متوسط صرافی متمرکز

صرافی شبکه ای چیست؟ با Nested Exchangeها و خطرات استفاده از آنها آشنا شوید

در خرید و فروش ارزهای دیجیتال باید حواس خود را جمع کنید که از یک سایت قابل اطمینان استفاده کنید. با استفاده از صرافی شبکه ای یا تودرتو ارز دیجیتال (Nested Crypto Exchange) ممکن است سرمایه شما به خطر بیفتد؛ صرافی‌های Nested اغلب دارای چندین حساب در صرافی‌های مختلف هستند و برخی از آنها از کاربران مدارک شناسایی نمی‌خواهند؛ همین ویژگی باعث می‌شود که آنها به یک گزینه محبوب برای کلاهبرداران و باج‌گیران تبدیل شوند. برای اطمینان از ایمن نگه داشتن رمزارز خود و اجتناب از این صرافی‌های ارز دیجیتال، مهم است که بدانید تبادلات تودرتو به چه معناست؟ صرافی شبکه ای چیست، وظیفه این نوع اکسچنج‌ها چیست و چگونه می‌توانید آنها را تشخیص دهید. در ادامه با میهن بلاکچین همراه باشید.

تبادلات تودرتو به چه معنی است؟

تبادلات تودرتو چیست

تبادلات تودرتو زمانی اتفاق می‌افتد که ارائه‌دهنده خدمات مالی، حسابی با یک موسسه مالی دیگر ایجاد می‌کند تا از خدمات آن موسسه استفاده کند؛ سپس دارنده حساب، به عنوان یک بریج (پل) عمل می‌کند و از طریق حساب تودرتو به مشتریان خود خدمات ارائه می‌دهد. این به دلایل زیادی می‌تواند اتفاق بیفتد؛ به عنوان مثال بانکی در یک کشور، خدمات خود را به بانکی در کشور دیگر (که به عنوان بانک کارگزار شناخته می‌شود) ارائه می‌دهد.

یک مشتری را تصور کنید که قصد دارد پولی را به یک حساب بانکی در استرالیا انتقال دهد. بانک آنها ممکن است نتواند این کار را انجام دهد؛ اما می‌تواند از یک بانک کارگزار برای انتقال وجوه استفاده کند و بانک مشتری درخواست انتقال را از طریق حساب تو در تو در بانک کارگزار پردازش می‌کند.

بانک کارگزار باید در مورد بانکی که با آن کار می‌کند، ‌مراقبت‌های لازم را به عمل آورد؛ زیرا بانک کارگزار اساسا به مشتریانی خدمات می‌دهد که آنها را نمی‌شناسد. بنابراین مشتریان باید به دارنده حساب تودرتو اعتماد کنند.

صرافی شبکه ای چیست؟

صرافی شبکه ای چیست

صرافی تودرتو رمزارزها (صرافی شبکه‌ای ارز دیجیتال)، به روشی نسبتا ساده کار می‌کند؛ یک نهاد یا شخص یک اکانت در یک صرافی رگوله شده (قانونی) ایجاد می‌کند و سپس برای ارائه خدمات مالی به اشخاص ثالث، از این اکانت تودرتو استفاده می‌کند. این صرافی‌های تودرتو گاهی اوقات به عنوان صرافی‌های فوری شناخته می‌شوند و اغلب دارای چندین حساب در صرافی‌های مختلف هستند.

برخی ممکن است از مشتریان مدارک شناسایی بخواهند، اما برخی دیگر نیازی به ارائه این مدارک ندارند؛ همین ویژگی باعث می‌شود که آنها به یک گزینه محبوب برای کلاهبرداران و باج‌گیران تبدیل شوند. برخی از صرافی‌های تودرتو حتی امکان خرید و فروش کریپتو را به صورت حضوری با پول نقد فراهم می‌کنند.

خطرات صرافی شبکه ای چیست؟

خطرات صرافی شبکه ای چیست

وقتی صحبت از امور مالی سنتی می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات خطر پولشویی است. از آنجایی که بانک کارگزار تنها مستقیما با بانک پاسخگوی مشخصی معامله می‌کند، آنها نمی‌توانند دقیقا مشخص کنند که با چه فردی در حال معامله‌اند.

از آنجایی که صنعت ارزهای دیجیتال هنوز در حال توسعه و رشد است، برای صرافی‌های تودرتو آسان است که به دور از نظارت‌ها به فعالیت خود ادامه دهند. یک صرافی شبکه ای می‌تواند در یک صرافی بزرگ رمزارز، بدون این‌که آن‌ها بدانند، حساب باز کند.

وقتی از یک صرافی ارزهای دیجیتال تو در تو استفاده می‌کنید، این فقط به صرافی‌های متمرکز آسیب نمی‌رساند؛ شما و سرمایه‌تان نیز به دلایل مختلفی در خطر هستید:

  • سپرده‌های شما نسبت به یک صرافی رگوله شده، از امنیت کمی برخوردارند.
  • ممکن است ناخواسته از فعالیت‌های غیرقانونی حمایت کنید، مانند تامین مالی تروریست‌ها.
  • مقامات نظارتی ممکن است صرافی را تعطیل کنند و باعث از دست دادن دارایی‌ها شود.
  • اگر آگاهانه با یک صرافی کار کنید که فعالیت آن غیرقانونی است، ممکن است موجب پیگرد قانونی قرار بگیرید.

بهترین راه برای جلوگیری از این موارد، استفاده نکردن از صرافی ارز دیجیتال شبکه‌ای است. تشخیص آنها می‌تواند مشکل باشد؛ زیرا همیشه واضح نیستند.

تفاوت بین صرافی شبکه‌ای و صرافی غیرمتمرکز چیست؟

تفاوت صرافی شبکه‌ای و صرافی غیرمتمرکز

در نگاه اول، صرافی شبکه‌ای و صرافی غیرمتمرکز (DEX) شبیه هم هستند. دکس‌ها نیازی به فرآیند احراز هویت (KYC) ندارند و صرافی‌های تودرتو می‌توانند فرآیندهای احراز هویت ضعیفی داشته باشند یا اصلا نداشته باشند. با این حال، نحوه برخورد آنها با تراکنش‌ها متفاوت است.

DEXها خریداران را مستقیما به فروشندگان متصل می‌کنند یا حتی از استخرهای نقدینگی استفاده می‌کند و در این صرافی‌ها، کنترل وجوه در دستان کاربران است و پشت صحنه، قراردادهای هوشمند این فرآیند را مدیریت می‌کنند. با این حال، صرافی تودرتو از خدمات صرافی‌های دیگر استفاده می‌کند و به سرمایه‌های شما دسترسی دارد و کنترل وجوه دست کاربر نیست.

مثالی از صرافی تودرتو سوئکس (Suex)

بیایید یک مثال در دنیای واقعی را بررسی کنیم. در ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۱ (۳۰ شهریور ۱۴۰۰)، اداره کنترل دارایی‌های خارجی (OFAC)، صرافی ارز دیجیتال Suex (سوئکس) که در جمهوری چک ثبت شده و خارج از روسیه فعالیت می‌کند را تحریم کرد. بخش OTC این صرافی، با استفاده از بایننس و سایر صرافی‌های بزرگ، اقدام به ایجاد یک صرافی شبکه‌ای برای ارائه خدمات به مشتریان خود کرد. سوئکس KYC بسیار ضعیفی ارائه کرد و حتی تبادلات نقدی حضوری برای ارزهای دیجیتال را نیز فراهم کرد.

طبق تحقیقات Chainalysis، سوئکس به پولشویی تعداد زیادی از منابع مالی ناشی از حملات و هک‌های باج‌افزار کمک کرده است. بایننس به طور فعال چندین حساب مرتبط با این صرافی را غیرفعال کرد و OFAC حدودا ۳۰ کیف پول مختلف بیت کوین، تتر و اتریوم را در لیست سیاه قرار داد.

چگونه یک صرافی شبکه‌ای ارزهای دیجیتال را تشخیص دهیم؟

چگونه یک صرافی شبکه‌ای ارزهای دیجیتال را تشخیص دهیم؟

صرافی‌های تودرتو معمولا این واقعیت را که یک صرافی Nested یا شبکه‌ای هستند را آشکار نمی‌کنند. نکات زیر، می‌تواند به شما در شناسایی و محافظت از دارایی‌هایتان کمک کند:

  • صرافی‌های تودرتو معمولا نیازی به فرآیند KYC و فرآیند ضدپولشویی ندارند یا فرآیند احراز هویت ضعیفی دارند.
  • ثبت‌نام در این صرافی‌ها تقریبا فوری و بدون هیچ محدودیتی است.
  • رابط کاربری صرافی به وضوح مکان انجام معاملات توکن‌ها را نشان نمی‌دهد.
  • هیچ بیانیه روشنی مبنی‌بر تسهیل معاملات توسط صرافی وجود ندارد. اگر یک صرافی قانونی باشد، نشان می‌دهد که معاملات مستقیما از طریق پلتفرم انجام می‌شود و نه از طریق یک حساب تودرتو.
  • اگر صرافی نرخ‌های مختلفی را ارائه می‌دهد که می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید، این بدان معناست که صرافی از حساب‌های شبکه‌ای در صرافی‌های متعددی استفاده می‌کند.
  • اگر در استفاده از یک صرافی مشکوک هستید، سعی کنید انتقال توکن‌های خود را در مرورگرهای بلاکچینی پیگیری کنید. ممکن است متوجه شوید که وجوه، از یک کیف پول مرتبط با صرافی دیگری واریز شده است.

جمع‌بندی

در این مقاله در مورد صرافی ارز دیجیتال شبکه‌ای یا تودرتو صحبت کردیم. این صرافی از طریق یک حساب در صرافی دیگر، خدمات مرتبط با  معاملات رمزارزها را به مشتریان خود ارائه می‌دهد و مانند پلی بین کاربران و سایر صرافی‌ها عمل می‌کند. استفاده از این صرافی‌ها امنیت پایینی دارد. اگرچه ممکن است ثبت نام در صرافی‌های رگوله‌شده مدتی طول بکشد، اما روش‌های مناسب KYC و ضدپولشویی به شما کمک می‌کند تا ایمنی بیشتری داشته باشید. شما باید با یک صرافی درست مانند هر مؤسسه مالی دیگری رفتار کنید و قبل از استفاده از آن، بررسی‌های لازم را انجام دهید. در این مقاله متوجه شدیم که صرافی شبکه ای چیست، با مبادلات تودرتو آشنا شدیم، تفاوت صرافی‌های Nested با صرافی‌های غیرمتمرکز را متوجه شدیم و با نحوه شناخت صرافی‌های شبکه‌ای آشنا شدیم. نظر شما درباره این نوع صرافی‌ها چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت مطرح کنید.

منبع
binance

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا