کریپتو کده

پروتکل Perpetual چیست؟ معرفی کامل پلتفرم پرپچوال و توکن کاربردی PERP

یکی از مشکلات پیش روی بیشتر صرافی‌های غیرمتمرکزی که از بازارساز خودکار (AMM) استفاده می‌کنند این است که امکان اجرای معاملات با اهرم یا لوريج وجود ندارد. اما Perpetual Protocol به شما این قابلیت را می‌دهد که قراردادهای دائمی را با لورج ۱۰ برابر معامله کنید. این پروتکل چطور این کار را انجام می‌دهد؟ در این مقاله به این می‌پردازیم که پروتکل Perpetual چیست، چه هدفی دارد، چطور کار می‌کند و چه امکاناتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در ادامه نیز توکن PERP، نحوه خرید و نگهداری آن، نقشه راه پروژه پرپچوال پروتکل و تیم توسعه‌دهندگان را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

پروتکل Perpetual چیست؟

پروتکل Perpetual چیست

Perpetual Protocol یک پروتکل غیرمتمرکز برای معامله قراردادهای دائمی است. قراردادهای دائمی مشابه قراردادهای آتی یا فیوچرز هستند؛ با این تفاوت که محدودیت زمانی و تاریخ انقضا ندارند. این پروتکل را می‌توان نوعی صرافی غیرمتمرکز بر بستر شبکه اتریوم و xDai دانست که امکان خرید و فروش قراردادهای دائمی دارایی‌های مختلف را با کارمزد بسیار کم فراهم می‌کند.

پروتکل پرپچوال در واقع یک بازار معاملاتی است که مثل صرافی یونی سواپ، سفارشات را به وسیله بازارساز خودکار اجرا می‌کند. اما مارکت میکر اتوماتیک این پروتکل، بازارساز خودکار مجازی یا Virtual AMM نامیده می‌شود. در بخش‌ بعدی مقاله، به‌طور مفصل بازارساز خودکار مجازی را بررسی خواهیم کرد. اما اجازه دهید پیش از آن، کمی درباره ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد Perpetual Protocol صحبت کنیم.

پروتکل پرپچوال به کاربران امکان باز کردن پوزیشن‌های شورت یا لانگ تا ۱۰ برابر را می‌دهد. قراردادهای دائمی این پروتکل معاملات هر نوع دارایی پشتیبانی می‌کنند. یعنی به‌وسیله این پلتفرم می‌توانید طلا، ارزهای فیات (مثل دلار، یورو، یوان و غیره)، بیت کوین، بیت کوین کش، اتر، انواع توکن‌های ERC-20، کوین XRP و غیره را معامله کنید.

بنابر ادعای توسعه‌دهندگان پرپچوال، برخلاف سایر پروتکل‌های دیفای که از بازارساز خودکار استفاده می‌کنند (مثل یونی سواپ و بلنسر)، سپرده‌گذاران این پلتفرم به دلیل نوسان قیمت دچار ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) نخواهند شد. علت این امر این است که پروتکل از سپرده‌های شما برای تامین نقدینگی استفاده نمی‌کند؛ بلکه آن‌ها را در قرارداد هوشمند ذخیره کرده و بدین وسیله مانع از ایجاد ضرر و زیان احتمالی می‌شود.

هدف پروتکل پرپچوال چیست؟

بخش عظیمی از بازار قراردادهای دائمی و مشتقات در اختیار سازمان‌های متمرکز و افراد سرشناس و ثروتمند است. این پروتکل قصد دارد تا ابزارهای معاملاتی قدرتمند را در اختیار همگان قرار دهد. Perpetual Protocol هدف خود را راه‌اندازی بهترین، در دسترس‌ترین و امن‌ترین پلتفرم معاملاتی مشتقات به‌صورت غیرمتمرکز بیان می‌کند. شفافیت عملکرد و ضمانت تامین نقدینگی در تمام روزها و ساعات هفته از جمله اهداف پروتکل پرپچوال است.

Perpetual Protocol چطور کار می‌کند؟

نحوه کارکرد پروتکل پرپچوال -
Perpetual Protocol چطور کار می‌کند

اکثر بازارسازهای خودکار برای معامله رمزارزها طراحی شده‌اند و به‌وسیله آن‌ها نمی‌توانید مشتقاتی همچون قراردادهای دائمی را ترید کنید. Perpetual Protocol به‌منظور فراهم ساختن امکان مبادله قراردادهای دائمی به‌صورت غیرمتمرکز و روی زنجیره‌ (On-Chain) رویکرد جدیدی را به‌نام بازارساز خودکار مجازی یا Virtual Automated Market Maker (به اختصار vAMM) ابداع کرده است. اما این بازارساز خودکار پروتکل Perpetual چیست و چطور کار می‌کند؟

vAMM از همان الگوریتم بازارساز ثابت یونی سواپ که طبق فرمول x*y=k اجرا می‌شود، تبعیت می‌کند. Perpetual Protocol به‌جای استفاده مستقیم از vAMM به‌عنوان استخر نقدینگی، از آن به عنوان مکانیزم قیمت‌یابی استفاده می‌کند؛ یعنی دارایی‌های دیجیتال در استخرهای نقدینگی این بازارساز خودکار قفل نمی‌شوند؛ به همین دلیل هم به آن مجازی گفته می‌شود. این پروتکل برای ذخیره‌سازی رمزارزها از قراردادهای هوشمندی که مدیریت بازارساز خودکار مجازی را بر عهده دارند، استفاده می‌کند.

 بازارساز خودکار مجازی امکان باز کردن پوزیشن‌های شورت و لانگ با استفاده از اهرم را برای کاربران فراهم می‌کند. این مکانیسم با فراهم کردن نقدینگی کافی و لغزش قیمت یا اسلیپیچ (Slippage) پایین، تجربه یک ترید متفاوت را برای کاربران رقم می‌زند. این پروتکل از راه‌ حل‌های مقیاس‌پذیری شبکه xDai برای افزایش سرعت تراکنش‌ها و کاهش کارمزد استفاده می‌کند. برای انجام معاملات در پروتکل پرپچوال باید از USDC به‌عنوان وثیقه استفاده کنید. تنها کافی است که به‌وسیله کیف پول خود به رابط کاربری صرافی متصل شوید و مبلغ USDC مورد نظر خود را سپرده‌گذاری کنید.

خدمات پروتکل Perpetual چیست؟

معرفی سرویس‌های Perpetual Protocol

صرافی غیرمتمرکز پرپچوال طراحی شده تا خرید و فروش قراردادهای دائمی را مشابه صرافی‌های متمرکز سنتی امکان‌پذیر کند. تنها تفاوت این پروتکل با پلتفرم‌های متمرکز در موارد زیر است:

 • پروتکل پرپچوال از دفتر سفارش (Orderbook) برای تطبیق سفارشات استفاده نمی‌کند. بنابراین نیازی به پیدا شدن طرف دوم معامله و پرداخت کارمزد سفارش‌بردار نیست.
 • فرآیند اجرای معاملات کندتر از صرافی‌های غیرمتمرکز است. برای کنترل این وضعیت پروتکل از راه حل‌های لایه ۲ xDai استفاده می‌کند که به‌صورت چشم‌گیری سریع‌تر از شبکه اصلی اتریوم عمل می‌کند.

همانطور که در ابتدا هم اشاره کردیم، پروتکل پرپچوال بازاری برای معاملات قراردادهای دائمی است. قراردادهای دائمی به کاربران این امکان را می‌دهند که با خرید استقراضی (بازکردن پوزیشن لانگ) یا فروش استقراضی (باز کردن پوزیشن شورت) روی قراردادهای دائمی آتی، قیمت این دارایی‌ها را در آینده حدس بزنند. بر خلاف معاملات فیوچرز، تا زمانی که تریدر پوزیشن خود را نبندد، معامله قرارداد دائمی پابرجا خواهد ماند.

این پروتکل از استخر نقدینگی یا تامین‌کنندگان نقدینگی استفاده نمی‌کند. تریدرها از استیبل کوین USDC برای باز کردن پوزیشن برای هر گونه دارایی استفاده می‌کنند. هر زمان که معامله انجام شد، vAMM هزینه ورود یا خروج را محاسبه می‌کند. قبلاً نیز اشاره کردیم که در بازارساز مجازی هیچ‌گونه مبادله توکنی انجام نمی‌شود. مثلاً در یونی سواپ که مبتنی بر بازارساز خودکار عمل می‌کند، تریدر دارایی A را در ازای رمزارز B سواپ می‌کند. اما در پروتکل Perpetual، تریدرها با USDC معامله را آغاز و در پایان هم USDC دریافت می‌کنند. این امر به پلتفرم امکان می‌دهد تا بدون نیاز به ذخیره‌سازی دارایی اصلی (دارایی مشتقه‌ای که کاربر برای آن معامله می‌کند) عمل کند. از سایر امکانات Perpetual Protocol می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

صندوق بیمه

پروتکل پرپچوال برای جلوگیری از ضررهای احتمالی مثل لیکویید شدن، صندوق بیمه (Insurance Fund) در نظر گرفته است. پنجاه درصد از فی تراکنش‌ها در صندوق بیمه سپرده‌گذاری می‌شود. در صورتی که بودجه صندوق بیمه تمام شود، قرارداد هوشمند پروتکل، به‌صورت خودکار رمزارزهای PERP جدیدی را تولید کرده و آن‌ها را در بازار می‌فروشد تا سیستم پرداخت پروتکل را اطمینان‌پذیر کند.

استخر استیکینگ PERP

استخر استیکینگ PERP

رمزارز بومی پلتفرم پرپچوال PERP نامیده می‌شود. دارندگان این توکن می‌توانند رمزارزهای خود را در استخر perp استیک یا سپرده‌گذاری کرده و علاوه‌بر دریافت سود به‌صورت توکن پرپ، از ۵۰ درصد کارمزد تراکنش‌ها به‌صورت استیبل کوین USDC بهره‌مند شوند.

آشنایی با توکن PERP

توکن perp چیست

توکن پروتکل پرپچوال PERP یا Protocol Perpetual نامیده می‌شود و یک رمزارز ERC-20 است. این رمزارز بومی که توسط Perpetual DAO عرضه می‌شود و یک توکن حاکمیتی و کاربردی است. هولدرهای توکن پرپ متناسب با میزان دارایی خود حق رای و تصمیم‌گیری درباره امور پلتفرم را به‌دست می‌آورند. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، دارندگان PERP می‌توانند این رمزارز را در استخر استیکینگ، قفل یا سپرده‌گذاری کنند و در ازای آن سود دریافت کنند. یکی دیگر از کاربردهای توکن پرپ پشتیبانی از صرافی در صورت اتمام بودجه صندوق بیمه است.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمزارز ۱۵۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد بوده که از این میزان ۵۴,۸۲۴,۵۸۳ توکن پرپ در بازار در گردش است. رمزارز PERP در حال حاضر رتبه ۱۲۳ را در میان همه ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار توکن این پروژه ۶۹۹,۸۰۰,۲۴۵ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۵۳,۷۵۴,۳۴۰ دلار است. قیمت PERP در زمان نوشتن این مقاله ۱۲.۷۸ دلار است. این توکن در تاریخ ۲۹ آبان ۱۳۹۹ با کمترین قیمت ۰.۶۶ دلار و در تاریخ ۸ شهریور ۱۴۰۰ با بیشترین قیمت ۲۴.۴ دلار معامله شده است.

نقشه راه پروژه پرپچوال

برنامه تیم توسعه‌دهنده پرپچوال برای آینده نزدیک توسعه صندوق‌های ریسک غیرمتمرکز، طراحی ابزارهایی برای حفاظت در برابر ضرر ناپایدار و انتقال پلتفرم به لایه‌های مقیاس‌پذیر شبکه است. در ادامه به بررسی نقشه راه Perpetual Protocol از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ می‌پردازیم:

 • می ۲۰۲۰

اجرای اقداماتی در ورژن ۱ شبکه تست اتریوم: معامله با بازارساز خودکار مجازی – ترید به‌وسیله اهرم، دریافت اطلاعات قیمتی به‌وسیله چین لینک، ربات آربیتراژ، رابط کاربری ساده

 • ژوئن ۲۰۲۰

اجرای اقداماتی در ورژن ۲ شبکه تست اتریوم: سپرده‌گذاری توکن PERP در استخر استیکینگ، توزیع پاداش سپرده‌گذاری، توزیع کارمزد تراکنش، صندوق بیمه

 • جولای ۲۰۲۰

اجرای اقداماتی در ورژن ۳ شبکه تست اتریوم: اجرای ربات تعیین نرخ، حسابرسی قراردادهای هوشمند، خاموشی اضطراری شبکه، پروفایل‌سازی و بهینه‌سازی شبکه

 • آگوست ۲۰۲۰

حسابرسی قراردادهای هوشمند

 • سپتامبر ۲۰۲۰

راه‌اندازی استخرهای نقدینگی با همکاری بلنسر

راه‌اندازی شبکه آزمایشی بر بستر پروتکل xDai

 • اکتبر ۲۰۲۰

راه‌اندازی شبکه تست برای اجرای معاملات

 • نوامبر ۲۰۲۰

توسعه فاز ۱ برنامه کمک هزینه (Grant Program)

 • ۳ ماهه اول ۲۰۲۱

اجرای ورژن ۴ شبکه تست (به‌وسیله راه‌ حل‌های لایه ۲ شبکه xDai)

عرضه نسخه ۱.۰ شبکه اصلی

اجرای برنامه پاداش دهی به توسعه‌دهندگان

راه‌اندازی استخر استکینگ توکن تامین‌ نقدینگی Balancer

 • ۳ ماهه دوم ۲۰۲۱

پیاده‌سازی مکانسیم لیکویید شدن به‌صورت جزئی

راه‌اندازی ثبت سفارش محدود (Limit) و استاپ لیمیت (Stop Limit)

طراحی مجدد رابط کاربری صرافی

معرفی تیم توسعه‌دهنده Perpetual Protocol

ینوئن فنگ (Yenwen Feng) و کانگ شائو (Kang Shao) در سال ۲۰۱۸ پروتکل پرپچوال را در کشور تایوان تاسیس کردند. فنگ کارشناسی خود را در رشته مهندسی برق و کنترل و کارشناسی ارشد را در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه ملی چیائو تونگ گرفته است. او تا پیش از شروع پروتکل پرپچوال در ‌بنیان‌گذاری ۶ شرکت مختلف مشارکت داشته است. در ادامه، بقیه اعضای تیم پروتکل پرپچوال را معرفی می‌کنیم.

 • شائو کانگ در رشته مدیریت اطلاعات و مهندسی نرم‌افزار تحصیل کرده است. او در زمینه مهندسی نرم‌افزار، توسعه‌دهنده IOS، مهندس وب و موبایل کار کار کرده و پیش از راه‌اندازی Perpetual Protocol در راه‌اندازی ۴ شرکت مشارکت استارتاپی در حوزه تکنولوژی داشته است.
 • هانا چانگ (Hana Chang) سال‌ها به‌عنوان توسعه‌دهنده وب، متخصص مارکتینگ و مدیر فعالیت کرده است. او ۱۰ سال پیش شرکت خود به‌ اسم BountyHunter را راه‌اندازی کرد و اکنون به مدت ۳۰ ماه است که به‌عنوان مدیر عملیات در پرپچوال پروتکل فعالیت می‌کند.
 • یورن جو (Yuren Ju) مهندس ارشد نرم‌افزار در Perpetual است. او که علاقه خاصی به برنامه‌نویسی متن‌باز و تکنولوژی دارد در دانشگاه‌ ملی علوم کاربردی Kaohsiung و دانشگاه ملی فرموزا تحصیل کرده است.
 • نیکلاس تانگ (Nicholas Tong) سرپرست استراتژی در Perpetual Protocol است. او از رشته فناوری اطلاعات از دانشگاه سیدنی استرالیا فارغ التحصیل شده است. تانگ چندین سال تجربه در حوزه‌های تحلیل داده، طراحی محصول و مدیریت محصول دارد.

رمزارز PERP را از کجا بخریم؟

توکن پرپ را می‌توانید از صرافی‌های متمرکز بایننس، ماندالا اکسچنج (Mandala Exchange)، OKEx، FTX، HitBTC، گیت (Gate.io) و کوینکس (CoinEx) بخرید. توکن PERP در صرافی‌های غیرمتمرکزی همچون ورژن ۲ و ۳ یونی سواپ (UniSwap)، سوشی سواپ (SushiSwap)، زیرو ایکس پروتکل (0x Protocol) و وان اینچ اکسچنج (1inch Exchange) لیست شده است.

کیف پول مناسب برای ذخیره‌سازی توکن پروتکل Perpetual چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید رمزارز PERP کجا می‌توانید نگهداری کنید، باید بگوییم که این توکن با استاندارد ERC-20 ساخته شده و می‌توانید آن را در همه کیف پول‌هایی که از شبکه اتریوم و این استاندارد پشتیبانی می‌کنند، نگهداری کنید. از جمله کیف پول‌های نرم‌افزاری مناسب برای ذخیره‌سازی پرپچوال پروتکل می‌توان به کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)، اکسوداس (Exodus Wallet)، متامسک (Metamask)، تراست ولت (Trust Wallet)، مای اتر ولت (MyEtherWallet) و کوین بیس (Coinbase) اشاره کرد.

اگر می‌خواهید توکن Perpetual Protocol را در کیف پول سخت‌افزاری نگهداری کنید، می‌توانید از ولت‌های زیر استفاده کنید:

 • لجر نانو اس (Ledger Nano S)
 • لجر نانو ایکس (Ledger Nano X)
 • ترزور وان (Trezor 1)
 • ترزور تی (Trezor T)
 • سیف پل اس ۱ (Safepal S1)

جمع‌بندی

پروتکل پرپچوال یک صرافی غیرمتمرکز است که امکان معامله قراردادهای دائمی را فراهم می‌کند. در این پروتکل می‌توانید دارایی‌های مختلف از جمله ارزهای فیات، طلا، بیت کوین، ریپل، اتریوم و غیره را با پوزیشن‌های شورت و لانگ معامله کنید. رمزارز بومی پروتکل PERP نام دارد و با استاندارد ERC20 نوشته شده است. از جمله خدمات این پروتکل می‌توان به پلتفرم معاملات قراردادهای دائمی، صندوق بیمه و استخر سپرده‌گذاری اشاره کرد. در این مقاله بررسی کردیم که پروتکل Perpetual چیست، چه ایده‌ای دارد، چطور کار می‌کند و چه خدماتی را عرضه می‌کند. در ادامه نیز با توکن PERP، نحوه خرید و ذخیره‌سازی آن، نقشه راه پروژه پرپچوال پروتکل و تیم توسعه‌دهنده آشنا شدیم. آیا شما قبلاً از این پروتکل استفاده کرده‌اید؟ نظر شما درباره این پلتفرم معاملاتی چیست؟

منبع
perp.fi

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا