متوسط مقالات

مصاحبه با بنیان‌گذار آداسواپ؛ بررسی گسترش اکوسیستم دیفای در کاردانو

افراد زیادی در انتظار دیدن نتایج و دستاوردهای بلاکچین کاردانو هستند و دیفای نیز یکی از حوزه‌های تعیین‌کننده است. در سال‌های اخیر، عرصه کریپتو با رشد چشمگیر حوزه دیفای همراه بوده است. در این بین راهکارهای مختلفی به منظور ارتقای کیفی این حوزه ایجاد شده‌اند که هرکدام دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند. کاردانو نیز با راهکارهای خود با بزرگان این حوزه در رقابت است. این مقاله ترجمه‌ای از مصاحبه با لنون کوالمان (Lennon Qualmann) یکی از بنیان‌گذاران آداسواپ و توسعه‌دهندگان حاضر در عرصه کریپتو، در خصوص ایجاد و گسترش حوزه و اکوسیستم دیفای در بلاک چین کاردانو است که نکات جالبی از زبان وی بیان شده است. در ادامه با میهن بلاکچین همراه باشید.

دیفای در کاردانو با مدیرعامل Adaswap

مصاحبه با Lennon Qualman در زمنیه دیفای در کاردانو

ایشان پاندی (Ishan Pandey): سلام لنون. به مجموعه برنامه «پشت صحنه استارت‌آپ‌ها» خوش آمدید. لطفا خودت را معرفی کن و داستان AdaSwap را برایمان تعریف کن.

لنون کوالمان: سلام ایشان. ممنونم از اینکه من را دعوت کردی. من یکی از مشتاقان عرصه کریپتو و یکی از اولین توسعه‌دهندگان راهکارهای استخراج رمزارز هستم.

من سفر خودم را در سال ۲۰۱۱ و هنگامی شروع کردم که برای اولین بار با بیت کوین آشنا شدم و از آن زمان به بعد، بخشی از وجود من شده است و معتقدم که غیرمتمرکزسازی همان چیزی است که در دهه آتی بر جامعه ما تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین محصولاتی را توسعه می‌دهم که به نظرم در این حوزه به آنها نیاز است.

آداسواپ (AdaSwap) به عنوان یک ایده آغاز شد و پس از آنکه بنیاد کاردانو اعلام کرد که در آستانه عرضه قراردادهای هوشمند در این بلاک چین است، آداسواپ نیز سریعا به واقعیت تبدیل شد.

من و ایتای لوی (Itay Levy) که شریک تجاری من است تمام ارتباطات خود را به کار گرفتیم تا بهترین توسعه‌دهندگان، بودجه و سرمایه را به تیم خود وارد کنیم.

آداسواپ چیست؟

ایشان پاندی: لطفا اندکی درباره آداسواپ و آینده شبکه بلاک چین کاردانو برایمان بگو.

لنون کوالمان: کاردانو، بلاک چین بسیار هیجان‌انگیز با جامعه‌ای به شدت خونگرم است که کار خود را از عرضه عمومی کاردانو در سال ۲۰۱۷ شروع کرده‌اند. به نظرم کاردانو به پلتفرم برتر دیفای و هم‌چنین برنامه‌های غیرمتمرکز تبدیل می‌شود. این موضوع به دلیل مدل UTXO این شبکه در حال حاضر محقق نمی‌شود، اما مطمئن هستم افراد خلاق از این شبکه استفاده خواهند کرد تا کاربردهای واقعی آن را بهبود و پیشرفت دهند.

آداسواپ اولین برنامه در این مسیر است که کار خود را از اوایل سال ۲۰۲۱ شروع کرده است و به همین دلیل، ما خودمان را نه صرفا به عنوان یک پروژه، بلکه به عنوان یکی از مشارکت‌کنندگان و سازندگان این اکوسیستم می‌دانیم. پروژه‌های پرشماری برای همکاری با ما تماس برقرار کرده‌اند.

تفاوت‌ کاردانو با دیگر بلاکچین‌ها

ایشان پاندی: کاردانو چه تفاوتی با سایر بلاک چین‌ها دارد؟ چه زیرساختی نظیر صرافی‌های غیرمتمرکز یا سایر موارد پیرامون کاردانو ایجاد شده است؟

لنون کوالمان: در نگاه اول، تفاوت اصلی کاردانو با سایر بلاک چین‌ها، مدل UTXO آن در مقابل مدل‌های EVM سنتی است که اکثر بلاک چین‌های قراردادهای هوشمند بر بستر آن ایجاد شده‌اند و این مدل، انرژی بسیار زیادی مصرف می‌کند.

در حال حاضر، نکته اصلی که پروژه‌های کاردانو بر آن معطوف هستند، ایجاد برنامه‌هایی نظیر صرافی‌های غیرمتمرکز، توکن‌های NFT، بازارها و سایر موارد است که هم‌اکنون در سایر بلاک چین‌ها وجود دارند. معتقدم که به محض آماده شدن زیرساخت مقدماتی، شاهد پیشرفت‌های زیادی در این خصوص هستیم که با مدل UTXO کاردانو و مقیاس‌پذیری که وعده می‌دهد، چه چیزهایی می‌توان ایجاد کرد.

ایشان پاندی: کارمزد زیاد گس همواره یکی از مهم‌ترین مسائل در اکوسیستم اتریوم بوده است. نظر شما درباره پیدایش مشکلات جدید در خصوص ایجاد برنامه‌ها در شبکه اتریوم چیست؟

لنون کوالمان: اتریوم یک بلاک چین بسیار موفق است. من به دلیل دستاوردهایی که ویتالیک و تیم او به دست آورده‌اند یکی از طرفداران سرسخت آنها هستم.

تاکنون اتریوم ثابت کرده است که قراردادهای هوشمند، نکته اصلی موردنیاز عرصه کریپتو بوده است تا بتواند به بخشی از اقتصاد جهان تبدیل شود. اتریوم دیفای را به ما معرفی کرده است که حاصل فعالیت تیم‌های نابغه‌ای نظیر بنکور بوده است. توکن‌های NFT نیز جنبه جدیدی از قابلیت‌های این بلاک چین را نشان داده‌اند.

با توجه به این تفاسیر، هرچه بیشتر تکامل پیدا کنیم، به منابع بیشتری نیاز خواهیم داشت که در روزهای اول به آن فکر نکرده بودیم.

نقش توکن‌های NFT در این مسیر

NFT در بلاک چین کاردانو

ایشان پاندی: توکن‌های NFT مسیر پذیرش گسترده رمزارزها را هموار کرده‌اند. با توجه به اینکه این اکوسیستم هنوز در ابتدای مسیر قرار دارد، نظر شما درباره این ترند نسبتا جدید چیست؟

لنون کوالمان: توکن‌های NFT برای من همانند داستان عشق و نفرت هستند. از یک طرف، توکن‌های NFT می‌توانند برنامه‌ها و کاربردهای پرشماری ارائه بدهند، اما از طرف دیگر پروژه‌های بسیار زیادی وجود دارند که صرفا درصدد دریافت سرمایه از سرمایه‌گذاران و سپس ناپدید شدن هستند.

من به کاربران تازه‌وارد پیشنهاد می‌کنم در خصوص پروژه‌های جدید هوشیارتر باشند و همواره پروژه‌ای که قصد ورود به آن را دارند، مجددا بررسی کنند.

جذب سرمایه بدون ارائه ارزش واقعی در تمام عرصه‌ها وجود دارد، اما در عرصه کریپتو و توکن‌های NFT برجسته‌تر است، زیرا در اکثر موارد ناشناس‌بودن امری آسان است و ایجاد توکن‌هایی که از پروژه‌های موفق تقلید می‌کنند آنچنان دشوار نیست. تنها چیزی که نیاز دارید، ورود به یوتیوب و پیدا کردن آموزش‌های بسیار زیادی است که این موضوع را در ۳ مرحله به شما نشان می‌دهند.

بررسی متاورس و ورود SEC به دیفای

ایشان پاندی: کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) اولین شکایت خود در رابطه با گسترش حوزه دیفای را ارائه داده و مدعی شده است که توکن‌های دیجیتال شرکتی مستلزم این هستند تا در این نهاد قانونگذاری ثبت شوند. از دیدگاه قانونی، چه اقداماتی باید مطرح و انجام شود تا سیستم بهتری ایجاد شود که در آن، شفافسازی کامل و صادقانه انجام شود؟

لنون کوالمان: من به شدت معتقدم که باید قانونگذاری در این عرصه وارد شود و موضعی دارم که بسیاری از مشتاقان کریپتو با آن موافق نیستند.

این موضوع به چند دلیل خوب است:

۱- از کاربران تازه‌وارد و دارایی‌ آنها بهتر محافظت می‌شود. در ردیت پست‌های بسیار زیادی وجود دارد که کاربران پس‌انداز تمام عمر خود را در توکن‌های کلاهبرداری یا حتی توکن‌های قانونی که هک شده‌اند از دست داده‌اند.

۲- عوامل مخرب، مسئول اقدامات غیرقانونی خود خواهند بود و قبل از آنکه کلاهبرداری‌های مختلف انجام دهند به پیامدهای آن بهتر فکر می‌کنند.

۳- پذیرش گسترده ایجاد می‌شود. اکثر مردم به دلیل آنکه نگران امنیت دارایی خود هستند وارد عرصه کریپتو نمی‌شوند.

به نظرم مشکل اصلی قانونگذاران کنونی این است که اکثر آنها متعلق به سیستم‌های مالی قدیمی هستند و دانش کافی درباره کریپتو و نحوه عملکرد آن ندارند.

ایشان پاندی: ظهور متاورس به الگوی جدیدی اشاره می‌کند که علاقه تمام افراد حاضر در عرصه کریپتو را به خود جلب کرده است. آیا می‌توانید درباره این مفهوم نسبتا جدید که در این اکوسیستم به وجود آمده است برای ما صحبت کنید؟

لنون کوالمان: متاورس مفهوم جدیدی نیست و فقط اسم آن جدید است. ایده‌هایی نظیر واقعیت مجازی وجود داشتند که نسبتا بی‌سروصدا باقی مانده‌اند، زیرا عمدتا گیمرها با این مفهوم آشنا بودند.

اکنون که از شیوع ویروس کرونا تقریبا دو سال می‌گذرد، افراد بیشتری متوجه شده‌اند که ماندن در خانه بسیار راحت و آرامش‌بخش است. بدین ترتیب، مردم می‌خواهند بسیاری از فعالیت‌ها نظیر جلسه‌های کاری، بازی‌های تخته‌ای و ورزش که بیرون از خانه انجام می‌دادند را به داخل خانه بیاورند. هم‌چنین بسیاری از افراد زمان آزاد بیشتری دارند، زیرا دیگر درگیر شرایطی نظیر ماندن در ترافیک نمی‌شوند و از این زمان برای انجام کار بیشتر یا انجام بازی با دوستان استفاده می‌کنند.

آینده آداسواپ

ایشان پاندی: در آخر، از شما می‌خواهیم اندکی درباره برنامه‌های توسعه آینده آداسواپ و نقشه‌راه پیش‌روی جامعه برای ما صحبت کنید. به علاوه، چه ترندهای جدیدی در صنعت بلاک چین شاهد خواهیم بود؟

لنون کوالمان: آداسواپ در حال برنامه‌ریزی است تا تکامل اکوسیستم و بلاک چین کاردانو را ادامه دهد. آداسواپ برنامه‌هایی برای عرضه محصولات بلندپروازانه‌ای نظیر ADANFT دارد. این محصول یک بازار انحصاری است که با سیستم‌های رای‌گیری همکاری می‌کند تا آثار هنری سطح اول عرضه کند.

صنعت بلاک چین یک جامعه کوچک از افراد هم‌نظر نیست که معتقدند می‌توانند سیستم مالی جهان را تغییر دهند. صنعت بلاک چین، تغییر سیستم کنونی و تغییر طرز فکر مردم درباره امور مالی است.

هرچه قدرت بیشتری به افراد ارائه بدهید، افراد بیشتری می‌توانند تکامل یابند و می‌توانیم برای کشورهای فقیر و افرادی که به خدمات بانکی دسترسی ندارند فرصت‌های بیشتری ایجاد کنیم.

سخن پایانی

امروزه در عرصه فناوری بلاک چین و کریپتو شاهد ظهور شبکه‌های مختلفی هستیم که هرکدام از آنها سعی می‌کنند تا با خلق و ارائه ویژگی‌های جدید و منحصربه‌فرد، کاربران بسیاری را به این عرصه و هم‌چنین به اکوسیستم خود جلب کنند. کاردانو به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین اکوسیستم‌های کریپتو با ارائه ویژگی قراردادهای هوشمند، در صدد رقابت با بلاک چین‌های قدرتمندی نظیر اتریوم است.نظرات یکی از توسعه‌دهندگان حاضر در اکوسیستم کاردانو در خصوص موضوعات مختلف نظیر قانونگذاری، توکن‌های NFT، متاورس و غیره می‌تواند دید بهتری نسبت به کاردانو به سایر افراد ارائه دهد و هم‌چنین ما را با این بلاک چین و آینده آن بیشتر آشنا کند.

نظر شما در خصوص این مصاحبه و گسترش اکوسیستم دیفای در کاردانو چیست؟ فکر می‌کنید آینده کاردانو چطور خواهد بود؟

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا