اخبار بیت کوینتحلیل آنچینتحلیل اقتصادی

علت افزایش قیمت بیت کوین در روز گذشته چه بود؟ بازار در انتظار انتشار داده‌های اقتصاد کلان

روز گذشته به دنبال درخواست شرکت فرانکلین تمپلتون (Franklin Templeton) برای راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین، هیجان بار دیگر به بازار بازگشت و قیمت این ارز دیجیتال افزایش یافت. در حالی که تنها چند دقیقه تا انتشار نرخ تورم ماه آگوست در قالب شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) باقی مانده است، نگاهی به وضعیت بازار بیت کوین خواهیم داشت.

به نقل از کوین تلگراف، روز گذشته بیت کوین بیش از ۵٪ رشد داشت و قیمت آن پس از رسیدن به پایین‌ترین سطح سه ماهه در چند روز اخیر، به بالاترین سطح ماه سپتامبر یعنی بیش از ۲۶٬۵۰۰ دلار رسید که سطح کلیدی برای معامله‌گران و تحلیلگران تلقی می‌شود. در این مطلب، علل افزایش قیمت بیت کوین و وضعیت فعلی آن را بررسی خواهیم کرد.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

درخواست یک شرکت بزرگ دیگر برای راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین

پس از پیروزی گری اسکیل در دادگاه علیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، بسیاری از موسسات بزرگ برای راه‌اندازی صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین اقدام کردند.

در حالی که SEC در تاریخ ۲ سپتامبر (۱۱ شهریور) اعلام نتیجه درخواست‌های ETF اسپات بیت کوین را به تعویق انداخت، فرانکلین تمپلتون (Franklin Templeton)، شرکت مدیریت دارایی ۱.۵ تریلیون دلاری، روز گذشته درخواست خود را برای راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین به SEC ارسال کرد. درخواست این شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری که سابقه فعالیت در حوزه رمزارزها را در کارنامه خود دارد، جان تازه‌ای به بازار بیت کوین بخشید و به افزایش قیمت بیت کوین منجر شد.

تا به امروز، SEC با وجود متقاضیان متعدد، از جمله آرک اینوست (ARK Invest)، فیدیلیتی (Fidelity)، بلک راک (BlackRock) و توئنتی وان شرز (21Shares)، از تایید ETF اسپات بیت کوین امتناع کرده است.

مهلت بعدی SEC برای تصمیم‌گیری در مورد درخواست‌ها ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر) است؛ ضمن اینکه همچنان امکان به تعویق انداختن تصمیم‌گیری از سوی این کمیسیون وجود دارد.

خروجی بیت کوین از صرافی‌ها همچنان در حال افزایش است

همزمان با افزایش قیمت بیت کوین، موجودی آن در صرافی‌ها همچنان کمتر از اوج آن در ۱ می (۱۱ اردیبهشت) سال ۲۰۲۳ باقی مانده است. صرافی ها از آن زمان تاکنون شاهد خروج بیش از ۲۰۰٬۰۰۰ بیت کوین بوده‌اند.

موجودی بیت کوین در صرافی‌ها
موجودی بیت کوین در صرافی‌ها؛ منبع: کوین گلس

به طور معمول خروج بیت کوین از صرافی‌ها سیگنال صعودی تلقی می‌شود چراکه معمولا معامله‌گران با هدف نگهداری طولانی‌مدت از کوین‌های خود آنها را از صرافی‌ها خارج می‌کنند.

نکته جالب توجه این است که داده‌های آنچین نشان می‌دهند علی‌رغم طولانی شدن بازار نزولی، بخش‌های بزرگی از سرمایه‌گذاران بیت‌کوین برای افزایش قیمت بیت‌کوین آماده می‌شوند، زیرا تعداد کیف‌پول‌هایی که ۰.۱ بیت‌کوین دارند در ۱۲ سپتامبر به بالاترین سطح تاریخی خود یعنی ۱۲ میلیون رسیده است.

احتمال شورت اسکوییز

با ادامه خروج بیت کوین از صرافی‌ها، لیکویید شدن پوزیشن‌ها تاثیر زیادی بر قیمت خواهد داشت. در ۲۴ ساعت گذشته، بیش از ۳۸.۱ میلیون دلار پوزیشن شورت بیت کوین لیکویید شده است که بیش از ۲۶.۴ میلیون دلار از این پوزیشن‌های شورت در یک بازه زمانی ۱۲ ساعته لیکویید شده‌اند.

داده‌های لیکویید شدن پوزیشن‌های بیت کوین
داده‌های لیکویید شدن پوزیشن‌های بیت کوین؛ منبع: کوین گلس

علیرغم لیکویید شدن حجم زیادی از پوزیشن‌های شورت در ۲۴ ساعت اخیر، همچنان ۵۳٪ از بازار فیوچرز بیت کوین را این پوزیشن‌ها تشکیل می‌دهد. چنین نسبت بالایی از پوزیشن‌های شورت زمینه را برای شورت اسکوییز فراهم می‌کند؛ اتفاقی که می‌تواند به افزایش قیمت بیت کوین منجر شود.

نسبت پوزیشن‌های شورت به لانگ بیت کوین
نسبت پوزیشن‌های شورت به لانگ بیت کوین؛ منبع: کوین گلس

در حالی که قیمت بیت کوین پس از انتشار خبر درخواست ETF شرکت فرانکلین تمپلتون و لیکویید شدن پوزیشن‌های شورت افزایش یافته است، شاخص ترس و طمع روی عدد ۴۱ قرار دارد که نشان می‌دهد ترس همچنان بر بازار حاکم است.

شاخص ترس و طمع بیت کوین
شاخص ترس و طمع بیت کوین؛ منبع: Alternative

وضعیت بیت کوین در بازار مشتقات

به نقل از کوین تلگراف، تقاضا برای پوزیشن‌های اهرم‌دار لانگ و شورت بیت‌کوین از طریق قراردادهای آتی تأثیر قابل‌توجهی بر افت قیمت به زیر مرز ۲۵٬۰۰۰ دلار در ۱۱ سپتامبر نگذاشته است.

با این حال، پریمیوم معاملات آتی BTC همچنان در زیر آستانه خنثی یعنی ۵٪ قرار دارد. قرار گرفتن این معیار در محدوده خنثی به سمت نزولی نشان‌دهنده کمبود تقاضا برای پوزیشن‌های لانگ اهرم‌دار است.

پریمیوم سالانه معاملات آتی ۱ ماهه بیت کوین
پریمیوم سالانه معاملات آتی ۱ ماهه بیت کوین؛ منبع: Laevitas

برای ارزیابی بهتر احساسات بازار، بهتر است بازار معاملات اختیار (آپشن) را هم بررسی کنیم. با توجه به شاخص دلتا اسکیو ۲۵٪ (25% delta skew) می‌توان وضعیت سرمایه‌گذاران را پس از آزمایش مجدد حمایت ۲۵،۰۰۰ دلاری بررسی کرد.

شاخص دلتا اسکیو ۲۵٪ برای معاملات آپشن ۳۰ روزه بیت کوین
شاخص دلتا اسکیو ۲۵٪ برای معاملات آپشن ۳۰ روزه بیت کوین؛ منبع: Laevitas

به طور خلاصه، اگر معامله‌گران انتظار کاهش قیمت بیت‌کوین را داشته باشند، شاخص دلتا اسکیو ۲۵٪ به بالای ۷٪ افزایش می‌یابد، در حالی که در دوره‌های افزایش قیمت معمولا این شاخص به سمت منفی ۷٪ سوق پیدا می‌کند.

به دنبال ریزش بیت کوین در تاریخ ۱۱ سپتامبر (۲۱ شهریور)، شاخص دلتا اسکیو که پیش از این در حوالی ۹٪ بود به صفر کاهش یافته است. چنین اتفاقی نشان می‌دهد تعادلی بین آپشن‌های خرید (Call) و فروش (Put) ایجاد شده و حاکی از شانس برابر برای افزایش و یا کاهش قیمت است.

عدم قطعیت اقتصاد کلان به نفع خرس‌ها است، اما گاوها دست بردار نیستند

با توجه به بی‌اعتمادی فعلی در عرصه اقتصاد کلان، به ویژه پیش از انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده ماه آگوست و داده‌های خرده فروشی، احتمالا معامله‌گران کمی محتاط عمل خواهند کرد. در حال حاضر معامله‌گران انتظار دارند قیمت به سمت میانگین‌های متحرک در حوالی ۲۵،۵۰۰ تا ۲۶،۲۰۰ دلار کاهش یابد و در همین محدوده نوسان داشته باشد.

با این حال، از منظر صعودی، این واقعیت که بازارهای مشتقه در طی نزول به زیر ۲۵٬۰۰۰ دلار حفظ شدند، یک نشانه امیدوارکننده است. به عبارت دیگر، اگر خرس‌ها اعتقاد قابل‌توجهی به پیش‌بینی‌های خود داشتند، می‌توان انتظار داشت که اشتهای قوی‌تری برای آپشن‌های فروش (Put) و پریمیوم منفی برای معاملات آتی BTC، که به عنوان «عقب‌افتادگی (backwardation)» شناخته می‌شود، داشته باشند که البته اینطور نبوده و بازار آپشن در تعادل است.

در نهایت، هم گاوها و هم خرس‌ها محرک‌های قابل توجهی دارند که می‌تواند بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارد، اما پیش‌بینی زمان وقوع رویدادهایی مانند تصمیمات دادگاه و احکام ETF چالش برانگیز است. این عدم قطعیت دوگانه احتمالا توضیح می دهد که چرا معیارهای بازار مشتقات مقاوم باقی مانده‌اند، زیرا هر دو طرف برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض خطر بیش از حد، احتیاط می‌کنند.

ماهرخ شیرودی

خیلی تصادفی وارد دنیای کریپتو شدم، اما آنچه که باعث شد در این حوزه فعالیت کنم سرعت بالای نوآوری و پیشرفت در صنعت کریپتو و بلاکچین بود. علاقه زیادی به یاد گرفتن دارم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال از زمینه‌های مورد علاقمه و بازی کردن با کلمات و انتقال مفاهیم پیچیده در قالب جملات ساده رو دوست دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا