اخبار خارجی

چه عواملی بایننس را به یک صرافی موفق تبدیل کرده است؟

چانگ پنگ ژائو، معروف به CZ، بنیان‌گذار و مدیر عامل صرافی بایننس، اخیرا در پستی در وبلاگ بایننس، فراز و نشیب‌های این صرافی از آغاز تا به امروز و دلایل موفقیت آن را مرور کرده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از وبلاگ بایننس، مدیر عامل صرافی بایننس، چانگ پنگ ژائو معروف به CZ، در سری ششم از مجموعه مقالات «سوالات متداول از CZ» به دلایل موفقیت این صرافی پرداخته است.

موفقیت چشمگیر صرافی بایننس ما را بر آن داشت تا پای صحبت مؤسس آن، چانگ پنگ ژائو، و ثروتمندترین فرد حوزه رمزارزها (به روایت بلومبرگ) بنشینیم. آن‌چه در ادامه می‌خوانید به قلم چانگ پنگ ژائو، معروف به CZ، و خلاصه‌ای از مقاله کامل منتشر شده در وبلاگ صرافی بایننس، در تاریخ ۱۱ ژانویه ۲۰۲۲ (۲۱ دی ۱۴۰۰) است.

اکنون که کرونا اندکی عقب‌نشینی کرده، بیشتر امکان آن را دارم که با افراد، رو در رو ملاقات کنم. در میان انبوه سوالاتی که از من پرسیده می‌شود، یک سوال مودبانه است که به دفعات با آن مواجه می‌شوم. و آن، سوال درباره دلایل موفقیت بایننس است. حرف‌های بسیاری برای گفتن هست، به همین دلیل تصمیم به نوشتن آن گرفتم.

برای موفقیت، باید علاوه بر شانس، هزار کار را درست انجام داد. اما برای شکست کافی است یک کار را بد انجام دهید، حتی اگر آن هزار کار دیگر را نسبتا خوب انجام داده باشید. با وجود این، دنیا آنقدر هم پیچیده نیست. به نظر من، می‌توان آن هزار کاری که باید برای ساختن یک صرافی موفق انجام داد را به سه گروه عمده تقسیم کرد: حفاظت از حقوق کاربران، خدمات و محصول. اجازه بدهید با «حفاظت از حقوق کاربران»، که به اصول و ارزش‌هایمان مرتبط است، شروع کنیم.

حفاظت از حقوق کاربران

اکثر پلتفرم‌ها می‌گویند که از کاربران محافظت می‌کنند. اما این چیزی است که باید در عمل دیده شود. بنابراین، اجازه دهید با چند نمونه از کارهایی که بایننس برای حفاظت از کاربران انجام داده شروع کنیم.

صرافی بایننس، در ۱۴ جولای ۲۰۱۷ (۲۳ تیر ۱۳۹۶)، پس از جمع‌آوری مبلغی معادل ۱۵ میلیون دلار در یک ICO، در شانگهای چین شروع به کار کرد. اما حدود یک ماه و نیم بعد، دولت چین اعلام کرد که دیگر به صرافی‌های کریپتو و ICOها اجازه فعالیت نمی‌دهد و علاوه بر آن، پروژه‌هایی که ICO انجام داده‌اند، موظف هستند مبالغ جمع‌آوری‌شده را به کاربران بازگردانند. تا زمان اعلام این خبر، قیمت BNB به شش برابر قیمت ICO رسیده بود و تیم پروژه برای بازگرداندن این مبلغ به کاربران، با کمبود ۶ میلیون دلاری مواجه بود. اما اعضای پروژه پس از مشورتی کوتاه تصمیم گرفتند از ذخایر نقدی بایننس برای پرداخت طلب کاربران استفاده کنند. این مبلغ در آن زمان معادل ۴۰٪ از تمام ذخایر نقدی بایننس بود و تا به امروز بزرگترین خرج بایننس از نظر درصدی محسوب می‌شود. این حد از هزینه برای یک استارت‌آپ که تنها ۸ هفته از عمر آن می‌گذرد و به سوددهی نرسیده است و مدام در حال هزینه برای استخدام و گسترش عملیات است، بسیار سنگین بود. هیچ صرافی دیگری تا آن موقع (و حتی تا به امروز) چنین کاری نکرده بود. اما بایننس برای حفاظت از کاربران خود دست به این اقدام زد. اعلام این خبر با واکنش‌های بسیار خوبی مواجه شد و تعداد بسیار زیادی از کاربران به صرافی بایننس روی آوردند. حفاظت از کاربران باعث شد که کاربران بیشتری جذب کنیم.

جایگزین صرافی بایننس جایگزین بایننس برای ایرانیان بهترین صرافی جایگزین بایننس

مثال دوم حفاظت از کاربران. حین بررسی حساب‌ها متوجه شدیم که در والت شرکت توکن GAS اضافی وجود دارد. در ابتدا تصور می‌شد که مشکلی در سیستم وجود دارد اما متوجه شدیم که در صورت نگه‌داری توکن NEO در والت، توکن GAS دریافت می‌کنید که آن هم دارای ارزش است. در آن زمان بایننس تصمیم گرفت که موجودی NEO کاربران را به صورت روزانه بررسی کند و توکن GAS دریافت شده را بین کاربران توزیع کند. در آن زمان هیچ صرافی دیگری توکن GAS را به کاربران برنمی‌گرداند اما ما گفتیم که توکن NEO کاربران متعلق به ما نیست پس GAS دریافت شده هم به ما تعلق ندارد. نتیجه این سیاست جذب اکثر دارندگان NEO به صرافی بایننس بود.

به همین ترتیب، صرافی بایننس اولین صرافی بود که ایردراپ و فورک مبتنی بر صرافی را ارائه کرد. قبل از آن کاربران ناچار بودند توکن‌های خود را به والت منتقل کنند، منتظر ایردراپ یا فورک بمانند و سپس دارایی‌هایشان را به صرافی برگردانند. اما بایننس گفت که می‌توان تمام این کارها را به جای کاربران انجام داد و توکن نهایی را به حساب کاربران منتقل کرد. این ابتکار تمام آن دردسرها را برای کاربران برطرف کرد و علاوه بر آن باعث شد کاربران کم‌تر آشنا با تکنولوژی در ایردراپ‌ها و فورک‌ها شرکت داده شوند. این ابتکار چنان اثر مثبتی در حفظ کاربران بر پلتفرم بایننس داشت که باعث شد سایر پلتفرم‌ها هم به سرعت آن را کپی کنند و در نهایت موجب شد به حفاظت از حقوق کاربران در صنعت کریپتو توجه بیشتری شود.

خدمات صرافی بایننس

پس از جذب کاربران به کسب و کارتان، وظیفه شما نگه‌داشتن آن‌ها است. و به عقیده من، ارائه خدمات خوب مهمترین ابزار نگه‌داشتن کاربران است.

قبل از بایننس، در صرافی‌های ارزهای دیجیتال، زمان انتظار دوهفته‌ای برای رسیدگی به تیکت‌های پشتیبانی امری رایج بود. و حتی مدت انتظار دوماهه هم غیر معمول نبود. این مدت انتظار طولانی به شدت برای کاربران آزاردهنده بود، مخصوصا وقتی که برداشت‌ها (بیت کوین یا رمز ارز دیگر) ممکن است با مشکل مواجه شده باشد. بایننس تلاش کرد این رویه را تغییر دهد و حداکثر زمان ۲۴ ساعت و در حالت ایده‌آل یک ساعت، را برای پاسخ دادن به درخواست‌های پشتیبانی تعیین کرد. این موضوع با استقبال گسترده کاربران مواجه شد به طوری که بقیه صرافی‌ها هم ناچار شدند به وضعیت پاسخ‌گویی به مشتریان سر و سامانی بدهند. ما معتقدیم که توانستیم به بهبود استانداردهای صنعت کریپتو در زمینه خدمات کمک کنیم.

امروزه بایننس امکان چت زنده با پشتیبانی را ارائه می‌کند و کاربران معمولا اولین پاسخ از سمت پشتیبانی را در عرض چند دقیقه و به ۱۲ زبان مختلف دریافت می‌کنند. همچنین بایننس اولین صرافی است که به کاربران در بازیابی توکن‌هایی که به اشتباه فرستاده‌اند، کمک می‌کند.

این کار از نظر عملیاتی بسیار پرهزینه است و نفر-ساعت بالایی را می‌طلبد. اما بایننس سرمایه‌گذاری در ارائه این سرویس را، مهم می‌داند. حتی در راگ‌پول‌ها روی شبکه اتریوم، بایننس به کاربران برای ردیابی دارایی‌ها کمک می‌کند؛ حتی اگر این دارایی‌ها به صرافی بایننس وارد نشده باشند. این باعث می‌شود که بعضی وقت‌ها با تیترهایی مانند «راگ‌ پول اسکویید کوین در بایننس» مواجه شویم، حتی اگر بایننس نقشی در آن نداشته باشد. این کار ممکن است به بایننس آسیب بزند اما ما برای کمک به کاربران خسارت دیده انجام آن را ادامه می‌دهیم. حتی در صورت هک شدن سیم کارت، در موارد متعددی تیم بایننس موفق به حفظ دارایی‌های کاربران شده است.

اهمیت محصولات در بایننس

زمانی که قصد راه‌اندازی صرافی بایننس را داشتیم، بسیاری به من می‌گفتند «این ایده را رها کن، راه انداختن صرافی بی‌نهایت بار انجام شده است! نمی‌توانی با صرافی‌های موجود رقابت کنی».

اما زمانی که به بازار نگاه کردیم متوجه شدیم کارهای بسیاری هنوز انجام نشده است. در سال ۲۰۱۷، حتی مواردی مانند رابط کاربری صرافی‌ها بسیار ابتدایی بود. معمولا یک چارت نه چندان مناسب در بالای صفحه بود و مجبور به اسکرول به پایین صفحه بودید تا معامله را ثبت کنید. با اطلاعاتی که ما از دنیای ترید داشتیم، این رابط کاربری به هیچ وجه مناسب معامله‌گران نبود. بایننس دو نوع طراحی برای اسکرین معاملات ارائه کرد که تمام داده‌های مورد نیاز مانند چارت، دفتر معاملات، ثبت معامله با چند کلیک و غیره را در یک صفحه ارائه می‌کرد. هر دوی این طراحی‌ها به شکل گسترده‌ای توسط سایر فعالان این صنعت کپی‌برداری شدند.

بایننس در مقایسه با سایر پلتفرم‌ها از نظر سرعت هم پیشتاز است. حتی با چشم غیر مسلح می‌توان سرعت بالاتر بایننس را هنگام ثبت معاملات حس کرد. بایننس، سریعترین و پایدارترین APIها را در صنعت کریپتو دارد.

در سال ۲۰۱۷ بیشتر صرافی‌ها، «صرافی بیت کوین» بودند و تمرکز آن‌ها روی تبدیل فیات به بیت کوین بود. بعضی صرافی‌های مهم حتی ETH را لیست نکرده بودند. با انبوه ICOها در سال ۲۰۱۷، رمزارزهای متعددی وارد بازار شدند و مردم می‌خواستند به آن‌ها دسترسی داشته باشند. تنوع کوین‌های ارائه شده در بایننس از سایر صرافی‌ها پیشی گرفت و توانست به نیاز بازار پاسخ دهد.

علاوه بر این، کارمزدهای صرافی بایننس در زمان شروع یک دهم سایر صرافی‌های مطرح بود. امروز هم Binance همچنان ارزان‌ترین صرافی برای انجام معاملات در میان تمام رقبا است. بسیاری صرافی‌های دیگر هزینه‌های هنگفتی را صرف بازاریابی می‌کنند و کاربران جدیدی جذب می‌کنند، اما این کاربران پس از اطلاع از جزئیات سیاست‌های آن اکسچنج‌ها، راه خود را به سمت بایننس پیدا می‌کنند. بایننس قصد دارد کمتر کردن کارمزدها را در آینده ادامه دهد.

در زمان شروع به کار بایننس در سال ۲۰۱۷، تنها دو صرافی بودند که تعداد قابل ملاحظه‌ای از ارزها را به کاربران ارائه می‌کردند: پولونیکس و بیترکس. هر دوی آن‌ها هم حجم معاملات بالایی داشتند. اما با نگاه به آن‌ها مشخص بود که تنها کاربران ایالات متحده را هدف قرار داده‌اند. تنها رابط کاربری به زبان انگلیسی داشتند، از هیچ زبان دیگری پشتیبانی نمی‌کردند و دفتر هر دو شرکت در ایالات متحده بود. هدف ما این بود که خدمات را به بقیه دنیا ارائه کنیم. بایننس در ماه اول از ۹ زبان پشتیبانی کرد و این تعداد تا امروز به ۳۱ زبان افزایش یافته است. خدمات پشتیبانی به کاربران هم به ۱۲ زبان مختلف ارائه می‌شود که قابل مقایسه با صرافی‌های دیگر نیست.

سخن پایانی

در پایان باید گفت که هیچ روش میان‌بری برای ساختن یک صرافی موفق وجود ندارد. باید به ارزش‌هایتان پایبند باشید، محصول خوبی داشته باشید و به کاربران خدمات مناسب ارائه کنید. و در نهایت تمام این صحبت‌ها به معنی بی‌نقص بودن تیم ما نیست. باید بی‌وقفه تلاش کرد تا به اصول و ارزش‌ها پایبند ماند و محصولات و خدمات را بهبود بخشید.

منبع
binance

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا