متوسط کریپتو پدیا

توکن سوزی خودکار BNB چیست؟ معرفی مکانیزم ضدتورمی بایننس کوین

خیلی از ما از افزایش قیمت کوین‌ها و توکن‌های گوناگون متحیر می‌شویم و بایننس کوین (BNB‌) نیز از این قاعده مستثنی نیست. فرایند سوزاندن (Burning‌) کوین‌ها یکی از مکانیزم‌های تاثیرگذار در جهش قیمتی این کوین بوده و در راستای ضدتورمی بودن ذخایر عرضه یک کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله به بررسی دو روش مورد استفاده این پروژه برای کاهش ذخایر عرضه خود و مکانیزم توکن سوزی خودکار BNB که به تازگی جایگزین یکی از این دو روش شده است، می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

توکن سوزی خودکار BNB و مکانیزم‌های مورد استفاده در BNB Burning

توکن سوزی خودکار بایننس چین

سوزاندن کوین مکانیزمی است که در راستای خارج کردن کوین‌ها از چرخه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این امر به کاهش دائمی ذخایر عرضه کل منجر می‌شود. بسیاری از پروژه‌های رمزارز این فرایند را به صورت بازه‌ای انجام می‌دهند تا با تورم مقابله کنند.

بایننس کوین از دو مکانیزم سوزاندن کوین بهره می‌برد که در بلندمدت موجب کاهش ذخایر عرضه کل BNB تا ۵۰ درصد می‌شود. اولین مکانیزم مورد استفاده در این فرایند‌، سوزاندن بخشی از بایننس کوین صرف شده به عنوان گس فی در زنجیره هوشمند بایننس یا بایننس اسمارت چین (BSC‌) را شامل می‌شود. دومین مکانیزم نیز متشکل از رویداد‌های سوزاندن بایننس کوین به صورت سه ماه یک بار یا فصلی است.

در گذشته‌، فرایند سوزاندن BNB فصلی به صورت مبتنی بر حجم معاملات این کوین در صرافی بایننس بود. با این وجود در دسامبر ۲۰۲۱ (اواسط آذر تا اواسط دی ماه ۱۴۰۰‌)، Binance اعلام کرد که فرایند سوزاندن فصلی با فرایند توکن‌سوزی خودکار بایننس کوین جایگزین می‌شود.

مکانیزم توکن سوزی اتوماتیک BNB به صورت اتوماتیک و بر اساس قیمت BNB و تعداد بلاک‌های تولید شده در BSC در مدت زمان سه ماه مقدار ذخایر این کوین را تنظیم می‌کند. این امر شفافیت و قابلیت پیش‌بینی قابل توجهی را برای جامعه فعال BNB به ارمغان می‌آورد.

فرایند سوزاندن کوین چیست؟

یک فرایند سوزاندن کوین در واقع به روند حذف دائمی رمزارز‌ها از چرخه، برای کاهش ذخایر عرضه کل آن کوین اشاره دارد. به عبارت دیگر‌، این کوین‌ها از بین می‌روند و در آینده قابل استفاده در معاملات و یا بستر‌های دیگر نیستند.

فرایند سوزاندن کوین قصد دارد تا با کمیاب‌تر کردن یک کوین‌، تاثیر ضدتورمی به ارمغان بیاورد و با افزایش ارزش آن رمزارز، مزایایی را در اختیار هولدر‌های آن کوین قرار دهد. در رابطه با BNB‌، هدف از توکن سوزی این است که در نهایت، میزان ذخایر عرضه کل را کاهش دهیم تا به مقداری کمتر از ۱۰۰ میلیون بایننس کوین دست پیدا کنیم.

با وجود این‌که راه‌های زیادی برای سوزاندن رمزارز وجود دارد، برخی از پروژه‌ها خصوصیت‌های خاصی از سوزاندن را به عنوان بخشی از پروتکل خود پیاده‌سازی می‌کنند. به عنوان مثال‌، BNB از ابتدای زمان راه‌اندازی، تابع کاربردی سوزاندنی را در یک قرارداد هوشمند به کار برد.

با ظهور پروتکل‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi‌)‌، فرایند سوزاندن کوین نیز در فضای بلاک چین رایج‌تر شد. اتریوم فرایند سوزاندن فی پایه مبتنی بر اتر خود در تمامی بلاک چین‌ها را از زمان پیاده‌سازی هارد فورک لندن در ۲۰۲۱ آغاز کرد.

برای سوزاندن کوین‌ها لازم است تا میزان مشخصی از رمزارز به یک قرارداد هوشمند و یا آدرس کیف پولی که قابل استفاده در زمینه انجام تراکنش‌ها نبوده و کلید خصوصی ندارد، ارسال شوند. این بدان معناست که در هنگام رسیدن کوین‌ها به آدرس مقصد‌، برای همیشه از چرخه معاملات حذف شده و بنابر همین موضوع نیز از ذخایر عرضه کنار گذاشته می‌شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شیوه کارکرد فرایند سوزاندن کوین به این لینک مراجعه کنید.

بایننس کوین چگونه سوزانده می‌شود؟

بایننس کوین چگونه سوزانده می‌شود؟

بایننس کوین در حقیقت یک توکن کاربردی برای پشتیبانی کردن از اکوسیستم BNB و BSC است. ذخایر عرضه اولیه این کوین به میزان ۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ BNB بود؛ اما بالاخره این میزان در طول فرایند‌های توکن سوزی در حال کاهش پیدا کردن است. رویدادهای سوزاندن کوین تا زمانی که ۵۰ درصد ذخایر عرضه کل از بین بروند، ادامه پیدا می‌کند و مقدار بایننس کوین را به کمتر از ۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ BNB می‌رسانند.

دو روش برای سوزاندن BNB وجود دارد. اولین روش رویداد‌های توکن سوزی فصلی این کوین را در بر دارد. دومین روش نیز در BEP-95 معرفی شده است و سوزاندن بخشی از بایننس کوین استفاده شده به عنوان گس فی در بایننس اسمارت چین را شامل می‌شود.

در گذشته‌، فرایند سوزاندن سه ماهه بایننس کوین به صورت مبتنی بر حجم معاملات BNB در صرافی بایننس بود. با این حال‌، در دسامبر سال ۲۰۲۱‌،‌ بایننس فرایند توکن‌سوزی خودکار بایننس کوین را معرفی کرد. مکانیزم سوزاندن اتوماتیک BNB به صورت اتوماتیک، به تنظیم مقدار بایننس کوین در طول فرایند Burning به صورت مبتنی بر قیمت بایننس کوین و تعداد بلاک‌های تولید شده در BSC در طول هر سه ماه منجر می‌شود. این امر موجب ارائه شفافیت و قابلیت پیش‌بینی بزرگی به اکوسیستم BNB می‌شود.

فرایند سوزاندن فصلی BNB

از زمان فرا رسیدن ژانویه ۲۰۲۲ (از ۱۱ دی ماه سال ۱۴۰۰‌)، ۱۷ ایونت سوزاندن BNB صورت گرفته است. به میزان ۳۳٫۱۹۹٫۶۷۹ BNB در طول این رویدادها سوزانده شدند، که نشان‌دهنده ۱۶.۵۹ درصد از ذخایر عرضه کل است.

در سه ماه شماره ۱۸ (ژانویه ۲۰۲۲)‌، BNB اولین فرایند توکن‌سوزی خودکار فصلی خود را تکمیل کرد. میزان کلی ۱٫۶۸۴٫۳۸۷.۱۱ بایننس کوین در طول این رویداد از چرخه خارج شدند که شامل سوزاندن ۵۲۹۶.۳۰۵۴۹۳ BNB در برنامه سوزاندن اولیه (Pioneer Burn Program‌) می‌شد.

مکانیزم سوزاندن BEP-95

در اوایل سال ۲۰۲۱‌، چانگ پنگ ژائو مدیر عامل بایننس، برنامه تسریع سوزاندن بایننس کوین را ارائه کرد. دلیل این امر، پایین بودن سرعت و نرخ سوزاندن کلی کوین در مقایسه با انتظارات او بود. بایننس برای تسریع این فرایند، یک مکانیزم سوزاندن جدید را در قالب پروپوزال BEP-95 در نوامبر سال ۲۰۲۱ (اواسط آبان تا اواسط آذر سال ۱۴۰۰‌) معرفی کرد.

BEP-95 یک درخواست‌نامه تحول بایننس است، که مکانیزم سوزاندن در زمان واقعی را به بایننس اسمارت چین می‌افزاید. BSC به صورت خودکار بخشی از کارمزد گس جمع‌آوری شده توسط اعتبارسنج‌ها از هر بلاک را می‌سوزاند. با روی آوردن افراد بیشتری به بایننس اسمارت چین و استفاده از آن‌، BNB بیشتری نیز سوزانده می‌شود. در نتیجه این امر نیز روند سوزاندن به صورت موثری تسریع می‌شود.

از زمان فرا رسیدن ژانویه ۲۰۲۲‌، BSC به صورت روزانه تقریبا ۸۶۰ بایننس کوین را می‌سوزاند و پیشرفت حاصل از این رویداد نیز در توییتر قابل ردیابی کردن است. با توجه به اینکه BEP95 تنها به شبکه هوشمند بایننس وابسته است‌، به فرایند سوزاندن بایننس کوین حتی پس از دست یافتن به هدف ۱۰۰ میلیونی حاصل از این روند نیز ادامه می‌دهد.

فرایند توکن سوزی اتوماتیک BNB چیست؟

همانطور که پیش از این نیز بیان کردیم‌، توکن سوزی خودکار بایننس کوین به صورت اتوماتیک میزان کوینی که باید سوزانده شود را بر اساس قیمت BNB و روند‌های پویای عرضه و تقاضا تنظیم می‌کند؛ این بدان معناست که اگر قیمت بایننس کوین کاهش پیدا کند‌، میزان BNB سوزانده شده نیز افزایش پیدا می‌کند.

فرایند خودکار سوزاندن بایننس کوین قابل مشاهده و تایید است. این روند قصد دارد تا میزان شفافیت و قابلیت پیش‌بینی بیشتری را برای عرصه تراکنش‌ها به ارمغان بیاورد. برخلاف فرایند سوزاندن سه‌ماهه‌، توکن سوزی خودکار بایننس کوین به حجم معاملات BNB در صرافی بایننس متکی نیست. در عوض از اطلاعات درون زنجیره‌ای یا آنچین (On-Chain‌) برگرفته از BSC برای محاسبه میزان کوینی که قرار است سوزانده شود استفاده می‌کند.

به محض اینکه ذخایر عرضه کل BNB به کمتر از ۱۰۰ میلیون برسد‌، فرایند توکن سوزی خودکار بایننس کوین متوقف می‌شود. با این حال‌، مکانیزم BEP-95 سوزاندن این کوین را ادامه می‌دهد. توکن سوزی خودکار BNB از فرمولی برای سوزاندن اتوماتیک بایننس کوین بهره می‌گیرد، که مبتنی بر داده‌های درون زنجیره‌ای بایننس اسمارت چین در مورد کل بلاک‌های تولید شده و میانگین قیمتی این کوین است:

فرمول توکن سوزی BNB

B در این فرمول نشان‌دهنده بایننس کوینی است، که قرار است سوزانده شود. N نشان‌دهنده تعداد کلی بلاک‌های BSC تولید شده در طول سه ماه است. P نشان‌دهنده میانگین قیمتی BNB و K نیز ثابت قیمتی است (که ۱۰۰۰ در نظر گرفته می‌شود). برای اطلاع از جزئیات بیشتر در مورد شیوه عملکرد این فرمول به مقاله‌ای در این بلاگ مراجعه کنید.

شیوه بررسی تاریخچه توکن سوزی خودکار بایننس کوین

هر یک از رویدادهای سوزاندن به صورت عمومی در این بلاک چین و در وب‌سایت بایننس قابل دسترسی هستند. حتی می‌توانید کوین‌های سوزانده شده را در BNBBurn.info که پلتفرمی ساخته شده مبتنی بر جامعه بایننس است ردیابی کنید.

سخن پایانی

BNB از زمان راه‌اندازی خود در سال ۲۰۱۷ تا به امروز، به شیوه‌های مختلفی در قالب یک توکن کاربردی تحول یافته است. فضای بلاک چین به سرعت در حال رشد است و اکوسیستم BNB و BSC نیز از این قاعده مستثنی نیست. فرایند جدید توکن سوزی خودکار BNB نیز موجب پیشرفت بیشتر مکانیزم‌های Burning بایننس کوین شده و خصوصیت‌های کاهش میزان تورم این کوین را بهبود می‌بخشد و شفافیت بیشتری را برای جامعه این عرصه به ارمغان می‌آورد. بنابراین‌، استفاده از مکانیزم‌های گوناگون برای کاهش میزان ذخایر عرضه کل توکن کاربردی BSC در راستای کسب مزیت بیشتر برای هولدرها و حفظ ارزش بایننس کوین صورت می‌گیرند. نظر شما در رابطه با این فرایند چیست؟ روش‌های گوناگون مورد استفاده برای سوزاندن کوین کدام بلاک چین‌ها از دیدگاه شما جالب هستند؟

منبع
binance

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا