کریپتو کده

شبکه وو چیست؟ معرفی Woo Network و توکن WOO

یکی از اضلاع مهم و تاثیرگذار دنیای کریپتوکارنسی، صرافی‌ها هستند. ابتدا صرافی‌های متمرکز شکل گرفتند و چندسالی هست که صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) هم شروع به کار کرده‌اند. کاربران برای استفاده از یک صرافی، معیارها و پارامترهای مختلفی را در نظر می‌گیرند. دو مورد مهم از این معیارها، میزان نقدینگی و کارمزد معاملات یک اکسچنج است. Woo Network شبکه‌ای است که نقدینگی عمیق و کارمزد کم یا حتی صفر را در اختیار کاربران می‌گذارد. اگر می‌خواهید بدانید شبکه وو چیست، چه سرویس‌هایی ارائه می‌دهد، توکن وو چیست، نقشه راه و تیم این پروژه چگونه است، صرافی و کیف پول مناسب توکن WOO کدام است، با میهن بلاکچین همراه باشید.

شبکه وو چیست و چه ایده‌ای را دنبال می‌کند؟

شبکه وو (woo network)‌ چیست

Woo Network یک شبکه نقدینگی عمیق است که تریدرها، صرافی‌ها، موسسات و پلتفرم‌های DeFi را به هم متصل می‌کند. همه این اجزا می‌توانند به صورت دموکراتیک و با کمترین کارمزد یا حتی کارمزد صفر به بهترین نقدینگی، اجرای معاملات و استراتژی‌های سودآور در سطح خودشان دسترسی داشته باشند.

صرافی‌های کوچک در مقابل اکسچنج‌های بزرگ، نقدینگی و حجم معاملات پایین‌تری دارند. تریدرهایی که مبالغ سنگینی را معامله می‌کنند، قطعا سراغ صرافی‌های بزرگ خواهند رفت تا بتوانند با قیمت مناسب‌تری خریدشان را انجام دهند. این موضوع باعث ایجاد انحصار برای اکسچنج‌های بزرگ بازار شده و تامین نقدینگی را به یکی از دغدغه‌های اصلی تازه‌واردها تبدیل می‌کند.

شبکه وو به کمک شرکا و خدمات متنوعی که دارد، نقدینگی عمیقی را ایجاد کرده و شرایط برابری را برای دسترسی به آن، در اختیار همه گذاشته است. هم صرافی‌های متمرکز و هم پروژه‌های حوزه دیفای برای ارتقا میزان نقدینگی‌ خود، می‌توانند از Woo Network کمک بگیرند؛ البته این شبکه خدماتش را در اختیار تعدادی از کشورها قرار نمی‌دهد. لیست آن‌ها را از این لینک می‌توانید مشاهده کنید.

Woo Network چه سرویس‌هایی دارد؟

این شبکه در حال حاضر، مجموعه متنوعی از محصولات و خدمات مرتبط با موسسات، امور مالی متمرکز و غیرمتمرکز را ارائه کرده که شامل WOO X، Wootrade و WOOFi است. در ادامه در مورد هر کدام توضیحاتی ارائه خواهیم کرد.

معرفی WOO X

WOO X یک پلتفرم معاملاتی متمرکز است که با کارمزد صفر، بهترین اجرا و نقدینگی را به تریدرهای حرفه‌ای و سازمانی ارائه می دهد. Woo X دارای ماژول‌های کاملا قابل تنظیم، برای سفارشی‌سازی فضای کار ترید است و توسط بازارسازان پیشرو در صنعت، استخرهای نقدینگی جهانی و استراتژی‌های معاملاتی کمی پشتیبانی می‌شود.

 Wooدرصد تخفیف به ازای استیک توکن

مطابق تصویر بالا، معامله‌گرانی که از API استفاده نمی‌کنند، با سپرده‌گذاری (Staking) ۱۸۰۰ توکن WOO و رسیدن به سطح ۲، می‌توانند کارمزد Maker و Taker خود را به صفر برسانند.

یکی از تمایزهای بزرگ در WOO X، نقدینگی عمیق آن در جفت‌های معاملاتی است. این نقدینگی عمیق کمک می‌کند که سفارش‌های بزرگ، بدون اسلیپیج سنگین اجرا شوند. معاملات بدون کارمزد در کنار صرفه جویی در هزینه از طریق Slippage کم، محیطی کاملا ایده‌آل را برای هر تریدر حرفه‌ای که دفعات و مقادیر زیادی معامله می‌کند، فراهم می‌سازد.

جدای از نقدینگی ارگانیک تولید شده از جریان سفارش‌ها، نقدینگی عمیق WOO X از استخر نقدینگی داخلی شبکه وو تامین می‌شود. این استخر ترکیبی جهانی از نقدینگی صرافی‌ها، بازارسازان بزرگ و مؤسسات تجاری شریک است که در شبکه WOO تجمیع شده است.

اولین ویژگی که با باز کردن WOO X جلب توجه می‌کند، رابط گرافیکی قابل تنظیم آن است. شما با استفاده از ابزارها و ویجت‌هایی که به راحتی حذف، تکرار و جابه‌جا می‌شوند، می‌توانید داشبورد دلخواه خود را بسازید.

 Woo Network فضای کار

برای لیست شدن یک رمزارز در WOO X، هیچ کارمزدی گرفته نمی‌شود؛ اما آن‌ توکن باید حجم مناسب، نقدینگی پایدار و چند ویژگی داشته باشد. اولا باید در چندین صرافی اصلی باشد تا از نقدینگی کافی برای تجمیع در شبکه WOO اطمینان حاصل شود. ثانیا چندین بازار آتی نقدی برای پوشش و کاهش ریسک داشته باشد. ثالثا تقاضا برای آن توکن از سوی مشتریان سازمانی، کاربران و شرکا وجود داشته باشد؛ زیرا آن‌ها هستند که توکن را در پلتفرم WOO X معامله خواهند کرد.

معرفی Wootrade

Wootrade دریچه‌ای برای دسترسی به نقدینگی شبکه وو برای مشتریان سازمانی مانند صرافی‌ها است، که به آن‌ها کمک می‌کند تا اوردر بوک خود را به عمقی در حد صرافی‌های برتر برسانند.

در حال حاضر تریدرهایی که به دنبال انجام معاملات بزرگ با اسلیپیج کم هستند، یا باید سراغ صرافی‌های بزرگ بروند و یا از بازار OTC استفاده کنند. این امر منجر به ایجاد یک چرخه معیوب می‌شود که در آن نقدینگی و کاربران از صرافی‌های کوچک‌تر دور شده و انحصار چندین صرافی برتر را به همراه دارد.

Wootrade با دموکراتیک کردن دسترسی به نقدینگی عمیق، انحصار نقدینگی را از بین می‌برد. صرافی‌ها می‌توانند با ثبت درخواست در قسمت Wootrade سایت شبکه وو، از طریق API به شبکه WOO دسترسی داشته باشند و بلافاصله عمق اوردر بوک خود را ارتقا دهند؛ به این صورت، امکان رقابت با صرافی‌های برتر فراهم می‌شود و اکسچنج‌ها به شدت به این راه‌حل نیاز دارند. اکنون این صرافی‌ها به جای نگرانی در مورد نقدینگی، می‌توانند منابع خود را صرف امنیت، جذب مشتری، توسعه محصولات و خدمات نوآورانه کنند.

در نهایت این خدمت باعث ارزشمند شدن توکن WOO می‌شود؛ زیرا زمانی که یک صرافی وارد پلتفرم می‌شود، یا باید کامزد بپردازد و یا برای کاهش کارمزد، توکن‌های WOO را استیک کند.

معرفی WOOFi

WOOFi مجموعه‌ای از محصولات دیفای است که هدف آن گسترش نقدینگی Woo Network به حوزه DeFi بوده و به کاربران کمک می‌کند تا بهترین قیمت‌ها و فرصت‌های کسب سود را هنگام معامله دریافت کنند.

صرافی‌های غیرمتمرکز از سال ۲۰۲۰ رشد زیادی داشتند و اکثرا به جای دفتر سفارشات از بازار‌ساز خودکار (AMM) استفاده می‌کنند. در دکس‌ها معمولا کارمزدی ۰.۳ درصدی از هر تراکنش گرفته شده و به تامین‌کنندگان نقدینگی می‌رسد. این مبلغ در کنار کارمزد شبکه که باید برای انجام تراکنش پرداخت شود، به نسبت کارمزد صرافی‌های متمرکز که حدودا ۰.۱ درصد است، هزینه زیادی را متوجه کاربران می‌کند. با بلوغ دیفای انتظار داریم که به تدریج دکس‌ها از نظر حجم معاملات، نقدینگی و هزینه تراکنش با صرافی‌های متمرکز رقابت کنند.

شبکه وو، پروتکل متن‌باز WOOFI را به منظور تقویت اجرای معاملات و بازدهی سرمایه در دیفای ساخته است.

توکن WOO چیست؟

ارز دیجیتال WOO، توکن کاربردی شبکه وو است و علاوه بر کاربردهای فعلی، در آینده نیز قابلیت‌های دیگری برای آن تعریف می‌شود. این توکن در ابتدا فقط روی شبکه اتریوم بود، اما اکنون به کمک بریج‌ها روی زنجیره‌های مختلفی وجود دارد. از کاربردهای فعلی WOO به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

  • سپرده‌گذاری: توکن‌های WOO را می‌توان برای کاهش هزینه‌های ترید، دستیابی به معاملات با کارمزد صفر در WOO X و افزایش تخفیف‌های رفرال استیک کرد.
  • دریافت سود: بخشی از توکن‌های دریافت شده از سرمایه گذاری‌های اولیه پروژه WOO Ventures بین سپرده‌گذاران توکن وو در WOO X توزیع می‌شود. همچنین توکن‌های وو را می‌توان روی WOOFi استیک و از کارمزد معاملات سود کسب کرد.
  • تامین نقدینگی در پروژه‌های دیفای و Yield Farming (کشت سود): از توکن وو در دکس‌های مطرحی مثل بنکور، یونی‌ سواپ، پنکیک‌ سواپ و کوییک سواپ کسب درآمد کرد.
  • قرض دادن و وام گرفتن: می‌توان از توکن وو به عنوان وثیقه برای وام گرفتن یا وام دادن در Sushi Kashi یا Rari Capital استفاده کرد.

استفاده از WOO به عنوان توکن حاکمیتی از مهم‌ترین کاربردهای آتی این رمزارز است. هر کاربر با توجه به میزان و مدت زمانی که وو استیک کرده باشد، حق رای به دست می‌آورد. رای‌گیری روی پیشنهادهایی که در بخش‌های مختلف مثل ساختار حاکمیت، لیست شدن، مکانیسم‌های اشتراک درآمد و مکانیسم‌های سپرده‌گذاری تاثیرگذار هستند، انجام می‌شود.

تعداد نهایی توکن‌های وو، ۳٫۰۰۰٫۰۰۰‍‍٫۰۰۰ واحد درنظر گرفته شده است. در حال حاضر هر ماه ۵۰ درصد درآمد حاصل از خدمات Wootrade، به خرید و سوزاندن توکن‌های WOO اختصاص پیدا می‌کند که دهم هر ماه در توییتر و مدیوم این شبکه اطلاع‌رسانی می‌شود. نحوه توزیع توکن‌ها نیز به صورت زیر است:

  • ۱۰ درصد برای فروش عمومی و خصوصی که به شکل کامل توزیع شده است.
  • ۱۰ درصد برای فروش به سرمایه‌گذارهای دوره‌ای که در یک بازه زمانی ۱/۵ ساله از آوریل ۲۰۲۱ تا اکتبر۲۰۲۲ آزاد می‌شود.
  • ۲۰ درصد برای اعضای تیم و ۵ درصد برای مشاوران که در ۳/۵ سال آزاد خواهد شد.
  • ۵۰ درصد برای حمایت از اکوسیستم WOO.
  •  ۵ درصد برای مدیریت نقدینگی که اکثرا قفل هستند.

به گزارش میهن‌ بلاکچین در زمان نگارش این مقاله، ۸۸۲٫۸۲۴٫۱۴۰ توکن WOO در گردش است. قیمت توکن Woo، حدودا ۰.۶۶ دلار و دارای  رتبه ۱۳۱ در بین تمام ارزهای دیجیتال، از نظر ارزش بازار است. حجم معاملات این توکن در ۲۴ ساعت گذشته ۳۳,۲۸۹,۴۱۱ دلار، بیشترین قیمت آن در ۲۴ آبان ۱۴۰۰ حدود ۱.۷۸ دلار و کمترین قیمت آن در ۱۵ دی ۱۳۹۹ حدود ۰.۰۲۲ دلار بوده است.

بررسی نقشه راه شبکه وو

نقشه راه woo network

Woo Network نقشه راه جامع و دقیقی ارائه نکرده است. این پروژه در کانال مدیوم خودش گزارش‌های ماهیانه از اقداماتش می‌دهد. آن طور که از صفحه اصلی سایت مشخص است،‌ سوشال تریدینگ (الگوبرداری از معامله‌گران موفق) و معاملات آتی از برنامه‌های آينده پروژه وو است.

بنیانگذار Woo Network چه کسی است؟

شبکه WOO توسط Kronos Research، یک شرکت تجاری که در بازارسازی، آربیتراژ و معاملات فرکانس بالا (HFT روشی برای معامله با استفاده از برنامه‌های کامپیوتری قدرتمند است که تعداد زیادی سفارش را در کسری از ثانیه انجام می‌دهد) – با میانگین ۵ تا ۱۰ میلیارد دلار حجم معاملات روزانه در مبادلات ارزهای دیجیتال – متخصص است، ساخته شد.

تیم این پروژه ابتدا شامل دو بنیانگذار Kronos Research، یعنی جک تان (Jack Tan) و مارک پیمنتل (Mark Pimentel) بود و اکنون دارای بیش از ۱۰۰ کارمند در ۱۲ شهر مختلف است.

جک فارغ‌التحصیل دانشگاه کارنگی ملون است و بیش از یک دهه در BNP Paribas و دویچه بانک کار کرده است. او از ۱۴ سالگی معاملات سهام را شروع کرده بود.

مارک پس از اتمام لیسانس و فوق لیسانس خود در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه کارنگی ملون، سال ۲۰۰۶ کار خود را در واحد HFT گروه سرمایه گذاری سیتادل آغاز کرد. سپس به رهبری گروه توسعه بازار الکترونیک Knight Capital مشغول شد.

سرمایه‌گذاران و شرکای شبکه WOO چه کسانی هستند؟

سرمایه گذاران وو نتورک

تصویر بالا سرمایه‌گذاران وو را نشان می‌دهد. در بین آنها نام‌های آشنایی همچون Three Arrows Capital، Fenbushi Capital، ViaBTC Capital، Gate Ventures و Crypto.com Capital دیده می‌شود. ضمن اینکه Binance Labs نیز به تازگی مبلغ ۱۲ میلیون دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده است. در مجموع طی ۷ مرحله نزدیک به ۵۲ میلیون دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری شده است.

موسسه‌های Kronos Research، DeFi Capital و Oneboat Capital، صرافی‌های گیت، HOO و MEXC،‌ صرافی‌های غیرمتمرکز Dodo و 1Inch نیز با شبکه وو در بحث تامین نقدینگی همکاری می‌کنند.

توکن WOO را از کدام صرافی‌ها می‌توان خرید؟

رمزارز WOO را می‌توان از صرافی‌های متمرکز کوکوین، هیوبی گلوبال، گیت، پولونیکس، MEXC، WOO X و صرافی‌های غیرمتمرکز یونی‌سواپ و پنکیک‌سواپ خریداری کرد.

کیف پول مناسب WOO کدام است؟

توکن وو روی بلاکچین‌های مختلفی از جمله اتریوم، بایننس اسمارت چین، پالیگان، سولانا و غیره وجود دارد. مهم‌ترین نکته این است که بدانید توکن شما روی کدام شبکه قرار دارد و از کیف پول مناسب آن Network استفاده کنید. به طور کلی می‌توان گفت که متامسک، تراست والت و اتمیک والت کیف پول‌های مناسبی برای این رمزارز هستند.

جمع‌بندی

Woo Network با اتصال تریدرها، صرافی‌ها، موسسات و پلت‌فرم‌های دیفای به دنبال ایجاد نقدینگی عمیق و فراهم‌کردن شرایط معامله با حداقل کارمزد است. به نوعی این شبکه مانع از انحصارگرایی صرافی‌های متمرکز بزرگ شده و به صرافی‌های کوچک نیز امکان رقابت می‌دهد. در این مقاله به این پرداختیم که شبکه وو چیست، چه خدماتی دارد، توکن WOO چیست و در ادامه نقشه راه، بنیانگذاران، سرمایه‌گذاران، راه‌های خرید، فروش و نگهداری این رمزارز بررسی شد. به نظر شما آیا شبکه وو می‌تواند اهدافش را محقق کند؟

منبع
woo.org

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا