مبتدی سرمایه گذاری

آیا برای خرید بیت کوین دیر شده است؟

وقتی بیت کوین در حال اصلاح و کف‌سازی است، کمتر کسی به سرمایه گذاری روی این رمزارز فکر می‌کند و اخبار نابودی ارزهای دیجیتال بیش از هر زمان دیگری به گوش می‌رسد؛ اما کافی است تا روند عوض شده و مدتی شاهد افزایش قیمت بیت کوین باشیم. در این صورت اگر فرصت خرید در کف قیمت را از دست داده باشید، یک سوال شب و روز را از شما می‌گیرد: «آیا برای خرید بیت کوین دیر شده است؟» در این مقاله از میهن بلاکچین،‌ سعی می‌کنیم تا پاسخی جامع و راهگشا به این سوال دهیم.

این مقاله به هیچ عنوان نباید توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود. طبیعتا مسئولیت سرمایه‌گذاری هر شخص به عهده خود او است و باید تحقیق کافی را انجام دهد.

چرا می‌خواهید بیت کوین بخرید؟

قیمت بیت کوین به سطح قیمت تحقق یافته نزدیک شده است Bitcoin price realized price

به نظر من سوال مهمی که قبل از پرداختن به موضوع اصلی مقاله باید برای آن پاسخی پیدا کنید، این است که چرا و با چه هدفی می‌خواهید روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید؟ آیا همه جوانب آن را سنجیده‌اید؟ برای این سوال همه، به خصوص آن‌هایی که تجربه کمتری در بازار رمزارزها دارند، باید جواب دقیق و روشنی داشته باشند.

اگر قرار است اولین خرید Bitcoin خود را تجربه کنید،‌ بهتر است ابتدا شناخت خود را از این بازار پرریسک کامل کنید. اطمینان حاصل کنید که بازار رمزارزها و نوسانات همیشگی آن،‌ با سطح ریسک‌پذیری شما همخوانی دارد. اگر بازار را مناسب خود دیدید، با میزانی از سرمایه وارد شوید که تحمل از دست دادن آن به هر دلیلی (قانون‌گذاری، هک و غیره) را داشته باشید.

افق زمانی سرمایه‌گذاری شما هم باید مشخص باشد. چه زمانی می خواهید سرمایه خود را از بازار خارج کنید و انتظار چه مقدار سود دارید؟ آيا نسبت ریسک به ریوارد برای شما منطقی است؟ آیا با توجه به وضعیت و شرایط شما، بیت کوین و به‌طور کلی رمزارزها مناسب‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری هستند؟

عرضه، تقاضا و هاوینگ بیت کوین

موضوع دیگری که در ارزیابی قیمت BTC نقش تعیین‌کننده‌ای دارد، وضعیت عرضه و تقاضا و همچنین قانون هاوینگ است. احتمالا می‌دانید که قانونی در پروتکل بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو قرار داده شده است که پاداش استخراج را هر ۲۱۰ هزار بلاک (تقریبا ۴ سال یکبار) نصف می‌کند. این یعنی عرضه بیتکوین به مرور کم و کمتر می‌شود و سرانجام به جایی می‌رسیم که دیگر بیتکوین جدید تولید نمی‌شود.

بنابراین می‌توان گفت سمت عرضه تکلیفش کاملا مشخص است. اما وضعیت تقاضا به چه صورت است؟ حقیقت آن است که عوامل زیادی روی تقاضا برای Bitcoin اثرگذار هستند و شاید روزهای سختی در انتظار پادشاه رمزارزها برای رسیدن به پذیرش عمومی باشد.

قانون‌گذاری یکی از مهم‌ترین عواملی است که بالاخره باید تکلیف آن مشخص شود. قانونمند شدن شاید در ابتدا اثر منفی روی بازار رمزارزها بگذارد،؛ اما قبول کنیم که یکی از موانع بزرگ سر راه پذیرش عمومی است. رگوله شدن معامله بیت کوین و رمزارزها می‌تواند سرمایه‌‌های شخصی و سازمانی زیادی را روانه این بازار کند.

شرایط اقتصادی جهان نیز روی قیمت بیت کوین تاثیرگذار است. تا زمانی که تورم مهار و روند افزایش نرخ بهره متوقف نشده باشد، جریان پول به سمت دارایی‌های ریسکی حرکت نمی‌کند. پس برای اندازه‌گیری تقاضا باید حواسمان به شرایط کلی اقتصاد هم باشد و آمارها و نشانه‌ها را دنبال کنیم.  

آیا برای ورود به بیت کوین دیر شده است؟

ایا برای خرید بیت کوین دیر شده است
منبع: cryptooof.com

اگر بررسی و ارزیابی دقیقی از ۲ قسمت قبلی که مطرح شد داشته باشید، همیشه و در هر شرایطی می‌توانید به پاسخ سوال اصلی این مقاله برسید. در این قسمت به طور خاص می‌خواهیم نگاهی به وضعیت اخیر بیت‌کوین بیاندازیم و ببینیم که آيا هنوز می‌توان روی پادشاه رمزارزها سرمایه گذاری کرد یا فرصت از دست رفته است.

ابتدا این را تاکید کنم که هر شخصی با توجه به شناختی که از خودش،‌ روحیاتش،‌ خواسته‌هایش، شرایط بازار و غیره دارد، باید برای خودش تصمیم بگیرد و مسئولیت تصمیم‌هایش را هم بپذیرد. لطفا این مقاله را به هیچ عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری در نظر نگیرید. مورد دیگر هم این که اگر قصدتان ترید است،‌ این سوال برایتان موضوعیت ندارد. تریدر دنبال نوسانات است و هر زمان که موقعیت را مناسب ببیند، پوزیشن باز می‌کند. نکته آخر هم همان جمله معروف است: «در بازارهای مالی فرصت همیشه هست.»

در زمان نگارش این مقاله، تقریبا ۱۰ ماه به هاوینگ بعدی مانده است. توصیه می‌کنم مقاله تاریخچه هاوینگ بیت کوین را مطالعه کنید؛ این مقاله دید خوبی از رفتار قیمت BTC در چرخه‌های قبلی به شما می‌دهد. طبق تجربه و سیکل‌های قبلی، بالاترین قیمت (ATH) چندین ماه بعد از هاوینگ ثبت شده است و درست در زمان Halving، قیمت تقریبا نصف ATH قبلی بوده است.

بنابراین با یک حساب سرانگشتی و صرفا با توجه به قانون نصف‌شدن پاداش، می‌توانیم بگوییم که بیتکوین تا ۱۰ ماه دیگر در محدوده ۳۵ تا ۴۵ هزار دلار قرار می‌گیرد و بعد از آن هم احتمالا سقف ۶۹ هزار دلاری را می‌شکند. برای ATH بعدی هم پیش‌بینی‌های زیادی وجود دارد که بعضا به ۲۰۰ یا ۳۰۰ هزار دلار هم می‌رسد؛ اما شخصا فکر می‌کنم بیتکوین برای دیدن ۱۰۰ هزار دلار هم کار سختی در پیش دارد.

در رابطه با کف قیمت بیت‌کوین در این سیکل نیز نظرات مختلفی وجود دارد. بخش زیادی از تحلیل‌گرها انتظار رسیدن قیمت به ۱۰ هزار دلار را داشتند. امروز احتمال رسیدن به این سطح قیمتی بسیار کم شده است (به صفر نرسیده است!) و به نظر می‌رسد که کف قیمت همان حدود ۱۵,۵۰۰ دلاری است که در نوامبر ۲۰۲۲ دیده شد.

در مورد روند قیمت بیت کوین در کوتاه‌مدت هم فکر می‌کنم این مقاله جای مناسبی برای پرداختن به آن نیست. در عوض پیشنهاد می‌کنم برای مطالعه جدیدترین تحلیل‌ها از وضعیت قیمت، سری به کتگوری تحلیل تکنیکال و تحلیل آنچین میهن بلاکچین بزنید.

الان وقتش رسیده که شما بگویید که آیا برای خرید بیتکوین دیر شده است یا نه. فکر میکنم احتمالا از همین جا تا زمان هاوینگ رشدی حداقل ۴۰ درصدی در قیمت BTC ببینیم و اگر قرار بر شکستن ATH قبلی یکسال بعد از هاوینگ باشد، تا حدودا دو سال آینده حداقل ۱۵۰ درصد سود در انتظار هولدرهای بیت کوین است.

سناریوی اصلاح را از هم یاد نبرید. ممکن است قبل از هاوینگ یکبار دیگر کانال ۱۰ هزار دلار را ببینیم و بعد رشد قیمت آغاز شود. به نظر من به دید بلندمدت و با انتظار سودهایی که گفتیم، هنوز برای خرید بیت کوین فرصت هست. دیگر تصمیم با شماست؛ می‌توانید منتظر اصلاح باشید یا مثلا با بخشی از سرمایه خود در این قیمت‌ها ورود کنید؛ شاید هم این میزان سود نسبت به ریسکش برای شما توجیه منطقی نداشته باشد.

آلتکوین‌ها را فراموش نکنید

تازه‌‌واردها ارزهای دیجیتال را فقط با Bitcoin یا نهایتا چند رمزارز بزرگ دیگر مثل اتریوم می‌شناسند. فکر می‌کنم دوران گرفتن سودهای 10X یا 20X از ارزهای دیجیتال بزرگ و با مارکت کپ بالا تمام شده است. این رمزارزها رفته‌رفته به بلوغ می‌رسند،‌ سنگین می‌شوند و نوسانات آن‌ها کمتر می‌شود.

اگر ریسک‌پذیری بالایی دارید و سودهایی بالاتر از بیت کوین و اتریوم می‌خواهید،‌ باید سراغ آلتکوین‌ها و پروژه‌های جدید و کوچک بروید. توجه داشته باشید که این رمزارزها بسیار پرریسک هستند. اولا شناسایی پروژه‌های خوب و مستعد، دانش بالایی می‌خواهد و به هیچ عنوان بر اساس حرف و پیشنهاد دیگران نباید تصمیم‌گیری کنید. دوما بسیاری از پروژه‌‌های خوب هم به دلایل مختلف نمی‌توانند تحقق اهدافشان را ببینند و نابود می‌شوند.

پرسش  و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • آیا برای ورود به بیت کوین دیر شده است؟
    پاسخ این سوال برای هر شخص با توجه به دیدگاه‌ها و شرایطش می‌تواند متفاوت باشد. بیت کوین هنوز فاصله زیادی تا بالاترین قیمت تاریخش دارد و اگر بنا بر رفتاری مشابه سیکل‌های قبلی باشد، ATH جدیدی ثبت خواهد کرد. پس به دید بلندمدت هنوز می‌توان برای سرمایه گذاری روی بیت کوین دیر نیست.
  • بالاترین قیمت بیت کوین در هر سیکل چه زمانی ثبت می‌شود؟
    طبق تجربه هاوینگ‌ها و سیکل‌های قبلی، بالاترین قیمت بیت‌کوین حدودا یکسال بعد از رخ دادن Halving و نصف شدن پاداش رخ می‌دهد.

جمع‌بندی

از نظر من هنوز فرصت‌های بی‌شماری در دنیای بلاکچین و ارزهای دیجیتال وجود دارد و به هیچ‌ عنوان برای پیوستن به این اکوسیستم دیر نیست. اما اگر بخواهیم صرفا در مورد خرید بیت کوین صحبت کنیم، پاسخ برای هر شخص متفاوت است. به احتمال زیاد کف قیمت بیت کوین در این سیکل را دیده‌ایم (احتمال کمی برای ثبت کف پایین‌تر در نظر بگیرید)، اما هنوز حدود ۱۵۰ درصد تا ATH فاصله داریم. ریسک‌های بازار پرنوسان کریپتو را در نظر بگیرید، نسبت ریسک به ریوارد را مشخص کنید و خودتان پاسخ دهید که آیا برای ورود به بیت کوین دیر شده است؟

منبع
میهن بلاکچین

آرش زارع زاده

عمران خوندم، ارشد گرفتم و مشغول به کار شدم؛ اما وقتی فهمیدم بیت کوین چیه، اهداف و زیرساختش برام خیلی جذاب شد. در نتیجه مسیرو عوض کردم. برام جالبه اونایی که عمران میخونن، معمولا علاقه و گرایش خاصی به سرمایه‌گذاری پیدا میکنن. منم سرمایه‌گذاری تو کریپتو رو یه فرصت ایده‌آل دیدم؛ پس اطلاعاتم رو بالا بردم و در کنار سرمایه‌گذاری، شروع کردم به تولید محتوای آموزشی. کلا همیشه دنبال این هستم که چطور میشه بهتر سرمایه‌گذای کرد. بعد از دو سال برگزاری دوره‌های مختلف، همکاری من به عنوان کارشناس بخش محتوای آموزشی با میهن بلاکچین شروع شد. در آخر بگم که BNB برام سودآورترین رمزارز بوده و به محتوای تصویری بیشتر از متنی علاقه دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا