پیشرفته صرافی غیرمتمرکز

پروتکل UniswapX چیست؟ معاملات بدون گس در یونی سواپ

صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ (Uniswap) اولین نسخه خود را در سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۶) منتشر کرد و از آن زمان تاکنون رشد قابل‌توجهی داشته است. پشتیبانی از میلیون‌ها کاربر در معاملات آنچین، ارائه صدها کاربرد مختلف و حجم معاملاتی ۱۵ تریلیون دلاری همگی گواهی برای اثبات این ادعا هستند. یونی سواپ بدون توقف‌ در مسیر توسعه حرکت می‌کند و حالا در اقدام دیگری برای گسترش معاملات آنچین و بهبود فرایند سواپ‌های خود‌حضانتی، سرویس جدیدی به نام یونی سواپ ایکس (UniswapX) را راه‌اندازی کرده است. برای اینکه بهتر متوجه شوید پروتکل UniswapX چیست و چه مزایایی دارد، در این مقاله با میهن بلاکچین همراه باشید.

خلاصه مطلب:

👈 صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ به منظور توسعه معاملات درون زنجیره‌ای و بهینه‌سازی کارمزد مبادلات میان زنجیره‌ای، سرویس جدیدی را تحت عنوان UniswapX عرضه کرده است.
👈 پروتکل UniswapX یک پلتفرم متن باز و بدون نیاز به مجوز است.
👈 یونی سواپ ایکس به منظور ایجاد امکان معامله میان رول‌آپ‌های اتریوم برای کاربران‌، سواپ‌های میان‌زنجیره‌ای را طراحی کرده است.
👈 از جمله مهم‌ترین مزایای پروتکل یونی سواپ X می‌توان به قیمت‌گذاری بهبود‌یافته، مبادلات بدون نیاز به گس، عدم نیاز به پرداخت کارمزد برای تراکنش‌های ناموفق، حافظت در برابر حملات MEV و سواپ‌های میان زنجیره‌ای بدون کارمزد در آینده‌ای نزدیک اشاره کرد.

معرفی پروتکل UniswapX

پروتکل UniswapX چیست
منبع: Cryptotimes.Io

پروتکل جدید یونی سواپ یک پروتکل متن باز با گواهی عمومی (GPL) و بدون نیاز به مجوز است که امکان استفاده از مزایده هلندی (Dutch Auction‌) در بازارسازهای خودکار (AMMs) و سایر منابع نقدینگی را فراهم می‌کند. در مزایده هلندی، مزایده با بالاترین قیمتی آغاز می‌شود که مورد نظر مزایده‌گذار است؛ سپس از قیمت به‌طور مداوم کاسته می‌شود تا زمانی که خریداری برای قیمت پیشنهادی یافت شود یا قیمت به حداقل از پیش تعیین‌شده برسد. در این زمان است که خریدار، آخرین قیمت اعلام‌شده را پرداخت می‌کند.

یونی سواپ ایکس فعلا در نسخه بتا، روی رابط Uniswap Labs در شبکه اتریوم منتشر شده است و در آینده بر روی سایر زنجیره‌ها و کیف پول‌های یونی سواپ نیز عرضه می‌شود. با مراجعه به گیتهاب UniswapX می‌توانید اطلاعات بیشتری از کدهای این پروژه به دست بیاورید. همچنین مطالعه وایت پیپر پروژه نیز می‌تواند به درک بهتر شما از یونی سواپ ایکس کمک کند.

این پروژه قصد دارد به مرور زمان و از طریق روش‌های زیر فرایند سواپ یا مبادله توکن را بهبود دهد:

  • ارائه قیمت‌های بهتر با تجمیع منابع نقدینگی
  • انجام سواپ بدون نیاز به پرداخت کارمزد گس
  • محافظت در برابر حملات MEV
  • عدم نیاز به پرداخت کارمزد برای تراکنش‌های ناموفق
  • راه‌اندازی سواپ‌های میان‌ زنجیره‌ای بدون کارمزد در ماه‌های آینده
  • بهینه‌سازی فرایند سواپ در نسخه بتا

مسیریابی آنچین یک مسئله پیچیده و مهم است که هر روز اهمیت آن بیشتر می‌شود. نوآوری‌هایی که تا به‌حال برای تسهیل معاملات آنچین انجام شده، رشد تصاعدی استخرهای نقدینگی را رقم زده است. طراحی راهکار‌های لایه دوم نوین، تعریف سطوح کارمزدی جدید و ایجاد پروتکل‌های آنچین همگی منجر به تقسیم نقدینگی می‌شوند. به علاوه، احتمال می‌رود هزاران استخر سفارشی دیگر روی نسخه چهارم یونی سواپ ساخته شود و مسیریابی نقدینگی را سخت‌تر کند. از‌ این‌رو UniswapX قصد دارد مسیریابی نقدینگی را به عهده یک شبکه منبع باز بگذارد و پیچیدگی این فرایند را کم کند.

در این راه‌حل جدید، واسط‌های شخص ثالث (Filler) برای انجام تراکنش‌های سواپ، با استفاده از نقدینگی‌های آنچین مانند استخرهای بازارساز خودکار یا موجودی شخصی خود، با یک‌دیگر رقابت می‌کنند. کاربران می‌توانند با استفاده از رابط کاربری یونی سواپ ایکس‌، معاملات سواپ خود را با بهترین قیمت به انجام برسانند.

بررسی نحوه عملکرد یونی سواپ X

پروتکل UniswapX چطور کار می‌کند؟
منبع: Blog.uniswap.org

در پروتکل یونی سواپ X طرفین مبادله یک سفارش آفچین منحصر‌به‌فرد را امضا می‌کنند. یک واسطه کارمزد این سواپ را به جای طرفین پرداخت می‌کند و تراکنش به صورت آنچین تسویه می‌شود. در نتیجه معامله‌گرها که ملزم به پرداخت هزینه گس نیستند، برای انجام تراکنش‌های خود به توکن بومی شبکه (مانند اتر، متیک و غیره) نیازی ندارند.

واسطه‌ها با توجه به مبلغ تراکنش سواپ، هزینه گس را تعیین می‌کنند و با دسته‌بندی چندین سفارش در یک سفارش، نقش مهمی در کاهش هزینه‌های تراکنش ایفا می‌کنند. توجه داشته باشید که کاربران هنوز تحت شرایط خاص مانند تایید توکن اولیه در قرارداد Permit2 (که تلفیقی از تراکنش امضای کاربر و تراکنش صدور مجوز انتقال توکن از سوی پروتکل یونی سواپ است)، ملزم به پرداخت گس هستند. علاوه بر این‌، لازم است که توکن‌های بومی شبکه در هنگام فروش رپد شوند که این کار مستلزم پرداخت کارمزد است.

در یونی سواپ ایکس چه کارهایی امکان‌پذیر است؟

راه‌اندازی این پروتکل برخی امکانات را در صرافی یونی سواپ فراهم می‌کند که می‌توان از میان آنها به موارد زیر اشاره کرد:

  • محفاظت در برابر حملات مرتبط با MEV: حداکثر ارزش قابل استخراج‌، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در معاملات آنچین است که منجر به افزایش قیمت تمام‌شده برای تریدرها می‌شود. یونی سواپ این مشکل را از طریق تراکنش آربیتراژ حل می‌کند تا تریدرها معاملات خود را با قیمت بهتری انجام دهند. همچنین UniswapX به کاربران کمک می‌کند که از انواع استخراج MEV اجتناب کنند. در واقع سفارش‌هایی که با موجودی شخصی واسطه‌ها انجام می‌شوند، مورد حمله ساندویچی قرار نمی‌گیرند. بنابراین واسطه‌ها تشویق می‌شوند که هنگام مسیریابی سفارش‌ها به سمت منابع نقدینگی آنچین، از رله‌های تراکنش خصوصی استفاده کنند. این کار یعنی تامین نقدینگی مورد نیاز توسط واسطه‌ها، کاهش اختلاف قیمت میان استخرهای نقدینگی و در نهایت‌، آسودگی کاربر هنگام انجام معاملات آنچین.
  • سواپ‌های میان زنجیره‌ای در پروتکل UniswapX: یونی سواپ قصد دارد اواخر امسال نسخه میان‌زنجیره‌ای UniswapX را راه‌اندازی کند تا سواپ و پل زدن توکن به صورت یکپارچه انجام شود. در یونی سواپ X میان‌زنجیره‌ای، معامله‌گرها می‌توانند در عرض چند ثانیه بین زنجیره‌های مختلف تراکنش بزنند. همچنین سواپ‌کنندگان می‌توانند به جای دریافت توکن مخصوص بریج، خودشان دارایی دریافتی در زنجیره مقصد را انتخاب کنند.

قرار است UniswapX در رابط یونی سواپ لبز راه‌اندازی شود. یونی سواپ ایکس مجموعه‌ای از ایده‌ها و مدل‌های بازارهای دیجیتال و دیفای را در یک سیستم جدید گردآوری و از همان اصولی پیروی می‌کند که یونی سواپ را به برند معتبری در دیفای تبدیل کرده است. از آنجا که یونی سواپ X یک قرارداد هوشمند غیرقابل تغییر است که بدون نیاز به مجوز اجرا می‌شود، هیچ‌کس حتی یونی سواپ لبز (Uniswap Labs) نمی‌تواند قراردادها را تغییر داده یا متوقف کند. در حال حاضر واسطه‌های اولیه برای ارائه قیمت‌های شروع مزایده و اجرای سریع سفارش آماده هستند و انتظار می‌رود با افزایش کاربران، تعداد واسطه‌ها هم بیشتر شود.

مزایای پروتکل UniswapX چیست‌؟

حالا این سوال مطرح است که آیا UniswapX می‌تواند یک پروتکل تحول‌آفرین در میان صرافی‌های غیرمتمرکز باشد که هم در برابر MEV مقاوم است و هم قابلیت همکاری بالایی دارد؟ ۵ دلیل زیر پاسخ این سوال هستند:

۱. معماری UniswapX فضای طراحی گسترده‌ای را برای صرافی‌های غیرمتمرکز فراهم می‌کند. در واقع استفاده از سفارش‌های امضا‌شده، یک روش کارآمدتر و انعطاف‌پذیرتر است.

۲. استفاده از ساختار بهبودیافته برای مزایده‌های جریان سفارش (Order Flow Auctions) که حداکثر ارزش قابل استخراج را به کاربر بازمی‌گرداند. در حال حاضر OFAها روی سواپ‌های مبتنی بر تراکنش ساخته می‌شوند که به دلیل لزوم تراکنش‌های متعدد و پرداخت هزینه‌های آنچین اضافی، چندان خوشایند نیستند. به احتمال زیاد در آینده شاهد ایجاد OFAها روی پروتکل یونی سواپ خواهیم بود.

۳. بسترسازی UniswapX برای تطبیق سفارش‌های آفچین. در حال حاضر برای بهبود تطابق سفارش‌های آفچین اقدامات بسیاری از‌ جمله تمرکززدایی، ایجاد فضای رقابت و حفظ حریم خصوصی این فرایند باید انجام شود. خوشبختانه یونی سواپ ایکس یک قدم به این هدف نزدیک‌تر شده است. سفارش‌های خارج از زنجیره ابهام کمتری دارند و پردازش آن‌ها از نظر ریاضی راحت‌تر است. از این‌رو فرصت‌های بیشتری برای نوآوری در تطبیق سفارش‌ها فراهم می‌شود.

۴. ایجاد تحول در سواپ‌ میان رول‌آپ‌ها و ‌زنجیره‌ها. متعهد ماندن به نقشه رولاپ‌محور اتریوم، به معنای فراهم کردن شرایطی است تا کاربران بتوانند به صورت ارزان، سریع و بدون دردسر بین رول‌آپ‌ها معامله کنند. یونی سواپ ایکس با طراحی سواپ‌های میان زنجیره‌ای به این هدف نزدیک‌تر شده است.

۵. پروتکل UniswapX مکملی برای نسخه چهارم محسوب می‌شود که با هدف بهبود عرضه نقدینگی غیرفعال طراحی شده است. رشد اکوسیستم صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ در صورتی محقق می‌شود که معامله‌گران و تامین‌کنندگان نقدینگی به خواسته خود برسند؛ اگر تریدرها موفق به دریافت بهترین قیمت‌ها نشوند یا تامین‌کنندگان نقدینگی سودی به‌دست نیاورند، در نتیجه اکوسیستم را ترک می‌کنند و تراکنش‌های سواپ خود را در جایی دیگر انجام می‌دهند. بنابراین‌، UniswapX برای ارائه بهترین قیمت انجام سواپ‌ها از روشی استفاده می‌کند که تامین‌کنندگان نقدینگی متحمل ضرر نشوند.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
پروتکل یونی سواپ ایکس چیست؟

صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ به منظور توسعه و گسترش دادن معاملات آنچین و بهبود کارمزد مبادلات میان زنجیره‌ای، سرویس جدیدی را تحت عنوان پروتکل UniswapX عرضه کرد.

مهم‌ترین دستاورد‌های پروتکل UniswapX چیست؟

از جمله مهم‌ترین دستاورد‌های این پروتکل می‌توان به امکان مشارکت در مزایده هلندی در بازارساز‌های خودکار‌، فرایند سواپ بهبود یافته در کنار سواپ‌های بدون نیاز به کارمزد و مقاومت در برابر حملات مبتنی بر MEV اشاره کرد.

سخن پایانی

صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ در مسیر توسعه خود و پس از انتشار نسخه چهارم، اکنون در ایستگاه رونمایی از پروتکل UniswapX قرار دارد. یونی سواپ ایکس یک پروتکل متن باز و بدون نیاز به مجوز است که قصد دارد با استفاده از مزایده هلندی در بازارسازهای خودکار خود، فرایند سواپ را بهبود ببخشد. از مهم‌ترین مزایای پروتکل یونی سواپ X می‌توان به قیمت‌گذاری بهتر، سواپ‌های بدون نیاز به کارمزد، عدم نیاز به پرداخت گس برای تراکنش‌های ناموفق، محافظت در برابر حملات مرتبط با MEV و سواپ‌های میان زنجیره‌ای بدون کارمزد در آینده‌ای نزدیک اشاره کرد. نظر شما در مورد پروتکل UniswapX چیست‌؟ آیا راهکارهای UniswapX برای تسهیل فرایند سواپ و کاهش هزینه‌های گس منجر به ارتقای جایگاه این صرافی می‌شود؟

منبع
blog.uniswap.orgtwitter.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا