مبتدی سرمایه گذاری

حداقل میزان سرمایه گذاری در بیت کوین چقدر است؟

وقتی اولین بار فکر سرمایه‌گذاری روی بیت کوین به ذهنتان خطور می‌کند، یکی از اولین سوالات این است که برای خرید بیت کوین چقدر سرمایه نیاز است. تصور اولیه افراد این است که حداقل باید ۱ بیت کوین بخرند که با قیمت فعلی حدودا ۱.۹ میلیارد تومان می‌شود. همین تصور غلط باعث می‌شود تا افراد زیادی از سرمایه گذاری در رمزارزها منصرف شوند. در این مقاله می‌خواهیم ببینیم که حداقل میزان سرمایه گذاری در بیت کوین چقدر است و چه عواملی روی این مقدار تاثیرگذار است. با میهن بلاکچین همراه باشید.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
خلاصه مطلب:
🔸 هر بیت کوین به ۱۰۰ میلیون واحد تقسیم می‌شود که به آن ساتوشی می‌گوییم.
🔸 کارمزد شبکه بیت کوین و محدودیت حداقل سفارش صرافی‌ها، دو عامل مهمی هستند که روی حداقل خرید اثر می‌گذارند.
🔸 حداقل میزان سفارش‌گذاشتن در صرافی‌های ایرانی بین ۱۰۰ تا ۷۵۰ هزار تومان و در صرافی‌های بین‌المللی بین ۱۰ تا ۲۰ دلار است.
🔸 ایده حداقل خرید ۰.۰۰۲۵ BTC با محاسبه سهم هر شخص از بیت کوین مطرح شده است. این عدد از تقسیم ۲۱ میلیون بیت کوین بر ۸.۴ میلیارد جمعیت جهان حاصل می‌شود.

بررسی کوچک‌ترین واحد بیت کوین

ساتوشی بیت کوین ارز دیجیتال ارز فیات دلار یورو روپیه سنت ماشین حساب ابزار

حداقل میزان خرید بیت‌کوین از دو جنبه برای افراد مهم است. بعضی می‌خواهند بدانند که حداقل چقدر سرمایه نیاز است و آیا این میزان متناسب با دارایی و شرایط آن‌ها هست یا نه. عده دیگری هم هستند که ابتدا می‌خواهند با کمترین مقدار ممکن، سرمایه‌گذاری روی بیت کوین و محیط آن را تجربه کنند و بعد در مورد ورود به این بازار تصمیم بگیرند.

اگر به واسطه دوست، آشنا، اخبار یا هر رسانه دیگری تصمیم گرفتید که در ارزهای دیجیتال به خصوص قدیمی‌ترین آن‌ها یعنی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید، تحقیق و بالا بردن اطلاعات در مورد آن‌ها از نان شب هم واجب‌تر است. همین ابتدا تاکید می‌کنم که به هیچ‌ وجه نباید بر اساس حرف و توصیه دیگران روی رمزارزهای مختلف سرمایه‌گذاری کنید؛ همیشه و در همه حال تصمیم‌گیرنده نهایی خود شما هستید و مسئولیت سود و زیان را هم باید بپذیرید.

بیت کوین ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که وقتی در مورد آن‌ها اطلاعات کسب می‌کنید، بهتر دلیل ارزشمند شدن آن در سال‌های گذشته را متوجه می‌شوید. یکی از ویژگی‌های اصلی که ارتباط مستقیم با سوال این مقاله دارد، تقسیم‌پذیری رمزارز شماره ۱ بازار است.

اگر هر ۱ دلار به ۱۰۰ سنت تقسیم می‌شود، هر ۱ بیت کوین به ۱۰۰ میلیون واحد تقسیم می‌شود و نام واحد خرد BTC، ساتوشی است؛ بنابراین هر ساتوشی برابر با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است. این نام از خالق Bitcoin یعنی ساتوشی ناکاموتو گرفته شده است. اگر قیمت بیت کوین ۳۶٬۰۰۰ دلار و قیمت تتر ۵۰٬۰۰۰ تومان باشد،‌ قیمت هر ساتوشی ۱۸ تومان می‌شود.

کارمزد شبکه چه اثری روی حداقل میزان خرید بیت کوین می‌گذارد؟

کارمزد تراکنش های بیت کوین

اگر کسی بخواهد روی دلار سرمایه‌گذاری کند،‌ حداقل میزان خرید وی می‌تواند ۱ سنت باشد؛‌ اما هیچ وقت نمی‌بینیم که چنین اتفاقی بیفتد. حداقل میزان خرید در مورد BTC نیز از نظر تئوری،‌ ۱ ساتوشی است؛ اما عوامل مختلفی هستند که در عمل این میزان را بالاتر می‌برند.

شاید بتوان گفت مهم‌ترین عامل،‌ کارمزد شبکه بیت‌کوین است. همانطور که برای تراکنش‌های بانکی کارمزد می‌پردازیم، برای هر تراکنش روی شبکه Bitcoin نیز باید کارمزد بدهیم. بانک‌ها اطلاعات تراکنش‌های ما را اعتبارسنجی و پردازش می‌کنند و در قبال آن از ما کارمزد می‌گیرند. در شبکه بیت کوین این کار را ماینرها با اختصاص دادن توان پردازشی به شبکه انجام می‌دهند و کارمزد به آن‌ها پرداخت می‌شود.

شما می‌توانید برای تراکنش خود، هر مقدار کارمزد را که مایل باشید مشخص کنید؛ اما اگر مقدار مشخص‌شده از یک حداقلی کمتر باشد، ماینرها انگیزه‌ای برای پردازش تراکنش شما ندارند و تراکنش‌هایی را در اولویت قرار می‌دهند که کارمزد بیشتری می‌دهند. این حداقلی که در موردش صحبت کردیم، بسته به عواملی مثل شلوغی شبکه بیت کوین، قیمت بیت کوین و قیمت تتر متغیر است. هرچه قیمت‌ها افزایش پیدا کند و شبکه شلوغ‌تر باشد، حداقل کارمزد شبکه نیز بیشتر خواهد شد. در حال حاضر، میانگین کارمزدهای پرداخت‌شده برای یک تراکنش ساده در شبکه بیت کوین تقریبا ۸ دلار یا ۲۱,۰۰۰ ساتوشی است.

چرا این حداقل کارمزد برایمان مهم است؟ شما خرید خود را می‌توانید از یک شخص یا از یک صرافی ارز دیجیتال انجام دهید. اگر شما بخواهید از یک شخص BTC بخرید، مقدار آن حداقل باید بیش از دو برابر کارمزد شبکه باشد؛ زیرا یکبار کارمزد در زمان ارسال از کیف پول فروشنده به کیف پول شما کسر می‌شود و در آینده نیز شما برای فروش و ارسال به شخص دیگر باید کارمزد بپردازید. اگر بخواهید کمی حاشیه اطمینان را رعایت کنید، حداقل باید ۵۰ هزار ساتوشی یا به عبارت دیگر ۰.۰۰۰۵ BTC خریداری کنید. با این فرضیات و شرایط فعلی، حداقل میزان خرید بیت کوین حدودا ۱ میلیون تومان است.

در مورد صرافی‌ها باید بگویم که معمولا یک حداقل سفارش قابل قبول دارند و اجازه نمی‌دهند کاربران میزانی کمتر از آن را ثبت کنند. دلیل این موضوع را می‌توان در همان حداقل کارمزد انتقال و سودآوری معاملات برای صرافی جستجو کرد. حداقل سفارش قابل قبول معمولا در صرافی‌های ایرانی در بازه ۱۰۰ تا ۷۵۰ هزار تومان و در صرافی‌های بین‌المللی در بازه ۱۰ تا ۲۰ دلار قرار می‌گیرد.

در جدول زیر، حداقل مبلغ معاملات را در تعدادی از صرافی‌ها را بررسی کرده‌ایم:

نام صرافیحداقل خرید
تبدیل۱۰۰ هزار تومان
بیت پین۱۰۰ هزار تومان
والکس۱۰۰ هزار تومان
او ام پی فینکس۱۰۰ هزار تومان
تترلند۲۵۰ هزار تومان (۵ تتر)
نوبیتکس۵۰۰ هزار تومان
همتاپی۵۰۰ هزار تومان
آبان تتر۵۵۰ هزار تومان (۱۱ تتر)
ایرانیکارت۷۵۰ هزار تومان (۱۵ تتر)

ما همیشه روی این موضوع تاکید می‌کنیم که دارایی‌های خود را به هیچ وجه در صرافی‌ها نگه ندارید و آن را به کیف پول خود انتقال دهید. اما اگر به دنبال حداقل

سهم هر فرد از بیت کوین چقدر است؟

بیت کوین چیست

در این بخش می‌خواهیم با اشاره به یکی دیگر از ویژگی‌های بیت کوین، یک ایده نسبتا رایج را برای حداقل میزان سرمایه گذاری در بیت کوین بررسی کنیم. شاید شما هم شنیده باشید که می‌گویند هر فرد حداقل باید ۰.۰۰۲۵ BTC داشته باشد؛ اما ریشه این مساله کجاست؟

در پروتکل بیت کوین تعداد این کوین محدود در نظر گرفته شده است و نهایتا ۲۱ میلیون BTC وجود خواهد داشت. در حال حاضر حدودا ۱۹.۴ میلیون از این رمزارز تولید شده و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۱۴۰، همه ۲۱ میلیون BTC ایجاد شود. البته توجه داشته باشید که دسترسی به چند میلیون از بیت کوین‌ها به دلایل مختلف مثل گم کردن کلید خصوصی از بین رفته است.

با توجه به محدودیت تعداد ۲۱ میلیون واحدی بیت کوین و با فرض جمعیت ۸.۴ میلیارد نفری کره زمین، سهم هر فرد از این رمزارز ۰.۰۰۲۵ BTC یا ۲۵۰ هزار ساتوشی می‌شود. این ایده می‌گوید اگر می‌خواهید روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید، حداقل به اندازه سهمتان از این رمزارز خریداری کنید. ارزش ۰.۰۰۲۵ BTC در زمان نگارش مقاله، بیش از ۴ میلیون تومان است.

چقدر از سرمایه خود را بیت کوین اختصاص دهیم؟

فارغ از این بحث که به صورت تئوری و عملی حداقل چقدر بیت کوین می‌توان خرید، عده‌ای این دغدغه را دارند که چقدر باید روی BTC سرمایه گذاری کنند؟ آن‌ها به دنبال این هستند که بدانند حداقل چه میزان از سبد سرمایه گذاری خود را باید به Bitcoin اختصاص دهند؟ بهتر است این طور بگویم که پاسخ این سوال،‌ قطعا یک نسخه واحد برای همه نیست. برخی پیشنهاد می‌دهند که بین ۵ تا ۲۰ درصد از سبد سرمایه‌گذاری خود را به بیت کوین و رمزارزها اختصاص دهید، اما از نظر من حتی این بازه را هم نمی‌توان به همه پیشنهاد کرد.

پیش از هر چیز باید بدانید که دنیای ارزهای دیجیتال به شدت پرریسک و پرنوسان است؛ پس اگر قصد سرمایه گذاری روی این دارایی‌ها را دارید، سطح ریسک‌پذیری شما باید با این بازار همخوانی داشته باشد. بدون تعارف باید بخشی از سرمایه را به این بازار اختصاص دهید که توان از دست دادن آن را داشته باشید.

به نظر من هر شخص با توجه به شرایط خودش و توجه کردن به عواملی مثل ریسک، بازده مورد انتظار، افق زمانی سرمایه گذاری و غیره، می‌تواند تصمیم بگیرد که اختصاص چند درصد از سبد سرمایه‌گذاری به رمزارزها می‌تواند برایش بهینه باشد.

جمع‌بندی

یکی از سوالات پرتکرار کسانی‌که به تازگی در مورد بیت کوین شنیده‌اند و به سرمایه‌گذاری روی این رمزارز ترغیب شده‌اند، این است که با چقدر پول می‌توان بیت کوین خرید. در این مقاله حداقل میزان سرمایه گذاری در بیت کوین و عوامل موثر بر آن را بررسی کردیم و دیدیم که با ۱۰۰ هزار تومان هم می‌توان BTC خرید. همچنین در مورد ایده‌ای که می‌گوید حداقل ۰.۰۰۲۵ BTC باید بخرید هم توضیح دادیم. به نظر شما حداقل چقدر باید بیت کوین خرید و چه میزان از سبد سرمایه گذاری را به این رمزارز اختصاص داد؟

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
برای خرید بیت کوین چقدر پول لازم است؟

حداقل میزان سرمایه گذاری در بیت کوین با توجه به محدودیت‌های فعلی صرافی‌ها و کارمزد شبکه، ۱۰۰ هزار تومان است.

با ۱ میلیون تومان چقدر بیت کوین می‌توان خرید؟

در حال حاضر هر ۱ بیت کوین حدودا ۱.۹ میلیارد تومان ارزش دارد و با ۱ میلیون تومان می‌توانید ۰.۰۰۰۵ BTC خریداری کنید.

منبع
میهن بلاکچین

آرش زارع زاده

عمران خوندم، ارشد گرفتم و مشغول به کار شدم؛ اما وقتی فهمیدم بیت کوین چیه، اهداف و زیرساختش برام خیلی جذاب شد. در نتیجه مسیرو عوض کردم. برام جالبه اونایی که عمران میخونن، معمولا علاقه و گرایش خاصی به سرمایه‌گذاری پیدا میکنن. منم سرمایه‌گذاری تو کریپتو رو یه فرصت ایده‌آل دیدم؛ پس اطلاعاتم رو بالا بردم و در کنار سرمایه‌گذاری، شروع کردم به تولید محتوای آموزشی. کلا همیشه دنبال این هستم که چطور میشه بهتر سرمایه‌گذای کرد. بعد از دو سال برگزاری دوره‌های مختلف، همکاری من به عنوان کارشناس بخش محتوای آموزشی با میهن بلاکچین شروع شد. در آخر بگم که BNB برام سودآورترین رمزارز بوده و به محتوای تصویری بیشتر از متنی علاقه دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا