مقالات

برترین شرکت هایی که از پشتیبانی ارزهای دیجیتال کناره گیری کردند!

درست همان زمانی که همه فکر می‌کردند بیت کوین فقط یکی دیگر از ابداعات بلا استفاده کدنویس ها می‌باشد و به آن بهایی نمی‌دادند، قیمت بیت کوین طی ۲ ماه در سال ۲۰۱۰ و پس از جریان مشهور خرید یک پیتزا با ۱۰ هزار بیت کوین، با رشد ۹۰۰ درصدی از ۰.۰۰۸ دلار به ۰.۰۸ دلار رسید و سپس نظر همگی و مخصوصا افراد حاضر در وال استریت که شیفته کسب سود می‌باشند به این ارز دیجیتال جلب شد. قیمت بیت کوین با رشد خیره کننده به بالاترین قیمت خود رسید و با سرعت چشمگیری نیز سقوط کرد و بدین ترتیب باعث برهم زدن اکثر تحلیل های فنی متخصصین شد و آنها را در بهت فرو برد.

هرگاه که غول صنعتی جدیدی خبر پشتیبانی خود از بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را اعلام می‌کند، مشتاقان کریپتو و جوامع ارز دیجیتال شادمانی خود را بروز می‌دهند، اما هنگامی که شرکتی نیز کناره گیری خود از این حوزه را بیان می‌کند، ناامید شدن این افراد نیز کاملا ملموس است. در این مقاله، نگاهی به شرکت های بزرگی می‌اندازیم که پس از آنکه در ابتدا به پذیرش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال تمایل نشان دادند اما بعدا، از این حوزه کناره گیری کردند.

 

فیور (Fiverr)

در اوایل ژانویه، بسیاری از کاربران فیور که فریلنسرهای ساکن اسراییل بودند با خبر شوکه کننده ای مواجه شدند. این خبر، عدم پشتیبانی ناگهانی فیور از بیت کوین، برترین ارز دیجیتال بازار بود. متن دقیق ایمیل تیم فیور به این شرح بود:

ما متوجه بودیم که برای خرید خدمات فیور از بیت کوین استفاده می‌کردید. اما از تاریخ ۱۹ ژانویه ۲۰۱۷، بیت کوین دیگر به عنوان یکی از روش های پرداخت در فیور مورد استفاده نخواهد بود. هرچند هم چنان می‌توانید با استفاده از کارت های اعتباری، پیپال یا اعتبار فیور به خرید در فیور بپردازید. از حسن توجه شما سپاسگزاریم. تیم فیور

اگرچه این خبر برای کاربرانی که از گزینه پرداخت با بیت کوین استفاده می‌کردند تعجب برانگیز بود، اما فیور دلایل خود برای این تصمیم را به صراحت اعلام نکرد و باعث ایجاد شدن حدس و گمان هایی شد. بسیاری از افراد اذعان داشتند دلیل فیور برای اخذ این تصمیم، قوانین اخیر دولت اسراییل در خصوص اعمال مالیات بر بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال و دسته بندی آنها به عنوان دارایی به جای ارز بوده است. سایر کاربران نیز اهمیتی به دلیل فیور نمی‌دادند زیرا احساس می‌کردند این اقدام باعث فشار فروش بسیار زیاد بیت کوین شده است. فیور هرگز به فروشندگان (فریلنسرها) که پرداخت خود را به صورت بیت کوین دریافت می‌کردند پرداختی انجام نمی‌داد زیرا به عنوان واسطه، امور را خود در دست می‌گرفت و بیت کوین را به ارز سنتی تبدیل می‌کرد و سپس پرداخت فروشندگان را انجام می‌داد.

فارغ از اینکه نظر فریلنسرها و عموم مردم درباره این رویداد چه چیزی می‌تواند باشد، اما احتمالا شما نیز با ما موافقید پلتفرمی که درآمد چشمگیر و بیش از ۳ میلیون کاربر فریلنسر دارد و طبق گزارش ها طی ۸ سال، رشد ۶۰۰ درصدی را شاهد بوده است و در بین ۴۵۰ سایت برتر جهان می‌باشد، بدون شک این جریان باعث تعجب می‌شود.

 

اکسپدیا (Expedia)

اکسپدیا که شرکت مسافرتی بزرگ و محبوبی است، یکی دیگر از اسامی بزرگی می‌باشد که از پشتیبانی خود از بیت کوین کناره گیری کرد. اکسپدیا از سال ۲۰۱۴ به پشتیبانی از برترین ارز دیجیتال پرداخته بود. سایت Expedia.com برای رزرو امور مسافرتی است که متعلق به گروه اکسپدیا می‌باشد. از این می‌توان برای خرید بلیت هواپیما، رزرو هتل، اجاره خودرو، کشتی های تفریحی و خرید بسته های مختلف تعطیلات استفاده کرد. در سال ۲۰۱۸، این سایت بدون خبر قبلی پذیرش بیت کوین به عنوان یکی از روش های پرداخت را متوقف کرد و دلیل آن را تایید زمان بر تراکنش ها، سخت بودن انجام تراکنش ها، کارمزد زیاد تراکنش ها و هزینه های مضاعفی اعلام کرد که طی آن، کاربرانی که با استفاده از بیت کوین پرداخت های خود را انجام می‌دادند باید هم‌چنان از کارت های اعتباری خود نیز استفاده می‌کردند. برای شرکتی همانند اکسپدیا که درآمد آن در سال ۲۰۱۸ تقریبا ۹۹.۷ میلیارد دلار بوده است، پذیرش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نظیر ریپل، اتریوم و استلار بدون شک می‌توانست فرصت بسیار خوبی برای ارزهای دیجیتال رقم بزند.

 

ردیت (Reddit)

ردیت یکی از پلتفرم های مهم دیگری است که پذیرش بیت کوین را برای پرداخت حق عضویت طلایی کاربران متوقف کرده است. ردیت، سخت بودن دسترسی به پرداخت بیت کوین و تغییر تصمیم صرافی کوین بیس مبنی بر عدم ادامه پشتیبانی از ابزارهای تجاری را دلایل خود برای حذف پرداخت با ارز دیجیتال عنوان کرد. اگرچه این موضوع شاید در نگاه اول مهم به نظر نرسد اما پلتفرم ردیت ماهانه تا ۱۸ میلیارد بازدید، ۳۳۰ میلیون کاربر ثبت شده و بیش از ۱۵۰ هزار جامعه مختلف دارد.

 

مایکروسافت (Microsoft)

هنگامی که خبرگزاری ها گزارش دادند مایکروسافت دیگر از تاریخ ۲۶ دسامبر ۲۰۱۷ از گزینه خرید با بیت کوین پشتیبانی نمی‌کند، موج جدیدی از سروصدا به عرصه ارزهای دیجیتال وارد کرد. اگرچه مایکروسافت به صراحت دلیل این تصمیم را اعلام نکرد، اما با خواندن کامنت های کارمندان این شرکت در انجمن های مختلف می‌توان نتیجه گرفت که این امر به دلایل قانونگذاری یا چنین مسائلی صورت نگرفته است، بلکه می‌توان حدس زد دشواری های عملیاتی، دلیل اصلی این تصمیم بوده است.

 

استیم (Steam)

این شرکت بزرگ عرضه گیمینگ آنلاین اعلام کرد به دلیل نوسان شدید و هزینه های زیاد تراکنش ها دیگر از بیت کوین پشتیبانی نمی‌کند. استفاده از بیت کوین باعث دشوار شدن خرید بازی ها در پلتفرم استیم میشد زیرا فرصت ایجاد شده خرید بازی ها با بیت کوین اکثر اوقات با تاخیر در تایید تراکنش همراه بود و این موضوع باعث می‌شد به دلیل تاخیر در سفارش و تایید تراکنش، بیت کوین بیشتری برای خرید هزینه شود. بعضی از مشتریان اذعان داشتند که به دلیل تغییر قیمت بیت کوین، تراکنش برای بار دوم نیز انجام نمیشد. شاید با خود فکر کرده باشید که پشتیبانی از بیت کوین در پلتفرم گیمینگی که مدعی داشتن بیش از ۷۵ میلیون حساب ثبت شده تا سال ۲۰۱۴ می‌باشد چگونه می‌توانست باشد.

 

استرایپ (Stripe)

این غول خدمات پرداختی پس از ۳ سالی که به کاربران پلتفرم خود امکان پذیرش و پرداخت به صورت بیت کوین را می‌داد، در آوریل ۲۰۱۸ از پشتیبانی بیت کوین دست کشید. طبق سخنان کلیر هیوز جانسون مدیر ارشد اجرایی استرایپ، بیت کوین و سایر خدمات پرداخت بر بستر بلاک چین ناکارآمد، کند و بیش از حد اغراق شده می‌باشند. وی بیان کرد که کاربرد چشمگیر یا برنامه شاخصی به جز باج افزارهای مجرمان در بیت کوین وجود ندارد. استرایپ از زمان تاسیس در سال ۲۰۱۱ به رشد خود ادامه داده است و در حال حاضر دارای ارزش ۲۰ میلیارد دلاری است. استرایپ علاوه بر تجارت های مختلفی که در اختیار دارد به بیش از یک میلیون مشتری خدمات ارائه می‌دهد و شرکت های مهمی نظیر اسلک، دوکوساین، دیجیتال اوشن و هاب اسپات را اداره می‌کند.

 

پی پال (PayPal)

طبق گزارشات، این غول پردازش پرداخت ها در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۴ محدود کردن پشتیبانی خود از بیت کوین را اعلام کرد و تبدیل به بزرگترین سرویس پرداختی شد که از پشتیبانی ارزهای دیجیتال کناره گیری کرد. پی پال در این خصوص، پیامی به شرح زیر اعلام کرد:

صراحتا اعلام می‌کنیم که اخبار امروز به معنای این نیست که پی پال، بیت کوین را به عنوان یک ارز به کیف پول دیجیتال افزوده است یا پرداخت های بیت کوین در پلتفرم پرداخت های ایمن ما پردازش خواهد شد. پی پال همواره از نوآوری استقبال کرده است، اما این استقبال به گونه ای بوده است که پرداخت ها را برای مشتریانمان ایمن تر و مطمئن تر کند. رویکرد ما به بیت کوین نیز از این قاعده مستثنی نیست. به این دلیل است که با احتیاط پیش می‌رویم و از بیت کوین در بعضی حوزه ها پشتیبانی می‌کنیم و در بعضی از حوزه‌های دیگر از پشتیبانی آن دست می‌کشیم تا زمانی که ببینیم توسعه بیت کوین چگونه خواهد شد.

 

مدیر ارشد مالی پی پال گفت:

در حال حاضر، علاقه زیادی از جانب مشتریانمان به بیت کوین وجود ندارد. اما اگر در آینده به ثبات برسد و به ارز بهتری تبدیل شود، قطعا از آن پشتیبانی خواهیم کرد.

در مواردی مشاهده شده است که پی پال به دلیل معاملات ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین، محدودیت هایی را برای چندین حساب اعمال کرده است. منابع اینترنتی بیشتری در این مورد حتی اتفاق های مشابه بیشتری را نشان می‌دهد، اما متاسفانه مطالب این منابع از بین رفته است. یکی از مطالب در سایت Bitcoin.org نشان می‌دهد که مطلبی در این خصوص پاک شده است. هم چنین گروه نیز با ارسال ایمیل های جعلی در صدد این بودند که به کاربران در خصوص معاملات ارز دیجیتال با استفاده از پی پال هشدار دهند. هرچند در آخر مشخص شد که این موضوع، اقدام دیگری برای دستکاری قیمت بیت کوین به نفع افراد سودجو می‌باشد.

 

دل (Dell)

پس از توییت مشهور مایکل دل موسس شرکت رایانه ای دل، کاربرانی که پرداخت با بیت کوین را در این پلتفرم انتخاب کرده بودند با بن بست مواجه شدند به طوری که امور پشتیبانی از مشتریان بیان می‌کرد این گزینه دیگر در دسترس نیست. بدین شکل شرکت دل نیز به جمع شرکت های بزرگی پیوست که از پشتیبانی بیت کوین کناره گیری کرده اند.

 

مستر کارت و ویزا کارت (MasterCard & VisaCard)

با نزدیک شدن بیت کوین به پایان سلطه کارت های اعتباری و غول های پردازش پرداخت نظیر مستر کارت و ویزا، انتظار می‌رفت که این دو شرکت برای محافظت از منافع خود اقدامات لازم را انجام دهند. اگرچه مسترکارت و ویزا به صراحت کناره گیری کامل خود از پشتیبانی ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین را اعلام نکرده اند، اما اقداماتی انجام داده اند که می‌توان گفت به نوعی دور زدن پذیرش ارزهای دیجیتال توسط کاربران است. این دو شرکت با با دسته بندی مجدد ارزهای دیجیتال و در نتیجه اعمال کارمزدهای زیاد به کسانی که از خدمات این شرکت ها برای خرید ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند، پذیرش ارزهای دیجیتال را با موانع متعددی مواجه کرده اند. اگرچه بسیاری از افراد معتقدند که رشد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال با سقوط واسطه های مالی نظیر مسترکارت و ویزا گره خورده است، اما این شرکت ها تلاش می‌کنند تا از منافع خود محافظت کنند و دلایل معتبری نیز برای تصمیمات خود ذکر می‌کنند.

 

توییچ (Twitch)

مورد آخر این مقاله به توییچ، پلتفرم پخش آنلاین گیمینگ اختصاص دارد که متعلق به آمازون است. گزارش ها حاکی از آن است که توییچ بدون هیاهوی زیاد، کناره گیری خود و پایان پشتیبانی از پرداخت های بیت کوین و بیت کوین کش را اعلام کرد. توییچ پذیرش بیت کوین را از سال ۲۰۱۴ آغاز کرد و سریعا این سرویس را متوقف کرد. سپس در سال ۲۰۱۶ و با همکاری کوین بیس پشتیبانی از بیت کوین را مجددا شروع کرد و حتی آن را به درگاه پرداخت توصیه شده تبدیل کرد. با وجود کناره گیری توییچ از پذیرش ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۹، به نظر می‌رسد که مسیر پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال مسیر مستقیمی نیست بلکه سفری پر پیچ و خم است.

اگرچه این مقاله بر شرکت های بزرگی معطوف بود که از پشتیبانی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به عنوان گزینه ای برای دسترسی به محصولات یا خدمات پلتفرم های خود کناره گیری کرده اند، اما باید خاطر نشان کنیم که بسیاری از شرکت های اعتباری پشتیبانی خود از ارزهای دیجیتال را نشان داده‌اند، به طوری که جک دورسی موسس توییتر و اسکوئر به صراحت پشتیبانی خود از بیت کوین و جامعه متن باز را اعلام کرده است. هم چنین بلومبرگ نیز عرضه ارز دیجیتال فیسبوک را برای رشد پلتفرم خود با بیش از ۲ میلیارد کاربر گزارش داده است. شرکت سرمایه گذاری جی پی مورگان نیز اخیرا JPM کوین را برای رقابت با XRP عرضه کرده است.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا