تحلیل فاندامنتال

بررسی عملکرد پولکادات در سال گذشته + چشم‌انداز DOT در سال 2023

آیا کف قیمت DOT در آخرین روزهای سال ۲۰۲۲ ثبت شد یا هنوز باید منتظر ریزش بیشتر قیمت باشیم؟ علی‌رغم یک سال خونین و ریزش شدید قیمت ارزهای دیجیتال، باید بگوییم که پولکادات هنوز زنده است و طبق گزارش وبسایت تحلیلی Santiment، دومین پروژه فعال از نظر فعالیت توسعه‌دهندگان در سال گذشته بوده است. در این مقاله قصد داریم تا مرور مختصری بر عملکرد پولکادات در سال ۲۰۲۲ داشته باشیم. در ادامه نیز به بررسی چشم‌انداز قیمت پولکادات در سال ۲۰۲۳ خواهیم پرداخت. با میهن بلاکچین همراه باشید.

بررسی عملکرد پولکادات در سال ۲۰۲۲

شبکه پولکادات polkadot‌ توکن dot

پولکادات یکی از بلاکچین‌های مبتنی بر گواه اثبات سهام است که به عنوان یکی از رقبای اتریوم قد علم کرده و ادعا دارد که امنیت، غیرمتمرکز بودن، مقیاس‌ پذیری و قابلیت همکاری را تامین می‌کند. پولکادات از نوعی خاص و پیچیده از PoS به نام Nominated Proof of Stake استفاده می‌کند که قبلا در مقاله‌ای به نحوه  عملکرد این مکانیسم و آموزش استیک دات پرداخته‌ایم.

اواخر سال ۲۰۲۱ و تقریبا اوج سیکل صعودی بود که حراج پاراچین‌های پولکادات آغاز شد و سالگرد این اتفاق بزرگ در این شبکه را پشت سر گذاشته‌ایم. در پایان سال ۲۰۲۲ تعداد پاراچین‌هایی که برنده حراج در پولکادات یا کوساما شده‌اند،‌ به عدد ۷۴ رسیده است. کوساما به نوعی یک شبکه تستی برای فعالیت روی پولکادات محسوب می‌شود. تعداد اپلیکیشن‌های اکوسیستم پولکادات که لانچ شده یا در مرحله توسعه هستند نیز از مرز ۵۰۰ برنامه عبور کرده است.

در پولکادات فرایندی به نام وام جمعی (Crowdloan) وجود دارد که پروژه‌ها می‌توانند برای تامین هزینه فعالیت در این شبکه، از کمک افراد جامعه استفاده کنند. طی این فرایند، جامعه Polkadot بیش از ۱۳۰ میلیون دات و ۳۰۰ هزار KSM به پروژه‌‌ها قرض داده‌اند که می‌تواند نشان‌دهنده اعتماد و حمایت از آینده این شبکه باشد. در ادامه قصد داریم با بررسی چندین شاخص، مروری بر عملکرد پولکادات در سال ۲۰۲۲ داشته باشیم.

۱. مین‌نت یا شبکه اصلی

وضعیت مین نت پولکادات در سال ۲۰۲۲
منبع: akt.io

تصویر فوق نشان می‌دهد که مارکت کپ پولکادات در زمستان کریپتو، نزدیک به ۸۰ درصد ریزش داشت. با این وجود تعداد نامینیتورهای شبکه و همچنین تعداد آدرس‌های هولدر DOT در طول سال ۲۰۲۲ افزایش یافت. از این موضوع تا حدودی می‌توان علاقه کاربران به این پروژه را برداشت کرد.

شبکه پولکادات در سال ۲۰۲۲ پانزده آپگرید روی مین‌نت انجام داد که نشان‌دهنده فعال بودن پروژه است. در نظر داشته باشید که اتریوم در این سال ۳ آپگرید و اپل ۱۶ آپدیت نرم‌افزاری برای IOS داشته است. نکته مهم این است که ارتقاهای پولکادات بدون فورک انجام شده است.

Polkadot بهبودهای زیادی در زمینه غیرمتمرکز شدن و امنیت داشته است؛ به عنوان نمونه ضریب ناکاماتو این شبکه در پایان سال به عدد ۷۰ رسید که اختلاف چشم‌گیری با رقبا دارد. همچنین معرفی استخرهای Nomination، حداقل توکن مورد نیاز برای مشارکت در استیکینگ را از ۱۰ به ۱ رساند که منجر به غیرمتمرکزتر شدن شبکه می‌شود. در کل روند تمرکززدایی پولکادات به خوبی پیش رفته است و سال ۲۰۲۲ بعد از سه‌ سال تعامل با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، اعلام شد که ارز دیجیتال DOT، توکن اوراق بهادار یا Security Token نیست و این یک دستاورد بزرگ برای پولکادات است.

دیگر دستاورد مهم شبکه Polkadot در سال ۲۰۲۲، راه‌اندازی تکنولوژی XCM برای جابجایی کراس چین یا میان زنجیره‌ای است. تا پایان سال پاراچین‌های مختلف در مجموع بیش از ۱۰۰ کانال میان زنجیره‌ای XCM ایجاد کردند و بیش از ۱۶۰٬۰۰۰ پیام به کمک آن ارسال شده است.

 ۲. توسعه پاراچین‌ها

وضعیت پاراچین های پولکادات
منبع: akt.io

اگر بخواهیم دقیق‌تر به آمار پاراچین‌های Polkadot تا پایان ۲۰۲۲ نگاه کنیم، در مجموع ۳۵ حراج برگزار و ۳۳ پاراچین لانچ شد. برای این ۳۵ پاراچین حدود ۱۳۳ میلیون DOT قفل شده است که تقریبا ۱۰.۵ درصد از کل عرضه این توکن است. در کوساما هم ۶۳ حراج برگزار و ۴۱ پاراچین لانچ شد. تصویر فوق که نشان‌دهنده تعداد پاراچین‌ها و تعداد توکن‌های قفل‌شده است،‌ نشان می‌دهد هر چه جلوتر آمدیم، آستانه حراج یک پاراچین پایین‌تر آمده است و این موضوع می‌تواند پروژه‌های بیشتری را به اکوسیستم پولکادات جذب کند.

برخی از پاراچین‌های پولکادات همکاری‌ و جذب سرمایه‌های بزرگی در سال گذشته داشتند. به عنوان نمونه شبکه Astar به عنوان یکی از پارچین‌های مشهور، همکاری ۴ میلیارد دلاری با اپراتور تلفن همراه ژاپنی NTT Docomo داشته و پاراچین ان‌اف‌تی Efinity با غول حوزه بازی یعنی Square Enix مشارکت کرده است.

تعداد پاراچین های پولکادات و میزان دات استیک شده
منبع: akt.io

در تصویر فوق میزان ارزش کل قفل‌شده (TVL)، مارکت کپ و پروتکل‌های ایجاد شده روی هر پاراچین قابل مشاهده است.

۳. مشوق‌های پروژه

خزانه پولکادات
منبع: akt.io

درآمدها و موجودی خزانه پولکادات روند صعودی ۲۰۲۱ را با قدرت بیشتری در ۲۰۲۲ ادامه داده است. مبلغ خوبی هم به عنوان پاداش به پیشنهادهای تاییدشده پرداخت شده است. نرخ تورم هر بلاک، کارمزد تراکنش‌ها، اسلشینگ و غیره منابع خزانه پولکادات هستند. سال ۲۰۲۲ از مجموع ۲۰۶ پروپوزال ارائه‌شده،‌ در نهایت ۱۰۷ پیشنهاد تایید و پاداش دریافت کردند. مبلغ پرداختی خزانه به این پروپوزال‌ها ۱٬۷۲۱٬۷۴۴ توکن DOT بوده است. به طور متوسط هر پیشنهاد مبلغی حدود ۷۵٬۰۰۰ دلار دریافت کرده است.

بنیاد Web3 که توسط گوین وود بنیان‌گذار پولکادات تاسیس شده است، در سال ۲۰۲۲ به ۱۴۶ پروژه کمک مالی کرده که تعداد کمک‌‌ها با وجود وضعیت قرمز بازار، نسبت به سال قبلش ۱۷.۷ درصد رشد داشته است. همچنین شرکت Parity در برنامه حمایت از توسعه دهندگان Substrate، تعداد ۳۲ تیم از ۱۲۷ پروژه را تحت حمایت فنی،‌ استراتژیک و اکوسیستم خود قرار داده است. این آمارها نشان می‌دهد که Polkadot به خوبی بستر را برای توسعه در سال ۲۰۲۲ فراهم کرده است.

۴. جذب سرمایه

در سال ۲۰۲۲ در مجموع در کل دنیای ارزهای دیجیتال، ۱۷۶۹ مورد جذب سرمایه انجام شد که مبلغ کل آن حدود ۳۷.۷ میلیارد دلار بود. از این میزان ۱۱۹۷ مورد به ارزش تقریبی ۳۰ میلیارد دلار در نیمه اول سال انجام شد و در نیمه دوم سال شاهد افت محسوسی بودیم.

پروژه‌های اکوسیستم پولکادات در همین سال مبلغی در حدود ۴۰۰ میلیون دلار از شرکت‌های بزرگی مثل کوین‌بیس ونچرز، Polychain، DFG و غیره جذب سرمایه کرده‌اند. نکته قابل توجه این که روند جذب سرمایه توسط این پروژه‌ها ریزش شدیدی مثل اکوسیستم کریپتو در نیمه دوم سال نداشته است. این یعنی دید سرمایه‌گذاران نسبت به پروژه‌های پولکادات همچنان مثبت است.

۵. فعالیت توسعه‌دهندگان

توسعه شبکه کاردانو در سال ۲۰۲۲
منبع: سنتیمنت
نرخ پیشرفت و توسعه در شبکه‌های بلاکچینی

وبسایت تحلیلی سنتیمنت،‌ در گزارشی به بررسی شاخص نرخ فعالیت در زمینه توسعه (Development Activity Rates) پروژه‌های مختلف در سال ۲۰۲۲ پرداخته است. طبق این گزارش و مطابق تصویر فوق،‌ مشاهده می‌کنید که پولکادات چند ماهی در رتبه اول بوده و در پایان پایین‌تر از کاردانو در رتبه دوم قرار گرفته است. بد نیست بدانید که میهن‌بلاکچین در مقاله‌ای به تحلیل وضعیت و چشم‌انداز کاردانو در سال ۲۰۲۳ هم پرداخته است.

پروژه‌هایی که در بازار خرسی بیشتر به توسعه می‌پردازند، طبق تجربه در بولران بعدی می‌توانند عملکرد بهتری داشته باشند. تعداد توسعه‌دهندگان فعال ماهانه پولکادات نزدیک به ۲۵۰۰ هم رسیده است و در تمام سال ۲۰۲۲ بیشترین جامعه دولوپر فعال بعد از اتریوم متعلق به Polkadot بوده است.

چشم‌انداز و پیش بینی قیمت دات در سال ۲۰۲۳

گزارش سنتیمنت از نرخ فعالیت توسعه دهنده ها
منبع: twitter

در ابتدای این قسمت باید بگویم که در گزارش ژانویه ۲۰۲۳ سنتیمنت، پولکادات از نظر شاخص نرخ فعالیت در زمینه توسعه بالاتر از کاردانو و در جایگاه نخست بین تمام پروژه‌های بلاکچینی قرار گرفته است.

اولین و مهمترین برنامه Polkadot برای سال ۲۰۲۳ پیاده‌سازی OpenGov برای تمرکززدایی بیشتر فرآیند حاکمیت است. آپگرید مهم بعدی روی اجماع پاراچین‌ها رخ خواهد داد که به واسطه آن پولکادات می‌تواند بیش از ۱ میلیون تراکنش در ثانیه را پردازش کند که شگفت‌انگیز است. ورژن سوم XCM هم برای سال ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی شده است که به کمک آن پولکادات می‌تواند به اکوسیستم‌های دیگر بریج بزند و کوساما و اتریوم در صدر آن‌ها هستند.

دات بعد از دو ماه ریزش از ATH خودش (۵۵ دلار)، سال ۲۰۲۲ را با قیمت حدود ۲۸ دلار شروع کرد و روند نزولی تا پایان سال ادامه داشت. کف قیمت ۲۰۲۲ دات دقیقا در آخرین روز این سال و قیمت ۴.۲۹ دلار ثبت شد، اما ۲۰۲۳ برای پولکادات خوش یمن بود و به نوعی می‌توان گفت این روند نزولی طولانی مدت شکسته شد.

ژانویه ۲۰۲۳ به طور کلی برای بازار ارزهای دیجیتال خوب بود. بعد از ماجراهای صرافی FTX و سقوط قیمت بیت کوین به زیر ۲۰ هزار دلار، این رمزارز توانست خود را بازیابی کند و تا سطح ۲۳ هزار دلار بالا بیاید. پولکادات هم در این ماه از کف ثبت‌شده در سال قبل، تا قیمت ۶.۸ دلار بالا آمد. به نظر می‌رسد محدوده حدودا ۷ دلار یک مقاومت بزرگ سر راه دات باشد و از آن سمت حدودا ۵ دلار نیز یک سطح حمایتی محکم است. البته برخی از تحلیل‌گران رشد اخیر را یک تله گاوی می‌دانند.

ادامه راه پولکادات و سایر رمزارزها در سال ۲۰۲۳ به عوامل زیادی بستگی دارد و بی‌راه نیست اگر مهمترین آ‌ن‌ها را، شرایط اقتصادی و سیاسی جهان بدانیم. تورم همچنان بالا است و نرخ بهره بالا فعلا نفس بازارهای مالی را گرفته است،‌ البته به نظر می‌رسد شیب افزایش آن رو به کاهش است. تنش‌های سیاسی هم فعلا بالاست و باید ببینیم چه سرانجامی خواهد داشت.

بیشتر تحلیل‌ها در مورد دات حکایت از افزایش قیمت نسبی در سال ۲۰۲۳ دارد. اکثرا بالاترین قیمت DOT در این سال را در محدوده ۱۰ تا ۱۵ دلار می‌دانند و سه ماه قبل از هاوینگ بعدی (پاییز ۱۴۰۲)، احتمالا بولران شروع شود. پیشنهاد می‌کنم تحلیل ساناز وفی از بازار رمزارزها در سال ۲۰۲۳ را مطالعه کنید؛ این مطلب می‌تواند به درک کلی شما از روند بازار کمک زیادی کند.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • عملکرد پولکادات در سال ۲۰۲۲ چگونه بوده است؟
    قیمت DOT در بازار خونین ۲۰۲۲ حدود ۹۰ درصد کاهش پیدا کرد که تامل برانگیز است. علی رغم این ریزش روند توسعه در پولکادات بسیار خوب پیشرفته است و در شاخص Development Activity Rates بعد از کاردانو در جایگاه دوم قرار گرفت. این پروژه ۱۵ آپگرید بدون فورک انجام داد،‌ استقبال سرمایه‌گذاران از آن چندان کم نشد، مشارکت در استیکینگ دات افزایش پیدا کرد و حمایت‌های خوبی از توسعه‌دهندگان اکوسیستم انجام شد.
  • قیمت DOT در سال ۲۰۲۳ چقدر می‌شود؟
    در بازارهای خرسی گذشته پروژه‌های فعالی که عملکرد خوبی در زمینه توسعه و پیشرفت داشتند،‌ در بازار گاوی رشد خوبی کردند. بنابراین باید منتظر ماند و وضعیت بازار ارزهای دیجیتال و اقتصاد جهانی را رصد کرد. با شکل گرفتن سیکل صعودی بعدی، احتمالا قیمت دات رشد خوبی را تجربه خواهد کرد.

جمع‌بندی

هر چقدر روند قیمت پولکادات در سال ۲۰۲۲ مایوس‌کننده بود، اما روند توسعه و پیشرفت پروژه امیدوارکننده بوده است. سال گذشته میلادی دات از بالاترین قیمت تاریخش حدود ۹۰ درصد ریخت، اما ۱۵ آپگرید انجام داد،‌ فناوری میان زنجیره‌ای خودش را راه‌اندازی کرد، پاراچین‌ها شروع به فعالیت کردند،‌ همکاری و سرمایه‌گذاری‌های زیادی روی پروژ‌های مختلف اکوسیستم پولکادات انجام شد و میزان امنیت و غیرمتمرکز بودن شبکه بهبود پیدا کرد. می‌توان گفت این شبکه به خوبی توجه کاربران (افزایش مشارکت در Staking) و توسعه‌دهندگان را به خود جلب کرد. با شروع سال ۲۰۲۳ Polkadot رتبه اول در شاخص نرخ فعالیت در زمینه توسعه را از کاردانو پس گرفت. نظر شما در رابطه با پولکادات چیست؟ چقدر به آینده آن امید دارید؟

منبع
میهن بلاکچین

آرش زارع زاده

عمران خوندم، ارشد گرفتم و مشغول به کار شدم؛ اما وقتی فهمیدم بیت کوین چیه، اهداف و زیرساختش برام خیلی جذاب شد. در نتیجه مسیرو عوض کردم. برام جالبه اونایی که عمران میخونن، معمولا علاقه و گرایش خاصی به سرمایه‌گذاری پیدا میکنن. منم سرمایه‌گذاری تو کریپتو رو یه فرصت ایده‌آل دیدم؛ پس اطلاعاتم رو بالا بردم و در کنار سرمایه‌گذاری، شروع کردم به تولید محتوای آموزشی. کلا همیشه دنبال این هستم که چطور میشه بهتر سرمایه‌گذای کرد. بعد از دو سال برگزاری دوره‌های مختلف، همکاری من به عنوان کارشناس بخش محتوای آموزشی با میهن بلاکچین شروع شد. در آخر بگم که BNB برام سودآورترین رمزارز بوده و به محتوای تصویری بیشتر از متنی علاقه دارم.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا