مبتدی مقالات

عرضه اولیه بازی یا IGO چیست و چگونه می‌توان در آن مشارکت کرد؟

بازی‌های مبتنی بر بلاک چین در طول دو سال اخیر به ترند روز بازار و فضای کریپتو مبدل شده‌اند. بازی‌هایی همچون اکسی اینفینتی، زد ران و همسایه من آلیس مخاطبان زیادی به دست آورده‌اند و اکوسیستم‌هایی همچون گالا گیمز، YGG و انجین سرویس‌های انحصاری مبتنی بر بازی ارائه می‌دهند. اما این تازه شروع ماجرا است و به نظر می‌رسد وارد عصر بازی‌های بلاکچینی شده‌ایم.

هنوز مطالب زیادی در مورد IGO و شیوه مشارکت در آن در راستای منفعت بردن از عرضه اولیه بازی در اینترنت موجود نیست. در این مقاله قصد داریم تا در مورد یکی از راه‌های کسب درآمد و حضور فعال در بستر رقابتی گیمینگ صحبت کنیم.

عرضه اولیه بازی چیست و چه تفاوتی با ICO دارد؟

IGO

روند مشارکت در عرضه اولیه بازی یا IGO درست شبیه به ICO است. فرق بزرگ این دو موضوع در چیزی است که بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنیم یعنی «یک بازی مبتنی بر بلاک چین». شما حتی می‌توانید پیش از آغاز پروژه‌های بازی در آنها سرمایه‌گذاری کنید.

سرمایه‌گذاری افراد در این حیطه در راستای توسعه بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از فرایندهای IGO از طریق لانچ‌پد‌ها یا پنل‌های راه‌انداز به اجرا درمی‌آیند. لانچ‌پد پلتفرمی است که کل روند عرضه اولیه بازی را تسهیل می‌کند. نحوه بسترسازی برای اجرای IGO کمی به خود پلتفرم بستگی دارد. معمولا می‌توان این کار را در ابتدا با خریداری کردن توکن‌ها از لانچ‌پد انجام داد. حتی می‌توانید پول خود را در استخر راه‌اندازی یک پروژه سرمایه‌گذاری کنید. برای مشارکت کردن در این روند باید توکن‌های بومی را در این استخر قفل (lock) کنید. پس از راه‌اندازی، توکن‌ها و پاداش‌های شما معمولا به صورت مرحله‌ای عرضه می‌شوند.

یکی از تفاوت‌های مهم در میزان استیک توکن‌ها در این است که روند‌های IGO به وسیله تعداد ثابتی از توکن‌ها (توکن‌های ثابت) کار می‌کنند و باید آنها را خریداری کنید یا اینکه باید در قالب سیستمی با لایه‌های مشخص و متفاوت کار کنید. در این راستا می‌توانید با تعداد متفاوتی از توکن‌ها وارد فرایند شوید. سیستم پاداش‌دهی مشخصی نیز برای هر یک از لایه‌ها یا ردیف‌های گوناگون تعیین شده است. هرچقدر سرمایه‌گذاری شما بیشتر باشد، پاداش دریافتی نیز بیشتر خواهد بود.

عرضه اولیه بازی

بنابراین، نیازمندی‌های هولد کردن لانچ‌پدها و لایه‌های گوناگون آنها بسیار پراهمیت هستند زیرا هزینه مشارکت IGO و تعداد توکن‌های موجود برای خرید را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

با توجه به توضیحات بالا، به صورت خلاصه دو پنل راه‌اندازی با دو عملکرد متفاوت داریم:

  • لانچ‌پد با توکن ثابت

در این لانچ‌پد باید تعداد معینی از توکن‌ها را برای مشارکت در IGO‌ هولد کنید.

  • لانچ‌پد چند لایه

سیستم چند لایه به صورت مبتنی بر تعداد توکن‌های هولد شده عمل می‌کند و با هولد کردن توکن‌های بیشتر، تعداد توکن‌های قابل خرید توسط شما نیز افزایش می‌یابد.

معمولا هدف بر این است که توکن‌های خریداری شده برای مدتی هولد یا نگهداری شوند و در حقیقت استیک شوند. پاداش‌ها نیز مطابق با میزان زمان نگهداری توکن‌ها تخصیص داده می‌شوند. هولد کردن توکن‌ها موجب ثابت و یا پایدار نگه داشتن قیمت آن نیز می‌شود.

گاهی از اوقات ممکن است بتوانیم توکن‌ها را در راستای کنترل کردن جریان حاکمیتی بازی مبتنی بر بلاک چین نیز مورد استفاده قرار دهیم. علاوه بر این، می‌توان IGO را در چند مرحله به انجام رساند. اگر از جمله افرادی باشید که در مرحله استقبال اولیه به IGO یک پروژه می‌پیوندید، بدون شک این اقدام، شما را از مزایای بسیاری برخوردار می‌کند. البته نباید از یاد ببریم که خطرهای احتمالی یا همان ریسک بالاتری را نیز متحمل شده‌اید زیرا در مراحل اولیه یک پروژه به آن پیوسته‌اید و هنوز مشخص نیست که سرنوشت آن چه می‌شود.

سهم هر یک از افراد در بازی ممکن است از طریق قرعه‌کشی و یا وعده تخصیص تضمینی (اختصاص دادن توکن‌ها به افراد مختلف) صورت بگیرد.

حتما در هنگام جستجو کردن IGO‌های جالب توجه با عبارتی تحت عنوان IAO برخورد کرده‌اید. این عبارت در حقیقت مخفف «عرضه اولیه دارایی» است. اشخاصی که در مراحل اولیه به یک پروژه ملحق می‌شوند، می‌توانند دارایی‌های گوناگون را به جای توکن‌ها و کوین‌ها خریداری کنند. به عنوان مثال می‌توانید در راستای سرمایه‌گذاری خود یک خانه و یا یک سلاح مهم در درون بازی دریافت کنید. سرمایه مورد نیاز در رابطه با این شیوه مشارکت معمولا کمتر از IGO است. این امر گاهی اوقات موجب جذاب‌تر شدن IAO در نگاه سرمایه‌گذاران مبتدی می‌شود.

Initial Asset Offering

خطرهای احتمالی موجود در عرضه اولیه بازی

باید بدانیم که خطرهایی نیز در رابطه با IGO وجود دارند. یکی از ریسک‌های محتمل این است که یک بازی به صورت موفقیت‌آمیزی ساخته نشود. همواره توسعه‌دهندگان رویاهای بزرگی را در سر می‌پرورانند اما ممکن است بازی ساخته شده به درستی کار نکند و یا مردم مایل به بازی کردن آن نباشند.

این احتمال نیز وجود دارد که پروژه هدف شما جعلی و کلاهبرداری باشد. به این صورت که افراد فعال در پروژه به اصطلاح بازی، پول زیادی را با منتشر کردن داستان‌های جذاب در مورد بازی جذب کرده و در یک چشم به هم زدن غیب می‌شوند. در گذشته به تعداد دفعات زیادی شاهد اتفاق افتادن این موضوع در زمینه ICO بوده‌ایم. با وجود اینکه هیچوقت نمی‌توانید از بازده مالی داشتن یک IGO اطمینان حاصل کنید اما می‌توانید تا حد ممکن از خود در برابر خطرهای احتمالی حفاظت کنید. برای انجام این کار می‌توانید پروژه مورد نظر را با دقت مورد بررسی قرار دهید و شیوه سازمان‌دهی عرضه اولیه بازی را زیر نظر بگیرید.

نکات مهم در رابطه با IGO

لانچ‌پد از جمله عوامل موثری است که در موفقیت یک IGO نقش مهمی دارد. آیا پروژه‌های زیادی در جذب سرمایه عمومی موجود هستند؟ چقدر زمان نیاز است تا یک پروژه به دستاوردهای مورد انتظار خود برسد؟

به بار نشستن سرمایه‌گذاری شما و کسب بازده مورد انتظارتان بدون شک و تا حد زیادی به شیوه اجرای پروژه وابسته است. به عنوان مثال می‌توان سوال مهمی در این زمینه اشاره کرد: آیا این پروژه دارای نقشه راه (Roadmap) خوب و روند حرکتی واضحی است؟

چه افرادی در حال فعالیت کردن بر روی این بازی هستند؟ آیا این افراد در توسعه دادن پروژه‌های زیادی نقش داشته‌اند و آیا گیمرهای (بازیکنان) باتجربه‌ای هستند و ایده کاملی در مورد چیزی که به زبان می‌آورند دارند؟

Community یا جامعه فعال در این پروژه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر در مراحل اولیه، گروه بزرگی از افراد حضور دارند که با تلاش برای همفکری کردن با فعالان پروژه بازی فعالیت می‌کنند و در انتظار راه‌اندازی آن هستند، پس شانس بیشتری برای کسب موفقیت توسط تیم فعال در این مسیر وجود دارد.

سرمایه‌گذاران و مشارکت‌کنندگان این پروژه چه افرادی هستند؟ این امری بسیار خوب به حساب می‌آید اگر اسامی بزرگی (مشهور) در بین سرمایه‌گذاران و شرکای پروژه به چشم می‌خورد. در همین راستا، تخصیص بودجه‌های شناخته شده، سرمایه‌گذاران مخاطره‌پذیر، پلتفرم‌ها و شرکت‌هایی نیز وجود دارند که مشارکت خود را در پروژه‌های گوناگون به تایید عمومی می‌رسانند.

چگونه پروژه‌های عرضه اولیه بازی را بیابیم؟

در ابتدا لازم به ذکر است، امکان جستجوی این پروژه‌ها در اینترنت وجود دارد. تنها کافیست هشتگ IGO یا #IGO را در توییتر جستجو کنید و پروژه‌های نوظهور بسیاری را در آنجا بیابید.

یکی دیگر از راه‌ها این است که از خدمات ویژه‌ای مثل Play2Earn Club و یا GameFi Hunters استفاده کنید. این دو بستر مطالبی را در مورد پروژه‌های جذابی منتشر می‌کنند. ممکن است این معرفی به صورت مداوم انجام نشود اما مزیت این گزینه در این است که مطالب منتشر شده مورد تایید اولیه کارشناسان این سایت‌ها قرار می‌گیرند.

علاوه بر این می‌توانید پروژه‌های جالب توجهی را در لانچ‌پد‌ها بیابید. این پلتفرم‌ها وظیفه تسهیل IGO‌ها و تامین آنها با توسعه‌دهندگان را بر عهده دارند. لانچ‌پدهای عمومی دیگری نیز وجود دارند که تسهیل بودجه و منابع مالی تمامی انواع پروژه‌های بلاک چین را به انجام می‌رسانند. به عنوان یکی از نمونه لانچ‌پد‌هایی که در این دسته جای دارد می‌توانیم به پولکا استارتر (Polkastarter) اشاره کنیم. در ادامه لیستی از لانچ‌پد‌های اصلی IGO را می‌توانید مشاهده کنید:

  • Gamefi
  • Speedify
  • Enjin starter
Gamefi Launchpad

لازم به ذکر است که برخی پروژه‌ها نیز بر روی پلتفرم‌های بزرگ و معروفی مثل CoinList راه‌اندازی می‌شوند.

گیمینگ در دنیای امروزی و رابطه آن با بلاک چین

با از راه رسیدن دنیای گیمینگ بلاک چین‌، پدیده IGO‌ به تیتر برتر پیش رو در فضای رمزارز‌ها مبدل شده است. بازی‌هایی مثل کریپتو بلیدز Axie Infinity (AXS) ،(SKILL) و Alien Worlds (TLM) دارای هزاران کاربر فعال روزانه هستند. در حال حاضر Axie Infinity پیشگام این حوزه با فروش بیش از ۱.۱ میلیارد دلار تا به امروز در سال ۲۰۲۱ بوده است.

با توجه به محبوبیت عظیمی که حوزه گیمینگ موفق به کسب آن شده است، لاچ‌پدهای عرضه اولیه بازی نیز مسیر را برای گام نهادن به این حیطه هموار دیده‌اند. به عنوان چند نمونه از این پلتفرم‌ها می‌توان به Gamefi (GAFI) ،Enjinstarter (ENJINSTARTER) ،Gamestarter (GAME) ،Speedify.fund (SFUND) و غیره اشاره کرد.

گیم‌فای (GameFi) یکی از اولین لانچ‌پدها یا پنل‌هایی است که طرح عرضه اولیه بازی را میزبانی کرد. در حال حاضر، دو IGO فعال با نام‌های $KABY Pool و Deathroad IGO در گیم‌فای حضور دارند. هر دو این بازی‌ها، توکن‌های اولیه خود را برای بازیکنانی که توانایی نگهداری و ذخیره‌سازی آنها و یا صبر کردن برای بالا رفتن قیمت این توکن‌ها را دارند عرضه می‌کنند. علاوه بر این، گیمر‌ها می‌توانند از این توکن‌ها برای افزایش تجربه خود در حیطه بازی استفاده کنند.

انجین‌استارتر (Enjinstarter) یکی دیگر از لانچ‌پدها یا پنل‌های راه‌اندازی IGO است که پروژه‌های منحصر به فرد و امکانات ویژه‌ای از قبیل یبلد فارم‌ها‌، پلتفرم‌های مبتنی بر NFT و پلتفرم‌های دیفای را عرضه می‌کند. این پروژه به صورت مبتنی بر شبکه پرتاب انجین (Enjin’s Jumpnet) ساخته شده است که پلتفرمی مختص توسعه‌دهندگان بازی در راستای ساخت جوامع هدف و راه‌اندازی کمپین‌های بازاریابی برای ارتقا و تقویت پروژه‌های بازی است.

سخن پایانی

در طول سال جاری شاهد توسعه بازی‌های مبتنی بر بلاک چین به صورت بسیار سریع هستیم. IGO در قالب فرصت جدیدی است که توسعه‌دهندگان و عاشقان بازی‌های گوناگون می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. نکته مهم اینجاست که پدیده نوظهور عرضه اولیه بازی در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و هنوز خطرهای احتمالی زیادی در رابطه با آن وجود دارند. با وجود اینکه این امر می‌تواند به عنوان راه مفیدی برای دستیابی سریعتر به پروژه‌های نویدبخش عمل کند اما افراد مختلف باید وقت کافی را صرف تحلیل پروژه‌های گوناگون کنند تا از کلاهبرداری‌ها در امان باشند. در این مطلب سعی کردیم با یادآوری برخی از این خطرات، شما را با چند منبع معتبر برای شروع مسیر خود در دنیای بازی‌های بلاکچینی آشنا کنیم.

تجربه شما از شرکت در عرضه اولیه بازی‌ چیست؟ آیا تا کنون در چنین رخدادی شرکت کرده‌اید؟ دیدگاه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
hackernooncoinmarketcapaltcoinbuzz

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا