اخبار عمومی

بررسی مهم‌ترین رویدادهای ماه سپتامبر؛ چه اتفاقاتی ممکن است روی قیمت بیت کوین تاثیر بگذارند؟

در هفته اول ماه سپتامبر (شهریور) اتفاق چندان مهمی رخ نداد، اما در روزهای آینده این ماه ممکن است رویدادهای جالبی رخ دهد که اهمیت زیادی برای بازار کریپتو دارند. از میان این رویدادها برای مثال می‌توان به مذاکرات بین شرکت گری اسکیل (Grayscale) و کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، انتشار داده‌های مربوط به شاخص CPI آمریکا، نشست FOMC و به‌روزرسانی صرافی dYdX اشاره کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از بیت‌کوینیست، هفته اول ماه سپتامبر (شهریور) برای بازار کریپتو بسیار آرام بود و داده‌های کلان اقتصادی خاصی در آن منتشر نشد. مهم‌ترین داده‌های اقتصادی که در این هفته منتشر می‌شوند شاخص مدیران خرید موسسه ISM برای بخش خدمات (چهارشنبه ساعت ۵:۳۰ بعد از ظهر به وقت تهران) و شاخص مدعیان بیکاری (پنجشنبه ساعت ۴:۰۰ بعد از ظهر به وقت تهران) است. با این حال، هیچ کدام از این رویدادها احتمالا تاثیر زیادی روی شاخص دلار، قیمت بیت کوین و بازار کریپتو نمی‌گذارند.

به همین دلیل در این مطلب تصمیم گرفته‌ایم رویدادهای مهم ماه سپتامبر (شهریور) را بررسی کنیم. در این ماه و در هفته‌های آتی چند اتفاق بسیار مهم پیش رو داریم که می‌توانند تاثیر زیادی در بازار کریپتو داشته باشند.

سرنوشت ETF اسپات بیت کوین

تایید ETF اسپات بیت کوین همچنان مهم‌ترین رویدادی است که می‌تواند در بازار کریپتو رخ دهد. همان طور که پیش از این گزارش دادیم، پیروزی شرکت گری اسکیل در برابر SEC نقطه عطف مهمی برای بازار بود. هرچند که هنوز تاریخ دقیق تایید ETFهای اسپات بیت کوین مشخص نشده است، کارشناسان بانک جی‌پی مورگان (JPMorgan) اعلام کرده‌اند:

با پیروزی گری اسکیل، SEC احتمالا چاره‌ای جز تایید ETFهای اسپات بیت کوین ندارد.

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، SEC در ماه گذشته درخواست هفت ETF اسپات بیت کوین را به تاخیر انداخت. این آژانس اکنون تا اواسط ماه اکتبر (اواخر مهر) فرصت دارد تا نظر جدید خود را درباره این درخواست‌ها اعلام کند. با این حال، اکثر تحلیلگران معتقدند SEC دوباره درخواست شرکت‌های مذکور را به تعویق می‌اندازد.

در هر صورت، این آژانس در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴ (۲۰ دی) باید نظر نهایی خود را درباره درخواست شرکت آرک اینوستمنت (Ark Investment) برای راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین اعلام کند. علاوه بر این، واکنش نسبتا ملایم بازار کریپتو نسبت به پیروزی گری اسکیل و سپس اصلاح سریع آن نشان داد که سرمایه‌گذاران از این انتظار بلندمدت برای راه‌اندازی صندوق‌های ETF خسته شده‌اند.

با وجود این، پیروزی گری اسکیل یک اتفاق غیرقابل‌پیش‌بینی بود. SEC تا ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر) می‌تواند درخواست تجدید نظر خود برای این پرونده را ثبت کند. این آژانس دقیقا در همین تاریخ باید تصمیم جدید خود درباره درخواست‌های شرکت‌های بزرگی مثل فیدلیتی (Fidelity)، بلک‌راک (BlackRock) و این‌وسکو (Invesco) را نیز اعلام کند.

هرچند که تایید قطعی ETFهای اسپات بیت کوین در ماه سپتامبر (شهریور) خیلی بعید به نظر می‌رسد، مذاکرات بین گری اسکیل و SEC درمورد اجرای حکم دادگاه می‌تواند رویداد تاثیرگذاری در این ماه باشد.

انتشار داده‌های CPI آمریکا در ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور)

داده‌های مربوط به شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) برای ماه سپتامبر (شهریور) احتمالا مهم‌ترین شاخص اقتصادی است که قرار است در ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) منتشر شده و تورم آمریکا را بررسی کند.

گفتنی است CPI آمریکا بعد از یک روند نزولی مداوم در ماه جولای (تیر) رشد کرد. به همین خاطر سرمایه‌گذاران بازارهای مالی به شدت هوشیار شده‌اند و می‌خواهند مشخص کنند که آیا این اتفاق آغاز یک روند تورمی جدید است یا دیگر تکرار نخواهد شد.

دو گزارش قبلی فدرال رزرو از CPI تا حدودی خوش‌بینانه بود؛ اما جروم پاول (Jerome Powell) در صحبت‌های اخیر خود بر بی‌ثبات بودن و غیرقابل‌پیش‌بینی بودن شاخص‌های اقتصادی تاکید کرده است. به طور کلی، اگر CPI سپتامبر (شهریور) دوباره نشان‌دهنده افزایش تورم آمریکا باشد، فدرال رزرو ممکن است باز هم در سال ۲۰۲۳ نرخ بهره این کشور را افزایش دهد.

CPI ماه جولای (تیر) بر اساس داده‌های فصلی تعدیل‌شده و مانند ماه ژوئن (خرداد) نسبت به ماه قبل‌ ۰.۲٪ رشد کرده بود. CPI سالانه آمریکا هم در ۱۲ ماه گذشته ۳.۲٪ رشد داشته است. شاخص Core CPI (بدون در نظر گرفتن هزینه انرژی و خوراک) در مقایسه با ماه ژوئن (خرداد) ۰.۲٪ رشد کرده و نسبت به یک سال گذشته ۴.۷٪ افزایش یافته است (۰.۱٪ کم‌تر از پیش‌بینی‌ تحلیلگران). جالب این جا است که در ماه جولای (تیر) شاخص Core CPI سالانه برای چهارمین ماه متوالی کاهش یافته بود.

نشست FOMC در ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور)

جلسه کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) برگزار می‌شود و اهمیت زیادی دارد. این جلسه به خصوص به دلیل افزایش اخیر CPI و PCE (که همچنان در سطح ۳.۳٪ باقی مانده) مهم است. با توجه به اینکه هدف تورم ۲٪ فدرال رزرو هنوز دست‌نیافتنی به نظر می‌رسد، تحلیلگران معتقدند رشد نرخ بهره در این ماه ادامه نمی‌یابد و ۹۳٪ احتمال می‌دهند که روند صعودی آن متوقف شود.

تحلیلگران به طور کلی تمام صحبت‌های جروم پاول را با دقت بررسی می‌کنند تا بتوانند سیاست‌های فدرال رزرو را پیش‌بینی کنند؛ چراکه داده‌های موجود تصویر پیچیده‌ای را از اقتصاد آمریکا ایجاد کرده‌اند. کاهش شدید اعتماد مصرف‌کنندگان، کاهش فرصت‌های شغلی و شرایط نه چندان خوب بخش تولید آمریکا هم چندان امیدوارکننده نبوده‌اند.

از طرف دیگر، شاخص Core PCE (شاخص هزینه مصرف شخصی بدون در نظر گرفتن هزینه خوراک و انرژی) که معیار محبوب فدرال رزرو برای تجزیه‌وتحلیل تورم است؛ طبق پیش‌بینی‌ها رشد کرده است. شاخص «Core CPI Services Ex-housing» هم که همان Core CPI بدون در نظر گرفتن هزینه مسکن است و جروم پاول به آن علاقه زیادی دارد، شرایط پیچیده‌ای را به تصویر کشیده است. با وجود این اگر CPI دوباره رشد نکند؛ همچنان ممکن است جلوی رشد نرخ بهره آمریکا گرفته شود.

رویدادهای کریپتویی

صرافی غیرمتمرکز dYdX با راه‌اندازی نسخه چهارم خود روی شبکه کازماس به‌روزرسانی مهمی را در پیش دارد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این به‌روزرسانی، اوردر بوک‌ درون‌حافظه‌ای آن است که اعتبارسنج‌های زنجیره dYdX روی آن نظارت می‌کنند. این مسئله در نهایت باعث خواهد شد درآمد معامله‌گرها به سمت نهادهای متمرکزی مثل «dYdX Trading Inc» هدایت نشود و قدم مهمی برای غیرمتمرکزسازی بیشتر برداشته شود.

این مدل جدید برای هولدرهای توکن DYDX که مارکت کپ و حجم بازار کاملا رقیق‌شده آن به ترتیب ۳۶۲ میلیون دلار و ۲.۰۹ میلیارد دلار است، اهمیت زیادی دارد. با وجود این، سرمایه‌گذاران باید مراقب توکن آنلاک ۴۰٪ توکن‌های DYDX در ماه دسامبر (آذر) باشند.

علاوه بر این، شبکه بیس (Base) صرافی کوین بیس هم هیجان جدیدی در بازار کریپتو ایجاد کرده است. همان طور که پیش از این گزارش دادیم، ارزش کل سرمایه قفل‌شده (TVL) بیس بعد از راه‌اندازی یک صرافی غیرمتمرکز (Aerodrome) در این شبکه به سرعت به ۴۰۰ میلیون دلار نزدیک شده و بخش زیادی از این TVL (۱۹۰ میلیون دلار) به همین پلتفرم مربوط است.

TVL فعلی شبکه بیس ممکن است در این سطح تثبیت شود، اما راه‌اندازی چند پلتفرم جدید در ماه سپتامبر (شهریور) می‌تواند نقدینگی بیشتری را برای آن به ارمغان بیاورد. گفتنی است پروژه‌های بزرگی مثل کرو، یونی سواپ، وان اینچ و آوه در گذشته با شبکه بیس ادغام شدند.

قیمت بیت کوین نیز در حال حاضر در محدوده ۲۵,۷۰۰ دلار قرار دارد و در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۱٪ کاهش یافته است.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: TradingView

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا