اخبار خارجی

جام جهانی ارزهای دیجیتالی!

با شروع جام جهانی تب داغ آن میان اکثر مردم همه گیر شده است. مردم زیادی منتظرند تا قهرمان این بازی ها را ببینند. آزمایشگاه بلاک چین Intellectsoft نیز به بهانه جام جهانی فوتبال، یک جام جهانی برای ارزهای دیجیتالی متصور شده است. در این جام بررسی شده است که کدام پروژه‌های ارزهای دیجیتال در جذب افراد به بلاک چین موثرتر است. در ادامه مطلب نظر شما را به گروه بندی ها جلب می‌کنیم.

توجه داشته باشید پروژه های ارز دیجیتال در هر گروه بر اساس زمینه کاری و اهداف مورد نظر هر یک دسته بندی شده‌اند.

تیم های جام جهانی ارزهای دیجیتال

گروه A: جایگزینی بیت کوین

در حقیقت  در گروه A فقط بیت کوین کش (BCH)، قصد جایگزینی بیت کوین را دارد. بیت کوین کش (BCH) در واقع انشعابی (فورک) از زنجیره اصلی است. سایر پروژه‌ها معمولا بر روی توسعه ارزهای دیجیتالی قدیمی و شناخته شده معطوف هستند.

برای مثال، لایت کوین (LTC) از نظر سرعت تراکنش ۴ برابر سریع تر از دیگر کوین ها می‌باشد (۲,۵ دقیقه به ازای هر بلاک) و از نخستین پروژه‌ها در این شبکه است. دش (DASH) نیز پول الکترونیکی ایمن و در دسترسی است. مونرو (XMR) هویت ارسال کنندگان و دریافت کنندگان را کاملا ناشناس نگه می‌دارد که در مقابل قابلیت “نام مستعار” بیت کوین است (در این قابلیت شخص می‌تواند مسیر آدرس عمومی مالک را ردیابی کند). و در آخر زی‌کش (ZEC) ستاره جدید ارزهای دیجیتال خصوصی می‌باشد.

گروه B: جایگزین اتریوم

اتریوم (ETH) پلت فرم خوبی برای عرضه اولیه پول (ICO)، اپلیکیش های غیرمتمرکز (DApps) و ارز کیتیز (Kitties) ارائه می‌دهد. اتریوم رقیب سرسختی دارد و آن نئوست. نئو (NEO) می‌خواهد تبدیل به اتریوم چینی در اکوسیستم مخصوص خود شود.

بلاک استک (Blockstac) اینترنتی جدید برای برنامه های غیرمتمرکز است و بسیار شبیه EOS می‌باشد. لیسک (LSK) به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد با جاوا اسکریپت، بلاک چین ایجاد کنند. نم (XEM) پلتفرمی است که قراردادهای هوشمند را آزمایش می‌کند و این کار را با استفاده از زبان های برنامه نویسی انجام می‌دهد.

گروه C: کسب و کارهای مقیاس پذیر

با اینکه افراد جذب انشعاب (فورک) بیت کوین شده بودند، این عرضه اولیه پول (ICO) بود که افراد زیادی را به ارز دیجیتال جذب کرد. با فروکش شدن تب ارز دیجیتال، سرمایه گذارها درباره ماهیت کوین‌ها دچار تردید شدند. این سوالها ذهن افراد را درگیر کرد که آیا به این حجم از ارز دیجیتال نیاز داریم؟ آیا بازار به آن نیاز دارد؟ پس بیایید نگاهی به پروژه های پول ساز بیاندازیم.

استورج (STORJ) به افراد اجازه می‌دهد تا حافظه رایانه خود را در اختیار شبکه قرار دهند و از این طریق کسب درآمد کنند. این حافظه دیجیتالی غیرمتمرکز مدعی است هزینه خدمات رایج را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد و امنیت بیشتری را ارائه می‌کند. گولم (GNT) تقاضای “ظرفیت محاسبه” را فراهم کرده است. در نتیجه، کاربران می‌توانند با دریافت پول، قدرت پردازش رایانه شخصی خود را به سازمان های بزرگ و افرادی که نیاز دارند، قرض بدهند.

مودوم (MOD) مشکل انتقال محصولات پزشکی را در شرایط خاص حل کرده و هزینه تولید کنندگان را تا ۶۰ درصد کاهش داده است. والتون چین (WTC) اکوسیستم کسب و کاری با ترکیب بلاک چین و اینترنت اشیا (IoT) بوجود ‌آورده، اما در واقع صنعت عرضه و خرده فروشی را مختل کرده است. در واقع تراشه های RFID خود را به محصولات می‌چسباند تا اطمینان حاصل کند محصول معتبر است. و در آخر اینکه شبکه اعتباری ریپو (RCN) وام های کوچکی را به کشورهای درحال توسعه می‌دهد و بهره آنها را دریافت می‌کند.

گروه D: بلاک چین وارد بازی می‌شود

بدون شک می‌دانید وقتی حباب‌ها می‌شکنند، زیرساخت‌ها تغییری نمی‌کنند. استادیوم های بلاک چین وسیعی وجود دارد که اهمیت دفتر کل توزیع شده DLT را نشان می‌دهند. چند بازیکن با مهارت در این زمینه وجود دارند: ارز استراتیس (STRAT)، کیوتام (QTUM)، کومودو (KMD)، ویوز (WAVES) و وی‌چین (VEN). این راه های رشد بلاک چین، به دیگران کمک می کند تا ایده های کسب و کار خود را با استفاده از پلت فرم های آماده انجام دهند.

گروه E: موسسات

ارز دیجیتال متمرکز بسیار نا امن است. ساتوشی نیز این موضوع را تایید کرده است، با این حال این نوع ارزهای دیجیتال در اکوسیستم فعال می‌باشند. برای مثال ریپل پی (XRP) ارز دیجیتالی است که قبل از بیت کوین وجود داشته است، اما مدتی بعد با بکارگیری بلاک چین به ریپل (XRP) تغییر نام یافت و اعتبار آن را توسعه داد.

تتر (USDT) ثباتی را برای مبادله‌کنندگان (تریدر) ارز دیجیتال به ارمغان آورده است. تتر به این افراد اجازه می دهد که میزان سود را با دلار پشتیبانی کنند. خدمات وبسایت آمازون قالب های بلاک چینی را ارائه داده است که به صورت “بلاک چین به عنوان خدمات” یا BaaS است و با محصولات مشابه شرکت IBM و اوراکل Oracle رقابت می‌کند.

شرکت هایی که به مسیر این تکنولوژی وارد شده اند، در آزمایشگاه های تحقیق و توسعه خود به دنبال پتانسیل بلاک چین برای پروژه‌های مختلف هستند. برای مثال، R۳ با بیش از ۲۰۰ سازمان مالی کار می‌کند و از تکنولوژی کوردا بهره می‌برد، در حالی که هایپرلجر شرکت IBM، یکی دیگر از چارچوب های محبوب بلاک چین است.

گروه G: اینترنت بلاک چین

این پروژه‌ها در تئوری بسیار بزرگ هستند. آنها مدعی هستند که “بلاک چینی همه کاره” ارئه می‌دهند. میت آرک (ARK) مبادله بی پایانی (interoperability) میان بلاک چین های متفاوت و موازی ایجاد می‌کند. بلاک نت (BLOCK) با استفاده از مبادلات اتمی، رابطی میان بلاک چین ها، بازارها، و جوامع می‌باشد. آیون (AION) مقیاس پذیری و همکاری بلاک چین های چندگانه را بوجود می‌آورد.

کاردانو (ADA) بلاک چین عمومی غیرمتمرکز منبع باز است. این شبکه یکی از بزرگترین بلاک چین های مشترکی است که محققان زیادی جذب فعالیت بر روی آن شده‌اند.

شبکه باز تلگرام یا TON پروژه بزرگ بلاک چینی است که توسط برادران دوروف ارائه شده است. توکن های گرام GRAM، ساختار ضد سانسور و غیرمتمرکز جدیدی را بوجود خواهند آورد. نویسندگان آن، این پروژه را به عنوان نسل پنجم بلاک چین معرفی کرده‌اند که الگو شاردینگ، سیستم چند زنجیره ای ناهمگن و همگن، و کد اختیاری را به همراه دیگر ویژگی ها ارائه می‌دهد.

پس گروه F چی؟

همیشه پروژه هایی وجود دارند که ضعیف تر عمل می‌کنند و چندان توسعه نمی‌یابند. ما در این گروه پروژه هایی را قرار دادیم که واجد شرایط جام جهانی ارزهای دیجیتالی نبودند.

بیت‌کانکت (BCC) اصلا واجد شرایط نیست و در این گروه قرار می‌گیرد. با آشکار شدن اینکه وایت پیپر ترون (TRX) اکثرا جعلی و برای تحریک بازار بوده، این ارز نیز سلب صلاحیت شد. داج‌کوین (DOGE)، همواره به عنوان یک پروژه آموزشی سرگرم کننده قلمداد می‌شد، اما حالا سرمایه آن ۱ میلیارد دلار پیش بینی شده است.

تزوس جزو اولین و بزرگترین ICO هایی بود که می‌خواست نوآورانه و قابل اعتماد باشد، در حالی که هیچ کدام از این ادعاها برآورده نشد و درعوض تیم این پروژه از هم جدا شد و بیشتر وقت خود را در دادگاه گذراند. سوییس کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتالی دیگر کلاه برداری بودند و یا هک شدند.

این هم از گروه بندی جام جهانی ارزهای دیجیتالی. امیدواریم با این گروه بندی اطلاعات زیادی از رقبای ارزهای دیجیتالی در این صنعت کسب کرده باشید. اگر نکته جالبی از این جام جهانی به ذهنتان می‌رسد با ما در میان بگذارید.

منبع
ccn

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا