راه برای خرید بیت کوین، خرید این ارز دیجیتال از صرافی‌های معتبر ایرانی است. البته صرافی‌های زیادی در ایران وجود دارند که امکان خرید و فروش بیت کوین را فراهم می‌کنند. بسیاری از این صرافی‌ها تنها محلی برای خرید یا فروش BTC هستند؛ به این‌صورت که اگر قصد خرید بیت کوین را دارید، مستقیما آن را از صرافی دریافت می‌کنید. طبیعتا قیمت خرید در این روش به دست شما نیست و قیمت را صرافی تعیین می‌کند. اما صرافی‌هایی نیز وجود دارند که علاوه بر خرید و فروش مستقیم، بازار معاملاتی ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهند. این صرافی‌ها بستری را فراهم کرده‌اند، تا افراد سفارش خرید و فروش خود را در آن به ثبت برسانند. عملکرد این بازار معاملاتی مشابه بازار بورس است. در این روش، شما مستقیما از صرافی خرید نخواهید کرد. در این روش، قیمت خرید یا فروش بیت کوین را شما تعیین خواهید کرد.

خرید بیت کوین از صرافی‌های غیرمتمرکز

بیت کوین از طریق صرافی‌های غیرمتمرکز (Dex) نیز قابل تهیه است؛ البته دقت کنید که این نوع BTCها روی شبکه‌های دیگر قرار دارند و در شبکه اصلی بیت کوین معامله نمی‌شوند. بیتکوین به دلیل محبوبیتش و علاقه کاربران به ورود اولین ارز دیجیتال به حوزه دیفای، در سال‌های اخیر در شبکه‌های دیگر نیز مینت یا تولید شده است. البته با این که بیتکوین در فضای دیفای، برای اهداف مختلفی استفاده می‌شود، اما برای کاهش هزینه‌های خرید BTC را ایران، می‌توان بیتکوین شبکه‌های دیفای را خریداری کرد؛ زیرا برخی شبکه‌ها مانند شبکه هوشمند بایننس، پالیگان، آوالانچ و راهکارهای لایه ۲ مثل آربیتروم و آپتیمیزم، کارمزد بسیار پایینی دارند.

محبوب‌ترین شبکه‌هایی که بیتکوین در آنها عرضه شده، اتریوم (با استاندارد ERC20)، شبکه بایننس (BNB Chain)، پالیگان، آوالانچ، شبکه‌های لایه ۲ آربیتروم و آپتیمیزم و بسیاری از شبکه‌های دیگر هستند. دقت کنید که برای خرید بیت کوین از دکس‌ها، شما باید کوین اصلی شبکه مورد نظر را در کیف پول خود داشته باشید. مثلا برای خرید WBTC از یونی سواپ، شما باید مقداری کوین اتر برای پرداخت فی تراکنش داشته باشید. همچنین کیف پول‌های بیت کوین روی شبکه‌های دیگر، متناسب با همان شبکه هستند؛ مثلا بیتکوین شبکه اتریوم را باید در متامسک یا دیگر کیف پول‌های سازگار با اتریوم ذخیره کنید. در ادامه با نماد بیت کوین در شبکه‌های مختلف دیفای آشنا می‌شوید.

 • بیت کوین با تیکر WBTC در شبکه اتریوم، پالیگان، آربیتروم و آپتیمیزم.
 • بیتکوین با نماد BTCB در شبکه هوشمند بایننس و آوالانچ.

بهترین دکس‌ها برای خرید بیت کوین شبکه‌های دیگر، این موارد هستند:

بهترین راه خرید بیت کوین چیست؟

همانطور که در موارد بالا اشاره کردیم، خرید و فروش بیت کوین در ایران از طریق صرافی‌های ایرانی و صرافی‌های غیرمتمرکز امنیت بالاتری دارد. اگر قصد دارید بیت کوین خود را به صرافی‌ها بفروشید، تعیین کننده قیمت شما نیستید و تنها راهی که دارید این است که منصف‌ترین صرافی را پیدا کنید و فروش بیت کوین خود را انجام دهید. اما در میان تعداد زیادی از صرافی ارزهای دیجیتال در ایران، یافتن بهترین قیمت برای معامله بیت کوین، کار دشواری است.

میهن بلاکچین محصولی کاربردی به نام مقایسه قیمت صرافی ها را در اختیار همه کاربران قرار داده که در آن قیمت ارزهای دیجیتال در میان صرافی های معتبر ایرانی باهم مقایسه می‌شود. لذا شما در لحظه می‌توانید ببینید که بهترین قیمت خرید و فروش بیت کوین در کدام صرافی است تا به راحتی معامله خود را از طریق آن انجام دهید.

بهترین زمان خرید بیت کوین چه زمانی است؟

پاسخ به این سوال نیازمند دارا بودن دانش تحلیل بازار است. تحلیل بازار نیز در چند شاخه مختلف از جمله تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال و روانشناسی بازار انجام می‌شود که با یک جمع‌بندی کلی، می‌توان زمان حدودی مناسب برای خرید و فروش بیت کوین را تخمین زد. اما قاعدتا مسلط بودن به تمام این فاکتورها برای همه مقدور نیست، که در این شرایط می‌توان از نظر تحلیلگران و افراد باتجربه بازار کمک گرفت. همچنین شما باید با عوامل تعیین کننده قیمت بیت کوین آشنا باشید، تا بتوانید زمان مناسب برای ورود به بازار را شناسایی کنید. در مقاله زیر به این موضوع می‌پردازیم.

اما حتی با مطالعه عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیت کوین، آیا باز هم می‌توان قیمت این ارز دیجیتال را پیش‌بینی کرد؟ 

سرمایه گذاری کوتاه‌مدت یا بلندمدت؛ کدام بهتر است؟

تردید در قیمت بیت کوین

از زمان معرفی بیت کوین ۱۳ سال می گذرد. روند کلی بیت کوین از ابتدا تاکنون صعودی بوده و قیمت آن همواره رشد کرده است. البته در برهه‌هایی قیمت بیت کوین ریزش شدیدی را تجربه کرده است؛ اما روند بلندمدت آن همواره صعودی بوده و سود بالایی را برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آورده است. 

بیت کوین در بازه‌های زمانی اواخر سال ۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸ در بالاترین قیمت خود در آن دوره زمانی بوده (حدود ۲۰ هزار دلار) و در بعضی سال‌ها مثل ۲۰۱۸، روند نزولی داشته است. سپس دوباره از سال ۲۰۲۰ روند صعودی شروع شده و سپس در اواخر ۲۰۲۱ وارد روند نزولی شده است. اما تجربه در تاریخ بیت کوین ثابت کرده است کسانی که بیت کوین و ارز دیجیتال خود را بلندمدت نگه داشتند (اصطلاحا هودل کردند)، سود خوبی کسب کرده‌اند.

اما بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت (یک روزه؛ هفتگی و ماهانه)، نیازمند دانش تحلیل تکنیکال و دنبال کردن اخبار لحظه‌ای است؛ برای این که بتوانید در کوتاه مدت سود کنید، باید به بازار کریپتو مسلط باشید و بتوانید تحلیل کنید. هر دو انتخاب می‌تواند برای شما سودآور باشد؛ اما با توجه به توضیحات بالا، باید میزان دانش خود در این بازار را بسنجید و سعی کنید بهترین راه سرمایه‌گذاری را انتخاب کنید. لازم است بدانید که برای خرید و فروش بیت کوین به صورت کوتاه مدت، اصطلاحی به نام ترید (خرید و فروش) به کار برده می‌شود.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • قیمت بیت کوین در صرافیهای ایرانی چطور تعیین می‌شود؟
  قیمت بیت کوین در ایران به دو عامل بستگی دارد. قیمت تتر و قیمت بیت کوین در بازارهای جهانی. قیمت بیتکوین در بازار ارزهای دیجیتال، عامل مشخص و شفافی است. به راحتی با مراجعه به سایت کوین مارکت کپ می‌توانید قیمت BTC را ملاحظه کنید. اما در مورد قیمت تتر؛ تتر خود یک ارز دیجیتال بوده که قیمت آن معادل ۱ دلار امریکاست. اما در ایران عموما قیمت تتر بالاتر از قیمت دلار است. علاوه بر این، صرافی‌ها نیز مبلغی را به عنوان کارمزد از شما دریافت می‌کنند که این کارمزد شامل کارمزد شبکه بیت کوین به اضافه کارمزد خود صرافی است که به قیمت بیتکوین اضافه خواهد شد. برای اطلاع دقیق از قیمت لحظه‌ای بیت کوین در صرافی‌های ایران، می‌توانید به صفحه مقایسه قیمت صرافی‌ها مراجعه کنید.
 • آیا خرید بیت کوین در ایران قانونی است؟
  در ایران هنوز قانون مشخصی در مورد خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال وضع نشده است. اما معامله بیت کوین در صرافی‌های ایرانی منع قانونی ندارد. پلیس فتا از فعالیت این صرافی‌ها کاملا آگاه است.
 • آیا می‌توان بدون احراز هویت بیت کوین بخریم؟
  خیر. پلیس فتا تمامی صرافی‌های ایرانی را برای جلوگیری از پولشویی افراد، ملزم به احراز هویت کاربران خود در زمان خرید بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال کرده است.
 • کارمزد خرید بیت کوین چقدر بوده و چطور تعیین می‌شود؟
  کارمزد شبکه بیت کوین عدد ثابتی نیست و بر اساس تراکم شبکه بیت کوین، تغییر می‌کند. کارمزد دیگر، کارمزد صرافی‌هاست. این مورد در هر صرافی متفاوت است و صرافی‌ها برای جذب کاربر بیشتر، در زمینه کارمزد خرید و فروش بیت کوین، رقابت دارند.
 • بهترین روش خرید بیت کوین در ایران چیست؟
  خرید از صرافی‌های معتبر، ایمن‌ترین راه خرید بیت کوین در ایران است.
 • حداقل مقدار خرید بیت کوین چقدر است؟
  از منظر شبکه بیت کوین، حداقل مقدار خرید ۱ ساتوشی (هر ۱۰۰ میلیون ساتوشی معادل یک بیت کوین است) به اضافه کارمزد شبکه بیت کوین است. اما صرافی‌های ایرانی عموما حداقل خریدی را برای کاربران خود در نظر می‌گیرند که با طور میانگین ۵۰۰ هزار تومان است.
 • آیا می‌توان از طریق فارکس بیت کوین خرید؟
  بله، برخی از بروکرهای فعال در بازار فارکس، امکانی را برای خرید بیت کوین فراهم کرده است.

جمع‌بندی

در این مقاله به آموزش خرید بیت کوین در ایران پرداختیم. بهترین راه برای خرید بیتکوین، استفاده از صرافی‌های ایرانی و صرافی‌های غیرمتمرکز است. در نهایت می‌توان گفت بازار ارزهای دیجیتال در این سال‌ها ثابت کرده است که یکی از پرریسک‌ترین بازارهای مالی محسوب می‌شود و به دلیل نوپا بودن، افراد سودجوی زیادی قصد کلاهبرداری و سوءاستفاده از مردم را دارند. ماهیت غیرمتمرکز و نبودن نهاد مرکزی در این سیستم نیز شما را مجبور می‌کند که خودتان محافظ دارایی‌تان باشید و در صورت از دست رفتن آن، بازگرداندن و پیدا کردن سرمایه کار دشوار و تقریبا غیرممکنی است. پس اگر با خواندن این مقاله تصمیم به خرید بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال کردید، حتما دانش خود را بالا برده و بدون اطلاعات کافی، بی‌گدار به آب نزنید.

منبع
میهن بلاکچین

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
26 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا