تحلیل فاندامنتال

با این اطلاعات، از ارزهای دیجیتال کلاهبردار دوری کنید!

اخیرا دیده شده برخی با سوء استفاده از کمبود آگاهی عموم مردم، ارزهای دیجیتال کلاهبردار و قلابی می‌سازند و با قیمتهای مناسب آنها را می‌فروشند. نمونه‌ای از این اقدام که اخیرا سر و صدای زیادی به پا کرده، ساخت یک ارز دیجیتال تتر قلابی به قیمت ۰.۱۵ دلار است. سادگی ایجاد توکن بر بستر اتریوم و عدم/کمبود آگاهی عموم مردم، این امکان را برای کلاهبرداران فراهم کرده است که به بتوانند با ترفندهای ساده‌ای مردم را فریب بدهند و سود کلانی به جیب بزنند.

ماهیت فنی دنیای ارزهای دیجیتال و اصطلاحات محاسباتی پیچیده و دشوار، می‌تواند به راحتی هرکسی را سردرگم کند. عدم وجود قانون‌گذاری و نظارت و همچنین عدم درک صحیح ارزهای دیجیتال، می‌تواند این مسئله را پیچیده‌تر کند. این مسئله همچنین می‌تواند محیطی مساعد برای کلاهبرداران فراهم کند که بتوانند با ایجاد ارزهای دیجیتال کلاهبردار و برنامه‌هایی خاص، از عدم آگاهی مردم سوءاستفاده کنند.

قبل از شروع گشت و گذار در این صنعت انقلابی و به شدت نوپا، باید بدانید که روی چه چیزهایی نباید سرمایه‌گذاری کرد. در این مقاله لیستی از موارد رایج کلاهبرداری در دنیای ارزهای دیجیتال را با شما در میان می‌گذاریم.

ادعاهای غیرواقعی

در دنیای کریپتو، شنیدن فرصت‌های سرمایه‌گذاری جذاب خیلی رایج است. فرصت‌هایی که به ما وعده نرخ بازگشت سرمایه روزانه یا ماهیانه می‌دهند. بدون تعارف، جذابیت یک شبه پولدار شدن برای همه وسوسه‌برانگیز است و می‌تواند باعث پرورش انگیزه پا گذاشتن به این نوع نقشه‌ها شود.

با این حال به طور کلی، به دست آوردن سود ثابت تقریبا غیرممکن است. پیشنهاد سودهای ثابت نیازمند یک منبع درآمد ثابت است؛ تا جایی که افراد محصول یا خدماتی برای مستند کردن سودشان به فروش نرسانند، تنها راه به دست آوردن نرخ سود تضمین شده از طریق طرح‌های پانزی است. پانزی نوعی طرح کلاهبرداری است که با استفاده از سرمایه‌ افراد جدید و بدون هیچ گونه عملیات قانونی، برای سرمایه‌گذارهای قدیمی سود ایجاد میکند.

به طور کلی سه طرح کلاهبرداری رایج در جامعه ارزهای دیجیتال وجود دارد که ادعاهای غیرواقعی ترویج می‌دهند؛ از جمله:

سرویس‌های استخراج ابری

ماینینگ فرآیندی است که در آن از سخت‌افزارهای محاسباتی پیشرفته برای حل کردن معادلات پیچیده ریاضی و در نتیجه ایمن کردن تراکنش‌های شبکه ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود؛ و ماینرها به خاطر تلاش در این فرآیند مقداری ارز دیجیتال جایزه می‌گیرند.

وبسایت‌های کلاهبرداری استخراج ابری به تمام افراد این فرصت را می‌دهند که فقط با پرداخت مقداری بیعانه و بدون نیاز به خرید سخت‌افزارهای محاسباتی، وارد فرآیند ماینینگ بیت کوین شوند و جایزه ماینینگ بگیرند.

این یک طرح پانزی است که تا زمانی که یک استخر مداوم برای کابران جدید داشته باشد، به شما پول پرداخت می‌کند؛ وقتی آن استخر از بین برود، شما عملا تمام سرمایه‌تان را از دست خواهید داد.

کلاهبرداری‌ های برجسته استخراج ابری: Hashinvest, Biteminer, Hashpoke, Cointellect, HashOcean, Gawminers

بسته‌های سرمایه‌گذاری بیت کوین (BIP)

BIPها برنامه‌های سرمایه‌گذاری با بازده بالا هستند که وعده سود بالا با مقدار پرداختی کم می‌دهند. شما با خرید یک بسته اشتراکی شروع می‌کنید که این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا هر روز یا هر هفته سود ثابتی دریافت کنید و معمولا در ابتدای کار هم خیلی سودآور است.

با این حال، به خاطر ساختار پانزی استفاده شده در BIPها، چرخه حیات آنها بسیار محدود است و وقتی تعداد کاربران کمی در آن باقی بماند، سیستم بسته می‌شود. اغلب اوقات BIPها از لغات و اصطلاحات پیچیده و مبهمی استفاده می‌کنند تا افرادی که میخواهند بدانند این سودها دقیقا از کجا می‌آید را سردرگم کنند.

برنامه‌های بازاریابی چندسطحی (MLM)

یکی از ویژگی‌های رایج MLMها ابهامی است که در پیشنهادات و سرویس‌های آنها وجود دارد؛ پیشنهاداتی که اکثرا وابسته برنامه‌های ارجاعی هستند. بعضی از ساختارهای ارجاعی مستلزم این هستند که افراد یک ارز دیجیتال خاص مرتبط با برنامه سرمایه‌گذاری را تروج دهند و تنها راه شرکت در این برنامه، کلیک کردن روی لینک ارجاعی آنها است.

شناسایی MLMها کار به شدت راحتی است؛ چون منبع اصلی ایجاد سود، به جای سر و کار داشتن با ارزهای دیجیتال واقعی، بازاریابی اشتراکی است.

کلاهبرداری‌ های برجسته MLM: Onecoin, Centurion Coin

به طور خلاصه، مواد زیر ویژگی‌هایی رایجی هستند که باید قبل از شروع کار مورد بررسی قرار بگیرند:

  • تضمین نرخ‌های سود بالا. مثلا، سرویسی که در ابتدای کار به شما وعده سوددهی ثابت ماهیانه می‌دهد که معمولا هم رقم این سود خیلی بالا و جذاب است.
  • برنامه‌های ارجاعی/اشتراکی. مثلا، برنامه‌ای که به شکل‌های مختلف و با وعده‌های جذاب شما را تحریک می‌کند تا دوستان خود را وارد این برنامه کرده و بابت این کار جایزه یا ارتقا بگیرید.
  • جزئیات مبهم درباره نحوه کارکرد سیستم. مثلا، توضیح شفافی درباره چگونگی عملکرد سیستم به شما ارائه نمی‌شود و معمولا این اطمینان به شما داده می‌شود که همه چیز مرتب است و نیازی نیست نگران چیزی باشید؛ ولی حرفی از این زده نمی‌شود که کدام عملکرد هدفمند سیستم قرار است شما را از نگرانی دربیاورد.
  • نبود اطلاعات درباره نحوه شکل‌گیری تیم یا شرکت. مثلا، هیچ سابقه قابل استنادی از چگونگی شکل‌گیری شرکت ارائه دهنده این پروژه یا تیم پشت آن وجود ندارد. شما به سوابق پروژه‌های قبلی تیم دسترسی ندارید و نمی‌دانید آن پروژه‌ها به کجا ختم شدند و آیا اصلا پروژه‌ای وجود داشته یا نه. همچنین درستی سوابق کاری اعضای تیم برای شما روشن نیست.
  • سختی برداشت منابع مالی. مثلا، برای اینکه بتوانید منابع خود را برداشت کنید، شرایط مختلف و عجیبی تعریف می‌شود که بیشتر بازدارنده به نظر می‌رسند و به طور مداوم شما را از منابع مالی خود دور و دورتر می‌کنند.

عدم وجود کد بیس (Code Base)

با توجه به این که اکثر ارزهای دیجیتال منبع قابل دسترس (Open Source) دارند، پروژه‌هایی که منبع قابل دسترس ندارند یا کد بیس خود را فاش نمی‌کنند، از اعتبار خیلی کمتری برخوردار هستند. اگرچه تمام کوین‌هایی که منبع قابل دسترس ندارند کلاهبرداری نیستند، ولی تمام کوین‌هایی که به عنوان کلاهبرداری شناخته شده‌اند یا کد بیس خود را فاش نمی‌کنند و یا اصلا کد بیس ندارند.

شما می‌توانید به راحتی کدهای آنها را در گیت‌هاب (Github) بررسی کنید؛ اگر ارز دیجیتال مورد نظر لینکی مرتبط با کد بیس خود نداشت، قطعا صلاحیتش در هاله‌ای از ابهام است.

یک کد با منبع قابل دسترس، به کد بیس اجازه می‌دهد به طور رایگان در اختیار همه قرار بگیرد و مورد توزیع مجدد و یا اصلاح قرار بگیرد. ماهیت کدهایی که منبع قابل دسترس دارند این است که همه اجازه دارند آن کدها را ببیند و روی آنها تجدیدنظر کنند.

عدم حضور اطلاعات کلیدی

هیچ وایت پیپری در کار نیست

یک وایت پیپر تمام اطلاعاتی که نیاز دارید درباره یک کوین یا توکن بدانید را با جزئیات برای شما شرح می‌دهد؛ از هدف آن گرفته تا ساز و کارش و پویایی کوین مورد استفاده در آن. وایت پیپرها بستر اصلی هر کوینی را شکل می‌دهند و عدم حضور آنها نشان‌دهنده یک پرچم قرمز خیلی بزرگ و نشانی از ارزهای دیجیتال کلاهبردار است!

نبود نشانه‌ای از اعضای تیم

این مسئله به نبود اطلاعات درباره بنیان‌گذاران و تیم توسعه‌دهنده اشاره دارد. اعتبار هر پروژه‌ای به گستره تجربه، قدمت و تخصص توسعه‌دهنده‌های آن بستگی دارد. اغلب اوقات، کوین‌ها و برنامه‌های کلاهبرداری به طور عمومی هیچ اطلاعاتی درباره بنیان‌گذاران ارائه نمی‌دهند. اگر اطلاعات مربوط به این افراد در دسترس نباشد، اعتبار آن مجموعه مشکوک است.

 

گرفتن تصمیم درست برای سرمایه‌گذاری

چند ویژگی به خصوص در مورد ارزهای دیجیتال وجود دارد که هرکسی می‌تواند آنها را ببیند: غیر متمرکز بودن، شفافیت کامل از طریق یک دفتر کل عمومی و یک کد با منبع قابل دسترس. برنامه‌های پانزی و ارزهای دیجیتال کلاهبردار هیچکدام از این ویژگی‌های رایج را ندارند و معمولا متمرکز و مبهم هستند. بهترین راه برای جلوگیری از افتادن در دام اینطور برنامه‌ها این است که ویژگی‌های اشاره شده را در مورد هر برنامه جدیدی بررسی کنید. کسب دانش و درک کامل از نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال و تکنولوژی مربوط به آن از هر نکته‌ای مهمتر است. با کسب دانش مناسب و کاربردی، خودتان را در مقابل هرگونه کلاهبرداری در امان نگه دارید.

منبع
masterthecrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا