مبتدی مقالات عمومی

۳۰ نکته مهم برای موفقیت در بازار ارزهای دیجیتال

رمز موفقیت در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟ این سوالی است که بارها شنیده‌ایم، اما هیچ‌گاه از اهمیت پاسخ‌های آن کم نمی‌شود. هنوز هستند افرادی که تصور می‌کنند، می‌توانند یک شبه در این بازار میلیاردر شوند؛ اما موفقیت در کریپتو هم مانند سایر بازارهای مالی مستلزم رعایت یک‌سری اصول و قوانین است. با میهن بلاکچین همراه باشید تا اصول و رمز و راز این موفقیت را با هم مرور کنیم.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

چطور در بازار کریپتو موفق شویم؟

موفقیت در بازار ارزهای دیجیتال
منبع: Medium.Com

کسب دانش، تجربه و کنترل احساسات مهم‌ترین ارکان فعالیت در بازارهای مالی هستند؛ اما موفقیت در بازار کریپتو به همین‌جا ختم نمی‌شود. نکات زیر کمک می‌کند مسیر هموارتری را در دنیای ارزهای دیجیتال طی کنید.

۱. سودهای خود را در ارزهای کم‌ریسک سرمایه‌گذاری کنید   

مهم نیست در بازار کریپتو از چه طریقی سود به‌دست می‌آورید؛ ترید، سپرده‌گذاری (Stake)، تامین نقدینگی یا قرض‌دهی. آنچه که اهمیت دارد نحوه استفاده از سود است. عاقلانه‌ترین راه این است که سودهای خود را روی دارایی‌های کم‌ریسک‌تر مانند بیت کوین، اتریوم، استیبل‌کوین‌ها و ارزهای فیات سرمایه‌گذاری کنید.

۲. زمان‌ خروج از سرمایه‌گذاری یا معامله را تعیین کنید

معمولا پروژه‌هایی که با تب‌وتاب بالایی وارد بازار می‌شوند، بسیار سودآور هستند. به‌هرحال این سودآوری دوام چندانی ندارد و باید با یک برنامه زمانی مشخص، قبل از سقوط پروژه از سرمایه‌گذاری خارج شوید.

۳. دارایی‌هایتان را بیش از مدت زمان مشخص قفل نکنید

یکی از روش‌های کسب سود در بازار کریپتو، قفل‌کردن (Lock) ارزهای دیجیتال در بازه‌های زمانی مشخص است. اما باید بدانید که در برخی پروتکل‌ها، لاک‌کردن دارایی برای دریافت سود بیشتر اصلا ارزش ندارد و صرفا شبیه به ماندن در یک کشتی در حال غرق‌شدن است.  

۴. روی اهداف اصلی تمرکز کنید

زمان و انرژی شما محدود است، بنابراین آن‌ها را صرف رویدادهای غیرمنتظره و هیجانی بازار کریپتو نکنید. سعی کنید روی اهداف اصلی متمرکز بمانید.

۵. فریب سودهای بیش‌ از حد را نخورید

در همه پروتکل‌های استیکینگ، روند مشخصی وجود دارد. کاربر دارایی‌های خود را سپرده‌گذاری می‌کند، در ازای استیک دارایی سود می‌گیرد و با سپرده‌گذاری مجدد سود، بازده بیشتری به‌دست می‌آورد. به‌خاطر داشته باشید که هرچه سوددهی بالاتر باشد، احتمال ریسک‌های بیشتری هم وجود دارد.

۶. توصیه‌های تیم پروژه را به دقت بررسی کنید

آیا هدف تیم از تعریف و تمجید (Shilling) و بازارگرمی، راهی برای پامپ (Pump) پروژه است؟ آیا می‌خواهند با ارائه اطلاعات نادرست، الگوریتم‌های توییتر را گمراه کنند؟ مهم‌ترین نکته در بازار کریپتو، انجام تحقیق و بررسی (DYOR) کامل و جامع پیش از هر اقدامی است.

۷. از فعالان برجسته بازار پیروی کنید

هنگامی که پروژه‌های داغ و روایت‌های سودآور جدیدی (Narrative) وارد بازار می‌شوند، چشم به رهبران بازار و فعالان مطرح داشته باشید. زنجیره‌های جدید و فورک‌ها (Fork) نمونه‌هایی از نریتیوهای بازار کریپتو هستند.  

۸. منتظر ابزارهای جدید نمانید

اگر منتظر هستید تا به جدیدترین ابزارها دسترسی پیدا کنید، فقط زمان را هدر می‌دهید. برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال، نیازی نیست از ده‌ها ابزار مختلف استفاده کنید. بسیاری از فعالان برجسته بازار هم فقط از چند ابزار محدود مانند اتراسکن (Etherscan)، دی‌بنک (Debank) و دیفای‌لاما (DeFiLlama) استفاده می‌کنند. استفاده بهینه از تعداد اندکی ابزار، بهتر از یک‌بار استفاده از صدها ابزار است.

۹. در کسب اطلاعات سرعت عمل داشته باشید

در بازار کریپتو اخبار به‌صورت یک زنجیره اطلاعاتی منتشر می‌شود. این زنجیره به ترتیب عبارت است از بنیانگذاران پروژه، سرمایه‌گذاران خطرپذیر داخلی (VC)، نهنگ‌ها، ربات‌ها، تریدرهایی که اخبار را در کمتر از ۱ دقیقه دریافت می‌کنند و در نهایت تریدرهایی که بعد از ۱ دقیقه اخبار را دریافت می‌کنند. بنابراین مهم است که شما در کدام زنجیره به اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنید. قطعا زمانی که تمام کاربران خبر را در توییتر به اشتراک بگذارند، بسیار دیر است.  

۱۰. مقالات پروژه را بخوانید و در دیسکورد با تیم تعامل داشته باشید

لازمه موفقیت در کریپتو دو نکته است؛ دسترسی به اطلاعات داخلی پروژه و انجام‌دادن کارهای سختی که دیگران از آن‌ها طفره می‌روند. بنابراین مطالعه مداوم مقالات پروتکل در Medium و تعامل با تیم پروژه در کانال دیسکورد را فراموش نکنید.  

۱۱. اتفاقات بازار همیشه با ظاهری جدید تکرار می‌شوند

به‌خاطر داشته باشید که همه رویدادها تکرار می‌شوند؛ فقط شکل و شمایل متفاوتی دارند. به‌طور مثال حمایت اینفلوئنسرها از پروژه‌ها، صرفا تلاش برای جذب نقدینگی خروج است که هر بار با کمی تفاوت اتفاق می‌افتد.

۱۲. سرعت عمل داشته باشید تا از بازار جا نمانید

با یک تصمیم آگاهانه موقعیت خود را مشخص و شرایط کسب سود را فراهم کنید. احساس ترس از‌ دست دادن (FOMO) می‌تواند نشانه‌ای باشد از اینکه دیگر دیر شده است و فرصتی برای جبران ندارید.

۱۳. درصد سود و زیان پورتفولیو را زیر نظر بگیرید

به جای ارزش دلاری پورتفولیو، درصد سود و زیان آن را زیرنظر بگیرید. اگر معاملات ارزهای دیجیتال را شبیه به خریدهای دنیای واقعی درنظر بگیرید، نمی‌توانید یک رویکرد منطقی داشته باشید.

۱۴. ضررهای خود را کاهش دهید

بهترین راهکار برای کاهش ضرر در معاملات ارزهای دیجیتال، تعیین حد ضرر (Stop Loss) و زمان‌بندی خروج پیش از سرمایه‌گذاری است. اجازه ندهید زیان‌های کوچک به دلیل اشتباه یا سوگیری‌های احساسی، بزرگ ‌و بزرگ‌تر شوند.

۱۵. اتفاقات روزانه خود را یادداشت کنید

هر آنچه که روزانه در حوزه کریپتو تجربه می‌کنید، از معاملات گرفته تا اشتباهات و نکاتی که یاد می‌گیرید، همه را یادداشت کنید. به این ترتیب می‌توانید به مرور زمان الگوریتم ذهنی بهتری را شکل دهید.

۱۶. در یک بازار صعودی متکی به اصول فاندامنتال نباشید

موفقیت در بازار گاوی ارزهای دیجیتال
منبع: News.Bitcoin.Com

در بازارهای گاوی، منطق جایگاه خودش را از دست می‌دهد. تمام کاربران صرفا بر اساس هیجان و هیاهوی ایجاد‌شده، تبلیغات و حدس و گمان درمورد افزایش قیمت ارزهای دیجیتال اقدام به خرید و سرمایه‌گذاری می‌کنند. بنابراین شما هم باید بازار را هما‌ن‌طور که در واقعیت هست، ببینید؛ نه آن‌طور که فکر می‌کنید باید باشد.

۱۷. مشوق‌ها را زیر نظر بگیرید

معمولا مردم هنگامی به خرید علاقه‌مند می‌شوند که تصور کنند در آینده سودی نصیبشان می‌شود. پروتکل‌ها از‌ طریق وعده سودآوری توکن‌های ایردراپ‌، دریافت پاداش در ازای قفل‌کردن توکن‌ها و ارائه مشوق‌های اکوسیستم، وسوسه خرید را ایجاد می‌کنند. در نهایت، افزایش تقاضای کاربران موجب افزایش قیمت توکن پروژه می‌شود.

۱۸. از هیچ فرد یا نهادی بت نسازید

سقوط شرکت سرمایه‌گذاری آلامدا (Alameda) و صندوق تری اروز کپیتال (3AC) نمونه‌های واقعی فیلم “Smartest Guys In The Room” هستند (فیلم «باهوش‌ترین افراد اتاق» روایتی از ورشکستگی کمپانی انرون است). هیچ‌کس آن‌قدر بزرگ نیست که شکست‌ناپذیر باشد؛ بنابراین به محض اینکه شایعاتی در مورد ورشکستگی یک شرکت شنیدید، به فکر چاره‌ای برای محافظت از دارایی‌های خود باشید. اگر شایعات واقعیت پیدا کردند، مقداری زیادی از دارایی خود را نجات داده‌اید و اگر اطلاعات نادرست بودند، بازهم ضرر نکرده‌اید.

۱۹. اشتباهات را کاهش دهید

در بازار کریپتو هیچ‌کس نمی‌‌تواند عملکرد ٪۱۰۰ درستی داشته باشد. مهم این است که زمانی که حق با شما است و مسیر درستی را انتخاب کردید، موفقیت‌های خود را به‌حداکثر برسانید و زمانی که دچار اشتباه شدید، ضررهایتان را به حداقل برسانید.

۲۰. روی چند بخش محدود کریپتو مسلط شوید

هیچ‌کس نمی‌تواند تمام زوایا و بخش‌های بازار را زیر نظر بگیرد و با آن‌ها همگام شود. پیشنهاد می‌شود چند بخش را انتخاب کنید و نسبت به آن‌ها تسلط پیدا کنید.

۲۱. فریب پیش‌بینی‌های نادرست را نخورید

به جای اینکه ذهن خود را درگیر پیش‌بینی‌های مختلف کنید، جریان سرمایه را زیر نظر گیرید تا ببینید بازار چه زمانی به روند صعودی برمی‌گردد. نسیم نیکلاس طالب (Nassim Nicholas Taleb) نویسنده کتاب «قوی سیاه» در این‌باره می‌گوید:

«سوابق اقتصاددانان در پیش‌بینی رویدادها بسیار بد است. چیزی فراتر از ساده‌سازی و شبیه به طب قرون وسطایی است.»    

۲۲. زمان مناسبی را برای فعالیت در بازار انتخاب کنید

هنگامی که خسته، خواب‌آلود و در شرایط روحی نامناسبی هستید، سراغ بازار کریپتو نروید. یک اشتباه کوچک می‌تواند نتیجه سال‌ها زحمت را بر باد بدهد.

۲۳. به استیبل‌کوین‌ها متکی نباشید

استیبل‌کوین‌ها هم نشان دادند آن‌طور که باید ارزهای باثباتی نیستند. به‌طور مثال شاهد بودیم که چطور استیبل‌کوین بومی شبکه ترا (UST) سقوط کرد و استیبل‌کوین USDC پشتوانه دلاری خود را از دست داد و دی‌پگ (Depeg) شد. بنابراین گاهی اوقات ذخیره دارایی در قالب ارزهای فیات در بانک‌های سنتی، راهکار ایمن‌تری است.

۲۴. یک سبد ارز دیجیتال منسجم بسازید

اگر می‌خواهید پورتفولیوی شما همیشه در حال رشد باشد، از تنوع‌گرایی و تعدد دارایی خودداری کنید. برای رشد سبد ارز دیجیتال خود فقط کافی است روی چند دارایی محدود تمرکز کنید.

۲۵. اصول و قانون تعیین کنید

چارچوب‌ها و قوانین اجازه نمی‌دهند که احساسات روی تصمیم‌های شما اثر بگذارد. به‌طور مثال در مورد نحوه کسب سود و زمان سرمایه‌گذاری برنامه مشخصی تعیین کنید تا درگیر تصمیم‌های احساسی و هیجانی نشوید.

۲۶. دچار  تصورات غیرواقعی نشوید

این تصور که می‌توانید سبد ارز دیجیتال را از طریق ترید ۱۰۰ برابر کنید، کاملا غیرمنطقی است. در‌حال‌حاضر شرایط با سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۴) متفاوت است. اکثر افراد (٪۹۹) در شرایط بهتری قرار دارند و دنبال راه‌های افزایش درآمد و رسیدن به اهداف‌شان هستند.

۲۷. دنبال ترندها باشید

معمولا اکثر افراد دنبال پروژه‌ها و ترندهای جدید هستند. بنابراین شما هم متکی به دارایی‌های قدیمی نمانید و دنبال پروتکل‌ها و پروژه‌های ‌جدید بروید.

۲۸. محدود به فضای کریپتو نباشید

علاوه‌بر کریپتو، دانش خود را در سایر حوزه‌ها بالا ببرید. مطالعه در مورد تئوری بازی، اقتصاد رفتاری و روانشناسی مهم‌تر از این است که چندین مقاله در مورد یک پروتکل (به‌طور مثال در مورد آیگن لیر (EigenLayer)) بخوانید.  

۲۹. بهترین پروژه‌ها دارای اصول فاندامنتال و پامپامنتال قوی هستند

منظور از پامپامنتال (Pumpmental)، عوامل موثر در رشد قیمت هستند که باعث جلب توجه کاربران و جذب آن‌ها به پروژه می‌شوند. درحالی‌که اصول فاندامنتال، فاکتورهای موثر بر رشد ارزش توکن در بلندمدت هستند و به کاربر برای ماندن در پروژه انگیزه می‌دهند.

۳۰. از مجهولات دوری کنید

اگر نمی‌دانید که موسس یک پروتکل چطور از وجوه خزانه استفاده می‌کند یا گذشته مبهم بنیانگذار پروژه شما را به تردید واداشته است، اینجاست که باید از تنها راهکار دفاعی، یعنی برداشتن سود و مدیریت پورتفولیو کمک بگیرید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
مهمترین اصل برای موفقیت در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

بالابردن دانش، تجربه و تحقیق کافی قبل از سرمایه‌گذاری را می‌توان مهترین اصل برای موفقیت در بازار ارزهای دیجیتال دانست.

اصول فاندامنتال در بازار صعودی چقدر اهمیت دارند؟

در بازار صعوی هر گونه هیجان یا اتفاق مثبتی می‌تواند منجر به افزایش قیمت‌ها شود و اصول فاندامنتال اولویت بالایی ندارند. تحلیل فاندامنتال برای سرمایه‌گذاری بلندمدت روی یک پروژه اهمیت بسیار بالایی پیدا می‌کند.

سخن پایانی

بازار کریپتو هم مانند سایر بازارهای مالی با ریسک‌های فراوانی همراه است. به‌علاوه ماهیت نوسانی ارزهای دیجیتال اوضاع را حساس‌تر می‌کند. به همین دلیل سرمایه‌گذاران باید با رعایت مجموعه‌ای از نکات، اشتباهات خود را کمتر کنند. شاید گزافه نباشد اگر بگوییم که مهم‌ترین فاکتور موفقیت در بازار ارزهای دیجیتال، کسب دانش، تجربه و انجام تحقیقات کامل است. تمرکز روی چند حوزه خاص، محدود کردن پورتفولیو، تعیین زمان‌بندی خروج و حد ضرر، توجه به درصد سود و زیان به جای ارزش دلاری آن، تعامل با تیم پروژه، سرعت عمل در کسب اطلاعات و مهارت پیدا کردن روی ابزارهای مورد نیاز، موارد معدودی هستند که ما به آن‌ها اشاره کردیم. شما چه پیشنهاد دیگری برای افزایش موفقیت در بازار کریپتو دارید؟ تجارب و راهکارهای خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
twitter.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا