کریپتو کده

پلتفرم Arkham چیست؟ آشنایی با آرکهام اینتل و توکن ARKM

مهم‌ترین رکن حضور در بازار کریپتو، تحلیل است و پیش‌بینی دقیق‌ حرکت قیمت مستلزم آنالیز داده‌های تراکنش است، اما نمایش تراکنش‌ها به‌صورت ناشناس، ردیابی و آنالیز آن‌ها را دشوار می‌کند. آرکهام (Arkham) یک پلتفرم اطلاعاتی رمزنگاری است که قصد دارد با اتصال فعالیت‌های آنچین به افراد و موسسات در دنیای واقعی، تراکنش‌های بلاکچین را از حالت ناشناس خارج کند و سپس نتایج آنالیزها را در اختیار عموم کاربران قرار دهد. اگرچه این پروتکل نگرانی‌ها و انتقاداتی را در مورد نقض حریم خصوصی به‌وجود آورده است، اما آرکهام مدعی است به کشف کلاهبرداری و جرایم کریپتویی کمک بزرگی می‌کند. برای آشنایی با پلتفرم Arkham، نحوه عملکرد و خدمات آن، ارز دیجیتال ARKM، نحوه خرید، فروش و کیف پول‌های آن، نقشه راه آرکهام اینتل، بنیان‌گذاران و همکاری‌های آن با میهن بلاکچین همراه باشید.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
خلاصه مطلب:

👈 آرکهام یک پلتفرم تحلیلی است که با استفاده از فناوری AI اطلاعات آنچین و آدرس تراکنش‌های بلاکچین را از حالت ناشناس خارج می‌کند.

👈 شرکت آرکهام ادعا می‌کند از این پلتفرم می‌توان برای اهداف مختلفی مانند؛ ردیابی وجوه سرقت‌شده، شناسایی کلاهبرداران، بررسی طرف‌های معامله، حسابرسی تراکنش‌ها و بررسی هک‌ها استفاده کرد.

👈 آرکهام از دو بخش Analytics Platform و Intel Exchange تشکیل شده‌ است.

👈 پلتفرم آنالیتیکس اطلاعات تحلیلی موجودیت‌ها، صرافی‌ها، صندوق‌ها، نهنگ‌ها و توکن را نشان می‌دهد.

👈 اینتل اکسچنج بازاری برای خرید و فروش برچسب آدرس و سایر اطلاعات آنچین است.

👈 پلتفرم آرکهام یک رمزارز بومی با نماد ARKM دارد که یک توکن ERC20 روی شبکه اتریوم است.

پلتفرم Arkham چیست؟

منبع: arkhamintelligence.com

آرکهام (Arkham) پلتفرمی برای تحلیل اطلاعات بلاکچین است که با استفاده از یک موتور هوش مصنوعی داخلی و منابع مختلف داده مانند؛ سوابق عمومی، شبکه‌های اجتماعی، وب اسکرپینگ (استفاده از ربات‌ها برای استخراج داده از یک وبسایت) و اطلاعات ارسالی کاربر، داده‌ها را جمع‌آوری می‌کند. سپس با کمک الگوریتم هوش مصنوعی خود به نام اولترا (Ultra) و داده‌های به‌دست‌آمده، آدرس‌ها را از حالت ناشناس خارج می‌کند و اطلاعات تحلیلی تراکنش‌ها را ارائه می‌دهد.

مهم‌ترین هدف Arkham چیست؟

شرکت آرکهام ادعا می‌کند از این پلتفرم می‌توان برای اهداف مختلفی مانند؛ ردیابی وجوه سرقت‌شده، شناسایی کلاهبرداران، بررسی طرف‌های معامله، حسابرسی تراکنش‌ها و بررسی هک‌ها استفاده کرد. همچنین این پلتفرم به‌خاطر ایجاد سیستم تشویقیِ تحقیقات آنچین، به مبارزه با جرایم و کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال نیز کمک می‌کند. البته باید اشاره کنیم که بسیاری از کاربران کریپتو نگران حفظ حریم خصوصی هستند و معتقدند که قابلیت شناسایی در بلاکچین، اصول زیربنایی ناشناس‌ماندن و مقاومت در برابر سانسورپذیری را نقض می‌کند.

آرکهام چطور کار می‌کند؟

پروژه Arkham شامل دو بخش اصلی است؛ یک پلتفرم اطلاعاتی (Analytics Platform) و مارکت‌پلیس اینتل (Intel Exchange).  

پلتفرم تحلیلی آرکهام (Analytics Platform)

پلتفرم تحلیلی آرکهام با استفاده از یک سیستم هوش مصنوعی به نام اولترا (Ultra) هر دو گروه از داده‌های آنچین و آفچین را جمع‌آوری و در یک منبع اطلاعاتی واحد ترکیب می‌کند. سپس از طریق ابزاری به نام پروفایلر (Profiler) نتایج آنالیز را به کاربر ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند از طریق پروفایلر سوابق و فعالیت‌های لحظه‌ای یک فرد یا نهاد را مشاهده کنند. پروفایلر اطلاعات را در ۴ گروه ارائه می‌کند:

 • پرتفولیو (Portfolio): این ابزار داده‌های تاریخی آنچین یا به‌عبارتی تمام دارایی‌هایی که توسط یک آدرس نگه‌داری می‌شوند را بر اساس توکن و زنجیره مشخص می‌کند.
 • عملکرد تاریخی (Historical Performance): کلیه سوابق موجودی و سود و زیان تاریخی را بر حسب دلار آمریکا نشان می‌دهد.
 • طرف‌های معامله (Counterparties): میزان حجم معامله صرافی از نظر واریز و برداشت، همچنین طرف‌های معامله، اعم از نهادها یا آدرس‌هایی با بیشترین حجم معامله را نشان می‌دهد.
 • تراکنش‌ها (Transactions): تاریخچه کامل تراکنش را به‌صورت آپدیت نشان می‌دهد و برای سهولت استفاده می‌توان از فیلتر‌های مختلف استفاده کرد.

اینتل اکسچنج (Intel Exchange)

کاربران کریپتو به مرور زمان پخته‌تر و خبره‌تر می‌شوند و در نتیجه تقاضا برای کسب اطلاعات بلاکچین بیشتر می‌شود. همچنین کامیونیتی کارآگاهان بلاکچین که جمع‌آوری اطلاعات را برعهده دارند، پیوسته در حال افزایش است. به‌هر‌حال  تا زمانی‌ که بازاری برای اتصال خریداران و فروشنده‌های اطلاعات وجود نداشته باشد، از یک طرف کاربران کریپتو اطلاعات ارزشمند موجود را از دست می‌دهند و از سوی دیگر پولی عاید کارآگاهان نمی‌شود. مارکت‌پلیس Arkham Intel Exchange این چالش را حل کرده است و به وسیله قراردادهای هوشمند جایزه و مزایده امکان خرید و فروش اطلاعات را فراهم می‌کند.   

سرویس‌های آرکهام

اگرچه “Profiler” قلب تپنده پلتفرم آرکهام است و تصویر کاملی از فعالیت یک فرد یا نهاد را نشان‌می‌دهد، اما این پلتفرم قابلیت‌های دیگری هم دارد که در‌صورت نیاز تحلیل‌های عمیق و جامع‌تری را ارائه می‌دهند.

 • آنالیز نهادها (Entity Analytics): این ابزار با پیوند آدرس‌های بلاکچین به نهادهایی مانند صرافی‌ها، صندوق‌ها و نهنگ‌ها، داده‌های تحلیلی و مهم مرتبط با این موجودیت‌ها را به کاربران نشان می‌دهد تا تصمیم‌گیری آگاهانه‌تری داشته باشند.
 • صفحات توکن (Token Pages): آنالیزهای پلتفرم آرکهام برای هر ارز دیجیتال به‌صورت جداگانه هم اعمال می‌شود تا کاربران هنگام آنالیز توکن یک پروژه ابزار ویژه‌ای برای بررسی‌ شخصی (DYOR) دراختیار داشته باشند و بتوانند از معیارهای مهمی مانند هولدرهای برتر، تاریخچه تراکنش، جریان معاملات و سایر موارد مطلع شوند.
 • ویژوالایزر (Visualizer): ویژوالایزر ابزاری برای ترسیم روابط میان آدرس‌ها و موجودیت‌ها و رصد جریان توکن‌ها است.
 • اولترا (Ultra): اولترا فناوری اصلی آرکهام و یک موتور مجهز به هوش مصنوعی است که به‌صورت الگوریتمی آدرس‌ها را با موجودیت‌های دنیای واقعی مطابقت می‌دهد. موتور هوشمند Ultra طی سه سال، توسط تیم اصلی آرکهام و با حمایت بنیانگذاران شرکت‌های Palantir و OpenAI توسعه یافته است.

ارز دیجیتال ARKM چیست؟

ارز دیجیتال ARKM چیست
منبع: cryptopolitan.com

پلتفرم آرکهام یک رمزارز بومی با نماد ARKM دارد که یک توکن ERC20 روی شبکه اتریوم است. این توکن سه کاربرد مختلف دارد:

 • توکن بومی مارکت‌پلیس آرکام اینتل و ارز دیجیتالی برای سیستم کسب درآمد از اطلاعات (Intel To Earn)
 • ارز دیجیتال آرکهام در قالب ابزاری برای جایزه و تخفیف، یک سیستم تشویقی را ایجاد می‌کند که منجر به تسریع پذیرش آن می‌شود.
 • توکن حاکمیتی برای مارکت پلیس Arkham Intel Exchange

سیستم‌های تشویقی و کسب درآمد از اطلاعات آرکهام ابزارهایی برای کمک به تعادل اقتصاد ارز ARKM هستند؛ زیرا این توکن بومی از‌طریق پرداخت‌های Intel-To-Earn و پاداش‌ها وارد چرخه و از طریق خرید در پلتفرم‌های مبتنی بر پرداخت با توکن ARKM و کارمزد معاملات از چرخه خارج می‌شوند. چرخه جریان توکن به پایداری شبکه کمک می‌کند و باعث می‌شود آرکهام در بلندمدت متعادل و پابرجا باقی‌ بماند. برنامه توزیع و انتشار توکن آرکهام نیز بر همین اساس طراحی شده است.   

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل توکن Arkham یک میلیارد واحد است که ۱۵۰ میلیون آن در گردش است. در ۱۳ مرداد ۱۴۰۲ مارکت کپ توکن آرکهام ۶۸,۴۲۶,۴۰۵ میلیون دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۱۱,۵۳۰,۸۱۴ میلیون دلار است. قیمت Arkham در حال حاضر ۴۶ سنت است که کمترین قیمت ثبت‌شده برای آن محسوب می‌شود. توکن ARKM در ۲۷ تیر ۱۴۰۲ با بیشترین قیمت ۸۰ سنت معامله شده است.

توزیع اولیه توکن ARKM

نحوه توزیع توکن آرکهام
منبع: Codex.Arkhamintelligence.Com

در عرضه اولیه توکن آرکهام، مجموعا ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد توکن به شرح جدول زیر توزیع می‌شود:

مشوق‌ها و کمک‌های مالی اکوسیستم۳۷٪
مشارکت‌کنندگان اصلی۲۰٪
سرمایه‌گذاران۱۷.۵٪
خزانه بنیاد۱۷.۲٪
لانچ‌پد بایننس۵.۰٪
مشاوران۳.۰٪

 توکن‌های اختصاص یافته به اکوسیستم مجددا به شرح زیر تقسیم می‌شوند:

پاداش‌های کامیونیتی۲۸.۷٪ (۱۰.۷٪ از کل)
استخر تشویقی مشارکت‌کنندگان۲۶.۸٪ (۱۰.۰٪ از کل)
پاداش‌های اثبات سهام شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز (DON)۲۶.۸٪ (۱۰.۰٪ از کل)
کمک‌های مالی اکوسیستم۱۷.۷٪ (۶.۶٪ از کل)

برنامه زمانی آنلاک توکن‌ ARKM

کل عرضه توکن‌های ARKM پس از لیست‌شدن در یک بازه ۷ ساله آنلاک می‌شوند. توکن‌های عرضه در گردش اولیه، ۱۵٪ از عرضه کل هستند.

 • توکن‌های تخصیص‌یافته به سرمایه‌گذاران، مشارکت‌کنندگان اصلی و مشاوران پس از لیست‌ شدن به مدت یک سال قفل و سپس به‌صورت خطی در بازه ۳ ساله آنلاک می‌شوند.
 • صندوق اکوسیستم بعد از ۵ سال آنلاک می‌شود.
 • خزانه بنیاد بعد از ۷ سال باز می‌شود.

ایردراپ توکن Arkham

ایردراپ توکن Arkham در ۱۸ جولای ۲۰۲۳ (۲۷ تیر ۱۴۰۲) انجام شد. دریافت این ایردراپ کاربران مستلزم ساخت حساب کاربری و ثبت نام در لیست انتظار خصوصی پلتفرم آرکهام یا مشارکت در برنامه بانتی (Arkham Bounty)‌ بود. تعداد توکن‌های تخصیص یافته به هر فرد بر اساس فعالیت آنها در پلتفرم آرکهام تعیین شده است. داده‌های کریپتوکوانت نشان می‌دهد در پایان این ایردراپ در مجموع به ۶۳,۷۰۰ آدرس واجد شرایط توکن ARKM واریز شده است.

نقشه راه پلتفرم Arkham

پروتکل آرکهام از آگوست ۲۰۲۲ (مرداد ۱۴۰۱) که نسخه بتای خصوصی خود را راه‌اندازی کرد تا الان توانسته طبق برنامه زمانی به مجموعه‌ای از اهداف خود دست پیدا کند و قصد دارد تا پایان سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ (۱۴۰۲) بخش دیگری از برنامه‌های خود را اجرا کند.

اهداف تکمیل‌‌شده آرکهام

 • آگوست ۲۰۲۲ (مرداد ۱۴۰۱): راه‌اندازی نسخه بتای خصوصی با پوشش شبکه اتریوم
 • ژانویه ۲۰۲۳ (دی ۱۴۰۱): راه‌اندازی ویژگی هشدار
 • فوریه – مارس ۲۰۲۳ (بهمن و اسفند ۱۴۰۱): اعلام همکاری با بی‌ان‌بی چین (BNB Chain)، پالیگان (Polygon)، آوالانچ (Avalanche)، ترون (Tron) و آپتیمیزم (Optimism)   
 • آوریل ۲۰۲۳ (فروردین ۱۴۰۲): پشتیبانی از شبکه بیت کوین
 • می ۲۰۲۳ (اردیبهشت ۱۴۰۲): انتشار ویژگی Token Page
 • ژوئن ۲۰۲۳ (خرداد ۱۴۰۲): ثبت بیش از ۲۰,۰۰۰ کاربر برای نسخه خصوصی بتا که ۵,۰۰۰ نفر آن‌ها مجموعه‌ای از کارشناسان ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها و موسسات معاملاتی برجسته بودند.

رودمپ فعلی پروتکل آرکهام برای سه ماهه سوم

 • راه‌اندازی عمومی آرکهام اولترا (Arkham Ultra)
 • راه‌اندازی مارکت‌پلیس آرکهام اینتل

نقشه راه آتی آرکهام برای سه ماهه چهارم ۲۰۲۳

 • انتشار ویژگی جستجوی داده مبتنی بر هوش مصنوعی
 • راه‌اندازی شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز چین لینک برای قرارداد هوشمند Intel Verification با هدف افزایش امنیت، تمرکززدایی و قابلیت اطمینان اینتل اکسچنج
 • پشتیبانی از داده‌های دیفای شامل ایجاد صفحات آنالیز برای داده‌های فعلی و تاریخی پروتکل‌های دیفای
 • پشتیبانی از مارکت‌پلیس آرکهام اینتل در همه زنجیره‌ها

آرکهام با چه پروتکل‌هایی همکاری می‌کند؟

توسعه تجاری آرکهام از همکاری با چندین پروتکل بلاکچینی نشات می‌گیرد که عبارتند از:

 • زنجیره بی‌ان‌بی: به لطف این همکاری، کاربران می‌توانند تراکنش موجودیت‌ها، کیف‌پول‌ها و جریان دارایی در اکوسیستم BNB Chain را رصد کنند.
 • پالیگان: آرکهام بعد از اتریوم، پشتیبانی از پالیگان را شروع کرد و دلیل این انتخاب را همکاری پالیگان با شرکت‌های بزرگی مانند دیزنی، استارباکس، استرایپ و به‌طور کلی برخورداری از پایگاه عظیمی از کاربران عنوان کرد.
 • آوالانچ: ادغام داده‌های بلاکچین آوالانچ در پلتفرم آرکهام به کاربران کمک می‌کند تا تصویر بهتری از فعالیت ارز دیجیتال سازمان‌ها و والت‌های فعال در این شبکه داشته باشند.
 • ترون: شبکه ترون از نظر شاخص تعداد آدرس‌های فعال روزانه، رتبه اول را در میان بلاکچین‌ها دارد. همچنین از نظر ارزش کل قفل‌شده (TVL) در جایگاه دوم قرار دارد. بنابراین مشارکت آرکهام – ترون یک گام روبه‌جلو برای پوشش فعالیت‌های جهانی بلاکچین به شمار می‌رود.
 • بیس: شرکت آرکهام معتقد است صرافی کوین‌بیس به‌خاطر ارائه مجموعه متنوعی از خدمات مانند؛ کیف پول کوین بیس و سهولت استفاده، به دروازه‌ای برای ورود کاربران جدید به اکوسیتم کریپتو تبدیل شده است. از‌این‌رو قصد دارد تا با پشتیبانی از بیس (Base) تعهد خود را برای خدمت به کاربران ارزهای دیجیتال در حال و آینده اثبات کند.
 • آپتیمیزم: اعلام همکاری با آپتیمیزم، یکی از محبو‌ب‌ترین شبکه‌های لایه ۲، نشانه حمایت آرکهام از دنیای وب ۳ است. این همکاری فرصت‌های جدیدی را برای آنالیزهای آنچین به وجود می‌آورد.

بنیانگذاران آرکهام چه کسانی هستند؟

 • میگل مورل (Miguel Morel) مدیر اجرایی آرکهام یک کارآفرین و سرمایه‌گذار باتجربه در عرصه ارزهای دیجیتال است. افرادی همچون پیتر تیل (Peter Thiel) بنیان‌گذار پی پال، سم آلتمن (Sam Altman) مدیرعامل OpenAI و شرکت دیجیتال کارنسی گروپ (DCG)، از سرمایه‌گذاران مطرح پروژه‌های قبلی مورل هستند.
 • هنری فیشر (Henry Fisher) مدیر ارشد فناوری آرکهام است. او قبلا مهندس نرم‌افزار تسلا و یکی از افراد موثر در خلق ویژگی‌های پلتفرم رزرو اتومبیل تسلا و وبسایت‌های وابسته بوده است. فیشر بعد از ورود به حوزه بلاکچین توسعه پروتکل چندین پروژه بلاکچین را بر عهده داشته است.

ارز دیجیتال ARKM را از کجا بخریم و کجا نگهداری کنیم؟

توکن آرکهام در صرافی‌های متمرکز بزرگی مانند؛ بایننس (Binance)، بیترو (Bitrue)، بینگ‌ایکس (BingX) بای‌بیت (Bybit) و بیت‌گِت (Bitget) لیست شده است. همچنین می‌توانید ARKM را در دکس یونی سواپ معامله کنید.

برای ذخیره توکن آرکهام باید از کیف پول‌های اتریومی یا کیف پول‌های سازگار با شبکه اتریوم استفاده کنید. از جمله مطرح‌ترین این ولت‌ها می‌توان به متامسک، تراست ولت، ربی ولت، مای اتر ولت و کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر و ترزور اشاره کرد.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
پلتفرم Arkham چیست؟

آرکهام یک پلتفرم تحلیلی است که با استفاده از فناوری AI اطلاعات آنچین و آدرس تراکنش‌های بلاکچین را از حالت ناشناس خارج می‌کند.

توکن ARKM چیست؟

از رمزارز ARKM برای کسب درآمد از اطلاعات، حاکمیت و به‌ عنوان مشوق در پلتفرم آرکهام استفاده می‌شود.

جمع‌بندی

در دنیای کریپتو پلتفرم‌های تحلیلی مختلفی مانند چینالیسس (Chainalysis) وجود دارد، اما سرویس‌های آن‌ها فقط به سازمان‌های دولتی و صرافی‌ها ارائه می‌شود. حالا پلتفرمی به نام آرکهام (Arkham) قصد دارد اطلاعات اکوسیستم مالی غیرمتمرکز را به‌صورت شفاف‌تر در اختیار همه کاربران کریپتو قراردهد. در واقع آرکهام با استفاده از هوش مصنوعی و منابع مختلف داده، تراکنش‌های بلاکچین و داده‌های آنچین را از حالت ناشناس خارج می‌کند. کمک به ردیابی وجوه سرقت شده، شناسایی کلاهبرداران، بررسی طرف‌های معامله، حسابرسی تراکنش‌ها و بررسی هک‌ها مهم‌ترین اهداف این پلتفرم تحلیلی هستند. نظر شما در مورد رویکرد پلتفرم Arkham چیست؟ آیا شناسایی آدرس‌ تراکنش‌، نقطه قوتی برای مبارزه برای جرایم کریپتویی است یا نقض حریم خصوصی؟  

الهام اسماعیلی

مترجمی زبان خوندم و به همین دلیل توی رشته‌های زیادی سرک کشیدم. خیلی اتفاقی گذرم افتاد به بلاکچین و ارز دیجیتال، یه دنیای نامتناهی که هر چی بخونی و بدونی بازم جذابه. این طوری شد که اینجا موندگار شدم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا