مقالات

اجتناب ICOها از تبدیل شدن به اوراق بهادار؛ با آزمایش هاوی (Howey) آشنا شوید!

از زمانی که کمیسیون SEC، توکن DAO  را برای مقاصد سرمایه گذاری یک اوراق بهادار در نظر گرفت، دنیای ارز دیجیتال دچار التهاب شده است. این توکن نتوانست آزمایش هاوی را بگذراند. ما تغییرات قانونگذاری را دنبال می‌کنیم زیرا این تغییرات اثرات چشمگیری بر کوین ها دارد. کاربران ویژه دنیای کریپتو به دنبال توکن هایی هستند که در مراحل اولیه قرار دارند تا قبل از آنکه تبلیغات زیادی پیرامون آنها شکل بگیرد بتوانند با انجام معاملات آن به سود برسند. هنگامی که صحبت از انتخاب توکن های مناسب با سودآوری زیاد می‌شود، شرکت های بسیاری در خصوص جمع آوری و دسته بندی اطلاعات فعالیت می‌کنند که این امر به آنها برتری رقابتی چشمگیری می‌دهد. بدین ترتیب اگر توکنی که توسط این شرکت ها رصد می‌شود، ممنوع یا تعطیل شوند تمام تحقیقات و الگوریتم های آنها بی معنی خواهد شد. حال این موضوع را در رابطه با ICO ها بیشتر بررسی کنیم.

در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که آزمایش هاوی چیست، چه اهمیتی دارد و چگونه می‌توان آن را گذراند.

در ابتدا این نکته را بدانید که اگر تمام شرایط زیر فراهم شود، تراکنش به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته می‌شود.

۱- سرمایه گذاری پول وجود داشته باشد.

۲- انتظار کسب سود وجود داشته باشد.

۳- سرمایه گذاری در شرکت عمومی انجام شده باشد.

۴- کسب سود از طریق تلاش تبلیغ کننده یا شخص ثالث انجام شده باشد.

ارتباط بین مزرعه مرکبات و ICO ها

سال ۱۹۴۶ در جنوب فلوریدا، شرکت هاوی بخشی از مزرعه های مرکبات خود را وثیقه گذاشت تا بر روی امور مالی دیگر سرمایه گذاری کند. خریداران زمین انتظار داشتند تا از طریق اقدامات شرکت هاوی و به ویژه با استفاده از قراردادهای سرمایه گذاری در زمین، سود کسب کنند. کمیسیون SEC وارد این فروش شد. بحث در خصوص این پرونده شدت گرفت و به تقاضای کمیسیون SEC به دادگاه عالی ایالات متحده کشیده شد. این پرونده باعث تغییر در تعریف اوراق بهادار برای همیشه شد.

قاضی مورفی در دادگاه اصلی بیان کرد: فارغ از آنکه اقدامات شرکت احتکارانه یا غیراحتکارانه باشد یا فروش دارایی دارای ارزش ذاتی یا فاقد ارزش ذاتی باشد، دارایی که مطابق با این آزمایش باشد یک اوراق بهادار خواهد بود.

اوراق بهادار را به صورت خلاصه می‌توان اینگونه تعریف کرد که اگر با هدف کسب سود از تلاش های فرد دیگری اقدام به سرمایه گذاری می‌کنید، در حال خرید اوراق بهادار می‌باشید. این موضوع همانند خرید توکن و امیدوار بودن به موفقیت آن است.

آیا هنگامی که توکنی را به امید موفقیت آن می‌خرید در واقع در حال خرید اوراق بهادار هستید؟

به سال ۲۰۱۶ می‌رسیم. اتریوم با سرعت چشمگیری در حال رشد و توکن DAO یکی از جذاب ترین پروژه های جدید در این پلتفرم بود. در آن زمان، توکن DAO بزرگترین جذب سرمایه را در تاریخ ارز دیجیتال داشت. حتی در سال ۲۰۱۷ که سال انفجار ICO ها بود، توکن DAO توانست بیش از ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند. بعضی از سرمایه گذاران نگرانی خود را در خصوص قابل هک بودن کد آن ابراز کردند. استفان توال یکی از موسسان DAO به صراحت اعلام کرد سرمایه DAO تحت هیچ خطری نمی‌باشد. البته همانطور که می‌دانید هکرها توانستند ۵۰ میلیون دلار سرقت کنند و قیمت اتریوم تقریبا ۵۰ درصد سقوط کرد. این موضوع باعث شد که بسیاری از سرمایه گذاران به اقدامات SEC چشم بدوزند.

کمیسیون SEC به دنیای ICO شوک وارد کرد!

ICO

گزارش SEC پس از این اتفاق باعث شد به جامعه کریپتو شوک وارد شود. SEC گزارش خود را اینگونه بیان کرد: این گزارش بر اصول بنیادین قوانین اوراق بهادار فدرال تاکید دارد و کاربرد آنها را در الگو و پارادایم جدید توضیح می‌دهد. الگوی جدید شامل سازمان های مجازی یا نهادهای جذب سرمایه می‌باشند که در دفترکل توزیع شده یا فناوری بلاک چین برای تسهیل جذب سرمایه و یا سرمایه گذاری و عرضه های مرتبط و فروش اوراق بهادار استفاده می‌کنند. اتوماسیون شدن کاربردهای خاص از طریق این فناوری که قراردادهای هوشمند خوانده می‌شود صلاحیت قانونی را از قوانین اوراق بهادار فدرال برنمی‌دارد.

ارزهای دیجیتال دیگر در آرمان شهر بدون قانونگذاری دولتی حضور ندارند. کریستوفر ینتش یکی دیگر از موسسان DAO صراحتا کسب جایزه توسط دارندگان DAO را با سایر ارزهای دیجیتال مقایسه کرد. سپس کمیسیون SEC، توکن DAO را یک اوراق بهادار اعلام کرد. توکن DAO برجسته ترین توکنی است که نشان اوراق بهادار را دریافت کرد.

پروژه NEO یکی از بزرگترین برنده های سال ۲۰۱۷ است. در این سال، قیمت NEO که به آن اتریوم چینی نیز می‌گویند از ۵۰ سنت به ۵۰ دلار رسید. NEO رشد ۱۰,۰۰۰ درصدی خود را با کمپین تبلیغاتی بسیار خوبی همراه کرد و هدف آن نیز ایجاد ارز دیجیتالی بود که بتواند ذخیره ارزش با ثباتی باشد. در این فرآیند، NEO به هر دارنده خود بخشی از سهام شرکت را اهدا کرد.

وایت پیپر NEO صراحتا از اصطلاح سهام استفاده کرد. دارندگان NEO هم چنین مانند سهامداران شرکت، حق رای خواهند داشت. این موضوع به خاطر ما می‌آورد که NEO یک شرکت چینی است و در معرض قوانین SEC نمی‌باشد، اما این نکته می‌تواند برای دارندگان آمریکایی NEO مشکل آفرین باشد.

یکی دیگر از کوین ها، TenX بود که پتانسیل زیادی در خصوص تبدیل شدن به اوراق بهادار داشت. با استفاده هرچه بیشتر مردم از TenX، دارندگان این کوین بیشتر جایزه دریافت می‌کردند. این موضوع مشابه با مشتقات دیجیتال است. TenX در سنگاپور واقع است بنابراین به نظر می‌رسد که SEC نگرانی بزرگی برای این تیم نباشد اما هم چنان نکته ای است که برای آینده باید در ذهن خود نگه داشته باشند. هرچند شرکت هایی که از توکن های درون برنامه ای استفاده می‌کنند اذعان می‌کنند که این ویژگی جایزه محور همان چیزی است که باعث نوآورانه بودن توکن ها می‌شود. برای اولین بار کاربران از ارزشی که ایجاد کرده‌اند کنار گذاشته نشدند. برای اولین بار کاربران می‌توانند خود را با موفقیت پروژه همراه کنند. تصور کنید فیسبوک چنین رویکردی اتخاذ کند. به جای قراردادهای تبلیغاتی که بین فیسبوک و تبلیغات کننده ایجاد می‌شود، کاربران می‌توانند به ازای ارزشی که به پلتفرم مورد نظر می‌افزایند سود کسب کنند.

کوین بعدی که در این مسیر با مشکل مواجه شد آراگون (Aragon) بود. دارندگان کوین آراگون یا همان کوین ANT حق رای دارند که مرتبط با توزیع سود و دارایی ها است. مجددا در این مورد نیز شاهد شباهت زیاد با سهام هستیم. آراگون شباهت بسیار زیادی با DAO دارد. همانند سایر کوین هایی که در این مقاله به آنها پرداختیم، آراگون در خارج از آمریکا واقع شده است.

با این حال ذکر این نکته لازم است که فقط به دلیل آنکه توکنی دارای ویژگی اشتراکی می‌باشد، اغلب دارای چندین ویژگی یا کاربرد دیگر است که از دیدگاه قانونی آن را پیچیده تر می‌کند. در واقع این حوزه ای جدید حتی برای SEC می‌باشد.

نحوه گذراندن آزمایش هاوی

اکنون که به این موضوع پرداختیم که یک کوین چگونه تبدیل به اوراق بهادار می‌شود، این موضوع را بررسی می‌کنیم که چند ارز دیگر آزمایش هاوی را گذرانده اند. اولین و ساده ترین روش، ایجاد ارز دیجیتال غیرمتمرکزی است که معادل با پول نقد و بدون مالک اصلی می‌باشد. دارندگان بیت کوین از آن به عنوان ارز رایج استفاده می‌کنند. هیچ شرکتی وجود ندارد که تیم توسعه یا انتظاری برای سودآوری داشته باشد. بنابراین نگرانی خاصی در خصوص آزمایش هاوی ندارند. لایت کوین، بیت کوین کش و دش نیز ارزهای دیجیتال مشابهی هستند که ایمن می‌باشند.

اتریوم که بزرگترین برنده سال ۲۰۱۷ بود برای قراردادهای هوشمندش شناخته می‌شود. این مقاله کاملا درباره نحوه پیاده سازی کاربردهای مختلف توسط کوین ها به منظور اجتناب از تبدیل شدن به اوراق بهادار می‌باشد. اتریوم نیز کاربردهای خود را دارد و دارندگان آن از ویتالیک بوترین و شرکت اتریوم انتظار ندارند که برای آنها سودآوری کند. از این نظر اتریوم شرایط بسیار خوبی دارد.

کاربرد درون برنامه ای همان چیزی است که بسیاری از تیم ها ایجاد کرده اند تا از تبدیل شدن به اوراق بهادار اجتناب کنند. کاربردهای موجود در توکن و استفاده های آن در پلتفرم مورد نظر، چند روشی است که تیم های توسعه ایجاد می‌کنند تا توکن ها تبدیل به دارایی بیشتری از اوراق بهادار تبدیل شوند. برای مثال توکن بت (BAT) به عنوان ذخیره ارزش در مرورگر بریو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نتیجه گیری: سهام رمزنگاری شده ایجاد نکنید

مورد هاوی آینده ارز دیجیتال را برای همیشه تغییر داده است. برای اجتناب از قوانین سختگیرانه SEC، تیم های توسعه به ایجاد توکن های دارای کاربرد ادامه خواهند داد که صرفا سهام رمزنگاری شده نمی‌باشند. قانونگذاری ارز دیجیتال هم چنان نامشخص است اما در حال حاضر، مسیر اجتناب از تبدیل شدن به اوراق بهادار تقریبا مشخص است.

منبع
coinist

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا