متوسط تحلیل فاندامنتال

قسمت اول گزارش مساری: ارزیابی عملکرد صرافی غیرمتمرکز Osmosis در سه ماهه دوم 2022

صرافی غیرمتمرکز ازموسیس (Osmosis) با هدف تسهیل معاملات غیرمتمرکز قدم به دنیای بلاکچین نهاد. صرافی ازموسیس یک بازارساز خودکار (AMM) است که با استفاده از Cosmos SDK روی شبکه کازموس (Cosmos) ساخته شده است. این صرافی هم مانند سایر پلتفرم‌ها در ماه‌های اخیر تحت تاثیر سقوط شبکه ترا (Terra) قرار گرفت و به دلیل نزدیکی بیشتر با شبکه ترا متحمل آسیب‌های جدی‌تری شد. به‌هر حال صرافی غیرمتمرکز ازموسیس توانست شرایط ناگوار اخیر را پشت سر بگذارد و به فعالیت‌هایش ادامه دهد. به تازگی سایت تحلیلی Messari گزارشی از عملکرد صرافی غیرمتمرکز Osmosis در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ منتشر کرده است. برای مطالعه این گزارش جذاب با میهن بلاکچین همراه باشید.

خلاصه‌ای از عملکرد صرافی غیرمتمرکز ازموسیس

خلاصه‌ای از عملکرد صرافی غیرمتمرکز ازموسیس
  • بعد از فروپاشی اکوسیستم ترا (Terra) تقریبا تمام شاخص‌های بازار کریپتوکارنسی مانند حجم تراکنش‌ها، نقدینگی پلتفرم‌ها و تعداد کاربران در مقیاس‌های مختلف کاهش یافت.
  • پس از این حادثه گستره دارایی‌های مبتنی بر استاندارد ERC-20  افزایش یافت تا ماموریت اپلیکیشن برای تبدیل شدن به صرافی غیرمتمرکز چندزنجیره‌ای (Multichain DEX) به سرانجام برسد.
  • دو استیبل کوین مبتنی بر استاندارد ERC-20 یعنی USDC و تا حد کمتری استیبل کوین دای (DAI) جایگزین UST شدند.
  • حتی پس از حادثه ترا، استیک ارز دیجیتال ازمو (OSMO) روندی افزایش داشت. زیرا برنامه سوپرفلویید استیکینگ (Superfluid Staking) در استخرهای جدید این صرافی غیرمتمرکز فعال شد.
  • حمله به پروتکل ازموسیس موجب توقف فعالیت این بلاکچین در بازه زمانی ۸ تا ۱۲ ژوئن (۱۸ تا ۲۲ خرداد ۱۴۰۱) شد. در پی این حمله هکرها به ارزش ۳ میلیون دلار توکن سرقت کردند. اما اکثر آن‌ها به بازگرداندن توکن‌ها و دارایی‌های مسروقه علاقه نشان دادند.

معرفی پروتکل Osmosis

شاخص‌های مالی Osmosis
منبع: Messari.io

ازموسیس (Osmosis) یک اپ‌چین (App-Chain) با محوریت صرافی غیرمتمرکز در اکوسیستم کازموس (Cosmos) است. منظور از اپ‌چین این است که به طور همزمان در قالب یک بلاکچین و یک اپلیکیشن عمل می‌کند. عملکرد این بلاکچین اپلیکیشن‌محور مشابه با سایر بازارسازهای خودکار (AMM) صرافی‌های غیرمتمرکز است. تامین‌کننده‌های نقدینگی (LP) مسئول تامین نقدینگی در استخرهای دارایی هستند و تریدرها می‌توانند با استفاده از استخرهای نقدینگی معاملاتشان را انجام دهند. این مکانیزم شبیه به مدل صرافی‌ یونی سواپ (Uniswap) و صرافی غیرمتمرکز بلنسر (Balancer) است. البته به دلیل اینکه پلتفرم ازموسیس سفارشی‌سازی استخر‌های دارایی را اولویت قرار می‌دهد، شباهت بیشتری به مدل پلتفرم بلنسر دارد. پارامترهایی مانند بهینه‌سازی عملکرد بازارساز، هزینه سواپ، تعیین قدرت حاکمیت توکن از جمله مواردی هستند که قابلیت تغییر دارند.

خلاصه رویدادهای دکس ازموسیس در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲

در سه‌ ماهه دوم سال ۲۰۲۲ در پلتفرم Osmosis دو رویداد مهم اتفاق افتاد. نخستین اتفاق اثرگذار فروپاشی اکوسیستم لونا (LUNA) بود، چرا که اکثر محصولات ازموسیس با محصولات لونا یکپارچه‌سازی شده‌ بودند. به طور مثال UST به عنوان استیبل کوین در معاملات با استیبل کوین‌ها استفاده می‌شد. قبل از اواسط ماه مه ۲۰۲۲ (اردیبهشت ۱۴۰۱) استخرهایی که شامل جفت ارز LUNA یا UST بودند بیش از ۵۰ درصد حجم معاملات را به خود اختصاص می‌دادند.

دومین اتفاق مهم سوءاستفاده هکرها از یک کد پلتفرم بود. البته این اتفاق به خوبی مدیریت شد که اقدام و واکنش سریع تیم اوزموسیس لبز (Osmosis Labs) را نشان‌می‌داد. جزییات بیشتر درباره هر دو رویداد و همچنین اثرات آن‌ها را در ادامه پوشش داده‌ایم.

تجزیه و تحلیل عملکرد صرافی غیرمتمرکز Osmosis

تجزیه و تحلیل عملکرد صرافی غیرمتمرکز Osmosis
منبع: Messari.io

از آنجایی که پروتکل ازموسیس در قالب یک اپ‌چین (App-chain) فعالیت می‌کند، قابلیت بررسی به عنوان یک شبکه لایه ۱ مستقل و پروتکل دیفای (DeFi) را دارد.

اگرچه شاخص ارزش کل قفل شده (TVL) یک معیار کامل نیست. اما بررسی این شاخص در طول زمان تصویری را از عملکرد پلتفرم ترسیم می‌کند. ارزش کل قفل شده صرافی Osmosis نوسان پلتفرم در سه ماهه دوم را منعکس می‌کند. شاخص TVL در ابتدای این بازه با شروع روند صعودی به سقف ۱.۸ میلیارد دلاری خود نزدیک شد. اما سپس با کاهشی ۹۰ درصدی به حدی رسید که فقط در چند هفته ابتدایی راه‌اندازی در این سطح قرار داشت.

ارزش کل قفل شده Osmosis

ارزش کل قفل شده در اکوسیستم کازموس
منبع: Messari.io

پلتفرم ازموسیس از نظر شاخص ارزش کل قفل شده در قیاس با سایر زنجیره‌های کازموس در رتبه سوم قرار دارد. پلتفرم کرونوس (Cronos) و کاوا (Kava) به ترتیب در جایگاه اول و دوم هستند. ازموسیس در مقایسه با بسیاری از همتایان خود از نظر درصدی بیشترین رشد را داشته و البته بیشترین کاهش را نیز تجربه کرده است.

نقطه تمایز ازموسیس در دنیای اپ‌چین‌ها قابلیت اتصال آن به سایر بلاکچین‌های کازموس است. نگاهی به داده‌های کاوشگر Map Of Zones اکوسیستم کازموس نشان می‌دهد که ازموسیس نسبت به سایر بلاکچین‌های اپلیکیشن‌محور بیشترین حجم ارتباط میان بلاکچینی (IBC) را دارد. به همین دلیل ازموسیس عملا قابلیت تبدیل‌شدن به هاب (Hub) یا نقطه اتصال اکوسیستم کازموس را دارد. فارغ از اکوسیستم کازموس و در یک نگاه کلی اکثر فعالان حوزه کریپتوکارنسی‌ هنگام ارزیابی شبکه‌های لایه یک ارزش بالایی را برای معیارهای تمرکززدایی و امنیت شبکه قائل می‌شوند.

افزایش تعداد توکن‌های استیک شده در صرافی ازموسیس

مقایسه تعداد استیکینگ و ارتفاع بلاک در صرافی غیرمتمرکز ازموسیس
منبع: Messari.io

بیش از ۱۴۸ میلیون توکن حاکمیتی بومی OSMO تا ۳۰ ژوئن (۹ تیر ۱۴۰۱) در اپ‌چین ازموسیس استیک شد. در این سه ماهه تعداد توکن‌های انباشت شده OSMO در پلتفرم‌های استیک روزانه به طور میانگین ۰.۲۵% افزایش یافته است. توجه داشته باشید که این مقدار اندکی بیش از نرخ عرضه روزانه ۰.۲۲ درصدی توکن‌های OSMO است.

مهم‌ترین عامل در افزایش تعداد توکن‌های استیک شده OSMO تنوع سوپرفلویید استیکینگ (Superfluid Staking) در استخرهای خاص OSMO است. سوپرفلوئید استیکینگ مشابه لیکویید استیکینگ یا استیکینگ شناور است، اما مختص پلتفرم ازموسیس است. نکته مهم دیگر این موضوع است که تقریبا ۷ درصد از نقدینگی استیک OSMO وابسته به استخرهایی بود که شامل جفت ارز لونا _ اوزمو (Luna / OSMO) و یو‌اس‌تی _ اوزمو (UST / OSMO) بودند. در ۱۹ ماه مه (۲۹ اردیبهشت) با هدف حذف برنامه سوپرفلویید استیکینگ از استخرهای دارای لونا و UST یک رای‌گیری انجام شد. ضمنا برای عملی شدن این تصمیم مشارکت‌کننده‌های این استخرها نیز به خروج سرمایه از استخر تشویق شدند. 

به منظور افزایش نرخ استیک توکن‌های OSMO، با برگزاری یک رای‌گیری حاکمیتی ایجاد ده استخر سوپرفلویید جدید در سه ماهه دوم به تصویب رسید. برخی از این استخرها مستقیما برای جایگزینی استخرهای مرتبط با شبکه ترا درنظر گرفته شده بودند. در ۱۹ ماه مه با تصمیم جدیدی استیک سوپرفلویید جفت ارزهای USDC/OSMO و  DAI/OSMO و WETH/OSMO امکان‌پذیر شد. این سه استخر جدید ۷.۲% به نقدینگی استخرهای OSMO اضافه کردند و وضعیت ناشی از حذف برنامه سوپرفلویید استیکینگ در استخرهای ترا تعدیل شد.

علاوه بر ایجاد مشوق فوری، برنامه سوپرفلویید استیکینگ برای هفت استخر دیگر هم فعال شد. تعدادی از این استخرها مانند استخر جفت ارزهای جونو _ ازمو (JUNO / OSMO) و رپد بیت کوین _ ازومو (WBTC / OSMO) نسبت به سایرین نقدینگی قابل توجه‌تری داشتند. 

تعداد ولیدیتورهای ازموسیس و امنیت پلتفرم

 ضریب ناکاموتو در صرافی غیرمتمرکز ازموسیس
منبع: Messari.io

۱۳۵ ولیدیتور (Validator) تامین امنیت پلتفرم Osmosis را تا پایان سه ماهه دوم بر عهده برداشتند که نسبت به سه ماهه قبل ۱۴.۴% افزایش داشته است. به این ترتیب ضریب ناکاموتو (Nakamoto Coefficient) با اندکی افزایش نسبت به سه ماهه اول از عدد ۶ به عدد ۷ می‌رسد. ممکن است شاخص‌هایی مانند ضریب ناکاماتو از نظر عملکرد روزانه شبکه اهمیتی نداشته باشد، اما به لحاظ امنیت شبکه یک معیار مهم است و ازموسیس قابلیت بهبود این شاخص را دارد.

همانطور که اشاره شد گرچه ضریب ناکاموتو برای کاربران روزمره اهمیت چندانی ندارد، اما اگر ازموسیس قصد دارد محصولات غیرمتمرکزتری را ارائه دهد باید روی بهبود این شاخص برای بلندمدت تمرکز کند.

شاخص‌های ولیدیتور اوسموسیس
منبع: Messari.io

یکی از نقاط ضعف بلاکچین‌های Cosmos SDK تمرکززدایی پایین است. گرچه ممکن است این اکوسیستم جامعه قدرتمندی را جذب کند اما از آنجایی که هر اپ‌چین باید مجموعه ولیدیتورهای خودش را راه‌اندازی کند با چالش تمرکززدایی پایین مواجه است. این رویکرد کاملا با مکانیزم شبکه اتریوم متفاوت است. به عبارت دیگر شبکه اتریوم به واسطه لیکویید استیکینگ (Liquid Staking) تقریبا متمرکز است اما در این مکانیزم یک مجموعه ولیدیتور مشترک در تمام زنجیره‌های کازموس فعالیت می‌کنند. ممکن است این اعتبارسنج‌ها وفاداری اندکی به هر یک از زنجیره‌ها داشته باشند.

رخنه به پروتکل Osmosis در سه ماهه دوم ۲۰۲۲

ارزش دلاری توکن‌های مسروقه Osmosis
منبع: Messari.io

در هفتم ماه ژوئن (۱۷ خرداد ۱۴۰۱) یکی از کاربران ردیت نسبت به سوء استفاده احتمالی در پلتفرم Osmosis هشدار داد. فرمت حمله بسیار ساده بود؛ در صورتی که شخصی برای استخرهای نقدینگی ازموسیس نقدینگی تامین می‌کرد، می‌توانست سپرده‌اش را به‌ اضافه سود ۵۰ درصدی و بدون گذراندن دوره قفل برداشت کند. مهاجمان شبکه از این باگ امنیتی سوء استفاده کردند. بلافاصله پس از کشف این باگ، ازموسیس لبز برای جلوگیری از تخلیه کامل استخرها هشدار توقف زنجیره را برای ولیدیتورها صادر کرد.

ارزش توکن‌های مسروقه در مجموع اندکی کمتر از ۵ میلیون دلار بود. هکرها با هوشمندی توکن‌هایی را مورد هدف قرار دادند که بیشترین میزان نقدینگی را داشتند. سه ارز دیجیتال ATOM ،OSMO و USDC بیشترین سهم را داشتند و ۹۰ درصد از سرمایه از دست رفته مربوط به این سه توکن می‌شد. رپد اتر (WETH) و رپد بیت کوین (WBTC)  هم جز توکن‌های مورد هدف هکرها بودند، اما به دلیل نقدینگی پایین متحمل ضررهای سنگین نشدند. در این اتفاق سایر توکن‌ها چندان تحت تاثیر قرار نگرفتند. به طور کلی ضررهای کاربران در بازه چند صد دلار تا کمتر از یک دلار متغیر بود.

ارزش دلاری کیف پول‌های مسروقه ازموسیس
منبع: Messari.io

در جریان سرقت از صرافی غیرمتمرکز ازموسیس دو کیف پول بیشترین سهم را داشتند. حدود ۶۳.۷% از ارزش کل وجوه مسروقه فقط مربوط به یک کیف پول‌ می‌شد. خوشبختانه، تقریبا تمام رخنه‌گران برای بازگرداندن وجوه با پروتکل همکاری کردند. صندوق توسعه ازموسیس مسئولیت بازپرداخت وجوه باقی‌مانده را بر عهده گرفت.

با آرام شدن اوضاع، نتیجه نهایی نسبتا خوب بود. به غیر از یک توقف موقت در بلاکچین که یکی از ویژگی‌های ایمنی پروتکل اجماع تحمل خطای بیزانس تندرمینت (Tendermint BFT) است، پروتکل ازموسیس مجبور به برگرداندن تراکنش‌ها یا فورک بلاکچین اصلی نشد. رفع باگ و اصلاح کد به سرعت انجام شد و این اپ‌چین تا امروز به طور عادی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

بررسی عملکرد Osmosis از نقطه نظر ماکرو

حجم معاملات روزانه دکس ازموسیس
منبع: Messari.io

در حوزه اقتصاد کریپتویی، بدشانسی و عملکرد ناموفق یک پروتکل می‌تواند راهگشای موفقیت یک پروتکل دیگر باشد. شکست اکوسیستم ترا در سه ماهه اخیر مزیت‌هایی را برای پلتفرم ازموسیس به همراه داشت. سقف تراکنش‌های روزانه ازموسیس در سه ماهه دوم ۲۰۲۲، در تاریخ ۱۱ ماه مه (۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱) اتفاق افتاد که بیش از دو برابر رکورد پیشین بود. همچنین حجم تراکنش‌ها در روز دهم و دوازدهم ماه مه (۲۰ و ۲۲ اردیبهشت) نیز بالاتر از سقف تاریخی قبلی بود. در مجموع حجم تراکنش‌های صرافی در این سه روز به بیش از ۱ میلیارد دلار رسید.

حجم تراکنش‌ها در صرافی ازموسیس

به هر حال افزایش حجم تراکنش‌ها موقتی بود و این فعالیت بالا در سایر روزهای سه ماهه دوم تداوم نیافت. با احتساب تراکنش‌های ماه مه حجم کل تراکنش‌ها در سه ماهه دوم ۲۰۲۲ بالغ بر ۴.۶ میلیارد دلار شد. به عبارت دیگر حجم تراکنش‌ها در این سه روز تقریبا معادل با یک چهارم کل حجم سه ماهه می‌شد. حجم پایین تراکنش‌ها نشان می‌دهد که تراکنش‌های نیمه دوم نسبت به حجم ۹.۳ میلیارد دلاری سه ماهه اول بیش از ۵۰ درصد کاهش داشته است.

میزان نقدینگی روزانه ازموسیس

نقدینگی روزانه صرافی غیرمتمرکز ازموسیس
منبع: Messari.io

همانطور که می‌دانیم افزایش نقدینگی با افزایش قیمت رابطه مستقیمی دارد. در ابتدای سه ماهه دوم ۲۰۲۲ تامین کنندگان نقدینگی معادل ۱.۶ میلیارد دلار سرمایه در اختیار استخرهای این صرافی غیرمتمرکز گذاشتند. در پایان سه ماهه این رقم به ۱۵۳ میلیون دلار کاهش یافت. کاهش نقدینگی در نتیجه دو عامل اتفاق افتاد. مورد اول اینکه با بدتر شدن شرایط بازار تامین کننده‌های نقدینگی سرمایه‌هایشان را از استخرها خارج کردند. اما فاکتور مهمتری که منجر به افت نقدینگی شد، فضای نابسامان بازار در سه ماهه گذشته بود.

وخامت ناگهانی ارزش دارایی‌های اکوسیستم ترا به اوضاع نابسامان ارزهای دیجیتال به شدت دامن زد. در حالیکه صرافی‌های متمرکز برای کاهش فشار این حادثه خونبار به توقف برداشت‌ها رای دادند، حاکمیت صرافی غیرمتمرکز ازموسیس تصمیم گرفت استخرهای وابسته به ارز دیجیتال لونا و UST را حذف کند و جایگزینی برای آن‌ها ارائه دهد تا مانع خروج نقدینگی هولدرهای وحشت‌زده ترا شود.

این اقدام به سرعت در نقدینگی استخرها اثر گذاشت. به طور مثال نقدینگی استخر جفت ارز LUNA / UST که در دهم ماه مه (۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱) معادل ۵۵.۴ میلیون دلار بود، در عرض دو هفته به کمتر از ۶ هزار دلار رسید. استخر جفت ارزهای LUNA / OSMO هم اوضاع مشابهی را پشت سر گذاشت و نقدینگی آن از ۱۱۳.۸ میلیون دلار به سرعت به حدود ۱۰۰ هزار دلار کاهش یافت. این دو استخر و استخرهای نقدینگی دیگری که شامل ارز دیجیتال لونا و UST می‌شدند محور اصلی جریان نقدینگی سه ماهه دوم پلتفرم ازموسیس را تشکیل می‌دادند.

تعداد کاربران روزانه ازموسیس

تعداد کاربران روزانه صرافی غیرمتمرکز ازموسیس
منبع: Messari.io

تعداد کاربران روزانه صرافی غیرمتمرکز ازموسیس یکی از شاخص‌هایی است که کاهش قابل توجهی نداشته است. حاکمیت ازموسیس بسیار خوش شانس بود، زیرا هفته‌ها قبل از فروپاشی شبکه ترا به طرحی رای داد که طبق آن ارائه دهندگان پل‌های اتریوم که بیشترین رای را داشتند می‌توانستند به عنوان ارائه دهنده پل رسمی اتریوم فعالیت کنند. این تصمیم تنها یکی از اقدامات و فرایندهایی بود که پلتفرم ازموسیس را به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز چندزنجیره‌ای با قابلیت معامله توکن‌های مبتنی بر استاندارد ERC-۲۰ مطرح ساخت. نحوه عملکرد ازموسیس در آینده وابسته به نحوه به‌کارگیری ارزش‌های اصلی پلتفرم است. به طور مثال آیا ازموسیس به کاربران اجازه معامله در اکوسیستم‌های نوظهور کازموس یا اپلیکیشن‌های سنتی بومی اتریوم را می‌دهد؟ اولین قدم اساسی برای بازسازی ازموسیس در این مسیر یافتن استیبل کوین‌های جایگزین برای بازارهایی است که پشتوانه UST (UST-Pegged Markets) دارند.

وضعیت شاخص‌های ازموسیس بعد از فروپاشی شبکه ترا

مقایسه بازده استیبل کوین‌ها در برابر سایر دارایی‌ها در صرافی غیرمتمرکز ازموسیس
منبع: Messari.io

چرا یافتن استیبل کوین‌های جایگزین اولین قدم اساسی است؟ استیبل‌کوین‌ها دارای مزیت دوجانبه برای فعالان بازار هستند و به همین دلیل برای صرافی‌های غیرمتمرکز اهمیت زیادی دارند. از یک سو تریدرها ترجیح می‌دهند در ازای یک دارایی پایدار و با ثبات معامله کنند. از طرف دیگر وقتی نیمی از استخر‌های نقدینگی را یک استیبل کوین تشکیل دهد، فرایند کشف قیمت راحت‌تر می‌شود و نوسان‌های عمومی بازار هم کاهش می‌یابد. 

تمایل تریدرها به سمت استیبل کوین‌ها منجر به بازدهی بالاتر استخرهای دارای استیبل کوین‌های نسبت به سایر استخرها می‌شود. در نمودار بالا مقایسه شاخص بازده دارایی (ROA) دو استخر جفت ارزهای ATOM / OSMO و ATOM / USDC به خوبی موید همین موضوع است. به عبارت دیگر نمودار نشان می‌دهد که کارایی سرمایه تامین‌کننده‌های نقدینگی در ازای هر دلار نقدینگی در کدام استخر بیشتر بوده است. توجه داشته باشید که نمودار شاخص ضرر دائمی (Impermanent Loss) در نظر نگرفته و فقط درآمد حاصل از کارمزد تراکنش‌ها را شامل می‌شود.

حجم استیبل کوین‌ها در صرافی غیر متمرکز ازموسیس
منبع: Messari.io

قبل از اواسط ماه مه (اردیبهشت) بیشترین حجم استیبل کوین‌های صرافی غیر متمرکز ازموسیس متعلق به UST بود. تا اینکه در ۱۱ ماه مه گستره استیبل کوین‌ها از UST به دو استیبل کوین USDC و DAI تغییر یافت. بالاخره در اواخر ماه ژوئن کمتر از ۵% معاملات استیبل کوین‌ها از طریق UST انجام می‌شد. ازموسیس ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد ۱۴۰۱) اعلام کرد هر دو ارز دیجیتال لونا و UST از پلتفرم اصلی پروتکل حذف شدند و به پلتفرم آزمایشی انتقال یافتند.

مقایسه سقف نقدینگی UST در صرافی ازموسیس با نقدینگی سایر استیبل‌کوین‌های مبتنی بر استاندارد ERC-20
منبع: Messari.io

استیبل کوین‌ها هنوز در ابتدای راه هستند و توسعه آن‌ها راهی طولانی را پیش‌ رو دارد. نقدینگی حاصل از استیبل کوین UST در پایان سه ماهه دوم معادل ۴۳۰۰۰۰ دلار است که نسبت به یک ماه قبل ۷۰ هزار دلار کاهش یافته است. کاملا مشخص است که در چند ماه گذشته به دو دلیل اصلی یعنی کاهش قیمت‌ها و عقب نشینی تامین‌کننده‌های نقدینگی سرمایه قابل توجهی از اکوسیستم ازموسیس خارج شد. کمتر از ۵% این سرمایه با دو استیبل کوین USDC و DAI جایگزین شد که مجموع ارزش دلاری آن در تمام استخرهای نقدینگی کمتر از ۲۰ میلیون دلار است.

این تفاوت عظیم نشان‌‌دهنده ضربه سنگین وارد بر صرافی غیرمتمرکز ازموسیس بعد از فروپاشی شبکه ترا است. اما یک چشم‌انداز خوشبینانه تشکیل یک الگوی چند زنجیره‌ای را تقویت می‌کند. به عنوان مثال فقط کافی است نگاهی به لیست آن دسته از اپلیکیشن‌های ترا بیندازید که بعد از سقوط اکوسیستم ترا به پلتفرم ازموسیس انتقال پیدا کردند. ازموسیس رقیب اصلی بسیاری از بزرگترین برنامه‌های دیفای ترا همانند Mars Protocol ،Andromeda و Apollo Safe بود. به نظر می‌رسد اضافه کردن اپلیکیشن یا توکن‌های بیشتر به پلتفرم غیرمتمرکز ازموسیس چه از طریق استخرهای سنتی مبتنی بر دو جفت ارز یا استخرهای دارای چند دارایی موجب تسریع رشد آتی ازموسیس شود.

آنالیز کیفی صرافی غیرمتمرکز ازموسیس از نظر مشارکت حاکمیتی

در صنعت کریپتو تصمیم‌گیری غیرمتمرکز نیازمند مشارکت فعال جامعه است. طبق داده‌های سایت تحلیلی Flipside Crypto درگیر شدن یک کیف پول با حاکمیت به طور متوسط حدود ۲۲ روز طول می‌کشد. تنها ۷% از کیف پول‌های دارای ارز دیجیتال OSMO هرگز در رای گیری‌های حاکمیتی مشارکت نداشتند.

بررسی مشارکت حاکمیت کیف‌پول‌های دارای ارز دیجیتال OSMO
منبع: Messari.io

تحلیل دقیق‌تر مشارکت حاکمیتی اعضا بر اساس تعداد کیف پول‌ها، انحراف توزیع به سمت چپ را نشان می‌دهد. تقریبا نیمی از کیف‌پول‌های ازموسیس در ۱۰% پروپزال‌‌ها شرکت داشتند. این مقدار تقریبا معادل ۲۰ پروپزال می‌شود. نیم دیگر کیف‌پول‌های ازموسیس فعال‌تر هستند و میزان مشارکت آن‌ها در رای‌گیری پروپزال‌ها از ۱۰% تا ۱۰۰% متغیر بوده است. تعداد ۱۳۴ کیف پول مشارکت کاملی در رای‌گیری‌ها داشتند. در کمال تعجب یک نرخ مشارکت خاص وجود دارد، بیش از ۷۷۵۰ آدرس کیف پول در ۸۰% پروپوزال‌ها شرکت داشتند. این آدرس‌ها احتمالا متعلق به اعضای تیم داخلی، سرمایه‌گذاران فعال خارجی یا افرادی است که سهم عمده‌ای دارند.

پروپزال‌های حاکمیتی ازموسیس در سه ماهه دوم سال 2022
منبع: Messari.io

پروپزال‌های حاکمیتی ازموسیس در سه ماهه دوم ۲۰۲۲

تنها در سه ماهه دوم ۲۰۲۲، هشتاد و یک پروپزال حاکمیتی ارائه شد. حتی چند مرتبه فقط در یک روز چندین پروپوزال مطرح شد. از جمله در سه روز مختلف هر بار پنج پروپوزال ارائه شد. موارد زیر پروپوزال‌های منتخب سه ماهه دوم هستند که نقش مهمی در پیشبرد اهداف پروتکل داشتند:

۲۲ آوریل ۲۰۲۲ (۲ اردیبهشت ۱۴۰۱) – ۲۰۶#: پذیرش Axelar به عنوان ارائه دهنده پل رسمی اتریوم

برای انتخاب یک پل میان زنجیره‌ای به عنوان ارائه دهنده پل اتریوم یک رای‌گیری در جامعه ازموسیس برگزار شد. سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) ازموسیس هم متعهد شد برنامه‌های تشویقی بهتری را تنظیم کند تا کاربران برای بریج توکن‌ها از پل انتخابی جامعه استفاده کنند. در فرایند ارسال پروپزال‌، پیشنهاداتی برای پل‌های Nomad ،Gravity ،Axelar و Wormhole مطرح شد. در نهایت جامعه به Axelar به عنوان ارائه‌دهنده خدمات پل ازموسیس رای داد. البته تفاوت‌های‌ میان استیبل‌کوین‌های مبتنی بر استاندارد ERC- ۲۰ و استیبل‌کوین‌های مبتنی بر IBC (پروتکل Inter- Blockchain Communication کازموس) توجه داشته باشید. توکن‌های مبتنی بر استاندارد ERC- ۲۰ دارایی‌های رپد شده هستند که باید به جای دارایی بومی زنجیره‌ها مینت شوند.   

۳ مه ۲۰۲۲ (۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱) – 214# : کاهش کارمزد سواپ جفت ارزهای OSMO و ATOM به ۰.۲%

در زمان رای‌گیری اکثر استخرهای OSMO به منظور تسهیل معاملات کارمزد ۰.۲% دریافت می‌کردند. البته کارمزد معاملات در برخی استخرهای بزرگ مانند استخر جفت ارز OSMO / ATOM بیشتر و معادل ۰.۳% بود. دریافت کارمزد بیشتر به نوبه خود یک فاجعه محسوب می‌شد، چرا که ازموسیس به تازگی سواپ مولتی‌هاپ (Multihop Swapping) را فعال کرده بود. در سواپ مولتی‌هاپ کاربران می‌توانند با استفاده از توکن OSMO به عنوان واسطه، دو توکن غیر از ازمو را معامله کنند و فقط نیمی از کارمزد معمولی را بپردازند. در نتیجه به دلیل تمرکز نقدینگی در استخرهای OSMO اسلیپیج (Slippage) کمتر می‌شود و کاربران همچنان همان کارمزد ۰.۲% را پرداخت می‌کنند.

8 مه ۲۰۲۲ (۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱) – 218# : طرح پروپزال‌هایی برای حمایت از استخر تشویقی USDC

بعد از تصمیم حاکمیت جامعه برای استفاده از یک ارائه‌دهنده سرویس پل canonical، برای استفاده از توکن‌های تشویقی USDC در ازموسیس رای‌گیری شد. تصویب چنین طرحی دو معنا داشت. نخست اینکه USDC می‌توانست به برنامه تشویقی دائمی ازموسیس اضافه شود و نکته مهم‌تر اینکه نشان‌دهنده استقبال جامعه ازموسیس از پل‌زدن روی توکن‌های رایج ERC-۲۰ مانند استیبل‌کوین‌ها و اتریوم (ETH) بود. این تصمیم به راحتی با اکثریت آرا و ۹۳.۴۳ درصد رای مثبت تصویب شد.

۱۹ مه ۲۰۲۲ (۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱) – ۲۱۹# : حذف مشوق‌ها از همه استخرهای ترا

اکوسیستم لونا زمانی بیش از ۵۰% حجم معاملات در میان چهار مارکت بزرگ را به خود اختصاص می‌داد. متاسفانه حادثه لونا و دیپگ‌شدن استیبل کوین UST با نوسان شدید این دارایی همراه شد و عملا ماهیت استیبل کوین بودنش را در اکوسیستم ازموسیس از دست داد. ارائه پروپزال حاکمیتی برای حذف همه مشوق‌ها از استخرهای مبتنی بر ترا یک هدف عملی داشت: توقف توزیع پاداش‌ها، زیرا دیگر کمکی به این صرافی غیرمتمرکز نمی‌کرد. همچنین پایان نمادین وضعیت لونا را به عنوان یک پروژه استیبل کوین الگوریتمی نشان می‌داد.

۲۶ مه ۲۰۲۲ (۵ خرداد ۱۴۰۱)- ۲۳۵# : فعال شدن سوپر فلویید استیکینگ در سه استخر

برنامه سوپرفلویید استیکینگ ازموسیس نقطه تمایز اصلی این صرافی غیرمتمرکز با سایر پلتفرم‌ها است. در این برنامه تامین‌کننده‌های نقدینگی توکن OSMO را به عنوان نقدینگی در اختیار بازار قرار می‌دهند و پروتکل به طور همزمان از همان توکن‌ها برای استیک ولیدیتورها و امنیت شبکه استفاده می‌کند. به همین دلیل تامین‌کننده‌های نقدینگی ازموسیس هم کارمزد صرافی و هم سود استیکینگ را دریافت می‌کنند. بعد از بریج توکن‌های ERC-۲۰ به ازموسیس برای سه استخر بزرگ برنامه سوپرفلویید استیکینگ فعال شد. این طرح با رای ۹۹ درصدی کاربران به تصویب رسید.

جمع‌بندی

صرافی غیرمتمرکز ازموسیس هم مانند بسیاری از پلتفرم‌های کریپتویی دیگر در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ از حوادث بازار کریپتوکارنسی‌ها در امان نماند. در واقع به دلیل ماهیت نزدیکی پروتکل Osmosis به اکوسیستم ترا ضربه سنگین‌تری را نسبت به سایر پروتکل‌ها متحمل شد. به هر حال ازموسیس این حوادث را پشت سر گذاشت و هنوز فعال است. دستاوردهای بزرگ ازموسیس مانند تبدیل شدن به یک صرافی غیرمتمرکز اصلی برای یک اکوسیستم چند زنجیره‌ای نشان‌دهنده ارزش‌های بنیادی این پروتکل است. نظر شما در مورد اتقاقات بعد از حادثه لونا و اثر آن بر پلتفرم‌های غیرمتمرکز چیست؟ عملکرد کدام صرافی‌های غیرمتمرکز در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ با وجود شرایط ناگوار بهتر بود؟

منبع
messari.io

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا