متوسط مقالات عمومی

قسمت دوم گزارش مساری: ارزیابی عملکرد پولکادات در سه ماهه دوم ۲۰۲۲

پولکادات (Polkadot) یکی از شبکه‌هایی است که به دلیل مقیاس‌پذیری و استفاده از قراردادهای هوشمند جز قاتلین اتریوم محسوب می‌شود. در شبکه پولکادات قابلیت انتقال داده و دارایی بین بلاکچین‌های مختلف و ایجاد یک بلاکچین سفارشی در عرض چند دقیقه وجود دارد. همچنین ارتقا و رفع باگ شبکه نیز بدون هارد فورک امکان پذیر است. از توکن DOT هم برای اموری مانند مدیریت و استیکینگ استفاده می‌شود. به هر حال، شبکه پولکادات یکی از پلتفرم‌هایی است که باوجود بحران اقتصادی در ماه‌های اخیر، توانست شاخص‌هایی مانند استفاده از شبکه و فعالیت توسعه‌دهندگان را با قدرت حفظ کند. با میهن بلاکچین همراه باشید تا گزارش مفصل مساری (Messari) از عملکرد شبکه پولکادات در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ را بررسی کنیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

نکات کلیدی پلتفرم پولکادات در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲

مهم‌ترین معیارهای شبکه پولکادت در سه ماهه دوم 2022
منبع: Messari.io
 • فاکتورهای مربوط به استفاده از شبکه نسبت به سه ماهه گذشته تقریبا ثابت ماندند. تعداد کاربران شبکه برابر با ۴۳۶٬۰۰۰ بود و ۸۷۸ میلیون توکن دات (DOT) در شبکه جابه‌جا شد.
 • در مجموع ۲۰ پاراچین با ۱۳۱ میلیون توکن DOT (۱۱ درصد از عرضه کل به ارزش ۹۱۹ میلیون دلار) برنده مزایده اسلات‌ها (Slot) و اجاره دوساله آن‌ها شدند.
 • استیکنیگ توکن‌های DOT هم در این سه ماهه آمار ثابتی داشت و حدود ۵۴% تا ۵۶% از کل توکن‌های دات استیک شدند. توزیع ولیدیتورها (Vlidator) شکل متعادلی داشت و ۹۵% ولیدیتورها ۱.۸ میلیون تا ۲.۶ میلیون توکن DOT را استیک کردند.
 • خزانه پولکادات ۲۴۰٬۰۰۰ توکن دات به ارزش ۱.۷ میلیون دلار را در ۹ تراکنش خرج کرد.
 • شاخص فعالیت توسعه‌دهندگان نیز ثابت بود و به طور میانگین در هر ماه ۱۱٬۰۰۰ توسعه‌دهنده فعال بودند.
 • در نهایت در سه ماهه دوم ۲۰۲۲ فرمت پیام میان اجماعی (Cross- Consensus Massage Format) با نماد اختصاری XCM منتشر شد.

معرفی شبکه پولکادات

polkadot پولکادات

پولکادات یک شبکه بلاکچین با مکانیزم اجماع Nominated Proof Of Stake است که با هدف پشتیبانی از زنجیره‌های لایه ۱ به هم پیوسته و مختص اپلیکیشن به نام پاراچین (Parachain) طراحی شده است (در مورد NPOS جلوتر توضیح می‌دهیم). تمام زنجیره‌های ساخته شده در شبکه پولکادات از کیت توسعه بلاکچین شرکت پریتی تکنولوژی (Parity Technologies) به نام سابستریت (Substrate) استفاده می‌کنند. به این ترتیب توسعه‌دهندگان می‌توانند اجزا خاصی را که تطابق بیشتری با زنجیره مخصوص اپلیکیشن‌ آن‌ها دارد، انتخاب کنند. پولکادات به کل اکوسیستم پاراچین‌هایی اطلاق می‌شود که به یک پلتفرم پایه به نام زنجیره رله (Relay Chain) متصل می‌شوند. این پلتفرم پایه از عملکرد اپلیکیشن پشتیبانی نمی‌کند، اما مکانی برای ولیدیتورها است و وظیفه تامین امنیت، حاکمیت و اتصال به پاراچین‌ها را بر عهده دارد.

آنالیز عملکرد شبکه پولکادات

در ادامه فاکتورهایی مانند شاخص‌های مالی شبکه، استفاده از شبکه، تمرکززدایی و استیکینگ، پاراچین‌ها مقایسه پولکادات و کوساما از نظر ارزش بازار و تعداد کاربران، خزانه پولکادات و فعالیت توسعه‌دهندگان را بررسی می‌کنیم.  

شاخص‌های مالی شبکه پولکادات

نمودار شاخص‌های مالی شبکه پولکادت در سه ماه دوم 2022
منبع: Messari.io

شبکه پولکادات نیز همانند کل بازار تحت تاثیر شرایط آشفته‌ اقتصاد کلان، با کاهش ارزش مواجه شد. ارزش پولکادت در پایان سه ماهه دوم به ۷.۹ میلیارد دلار رسید که نسبت به ابتدای سه ماهه ۱۵ میلیارد دلار (۶۶%) و نسبت به سقف تاریخی پنجم نوامبر ۲۰۲۱ (۱۴ آبان ۱۴۰۰) ۴۹ میلیارد دلار (۸۶%) کاهش داشته است.

با وجود کاهش شدید ارزش در سه ماهه گذشته، پولکادات قبلا هم چنین وضعی را تجربه کرده بود. ارزش بازار پولکادات در ۲۱ جولای ۲۰۲۱ (۳۰ تیر ۱۴۰۰) معادل ۱۱ میلیون دلار بود و ۱۰۷ روز بعد با ۴۰۶% افزایش توانست سقف تاریخی ۵۶.۵ میلیارد دلاری را در پنجم نوامبر ۲۰۲۱ ثبت کند.

شاخص استفاده از شبکه پولکادات

نمودار شاخص استفاده از شبکه، تعداد اکانت ها و جابه جایی توکن دات
منبع: Messari.io

تعداد حساب‌های کاربری شبکه پولکادات نسبت به سه ماهه گذشته ثابت بود. پولکادات در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ ماهانه به طور متوسط ۱۴۵٬۰۰۰ کاربر (۷۷٬۰۰۰ اکانت فعال و ۶۸٬۰۰۰ اکانت جدید) داشت. در سه ماهه اول ۲۰۲۲ تعداد متوسط ماهانه اکانت‌های کاربری پولکادات برابر با ۱۴۹٬۰۰۰ (۵۶٬۰۰۰ اکانت فعال و ۹۲٬۰۰۰ کاربر جدید) بود. در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ و به دنبال افتتاح مزایده پاراچین، تعداد کاربران شبکه با ثبت یک سقف تاریخی به میانگین ماهانه ۵۶۶٬۰۰۰ کاربر (۳۲۱٬۰۰۰ کاربر فعال و ۲۴۵٬۰۰۰ کاربر جدید) رسید.

شاخص انتقال توکن نیز وضعیت مشابهی داشت و نسبت به سه ماهه قبل تغییر چندانی نکرد. در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ به طور متوسط ۲۹۳ میلیون توکن دات (DOT) در شبکه جابه‌جا شد. متوسط ماهانه انتقال DOT در سه ماهه اول برابر با ۲۸۸ میلیون توکن بود.

نمودار توزیع توکن DOT
منبع: Messari.io

از آنجایی که شبکه پولکادت از یک مدل توکن تورمی استفاده می‌کند، تعداد بیشینه‌ای برای توکن دات وجود ندارد. بخشی از پاداش‌های تورمی با هدف تامین امنیت شبکه میان ولیدیتورها توزیع می‌شود و مابقی به خزانه پولکادات واریز می‌شود. گرچه نرخ تورم با توجه به نرخ استیکینگ ایده‌آل (Ideal Staking Rate) پولکادات متغیر است، اما متوسط سالانه تقریبا ۱۰% است. در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ نرخ استیکینگ ثابت بود و حدود ۵۴% تا ۵۶% از کل توکن‌های دات استیک شدند. به‌علاوه عرضه کل سه ماهه دوم با ۱.۲ میلیارد توکن DOT به پایان رسید که معادل ۲.۴% نرخ تورم سه ماهه است.

شاخص تمرکز زدایی و استیکینگ در شبکه پولکادات

بررسی شاخص های تمرکز زدایی و استیکینگ در شبکه پولکادت در سه ماهه دوم 2022
منبع: Messari.io

پولکادات از مکانیزم اجماع گواه اثبات سهام NPoS استفاده می‌کند که با مکانیزم گواه اثبات سهام نیابتی (DPoS) متفاوت است. در این مکانیزم نودهای Nominator یا همان مالکان توکن دات که توکن‌هایشان را نزد یک ولیدیتور استیک می‌کنند، در معرض جریمه اسلشینگ (Slashing Penalties) هستند.

ولیدیتورها در ازای تکمیل امور پرداختی، هر ۲۴ ساعت دستمزدشان را دریافت می‌کنند که با عنوان نقاط دوره (Era Points) شناخته می‌شود. هر ۴ ساعت یک زیرمجموعه از ولیدیتورها به طور تصادفی انتخاب می‌شود تا همه پاراچین‌ها را با استفاده از ضریب نقاط دوره به دست‌آمده اعتبارسنجی کند. ترکیب نقاط دوره و اعتبارسنجی تصادفی پاراچین، باعث تضمین یکسان‌بودن پاداش ولیدیتورها می‌شود. ولیدیتورها پاداش تقریبا یکسانی به‌دست می‌آورند و این پاداش را به همان نسبت میان نودهای Nominator توزیع می‌کنند. بنابراین آن‌ها انگیزه بیشتری می‌یابند تا توکن‌هایشان را نزد ولیدیتورهایی که توکن استیک‌شده کمتری دارند، استیک کنند و درآمد بالاتری به دست بیاورند.

مدل پاداش ولیدیتور – نامینیتور با هدف تمرکززدایی مجموعه ولیدیتورهای پولکادات طراحی شده است. در پایان سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲، تعداد ۲۸۳ ولیدیتور از مجموع ۲۹۷ ولیدیتور (۹۵%) حدود ۱.۸ میلیون تا ۲.۶ میلیون توکن دات را استیک کردند. این یعنی نظریه بازی استیکینگ نامینیتورها به درستی عمل می‌کند‌.

مقایسه استیک ولیدیتورها و نامینیتورهای شبکه پولکادات
منبع: Messari.io

از آنجایی که توزیع پاداش‌ها یکسان است، اجرای چندین ولیدیتور موجب افزایش ارزش مورد انتظار می‌شود. در نتیجه، ولیدیتورهای پولکادات حداقل توکن DOT که یک واحد است را به خودشان اختصاص می‌دهند و مابقی توکن‌ها را در حداکثر ۱۶ ولیدیتور، نامینیت می‌کنند تا ارزش مورد انتظار پاداش استیکینگ خود را به حداکثر برسانند. از مجموع توکن‌های DOT استیک شده ۹۹.۸% متعلق به نامینیتورها و تنها ۰.۲% متعلق به ولیدیتورهایی است که خودشان توکن دات را استیک کرده‌اند.  

نمودار توزیع استیک توسط ولیدیتورهای پولکادات
منبع: Messari.io

در شبکه پولکادات امکان اجرای چند ولیدیتور توسط یک موجودیت وجود دارد. در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲، هفت موجودیت اجرای چندین ولیدیتور را بر عهده داشتند و ۲۲% از کل توکن‌های استیک شده DOT متعلق به آن‌ها بود. ممکن است موجودیت‌های دیگری هم چندین ولیدیتور را اجرا کرده‌ باشند، اما سایت تحلیلی Subscan موارد دیگری را شناسایی نکرده است.

پاراچین‌ها  

مزایده‌های اسلات پاراچین پولکادات
منبع: Messari.io

در طول سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ هفت پاراچین برنده اسلات‌ها شدند و مجموع پاراچین‌های برنده مزایده به ۲۰ پاراچین رسید. در کل ۱۳۱ میلیون توکن DOT (معادل با ۱۱% از کل عرضه دات و به ارزش ۹۱۹ میلیون دلار) در ازای اجاره دو ساله قفل شدند. همانطور که انتظار می‌رفت انقباض مزایده‌های شماره ۱ تا ۱۰ به طور قابل توجهی بیش از مزایده‌های شماره ۱۱ تا ۲۰ بود و ۱۶ برابر بیشتر توکن‌ دات به عنوان قفل اختصاص یافت. نکته مثبت این جا بود که در مزایده‌های دسته دوم به دلیل کمتربودن توکن دات قفل شده، درصد بیشتری از توزیع توکن مزایده اسلات پروژه به شرکت‌کنندگان مزایده اختصاص یافت. پولکادات برای انجام ۲۱ مزایده جدید تا فوریه ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱) برنامه‌ریزی کرده است تا مجموع مزایده‌های اسلات پاراچین به ۴۱ برسد. 

پاراچین‌های پولکادات
منبع: Messari.io

از مجموع ۲۰ پاراچین ارائه شده، ۱۱ پاراچین زنجیره‌های دیفای (DeFi)، ۳ پاراچین پلتفرم‌های قرارداد هوشمند و ۶ مورد زنجیره‌های زیرساخت نسل سوم وب (Web 3) هستند.

پولکادات و کوساما (Polkadot & Kusama)

مقایسه ارزش بازار پولکادات و کوساما
منبع: Messari.io

یکی دیگر از نکات منحصر به فرد اکوسیستم پولکادات، شبکه کوساما (Kusama) است. کوساما یک بلاکچین مستقل است که پایگاه کد و معماری مشابهی با پولکادات دارد. با این حال، چرخه‎‌های کوساما ۴ برابر سریع‌تر از پولکادات هستند. تمام کدهای جدید کوساما قبل از انتقال به پولکادات مراحل پیشنهاد، تایید، تست و اجرا را در شبکه کوساما طی می‌کنند. به این ترتیب، کوساما و پولکادات ارتباط نزدیکی با هم دارند. در یک سال گذشته شاخص ارزش بازار هر دو شبکه شبیه به هم و با ضریب همبستگی ۰.۹۲ بوده است.

مقایسه کاربران شبکه پولکادات و کوساما
منبع: Messari.io

بر خلاف شاخص مارکت کپ، همبستگی شاخص کاربران دو شبکه پولکادات و کوساما پایین‌تر است و ضریب همبستگی دو شبکه معادل ۰.۶۵% است. در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ شبکه پولکادات با ۴۳۶٬۰۰۰ کاربر ، ۴ برابر بیش از کوساما (۵۲٬۰۰۰) کاربر داشته است.

خزانه شبکه پولکادات  

خزانه شبکه پولکادات
منبع: Messari.io

اعتبار خزانه پولکادات از هزینه‌هایی مانند جریمه اسلشینگ ولیدیتورها (Validator Slashing)، کارمزد تراکنش‌ها، امور مربوط به استیکینگ و پاراتردها (Parathreads) تامین می‌شود. طراحی خزانه پولکادات به گونه‌ای است که وجوه خزانه هر ۲۴ ساعت یکبار که «دوره خرج» نام دارد، خرج می‌شود و یک درصد از وجوه اضافی خرج نشده، سوزانده می‌شود. در سه ماهه دوم ۲۰۲۲ خزانه پولکادات ۲٬۴۰۰٬۰۰۰ توکن DOT را به ارزش ۱.۷ میلیون دلار در ۹ تراکنش خرج کرد. از مجموع هزینه‌های خرج شده خزانه پولکادات ۱۸۲٬۰۰۰ توکن DOT (به ارزش ۱.۳ میلیون دلار و ۷۶% اعتبار کل خزانه) در تاریخ ۱۲ ژوئن ۲۰۲۲ در طول نشست سالانه مجمع اقتصاد جهانی (World Economic Forum) در شهر داوس خرج شد؛ این مورد بیشترین هزینه خرج‌شده خزانه در طول سال گذشته بود. در پایان سه ماهه دوم خزانه پولکادات دارای ۳۳ میلیون توکن DOT (معادل ۲۲۸ میلیون دلار) بود.

فعالیت توسعه‌دهندگان شبکه پولکادات

فعالیت توسعه‌دهندگان شبکه پولکادات
منبع: Messari.io

طبق گزارش سالانه Electric Capital Developer Report در سال ۲۰۲۱، پولکادات دومین جامعه بزرگ توسعه‌دهندگان بود. در نیمه ابتدایی سال ۲۰۲۲ شاخص فعالیت توسعه‌دهندگان با میانگین ماهانه ۱۱٬۰۰۰ توسعه‌دهنده همچنان ثابت ماند. به طور کلی شاخص فعالیت توسعه‌دهندگان پولکادات یکی از بالاترین شاخص‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال است.

تحلیل شاخص‌های کیفی و حاکمیت شبکه پولکادات

شبکه پولکادات به منظور ارتقا شبکه بدون اجرای هارد فورک، از ترکیب یک سیستم حاکمیت چندجانبه با اجرای مستقل استفاده می‌کند. در سه ماهه دوم ۲۰۲۲ کاربران شبکه پولکادات در رای‌گیری و تصویب ۱۲ رفراندوم شرکت کردند:

 • ۵ آوریل ۲۰۲۲ (۱۶ فروردین ۱۴۰۱): رفراندوم ۵۷: ارتقا زمان اجرا به v۹۱۸۰
 • ۶ آوریل ۲۰۲۲ (۱۷ فروردین ۱۴۰۱): رفراندوم ۵۶: کمک به پروتکل Composable Finance برای باز کردن زنجیره‌ها
 • ۱۰ آوریل ۲۰۲۲ (۲۱ فروردین ۱۴۰۱): رفراندوم ۵۸: ارتقا زمان اجرای پاراچین Statemint به v۸۰۰
 • ۴ مه ۲۰۲۲ (۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱): رفراندوم ۶۰ : ریلی چین v۹۱۹۰ و پاراچین استیتمینت v۹۰۰
 • ۶ مه ۲۰۲۲ (۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱): رفراندوم ۵۹:  بازکردن پاراچین شبکه Phala
 • ۶ مه ۲۰۲۲ (۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱): رفراندوم ۶۱: کاهش واریزهای کانال HRMP به ۱۰ توکن DOT
 • ۲۵ مه ۲۰۲۲ (۴ خرداد ۱۴۰۱): رفراندوم ۶۳: ارتقا زمان اجرا به v۹۲۰۰
 • ۱ ژوئن ۲۰۲۲ (۱۱ خرداد ۱۴۰۱): رفراندوم ۶۲: ایجاد کانال‌های HRMP برای پاراچین Statemint
 • ۸ ژوئن ۲۰۲۲ (۱۸ خرداد ۱۴۰۱): رفراندوم ۶۵ : ارتقا زمان اجرا به v۹۲۲۰
 • ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲ (۳۱ خرداد ۱۴۰۱): رفراندوم ۶۶: اصلاح ایجاد کانال‌های HRMP برای پاراچین Statemint
 • ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲ (۵ تیر ۱۴۰۱): رفراندوم ۶۷: ارتقا زمان اجرا بهv۹۲۳۰
 • ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲ (۵ تیر ۱۴۰۱): رفراندوم ۶۴: شرکت پولکادات در مجمع جهانی اقتصاد داوس

مهم‌ترین تحولات شبکه پولکادات در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲

علیرغم بازار نزولی، شرکت پریتی تکنولوژی (Parity Technologies) خالق و سازنده پولکادات، بنیاد وب ۳ و جامعه گسترده پولکادات همچنان به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند. در ادامه به مهم‌ترین رویدادها و تحولات شبکه پولکادات در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ اشاره می‌کنیم.

ارتقا زبان برنامه‌نویسی Ink

تیم Parity چهار ارتقا را برای Ink که یک زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند مبتنی بر Sustrate است، منتشر کرد تا در وب اسمبلی (WASM) کامپایل شود.

معرفی برنامه نشست‌های جامعه

پولکادات برنامه‌ای را برای نشست ماهانه جامعه ایجاد کرد. در این نشست‌ها مواردی مانند آپدیت‌های اکوسیستم پولکادات و کوساما، معرفی پروتکل‌های جدید توسط تیم‌های اکوسیستم و معرفی توسعه‌های آتی شبکه انجام می‌شود. این جلسات روی کانال یوتیوب بارگذاری می‌شوند و خلاصه آن‌ها توسط اکانت رسمی توییتر پولکادات توییت می‌شوند.

اجرای سیستم پیام رسانی XCM

فرمت پیام میان اجماعی (XCM) با تصویب رفراندوم شماره ۶۰ فعال شد. XCM یک زبان ارتباطی است که امکان تبادل پیام میان پاراچین‌ها را به وجود می‌آورد و عملکردی شبیه به ارتباطات میان بلاکچینی (IBC) شبکه کازموس (Cosmos) دارد. بعد از اجرای XCM پاراچین‌ها برای شروع ارتباط با همدیگر، کانال‌ها دو طرفه تبادل پیام افقی از مسیر رله (Horizontal Relay Routed Message Passing یا HRMP) را باز کردند.

همچنین پولکادات کتاب «پولکادات برای مبتدی‌ها» (Polkadot For Begginers) را منتشر کرد. این کتاب یک راهنمای غیرتخصصی برای تمرکززدایی بلاکچین‌ها و پولکادت است. بزرگترین کنفرانس‌های پولکادات به نام Polkadot Decoded در روزهای ۲۹ و ۳۰ ژوئن (۸ و ۹ تیر ۱۴۰۱) در نخستین هکاتون پولکادات در آمریکای شمالی برگزار شد. همچنین نخستین رویداد هکر هاوس پولکادات (Polkadot Hacker House) در نیویورک برگزار شد.

چالش‌های اکوسیستم پولکادات

نخست اینکه پولکادات به یک جرقه نیاز دارد. با راه‌اندازی پیام رسان XCM اکنون امکان تبادل پیام میان‌زنجیره‌ای در بین پاراچین‌ها وجود دارد. ایجاد کاربردها و قابلیت‌های جدید حاکی از قدرت شبکه پولکادات است و موجب تقویت انگیزه و فعالیت کاربران شبکه می‌شود. هون کیم (Hoon Kim) مدیر ارشد فناوری شبکه Astar ایجاد چندین نوآوری بالقوه را با استفاده از پولکادات و مکانیسم XCM توضیح داده است.

چالش دوم این است که پولکادات باید جایگاهش را به عنوان پیشتاز شاخص فعالیت توسعه‌دهندگان حفظ کند. در ژوئن ۲۰۲۲ (تیر ۱۴۰۱) پلتفرم غیرمتمرکز dydx از ساخت یک زنجیره لایه ۱ روی کازموس خبر داد. طرفداران رول‌آپ‌های اتریوم (Ethereum rollups) از این تصمیم نگران شدند. طرفداران پولکادات هم از این اقدام رنجیدند؛ زیرا پلتفرم dydx به جای پولکادات، کازموس را برای هدف خود انتخاب کرده بود.

آخرین نکته این است که پولکادات باید مقیاس‌پذیری XCM را ادامه دهد. در پایان سه ماهه دوم ۱۶ پاراچین از طریق راه‌حل توقف شکاف HRMP (Stop-Gap Solution) برای کانال‌های پاراچین باز شدند. پولکادات باید گسترش پاراچین‌ها و اتصال آن‌ها به XCM را ادامه دهد.

رود مپ پلتفرم پولکادات

راه‌اندازی شبکه پولکادات در ماه مه ۲۰۲۱ (خرداد ۱۴۰۰) با لانچ بلاک جنسیس زنجیره رله شروع شد و در دسامبر ۲۰۲۱ (دی ۱۴۰۰) با لانچ پاراچین‌ها به اتمام رسید. در نیمه اول سال ۲۰۲۲ چندین توسعه و بهینه‌سازی انجام شد که قطعا هیچ‌کدام مهم‌تر از ایجاد XCM نبودند. پولکادات در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ روی مقیاس‌پذیری کانال‌های ارتباطی پاراچین و XCM متمرکز می‌شود.

لانچ پاراتردها (Parathreads) یکی دیگر از حوزه‌های تمرکز پولکادات است. پاراتردها پاراچین‌هایی هستند که برای اتصال به پولکادات به جای اجاره اسلات از مدل Pay-As-You-Go استفاده می‌کنند. بنابراین پاراتردها بر خلاف پاراچین‌ها و به جای اتصال دائم به Relay Chain، تنها در صورت لزوم هزینه امنیت و قابلت همکاری را پرداخت می‌کنند. کاربرد پاراتردها برای پروژه‌هایی است که نیازی به یک اسلات کامل پاراچین ندارند یا اینکه پاراچین‌های موجود نیازمند اسلات پاراچین تخصصی نیستند.

انتشار نسخه دوم حاکمیت پولکادات (Polkadot Governance V۲) نیز در برنامه قرار دارد. این نسخه جدید به واسطه حذف کمیته فنی و شورای پولکادات، افزایش پروپزال‌هایی با قابلیت رای‌گیری یکباره و کاهش آستانه ارسال پروپزال، موجب غیرمتمرکزتر شدن مدل حاکمیت پولکادات می‌شود. در جریان کنفرانس Polkadot Decoded، گاوین وود (Gavin Wood) بنیانگذار پولکادات از اجرای آزمایشی Govrnance V۲ در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

جمع‌بندی

علیرغم اوضاع نابسامان اقتصاد کلان، فعالیت‌های آنچین پولکادات در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ شرایط ثابتی را پشت سرگذاشت. در طول سه ماهه دوم ۲۰۲۲ شبکه پولکادات تقریبا ۴۳۵٬۰۰۰ کاربر داشت، ۸۷۸ میلیون توکن DOT در شبکه جابه‌جا شد و نرخ استیکینگ در بازه ۵۴% تا ۵۶% کل توکن‌های استیک شده DOT ثابت ماند. همچنین شاخص کلیدی عملکرد (KPI) پایه به دلایلی مانند توزیع درست ولیدیتور از نظر مقدار کل توکن‌ها استیک‌شده، فعالیت قوی توسعه‌دهندگان و راه‌اندازی هفت پاراچین جدید ثابت ماند. مسلما انتشار XCM مهم‌ترین رویداد توسعه پولکادات در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ بود. بعد از فعال شدن XCM پاراچین‌ها اقدام به بازکردن کانال‌های ارتباطی با سایر پاراچین‌ها کردند. به علاوه، پولکادات با معرفی نشست‌های ماهانه و خبرنامه‌ای به نام «Polkadot 101 Book» و بهبود کیف‌پول‌های جایگزین برای رفع چالش‌های مطرح‌شده در گزارش سه ماهه اول ۲۰۲۲ تلاش می‌کند. با توجه به گزارش کامل مساری از عملکرد پولکادات در سه ماهه دوم ۲۰۲۲، نظر شما در مورد شبکه پولکادات چیست؟ آیا حفظ شاخص‌های عملکرد شبکه پولکادات در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ و همزمان با شرایط آشفته بازار می‌تواند نشانه‌ای از قدرت Polkadot برای آینده باشد؟

منبع
Messari.io

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا