متوسط ایردراپ

معرفی ایردراپ های هفته؛ ایردراپ Manta Network را چگونه دریافت کنیم؟

اصطلاح Airdrop از چند سال قبل در حوزه رمزارزها وجود داشته و به افرادی که کار مشخصی در یک پلتفرم انجام می‌دادند، توکن رایگان تعلق می‌گرفته است. اکنون نیز این سیستم همان‌گونه کار می‌کند، اما کارهایی که کاربران باید انجام دهند تا واجد شرایط دریافت توکن باشند، پیچیده‌تر شده است؛ زیرا اکنون کاربران بسیاری با بلاکچین‌ها، ارزهای دیجیتال و در کل این فضای غیرمتمرکز آشنا شده‌اند و اگر توکن‌ها بین همه آنها توزیع شود، یا تعداد کمتری به هر کسی می‌رسد یا ارزش توکن‌ها افت خواهد کرد. امروزه ایردراپ‌ها انواع گوناگونی دارند و یکی از بهترین انواع آنها، تست نت‌ها هستند، که ما نیز هر سه‌شنبه به معرفی این نوع ایردراپ‌ها می‌پردازیم. در این مقاله، به معرفی ایردراپ Manta Network می‌پردازیم و به‌صورت گام به گام نحوه دریافت آن را آموزش می‌دهیم. با میهن بلاکچین همراه باشید. 

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

معرفی ایردراپ Manta Network

معرفی ایردراپ Manta Network
منبع: manta.network

مانتا نتورک یک شبکه خصوصی و امنیتی روی بلاکچین پولکادات است که قصد دارد با حفاظت از حریم خصوصی، دنیای وب ۳ بهتری بسازد. این پلتفرم از طریق ساختارهای رمزنگاری پیشرفته‌ای مانند zkSNARK، سیستم امنیتی End-to-End را فراهم می‌کند. Manta در حال ساخت یک شبکه حریم خصوصی مقیاس‌پذیر، قابل ترکیب و امن است. رمزنگاری اثبات با دانش صفر (Zero-Knowledge) مانتا به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp) خود را بسازند، که استفاده از آنها برای کاربر راحت، قابل آدیت کردن و موثر است. این پلتفرم اجازه ساخت Dappهای دیفای، NFTها، بازی‌ها، سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز و غیره را می‌دهد. 

از آنجایی که مانتا از فریم‌ورک سابستریت (Substrate) استفاده می‌کند، به‌عنوان یک پروتکل لایه ۱ کار می‌کند، در حالی که تمام امکانات موجود برای پاراچین‌های پولکادات از جمله XCM (پیام‌رسانی بین زنجیره‌ای) و امنیت را داراست. 

مانتا دارای دو شبکه است: 

 • کالاماری (Calamari): شبکه قناری مانتا است. کالاماری روی پاراچین کوساما راه‌اندازی شده است. شبکه قناری به معنی شبکه آزمایشی است و کوساما نیز شبکه آزمایشی بلاکچین پولکادات است. 
 • مانتا (Manta): یکی از پاراچین‌های پولکادات است و قصد دارد به اکوسیستم Polkadot بپیوندد. همانطور که می‌دانید، هر پروژه‌ای که می‌خواهد پاراچین‌ها را اجاره کند، در مزایده‌ای شرکت داده می‌شود و در صورتی که برنده مزایده شود، یکی از پاراچین‌ها به آن تعلق می‌گیرد. 

اثبات‌های دانش صفر یا Zero Knowledge Proofs

اثبات‌های دانش صفر یا Zero Knowledge Proofs
منبع: exbase.io

مفهوم ZKP اولین بار توسط شافی گلدوسر (Shafi Goldwasser)، سیلویو میکالی (Silvio Micali) و چارلز رکاف (Charles Rackoff) در دهه ۱۹۸۰ معرفی شد. ایده این بود که یک نفر (اثبات‌کننده) می‌تواند صحت موضوعی که توسط یک نفر دیگر (تاییدکننده) منتشر شده را، بدون داشتن هیچ‌گونه اطلاعاتی درباره آن موضوع، اثبات کند. 

علیرغم این که Zero Knowledge به عنوان یک پیشرفت تئوری در نظر گرفته شد، اما حتی کامیونیتی رمزنگاران نیز در دهه ۸۰، این طرح را در عمل غیرممکن می‌دانستند. به لطف پیشرفت‌های زیادی که در طی سال‌های اخیر رخ داده است (مخصوصا در پروژه‌های وب ۳ مانند ZCash و Aztec) ما شاهد عملی شدن اثبات با دانش صفر بوده‌ایم. 

ZKPها ۴ ویژگی اصلی دارند:

 • کامل بودن (Completeness): یک اثبات‌کننده صادق می‌تواند صحت هر موضوعی که می‌داند را به تاییدکننده اثبات کند و او را متقاعد کند.
 •  سالم و قانونی بودن (Soundness): یک اثبات‌کننده محاسباتی محدود، نمی‌تواند مدرکی را که بتواند یک تاییدکننده صادق را با آن متقاعد کند، از دست بدهد. بدین ترتیب جلوی حملاتی مانند سانسور گرفته می‌شود. 
 • دانش صفر (Zero Knowledge): این اثبات، هیچ اطلاعات دیگری به جز خود اثبات را فاش نمی‌کند.
 • مختصر بودن (Succinctness): اندازه و سایز اثبات، در مقایسه با اندازه مدار (یعنی مقدار محاسبه) عبارتی ثابت یا لگاریتمی است.

پرداخت خصوصی

هدف مانتا تامین امنیت و حفظ حریم خصوصی وب ۳ است؛ در همین راستا، اولین محصول این پلتفرم MantaPay است، که کاربران در آن می‌توانند توکن‌های خود را به‌صورت خصوصی ارسال کنند. این تراکنش‌ها در مانتا توسط اثبات‌های دانش صفر شیلد (Shield) می‌شوند و به‌صورت خصوصی در می‌آیند. در تصویر زیر می‌توانید تفاوت این تراکنش‌ها با تراکنش‌های بلاکچین‌های عمومی را مشاهده کنید.

پرداخت خصوصی در مانتا نتورک
منبع: manta.network

یکی از تفاوت‌های Manta با ZCash این است که مانتا از سیستم امنیتی BYOT (مخفف Bring Your Own Token به معنی توکن خود را بیاورید) استفاده می‌کند. BYOT نسخه کریپتویی اصطلاح BYOD به معنی “دستگاه یا دیوایس خود را بیاورید”‌ در دنیای سنتی است؛ این اصطلاح اکثرا در اداره‌جات و مدارس آمریکایی استفاده می‌شود و به این دلیل اهمیت دارد، که اگر هر کسی دستگاه خود (کامپیوتر، موبایل، لپ تاپ و غیره) را به مدرسه یا محل کار بیاورد، احتمال هک شدن همزمان آنها کاهش می‌یابد؛ زیرا اگر اداره یا مدرسه این امکانات را فراهم کند، همه آنها را به یکدیگر متصل می‌کند و بنابراین، ممکن است با خطرات زیادی روبرو شوند. اصطلاح BYOT یا “توکن خود را بیاورید” در مانتا، بدین معنی است که این پروژه احتمالا از استخرهای نقدینگی برای تبدیل توکن‌ها استفاده نمی‌کند و به‌صورت خودراه‌انداز (Bootstrap) از اکوسیستم پولکادات/کوساما و از طریق تکنولوژی XCM (مخفف Cross Chain Messaging به معنی پیام‌رسانی بین زنجیره‌ای)، توکن‌های کاربران را تحویل می‌گیرد و نسخه خصوصی شده آن را تحویل می‌دهد. مانتا در آینده می‌تواند از طریق بریج‌ها، توکن‌های بیشتری را شیلد کند.

آدرس‌های شیلد شده

یکی از مفاهیم اصلی در Mantapay، آدرس‌های شیلد شده هستند. آدرس محافظت شده، یک آدرس قابل استفاده مجدد برای دارایی‌های خصوصی شما در Manta است. این نوع آدرس‌ها دارای ویژگی‌های زیر هستند: 

 • قابل استفاده مجدد: آدرس‌های شیلد شده می‌توانند چندین بار استفاده شوند.
 • عمومی و امن: این آدرس‌ها را می‌توان بدون نگرانی از بابت به خطر افتادن حریم خصوصی، به‌اشتراک گذاشت. این آدرس‌ها به‌صورت آن‌چین افشا نمی‌شوند. 
 • مستقل: این آدرس‌ها با هیچ آدرس عمومی‌ای مرتبط نیستند. برای مثال، شما می‌توانید هر دارایی عمومی را از آدرس عمومی A به آدرس شیلد شده S تبدیل کنید و سپس آن را دوباره به یک دارایی عمومی در آدرس عمومی B تبدیل کنید. 
 • قابل حسابرسی یا Audit: تمام تراکنش‌ها در آدرس‌های شیلد شده، قابل بازبینی شدن با استفاده از کلیدهای Viewing هستند. 

کلیدهای Viewing

هر آدرس شیلد شده، با یک کلید Viewing مطابقت دارد. این کلید به شما امکان می‌دهد که تاریخچه کامل خرج و مخارج یک آدرس محافظت شده را بدون افشای آن فاش کنید.

مانتا ساینر (Manta Signer)

ساینر،‌ یک تولیدکننده اثبات دانش صفر و ابزار مدیریت کلیدهای خصوصی شماست. مانتاساینر در شبکه‌های مانتا، کالاماری و تست نت دلفین کاربرد دارد؛ در واقع می‌توان گفت که کیف پول این شبکه است. از آنجایی که پروتکل‌های مانتا متمرکز بر حریم خصوصی هستند، ZKPها تنها داخل همین پروتکل‌ها به‌کار می‌روند. اطلاعاتی که تنها شما از آنها خبر دارید، نماینده هویت شما در بلاکچین است. امضاکننده تراکنش‌ها، این اطلاعات را در شبکه منتشر می‌کند و قادر به ایجاد اثبات بر اساس آنها خواهد بود. سپس می‌تواند این اثبات‌ها را به بلاکچین ارسال کند و دفتر کل را با اطلاعاتی که تنها خودش می‌تواند آنها را ایجاد کند، آپدیت کند. 

تفاوت کیف پول Manta Signer با ولت‌های Polkadot.js و Talisman، این است که این دو کیف پول اطلاعات آدرس‌های عمومی را مدیریت می‌کنند؛ اما مانتا ساینر دیتاهای آدرس‌های شیلد شده را کنترل می‌کند. 

شبکه کالاماری چیست؟ 

شبکه کالاماری چیست؟ 
منبع: dotmarketcap.com

همانطور که اشاره کردیم، کالاماری شبکه آزمایشی مانتا و پلتفرم آنچین حریم خصوصی برای اکوسیستم کوساما است. این شبکه از zkSNARK و دیگر تکنیک‌های رمزنگاری پیشرفته استفاده می‌کند. بنابراین یک پلتفرم با قابلیت همکاری، کاربری ساده و قابل حسابرسی است.

این شبکه از آنجایی که آزمایشی است، تمام پروژه‌ها ابتدا روی این شبکه تست می‌شوند و سپس روی مانتا که شبکه اصلی است، راه‌اندازی می‌شوند. کالاماری کوساما و zkSNARK را با یکدیگر ترکیب می‌کند، تا حریم خصوصی آنچین را به تراکنش‌ها و مبادلات وارد کند. 

در این دوره ابتدایی، پاراچین Calamari دو محصول را ارائه می‌دهد: 

 • MariPay: یک سرویس پرداخت حریم خصوصی بدون نیاز به توکن است. ماری‌پی از انتقالات خصوصی کوساما و دارایی‌های پاراچین‌های آن پشتیبانی می‌کند. کاربران می‌توانند دارایی‌های محبوبی مانند استیبل کوین‌ها و بیت کوین رپ شده (WBTC) را به‌صورت خصوصی ارسال کنند. 
 • MariSwap: یک دکس مبتنی بر بازارساز خودکار (AMM) است. ماری‌سواپ به کاربران اجازه سواپ دارایی‌های پاراچین‌ها را با حفظ حریم خصوصی آنها می‌دهد. همچنین امکانات جدیدی از جمله استخرهای نقدینگی خصوصی (Private Liquidity Pool) نیز در این محصول ارائه می‌شوند. 

اطلاعات مربوط به ایردراپ Manta Network

ایردراپ مانتا نتورک در تاریخ ۸ جولای (۱۷ تیر) معرفی شد و تاریخ توزیع آن فعلا مشخص نیست. 

این پروژه سرمایه‌گذاران بزرگی از جمله Polichain Capital, Multicoin Capital, Binance Labs, Alameda Research, Parafi Capital, CoinFund, DeFiance Capital, HyperSphere, Spartan, Long Hash, CMS دارد و توانسته تا امروز ۶.۶ میلیون دلار جذب سرمایه کند.

سرمایه گذاران manta network
منبع: manta.network

نحوه شرکت در ایردراپ مانتا نتورک

گام اول: نصب Manta Signer و تولید آدرس شیلد شده

ابتدا کیف پول Polkadot.js را از این لینک دانلود کنید و یک آدرس جدید در آن بسازید.

به سایت تست‌نت دلفین وارد شوید و سپس مانتاساینر را دانلود کنید. 

نصب Manta Signer
منبع: app.dolphin.manta.network

پس از آن که این کیف پول را دانلود و نصب کردید، باید در آن یک اکانت بسازید. یک پسورد انتخاب کنید و روی Create Account کلیک کنید.

ساخت اکانت در manta signer
منبع: mantasigner

در صورتی که به درستی اکانت خود را ایجاد کردید، این کیف پول به اپ دلفین کانکت می‌شود و نسخه ۰.۶.۰ در بالا سمت راست صفحه نمایش داده می‌شود. 

نمایش مانتا ساینر در اپ دلفین
منبع: app.dolphin.manta.network

گام دوم: دریافت توکن‌های تستی

آدرس ولت خود را کپی کنید و سپس وارد سرور دیسکورد Manta & Calamari شوید.

کپی کردن آدرس مانتا
منبع: app.dolphin.manta.network

وارد قسمت dolphin-faucet شوید و در قسمت دستورات gimme-dol/ را تایپ کنید. شما به توکن DOL برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها نیاز دارید. سپس همین دستور را برای توکن‌های KSM، ROC و kBTC و در کل هر توکنی که در پلتفرم دلفین پشتیبانی می‌شود، تکرار کنید. برای یافتن این توکن‌ها به صفحه اصلی دلفین بروید و لیست توکن‌ها را نگاه کنید. نام توکن را که وارد کردید، آدرس ولت خود را در ادامه آن پیست کنید تا این توکن‌های تستی به آدرس شما منتقل شوند. 

درخواست توکن تستی در دیسکورد manta & calamari
منبع: discord.com

زمانی که توکن‌ها به آدرس شما منتقل شدند، در دیسکورد پیغام Transfer Complete را دریافت خواهید کرد. زمانی که همه توکن‌ها را به همین صورت دریافت کردید، به مرحله بعد بروید. 

دریافت توکن تستی از دیسکورد manta & calamari
منبع: discord.com

گام سوم: تبدیل دارایی عمومی به خصوصی 

در کادر بالا Public و در کادر پایین Private را انتخاب کنید. سپس توکن خود (فرقی ندارد کدام توکن را انتخاب می‌کنید) و مقدار توکن را انتخاب کنید. در نهایت روی دکمه To Private کلیک کنید. 

نکته: ممکن است این تبدیل تا ۲۰ دقیقه نیز به طول بیانجامد. 

تبدیل دارایی عمومی به خصوصی
منبع: app.dolphin.manta.network

گام چهارم: تبدیل دارایی خصوصی به خصوصی

هر دو کادر بالا و پایین را روی Private قرار دهید. توکن خود را به همراه مقدار آن انتخاب کنید و سپس آدرس مقصد را وارد کنید. این آدرس را وارد کنید. 

2LTk1QjGptbMdHUVKYD6RzRuWv5hefTd1SrcZsS9o1ZEmvvppZmMfE36ChcEve7azJHXvrx5qptmBzDykaenTmTG

در نهایت روی Private Transfer کلیک کنید. 

تبدیل دارایی خصوصی به خصوصی
منبع: app.dolphin.manta.network

در این صفحه پاپ‌آپ باز شده، از شما خواسته می‌شود که پسورد مانتا ساینر خود را وارد کنید و تراکنش را تایید کنید.

وارد کردن پسورد مانتا ساینر برای تایید تراکنش
منبع: mantasigner

نکته بسیار مهم: در فرم Gleam که باید پر کنید (در ادامه به این مرحله می‌رسیم)، شما باید آدرس TXID این تراکنش (Private to Private) را وارد کنید. می‌توانید آن را از این لینک پیدا کنید. تنها کافی است آدرس عمومی ولت خود را در این اسکنر وارد کنید و روی Search کلیک کنید. 

جستجوی آدرس TXID تراکنش خصوصی به خصوصی
منبع: dolphin.subscan.io

لیستی از تراکنش‌هایی که از ولت شما انجام شده را خواهید دید. تراکنش خصوصی به خصوصی خود را پیدا کنید و آدرس Extrinsic Hash را کپی و در جایی مثل ورد یا NotePad ذخیره کنید.

نکته: اگر در هر مرحله از این تست به مشکل برخورد کردید، در دیسکورد Manta & Calamari سوال خود را مطرح کنید. پلتفرم‌های تست نت معمولا مشکلاتی دارند، که باید برطرف شوند؛ به همین دلیل کاربران آنها را تست می‌کنند تا باگ‌ها را گزارش کنند و تیم پروژه برای نسخه اصلی پروژه، این مشکلات را برطرف کنند. 

جستجوی آدرس TXID تراکنش خصوصی به خصوصی
منبع: dolphin.subscan.io

گام پنجم: تبدیل دارایی خصوصی به عمومی

در کادر بالا Private و در کادر پایین Public را انتخاب کنید. سپس توکن و مقدار آن را وارد کنید و روی To Public کلیک کنید.

نکته: به‌شدت توصیه می‌کنیم که تمام این مراحل را با تمامی توکن‌های پشتیبانی شده در پلتفرم دلفین انجام دهید تا شانس خود را برای ایردراپ افزایش دهید. برای این کمپین، تعداد تراکنش‌های هر آدرس یا نانس (Nonce) بسیار مهم است.

تبدیل دارایی خصوصی به عمومی
منبع: app.dolphin.manta.network

گام ششم: پر کردن فرم Gleam

وی پی ان خود را خاموش کنید و وارد این لینک شوید. این مراحل ساده را انجام دهید. 

مانتا نتورک پر کردن فرم Gleam
منبع: gleam.io

در بخش Enter your Calamari ($KMA) wallet address، آدرس کیف پول Polkadot.js را وارد کنید. برای این کار، وارد این ولت شوید و روی علامت چرخ‌دنده بالای صفحه کلیک کنید و شبکه را به Calamari: Manta Canary Network تغییر دهید و آدرس آن را در بخش مربوطه فرم گلیم، کپی کنید.

تغییر شبکه ولت polkadot.js
منبع: polkadot.js

فیدبک و نظر خود را در قسمت Provide Feedback بنویسید. دقت کنید که این فیدبک باید بسیار دقیق باشد؛ هر باگ، ارور، مشکل یا حتی مزیتی که در این پلتفرم، در حین تست مشاهده کرده‌اید را با جزئیات کامل بنویسید. 

سپس Extrinsic Hash که در مرحله چهارم ذخیره کردید را وارد کنید.

وارد کردن txid تبدیل دارایی خصوصی به خصوصی در فرم gleam
منبع: docs.google.com

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، تیم مانتا اعلام کرده‌اند که توزیع ایردراپ، بر اساس میزان درگیری کاربران با پلتفرم تست نت خواهد بود. بنابراین تا جایی که می‌توانید، تراکنش‌های بیشتری انجام دهید و عدد نانس خود را افزایش دهید. همینطور فراموش نکنید که فرم Gleam را پر کنید.

دریافت ایردراپ Manta Network توسط کاربران ایرانی

انجام مراحل این ایردراپ برای کاربران ایرانی امکان‌پذیر است؛ با این که مانتا جایی اعلام نکرده که به کاربران کشورهای تحت تحریم سرویس ارائه نمی‌دهد، اما دقت کنید که برای احتیاط، حتما با VPN وارد شوید. تمام مراحل را با دقت انجام دهید، تعداد تراکنش‌های خود را افزایش دهید، فرم گلیم را پر کنید و در بخش فیدبک، نظر خود را با دقت و با جزئیات وارد کنید. توزیع ایردراپ مانتا هنوز مشخص نیست؛ بنابراین حتما در توییتر، دیسکورد و گروه تلگرامی Manta & Calamari عضو شوید و اخبار آن را دنبال کنید. 

جمع‌بندی

در ایردراپ‌های تست نت، کاربران باید پلتفرم مورد نظر را تست و آزمایش کنند. در این نوع ایردراپ‌ها، معمولا تعداد تراکنش و نظرات دقیق کاربران مهم است؛ زیرا باعث رفع باگ‌ها در شبکه اصلی پلتفرم و بهبود عملکرد آن می‌شود. تیم این پلتفرم‌ها، معمولا برای تشویق کاربرانی که به تست و آزمایش آن می‌پردازند، مشوق‌های مختلفی از جمله ایردراپ در نظر می‌گیرند. در این مقاله به معرفی ایردراپ Manta Network پرداختیم و مراحل انجام آن را آموزش دادیم. نظر شما درباره تست پلتفرم‌ها چیست؟ آیا نظرات کاربران می‌تواند باعث بهبود عملکرد آنها در شبکه اصلی شود؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا