قلم میهن بلاکچین

بررسی روند توسعه کاردانو در سال اخیر + چشم انداز کاردانو در سال ۲۰۲۳

پس از سقوط صرافی FTX تقریبا تمامی ارزهای دیجیتال با اصلاح سنگین قیمتی مواجه شدند؛ اما به نظر می‌رسد این اصلاح قیمت برای پروژه‌ای مانند کاردانو که سال ۲۰۲۲ را با پیشرفت‌های توسعه‌ای چشم‌گیری به پایان رساند، می‌تواند موقتی باشد. فعالیت‌های انجام‌شده در اکوسیستم کاردانو در سال پیش رو می‌تواند باعث شود این شبکه پر‌حاشیه با پیشرفت‌های اساسی در زیر‌ساخت روبرو شده و قیمت ADA افزایش پیدا کند. کاردانو بر اساس فعالیت‌های توسعه‌محور (Development Activity) در زیرساخت‌های خود در سال ۲۰۲۲ به عنوان برترین پروتکل بلاک چین شناخته شد. در این مقاله به توسعه شبکه کاردانو در سال ۲۰۲۲ می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم که توسعه‌دهندگان کاردانو در این مدت چه فعالیت‌هایی داشته‌اند، شبکه کاردانو چه پیشرفت‌هایی داشته است و چشم‌انداز قیمتی آن برای سال ۲۰۲۳ چگونه است. با میهن بلاکچین همراه باشید.

توسعه شبکه کاردانو در سال ۲۰۲۲

توسعه شبکه کاردانو در سال ۲۰۲۲
منبع: cryptoticker

شبکه کاردانو یک شبکه بلاک چینی مبتنی بر گواه اثبات سهام (POS) است. این شبکه با هدف حل مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم در سال ۲۰۱۵ کار خود را آغاز کرد. شبکه کاردانو پس از راه‌اندازی در سال ۲۰۱۷ همواره در حال توسعه بوده است. این شبکه نقشه راه جامعی برای فعالیت‌های خود ارائه داده و تاکنون به بسیاری از اهداف خود دست یافته است. 

به گزارش سایت تحلیلی سنتیمنت، نرخ فعالیت در زمینه توسعه کاردانو (Development Activity Rates) در سال ۲۰۲۲ بالاترین میزان را در بین تمام پروتکل‌های کریپتویی داشته است؛ اما از نظر نرخ بازگشت سرمایه (ROI) از زمان فروش توکن، رمزارز ADA در رتبه سوم قرار می‌گیرد. به همین دلیل به نظر می‌رسد، با توجه به پیشرفت و توسعه اکوسیستم کاردانو و نرخ بازگشت سرمایه آن دور از ذهن نیست که رمزارز ADA بتواند در ادامه مسیرش سود چشم‌گیری را نصیب سرمایه‌گذاران خود کند. شبکه‌هایی که از نظر توسعه اکوسیستم به ترتیب در رتبه‌های پس از کاردانو قرار می‌گیرند، عبارتند از:

 • DOT
 • ATOM
 • ETH
 • ICP
 • EGLD
 • FLOW
 • OP
 • APT
 • MATIC
توسعه شبکه کاردانو در سال ۲۰۲۲
منبع: سنتیمنت
نرخ پیشرفت و توسعه در شبکه‌های بلاکچینی

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، کاردانو دارای بیش‌ترین فعالیت در زمینه توسعه اکوسیستم خود در سال ۲۰۲۲ بوده است. همچنین با توجه به قیمت ارزهای دیجیتال از زمان فروش توکن تاکنون می‌توان رمزارزهای بالا را بر اساس ROI آنها به شکل زیر مرتب کرد.

رمزارزETHMATICADAATOMEGLDDOTFLOWICPOPAPT
ROI۳۸۵۳۰۱۱۰۱۹۳.۵۵۱۱۴.۹۶.۸۴۱.۰۱۰.۵۰.۴۷

در ادامه بررسی می‌کنیم که چه پارامترهایی باعث شده است تا کاردانو در بالاترین رتبه در بین تمام پروتکل‌های دیگر از نظر توسعه اکوسیستم قرار بگیرد.

پارامترهای توسعه شبکه کاردانو

پارامترهای توسعه شبکه کاردانو
منبع: توییتر

از ابتدای راه‌اندازی شبکه کاردانو تاکنون این شبکه فعالیت‌های بسیار زیادی به‌منظور رشد و توسعه اکوسیستم خود انجام داده است. توسعه شبکه کاردانو در زمینه‌های مختلف مانند افزایش تعداد توسعه‌دهندگان، کاربران، برنامه‌ها، تعداد آدرس کیف پول‌ها و موارد دیگر بوده است. در ادامه پارامترهایی را که بواسطه آنها نحوه توسعه کاردانو در سال ۲۰۲۲ مورد سنجش قرار گرفته است، بررسی می‌کنیم:

۱- فعالیت در گیت هاب

فعالیت در پلتفرم گیت هاب یکی از پارامترهایی است که به وسیله آن میزان مشارکت و توسعه پروژه‌ها سنجیده می‌شود. گیت هاب یکی از بزرگ‌ترین انجمن‌های توسعه‌دهندگان وب در جهان است. به عبارت ساده‌تر توسعه‌دهندگان از سراسر جهان در این پلتفرم گرد‌‌ هم آمده و با یکدیگر همکاری می‌کنند. تمامی توسعه‌دهندگان می‌توانند در این پلتفرم پروژه‌های خود را با سایر توسعه‌دهندگان به اشتراک گذاشته و با یکدیگر برای توسعه آن همکاری کنند. 

همچنین از آنجایی که اکثر پروژه‌هایی که بر بستر بلاکچین راه‌اندازی می‌شوند، دارای کدهای متن باز (Open Source) هستند، استفاده از گیت‌هاب می‌تواند به توسعه‌دهندگان پروژه امکان دهد تا هم کد پروژه را در اختیار کاربران قرار دهند و هم از دانش فنی سایر توسعه‌دهندگان بهره‌مند شوند. همچنین این پلتفرم به برنامه‌نویسان امکان می‌دهد کدهای خود را منتشر کنند، به کدهای دیگران دسترسی داشته باشند، تغییرات کدها را مشاهده و یا ثبت کنند و ورژن‌های مختلف یک برنامه را به صورت مدیریت‌شده ذخیره و استفاده کنند.

فعالیت توسعه‌دهندگان کاردانو در گیت هاب نشان می‌دهد که آنها تا اواخر ماه نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱) بیش از ۵۷۲ رویداد جدید را در کدهای این شبکه به ثبت رسانده‌اند که این میزان ۱۸ درصد بیش‌تر از فعالیت توسعه‌دهندگان شبکه کازموس (Cosmos) بوده است.

۲- توسعه قراردادهای هوشمند

پس از انجام هارد فورک آلونزو در شبکه کاردانو در سپتامبر ۲۰۲‍۱ (۲۱ شهریور ۱۴۰۰) قابلیت تعریف قراردادهای هوشمند روی بلاکچین کاردانو و امکان ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) در شبکه کاردانو فراهم شد. همچنین پس از تاخیر چندین‌باره در انجام هاردفورک واسیل، این هاردفورک نیز سرانجام در تاریخ ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۲ (۵ مهر ۱۴۰۱) در شبکه کاردانو انجام شد.

تغییرات انجام‌شده در هارد فورک واسیل باعث می‌شود تا زمان پردازش تراکنش‌ها و کارمزد آنها در شبکه کاردانو کاهش پیدا کند. انجام این دو هاردفورک در شبکه کاردانو به این شبکه کمک کرد تا هم بتواند میزبان بسیاری از برنامه‌های غیر‌متمرکز شود و هم فعالیت این برنامه‌ها بر بستر شبکه کاردانو باعث کندی شبکه و بالا رفتن کارمزد تراکنش‌ها نشود.

به همین دلیل بسیاری از توسعه‌دهندگان ترغیب به نوشتن قراردادهای هوشمند و اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز خود بر بستر کاردانو شدند. فعالیت توسعه‌دهندگان در سال ۲۰۲۲ در شبکه کاردانو رشد قابل توجهی داشت و قراردادهای هوشمندی که بر بستر این شبکه ایجاد شد، نسبت به سال ۲۰۲۱ بیش از ۳۹۴ درصد رشد کرد.

همچنین تا ۱۶ دسامبر ۲۰۲۲ (۲۵ آذر ۱۴۰۱) بیش از ۴۴۴۵ قرارداد هوشمند بر بستر شبکه کاردانو ایجاد شد. رشد قراردادهای هوشمند بر بستر شبکه‌های بلاکچینی نشان‌دهنده تمایل توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان برای استفاده از بستر این شبکه‌ها به منظور توسعه برنامه‌های غیر‌متمرکز است. همچنین افزایش تعداد برنامه‌های غیر‌متمرکز در نهایت منجر به این می‌شود که کاربران بیشتری نیز به استفاده از خدمات یک شبکه بلاک چینی ترغیب شوند.

۳- افزایش حجم معاملات

افزایش تعداد کاربران، تراکنش‌ها و تعداد کیف پول‌های شبکه یکی دیگر از معیار‌هایی است که نشان‌دهنده توسعه یک شبکه است. تراکنش‌ها بر بستر شبکه کاردانو در سال ۲۰۲۲ با بیش از ۱۳۹ درصد افزایش نسبت به سال قبل به حدود ۵۶.۹ میلیون تراکنش رسید.

همچنین تعداد کیف پول‌های ایجاد‌شده در شبکه کاردانو به بیش از ۳.۸ میلیون آدرس رسیده و نسبت به سال ۲۰۲۱ حدودا ۴۷ درصد رشد کرده است. افزایش حجم معاملات شبکه کاردانو پس از انجام هاردفورک واسیل به‌شدت افزایش یافت و دلیل این امر را می‌توان بهبود زمان پردازش تراکنش‌ها و کاهش کارمزد آنها دانست.

بیشتر حجم معاملات کاردانو در پروتکل‌های مختلفی که بر بستر این شبکه ایجاد شده‌اند، در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود با راه‌اندازی استیبل کوین Djed و دارایی‌های مصنوعی (Synthetic Assets) حجم تراکنش‌ها در این شبکه افزایش بیشتری پیدا کند. همچنین شبکه کاردانو در حال کار بر روی پروتکل جدیدی به نام Midnight است که هدف آن محرمانه‌سازی قراردادهای هوشمند است. در ادامه مقاله دو پروژه Djed و Midnight و تاثیر آنها بر گسترش اکوسیستم کاردانو را بررسی می‌کنیم.

بررسی روند توسعه شبکه کاردانو 

شبکه کاردانو از زمان راه‌اندازی تاکنون توانسته است به اهدافی مانند بالا بردن سرعت پردازش تراکنش‌ها، کاهش کارمزدها، افزودن قابلیت تعریف قراردادهای هوشمند و غیر‌متمرکزسازی شبکه، دست پیدا کند. همچنین به گفته تیم توسعه‌دهنده کاردانو این شبکه قصد دارد در سال ۲۰۲۳ به طور کامل غیرمتمرکز شود. همچنین همکاری تیم توسعه‌دهنده کاردانو با شرکت‌های IOHK و EMURGO روند توسعه کاردانو را تسریع کرده و می‌تواند به طور قابل توجهی بر کارایی، عملکرد و ارزش توکن بومی آن تاثیر بگذارند. در ادامه روند توسعه شبکه کاردانو را در زمینه‌های مختلف بررسی می‌کنیم.

بهبود زیرساخت شبکه کاردانو

شبکه Cardano توانست در سال ۲۰۲۲ تغییرات مهمی را در شبکه خود اعمال کند که این امر می‌تواند تاثیر مثبتی بر ارزش رمزارز ADA در آینده داشته باشد. تیم توسعه‌دهنده کاردانو در فوریه ۲۰۲۲ (بهمن ۱۴۰۰) اعلام کرد که اندازه بلاک‌های این شبکه ۸ کیلوبایت افزایش می‌یابد و حجم کل هر بلاک ۸۰ کیلوبایت خواهد بود که پهنای باند بیشتری برای بلاکچین کاردانو به همراه خواهد داشت. چنین تغییراتی بخشی از بهینه‌سازی شبکه کاردانو است که در نهایت افزایش مقیاس‌پذیری و افزایش تقاضا برای استفاده از این شبکه را به همراه خواهد داشت. 

راه‌اندازی برنامه‌های غیر‌متمرکز بر بستر کاردانو

منبع: merehead.com

کاردانو در اوایل سال ۲۰۲۲ صرافی غیرمتمرکز SundaeSwap را راه‌اندازی کرد. بلافاصله پس از راه‌اندازی این صرافی با مشکلات متعددی مانند پردازش طولانی تراکنش‌ها روبرو شد. توسعه‌دهندگان کاردانو اعلام کردند که پردازش سفارش‌ها ممکن است چند روز طول بکشد. پس از رفع مشکلات این صرافی بسیاری از برنامه‌های غیر‌متمرکز بر بستر کاردانو راه‌اندازی شد و اکنون بیش از ۱۵ برنامه غیرمتمرکز بر بستر این شبکه فعالیت می‌کنند و ارزش کل قفل شده (TVL) در دپ‌های شبکه کاردانو بیش از ۶۵ میلیون دلار است.

ارزش کل قفل شده کاردانو
منبع: دیفای لاما

هارد فورک واسیل

هارد فورک واسیل یکی از مهم‌ترین آپدیت‌های شبکه کاردانو است. این هاردفورک قرار بود در ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد ۱۴۰۱) اجرایی شود؛ اما توسعه‌دهندگان کاردانو به دلایل فنی تاریخ اجرای آن را به تعویق انداختند. سرانجام این هاردفورک در سپتامبر ۲۰۲۲ انجام شد و با اجرایی شدن آن هزینه‌های توسعه برنامه‌های غیر‌متمرکز تا حدود ۳۰ درصد کاهش یافت.

پس از این بروزرسانی کاردانو یک بروزرسانی دیگر انجام خواهد داد و وارد مرحله باشو (Basho) خواهد شد. فاز باشو به بهینه‌سازی شبکه، بهبود مقیاس‌پذیری و ایجاد قابلیت همکاری برای پشتیبانی بهتر از برنامه‌های دیفای (Defi) و تسهیل رشد و پذیرش کلی شبکه کاردانو می‌انجامد. آخرین فاز نقشه راه کاردانو ولتر (Voltaire) نام دارد. در این فاز شبکه کاردانو قصد دارد با راه‌اندازی سیستم‌های خزانه‌‌داری و رای‌گیری به یک شبکه کاملا غیر‌متمرکز تبدیل شود. به گفته چارلز هاسکینسون، فاز ولتر تا پایان سال ۲۰۲۳ اجرایی خواهد شد و این فاز پایان نقشه راه اصلی این شبکه خواهد بود.

استیکینگ کاردانو در صرافی کوین بیس

کوین بیس یکی از بزرگ‌ترین و معتبر‌ترین صرافی‌ها ارز دیجیتال واقع در ایالات متحده است. این صرافی در مارچ ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰) امکان استیکینگ کاردانو را از طریق این صرافی راه‌اندازی کرد.. پس از راه‌اندازی این قابلیت در کوین بیس دارندگان رمزارز ADA می‌توانند توکن‌های کاردانو خود را در این صرافی استیک کنند، در تامین امنیت کاردانو مشارکت داشته باشند و پاداش کسب کنند. همچنین صرافی کوین بیس اعلام کرد که ADA در بین ۱۰ رمزارز مهم در بازار کریپتو قرار دارد و کاردانو یک شبکه بلاکچینی کامل است. پس از اعلام این خبر قیمت ADA رشد کرد و به بیش از ۱ دلار رسید.

به روز‌رسانی‌های شبکه کاردانو

هایدار (Hydra) یکی از بخش‌های مهم و برنامه‌های در حال توسعه شبکه کاردانو است. هایدرا در واقع یک راه حل لایه دوم است که با استفاده از آن سرعت تراکنش‌ها در شبکه کاردانو می‌تواند به دو میلیون عدد تراکنش در ثانیه برسد. در حال حاضر توسعه‌دهندگان کاردانو در حال کار بر روی این برنامه هستند.

استیبل کوین DJED

استیبل کوین DJED
منبع: altcoinoracle

در حال حاضر استیبل کوین‌ها یکی از ارکان اصلی در بازار رمزارزها محسوب می‌شوند. استیبل کوین‌های الگوریتمی نوعی از استیبل کوین‌های غیر‌متمرکز هستند که از طریق فرایند ضرب و سوزاندن (Mint And Burn) ایجاد شوند. 

DJED نام استیبل کوین شبکه کاردانو است که در سال ۲۰۲۱ معرفی شد. DJED از نوع استیبل کوین‌های الگوریتمی است و فرایند ضرب و سوزاندن آن از طریق قراردادهای هوشمند انجام می‌شود. قرار بود استیبل کوین Djed در سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی و در پروتکل‌های مختلف کاردانو استفاده شود؛ اما به دلایل فنی راه‌اندازی این استیبل کوین با وقفه روبرو شد و در نهایت طبق اعلام اکانت توییتر DJED، این استیبل کوین در ژانویه ۲۰۲۳ (دی ۱۴۰۱) در مین نت شبکه کاردانو راه‌اندازی می‌شود.

اما اهمیت استیبل کوین DJED برای شبکه کاردانو چیست و چگونه می‌تواند بر قیمت ADA تاثیر بگذارد. استیبل کوین DJED توسط شبکه کوتی (COTI) ایجاد و بر بستر شبکه کاردانو ایجاد شده است. همانطور که گفته شد DJED از نوع استیبل کوین‌های الگوریتمی است و کوین ADA و توکن SHEN پشتوانه این استیبل کوین هستند.

هر توکن DJED معادل یک دلار است و برای ضرب آن باید معادل یک دلار رمزارز ADA به قرارداد هوشمند این استیبل کوین واریز شود. علاوه‌بر این برای ضرب هر واحد DJED باید معادل ۴ تا ۸ برابر ارزش آن، توکن SHEN به عنوان وثیقه گذاشته شود.

به عبارت ساده‌تر برای ضرب یک واحد DJED به ارزش ۱ دلار علاوه بر رمزارز ADA به ارزش یک دلار باید معادل ۴ تا ۸ دلار توکن SHEN نیز به عنوان وثیقه قرار داد. مکانیسم استفاده‌شده در استیبل کوین DJED باعث می‌شود تا در صورتی که قیمت ADA کاهش یافت، ذخیره کافی برای نگه داشتن پگ (Peg) دلاری یا نسبت برابری با دلار برای این استیبل کوین وجود داشته باشد. به عبارت ساده‌تر با ریزش قیمت ADA، استیبل کوین DJED دی پگ نشود تا فاجعه‌ای که برای استیبل کوین UST و شبکه لونا افتاد، تکرار نشود.

همانطور که گفته شد قراردادهای هوشمند مسئول ضرب و سوزاندن توکن‌های DJED هستند و برای ضرب این استیبل کوین باید ارز دیجیتال ADA را به این قراردادهای هوشمند واریز کرد. برای انجام این کار کاربران باید ارز دیجیتال ADA را از بازار خریداری کرده و آنها را در قراردادهای هوشمند قفل کنند. بنابراین با کاربردی شدن استیبل کوین DJED و افزایش تقاضا برای آن، تقاضا برای رمزارز ADA نیز افزایش پیدا می‌کند. استیبل کوین DJED در برنامه‌ها و صرافی‌های غیر‌متمرکز بر بستر کاردانو مورد استفاده خواهند گرفت. به همین دلیل با توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز شبکه کاردانو تقاضا برای DJED افزایش پیدا می‌کند و در نهایت منجر به افزایش قیمت ADA می‌شود.

پروتکل حریم خصوصی Midnight

حفظ حریم خصوصی کاربران در فضای بلاکچین یکی از مهم‌ترین اهداف اولیه این تکنولوژی است. در حال حاضر بسیاری از شبکه‌های حریم خصوصی و پرایوسی کوین‌ها مانند مونرو و زی کش وجود دارند که در آنها فعالیت کاربران را نمی‌توان مشاهده یا پیگیری کرد؛ اما فعالیت کاربران در سایر بلاکچین‌ها مانند کاردانو قابل مشاهده و پیگیری است. از این رو شبکه کاردانو قصد دارد تا با راه‌اندازی پروتکل Midnight، قراردادهای هوشمند خصوصی را معرفی کند. 

در واقع پروتکل Midnight یک زنجیره جانبی در کنار شبکه Cardano است. ایده راه‌اندازی این پروتکل به این شکل است که Midnight از امنیت و غیر‌متمرکز بودن شبکه کاردانو استفاده کرده و چارچوبی برای توسعه‌دهندگان برای ایجاد قراردادهای هوشمند محرمانه فراهم می‌کند.

پیش بینی قیمت کاردانو در سال ۲۰۲۳

سال ۲۰۲۲ سال پر‌نوسانی برای تمام ارزهای دیجیتال از جمله کاردانو (ADA) بود. قیمت ADA در زمان نگارش این مقاله (۲۱ دی) حدود ۷ درصد در یک روز رشد کرده و حجم تراکنش‌های آن در ۲۴ ساعت گذشته به بیش از ۳۵۰ میلیون دلار رسیده است. دلایل رشد حجم معاملات و افزایش قیمت کاردانو را می‌توان به مواردی مانند فعالیت‌های توسعه‌محور آن در سال ۲۰۲۲ و همچنین خرید حجم زیادی کاردانو توسط نهنگ‌ها نسبت داد.

همچنین در همین اوضاع بد بازار ماهانه بیش از ۲۲,۰۰۰ آدرس جدید به تعداد کیف پول‌های کاردانو اضافه شده است و حتی با سقوط FTX، رشد کیف پول‌های کاردانو شتاب گرفته و بیش از ۳۰,۰۰۰ آدرس جدید در یک هفته به تعداد آدرس‌ کیف پول‌های این شبکه اضافه شده است. همچنین تعداد کاربران فعال روزانه Cardano در ماه گذشته ۱۵.۶ درصد افزایش یافته و به بیش از ۷۵,۸۰۰ نفر رسیده است.

تعداد آدرس‌های فعال در شبکه کاردانو
منبع: سنتیمنت

اما با وجود تمام پیشرفت‌های کاردانو قیمت ADA در سال ۲۰۲۲ کاهش قابل توجهی پیدا کرد. قیمت کاردانو از بالاترین سطح خود یعنی ۳.۱۰ دلار در سپتامبر ۲۰۲۱ به کمتر از ۰.۲۵ دلار در دسامبر ۲۰۲۲ رسید. با این وجود همانطور که پیش‌تر بیان شد، پیشرفت‌ اکوسیستم کاردانو می‌تواند در بلند‌مدت تاثیر بسزایی بر قیمت این ارز دیجیتال داشته باشد.

به گزارش سنتیمنت کیف پول‌هایی که موجودی آن‌ها بین ۱۰,۰۰۰ تا ۱,۰۰۰,۰۰۰ کاردانو است، بیش از ۲۳ درصد از آدرس کیف پول‌های این شبکه را تشکیل می‌دهند و همچنین بیش از ۶ میلیارد واحد از این رمزارز در این کیف پول‌ها نگهداری می‌شود. همانطور که در نمودار زیر مشخص است تعداد نهنگ‌های ADA در سال ۲۰۲۲ همواره افزایش یافته است. این مساله نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران بزرگ معتقدند قیمت ADA در بلند‌مدت می‌تواند رشد بسیار خوبی را تجربه کند.

تعداد کیف پول نهنگ‌های کاردانو
منبع: سنتیمنت

طبق نظر‌سنجی موسسه تحقیقاتی Finder حدودا ۲۰ درصد از مشارکت‌کنندگان معتقدند پیشرفت‌های کاردانو در توسعه اکوسیستم این شبکه و تلاش کاردانو برای تمرکززدایی بیشتر شبکه و افزایش توان عملیاتی آن، تاثیر بلندمدت بر قیمت ADA خواهد داشت. همچنین ۱۷ درصد دیگر معتقدند که تاثیرات توسعه اکوسیستم کاردانو به‌زودی باعث افزایش قیمت آن خواهد شد.

پیش بینی قیمت کاردانو
منبع:‌Finder

بسیاری از تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که قیمت کاردانو در ۵ سال آینده رشد خطی خواهد داشت. همچنین ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) بنیان‌گذار اتریوم در تاریخ ۱۴ ژانویه ۲۰۲۲ (۲۲ دی ۱۴۰۰) در توییتر خود از اعضای جامعه اتریوم پرسید که فکر می‌کنید در سال ۲۰۳۵ کدام یک از رمزارزها به غیر از ETH بیش از ۸۰ درصد از تراکنش‌ها را تشکیل می‌دهد. طی این نظر‌سنجی مشخص شد که بیش از ۴۲ درصد از افراد مشارکت‌کننده، معتقدند که کاردانو می‌تواند به عنوان اصلی‌ترین ارز دیجیتال باقی بماند.

نظر جامعه اتریوم درباره کاردانو
منبع: توییتر

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • پیشرفت‌های کاردانو در سال ۲۰۲۲ در چه زمینه‌هایی بوده است؟
  شبکه کاردانو در سال ۲۰۲۲ بر اساس فعالیت‌های توسعه‌محور (Development Activity) توانست رتبه نخست را در بین تمامی شبکه‌ها بدست بیاورد. توسعه کاردانو در زمینه‌هایی مانند توسعه زیرساخت شبکه، فعالیت در گیت هاب، توسعه قراردادهای هوشمند و افزایش حجم معاملات بوده است.
 • قیمت کاردانو در سال ۲۰۲۳ چقدر می‌شود؟
  با توجه به گسترش اکوسیستم کاردانو در زمینه‌های مختلف، فعالیت توسعه‌دهندگان آن و همچنین با توجه به داده‌های درون زنجیره‌ای، قیمت ADA می‌تواند رشد قابل توجهی را تجربه کند؛ البته شرایط کلی بازار و اقتصاد جهانی می‌تواند بر روند قیمت آدا تاثیر‌گذار باشد.

جمع بندی

کاردانو در سال ۲۰۲۲ توانست عنوان اولین پروژه کریپتویی از نظر توسعه اکوسیستم را بدست آورد؛ اما در همین سال قیمت آن نسبت به اوج خود حدودا بیش از ۹۰ درصد کاهش یافت. می‌توان گفت فعالیت تیم توسعه‌دهنده کاردانو برای ارتقای اکوسیستم این شبکه تاثیر کوتاه‌مدت بر قیمت آن نخواهد داشت؛ بلکه توسعه این شبکه در چشم‌اندازی بلند‌مدت می‌تواند تاثیر مستقیم بر قیمت رمزارز ADA داشته باشد. توسعه بلاکچین کاردانو نشان‌دهنده تعهد تیم آن به ایجاد یک دارایی باثبات، بهبود و ارتقا ویژگی‌های آن و پایبندی به نقشه راه بلند‌مدت شبکه کاردانو است. در این مقاله به توسعه شبکه کاردانو در سال ۲۰۲۲ پرداختیم و بررسی کردیم که توسعه‌دهندگان کاردانو در این مدت چه فعالیت‌هایی داشته‌اند، شبکه کاردانو چه پیشرفت‌هایی داشته است و چشم‌انداز قیمتی آن برای سال ۲۰۲۳ چگونه است. نظر شما درباره شبکه کاردانو چیست؟ آیا این شبکه می‌تواند به یکی از اصلی‌ترین شبکه‌های بلاکچینی تبدیل شود؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا