کریپتو کده

پلتفرم Rari Capital چیست؟ آشنایی با رری کپیتال و توکن RGT

پروتکل‌های بسیاری در دیفای و به خصوص به شکل ویژه در حوزه استیبل کوین‌ها فعال هستند؛ پلتفرم رری کپیتال یکی از موفق‌ترین این نوع پروژه‌ها است. بنا بر آمار سایت دیفای لاما، Rari Capital موفق به جذب بیش از ۱ میلیارد دلار از سرمایه کاربران در استخرهای مختلف خود شده است و از این حیث بین تمامی پروتکل‌ها در رتبه ۴۹ قرار دارد. این پلتفرم که در اواسط سال ۲۰۲۰ کار خود را به عنوان یک تجمیع‌کننده سود (Yield Aggregator) بر روی دارایی استیبل آغاز کرد و اکنون، مجموعه‌ای از ابزارها و محصولات مختلف را برای راحتی حال کاربران ارائه می‌دهد. اما Rari Capital چیست؟ در این مقاله به معرفی رری کپیتال، نحوه کارکرد، سرویس‌ها، توکن RGT، نقشه راه و نحوه خرید و نگهداری توکن RGT می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

پلتفرم Rari Capital چیست؟

Rari Capital چیست

Rari Capital مجموعه‌ای از پروتکل‌های غیرمتمرکز مالی بر بستر شبکه اتریوم است که با هدف پر کردن خلاء بین افراد متخصص و تازه‌وارد پا به میدان گذاشته است. هدف این پلتفرم مهیا کردن شرایط ورود خیل بزرگ از افراد به فضای دیفای است. هدف ایجاد این پلتفرم ارائه محصولاتی برای کسب سود آسان بر روی دارایی‌های کاربران بوده است. برخی از راهکارهای این پلتفرم برای رسیدن به این هدف چنین است:

 • قرض دادن وجوه به پروتکل‌های مختلف وام‌دهی (برای مثال کامپوند و آوه)
 • مبادله استیبل کوین‌ها برای کسب آربیتراژ و بهینه کردن سود
 • ییلد فارمینگ در پروتکل‌های دیگر برای کسب پاداش‌های پلتفرمی (برای مثال توکن COMP)

راهکارهای این پلتفرم به موارد بالا خلاصه نمی‌شود؛ اما با این راهکارها، Rari Capital در جولای ۲۰۲۰ کار خود را آغاز کرد. علی‌رغم گذراندن بازبینی امنیتی از جانب شرکت Quantstamp، برای امنیت بیشتر تا چندین ماه میزان واریز هر آدرس به ۳۵۰ دلار محدود بود. در اواسط اکتبر سال ۲۰۲۰، این محدودیت برداشته شد.

رری کپیتال از اطلاعات اوراکل چین لینک (Chainlink) برای اطلاع از قیمت دارایی‌های کاربران در استخرهای خود استفاده می‌کند.

ارزش کل قفل شده (TVL) پلتفرم Rari Capital
ارزش کل قفل شده (TVL) پلتفرم Rari Capital

رری کپیتال چگونه کار می‌کند و چه راهکارهایی ارائه می‌دهد؟

محصولات این پلتفرم شامل فیوز (Fuse)، کسب درآمد (Earn)، Pool2 و Tranches است، که در ادامه توضیحاتی در خصوص هر یک ارائه خواهیم داد.

فیوز (Fuse)

نمونه‌ای از یک استخر فیوز (Fuse pool)

فیوز پروتکلی با سود متغیر است که به کاربران اجازه می‌دهد تا دارایی‌های دیجیتال خود را قرض دهند یا از منابع آن برای قرض گرفتن استفاده نمایند. هر کس می‌تواند به سرعت استخر وام‌دهی خود را ایجاد کند و پارامترهای مدنظر خود را اعمال کند. با این تدبیر، این اجازه به هر فرد داده می‌شود تا بتوانند ریسک مدنظر خود را تعیین نمایند به جای آن که از استخرهای بزرگ دیگر پلتفرم‌ها استفاده کنند. با توجه خواسته سازنده، استخر می‌تواند خصوصی یا عمومی باشد.

کارمزد استفاده از این استخرها، ۱۰ درصد بهره پرداختی توسط وام‌گیرندگان است. برخی از استخرهای خاص، بنا بر تصویب جامعه حاکمیتی Rari، کارمزد کمتری دارند.

کسب درآمد (Earn)

بخش کسب درآمد

این بخش که تجمیع‌کننده سود این پروتکل است، پیوسته در حال جستجوی بالاترین نرخ سود در بین استخرهای وام‌دهی است، که استانداردهای امنیتی این پروژه را گذرانده‌اند. برای شرکت در این بخش، می‌توانید دارایی‌های خود را در سه استخر مجزا (به شکل رمزارزهای USDC، DAI و اتر) سپرده‌گذاری کنید.

با استفاده از سرویس‌های ثالث، رری این اجازه را به شما می‌دهد تا دیگر دارایی‌های خود را نخست به یکی از این سه دارایی تبدیل کرده و سپس سپرده‌گذاری کنید. در هنگام برداشت نیز ابتدا دارایی‌ها از یکی از این دارایی‌ها به یکی از دارایی‌های پشتیبانی شده قابل برداشت هستند. علاوه بر این سه استخر، استخر دیگری به نام Yield نیز وجود دارد.

استراتژی کسب سود این بخش به طور رورمزه در حال بهبود است. همچنین از بخشی از نقدینگی این بخش برای تزریق نقدینگی به استخرهای فیوز نیز استفاده می‌شود. کارمزد پلتفرم برای هر یک از این چهار استخر به شرح زیر است:

 • ۱۷.۵ درصد از سود کاربر برای استخرهای استیبل کوین
 • ۱۲.۵ درصد از سود + ۰.۵ درصد هزینه برداشت برای استخر ییلد (Yield)؛ هزینه برداشت به منظور جلوگیری از آربیتراژ بر روی این استخر در نظر گرفته شده است.
 • ۱۷.۵ درصد از سود کاربر برای استخر اتر

به ازای واریز دارایی در هر یک از این استخر، به کاربر توکن نقدینگی (LP Token) به عنوان سندی از سهم او داده می‌شود. در هنگام برداشت، با سوزاندن این توکن، اصل سرمایه به علاوه سود حاصل به کاربر داده می‌شود.

Pool2

این استخر ویژه برای تشویق کاربران به تامین نقدینگی در استخر توکن حاکمیتی این پلتفرم (توکن RGT) تشکیل شده است. کاربرانی که در استخر نقدینگی RGT-ETH سوشی سواپ تامین نقدینگی کرده‌اند، می‌توانند با سپرده‌گذاری توکن نقدینگی خود در این استخر، از پاداش مضاعف به فرم توکن RGT بهره برند.

Tranches

بخش Tranches

این بخش در همکاری با سفران فایننس (Saffron Finance) ایجاد شده است. پروتکل سفران (زعفران) به دنبال کاهش ریسک برای کاربران دیفای و ارائه سود ثابت به آنان است. کاربرانی که در این استخرها تامین سرمایه نمایند،‌ علاوه بر تحصیل سود با نرخ ثابت، توکن بومی این پلتفرم (با تیکر SFI) را دریافت می‌نمایند. سه استخر متفاوت برای کاربران با ذائقه ریسک متفاوت طراحی شده است که شرایط آن را شرح خواهیم داد:

AA Tranche: با واریز دای به این استخر، سود کمتری کسب می‌کنید؛ اما در عوض، در شرایطی که پلتفرم در خطر قرار گیرد، ضرر شما جبران می‌شود. این استخر هنوز فعال نیست.

A Tranche: این استخر سود بیشتری کسب می‌نماید؛ اما از سرمایه آن برای جبران مافات استخر قبلی استفاده می‌شود. ۱۰ درصد از توکن‌های SFI در نظر گرفته شده به این گروه می‌رسد. برای شرکت در این استخر علاوه بر توکن دای، واریز SFI نیز لازم است.

S Tranche: این گروه بیش‌ترین سود را دریافت می‌کنند؛ اما کمترین میزان حفاظت را دارا هستند و از سرمایه آن‌ها برای جبران دیگر استخرها استفاده می‌شود. ۹۰ درصد پاداش SFI به این گروه می‌رسد.

توجه داشته باشید که پاداش‌های Saffron، مبنایی دو هفته‌ای (منطبق با Epoch) دارند و برای بهره‌مند شدن از سود، باید هر دو هفته موجودی خود را برداشت و دوباره سپرده بگذارید. زمان دقیق هر Epoch، در داشبورد پلتفرم قابل مشاهده است.

علاوه بر محصولات فوق‌، رری با ارائه نسخه آزمایشی استخرهای خود در سایدچین پالیگان، به دنبال گسترش خدمات در راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری اتریوم است. می‌توانید به این سرویس از این آدرس دسترسی داشته باشید.

توکن RGT چیست؟

توکن RGT بر بستر شبکه اتریوم و تحت استاندارد ERC-20 منتشر شده است. قیمت توکن RGT در زمان نگارش این مطلب ۳۱.۳۶ دلار است و ارزش بازار این پروژه ۳۵۲ میلیون دلار است که از این حیث در رتبه ۲۶۰ بازار قرار دارد. عرضه کل این توکن ۱۲.۵ میلیون عدد است که از آن مقدار، ۱۱.۲۵۵ میلیون عدد در حال حاضر در گردش است. بیشترین قیمت تاریخی این توکن ۶۸.۲۱ دلار (در تاریخ ۱۵ آبان ۱۴۰۰) و کمترین قیمت آن ۰.۲۶ دلار (در تاریخ ۵ دی ۱۳۹۹) بوده است.

برای حرکت به سوی مدلی مبتنی بر اداره پلتفرم توسط کاربران، مدل حاکمیتی این پروژه به DAO تغییر پیدا کرد و بدین شکل توکن حاکمیتی رری (Rari Governance Token) پا به عرصه وجود گذاشت. عرضه اولیه این توکن به شکل عادلانه و طبق برنامه لیکوییدیتی ماینینگ دو ماهه صورت پذیرفت. نرخ انتشار این توکن در طی این دو ماه را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

نرخ انتشار RGT در دوره ۶۰ روزه

۸۷.۵ درصد از کل توکن‌های RGT طبق این برنامه به کاربران پروتکل رسید، مابقی (۱۲.۵ درصد) در اختیار تیم توسعه‌دهنده باقی ماند، که طبق برنامه زمانی به تدریج آزاد خواهد شد.

نقش‌های این توکن به شرح زیر است:

 • نقش حاکمیتی: دارندگان این توکن می‌توانند موارد مختلف پلتفرم را با تصمیمات خود متاثر کنند و تغییر دهند.
 • نقش حاکمیتی با واسطه: در صورتی که روزی استخرهای این پلتفرم شامل توکن‌های حاکمیتی دیگر پروژه‌ها (همانند COMP، BAl و غیره) شد، این توکن به عنوان واسطه برای تصمیم‌گیری در خصوص سرنوشت آن پروژه‌ها استفاده خواهد شد.
 • تخفیف: دارندگان این توکن می‌توانند از تخفیف در هزینه کارمزد بهره‌مند شوند.

به دلیل مشکلات سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز در اداره یک پلتفرم پویا، مدل حاکمیتی این پلتفرم از چند کارگروه متفاوت تشکیل شده است که در تصمیم‌گیری‌های روزمره بی‌نیاز از تصمیم DAO هستند و می‌توان آن‌ها را Business Unitهای مستقلی دانست که هر یک باید برای بهره‌مندی از حمایت DAO، برای آن آورده داشته باشند.

کارگروه‌های فعلی Rari Capital عبارتند از: کارگروه زیرساخت (Infrastructure)، کارگروه Market XYZ (مربوط به توسعه پروژه در سایدچین پالیگان) و کارگروه کاربردهای عمومی (generalized applications).

نقشه راه Rari Capital

لیست برنامه‌های توسعه‌ای این پلتفرم بسیار گسترده و طویل است که در بخش زیر به چندی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • توسعه سیستم اعتباردهی RSS (رتبه اعتباری رری به استخرهای مختلف) برای دارایی‌های جدید به شکل بی‌نیاز به مجوز
 • ایجاد توکن veRGT با الهام از توکن veCRV که به دارندگان توکن RGT این اجازه را دهد تا با قفل کردن توکن خود تا حداکثر ۴ سال، از مزایا و قدرت رای‌دهی بیشتری برخوردار شوند.
 • انتقال رابط کاربری رری به IPFS یا دیگر راهکارهای غیرمتمرکز
 • طراحی رابط کاربری جدید و کارا برای Market XYZ
 • توسعه محصول جدیدی به نام Nova که به کاربران این اجازه را دهد تا از لایه یک، دارایی‌های خود را به راهکار لایه دو آربیتروم انتقال دهند.
 • افزودن دفتر سفارش (Orderbook) به بخش Fuse
 • همکاری با یک صرافی غیرمتمرکز AMM (همچون بالانسر) برای استفاده از دارایی‌های که چندان از آن استفاده نمی‌شود.

توکن RGT را از کجا تهیه کنیم؟

این توکن را می‌توان از صرافی‌های متمرکز کوین‌بیس و بایننس تهیه کرد. بزرگ‌ترین بازار این توکن در بین گزینه‌های غیرمتمرکز، صرافی یونی سواپ (نسخه دوم) است.

توکن RGT را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟

با توجه به اینکه این توکن به شکل ERC-20 منتشر شده است، می‌توان آن را در بسیاری از کیف پول‌های رایج نگاه داشت. گزینه‌هایی همچون متامسک، xdefi، تراست والت، سیف پل و کیف پول‌های سخت‌افزاری همچون ترزور و لجر گزینه‌های مناسبی برای این کار هستند.

جمع‌بندی

پروتکل رری کپیتال با هدف پر کردن خلا فنی لازم برای عموم مردم برای استفاده از ظرفیت‌های دیفای پای به میدان گذاشته است و در مدت زمان کوتاهی با ارائه مجموعه‌ای از محصولات – وام‌دهی، تجمیع‌کننده سود، همکاری‌های متنوع و غیره – به بخشی از هدف خود رسیده است و پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای داشته است. سبک مدیریت و حاکمیت این پروژّ در نوع خود بسیار جذاب است و به نظر می‌رسد توانسته باشد به ترکیب مناسبی از پویایی و غیرمتمرکز بودن دست پیدا کند. حال باید دید با برنامه‌های آتی این پلتفرم، سیر پیشرفت آن در آینده چگونه خواهد بود.

نظر شما در مورد Rari Capital چیست؟ آیا تاکنون از سرویس‌های آن استفاده کرده‌اید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
Rari Capital

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا