کریپتو کده

پلتفرم Ecomi چیست؟ معرفی پروژه اکومی و توکن OMI

توکن‌های بی‌همتا در سال ۲۰۲۱ سر و صدای زیادی به پا کردند و حجم معاملات آن‌ها بسیار بالا رفت، حتی کوین‌تلگراف برای درک بهتر این حوزه گزارش جامع NFT را منتشر کرد. ورود به این حوزه برای گروه زیادی از کاربران پیچیده است؛ به همین دلیل اکومی شرایطی ایجاد کرده تا همانند خرید درون‌برنامه‌ای در یک اپلیکیشن موبایل، افراد بتوانند به آیتم‌های کلکسیونی ان‌اف‌تی دسترسی پیدا کنند. هدف اکومی (Ecomi) تسهیل ورود کاربران به دنیای NFT و آیتم‌های کلکسیونی دیجیتال، بدون نیاز به دانش بلاکچین و ارز دیجیتال و ساخت بزرگترین پلتفرم خرید، فروش، ترید و تعامل با آیتم‌های دیجیتالی است که دارای لایسنس نیز هستند. در این مقاله از میهن بلاکچین پس از پرداختن به این که Ecomi چیست، چطور کار می‌کند و چه سرویس‌هایی دارد، در مورد اپلیکیشن VeVe و توکن OMI نیز صحبت می‌کنیم. هم‌چنین تیم اکومی، نقشه راه و مشارکت‌های این پروژه و کیف پول و صرافی مناسب رمزارز OMI نیز بررسی می‌شوند.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

ارز دیجیتال Ecomi چیست؟

ارز دیجیتال Ecomi چیست

اکومی یک شرکت ثبت‌شده در سنگاپور است که توسط ORBIS Blockchain Technology Ltd اداره و پشتیبانی می‌شود. ORBIS یک شرکت نیوزیلندی است که دفاتری در اوکلند، نیویورک، تایپه و شانگهای دارد. هدف Ecomi ایجاد بهترین پلتفرم جهان برای خرید، نگهداری و جمع‌آوری کلکسیون‌های دیجیتال دارای لایسنس با استفاده از فناوری دفتر کل توزیع شده است.

اکومی از دو مولفه اصلی تشکیل شده است:

  • اکوسیستم ECOMI Collect
  • کیف پول امن اکومی (ECOMI Secure Storage Wallet)

ECOMI Collect برنامه‌ای است که به کاربران امکان خرید، فروش و مبادله آیتم‌های دیجیتال دارای مجوز (لایسنس) و سایر کالاهای مجازی مرتبط را می‌دهد. از طریق این برنامه کاربران می‌توانند تعداد زیادی از برندها و دسته‌بندی‌های مختلف را برای مشاهده و خرید کلکسیون‌های دیجیتال مرور کنند و در صورت خرید،‌ مالک رسمی شوند.

کاربران می‌توانند کلکسیون‌های دیجیتال خود را در نمایشگاه شخصی خود به نمایش بگذارند، در یک صفحه اجتماعی مجموعه‌های دیجیتال و نمایشگاه‌ها را با اعضای اکوسیستم به اشتراک بگذارند و دیگران می‌تواند نظرشان را نسبت به آن بدهد.

ویژگی واقعیت افزوده به کاربران این امکان را می‌دهد تا با کلکسیون‌های دیجیتالی خود در دنیای واقعی تعامل داشته باشند و حتی آنها را در رسانه‌های اجتماعی نشان دهند. در نهایت از طریق گیم‌پلی درون برنامه، آیتم‌های دیجیتال می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند.

در داخل اپلیکیشن، کاربران می‌توانند به یک بازار ثانویه برای خرید،‌ فروش و ترید متصل شوند. تمام تراکنش‌ها در ECOMI Collect با استفاده از توکن این پروژه یعنی OMI انجام می‌شود که برای خرید کلکسیون‌های دیجیتال و یا دسترسی آزاد به ویژگی‌های پرمیوم از طریق سپرده‌گذاری (Staking)‌ استفاده می‌شود.

کیف پول سخت افزاری Ecomi

Secure Wallet یک کیف پول سخت‌افزاری بی‌سیم و به اندازه یک کارت اعتباری است. کاربران با استفاده از برنامه رایگان روی موبایل (iOS و Android) با کیف پول تعامل دارند و عملکردهای کیف پول مانند ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال را انجام می‌دهند.

ECOMI Collect چه سرویس‌ها و ویژگی‌هایی دارد؟

اوایل سال ۲۰۲۱، اکومی پلتفرم VeVe را راه‌اندازی کرد. اپلیکیشن وو روی موبایل و برای اندروید و iOS ایجاد شد و نسخه وب آن نیز ساخته خواهد شد. این برنامه به نوعی همان اکوسیستم ECOMI Collect است. از روز اول VeVe برای پذیرش جریان اصلی مخاطبان (آن‌هایی که شاید خارج از دنیای کریپتو باشند) ساخته شده و این سهولت و محدودیت کم برای ورود، به موفقیت اولیه پلتفرم کمک زیادی کرده است.

وو ابتدا روی بلاکچین GO ساخته شد و در اواخر ۲۰۲۱،‌ به کمک Immutable X به لایه دوم اتریوم مهاجرت کرد. در ادامه این مقاله میهن بلاکچین، تعدادی از سرویس‌ها و قابلیت‌های این برنامه و کلکسیون‌ها را بررسی می‌کنیم.

کمیابی

آیتم‌های دیجیتال قابل جمع‌آوری ECOMI Collect در تعداد محدودی و در مجموعه‌هایی به نام سری (Series) منتشر می‌شوند. به عنوان مثال یک سری ممکن است ده هزار آیتم دیجیتال داشته باشد و در این مجموعه، آیتم‌ها از نظر کمیابی به پنج دسته تقسیم شوند: از متداول (۶۲ درصد از کل آیتم‌ها) تا بسیار کمیاب (۱ درصد از کل آیتم‌ها). به کمک تکنولوژی بلاک چین و توکن‌های بی‌همتا می‌توان آیتم‌های دیجیتال را این گونه منتشر کرد.

قیمت‌گذاری

آیتم‌های دیجیتال داخل برنامه هم می‌توانند با توکن OMI قیمت‌گذاری شوند و هم با ارز فیات. از آن‌جایی که این پلتفرم بازار انبوه را نشانه رفته است،‌ استفاده از ارز فیات می‌تواند کلید پذیرش در بین عموم مردم باشد. هم‌چنین ممکن است با گذر زمان ارزش توکن OMI بر حسب عرضه و تقاضا دچار نوسان شود؛ قیمت‌گذاری با ارز فیات این اطمینان را حاصل می‌کند که نوسانات OMI روی ارزش آیتم تاثیر نمی‌گذارد.

بازار ثانویه

در بازار ثانویه ECOMI Collect، کاربران می‌توانند آیتم‌های دیجیتال خود را خرید، فروش و ترید کرده و یا به حراج بگذارند. هنگام فروش مالک می‌تواند انتخاب کند که چگونه می‌خواهد کلکسیون دیجیتالی را بفروشد، به قیمت ثابت یا از طریق یک حراج هفت روزه. کاربران می‌توانند اقلام موجود در بازار را به واچ‌لیست خود اضافه کرده تا فعالیت آن را رصد کنند، همچنین می‌توانند پیشنهاداتی را برای مبادله یا معامله هر کالایی در بازار ارائه دهند.

Master Collector

طرح Master Collector به کاربران اجازه می‌دهد تا از ویژگی‌ها و مزایای اضافی مانند دسترسی زودهنگام به آیتم‌ها، کلکسیون‌های نسخه محدود، توکن‌های جایزه OMI و غیره استفاده کنند. برای تبدیل شدن به یک کلکسیونر مستر، کاربر باید توکن‌های OMI را در بخش ویژه‌ای از کیف‌پول درون‌برنامه‌ای خود به نام Powerchest استیک کند. کاربران جدید هنگام ثبت نام، از سطح یک Master Collector  شروع می‌کنند. این سطح بر اساس تعدادی از عوامل و متغیرها از جمله مقدار توکن‌های OMI در کیف پول کاربر، سابقه خرید و فروش و فعالیت‌های درون‌برنامه‌ای مانند شرکت در رای‌‌گیری‌ها و تعاملات ارتقا پیدا می‌کند.

واقعیت افزوده

یکی از ویژگی‌های کلیدی اکومی، ابزارهای واقعیت افزوده (AR) است. با استفاده از این فناوری، ECOMI Collect به کاربران این امکان را می‌دهد که کلکسیون‌ آیتم‌های دیجیتال خود را از موبایل بیرون آورده و آنها را در دنیای واقعی نمایش دهند.

کلکسیون دیجیتال در واقعیت افزوده، مانند یک شی در دنیای واقعی قابل مشاهده است؛ کاربر می‌تواند در اطراف آن حرکت کند و آن را از همه زوایا مشاهده کند. با استفاده از AR کاربران می‌توانند با کلکسیون‌های خود تعامل داشته باشند، مثلا آن‌ها را در محیط جابه‌جا کنند یا در یک بازی از آیتم‌ها استفاده کنند.

علاوه بر این کاربران می‌توانند دکور محیط اطراف خودشان را با آیتم‌های دیجیتالی خود به همراه لوازم جانبی دیگر تزئین کنند. هم‌چنین بر اساس فضای محیط،‌ می‌توان در واقعیت افزوده آیتم‌ها را بزرگ یا کوچک کرد.

نمایشگاه (Showroom)

هر کاربر در این برنامه نمایشگاه شخصی خود را دارد، مکانی که می‌تواند ارزشمندترین کلکسیون‌های دیجیتال خود را به نمایش بگذارد. همچنین کاربر می‌تواند نمایشگاه خود را با انتخاب یک طرح و افزودن تصاویر پس‌زمینه شخصی‌سازی کند. نمایشگاه‌ها می‌توانند خصوصی یا عمومی باشند. در صورت عمومی بودن، همه کاربران می‌توانند از آن بازدید کنند و هم‌چنین در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

بازی‌سازی (Gamification)

بازی‌های درون‌برنامه‌ای به کاربر این امکان را می‌دهد تا با آیتم‌های دیجیتالی خود بازی کرده و سطح بیشتری از تعامل را ایجاد کند. با استفاده از ویژگی‌های واقعیت افزوده این برنامه، می‌توان طیف وسیعی از بازی‌های تک‌نفره و چندنفره را انجام داد.

کاربران بر اساس مجموعه‌ای از آیتم‌هایی که دارند به بازی‌ها دسترسی پیدا می‌کنند، به عنوان مثال داشتن یک آیتم دیجیتالی می‌تواند به بازی‌های AR دسترسی ایجاد کند و همچنین می‌تواند به صورت چند نفره در برابر سایر کاربران بازی کند. کاربران با بازی کردن، می‌توانند توکن‌های OMI و امتیاز برای Master Collector به دست آورند و طیف وسیعی از آیتم‌های دیجیتال و کالاهای مجازی رایج تا کمیاب را پیدا کنند.

پلتفرم VeVe چطور کار می‌کند؟

اپلیکیشن VeVe چیست؟

پس از ساخت اکانت در این برنامه،‌ همانند صرافی‌های متمرکز برای کاربران کیف پول درون برنامه‌ای ساخته می‌شود. کاربران این برنامه از دو طریق می‌توانند آیتم‌هایشان را خریداری کنند که عبارتند از:

  • فروشگاه (Store): در این حالت NFT‌ها را به صورت دست‌اول از VeVe خریداری می‌کنید.
  • بازار (Market): در این حالت خرید و فروش بین کاربران انجام می‌شود.

وو از یک ارز درون‌برنامه‌ای به نام Gem به عنوان راهی آسان و آشنا برای ورود کاربران بازار انبوه (غیر از کریپتو) به برنامه استفاده می‌کند. یک Gem همیشه برابر با ۱ دلار است و می‌توان آن را با استفاده از کردیت یا دبیت کارت که به حساب Google Play یا Apple App Store شما متصل است، خریداری کرد.

زمانی که کاربر جم‌ها را با استفاده از ارز فیات خریداری می‌کند، آن تراکنش در واقع خرید و جابجایی توکن‌های OMI را تسهیل می‌کند. وقتی آن Gemها در فروشگاه VeVe خرج می‌شود، معادل با آن توکن‌های OMI سوزانده می‌شوند که در ادامه نحوه این امر توضیح داده شده است.

دو کیف پول، درون برنامه VeVe وجود دارد که هر کدام دارای میزانی توکن OMI هستند. اولی کیف پول رزرو (Reserve Wallet) و دومی کیف پول صندوق (Vault wallet) است. هنگامی که کاربر با استفاده از فیات Gem می‌خرد، معادل با آن توکن امی از کیف پول رزرو خارج می‌شود. در حالی که کاربر اعتباری به میزان Gemهای خریداری‌شده در اکانت خودش می‌بیند، در پس‌زمینه توکن‌های OMI به کیف پول صندوق ارسال می‌شوند.

اگر از Gemها برای خرید یک آیتم از کاربر دیگری دربازار استفاده شود، آن‌ها به حساب فروشنده منتقل می‌شود و توکن‌های OMI در کیف پول Vault باقی می‌مانند. زمانی که از آن Gem‌ها برای خرید یک NFT جدید از فروشگاه VeVe استفاده شود، ۱۰۰% توکن‌های امی از کیف پول صندوق خارج و سوزانده می‌شوند. بنابراین با هر خرید از فروشگاه برنامه، از عرضه کل OMI کاسته خواهد شد.

هر زمان معامله‌ای بین کاربران در بازار انجام می‌شود، فروشنده باید ۲.۵ درصد کارمزد پرداخت کند. وقتی تراکنش‌های Market با استفاده از Gem انجام شود، توکن OMI معادل با میزان کارمزد از رزرو خارج شده و سوزانده می‌شود.

اپلیکیشن VeVe چطور کار می کند

انتقال توکن‌ها از کیف پول رزرو به صندوق و سپس سوزانده شدن، باعش کاهش موجودی رزرو می‌شود. برای حل این مشکل، ۱۰ درصد درآمد حاصل از فروش توکن‌های بی‌همتا در فروشگاه VeVe برای بازخرید توکن OMI از صرافی‌ها استفاده شده و به کیف پول رزرو اضافه می‌شود. این مکانیسم بازخرید، برای ایجاد فشار خرید ثابت و مثبت برای توکن OMI و کاهش دائمی عرضه در گردش این توکن طراحی شده است.

به این ترتیب استفاده ترکیبی از توکن‌های Gem و OMI، علاوه بر این‌که راه ورود و تعامل با برنامه را برای اکثریت تسهیل می‌کند، منجر به کاهش عرضه توکن‌های امی و در نتیجه ارزشمندتر شدن آن نیز می‌شود.

معرفی اعضای تیم Ecomi

دیوید یو (David Yu) مدیرعامل و موسس اکومی است. او در اوکلند مستقر است و در سن ۱۷ سالگی بنیانگذار Games R Us Ltd بود. دیوید ۲۱ سال تجربه در صنعت خرده‌فروشی، کار در مالکیت معنوی و تبدیل مجوزها به برندها دارد. بیزینس دیوید به پروژه‌های جهانی با Retail Management Group Ltd گسترش یافت و برندهایی را در چندین قاره راه‌اندازی کرد و دفاتر بین المللی و مراکز توزیع محصولات الکترونیکی، مراقبت از پوست، مواد غذایی و نوشیدنی را راه‌اندازی کرد. او چندین جایزه کارآفرینی دریافت کرده و شرکتش در سال ۲۰۱۴ در رتبه دوازدهم فهرست ۵۰ شرکت در حال رشد سریع Deloitte قرار گرفت.

دنیل کروترز (Daniel Crothers) هم‌بنیانگذار و مدیر ارشد عملیات است. او استارتاپ‌های موفق مختلفی را تاسیس کرده است، از جمله یک آژانس وب که به مشتریان بین‌المللی مانند صلیب سرخ خدمات ارائه می‌دهد. همچنین از بنیانگذاران یک شرکت رسانه‌ای آمریکایی بوده که میلیون‌ها فالوور در شبکه‌های اجتماعی به دست آورده است. دنیل در اوایل سال ۲۰۱۶ وارد فضای ارزهای دیجیتال و به سرعت به انقلاب کریپتوکارنسی و بلاک چین علاقه‌مند شد و از آن زمان تاکنون، با دنیای کریپتو درگیر بوده است.

جوزف جانیک (Joseph Janik) دیگر هم‌بنیانگذار و رئیس بخش فروش سخت‌افزار است. او یک کارآفرین استرالیایی است که اولین بیزینس خود را در ۱۸ سالگی شروع کرد. سپس تبدیل به یکی از مدیران ارشد حسابداری در شرکت‌های بین‌المللی شد که بر بازار سهام، فناوری ابری، سلامت و اتوماسیون سبک زندگی متمرکز بودند. جوزف اکنون صاحب چندین کسب و کار موفق است و از سال ۲۰۱۶ وارد فضای بلاک چین شده است. سایر اعضای تیم به صورت کامل در مدیوم و وایت‌پیپر معرفی شده‌اند.

بررسی نقشه راه اکومی

رودمپی که در وایت پیپر پروژه ارائه شده، فقط تا انتهای سال ۲۰۱۹ را بیان کرده است. متاسفانه آپدیت رسمی و جدیدی از سوی این تیم برای ادامه راه پروژه در سال ۲۰۲۲ منتشر نشده است.

نگاهی به سرمایه‌گذاران و شرکای Ecomi

مشارکت های اکومی

ECOMI در سال‌های اخیر همکاری گسترده‌ای با برخی از برترین برندهای سرگرمی در جهان، به ویژه با کمپانی Marvel اعلام کرده است. دنیل فینک (Daniel Fink) معاون توسعه تجارت و استراتژی مارول، طی صحبتی گفته است که به کمک VeVe امیدوار به برطرف کردن محدودیت‌های طرفداران این کمپانی است و آن‌ها می‌توانند با خرید مجموعه‌های شخصی و تعاملی دیجیتال، واقعا مالک آن‌ها باشند و از اشتراک‌گذاری آن‌‌ها لذت ببرند.

همکاری‌های بزرگ دیگری برای اکومی وجود داشته است که می‌توان به Warner Bros, Capcom, Adventure Time, the NFL, General Motors، DC Comics و CraneKahn LLC که یک شرکت بین‌المللی سرگرمی و مجوز برای کودکان و یک رهبر جهانی در زمینه صدور مجوز است اشاره کرد.

طبق اطلاعات وبسایت کرانچ‌بیس، اکومی یک مرحله جذب سرمایه در ۱ ژانویه ۲۰۲۱ داشته و Fantail Ventures تنها شرکت سرمایه‌گذار بوده است. این VC آمریکایی در سال ۲۰۰۸ تاسیس شده است. 

بررسی توکن OMI

ارز دیجیتال OMI توکن کاربردی اکومی است که قابلیت‌های زیادی برای آن تعریف شده است و هم‌چنین مکانیزم‌هایی برای کم‌شدن عرضه آن نیز وجود دارد. کاربرد اصلی امی، خرید و فروش NFTهای دیجیتال در VeVe است و می‌توان گفت این توکن، زیربنای تمام خدمات مالی پلتفرم است. هنگامی که یک توکن را برای فروش لیست می‌کنید، می‌توانید انتخاب کنید که توکن OMI یا Gems را بپذیرید.

توکن‌های OMI در ماه می ۲۰۱۹ با عرضه کل ۷۵۰ میلیارد ایجاد شدند، اما توکنومیکس پروژه طوری طراحی شده که از این میزان، حدود ۴۵۰ میلیارد هیچ‌گاه وارد گردش نمی‌شوند. با مهاجرت VeVe به اتریوم این توکن‌ها از GO20 (GoChain) به ERC20 تبدیل شده‌اند. نحوه توزیع توکن‌ها به صورت زیر است:

  • ۳۰۰ میلیارد به کیف پول رزرو VeVe اختصاص یافته که این توکن‌ها در چرخه وارد نخواهند شد.
  • ۴۰ میلیارد توکن برای کیف پول خزانه وو (به عنوان نقدینگی اولیه) است و این توکن‌ها نیز هرگز وارد گردش نمی‌شوند.
  • ۲۰ درصد معادل با ۱۵۰ میلیارد توکن، برای توسعه کسب و کار و به عنوان مشوق‌های بلندمدت است.
  • ۲۰ درصد برای تیم، مشاوران و اعضای هیئت مدیره است.
  • ۱۱۰ میلیارد توکن برای فروش خصوصی و عرضه اولیه صرافی در نظر گرفته شده است. 

تا اواسط سال ۲۰۲۱،‌ ۹۷ میلیارد توکن از سهم تیم و قسمت توسعه قفل شده و تا زمان نگارش مقاله حدود ۴۰ میلیارد توکن سوزانده شده است. به این ترتیب می‌توان گفت ۱۳۳ میلیارد توکن از چرخه برای همیشه خارج شده‌اند. تعداد توکن سوزانده‌شده را در هر لحظه از این لینک می‌توانید مشاهده کنید.

به گزارش میهن‌ بلاکچین در زمان نگارش این مقاله، ۲۶۹٬۹۳۳٬۴۸۴٬۷۷۲ OMI در گردش است. قیمت OMI حدودا ۰.۰۰۲۸ دلار و دارای رتبه ۱۳۱ در بین تمام ارزهای دیجیتال، از نظر ارزش بازار است. حجم معاملات امی در ۲۴ ساعت گذشته ۱,۶۱۳,۷۹۸ دلار، بیشترین قیمت آن در ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ حدود ۰.۰۱ دلار و کمترین قیمت آن در ۱۳ آبان ۱۳۹۸ حدود ۰.۰۰۰۰۰۳ دلار بوده است.

توکن OMI را در کدام صرافی‌ها می‌توان خرید و فروش کرد؟

توکن امی در پلتفرم‌ها و صرافی‌های متمرکز eToro،‌ گیت، بیت فارکس، AscendEX، OKX و Crypto.com لیست شده است. همچنین معامله این رمزارز در صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ و یا از طریق امکان سواپ کیف پول متامسک نیز ممکن است.

کیف پول مناسب توکن اکومی چیست؟

با توجه به مهاجرت توکن OMI از بلاکچین Go به اتریوم، در زمان نگارش این مقاله توکن‌های امی دارای استاندارد ERC20 هستند. بنابراین تمام کیف‌پول‌هایی که از اتریوم و این استاندارد پشتیبانی می‌کنند، برای نگهداری این رمزارز مناسب هستند که در بین آن‌ها می‌توان به متامسک،‌ تراست والت و کیف پول سخت‌افزاری لجر اشاره کرد.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
اکومی چیست و چه هدفی دنبال می‌کند؟

اکومی یک پلتفرم دیجیتال است که به کاربران امکان خرید، نگهداری و معامله کلکسیون‌های دیجیتال دارای لایسنس (NFT) را بدون نیاز به دانش بلاکچین و ارز دیجیتال می‌دهد. هدف اکومی تسهیل ورود کاربران به دنیای NFT و آیتم‌های کلکسیونی دیجیتال است.

توکن OMI چیست و کاربرد آن چیست؟

OMI توکنی است که در پلتفرم اکومی استفاده می‌شود و عمده کاربرد آن خرید و فروش NFTهای دیجیتال در پلتفرم VeVe است.

جمع‌بندی

آیتم‌‌‌ها و کلکسیون‌های دیجیتال که به کمک توکن‌های بی‌همتا ایجاد شده‌اند، کاربران زیادی را درگیرکرده‌اند و این فضا روز به روز در حال رشد و توسعه است. یکی از موانعی که برای ورود به این حوزه وجود دارد، دانش حداقلی از دنیای بلاکچین و ارز دیجیتال است. اکومی با ایجاد اپلیکیشن VeVe، به دنبال ایجاد بهترین پلتفرم برای خرید،‌ فروش و ترید آیتم‌های دیجیتال است؛ به طوری که عموم مردم به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند. در این مقاله در مورد این که Ecomi چیست، چطور کار می‌کند و چه سرویس‌هایی دارد صحبت کردیم. اپلیکیشن VeVe و توکن OMI نیز معرفی شدند. هم‌چنین به تیم اکومی، نقشه راه و مشارکت‌های این پروژه و کیف پول و صرافی مناسب رمزارز OMI نیز پرداخته شد. نظر شما در رابطه با این پروژه چیست؟ آیا می‌تواند رکورد جذب بیشترین کاربر را به دست آورد؟

منبع
Ecomi

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا