اخبار اتریوم

ارتقای دانکن در آخرین تست نت اتریوم انجام شد؛ آیا قیمت ETH بالاخره رشد می‌کند؟

توسعه‌دهندگان اتریوم با موفقیت ارتقای دانکن (Dencun) را در آخرین تست نت آن اجرا کردند. اکنون تحلیلگران امیدوارند که با تثبیت قیمت بیت کوین، قیمت اتریوم رشد کند. علاوه بر این کمیسیون بورس آمریکا باز هم درخواست‌های راه‌اندازی صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات اتریوم را به تعویق انداخته است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

اجرای موفقیت‌آمیز ارتقای دانکن در تست نت هولسکی

به نقل از دبلاک، توسعه‌دهندگان اتریوم در ۷ فوریه (۱۸ بهمن) ارتقا دانکن را به طور کامل روی تست نت هولسکی (Holesky) اجرا کردند و حالا باید تاریخ اجرای این ارتقا در شبکه اصلی آن را مشخص کنند. همان طور که پیش از این گزارش دادیم، ارتقای دانکن تاکنون در شبکه آزمایشی گوئرلی (Goerli) و سپولیا (Sepolia) اجرا شده و هولسکی آخرین تست نت آن محسوب می‌شود. این ارتقا احتمالا تا اواسط مارس (اسفند) هم در شبکه اصلی اتریوم اجرا می‌شود.

یکی از مهم‌ترین تاثیرات ارتقای دانکن معرفی پروتو دنک شاردینگ (Proto Danksharding) و بلاب‌ها است که امکان ذخیره‌سازی موقت و دسترسی به داده‌های آفچین توسط گره‌های اتریوم را فراهم می‌کند تا در نهایت تقاضای فضای ذخیره‌سازی داده‌ها را کاهش دهد. در نتیجه هزینه تراکنش‌ها برای برنامه‌های غیرمتمرکز به طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد و پردازش راهکارهای لایه ۲ هم ارزان‌تر و مقیاس‌پذیرتر می‌شود.

آخرین ارتقای مهم اتریوم شاپلا (Shapella) بود که در آوریل ۲۰۲۳ (فروردین ۱۴۰۲) انجام شد و به کاربران و اعتبارسنج‌های آن اجازه داد ETHهای استیک‌شده خود را برای اولین بار برداشت کنند.

تحلیلگران در انتظار حرکت بعدی اتریوم هستند

به نقل از کوین تلگراف، قیمت بیت کوین در حال حاضر در یک رنج معاملاتی محدود قرار دارد و در نزدیکی مرز ۴۳٬۰۰۰ دلار در نوسان است. با توجه به این مسئله، معامله‌گران و تحلیلگران به بازار اتریوم روی آورده‌اند. مایکل فان د پوپه (Michaël van de Poppe)، موسس و مدیرعامل شرکت «MN Trading»، درباره بیت کوین گفته است:

بیت کوین روند خاصی ندارد. این نشان می‌دهد که فاز تثبیت آن به اتمام نرسیده است. به همین خاطر من فکر می‌کنم عملکرد اتریوم در آینده بهتر می‌شود؛ مخصوصا اگر ارتقاهای آن موفقیت‌آمیز باشد. به نظر من قیمت بیت کوین تا قبل از هاوینگ آن به ۴۸٬۰۰۰ دلار می‌رسد.


نمودار روزانه بیت کوین
نمودار روزانه بیت کوین – منبع: توییت مایکل فان د پوپه

تحلیلگر معروفی به اسم رکت کپیتال (Rekt Capital) هم اعلام کرد که قیمت اتریوم ممکن است حرکتی را تکرار کند که در ماه قبل باعث شده بود به سقف ۱۸ ماهه خود (در نزدیکی ۲٬۷۹۰ دلار) برسد. او ادامه داد:

قیمت ETH در کف رنج آن در ۲٬۲۷۴ دلار تثبیت شده است. ETH از نظر تکنیکال همچنان خود را برای تکرار حرکت ماه گذشته آماده می‌کند.

نمودار ماهانه اتریوم
نمودار ماهانه اتریوم – منبع: توییت رکت کپیتال

طبق گفته‌های رکت کپیتال، روند آلت کوین‌ها هم در الگوی کنج آن تثبیت شده اما گاوها می‌توانند کنترل بازار را در دست بگیرند. او با توجه به روند مارکت کپ کل بازار به جز ۱۰ رمزارز برتر اعلام کرد:

یک شکست صعودی از ناحیه فعلی احتمالا اولین چرخه صعودی آلت کوین‌ها را آغاز می‌کند.

مارکت کپ کل بازار بدون ۱۰ رمزارز برتر
مارکت کپ کل بازار بدون ۱۰ رمزارز برتر – منبع: توییت رکت کپیتال

طبق گفته‌های او چرخه‌های آلت کوین‌ها به صورت زیر دسته‌بندی می‌شود و در چرخه اول، قیمت آلت کوین‌ها از ماه‌ ژانویه (دی) نزولی شده و در آوریل (فروردین) به سقف خود می‌رسد.

چرخه‌های آلت کوین‌ها
چرخه‌های آلت کوین‌ها – منبع: توییت رکت کپیتال

تعویق ETFهای اسپات اتریوم همچنان ادامه دارد

به نقل از کوین تلگراف، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در ۶ فوریه (۱۷ بهمن) تصمیم‌گیری برای ETF اسپات اتریوم شرکت‌های این‌وسکو (Invesco) و گلکسی (Galaxy) را به تعویق انداخت. SEC می‌تواند تصمیم‌گیری درباره ETFهای اسپات را تا ۲۴۰ روز به تعویق بیندازد. با توجه به اینکه این‌وسکو و گلکسی درخواست خود را در اکتبر ۲۰۲۳ (مهر ۱۴۰۲) ثبت کرده‌اند، این آژانس تا جولای ۲۰۲۴ (تیر ۱۴۰۳) فرصت دارد پرونده آن‌ها را بررسی کند.

بعد از تایید ETFهای اسپات بیت کوین، بسیاری از فعالان بازار کریپتو به تایید ETFهای اسپات اتریوم امیدوار شدند. بعضی از تحلیلگران باور دارند که این صندوق‌ها تا مه ۲۰۲۴ (اردیبهشت ۱۴۰۳) تایید می‌شوند اما برخی از تحلیلگران اعلام کرده‌اند که SEC سرسختانه با ETFهای اسپات اتریوم مخالف است.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا