متوسط دیفای

معرفی ۶ پلتفرم LSDFI برای کسب درآمد از استیک اتر

در ماه‌های اخیر یکی از بخش‌های پرطرفدار بازار کریپتوکارنسی‌ها، مشتقات لیکویید استیکینگ و بخش فرعی آن به نام LSDfi بود. ال‌اس‌دی‌فای، مجموعه‌ای از پروتکل‌های اکوسیستم دیفای (DeFi) است که مبتنی بر مشتقات لیکویید استیکینگ (LSD) هستند. بایننس (Binance) به‌تازگی گزارش تحقیقاتی ۲۰۲۳ را در مورد پروتکل‌های LSDfi منتشر کرده‌ است. ارزش بازار فعلی LSDها ۱۸.۴ میلیارد دلار است و پروتکل‌های LSDfi حدود ۲٪ از سهم این بازار را در اختیار دارند؛ پس می‌توان گفت بررسی پروژه‌های مستعد و خوش‌آتیه LSDfi اهمیت دارد. در این مقاله با میهن بلاکچین و معرفی پروتکل‌های LSDfi همراه باشید.

معرفی ۶ پروتکل LSDfi

پروتکل های LSDfi
منبع: Medium.com

استقبال از پروتکل‌های سپرده‌گذاری (Staking) اتر (ETH) در چندماه گذشته، رشد پروتکل‌های LSDfi را به‌همراه داشت. افزایش دو شاخص منحنی پذیرش و بازار آدرس‌‌پذیر منجر به رشد ۴۵ برابری بخش LSDfi شد و در حال حاضر یکی از درخشان‌ترین فرصت‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال است.

افزایش تعداد توکن‌های اتر استیک‌شده و ارزش تقریبی ۲۳ میلیون دلاری آن‌ها، مهم‌ترین عامل ایجاد پلتفرم‌های مشتقه مختلف است. هر کدام از این پلتفرم‌ها در عین حال که برای به‌دست‌آوردن سهم بازار با یکدیگر رقابت می‌کنند، موجب افزایش تمرکززدایی و حفظ کاربر هم می‌شوند. گرایش کاربران به سمت بازار مشتقات و رشد انفجاری پلتفرم‌های مشتقه، فرصت‌های خوبی را برای پروتکل‌های مبتنی بر مشتقات لیکویید استیکینگ فراهم کرده است. در ادامه به ۶ مورد از بهترین پروتکل‌های LSDfi اشاره می‌کنیم.

۱. پروتکل Raft-Fi

پروتکل Raft
منبع: Raft.Fi

کاربران پروتکل Raft می‌توانند توکن R را که یک استیبل کوین غیرمتمرکز با پشتوانه اتر است، مینت کنند. این پروتکل قصد دارد تا با استفاده از پروتکل لیدو استیک اتر (Lido Staked ETH) یک استیبل‌کوین واقعی دیفای را ارائه دهد. لانچ آن‌ها در ماه گذشته مورد استقبال کامیونیتی قرارگرفت و رشد ارزش‌کل قفل‌شده (TVL) استیبل کوین R اثباتی بر این ادعا است.

۲. پروتکل LybraFinanceLSD

پروتکل لیبرافایننس (LybraFinance)
منبع: Lybra.Finance

لیبرا فایننس (LybraFinance) از پیشگامان فضای LSDfi ‌است و یکی از پربازده‌ترین استیبل‌کوین‌ها به نام eUSD را معرفی کرده است. لیبرا در حال حاضر بیش از ۳۶٪ ارزش کل قفل‌شده مشتقات لیکویید استیکینگ را در اختیار دارد و در حال اجرای تغییرات بزرگی در مدل توکنومیکس (Tokenomics) نسخه دوم خود است.

تغییراتی که در توکنومیکس توکن LBR نسخه دوم لیبرا اعمال می‌شوند، عبارتند از:

  • اضافه‌شدن قابلیت توکن‌سوزی LBR
  • امکان مینت استیبل کوین eUSD در ازای سپرده‌گذاری توکن LBR
  • افزایش دوره آزادسازی و وستینگ (Vesting)

با توجه به این‌که توکن LBR حدود ۷۰٪ پایین‌تر از سقف قیمت قبلی معامله می‌شود، ارزش توجه را دارد.

۳. پروتکل unsheth_xyz

پروتکل Unsheth
منبع: YahooFinance.Com

کاربران پروتکل unsheth_xyz می‌توانند با استیک توکن‌های اتر خود نزد ولیدیتورهای مختلف، به ترویج تمرکززدایی از لیکویید استیکینگ کمک کنند و سود بالاتری به‌دست بیاورند. توکن USH که در حال حاضر ۶.۵٪ از سهم پروتکل‌های LSDfi را در اختیار دارد، در تلاش برای پیشی‌گرفتن از اتریوم است.

لانچ اخیر آربیتروم (ARB) در پروتکل unsheth_xyz و مشارکت با دکس بومی اکوسیستم آربیتروم به نام CamelotDEX دو نکته قابل‌توجه است؛ زیرا هدف آن‌ها را برای گسترش دسترسی به توکن ushEth نشان می‌دهد. مشوق‌های درنظر‌گرفته‌شده برای تامین نقدینگی به‌ شرح زیر است:

  • APR استیک توکن USH برابر با: ۱۸۲٪
  • APR استیک توکن اتر برابر با: ۱۶.۷٪

۴. پروتکل Instadapp

معرفی پروتکل های LSDfi (Instadapp)
منبع: Twitter.Com

اینستادپ (Instadapp) با ایجاد یک هاب جامع برای همه پروتکل‌های امور مالی غیرمتمرکز، فضای دیفای را متحول می‌کند. موفقیت اینستادپ ناشی از یکپارچه‌سازی برنامه‌های مختلف، توانمندسازی کاربران برای توسعه استراتژی‌ها، نگهداری ایمن رمزارزها و حتی کسب سود از اترهای استیک‌شده است.

استیبل کوین IETH اینستادپ رشدی انفجاری را تجربه کرد و اکنون ۱۳.۳۸٪ از سهم بازار LSDfi را در اختیار دارد. با وجود استراتژی‌های هوشمند فعلی، کاربران می‌توانند با استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) ارزشمندی مانند آوه (AAVE)، مورفو (Morpho)، میکردائو (MakerDAO) و کامپوند (Compound) سود بالاتری از توکن‌های اتر خود به‌دست بیاورند.   

۵. پروتکل pendle

پروتکل Pendle
منبع: Twitter.Com

پروتکل Pendle به کاربران اجازه می‌دهد از سودی که از توکن‌های اتر خود به‌دست می‌آورند، به‌عنوان سرمایه استفاده کنند. در حقیقت کاربران می‌توانند از سودهای قبلی خود برای ایجاد استراتژی‌های سفارشی‌سازی مطابق با میزان تحمل ریسک و اولویت‌های زمانی استفاده کنند. اخیرا ارزش کل قفل‌شده پروتکل پِندل از ۱۰۰ میلیون دلار فراتر رفته است. به‌علاوه کل اکوسیستم به لطف توکن PENDLE شکوفا شده‌ است. اخیرا نیز دو تجمیع‌کننده سود (Yield Aggregator) به نام‌ “Equilibriafi” و “Penpiexyz_io” با هدف بازگرداندن ارزش به اکوسیستم پِندل لانچ‌ شدند.

۶. پروتکل Asymetrix

پروتکل Asymetrix
منبع: Thedefiedge.Com

پروتکل Asymetrix قصد دارد با تخصیص تصادفی جوایز به سپرده‌گذاران توکن ETH، بازار استیکینگ اتر را رونق ببخشد. در واقع پروتکل قصد دارد با ایجاد شانس برای کسب پاداش‌های بزرگ، همه کاربران را به استیک ارزهای اتر خود تشویق کند. پروتکل Asymetrix عملا یک لاتاری اتر است. کاربران در ازای سپرده‌گذاری توکن‌های اتر خود، علاوه بر دریافت پاداش ۵٪ استیکینگ، شانس دریافت جایزه هفتگی استخر در قرعه‌کشی‌های تصادفی را نیز دارند. این پروتکل با افزایش ۱۸.۲ میلیون دلاری TVL تنها در عرض دوماه، قدرت خود را به رخ کشید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
LSDfi چیست؟

مفهوم LSDfi به پروژه‌های مبتنی بر مشتقات لیکویید استیکینگ اشاره دارد که جنبه‌های مختلف اکوسیستم دیفای را دربر می‌گیرند.

برترین پروتکل‌های LSDfi کدامند؟

۶ پروژه Asymetrix، پندل فایننس، unsheth_xyz، اینستادپ، لیبرا فایننس و Raft-Fi را می‌توان پروتکل‌های برتر LSDfi‌ دانست که ارزش کل قفل‌‌شده آن‌ها رشد خوبی داشته است.

سخن پایانی

ال‌اس‌دی فای (LSDfi) مجموعه‌ای از پروتکل‌های مشتقات لیکویید استیکینگ در فضای دیفای است. از آنجایی که در حال حاضر ارزش کل پروتکل‌های LSDfi در مقایسه با بازار LSDها بسیار ناچیز است، این یعنی با یک فرصت عالی مواجه هستیم. البته از یاد نبریم که ریسک‌های ناشی از جریمه اسلشینگ (Slashing)، قراردادهای هوشمند، قیمت LSDها و اشخاص ثالث نیز وجود دارند. به هر حال در سال جاری شاهد رشد انفجاری مشتقات لیکویید استیکینگ بودیم و پروتکل‌ های LSDfi نیز رشد قابل‌توجهی داشتند. به‌علاوه با توجه به این‌که ضریب سپرده‌گذاری اتر در فضای LSDها و LSDfi نسبت به سایر شبکه‌های اثبات سهام (POS) پایین‌تر است، این فضا هنوز فرصت رشد بسیاری دارد. نظر شما در مورد سرمایه‌گذاری در پروتکل‌های LSDfi چیست؟ کدام پروژه‌های دیگر دیفای مبتنی بر مشتقات لیکویید استیکینگ را مستعد رشد می‌دانید؟

منبع
twitter

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا