اخبار عمومی

۲ تغییر مهم در بازار اوپن سی: قطع پشتیبانی از زنجیره BNB و حذف حق امتیاز اجباری سازندگان NFT

بازار توکن‌های بی‌همتا (NFT) اوپن سی (OpenSea) اعلام کرده است که دیگر قصد ندارد از بی‌ان‌بی اسمارت چین (BNB Smart Chain) پشتیبانی کند؛ چراکه می‌خواهد تمرکز خود را به شبکه‌های دیگر معطوف نماید. علاوه بر این، پلتفرم مذکور در تصمیمی مهم حق امتیاز مجموعه‌ NFTها را هم اختیاری کرده است. همین سیاست جدید باعث شده است که یوگا لبز (Yuga Labs)، توسعه‌دهنده مجموعه NFTهای مشهوری مثل بورد ایپ یات کلاپ (Bored Ape Yacht Club)، همکاری خود با OpenSea را به اتمام برساند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از دبلاک، بازار NFT اوپن سی اعلام کرده است که دیگر از NFTهای ساخته‌شده در BNB Smart Chain یا «BSC» پشتیبانی نخواهد کرد. این پلتفرم در توییتر گفته است:

در سال قبل و بعد از اینکه متوجه اشتیاق موجود در اکوسیستم NFTها شدیم، زنجیره‌های مختلفی مثل BNB Smart Chain را به اکوسیستم خود اضافه کردیم.

با این وجود، با تکامل فضایمان نیاز داریم منابع خود را با امیدوارکننده‌ترین تلاش‌ها همگام کنیم. ما به این نتیجه رسیده‌ایم که هزینه پشتیبانی از BSC بیشتر از آثار مثبت آن است.

از امروز، دیگر نمی‌توانید مجموعه‌های جدیدی را روی BSC ایجاد کنید یا پیشنهادهای جدیدی را برای NFTهای موجود در آن ثبت نمایید. با این حال، همچنان می‌توانید به مشاهده، کشف و انتقال NFTهای موجود در BSC ادامه دهید.

توییت اوپن سی – منبع: توییتر

شایان ذکر است که اوپن سی در حال حاضر از شبکه‌های آربیتروم (Arbitrum)، آوالانچ (Avalanche)، بی‌ان‌بی چین (BNB Chain)، بیس (Base)، اتریوم (Ethereum)، کلایتون (Klaytn)، آپتیمیزم (Optimism)، پالیگان (Polygon)، سولانا (Solana) و زورا (Zora) پشتیبانی می‌کند.

بی‌ان‌بی اسمارت چین که قبلا تحت عنوان بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) شناخته می‌شد، بلاکچین لایه اولی است که توسط صرافی ارز دیجیتال بایننس راه‌اندازی شده است.

اعتراض یوگا لبز به رویکرد جدید اوپن سی

به نقل از دبلاک، پلتفرم OpenSea در هفته گذشته اعلام کرد که از ۳۱ آگوست (۹ شهریور) حق امتیاز سازندگان مجموعه NFTها را اختیاری می‌کند. این پلتفرم اعلام کرده است که ابزار «Operator Filter» هم قرار است غیرفعال شود؛ اما حق امتیاز مجموعه‌ NFTهایی که تا تاریخ مذکور از OpenSea Operator Filter استفاده می‌کردند، پرداخت می‌گردد.

اوپن سی در این باره گفته است:

ما Operator Filter را در نوامبر ۲۰۲۲ راه‌اندازی کردیم: ابزاری که به سازندگان NFTها اجازه می‌دهد فروش مجدد توکن‌های خود در بازارهای وب ۳ را کنترل کنند و حق امتیاز خود را دریافت نمایند. هدف از ارائه این ابزار این بود که سازندگان NFTها کنترل بیشتری بر کسب‌وکار وب ۳ خود داشته باشند؛ اما این رویکرد به تقاضای همه افراد نیاز داشت که تاکنون به آن دست نیافته است.

با این وجود، گزارش‌های دبلاک نشان می‌دهد که پس از انتشار خبر مذکور یوگا لبز اعلام کرده است دیگر با اوپن سی همکاری نخواهد کرد. دانیل الگره (Daniel Alegre)، مدیرعامل یوگا لبز، در این باره گفته است:

در یوگا لبز ما متعهد هستیم به تقویت اکوسیستمی کمک کنیم که در آن محتوای جدید و نوآورانه ایجاد می‌شود و سازندگان در ازای کار خود پاداش دریافت می‌کنند.

با توجه به اطلاعیه اوپن سی مبنی بر تعطیل شدن OpenSea Operator Filter و پرداخت حق امتیاز سازندگان تا فوریه ۲۰۲۴ (بهمن ۱۴۰۲)، یوگا لبز عدم پشتیبانی از پروتکل SeaPort اوپن سی را برای همه قراردادهای قابل ارتقا و هر مجموعه جدید آغاز خواهد کرد. هدف ما این است که در کنار اوپن سی تا فوریه ۲۰۲۴ (بهمن ۱۴۰۲) این تصمیم را تکمیل کنیم.

NFTها به همان اندازه که درمورد مالکیت کاربران هستند، به توانمندسازی خالقان آن‌ها هم ربط دارند. یوگا لبز به محافظت از حق امتیاز سازندگان NFTها باور دارد تا آن‌ها هم بتوانند به درستی در ازای کارشان پاداش بگیرند.

توییت یوگا لبز – منبع: توییتر

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا