اخبار خارجی

عرضه استیبل کوین fUSD تا زمزمه بازگشت کرونی؛ علت رشد قیمت فانتوم چیست؟

قیمت رمز ارز بومی شبکه فانتوم طی روزهای اخیر بازیابی قابل توجهی داشته است. در ادامه عوامل این بازیابی قیمت، از زمزمه‌های بازگشت آندره‌ کرونی تا عرضه اولین استیبل کوین بومی در فانتوم (fUSD) را بررسی می‌کنیم.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، قیمت فانتوم پس از ۲۰۰۰٪ افزایش در اوایل سال ۲۰۲۱، همراه با بازار آلت‌کوین‌ها با ریزش شدیدی مواجه شد. علی‌رغم آنکه این بلاکچین قابلیت‌های چشمگیری دارد اما به دلیل کمبود کاربر‌دهای قابل ذکر و جذاب، هنوز نتوانسته به پذیرش گسترده‌ای دست یابد. قیمت FTM به رکورد ۳.۴۶ دلار دست یافت، اما پس از شکست پروژه سالیدلی (Solidly) و خروج آندره کرونی (Andre Cronje) قیمت این رمزارز به سطح قبل از روند صعودی خود و کمتر از ۰.۲۵ دلار رسید.

اطلاعات کوین تلگراف مارکتز پرو و تریدینگ ویو نشان می‌دهد قیمت FTM از زمان ریزش به ۰.۲۳۸ دلار، تا ۲۳ می (۲ خرداد) با ۱۱۹.۲۳٪ رشد همراه بوده است و به ۰.۵۲۱۶ دلار رسیده است.

نمودار ۴ ساعته قیمت فانتوم (FTM)
نمودار قیمت فانتوم (FTM) – تایم‌فریم ۴ ساعته؛ منبع: TradingView

سه ‌دلیل برای روند صعودی قیمت FTM ذکر شده است که عبارتند از عرضه اولین استیبل کوین بومی بر بستر شبکه فانتوم، به‌روزرسانی‌های این پروتکل و اعلام مشارکت و همکاری‌های مختلف که عملکردها و قابلیت‌های جدیدی برای شبکه فانتوم به ارمغان آورده است؛ و در آخر، زمزمه‌هایی مبنی بر آنکه آندره کرونی در حال همکاری با پروتکل‌های دیفای مبتنی بر شبکه فانتوم است.

عرضه اولین استیبل کوین بومی بر بستر شبکه فانتوم

قابل ذکرترین و مهم‌ترین پیشرفت اکوسیستم فانتوم طی چند هفته اخیر، عرضه اولین استیبل کوین بومی این شبکه به اسم fUSD است:

استیبل کوین fUSD با استفاده از توکن‌های زیر به عنوان وثیقه (Collateral) قابلیت صدور دارد:

USDC, fUSDT, DAI, sFTMX, wFTM, sFTM, BOO, BEETS, SPIRIT, LQDR

دارایی‌های با نوسان ارزش کمتر ضریب وثیقه و سقف وثیقه‌گذاری بالاتری دارند.

توییت fantom foundation
توییت بنیاد فانتوم؛ منبع: توییتر

عرضه fUSD پس از فروپاشی UST صورت گرفته است و به نظر می‌رسد با ارائه جایگزین over-collateralized (نوعی دارایی که بیشتر از موجودی خود دارای وثیقه است) توانسته است مقداری از سرمایه خارج‌شده از استیبل کوین الگوریتمی UST را به خود اختصاص دهد.

در تاریخ ۲۰ می (۳۰ اردیبهشت)، بنیاد فانتوم به‌روزرسانی خود را عرضه کرد و به معیار حداکثر وثیقه و سقف صدور هر کدام از وثیقه‌های تحت پشتیبانی اشاره کرد. بنیاد فانتوم پاداش سپرده‌گذاری (استیکینگ) fUSD را ۱۱.۳٪ تعیین کرده است.

این به‌روزرسانی هم‌چنین شامل جزییاتی در خصوص سپرده‌گذاری نقدینگی در فانتوم، تعیین سقف ۱۵۰ میلیونی برای توکن فانتوم سپرده‌گذاری‌شده یا sFTM، حذف تاییدکنندگان از فهرست افراد واجد شرایط برای صدور sFTM و تعیین نسبت وام به ارزش (LTV) برابر با ۹۰٪ برای صدور sFTM بوده است.

همکاری‌های جدید شبکه فانتوم

به‌روزرسانی‌های اخیر پروتکل و همکاری‌های جدید به بهبود جایگاه و روند فانتوم کمک کرده است. از این همکاری‌های جدید می‌توان به عرضه Snapsync اشاره کرد که به نودهای جدید امکان می‌دهد تا سریعا به شبکه ملحق شوند.

با توجه به عرضه Snapsync، زمان مورد نیاز برای همگام‌سازی (synch) نودهای جدید از ۲۴ ساعت به ۷ ساعت کاهش می‌یابد. این موضوع اعتبار شبکه را ارتقا می‌دهد، مقیاس‌پذیری را بهبود می‌بخشد و به تمرکززدایی کمک می‌کند.

فانتوم اعلام کرده است که عرضه گیت‌کوین (Gitcoin) بر بستر شبکه فانتوم در حال انجام است تا فرایند کسب مجوز برای توسعه در اکوسیستم فانتوم ساده‌تر شود.

فانتوم هم‌چنین با آن‌مارشال (Unmarshal) و XP.Network در حال همکاری است. آن‌مارشال یکی از ارائه‌دهندگان زیرساخت وب۳ است که سرویس ایندکسینگ خود را در پروتکل فانتوم به کار می‌گیرد تا دسترسی توسعه‌دهندگان به اطلاعات ساماندهی‌شده و جزیی درون زنجیره‌ای آسان شود.

در نتیجه همکاری فانتوم با XP.Network کاربران فانتوم می‌توانند توکن‌های NFT را بین اتریوم، بی‌ان‌بی اسمارت چین، الروند، آئورورا، ترون، آوالانچ و ولاس (VLX) انتقال دهند.

آیا آندره کرونی بازگشته است؟

عامل دیگری که به رشد قیمت FTM منجر شده، پیش‌بینی‌هایی در خصوص بازگشت آندره کرونی و مشارکت او در توسعه دیفای بر بستر شبکه فانتوم است:

همراه با زمزمه‌ها در مورد بازگشت توسعه‌دهنده معروف دیفای، آندره کرونی قیمت توکن بومی فانتوم (FTM) حدود ۴۰٪ افزایش داشته است. کرونی برای پایدارسازی شرایط و ادامه روند رو به رشد اکوسیستم فانتوم در دراز مدت، مجموعه‌ای از پیشنهادات ارائه کرده است.

توییت ashley torres
منبع: توییتر

این زمزمه‌ها از آنجا آغاز شد که کرونی، پروپوزال بهینه‌سازی fUSD را ثبت کرد. این پروپوزال در تاریخ ۲۰ می (۳۰ اردیبهشت) با هدف برطرف کردن مشکل از بین رفتن پشتوانه استیبل کوین طراحی شده است. یکی از کیف پول‌های فانتوم که به نظر می‌رسد متعلق به کرونی باشد، طی دو هفته اخیر بیش از ۱۰۰ میلیون توکن FTM دریافت کرده است.

امتیاز ورتکس (ٰVORTECS score) در تاریخ ۲۰ می و قبل از افزایش قیمت اخیر، چشم‌انداز خوش‌بینانه و مثبتی را برای فانتوم شناسایی کرد.

امتیاز ورتکس(سبز) و قیمت فانتوم FTM
امتیاز ورتکس(سبز) و قیمت فانتوم FTM؛ منبع: Cointelegraph Markets Pro

امتیاز ورتکس مقایسه الگوریتمی شرایط قدیمی و کنونی بازار است که از ترکیب اطلاعاتی نظیر احساس بازار، حجم معاملات، نوسانات اخیر قیمت و فعالیت در توییتر به دست می‌آید.

همانطور که در نمودار فوق مشخص است، امتیاز ورتکس FTM در تاریخ ۲۰ می به ۸۹ رسید و همزمان، قیمت FTM نیز طی ۳ روز بعد از آن ۶۲.۳٪ افزایش یافت.

  • علت افزایش قیمت فانتوم چیست؟

قیمت فانتوم طی روزهای اخیر بازیابی قابل توجهی داشته است و توانسته است مقداری از افت قیمت شدید خود را جبران کند. عرضه اولین استیبل کوین بومی شبکه فانتوم با نماد fUSD، زمزمه‌های بازگشت توسعه‌دهنده معروف دیفای آندره کرونی، و همکاری‌های گسترده شبکه فانتوم مهم‌ترین عوامل رشد قیمت FTM در بازار نزولی فعلی بوده‌اند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا