پیشرفته مقالات

آیا بلاکچین پالیگان یک راهکار لایه دو است؟

بلاکچین پالیگان – یا آن طور که پیش‌تر نامیده می‌شد، متیک – کار خود را به عنوان راهی برای افزایش مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم آغاز کرد. با گسترش و پا گرفتن این شبکه، سایدچین بودن این شبکه به محاق رفته است. حال سوالی که مطرح است این است که آیا این شبکه را می‌توان راهکاری لایه دو برای افزایش مقیاس‌پذیری اتریوم دانست یا نه؟


زمان آن رسیده تا یکی از پر سر و صداترین پروژه‌های لایه ۲ را مورد بررسی قرار دهیم. به تازگی با پروژه‌ای روبه‌رو شدم که از وجود آن خبر نداشتم: بلاک چین پالیگان (Polygon‌). در وب‌سایت رسمی پالیگان این پروژه تحت عنوان «اینترنت بلاک چین‌های اتریوم» معرفی شده است اما این به چه معناست؟ در این مقاله به بررسی این راهکار لایه ۲ Ethereum و دستاورد‌های آن در مقایسه با سایر پروتکل‌های لایه ۲ مثل متیس (Metis) می‌پردازیم.

بلاک چین پالیگان و نقشه راه این پروتکل لایه ۲

بلاک چین پالیگان

به نظر می‌رسد که پالیگان تمامی محدودیت‌های فعلی Ethereum از قبیل توان پردازش پایین تراکنش‌ها (که امیدواریم با از راه رسیدن اتریوم ۲.۰ حل شود)، تجربه کاربری (UX‌) ضعیفی که در اختیار برنامه‌ها قرار می‌گیرد و از گس فی بالا و گواه اثبات کار (PoW‌) حاصل می‌شود و چیزی که تحت عنوان «عدم وجود حاکمیت مشخص» شناخته می‌شود را برطرف می‌کند. این عدم وجود حاکمیت به معنای نبود قابلیت ترکیب‌پذیری استک یا پشته اتریوم و وابستگی آن به حاکمیت تلقی می‌شود. این امر موجب محدود کردن تاثیر برنامه‌های غیرمتمرکز بر روی بستر بلاک چین می‌شود. هدف پالیگان حل کردن تمامی این مشکلات به واسطه ایجاد «پروتکل و چهارچوبی برای ساخت و اتصال شبکه‌های بلاک چین سازگار با اتریوم» است.

حتما تا الان متوجه شده‌اید که پروژه‌های گوناگون اکوسیستم رمزارز در تلاش برای کاهش برخی یا همه محدودیت‌های ذکر شده از طریق بلاک چین‌های سازگار با اتریوم هستند. این پروژه‌ها سعی می‌کنند تا بلاک چین‌های کاملا نوینی مثل پولکادات را بسازند که با ماشین مجازی اتریوم (EVM‌) سازگار بوده و راه حل‌های لایه دوم مانند Metis‌، Optimism و Arbitrum را بر روی شبکه اصلی اتریوم پیاده‌سازی کنند.

قابلیت همکاری پالیگان

بلاک چین پالیگان در تلاش برای رویارویی با چندین چالش به صورت همزمان است و امکان پیاده‌سازی شبکه بلاک چین از پیش برنامه‌ریزی شده (زنجیره‌های جانبی پالیگان‌)، مجموعه‌ای از ماژول‌ها برای توسعه شبکه‌های دلخواه (شبیه به کاری که با لایه Parity قابل انجام است)، پروتکل قابلیت همکاری برای تبادل پیام‌های دلخواه با اتریوم و سایر شبکه‌های بلاک چین و ماژول‌های وفق‌دهنده برای دستیابی به قابلیت همکاری بین بلاکچین‌های موجود (شبیه به بریج‌ها یا پل‌های پولکادات‌) را تنها با یک کلیک در اختیار ما قرار می‌دهد.

هنگامی که لیست وعده‌های آتی نقشه راه پالیگان را مطالعه کردم، بسیار شگفت‌زده شدم زیرا اینطور به نظر می‌رسد که آنها در تلاش برای انجام همه کار‌های ممکن هستند. هرچقدر در مورد این پروژه بیشتر مطالعه می‌کنم به نظر می‌رسد که این تیم در تلاش برای انجام کارهایی هستند که فراتر از حد توان یک پروژه عادی است. با توجه به این موضوع و برای قانع شدن در مورد امکان انجام تمامی این وعده‌ها تصمیم گرفتم تا تکنولوژی مورد استفاده در این بستر را مورد بررسی قرار دهم. در ادامه، به صورت موشکافانه این موضوع را باز می‌کنیم.

تکنولوژی مورد استفاده در بلاک چین پالیگان

پالیگان یک بلاکچین واحد نیست، بلکه اکوسیستمی متشکل از ابزارهایی برای پیاده‌سازی شبکه بلاکچین شخصی شماست و از برنامه‌های بلاکچین شما میزبانی می‌کند. از بسیاری از جهات ممکن است این پروژه شبیه به یک راه حل لایه دوم به نظر برسد اما در حال حاضر بیشتر به یک پروژه قابلیت همکاری و یک چهارچوب بلاکچین نزدیک است. در ادامه به دلیل این موضوع می‌پردازیم.

تکنولوژی بلاک چین پالیگان

زنجیره اصلی یا زنجیره گواه اثبات سهام پالیگان

شما می‌توانید شبکه بلاک چین خود را با کمک پالیگان پیاده‌سازی کرده، با سایر بلاک چین‌های سازگار با EVM یا سازگار با Polygon تعامل داشته باشید و سطح افزوده‌ای از امنیت و اعتماد را با استفاده از زنجیره اصلی اتریوم‌، زنجیره اصلی گواه اثبات سهام (PoS‌) پالیگان و یا خصوصیت «خدمات امنیتی» برای شبکه خود به ارمغان بیاورید.

زنجیره اصلی بلاک چین پالیگان که تحت عنوان Matic POS Chain نیز شناخته می‌شود، یک زنجیره وابسته به اتریوم با مکانیزم اجماع گواه اثبات سهام است. ارتباط بین زنجیره اصلی Ethereum و زنجیره گواه اثبات سهام Matic در شکل زیر نشان داده شده است:

زنجیره گواه اثبات سهام متیک

ارائه‌دهندگان بلاک در شبکه متیک (Matic) با سرعت بالایی در حال ساخت بلاک‌ها هستند. زنجیره متیک با استفاده از مکانیزم اجماع PoS در راستای ایجاد وابستگی یا در اصطلاح تعهد این بلاک‌ها نسبت به زنجیره اصلی اتریوم عمل می‌کند. برای ایجاد تعهد هر گروه کوچک از بلاک‌ها‌، یکی از پیشنهاد‌دهندگان از میان سپرده‌داران یا هولدر‌های استیک انتخاب می‌شود تا نقطه بازرسی (Checkpoint‌) معینی را در زنجیره اتریوم مشخص کنیم. این نقاط بازرسی یا در اصطلاح چک پوینت‌ها پس از مرحله تایید اعتبار تمامی بلاک‌ها در لایه بلاک شبکه Matic توسط پیشنهاد‌دهنده ساخته شده و درخت Merkle هش بلاک‌ها نسبت به چک پوینت قبلی ساخته می‌شود.

در ادامه این روند، بنیاد و ریشه تعهد بلاک برای تمامی استیک‌کنندگان درون شبکه توزیع می‌شود. برای تایید اعتبار یک نقطه بازرسی لازم است تا حداقل دو سوم تمامی استیک‌کنندگان شبکه آن را قبول کنند. پس از جمع‌آوری تمامی امضاها، چک پوینت مورد نظر به زنجیره اتریوم متعهد می‌شود. از این نقطه به بعد، همه افراد فعال در شبکه Ethereum می‌توانند نقطه بازرسی را برای مدت زمان مشخصی به چالش بکشند. اگر هیچ کسی این کار را انجام ندهد، این چک پوینت به مرحله نهایی خود رسیده و به زنجیره اصلی ملحق می‌شود. تمامی این روند به واسطه مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند پیاده‌سازی شده در اتریوم به انجام می‌رسند.

لازم به ذکر است که Matic POS Chain نیز دارای توکن کاربردی خود تحت عنوان متیک (Matic‌) است که در راستای استیک کردن و اهداف حاکمیتی و البته برای پرداخت در ازای انجام تراکنش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اینکه یک نود در شبکه گواه اثبات سهام متیک به یک پیشنهاد‌دهنده و یا یک استیک‌کننده تبدیل شود لازم است تا میزان مشخصی از توکن Matic را استیک کند.

ممکن است از دیدگاه مطالعه‌کنندگان مداوم مقاله‌های adlrocha (منبع اصلی مطلب) طرح تداوم تراکنش‌ها یادآور رول‌آپ‌های خوشبین (optimistic) باشد. این در حقیقت یکی از جنبه‌هایی است که پالیگان را به راه حل لایه دوم نزدیک می‌کند. با این حال، تضمین امنیت و اعتماد بازرسی زنجیره‌های متیک سطح ضعیف‌تری نسبت به رول آپ‌های خوشبینانه دارند. پس از معرفی چند نمونه از طرح‌های پروژه Polygon به بررسی بیشتر این موضوع می‌پردازیم.

بریج‌های پروتکل لایه ۲ Polygon

بلاک چین پالیگان به واسطه چیزی که تحت عنوان پل یا بریج شناخته می‌شود، از قابلیت همکاری بین زنجیره‌ها نیز پشتیبانی می‌کند. این بریج‌ها در زمینه ارسال پیام‌های دلخواه و معاوضه دارایی بین زنجیره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. توسعه‌دهندگان نیز با استفاده از این بریج‌ها می‌توانند توکن‌ها را انتقال داده و یا قراردادهای هوشمند را از یک زنجیره به یک زنجیره دیگر فراخوانی کنند. از نقطه نظر فنی‌، یک بریج به مجموعه‌ای از قراردادهایی گفته می‌شود که در بستر دو زنجیره موجود بوده و دارایی‌ها را از زنجیره ریشه (Root Chain) به زنجیره منشا (Source Chain‌) منتقل می‌کند. به صورت خلاصه و بدون توجه به پیاده‌سازی خاص بریج‌، معاوضه یک دارایی بین دو زنجیره با استفاده از بریج‌ها دارای مراحل پیش رو است:

 • کاربر منابع مالی را به بریج موجود در زنجیره منشا (یا والد) واریز می‌کند و تصویری از دارایی‌های مورد نظر در زنجیره مقصد (یا فرزند) نمایش داده می‌شود.
 • اطلاعات وجوه دارایی جدید به بریج داده می‌شود و امکان روند برداشت نیز فراهم می‌شود.
 • از این نقطه به بعد‌، کاربر می‌تواند دارایی‌های خود را از زنجیره فرزند برداشت کند. در نتیجه این امر نیز دارایی‌های موجود در زنجیره والد می‌سوزد (Burn می‌شود) و وجه دارایی کاربر در زنجیره فرزند به‌روزرسانی می‌شود.

در حال حاضر شبکه پالیگان از دو شیوه پیاده‌سازی بریج‌ها برای ارائه قابلیت همکاری بین زنجیره‌ها پشتیبانی می‌کند:

 • یک بریج PoS، که سریع‌تر و انعطاف‌پذیر‌تر است اما راه حلی با ایمنی پایین‌تر نسبت به بریج دومی تحت عنوان Plasma Bridge است که توسط پالیگان حمایت می‌شود. در بستر بریج گواه اثبات سهام‌، توسعه‌دهندگان باید آدرس‌های قراردادهای مبدا و مقصد را برنامه‌ریزی کرده، دارایی‌ها را بلاک‌بندی کرده و فرایند معاوضه را راه‌اندازی کنند. بریج PoS از مکانیزم هماهنگ‌سازی حالت (state) Matic استفاده می‌کند. این مکانیزم طرحی است که توسط زنجیره گواه اثبات سهام متیس مورد استفاده قرار می‌گیرد تا بتوانیم از بستر اتریوم فراخوانی کنیم. این تبادلات و معاوضه‌ها از ۱۰ الی ۳۰ دقیقه طول می‌کشند.
 • Plasma Bridge سطح تضمین شده‌ای از امنیت را فراهم می‌کنند اما زمان تمامی برداشت‌ها از متیک به اتریوم به میزان ۷ روز طول می‌کشند. در شکل بعدی می‌توانید دیدگاه کلی شیوه عملکرد Plasma Bridge را برای زمینه انتقال NFT مشاهده کنید. برای اطلاع از جزئیات بیشتر می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.
بریج‌های زنجیره اصلی پروژه Polygon

Polygon SDK

دلیل اینکه به عقیده من پروژه Polygon بیشتر در قالب یک چهارچوب است تا یک بلاک چین‌، به SDK پالیگان برمی‌گردد. SDK پالیگان یک چهارچوب ماژولار و قابل گسترش است که در راستای ساخت شبکه‌های سازگار با اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع می‌توان این چهارچوب را جایگزینی برای زیرلایه (Substrate‌) پریتی (Parity‌) در نظر گرفت اما به جای Rust به زبان Golang نوشته شده است و به صورت اختصاصی با زنجیره‌های EVM سازگار است.

SDK پالیگان لایه‌های پیش رو را ارائه می‌کند و می‌توانید آنها را ساختاربندی کرده و تغییر دهید تا زنجیره شخصی خود را پیاده‌سازی کنید:

 • لایه بلاک چین در حقیقت مرکز و قلب SDK به حساب می‌آید. SDK تمامی مسائل مربوط به بلاک و وضعیت زنجیره را پیاده‌سازی می‌کند. این چهارچوب در هنگام افزوده شدن یک بلاک به بلاکچین‌‌، منطق مورد نظر را مدیریت می‌کند و شیوه رفتاری حالت را تعریف می‌کند. حالت نمایانگر شی تغییر حالت (state transition) است. این چهارچوب با تغییر شرایط در هنگام افزوده شدن یک بلاک جدید به زنجیره مورد نظر و کنترل حالت (اجرای تراکنش‌ها)، اجرای ماشین مجازی اتریوم و تغییر وضعیت Merkle Tries بلاک چین بر اساس تراکنش در حال اجرا دست و پنجه نرم می‌کند.
 • این لایه اجماع رابطی را برای الگوریتم‌های اجماع مختلف فراهم می‌کند. علاوه بر این، این امکان را به شما می‌دهد تا الگوریتم اجماع دلخواه خود را به بلاک چین متصل کرده و یا پیاده‌سازی کنید. تنها الگوریتمی که در حال حاضر توسط Polygon SDK پشتیبانی می‌شود آستانه تحمل خطای بیزانس استانبول (IBFT‌) است. بر اساس اسناد ارائه شده توسط پالیگان‌، این شرکت در حال کار کردن بر روی پیاده‌سازی Clique‌، Ethash و PoW است.
 • ماژول TxPool تمامی انتظارات شما را برآورده می‌کند. این ماژول پیاده‌سازی استخر تراکنش‌ها یعنی جایی که تراکنش‌های گوناگون از بخش‌های مختلف سیستم به منظور پردازش به واسطه اجماع و لایه بلاک چین افزوده می‌شوند را به نمایش می‌گذارد.
 • در بخش پایانی نیز‌، SDK دارای لایه شبکه‌سازی همتا به همتا (P2P‌) برای حفظ ارتباط میان همتاهای پیاده‌سازی شده در Libp2p و یک gRPC و API‌های JSON برای تعامل داشتن با همتای مورد نظر است.
Polygon SDK

رویدادهای پیش روی بلاکچین پالیگان

تا به اینجا تمامی راه حل‌های ارائه شده حال حاضر به واسطه پالیگان را مورد بررسی قرار دادیم. اما اگر خلاصه معرفی ما از پروژه در ابتدای این مقاله و شکلی که لیستی از راه حل‌ها را نشان می‌داد به یاد داشته باشید، حتما متوجه شده‌اید که این پروژه لایه دوم اتریوم مسیری بسیار طولانی برای پوشش دادن دیدگاه موجود در نقشه راه خود را در پیش دارد. به صورت جامع می‌توان به اهداف پیش رو اشاره کرد:

 • زنجیره‌های پالیگان‌: پروژه Polygon قصد دارد تا دو نوع از شبکه‌های اصلی سازگار با اتریوم را پشتیبانی کند. این امر شبکه‌های مستقل و شبکه‌هایی که از «امنیت به عنوان خدمت – SaaS» استفاده می‌کنند را شامل می‌شود.

زنجیره‌های مستقل در حقیقت شبکه‌های بلاک چینی مستقلی هستند که مسئولیت امنیت خود را به عهده دارند. با وجود عدم اتکا به عوامل بیرونی‌، باید بدانیم که میزان امنیت این زنجیره به تعداد نود‌های مشارکت‌کننده و مکانیزم اجماع مختص به آن بستگی دارد. این امر می‌تواند برای شرکت‌های بزرگ‌، پروژه‌ها و جوامع جا افتاده بسیار مناسب باشد.

از طرف دیگر‌، زنجیره‌های ایمن شبکه‌های بلاک چینی هستند که به جای بنیانگذاری ابزار اعتبارسنجی مستقل خود که در زنجیره‌های مستقل مورد استفاده قرار می‌گیرد، از لایه امنیتی پالیگان استفاده می‌کنند. این خدمات ایمنی می‌تواند در قالب مجموعه‌ای از اعتبارسنج‌های تفویض شده (DPoS) و یا ترکیبی از طرح‌های تایید دیگر مثل طرح‌های جمع‌آوری و طرح‌های ایمن در برابر کلاهبرداری باشد.

 • خدمات ایمنی: پروژه Polygon لایه‌ای غیر اجباری و خاص تحت عنوان «خدمات اعتبارسنج‌ها» را به ما ارائه می‌کند. این اعتبارسنج‌ها به صورت موقت و در ازای دریافت فی‌، اعتبار هر یک از زنجیره‌های پالیگان را مورد بررسی قرار می‌دهند. این فرایند به صورت موازی با زنجیره اتریوم صورت می‌گیرد و کاملا انتزاعی است، بنابراین شامل چندین نمونه می‌شود. این روند شباهت زیادی به استخر ترتیب‌بندی Metis دارد (که در بخش بعد مورد بررسی قرار می‌گیرد).
ماشین مجازی اتریوم
 • رول آپ‌ها: پروژه Polygon در نقشه راه خود روند پیاده‌سازی ZK و رول آپ‌ها یا همان مجموعه‌های خوشبین را گنجانده است. با وجود اینکه اطلاعات زیادی در این رابطه در دسترس نیست اما انتظار داریم تا این طرح‌ها و برنامه‌ریزی‌ها به بخشی از لایه امنیتی تحت عنوان مکانیزم ایمنی افزوده قابل درخواست توسط زنجیره‌های مستقل مبدل شود.

تفاوت پالیگان با یک راه حل لایه ۲

به عقیده من پالیگان حداقل در حال حاضر یک راه حل لایه دوم نیست. از دیدگاه من این پروژه بیشتر به یک زنجیره وابسته و متعهد به اتریوم‌، راه حلی برای ارائه قابلیت همکاری و چهارچوب بلاک چین برای فراهم کردن قابلیت انعطاف‌پذیری برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp‌) شباهت دارد. با بررسی کردن پروژه لایه دوم Metis می‌توانیم خصوصیت‌های پیش رو را به وضوح مشاهده کنیم:

 • متیس دارای روند کاری مشخصی برای مقابله با محدودیت‌های مقیاس‌پذیری اتریوم است و این در حالیست که کاربر پالیگان باید تمام راه حل‌های آن را برای یافتن راه حل متناسب با نیازمندی خود جستجو کند: زنجیره گواه اثبات سهام متیک برای مقابله با محدودیت‌های مقیاس‌پذیری اتریوم‌، بریج‌ها در صورت ارتباط داشتن مشکل با شبکه‌ها، و یا Polygon SDK برای ساخت یک زنجیره کاملا جدید سازگار با EVM‌.
 • طرح نقطه بازرسی Matic PoS Chain تقریبا شبیه به یک رول آپ خوشبین است. با نگاهی اجمالی به نقشه راه پروژه پالیگان می‌توان متوجه شد که این شرکت روند پیاده‌سازی رول آپ‌های خوشبینانه را نیز در ذهن می‌پروراند. اما این روند چگونه پیش خواهد رفت؟ از دیدگاه من روند پیاده‌سازی رول آپ Polygon به لایه امنیتی قابل اتصال تعلق خواهد داشت. این در حالیست که Metis و سایر راه حل‌های لایه دوم رول آپ‌های خوشبین را به عنوان بخشی از طراحی پروتکل خود در نظر گرفته‌اند و در قالب یک لایه اختیاری برای پیکربندی موقت در زنجیره شما به حساب نمی‌آید. در واقع می‌توان گفت در چنین بستر‌هایی زنجیره مورد نظر این قابلیت را از همان ابتدا دارد. من در تلاش برای پیدا کردن اعداد و ارقامی مربوط به عملکرد زنجیره PoS متیس بودم تا از مقایسه آنها با اعدادی که در مقایسه Metis و سایر رول آپ‌های خوشبینانه مشاهده کردیم دستاورد متناسبی حاصل شود اما چیزی پیدا نکردم. با وجود تمام این تفاسیر، با یک بررسی اجمالی می‌توان دید که مجموعه متداوم متیس و استفاده از رنجر‌ها به عنوان تایید‌کنندگانی که در شبکه مشارکت دارند، عملکرد قدرتمندانه‌تری نسبت به همتایان خود در زنجیره Matic PoS دارند. زنجیره گواه اثبات سهام متیک بیشتر به رویکرد رول آپ‌های خوشبینانه پروژه‌هایی مانند آربیتروم (Arbitrum‌) شباهت دارد.
 • شرکت‌هایی که به دنبال پیاده‌سازی برنامه‌های بلاک چین هستند ممکن است پالیگان را برای بنیانگذاری زنجیره‌های مستقل خود انتخاب کنند. این عمل ممکن است در رابطه با برخی کاربرد‌ها منطقی به نظر برسد زیرا بسیاری از راه حل‌های لایه دوم بر روی کاربردهای تعاملی و همکاری تمرکز ندارند و کمبود تضمین ایمنی و غیرقابل نفوذ بودن مورد نیاز در چنین سازمان‌هایی در آنها حس می‌شود. با این حال، این عوامل شبیه به کاربرد‌های ارائه شده توسط راه حل‌هایی مثل متیس نیستند. Metis از ابتدای کار از DAC‌ها (شرکت‌های مستقل غیرمتمرکز‌) حمایت می‌کند. این امر به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد تا بدون نگهداری و پیاده‌سازی کامل یک زنجیره کامل مستقل‌ (با توجه به بار زیادی که ممکن است این فرایند به همراه داشته باشد)، از حقوق دسترسی و سایر طرح‌های مجوز محور برخوردار شوند.
 • می‌توان زنجیره‌های مستقل شبکه پالیگان را به عنوان شیوه کم‌نظری برای مقیاس‌بندی ترتیبی یا افقی کاربردهای گوناگون نیز به حساب آورد. با این حال، راه حل‌های لایه ۲ مثل متیس نیز به واسطه جدا کردن وضعیت و اجرای تراکنش‌ها و بدون نیاز به پیاده‌سازی یک زنجیره کاملا جدید، این مقیاس‌بندی ترتیبی را میسر می‌سازند.
 • هنگامی که در مورد لایه امنیتی و «خدمات اعتبارسنج‌های» پروژه Polygon مطالعه می‌کردم به یاد شیوه پیش فرض متیس در رابطه با رنجر‌ها و ترتیب‌دهنده‌هایی افتادم که با سهم خود در راستای حفظ ایمنی لایه ۲ و متعهدسازی بلاک‌ها به شبکه اصلی عمل می‌کنند. با این حال‌، در لایه امنیتی پالیگان این اعتبارسنج‌ها هستند که برای شبکه‌های خاص مستقل قرض گرفته شده و یا در اصطلاح «اجاره» می‌شوند. در بستر متیس‌، رنجر‌ها و ترتیب‌دهنده‌ها با تعویض جای خود با یکدیگر در هر یک از شرکت‌های مستقل غیرمتمرکز (DAC‌) از صحیح بودن روند کاری آنها (نه فقط از تعداد اندکی از موارد منتخب‌) اطمینان حاصل می‌کنند.
 • در پایان‌، بیایید به چیزی که در ابتدای مقاله به صورت خلاصه بیان کردیم بپردازیم‌: تضمین ایمنی و فضای اعتماد ارائه شده توسط بریج‌های پالیگان و تعامل آن با لایه ۱ ضعیف‌تر از راه حل‌های لایه ۲ مبتنی بر رول آپ‌هایی مثل متیس است. این موضوع کوچکی نیست. تا به امروز شاهد نتایج فاجعه بار حاصل از عدم رعایت امنیت به صورت کامل برای بلاک چین بوده‌ایم. با توجه به اینکه Metis یک پلتفرم کاملا غیرمتمرکز در حال فعالیت بر روی شبکه اتریوم است‌، می‌توان آن را به عنوان گزینه ایمن‌تری در مقایسه با زنجیره‌های متعهد متمرکزی مثل پالیگان به حساب آورد.

در نهایت به شما بستگی دارد که به چه کسی اعتماد کنید

بریج گواه اثبات سهام پالیگان به واسطه مجموعه‌ای از تایید‌کنندگان بیرونی ایمن‌سازی می‌شود. امنیت این زنجیره توسط سهم تایید‌کننده موجود و در قبال مجازات برای رفتار نادرست تضمین می‌شود. هیچ چیز جدیدی در این عرصه وجود ندارد و به صورت کلی، ما به امنیت این سیستم در زمینه مشوق‌های اقتصادی مکانیزم اجماع اعتماد می‌کنیم. هرچقدر تعداد تایید‌کنندگان و استیک بیشتری در شبکه موجود باشد، با خیال راحت‌تری به آن اعتماد می‌کنیم. روند مشابهی نیز در مورد رول آپ‌های خوشبین وجود دارد و با توجه به اقتصاد مربوط به هر یک از طرح‌های موجود در این حیطه، ترتیب‌بند‌ها و تایید‌کنندگان بیشتری نیز در شبکه مشارکت دارند و اعتماد بیشتری از نیز به امنیت راه حل لایه ۲ جلب می‌شود. این امر دلیل اصلی تاکید ما بر روی سیستم انگیزشی یا مشوق، یعنی بستری است که تایید‌کنندگان در کنار ترتیب‌بند‌ها (Sequencers) از نقش پررنگی برخوردار بوده (همانند نمونه Metis‌) و از مزایای عملکرد و امنیت پیاده‌سازی رول آپ‌های خوشبینانه بهره‌مند می‌شوند. در رابطه با بریج‌های پالیگان چطور؟

Polygon PoS یک متولی واحد ندارد و در تلاش برای پیروی کردن از رویکرد اقتصاد کریپتویی غیرمتمرکز است. با این حال، قرارداد بریج‌، که دارایی‌های کابران در آن واریز شده و مسئولیت کلی تبادل دارایی‌های به عهده آن است، مدیر دارد و به کیف پول چند امضایی که از طریق یک پروکسی کنترل می‌شود، متکی است. این کیف پول چند امضایی در ابتدا با حق برداشت امضای دو از سه، کار خود را آغاز کرد و هم‌اکنون به طرح حق امضای ۵ از ۸ ارتقا پیدا کرده است. از بین هشت نفر امضا‌کننده مورد بحث، چهار نفر در دسته هم‌بنیانگذاران بلاک چین پالیگان جای دارند و چهار نفر دیگر نیز اعضای سایر پروژه‌های دیفای Polygon هستند.

با توجه به تجزیه و تحلیل صورت گرفته حول محور بریج گواه اثبات سهام پالیگان‌:

با توجه به آزمایش‌های صورت گرفته در زمینه قرارداد کد‌، صاحب قرارداد می‌تواند در زمان دلخواه قرارداد مورد نظر را ارتقا داده و یا جایگزین کند (این فرایند بدون هیچ تاخیری انجام می‌شود‌)، این بدان معناست که صاحب قرارداد می‌تواند تمامی دارایی‌های کاربری موجود در قرارداد را در زمان دلخواه برداشت کند. بدون شک این امر یکی از ریسک‌های امنیتی بالقوه به حساب می‌آید. بنابراین‌، دارایی‌های انتقال یافته به زنجیره پالیگان به واسطه بریج PoS در این شرایط قابل اعتماد نیستند.

ضمانت امنیت بریج پلاسما بلاک چین پالیگان کمی قدرتمند‌تر است اما هنوز هم تا حالت بی‌نقص فاصله زیادی دارد. با توجه به تعریف خلاصه‌ای که پیش از این در مورد Plasma Bridge ارائه کردیم، بازه زمانی چالش‌برانگیز هفت روزه برای برداشت منابع مالی یکی از نیازمندی‌های موجود در این عرصه است و این امر به دلیل کاربردهای ایمن در برابر کلاهبرداری صورت می‌گیرد. نقص مهم این رویکرد به میزان دسترسی ما به داده‌ها برمی‌گردد. این در حالیست که در رابطه با رول آپ‌های خوشبینانه‌، تمامی داده‌های مورد نیاز شما برای تایید یک رول آپ در لایه ۱ موجود است و نیازی به تعامل داشتن با زنجیره وابسته لایه ۲ نیست. این امر در رابطه با بلاک چین پالیگان صدق نمی‌کند. در بستر پروژه Polygon‌، هر یک از کاربران تایید گواه اثبات به ریشه Merkle تولید شده در نقطه بازرسی زنجیره گواه اثبات سهام متیک احتیاج دارند. این امر بدین معناست که یک کاربر بدون تعامل داشتن با زنجیره Matic PoS نمی‌تواند فعالان مخرب و بد ذات را شناسایی کند.

این رشته توییت به صورت تمام و کمال و در شش توییت در مورد دلیل بهتر بودن رویکرد رول آپ‌های خوشبینانه (و راه حل مبتنی بر بریج رول آپ‌های خوشبینانه‌) از نقطه نظر امنیتی توضیح می‌دهد. همه این مسائل به اعتماد شما بستگی دارد: یعنی انتخاب مجموعه‌ای از تایید‌کنندگان و داده موجود در لایه ۱‌، و یا تعداد اندکی از تایید‌کنندگان و برخی از داده‌های ذخیره شده در زنجیره متعهد.

رول آپ‌های بلاک چین پالیگان

به عنوان نکته پایانی‌، با مراجعه به این لینک می‌توانید دیدگاه‌های عالی مختلفی را در مورد پیاده‌سازی بریج‌های گوناگون (از جمله بریج بلاک چین پالیگان‌) و خلاصه‌ای از مقایسه پروتکل‌های لایه دوم پالیگان را مشاهده کنید.

سخن پایانی

در این مقاله تمامی دیدگاه‌ها و بررسی‌های موجود در مورد بریج‌ها‌، رول آپ‌های خوشبینانه و مقایسه بین پروتکل لایه دوم پالیگان و سایر راه حل‌های لایه دوم مانند متیس بیان شدند. در حال حاضر شانس این را داشتیم تا در مورد یکی دیگر از پروژه‌های جذاب موجود در اکوسیستم اتریوم یعنی پالیگان‌، مطالبی را بیاموزیم. در این مقاله تلاش کردیم تا پروژه Polygon را در قالب یکی دیگر از پروژه‌های فعال در زمینه قابلیت همکاری و چهارچوب بلاک چینی با دیدگاه بهبود Ethereum مورد بررسی قرار دهیم. بدون شک بسیاری از ایده‌ها و توسعه‌های جذاب هنوز در مسیر شکل‌گیری هستند. به نظر شما این راه حل لایه ۲ اتریوم در مقایسه با سایر پروتکل‌های لایه دوم چه عملکردی دارد؟

منبع
adlrocha

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا