قلم میهن بلاکچین

بررسی عملکرد پالیگان در سال گذشته + چشم‌انداز MATIC در سال ۲۰۲۳

یکی از موارد لازم برای سرمایه‌گذاری در حوزه ارز دیجیتال، بررسی عملکرد پروژه‌ها در سال گذشته است. یکی از پروژه‌هایی که به‌عنوان رقیب اتریوم شناخته می‌شود و همواره مورد توجه علاقه‌مندان به مباحث فنی و سرمایه‌گذاری قرار دارد، شبکه پالیگان است. هرچند بازار ۲۰۲۱ شرایط را برای اکوسیستم کریپتو نامناسب ساخت، اما پروژه‌هایی مانند Polygon‌ به فکر توسعه زیرساخت‌های خود و افزایش مشارکت بودند. در این مقاله قصد داریم به بررسی عملکرد پالیگان در سال ۲۰۲۲ بپردازیم و با توجه به فعالیت‌های آن، چشم‌اندازش برای سال ۲۰۲۳ را تا حد ممکن ترسیم کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید

پالیگان راه‌کاری برای مقیاس‌پذیری اتریوم

پالیگان polygon ارز دیجیتال متیک رمز ارز matic

شبکه پالیگان که در زمان راه‌اندازی خود (۲۰۱۷) با نام متیک نتورک شناخته می‌شد، پروتکلی برای ساخت و اتصال شبکه‌های بلاکچین سازگار با اتریوم است. به زبان ساده پالیگان یک راه‌کار مقیاس‌پذیری با استفاده از زنجیره جانبی و لایه ۲ است که در کنار بلاکچین اتریوم فعالیت می‌کند. ارز دیجیتال MATIC، رمزارز بومی پالیگان است و برای پرداخت کارمزد، استیکینگ و تامین امینت استفاده می‌شود. توصیه می‌کنم، برای مرور شبکه Polygon مقاله معرفی آن را مطالعه کنید.

تاریخچه قیمت MATIC در سال ۲۰۲۲

ارز دیجیتال متیک سال ۲۰۲۲ را در رتبه ۱۴ با قیمت ۲.۵۷ دلار و ارزش بازار ۱۸ میلیارد و ۴۴۲ میلیون دلار آغاز کرد. هرچند که قیمت متیک مانند سایر رمزارزها افت چشم‌گیری را تجربه کرد و در پایان سال ۲۰۲۲ به ۷ سنت رسید، اما از نظر جایگاه سال را در رتبه ۱۰ و مارکت کپ ۶ میلیارد و ۶۲۵ میلیون دلاری به پایان رساند. بیشترین قیمت MATIC مربوط به روزهای ابتدایی سال ۲۰۲۲ می‌شود که در حدود ۲.۵ دلار بود و کمترین قیمت آن در طول این سال ۰.۳۴ دلار ثبت شد. برای اطلاع از قیمت لحظه‌ای MATIC می‌توانید از صفحه قیمت ارزهای دیجیتال میهن بلاکچین استفاده کنید.

آمار اجمالی از فعالیت پالیگان در سال ۲۰۲۲

بخش

معیار

زمستان ۲۰۲۱

بهار ۲۰۲۲

تابستان۲۰۲۲

پاییز ۲۰۲۲

زمستان ۲۰۲۲

تغییر سالانه نسبت به ۲۰۲۱ (درصد)

مالی

ارزش بازار در گردش (میلیون دلار)

۱۷٬۵۰۲

۱۱٬۵۹۶

۳٬۹۶۶

۵٬۶۷۶

۶٬۸۲۴

۶۱-

درآمد کل

۷٬۱۹۷٬۹۷۹

۱۰٬۲۱۴٬۱۸۱

۵٬۷۰۸٬۳۸۱

۴٬۱۹۰٬۰۱۲

۳٬۹۱۶٬۱۴۸

۴۵.۶-

شبکه

آدرس‌های فعال روزانه

۳۰۴٬۹۷۶

۳۳۱٬۹۶۰

۲۸۰٬۳۵۷

۲۴۱٬۹۶۱

۳۷۴٬۰۹۱

۲۲.۷

کل تراکنش‌ها

۳۴۸٬۷۸۱٬۵۸۳

۲۷۵٬۱۲۲٬۹۹۱

۲۸۴٬۹۴۱٬۶۶۵

۲۵۶٬۰۹۸٬۷۴۰

۲۶۲٬۴۷۲٬۹۳۳

۲۴.۷-

اکوسیستم و توسعه

ارزش کل قفل‌شده (متیک، میلیون)

۳٬۲۹۶

۲٬۷۰۷

۳٬۰۵۱

۱٬۸۰۹

۱٬۴۳۹

۵۶.۴-

کیف پول‌های فعال روزانه در بازی

۸۴٬۰۴۴

۱۷۶٬۶۹۹

۱۲۰٬۷۳۸

۸۱٬۲۸۷

۱۱۱٬۹۵۵

۳۳.۲

کیف پول‌های فعال روزانه در NFT

۱۳۳٬۱۵۸

۲۳۳٬۵۰۸

۴۰۸٬۴۹۸

۴۰۳٬۱۹۵

۴۲۴٬۶۱۳‍

۲۱۸.۹

غیرمتمرکزسازی و استیکینگ

استیک (میلیارد متیک)

۲.۳۸

۲.۹۰

۲.۷۸

۳.۳۶

۳.۶۴

۵۲.۸

درصد عرضه در گردش استیک‌شده

۲۶.۱

۳۱.۸

۲۸.۶

۳۴.۵

۳۶.۴

۳۹.۶

با توجه به جدول بالا، می‌توانیم مشاهده کنیم که پالیگان در زمینه مالی در سال ۲۰۲۲ عملکرد مناسبی از خود به جای نگذاشت. البته این مساله با توجه به نزولی بودن بازار خارج از انتظار نیست و بیشتر پرژه‌ها با این مشکل دست به گریبان بودند. آمار خیره‌کننده Polygon مربوط به بخش بازی و NFT می‌شود. تعداد کیف پول‌های فعال روزانه در بخش بازی نسبت به سال گذشته یعنی سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۱ تا سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ حدود ۳۳ درصد رشد داشته است. همین معیار برای حوزه توکن‌های غیرمثلی عدد ۲۱۸ درصد را نشان می‌دهد.

از آمار بالا می‌توان این نتیجه را گرفت، با توجه به کارمزد کمتر پالیگان نسبت به اتریوم، افراد بیشتری برای فعالیت در حوزه گیمینگ و ان اف تی به سراغ Polygon آماده‌اند. در خبری که در شهریور ماه منتشر شد و می‌توانید از این لینک آن را مطالعه کنید، تعداد تراکنش‌های شبکه پالیگان از اتریوم پیشی گرفت.

همکاری‌های مهم پالیگان در سال ۲۰۲۲

پالیگان در سال گذشته همکاری‌های متعددی با شرکت‌های نام آشنا و مطرح در زمینه وب ۳ و NFT انجام داد. اعلام اخبار این همکاری‌ها باعث شد که قیمت MATIC با افزایش روبه‌رو شود و فعالان بازار و سرمایه‌گذاران به آینده پالیگان و ارز دیجیتال متیک امیدوار شوند. در ادامه به این همکاری‌ها اشاره می‌کنیم.

 • پلتفرم رددیت در جولای ۲۰۲۲ اعلام کرد، بازار آواتارهای کلکسیونی این شبکه اجتماعی راه‌اندازی شد. کاربران می‌توانند در این فروشگاه که روی شبکه پالیگان ساخته شده است، آواتارها را خرید و فروش کنند. با راه‌اندازی این سرویس، کاربران Reddit بیش از ۶ میلیون NFT مینت کردند و بیش از ۱۰ میلیون دلار درآمد ایجاد شد.
 • شرکت متا در ماه می اعلام کرد که به‌صورت آزمایشی برخی از کاربران (کاربران آمریکا) می‌توانند از قابلیت NFT در پست‌ها و عکس پروفایل این پلتفرم استفاده کنند. یکی از شبکه‌هایی که اینستاگرام از آن پشتیبانی می‌کند، پالیگان است (لینک خبر).
 • پلتفرم رابین هود در سپتامبر ۲۰۲۲ اعلام کرد که از شبکه پالیگان برای راه‌انداری کیف پول وب ۳ خود استفاده خواهد کرد. این کیف پول به کاربران رابین هود امکان دسترسی راحت‌تر را به دیفای می‌دهد. رابین هود یکی از پلتفرم‌های معاملاتی محبوب در آمریکا است.
 • همکاری با ادوبی، دیزنی، استارباکس، نیوبانک و NFL از دیگر همکاری‌های مهمی هستند که پالیگان در کارنامه سال ۲۰۲۲ خود به ثبت رسانید. اعلام خبر همکاری پالیگان و دیزنی باعص شد قیمت متیک در یک روز ۱۴ درصد رشد کند.

نوآوری‌های فنی Polygon

 همان‌طور که می‌دانیم، پالیگان یک راه حل لایه دوم برای مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم است. این بلاکچین همواره به‌دنبال رسیدن به روش‌هایی است که بتواند چالش‌های موجود در این مسیر را برطرف کند. در این قسمت می‌خواهیم برخی از فناوری‌هایی را که بعد از مدت‌ها در سال ۲۰۲۲ به ثمر نشست و و از فاز مطالعاتی خارج و  اجرایی شد، معرفی کنیم.

 • پالیگان آیدی (Polygon ID): پالیگان برای اینکه بتواند فضای وب ۳ را امن‌تر کند، پالیگان آیدی را که یک روش احراز هویت مبتنی‌بر دانش صفر است، رونمایی کرد. این روش به‌صورت خودمختار (self-sovereign) و غیرمتمرکز مبحث هویت و فرایند‌های مرتبط با آن را پیاده‌سازی می‌کند. این سرویس در مارس ۲۰۲۲ رونمایی شد.
 • سوپرنت پالیگان: سوپرنت پالیگان در راستای ایجاد بستری برای ساخت اپلیکیشن‌ها خاص، مقیاس‌پذیر و شبکه‌های بلاکچینی قابل تنظیم در آوریل ۲۰۲۲ روی کار آمد. مقاله مربوط به سوپرنت پالیگان را می‌توانید از این لینک مطالعه کنید.
 • معماری اویل (Avail): توسعه‌دهندگان پالیگان برای اینکه بتوانند یک گام دیگر به‌سوی مقیاس‌پذیری بیشتر بردارند، معماری اویل را در ژوئن سال گذشته معرفی کردند. با این معماری، بلاکچین از حالت یکپارچه خارج و به شکل ماژولار تبدیل می‌شود.   
 • روش zkEVM: پالیگان برای اینکه بتواند از فواید دانش صفر (Zero Knowledge) بهره‌مند شوند و در عین حال با ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine) سازگار باشد، روش zkEVM را در شبکه خود پیاده‌سازی کرد. این روش در جولای ۲۰۲۲ رونمایی شد، یک تست نت عمومی در اکتبر راه‌اندازی شد و نسخه بتای آن در مارس ۲۰۲۳ عرضه می‌شود. اگر می‌خواهید اطلاعت بیشتری در زمینه ماشین‌های مجازی مبتنی‌بر دانش صفر کسب کنید، این مقاله را مطالعه کنید.

کیف‌پول‌های فعال

در طول سال ۲۰۲۲ تعداد ولت‌های فعال و منحصر‌به‌فرد در شبکه پالیگان روندی صعودی داشت. در سه ماهه ابتدایی سال گذشته میلادی، تعداد کیف پول‌هایی که مشخصات بالا را داشتند، حدود ۴.۸ میلیون رشد داشت. این روند با یک شیب ملایم فصول تابستان و پاییز را پشت سر گذاشت، اما به‌یکباره با یک جهش قابل توجه به ۱۱.۲ میلیون عدد رسید و نسبت به سه‌ماهه چهارم سال قبل‌تر (۲۰۲۱) حدود ۱۱۵ درصد رشد را نشان می‌داد. در انتهای سال ۲۰۲۲ تعدا کیف پول‌های فعال پالیگان به ۲۰۶ میلیون عدد رسید.

نمودار رشد کیف پول‌های فعالی در پالیگان
منبع: polygon.technology

برخلاف روند نزولی که در طول سال گذشته بر بازار حاکم بود، حوزه دیفای و گیمینگ مستقر بر پالیگان کاهش قابل توجهی را تجربه نکرد و یک روند نسبتا یک‌دست را سپری کرد. در این بین بازه‌های زمانی وجود داشت که حتی روند‌های صعودی شکل گرفت. برای مثال در سپتامبر ۲۰۲۲ با رونمایی از بازی بنجی باناناز ( Benji Bananas) که یک بازی رایگان است، بیش از ۱.۴ میلیون کیف پول فعال به شبکه اضافه کرد و باعث انجام ۴ میلیون تراکنش شد.

نمودار کیف پول‌های فعالی در حوزه بازی و NFT در پالیگان
منبع: polygon.technology

علاوه‌بر گیمینگ، بخش دیفای مربوط به شبکه پالیگان نیز شاهد فرازونشیب‌هایی بود. همانطور که نمودار بالا مشاهده می‌کنید، کیف پول‌های فعال دیفای در اوایل و اواسط سال به‌ترتیب شاهد یک ریزش و ثبات بودند. این اتفاق به عملکرد کوییک سواپ (QuickSwap)، هاپ پروتکل (Hop Protocol) و وان اینچ (1inch) نسبت داده می‌شود. 

بعد از اینکه ورژن سوم یونی سواپ در دسامبر ۲۰۲۱ روی پالیگان آغار به‌کار كرد، سرمایه قابل توجهی وارد اکوسیستم دیفای پالیگان شد.  با توجه به آمار و ارقام، یونی سواپ ۹ ماه از ۱۲۰ ماه سال ۲۰۲۲ را رکورددار بیشترین حجم معاملات بود و در انتهای سال با ثبت رکورد ۲.۹۱ میلیارد دلاری در حجم معاملات، سقف جدیدی در این زمینه زد.

ارزش قفل‌شده (TVL) در پالیگان

تصمیم‌گیری برای فعالان بازار در سال ۲۰۲۲ کار بسیار دشواری بود. آن‌ها نمی‌دانستند که باید پول خود را در چه پلتفرمی نگه دارند و از چه سرویس مطمئنی استفاده کنند؛ به‌همین خاطر بسیاری از افراد نقد بودن و خروج سرمایه از حوزه دیفای را با توجه به اتفاقی که برای ترا افتاد، بر هر کار دیگری ترجیح دادند. پالیگان نیز از این قضیه مستثنی نبود و در طول سال ۲۰۲۲ شاهد روند کاهشی ارزش کل قفل‌شده در اکوسیستمش بود.

نمودار TVL پالیگان در سال ۲۰۲۲
منبع: Messari

همان‌طور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، TVL پالیگان به‌صورت دلاری (خط سبز) و با توجه به ارزش MATIC (خط بنفش)هر دو روند نزولی را طی کرده‌اند. ارزش قفل‌شده پالیگان در ابتدای سال ۲۰۲۲ به نزدیک ۹ میلیارد دلار نیز رسید، اما در انتهای سال کمی بیشتر از یک میلیارد دلار بود. با این حال طبق داده‌های سایت دیفای لاما، شبکه پالیگان در میان پنج شبکه برتر از نظر TVL قرار دارد.

برنامه‌های غیرمتمرکز پرسر و صدا در پالیگان

با راه‌اندازی پروتکل لنز روی شبکه پالیگان، حرکت به‌سوی وب ۳ جدی‌تر دنبال شد. این پروتکل که اولین هدف خود را رسیدن به ۱۰۰ هزار حساب کاربری قرار داده بود، در نوامبر به آن دست یافت. با انجام ۲.۳ میلیون تراکنش در این ماه، در مجموع بیش از ۸ میلیون تراکنش از زمان راه‌اندازیش ثبت کرد.

نمودار رشد تعداد کاربران پلتفمر Lens
منبع: Messari

پلتفرم Unstoppable Domains‌ که سرویس انتخاب نام دامنه برای راه‌اندازی سایت است، از دیگر قدم‌های پالیگان در فضای نسل سوم وب است. این سرویس رشد قابل توجهی را بعد از استقرار روی پالیگان تجربه کرد. بیش از ۲.۲ میلیون اسم توسط ۶۵۰ هزار مالک دامنه ثبت شد.

فعالیت توسعه‌دهندگان

پالیگان در سال گذشته از مرز ۱ میلیون قرارداد پیاده‌شده آنچین عبور کرد. به‌طور متوسط در سال ۲۰۲۲ حدود ۶۶ هزار قرارداد هوشمند به‌صورت ماهانه در این شبکه ایجاد شد. این عدد نشان‌دهنده این است که قراردادهای ایجادشده نسبت به سال ۲۰۲۱، حدود ۲.۵ برابر رشد کرده‌اند و از  ۳۰۹ هزار قرارداد به ۷۹۵ هزار قرارداد رسید. تعداد توسعه‌دهندگان نیز در ۲۰۲۲ نسبت به سال قبلش، افزایش چشم‌گیری داشت و از ۳۱ هزار نفر به ۲۳۳ هزار نفر (هفت برابر) افزایش یافت.

چشم‌انداز پالیگان در سال ۲۰۲۳

پالیگان سال ۲۰۲۳ را به‌عنوان سال بررسی و ساختن نام گذاری کرده است. آن‌ها به‌دنبال این هستند که از بلاکچین در امور مختلف و متعدد بیشتر استفاده کنند و تکنولوژی‌های جدید را در سرویس‌هایشان پیاده‌سازی کنند. این تغییرات می‌تواند شبکه Polygon را بیشتر از قبل در رقابت با اتریوم زنده نگه دارد. در ادامه به این فعالیت‌ها اشاره می‌کنیم.

 • تیم پالیگان اعتقاد زیادی به دانش صفر دارد و برای به ثمر نشستن هرچه زودتر این فناوری در شبکه‌اش روی سه تیم اجرای سرمایه‌گذاری کرده است. طبق برنامه‌ریزی پالیگان پیاده‌سازی zkEVM روی شبکه اصلی باید در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۳ نهایی شود. در حال حاضر تنها یک ماه به انتهای این بازه زمانی باقی مانده است و باید ببینیم که آیا در فرصت باقی‌مانده این اتفاق رخ خواهد داد یا خیر. خبر مربوط به این رویداد را می‌توانید از این لینک مطالعه کنید.
 • شبکه پالیگان در زمینه توکن‌های غیرمثلی، بازی و متاورس اقدامات قابل‌توجهی انجام داده و کاربران زیادی را جذب اکوسیستم خود کرده است. با توجه به قراردادهایی که پالیگان در سال گذشته منعقد کرد، انتظار می‌رود خبرهای قابل توجهی در این زمینه از این شبکه بشنویم.
 • با توجه به آمار ارزش کل قفل‌شده در اکوسیستم پالیگان و روند نزولی آن طی سال ۲۰۲۲، این شبکه عملکرد خوبی را از خود در حوزه دیفای به جا نگذاشت و رشد کمتری نسبت به سایر حوزه‌ها تجربه کرد. البته نباید شرایط بازار را که در وضعیت خرسی بود، نادیده گرفت؛ ولی با این شرایط پالیگان باید برنامه‌هایی برای بهبود شرایط در نظر بگیرد.

علاوه‌بر این مقاله، می‌توانید از لینک‌های زیر بررسی پروژه‌های دیگر را نیز مطالعه کنید.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ (FAQ)
 • آیا ارز دیجیتال متیک برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۳ مناسب است؟
  روند قیمت متیک از ابتدای سال صعودی بوده و توانسته است در عرض ۲ ماه به بالای یک دلار برسد. علاوه‌بر این فعالیت‌هایی که تیم پالیگان در سال ۲۰۲۲ انجام داد، بستر را برای این ارز دیجیتال فراهم می‌کند. 
 • عملکرد پالیگان در سال ۲۰۲۲ چگونه بود؟
  پالیگان در زمینه همکاری با شرکت‌های بزرگ و مطرح، اقدامات قابل توجهی را انجام داده است و با این روش، باعث گسترش پذیرش و استفاده از این شبکه شده است. علاوه‌بر این تحقیق و توسعه انجام‌شده در زمینه فنی، پالیگان را از این نظر بسیار قوی ساخته است.

جمع‌بندی

عملکرد پالیگان را در سال ۲۰۲۲ بررسی و روند احتمالی آن را در سال ۲۰۲۳ ترسیم کردیم. همکاری‌های گسترده، تحقیق و توسعه در زیرساخت فنی و افزایش فعالیت توسعه‌دهندگان همگی زمینه را برای شروع یک سال متفاوت فراهم می‌کند. در حال حاضر و با گذشت ۲ ماه از سال جدید میلادی، روند قیمتی متیک مثبت بوده است و نباید این مساله را نادیده نگرفت. نظر شما درباره این پروژه و آینده آن چیست؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا