کریپتو کده

شبکه ssv.network چیست؟ آشنایی با شبکه و توکن SSV

شبکه ssv.network زیرساخت استیکینگ اتر را برای کاربرانی فراهم می‌کند که وقت و سرمایه ولیدیتور شدن ندارند. خیلی‌ها فکر می‌کنند اس اس وی نتورک هم یک سرویس استیکینگ دیگر مانند لیدو فایننس است. اما در واقع یک پروتکل متن‌باز و لایه صفر برای دسترسی به استیکینگ روی بلاکچین اتریوم است. این پروتکل یک زیرساخت استیکینگ غیرمتمرکز دارد که عملیات اعتبارسنجی در اتریوم را آسان‌تر و توزیع‌شده می‌کند. برای آشنایی با شبکه ssv.network، اهداف، نحوه کارکرد، سرویس‌های پروژه، توکن SSV، نقشه راه، تیم توسعه‌، همکاری‌ها و سرمایه‌گذاران و نحوه خرید، فروش و نگهداری ارز دیجیتال اس اس وی با میهن بلاکچین همراه باشید.

خلاصه مطلب:

📌 ssv.network یک شبکه غیرمتمرکز و متن‌باز برای استیکینگ اتریوم است. 

📌 این شبکه یک روش امن و قدرتمند برای تقسیم کلید تاییدکننده برای استیکینگ، بین چندین اپراتور نود فراهم می‌کند.

📌 سرویس‌ها یا افرادی که هولدر ETH هستند، از تکنولوژی اس اس وی نتورک برای استیکینگ اتر خود استفاده می‌کنند.

📌 توکن بومی این شبکه SSV نام دارد و کاربرد آن پرداخت کارمزد شبکه به اپراتورها، حاکمیت و اعطای کمک‌هزینه به توسعه‌دهندگان است.

📌 شبکه ssv.network در حال حاضر در مرحله تست نت قرار دارد و شبکه اصلی احتمالا در ۲۰۲۳ به بهره‌برداری می‌رسد.

شبکه ssv.network چیست؟

شبکه ssv.network چیست
منبع: coin-turk.com

پروژه ssv.network یک شبکه کاملا غیرمتمرکز و متن‌باز برای استیکینگ اتریوم است. هسته اصلی این شبکه، تکنولوژی ولیدیتورهای اشتراکی محرمانه یا Secret Shared Validators (به‌اختصار SSV) است؛ یک روش امن و  قدرتمند برای تقسیم کلید تاییدکننده برای استیکینگ، بین چندین اپراتور نود. برای اینکه بفهمیم ssv.network دقیقا چه هدفی را دنبال می‌کند، باید با مفهومی به نام توسعه فناوری اعتبارسنجی توزیع‌شده یا Development of Distributed Validator Technology (به‌اختصار DVT) آشنا شویم. این تکنولوژی، نسل جدید راهکارهای استیکینگ است و به غیرمتمرکزسازی شبکه اتریوم کمک می‌کند. DVT یک مفهوم کلیدی در نقشه راه ویتالیک بوترین است. ssv.network اولین پروتکل مبتنی بر DVT است که خود را به عنوان لایه امنیتی یا لایه صفر اتریوم معرفی می‌کند. 

DVT را می‌توان معادل تکنولوژی چندامضایی برای ولیدیتورها در نظر گرفت؛ این تکولوژی اجازه می‌دهد که یک ولیدیتور واحد به اشتراک گذاشته شود و روی چندین ماشین و در مکان‌های مختلف و توسط نهادهای مختلف اجرا شود. در حال حاضر اس اس وی نتورک و اوبول نتورک (ObolNetwork) دو پیشگام در عرصه DVT هستند. مهم‌ترین مزیت DVT کاهش ریسک Slashing یا مجازات است.

شبکه اس اس وی چه هدفی دارد؟

در حال حاضر ۵۳ درصد از اترهای استیک‌شده در شبکه اتریوم توسط چهار پلتفرم لیدو، کوین بیس، بایننس و کراکن مدیریت می‌شوند. با وجود اینکه به دلیل بالا بودن قیمت اتر، عملا امکان خرید و استیک ۳۲ اتر برای همه فراهم نیست، اما تعداد زیادی از کاربران از استخر استیکینگ این چهار پلتفرم استفاده می‌کنند. در واقع کاربران دارایی‌های خود را در اختیار نهادهایی قرار می‌دهند که با قدرت خود می‌توانند تاثیر منفی و بزرگی روی شبکه بگذارند. استفاده از پروتکل‌های قدرتمندی که تمایل به تمرکز دارند، می‌تواند اصول غیرمتمرکز شبکه را زیر پا بگذارد و حتی راه را برای سانسور اتریوم هموارتر کند.

در حال حاضر استیک کردن ۳۲ اتر به بیش از ۵۰ هزار دلار سرمایه نیاز دارد و از طرف دیگر همه قادر نیستند که ۷ روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه‌روز به‌عنوان ولیدیتور مشغول باشند. البته بی‌ثباتی اینترنت را نادیده بگیریم! شبکه اس اس وی نتورک با فراهم‌سازی زیرساخت غیرمتمرکز برای استیکینگ سه هدف زیر را دنبال می‌کند:

 • فعال‌سازی اعتبارسنجی بدون نیاز به دانش فنی
 • ارائه یک لایه غیرمتمرکز مقاوم در برابر خطا (Fault tolerant) و بدون مجازات و در عین حال پاداش‌دهی به استیک‌کنندگان
 • ارائه زیرساختی برای ساخت سرویس‌های استیکینگ

نحوه کارکرد اس اس وی نتورک

نحوه کارکرد ssv.network
منبع: ssv.network

پروتکل SSV یک لایه واسطه است که بین نود بیکن چین و کلاینت ولیدیتور قرار می‌گیرد. اصلی‌ترین اجزای شبکه ssv به شرح زیر هستند:

تولید کلید توزیع‌شده (Distributed Key Generation) 

طی این فرآیند یک مجموعه کلید عمومی و خصوصی اشتراکی تولید می‌شود. هر اپراتور فقط بخشی از کلید خصوصی را در اختیار دارد؛ بنابراین یک اپراتور نمی‌تواند کنترل کامل عملیات اعتبار‌سنجی را در دست بگیرد. شبکه اس اس وی با استفاده از این فرآیند، کلید ولیدیتور را رمزنگاری و به چندین کلید تقسیم می‌کند. به مجموعه این کلیدها، KeyShares گفته می‌شود. سپس این KeyShares بین نودها تقسیم می‌شود. 

سیستم اشتراک مخفی شمیر (Shamir Secret Sharing)

از این مکانیسم برای بازسازی کلید ولیدیتور استفاده می‌شود. در واقع یک KeyShares برای اجرای عملیات، ناکافی است. SSV.network از امضای BLS استفاده می‌کند که به پروتکل امکان می‌دهد تا چندین امضا را با یکدیگر ترکیب کرده و یک امضای واحد اعتبارسنجی ایجاد شود. BLS یک طرح امضای رمزنگاری‌شده است که به کاربر امکان تایید امضاکننده را می‌دهد.  

محاسبات چندبخشی (Multi-Party Computation) 

از این سیستم برای اشتراک‌گذاری محرمانه KeyShares بین ولیدیتورها و همچنین انجام محاسبات غیرمتمرکز و اجرای وظایف اعتبارسنجی بدون بازسازی یک کلید اعتبارسنجی در یک دستگاه واحد، استفاده می‌شود. 

الگوریتم اجماع تحمل خطای استانبول (IBFT) 

پروتکل ssv براساس الگوریتم اجماع تحمل خطای استانبول کار می‌کند. این الگوریتم به‌صورت تصادفی یک نود ولیدتور را انتخاب می‌کند. وظیفه این ولیدیتور پیشنهاد بلاک و اشتراک‌گذاری اطلاعات با سایر مشارکت‌کنندگان است. 

اکوسیستم ssv.network سه دسته بازیگر دارد؛ استیک‌کنندگان (Stakers)، اپراتورها (Operators) و اعضای دائو (DAO members).

❇️استیک‌کنندگان

سرویس‌ها یا افرادی که هولدر ETH هستند و از تکنولوژی اس اس وی نتورک برای استیکینگ اتر خود استفاده می‌کنند. استیکرها باید کارمزد اپراتورها را به‌وسیله توکن SSV بپردازند. 

❇️اپراتورها

اپراتورها با فراهم‌سازی زیرساخت سخت‌افزاری و اجرای پروتکل SSV، مسئول حفظ اعتبارسنجی و سلامت کلی شبکه هستند. اپراتورها در ازای خدمات خود، توکن SSV دریافت می‌کنند. 

❇️دائو

دائوی اس اس وی، به عدم تمرکز مالکیت و حاکمیت پروتکل اس اس وی و خزانه آن کمک می‌کند. دائو دو وظیفه اجرای پروپوزال و وظایف حاکمیتی را برعهده دارد. 

اس اس وی نتورک چه خدماتی ارائه می‌کند؟ 

همه می‌توانند از ssv.network استفاده کنند یا در بستر آن اپلیکیشن بسازند. از جمله سرویس‌های این پروتکل باید به موارد زیر اشاره کرد:

📌سرویس استیکینگ برای استخرها و شرکت‌های استیکینگ: این سرویس‌ها می‌توانند از زیرساخت‌ اس اس وی نتورک برای افزایش پاداش کاربران خود استفاده کنند.

📌اپلیکیشن‌های دیفای: برنامه‌های غیرمتمرکز می‌توانند از زیرساخت ssv برای دسترسی به سرویس استیکینگ استفاده کنند.

📌کمک‌هزینه: این کمک‌هزینه توسط دائوی اس اس وی جمع‌آوری شده و به توسعه‌دهندگان و شرکت‌هایی که تمایل به ساخت در بستر ssv دارند، اعطا می‌شود.

ارز دیجیتال SSV چیست؟ 

ارز دیجیتال SSV چیست
منبع: morioh.com

توکن بومی شبکه SSV.network با نماد SSV شناخته می‌شود. این توکن در حال حاضر در بستر شبکه اتریوم قرار دارد. مهم‌ترین کاربردهای رمزارز SSV پرداخت کارمزد شبکه به اپراتورهای نود (پس از راه‌اندازی شبکه اصلی)، مشارکت در فرآیندهای حاکمیتی شبکه و اعصای کمک‌هزینه به توسعه‌دهندگان است.  

به‌گزارش میهن بلاکچین، عرضه کل توکن اس اس وی نتورک ۱۱,۰۷۶,۸۷۱ توکن است که از این مقدار حدود ۷,۰۸۵,۶۷۲.۶۵ واحد در گردش هستند. در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ ارزش بازار رمزارز SSV به میزان ۱۷۹,۴۹۳,۳۲۹ دلار و حجم ۲۴ ساعته معاملات آن ۷,۵۵۷,۷۶۵ دلار است. قیمت SSV Network هم‌اکنون ۲۵.۳۳ دلار است. این رمزارز در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ با کمترین قیمت ۳.۶۷ دلار و در ۸ اسفند ۱۴۰۱ با بیشترین قیمت ۴۹.۵۲ دلار معامله شده است.

نقشه راه پروژه اس اس وی نتورک

سال ۲۰۲۱

 • آغاز کار روی Secret-Shared-Validator (SSV)
 • راه‌اندازی شبکه آزمایشی خصوصی
 • وایت پیپر اولیه

سال ۲۰۲۲

 • پیاده‌سازی ساختار کارمزد برای اپراتورها و کاربران
 • ورژن ۲ پروتکل نود ssv
 • تعیین مشخصه‌ها و ویژگی‌های دقیق شبکه
 • راه‌اندازی ورژن ۱ و ۲ شبکه آزمایشی

سال ۲۰۲۳

 • ورژن ۳ شبکه آزمایشی
 • بازبینی قراردادهای هوشمند
 • راه‌اندازی مین نت

تیم پروژه ssv.network

شبکه اس اس وی به‌عنوان یک پروژه تحقیقاتی مشترک با بنیاد اتریوم در سال ۲۰۱۹ آغاز شد. این پروژه بعدا به‌شدت رشد کرد و از حمایت شرکت‌های بزرگی مانند Coinbase و DCG بهره‌مند شد. این پروژه توسط الون موروچ (Alon Muroch) تاسیس شد. الون موروچ در دانشگاه ساپینزای رم، مدیریت کسب‌وکار خوانده است. او در حال حاضر رهبر پروژه اس اس وی و مدیرعامل شرکت BloxStaking است. این شرکت روی راهکارهای غیرمتمرکز برای استیکینگ اتریوم تمرکز دارد.

از دیگر اعضای تیم اس اس وی نتورک می‌توان به آریل زیمرونی (Ariel Zimroni) اشاره کرد. او مدیر ارشد تولید (CPO) در بلاکس استیکینگ است و بر پروژه اس اس وی نظارت می‌کند.

سرمایه‌گذاران و همکاری‌های پروژه ssv.network

پروژه اس اس وی نتورک موفق به جذب سرمایه ۱۰ میلیون دلاری از سرمایه‌گذارانی همچون Digital Currency Group، کوین بیس، Lukka و OKX شده است. در ادامه برخی از همکاری‌های مطرح اس اس وی نتورک را با یکدیگر مرور می‌کنیم:

📍همکاری با Meta Pool

متاپول (Meta Pool) یک پلتفرم لیکویید استیکینگ برای توکن‌های NEAR و wNEAR است. در جریان این همکاری اس اس وی می‌تواند از راهکارهای استیکینگ شناور متاپول بهره‌مند شود و متاپول نیز از زیرساخت‌های غیرمتمرکز ssv برای توسعه پلتفرم خود استفاده خواهد کرد.

📍همکاری با RockX 

راک ایکس (RockX) یک شرکت پیشرو در عرصه استیکینگ است که روی مشتریان سازمانی تمرکز دارد. این شرکت در سال‌های اخیر API دسترسی نود برای پروتکل‌های لایه یک و لایه دو بسیاری ساخته است و به شرکت‌های بسیاری کمک کرده تا به تکنولوژی بلاکچین دسترسی پیدا کنند. همکاری اس اس وی و راک ایکس به منظور تکمیل و توسعه تکنولوژی DVT صورت گرفته است.

رمزارز SSV را از کجا بخریم و کجا نگهداری کنیم؟

توکن SSV در بازارهای متمرکز بایننس، کوکوین، OKX، گیت، هیوبی، MEXC، ال بنک و هات بیت و در صرافی‌ غیرمتمرکز یونی سواپ فهرست شده است. از آن‌جایی که SSV هنوز روی شبکه اتریوم است، برای نگهداری آن باید از کیف پول‌های اتریومی استفاده کنید. از مطرح‌ترین ولت‌های اتریومی باید به متامسک، تراست ولت، ربی ولت، کوین بیس، سیف پل و کیف پول سخت‌افزاری لجر اشاره کرد. 

پرسش و پاسخ (FAQ) 

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • شبکه ssv.network چیست؟
   شبکه اس اس وی نتورک (ssv.network) یک زیرساخت استیکینگ غیرمتمرکز است که امکان کنترل یک ولیدیتور را به‌صورت توزیع‌شده فراهم می‌کند. در این روش از تکنولوژی Secret Shared Validator برای تقسیم کلید ولیدیتور بین چند نود استفاده می‌شود.
 • ارز ssv.network را از کجا بخریم؟
  توکن اس اس وی نتورک (SSV) را می‌توانید از صرافی‌های کوکوین، OKX، گیت، هیوبی، بایننس، LBank، هات بیت و دکس یونی سواپ بخرید. 

جمع‌بندی

شبکه ssv.network یک شبکه کاملا غیرمتمرکز و متن‌باز برای استیکینگ اتریوم است. این شبکه از تکنولوژی ولیدیتور توزیع‌شده یا DVT استفاده می‌کند که زیرساختی برای تقسیم و توزیع یک کلید ولیدیتور میان چند نود است. اجرای اعتبارسنج اتریوم روی شبکه اس اس وی سطح جدیدی از امنیت کلید ولیدیتور را فراهم می‌کند و استیک‌کنندگان انفرادی، سرویس‌های استیکینگ و استخرهای استیکینگ می‌توانند از خدمات اس‌اس‌وی نتورک استفاده کنند. نظر شما درباره شبکه SSV.network چیست؟ آیا روی توکن این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سپیده برون

از زمانی که یادم هست مشغول نوشتن بودم؛ یک روز داستان، روز بعد فوتبال و گیم، روز دیگر دیجیتال‌ مارکتینگ و IT و الان هم کریپتوکارنسی و بلاکچین. به نظرم کریپتو همان روایت تک‌خطی از رشته‌ای است که همیشه دنبالش بودم؛ کار هیجان‌انگیزی که نه تنها همیشه حرف تازه‌ای برای رو کردن دارد، بلکه پا در کفش بقیه رشته‌ها هم می‌کند و تنها وقتی می‌خوابد که نابود شود. من به بازی کردن، سردرآوردن از خم و چم تکنولوژی، باز هم بازی کردن، اخبار قانون‌گذاری و اقتصاد آزاد و غیر متمرکز علاقمندم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا