متوسط مقالات عمومی

معرفی بهترین مرورگرهای کریپتویی در سال ۲۰۲۲

امروزه مرورگرهای وب به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده‌اند و بدون استفاده از آنها فعالیت در اینترنت بسیار دشوار خواهد بود؛ حتی اگر تا‌ کنون کلمه مرورگر‌ را نشنیده باشید، حتما در حال استفاده کردن از یکی از آنها هستید. با توسعه تکنولوژی بلاکچین، پروژه‌های مختلفی مرورگرهای خود را با استفاده از این تکنولوژی ساخته و در اختیار کاربران قرار داده‌اند. هر یک از این مرورگرها با اهداف خاص و امکانات متنوعی ساخته شده‌اند. بهترین مرورگر‌های کریپتویی در تلاش برای پوشش‌دهی انواع خدمات مانند پشتیبانی از کیف پول‌‌ها، حفظ حریم خصوصی، تامین امنیت کاربران و غیره هستند. این ویژگی‌ها توسط مرورگر‌های سنتی پوشش داده نمی‌شدند و کاربران با استفاده از مرورگرهای کریپتویی می‌توانند به آن‌ها دست یابند. در این مقاله به معرفی بهترین مرورگرهای کریپتویی در سال ۲۰۲۲ می‌پردازیم و ویژگی‌های آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

بهترین مرورگرهای کریپتویی و مقایسه آن‌ها با مرورگر‌های سنتی

بهترین مرورگر‌های کریپتویی

برخی از معروف‌ترین مرورگر‌های اصلی حال حاضر گوگل کروم (Google Chrome‌)، سافاری اپل (Apple Safari‌)، موزیلا فایرفاکس (Mozilla Firefox‌) هستند. هنگامی که به یک وب سایت مراجعه می‌کنید، Browser شما یک درخواست برای سرور محل قرار گرفتن آن وب سایت ارسال می‌کند. سرور مورد نظر نیز محتوایی که بر روی صفحه نمایش مشاهده می‌کنید را برای مرورگر ارسال می‌کند؛ اما این فرایند در رابطه با مرورگرهای کریپتویی به چه صورت است؟

این احتمال وجود دارد که چیزی در مورد مرورگر‌های کریپتویی نشنیده باشید، زیرا بسیاری از افراد آنها را با نام مرورگرهای بلاک چین می‌شناسند. هر دوی این عبارت‌ها به Browser‌ها اشاره دارند، که از تکنولوژی‌های مبتنی بر وب ۳ پشتیبانی می‌کنند، از جمله این تکنولوژی‌ها به خود بلاک چین می‌توان اشاره کرد. هر نمونه از بهترین مرورگرهای کریپتویی درگاه ضروری مورد نیاز برای اکوسیستم غیرمتمرکز را به واسطه پروتکل‌های غیرمتمرکز قابل دسترسی از طریق یک رابط ساده، به خصوص برای افراد تازه‌وارد فراهم می‌کنند.

تقریبا تمامی مرورگر‌های بلاکچینی با یک کیف پول کریپتویی ادغام می‌شوند که امکان خرید‌، فروش و یا ذخیره‌سازی رمزارز‌ها را برای شما به ارمغان می‌آورند. با وجود اینکه بسیاری از کیف پول‌های رمزارز در بطن مرورگر‌ یا همان Browser ساخته می‌شوند‌، بسیاری از آنها نیز در قالب افزونه‌های مختلف کار می‌کنند. به عنوان مثال به افزونه‌های کیف پول فانتوم (Phantom‌) و متامسک (MetaMask‌) می‌توان اشاره کرد، که تراکنش‌های بلاک چین‌های اتریوم و سولانا را به همین ترتیب به انجام می‌رسانند.

علاوه بر کیف پول‌های رمزارز‌، برخی از مرورگر‌های کریپتویی‌، بازار‌های مختلف برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps‌) را نیز در خود ادغام می‌کنند. برخی از بهترین مرورگرهای کریپتویی انگیزه مورد نیاز برای پاداش دادن به همه افرادی که از مرورگر مورد نظر استفاده می‌کنند را نیز فراهم می‌کنند. این فرایند‌های انگیزشی شامل پرداخت‌های کریپتویی و پاداش ماینینگ می‌شوند.

شیوه تعامل مرورگر‌های کریپتویی و برنامه‌های غیرمتمرکز

برنامه‌های غیرمتمرکز شبیه به برنامه‌های متمرکز موجود بر روی کامپیوتر و دستگاه موبایل شما هستند. با وجود تمام این تفاسیر‌، برخلاف پلتفرم‌های متمرکزی مثل اپل موزیک (Apple Music‌) یا اسپاتیفای (Spotify‌)، برنامه‌های غیرمتمرکز بر روی شبکه‌های بلاک چین ساخته می‌شوند. برنامه‌های غیرمتمرکز به جای استفاده از زبان HTTP اینترنت برای تعامل داشتن با وب‌، با بلاک چینی که از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند، تعامل دارند.

کیف پول‌های رمزارز مبتنی بر مرورگر به یکی از درگاه‌های رایج نسل سوم وب تبدیل شده‌اند و دلیل این امر نیز به انجام آسان و راحت تعاملات برنامه‌های غیرمتمرکز توسط آنها برمی‌گردد. این برنامه‌های غیرمتمرکز می‌توانند در قالب بازی‌، صرافی غیرمتمرکز (DEX‌)‌، پروتکل‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi‌) و غیره باشند.

اکثر برنامه‌های غیرمتمرکزی که از طریق یک مرورگر کریپتویی به آن‌ها دسترسی دارید، شبیه به یک وب سایت عادی هستند. با این حال، امکان تعامل داشتن با این پلتفرم‌ها بدون یک مرورگر که از رمزارزها پشتیبانی نکند، امکان‌پذیر نیست؛ به عنوان مثال‌، صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ شبیه به یک وب سایت عادی است، اما برای دسترسی داشتن به برنامه غیرمتمرکز این سایت به یک مرورگر کریپتویی سازگار با بلاکچین اتریوم نیاز خواهید داشت.

لازم به ذکر است که کیف پول‌های رمزارز با یک بلاک چین خاص سازگار هستند. به عنوان مثال‌، متامسک با DApp‌هایی که بر روی اتریوم ساخته شده‌اند تعامل دارد‌، این در حالیست که فانتوم تنها به برنامه‌های غیرمتمرکز روی بلاک چین سولانا متصل می‌شود. اگر به دنبال شیوه ایمن‌تری برای استفاده از این امکانات هستید‌، مرورگری که دارای کیف پول داخلی سازگار با برنامه‌های غیرمتمرکز مورد استفاده شما است را انتخاب کنید.

برنامه‌های غیرمتمرکزی که از طریق مرورگر‌های کریپتویی قابل دسترسی هستند

حال می‌دانید که کدام مرورگر‌های کریپتویی این امکان را به شما می‌دهند تا با استفاده از یک رابط ساده با تکنولوژی‌های مبتنی بر وب ۳ تعامل داشته باشید. با این حال ممکن است اطلاعات کافی در مورد برنامه‌های غیرمتمرکزی که می‌توانید از طریق نمونه‌هایی از بهترین مرورگرهای کریپتویی خود به آنها دسترسی داشته باشید را ندانید. در ادامه به بررسی برخی از این نمونه‌ها می‌پردازیم:

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)

پروتکل‌های صرافی‌های غیرمتمرکز مانند یونی سواپ در بستر اتریوم‌ و پنکیک سواپ در بستر بایننس اسمارت چین‌ می‌توانند با سایر کیف پول‌های بلاکچینی در تعامل باشند. چنین عملکردی به شما اجازه می‌دهد تا مقادیر رمزارز خود را به صورت آماده برای معامله در یک کیف پول غیر حضانتی نگهداری کنید.

پروتکل‌های وام‌دهی و استقراضی

پروتکل‌های وام دهی و قرض دهی نیز شبیه به صرافی‌های غیرمتمرکز می‌توانند با کیف پول مرورگر رمزارز شما در تعامل باشند. به عنوان مثال‌، اگر کیف پول غیر حضانتی خود را به پروتکل کامپوند (Compound‌) متصل کنید‌، می‌توانید از قابلیت قرض گرفتن و یا وام دادن چندین رمزارز متفاوت برخوردار شوید.

شبکه‌های پرداختی

پروتکل‌هایی مانند XDai Bridge و OmniBridge به شما اجازه می‌دهند تا رمزارز خود را رپد (Wrapped) کنید تا در یک شبکه لایه دو بلاک چینی سریع‌تر، مورد استفاده قرار دهید. به عنوان مثال‌، می‌توانید کیف پول خود را به XDai Bridge متصل کرده و اتر (ETH‌) را به رپد اتر (WETH‌) در XDai تبدیل کنید.

بازی‌های و توکن‌های غیرقابل تعویض

مرورگرهای بلاکچینی می‌توانند امکان دسترسی داشتن به برنامه‌های غیرمتمرکز گیمینگ و بازار‌های NFT را نیز برای شما مهیا کنند؛ به عنوان مثال‌، ممکن است برای خریداری کردن یک توکن غیرقابل معاوضه مبتنی بر اتریوم از یک کیف پول غیر حضانتی استفاده کرده و به بازار OpenSea مراجعه کنید و یا اینکه برای بازی کردن My DeFi Pet از یک کیف پول مبتنی بر بایننس اسمارت چین استفاده کنید.

ویژگی‌های بهترین مرورگرهای کریپتویی

هنگامی که بحث از رمزارز به میان می‌آید‌، حریم خصوصی و امنیت در دسته مهم‌ترین خصوصیت‌های کیفی مورد انتظار قرار دارند. هنگامی که پلتفرمی را برای دسترسی داشتن به قرارداد‌های هوشمند و معامله رمزارز مورد استفاده قرار می‌دهید‌، بخش عظیمی از مسئولیت ایمن نگه داشتن هویت و کیف پول شما به عهده آن پلتفرم است. با وجود تمام این تفاسیر، هنوز هم به مرورگر ایمنی برای محافظت کردن از پسورد‌ها یا رمز عبور خود و تاریخچه Browser خود نیاز دارید.

هنگامی که به انتخاب کردن بهترین مرورگر کریپتویی از نظر امنیت می‌اندیشید‌، سوال‌های پیش رو را در ذهن داشته باشید. آیا Browser مورد نظرتان خصوصیت‌های حوزه حریم خصوصی مانند حذف کردن تبلیغات‌، بلاک کردن امکان ردیابی شدن و یا یک VPN داخلی را در اختیارتان قرار می‌دهد؟ علاوه بر این‌، آیا مرورگر کریپتویی مورد نظر از یک کیف پول داخلی استفاده می‌کند و یا به کیف پول‌های افزونه‌ای متکی است؟ در پایان‌ آیا مرورگر کریپتویی مورد نظرتان رویکرد‌های انگیزشی در قالب پاداش رمزارز و یا ماینینگ را ارائه می‌کند؟

  • VPN داخلی

بسیاری از صرافی‌های رمزارز از جمله محبوب‌ترین آنها مثل بایننس (Binance‌) و کوکوین (Kucoin‌)، هم‌اکنون نیز امکان معامله کردن رمزارز به صورت ناشناس را در اختیار شما قرار می‌دهند. اگر قصد دارید تا امکانات در دسترس خود را به سطح بالاتری ارتقا دهید‌، استفاده از مرورگری که یک VPN داخلی دارد می‌تواند گزینه هوشمندانه‌ای تلقی شود. این فیلترشکن می‌توان آدرس IP شما را مخفی کرده و ترافیک دستگاه شما را رمزنگاری کند.

اگر Browser شما از VPN اختصاصی برخوردار نیست‌، همواره می‌توانید یکی از این فیلترشکن‌ها را در قالب یک افزونه بر روی مرورگرتان نصب کنید. توجه داشته باشید که فیلترشکن منتخب شما سابقه خوبی داشته باشد.

  • کیف پول داخلی

در حال حاضر مرورگری که کیف پول داخلی خود را به همراه داشته باشد در حقیقت کار را برای شما آسان می‌کند و به هیچ عنوان امری ضروری نیست. شما می‌توانید کوین‌های خود را در این Browser ذخیره‌سازی کرده و ردیابی کنید. چنین امری شما را از اشتراک‌گذاری داده‌هایتان با یک پلتفرم دیگر در امان نگه می‌دارد.

آیا به مرورگری نیاز دارید که بخش فعالی از اعمال کریپتویی شما را پوشش داده و یک وسیله جانبی از یک پلتفرم رمزارز نباشد؟ استفاده از یک مرورگر همراه با کیف پول داخلی به شما کمک می‌کند. لازم به ذکر است که چنین ایده‌ای یک امر نوظهور بوده و مرورگر‌های زیادی وجود ندارند که تا به امروز چنین قابلیتی را به همراه داشته باشند؛ اگر برخوردار بودن از چنین قابلیتی امری ضروری برای شما محسوب می‌شود‌، باید از میان گزینه‌های اندکی که کیف پول داخلی به شما ارائه می‌کنند بهترین مرورگر کریپتویی مد نظر خود را انتخاب کنید.

  • سرعت بالا

در طول نوسانات بازار‌، تفاوت میان سود و ضرر در حوزه معاملات می‌تواند تصمیمی لحظه‌ای باشد و بدون شک تمایلی ندارید که در این حوزه گرفتار یک Browser غیرقابل اعتماد و بدون کارایی شوید. شما به یک مرورگر سریع و قابل اتکا نیاز دارید. خوشبختانه تعداد زیادی از مرورگر‌ها عملکرد خوبی در این حوزه دارند. چندین نمونه از آنها بر روی موتور جستجوی کرومیوم (Chromium) ساخته شده‌اند، که سریع‌ترین موتور موجود در دنیا محسوب می‌شود.

  • مجموعه تب‌ها

یکی دیگر از خصوصیت‌های غیرفنی که به اعمال حوزه رمزارزها کمک می‌کند، مقوله مجموعه تب (Tab‌) نام دارد. تحقیقات شما در عرصه دارایی‌های مختلف نیازمند باز کردن تب‌های متعدد است. این امر به وفور اتفاق می‌افتد که برای مراجعه به اطلاعات جزئی‌، روند تحقیقاتی وب سایت اصلی از کنترل شما خارج می‌شود.

در صورت بهره‌مند بودن از قابلیت انباشت تب‌ یا همان باز کردن چند تب به صورت همزمان، می‌توانید مجموعه‌ای از تب‌های مربوط به اتریوم و تب دیگری در مورد بیت کوین باز کنید. در چنین حالتی اگر به اطلاعات خاصی نیاز داشته باشید می‌توانید به راحتی مطلب مورد نظرتان را بیابید.

بهترین مرورگرهای کریپتویی در سال ۲۰۲۲

با در نظر داشتن ویژگی‌های مهم این مرورگر‌ها لازم است تا بهترین مرورگرهای کریپتویی مورد نظر خود را در این مرحله بیابید. در ادامه به بررسی برخی از بهترین مرورگرهای بلاکچینی متناسب با نیاز شما می‌پردازیم:

مرورگر بلاکچینی Brave

مرورگر بلاکچینی Brave

مرورگر بریو (Brave) دو ادعای اصلی در مورد امکاناتی که به ما ارائه می‌کند دارد: سرعت بالا و حفظ حریم خصوصی‌. هر دوی این خصوصیت‌ها از استراتژی حذف تبلیغات حاصل می‌شوند. Brave در دیدگاه تریدر‌های خارج از حوزه رمزارز نیز به عنوان یکی از رقیبان اصلی مرورگر‌های سنتی محسوب می‌شود.

چیزی که بریو را از سایر رقبای خود متمایز می‌کند‌، نگرش سرسختانه ضد تبلیغاتی آن است. این مرورگر برای حذف تبلیغات آنلاین از وب سایت‌ها ساخته شده است و مدل کسب و کار سازنده آن به صورت همزمان بر روی بلاک کردن تبلیغات و جایگزین کردن تبلیغات حذف شده با مطالب تبلیغاتی شبکه خود است.

Brave همچنین تمامی ردیاب‌های تبلیغات را نیز از میان می‌برد. این تمامی اجزای صفحه که تبلیغ‌کنندگان و ناشران سایت برای شناسایی سایت‌های بازدید شده توسط کاربران استفاده می‌کنند را شامل می‌شود. این ردیاب‌ها توسط شبکه‌های تبلیغاتی و برای نشان دادن محصولات مشابه با عناوین خریداری شده و یا بازدید شده توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد. دلیل اینکه یک تبلیغ یکسان را در سایت‌های متفاوت مشاهده می‌کنید نیز به همین امر برمی‌گردد.

این Browser مبتنی بر کرومیوم تمامی کوکی‌های درون ساخت حذف‌کننده تبلیغات خود با نام Brave Shield را فراخوانی می‌کند. علاوه بر این‌، امکان شناسایی دستگاه شما توسط وب سایت‌ها و آغاز فرایند بلاک کردن تبلیغات را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد. ویژگی حذف تبلیغات نه تنها به ایمن شدن مرورگر کمک می‌کند‌، بلکه به افزایش سرعت آن نیز منجر می‌شود. با توجه به اینکه در طول این فرایند اسکریپت‌های تبلیغاتی مجاز به فعالیت نخواهند بود‌، وب سایت‌ها با سرعت بیشتری بارگذاری می‌شوند. اگر قصد دارید تا حریم خصوصی خود را ارتقا دهید‌، قابلیت VPN درون ساخت نیز توسط این مرورگر به شما ارائه می‌شود.

جدا از مقوله امنیت و حریم خصوصی عمومی‌‌، مرورگر کریپتویی Brave یک کیف پول رمزارز داخلی را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد. در این بستر نیازی به نصب افزونه و یا مراجعه کردن به یک وب سایت برای دسترسی داشتن به کوین‌های خود را ندارید. این حتی بدین معناست که در معرض خطرات فیشینگ و کلاهبرداری نیز قرار نخواهید گرفت.

کیف پول بریو از منابع کوین گکو (CoinGecko‌) برگرفته شده و از کوین‌ها‌، توکن‌های غیرقابل تعویض و برنامه‌های غیرمتمرکز وب ۳ متعددی پشتیبانی می‌کند. اگر در حال حاضر دارایی‌های مختلفی در سایر کیف پول‌های خود از قبیل متامسک‌‌، لجر (Ledger‌) و یا ترزور (Trezor‌) دارید‌، می‌توانید این دارایی‌ها را به کیف پول بریو انتقال دهید.

علاوه بر این‌، در هنگام استفاده از Brave می‌توانید Basic Attention Token (BAT) رایگان دریافت کنید. این در حقیقت بنیان سیستم پاداش‌دهی بریو را تشکیل می‌دهد، یعنی برنامه‌ای که به کاربران اجازه می‌دهد تا با تماشای تبلیغات درآمد کسب کنند. این تبلیغات حریم خصوصی شما را حفظ کرده و مزاحم روند کاری شما نمی‌شوند. Brave تبلیغات مورد نظر را با توجه به تاریخچه مرورگرتان که به صورت بومی ذخیره‌سازی شده انتخاب می‌کند. با توجه به اینکه داده‌ها هیچوقت کامپیوتر شما را ترک نمی‌کنند‌، بریو توانایی فروش داده‌های شما به تبلیغ‌کنندگان را نخواهد داشت.

Crypto Browser Project

پروژه مرورگر رمزارز

پروژه مرورگر رمزارز (Crypto Browser Project‌) یکی از جدیدترین Browser‌های مختص رمزارز‌ها است که توسط اوپرا (Opera‌) راه‌اندازی شده است. این پروژه در حال حاضر به صورت نسخه بتا برای ویندوز (Windows‌)‌، مک (Mac‌) و اندروید (Android‌) ارائه شده و به زودی برای سیستم عامل IOS نیز عرضه می‌شود.

این مرورگر برای آسان‌تر شدن تعامل با بلاک چین‌ها‌، وب ۳ را در بطن خود ادغام کرده است. در پی این رویداد‌، خصوصیت‌هایی از قبیل کیف پول رمزارز داخلی، دسترسی آسان به صرافی‌های رمزارز و NFT‌، پشتیبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز و غیره برای ما عرضه شده است. هدف از تمامی این ویژگی‌ها، ساده‌سازی تجربه کاربری مبتنی بر نسل سوم وب که معمولا برای کاربران عادی گیج‌کننده است خواهد بود.

کیف پول داخلی غیر حضانتی که از بلاک چین‌هایی مانند اتریوم‌، بیت کوین‌، سلو (Celo‌) و نرووس (Nervos‌) پشتیبانی می‌کند ازجمله خصوصیت‌های کلیدی این مرورگر محسوب می‌شود. این پروژه اطلاعاتی در مورد مشارکت با پالیگان (Polygon‌) و سایر شبکه‌ها را نیز منتشر کرده است.

ایده این کار‌، دسترسی داشتن به کیف پول رمزارز بدون نیاز به افزونه‌ها و همراه با امکان استفاده از کیف پول‌های واسطه است. شما می‌توانید رمزارز‌ها را از طریق یک درگاه ارز فیات به رمزارز خریداری کرده، رمزارز را به صورت مستقیم در کیف پول خود معاوضه کرده و آن را ارسال و یا دریافت کنید و موجودی کیف پول خود را بررسی کنید. این مرورگر دارای یک کلیپ بورد برای اطمینان حاصل کردن از امنیت داده در هنگام کپی و الصاق (Paste‌) کردن آن نیز هست.

یکی دیگر از خصوصیت‌های منحصر به فرد این مرورگر جدید تحت عنوان «Crypto Corner‌» شناخته می‌شود که تمامی اخبار اخیر بلاک چین‌، پادکست‌های مرتبط به رمزارز و وبلاگ‌ها را پوشش داده و ایردراپ‌ها و رویدادهای کریپتویی آتی را دنبال می‌کند. پروژه مرورگر رمزارز همچنین دارای یک نوار حاشیه‌ای است که شما را به کانال‌های توییتری‌، دیسکورد‌، ردیت و غیره در کنار تلگرام و واتس‌اپ این پروژه انتقال می‌دهد.

اپرا اعلام کرده است که این Browser به زودی به صورت متن باز منتشر می‌شود. همچنین اپرا اعلام کرده است، که هدف ما ادغام کردن این بلاک چین‌ها و سیستم‌های اسم‌گذاری دامنه غیرمتمرکز با مرورگرهای رمزارز خود است تا به شما امکان لذت بردن از تمامی آنها را بدهیم.

مرورگر رمزارز Osiris

مرورگر رمزارز Osiris

اوسایرس (Osiris‌) یک مرورگر مبتنی بر بلاک چین است که بر روی دسترسی به برنامه‌های غیرمتمرکز تمرکز دارد و به عنوان رابطی بین بلاک چین‌های مختلف عمل می‌کند. این Browser تمامی کارکرد‌های پایه شامل رابط کاربری با کارایی آسان‌، و تمرکز بر روی حریم خصوصی را ارائه می‌کند. اوسایرس از میزبانی فایل همتا به همتا (P2P‌) مشابه مرورگر بریو نیز پشتیبانی می‌کند. این مرورگر در حقیقت اولین مرورگر وب فعال بر روی شبکه بلاک چین خود است.

مرورگر اوسایرس کیف پول رمزارز منحصر به فرد خود تحت عنوان متاولت (Metawallet‌) را نیز به همراه دارد. این کیف پول را با متامسک اشتباه نگیرید و به یاد داشته باشید که تنها برای کاربرد درون ‌Browser و فقط برای Osiris تعبیه شده است.

اصلی‌ترین مزیت متاولت این است که به عنوان یک راهکار لایه دوم عمل می‌کند و امکان انجام تراکنش‌های سریع‌تر را فراهم می‌کند. علاوه بر این‌، به عنوان لینک ارتباطی بین بلاک چین‌های مختلف و بدون نیاز به پرداخت فی تراکنش اضافه فعالیت می‌کند. این کیف پول در حال حاضر از شبکه‌های ETH‌ ،TRX و ACE پشتیبانی می‌کند و به زودی از شبکه‌های DOT و BSC نیز میزبانی خواهد کرد.

Osiris Armor یک حذف‌کننده تبلیغات است، که تبلیغات مخل درون وب سایت‌ها و ویدئو‌های یوتیوب را بلاک می‌کند. این حذف‌کننده‌، تمامی مجموعه داده‌ها و اسکریپت‌های ردیابی موجود در کوکی‌ها را بلاک می‌کند. شما می‌توانید تمامی تبلیغات و کوکی‌هایی که تا زمان مورد نظر بلاک شده‌اند را ببینید. شیوه پیاده‌سازی این برنامه عملکرد خوبی داشته و به بهبود حریم خصوصی کمک می‌کند. اوسایرس با بلاک کردن تبلیغات می‌تواند امکان بارگذاری سریع صفحات را فراهم کرده و در کنار ارائه امکان دسترسی بدون اختلال کاربران به محتوا‌، هزینه‌های داده تلفن همراه را کاهش دهد.

مرورگر Osiris از موتور‌های جستجوی متنوعی پشتیبانی می‌کند که بر اساس اولویت شما قابل تعویض در خدمات داخلی هستند. همچنین می‌توانید بدون نگرانی در مورد جمع‌آوری داده‌های شخصی‌، Browser خود را با بوکمارک‌ها و افزونه‌های مختلف شخصی‌سازی کنید.

لازم به ذکر است که اوسایرس به صورت بهینه از DAppstore نیز پشتیبانی می‌کند. DAppstore بازاری است که در آن می‌توانید به آسانی به برنامه‌های غیرمتمرکز و پروژه‌های مختلف دسترسی داشته باشید. چنین ادغامی در مرورگر Osiris به این دست پروژه‌ها اجازه می‌دهد تا به طیف گسترده‌تری از مخاطبان دسترسی داشته باشند. در حقیقت‌، این به امکان دسترسی آسان‌تر در کنار از میان برداشتن هرگونه تهدید و مشکل امنیتی منجر می‌شود.

پروژه Opera Reborn 3

پروژه Opera Reborn 3

اوپرا یکی از نام‌های شناخته شده در مرورگر‌های وب است. Opera بسیار سریع بوده و امکان ذخیره‌سازی حجم زیادی از داده را فراهم می‌کند و همین امر دلیل بهره‌مند بودن آن از پایگاه کاربری بسیار بزرگ است. این مرورگر یک حذف‌کننده تبلیغات داخلی و سیستم کاوش شخصی‌سازی شده را نیز به همراه دارد، که به فراهم‌سازی تجربه کاوش بهتر و متناسب کمک می‌کند. اپرا اخیرا نسخه جدیدی از مرورگر خود به نام Reborn 3 همراه با کیف پول رمزارز داخلی، یک فیلترشکن نامحدود رایگان و یک مرورگر وب ۳ برای دسترسی به برنامه‌های بلاک چین را عرضه کرده است.

قابلیت‌های کیف پول Opera Reborn 3 به شما اجازه می‌دهد تا توکن‌ها و رمزارز‌های خود را ذخیره‌سازی و معاوضه کنید. این کیف پول به عنوان هویت آنلاین شما در پلتفرم‌های غیرمتمرکز عمل می‌کند. شما می‌توانید با لینک کردن آدرس کیف پول خود وارد این پلتفرم‌ها بشوید. در حال حاضر‌، این کیف پول از شبکه‌هایی مثل ETH‌ ،TRX و CBK پشتیبانی می‌کند. پشتیبانی از شبکه‌های بیشتر به زودی عرضه می‌شود.

Opera Reborn 3 همچنین از قابلیت دسترسی به DApp‌ها و وب سایت‌ها‌، ازقبیل DAppstore‌، که بازار بزرگی برای برنامه‌های غیرمتمرکز است نیز برخوردار است. این ویژگی‌ها بر روی موبایل و برای کاربران اندروید و IPhone نیز موجود است.

مرورگر Tor

مرورگر Tor

پیش از اینکه حوزه رمزارز به مقوله شناخته شده‌ای تبدیل شود‌، Tor سابقه غیرقابل انکاری از یک مرورگر وب خصوصی و ایمن را پایه‌گذاری کرده بود. این پلتفرم به صورت یک مرورگر ساده و رایج عمل نمی‌کند. در واقع‌، این پلتفرم داده‌های شما را از طریق شبکه پیازی (Onion Network‌) که مجموعه همراه با نود‌های تصادفی است مسیر‌یابی می‌کند. چنین امری به غیرقابل ردیابی شدن و ناشناخته ماندن ترافیک شما منجر می‌شود.

تور همچنین در طول این فرایند سه بار ترافیک شما را رمزنگاری می‌کند. بنابراین‌، نه تنها غیرقابل ردیابی خواهید بود، بلکه هیچ کس نمی‌تواند هویت شما را شناسایی کرده و یا رفتار آنلاین شما را دنبال کند. این بدان معناست که در هنگام استفاده از یک صرافی که نیازی به احراز هویت ندارد، هیچ کسی قادر به ردیابی کردن تاریخچه مرورگر و ترافیک شما نخواهد بود.

ویژگی‌های امنیتی تور به اینجا ختم نمی‌شود. Tor قابلیت HTTPS Everywhere را نیز ارائه می‌کند‌، که تضمین‌کننده ورود ایمن شما به هر وب سایتی است که به آن مراجعه می‌کنید. این امر به پایین آمدن احتمال مراجعه شما به یک صرافی رمزارز و یا سایت کیف پول تقلبی به واسطه فیشینگ منجر می‌شود.

خصوصیت NoScript یکی دیگر از قابلیت‌هایی است که تور برای شما به ارمغان می‌آورد. این قابلیت در حقیقت برنامه‌ای است که فلش (Flash‌) و جاوا اسکریپت (Javascript‌) را بلاک کرده و امکان استفاده از آنها توسط هکر‌های مهاجم را از بین می‌برد.

Tor داده‌های Browser شما را ذخیره‌سازی نمی‌کند و پس از پایان یافتن کار شما در هر بار مراجعه به این پلتفرم‌، این داده‌ها پاک می‌شوند. علاوه بر این‌، هر پنجره‌ای که باز می‌کنید به عنوان یک مرورگر خصوصی جداگانه عمل می‌کند‌، بنابراین هیچ داده‌ای بین پنجره‌های مختلف به اشتراک گذاشته نمی‌شود. در صورتی که اولویت شما امنیت و حفظ حریم خصوصی باشد، تمامی این خصوصیت‌ها تور را به نمونه‌ای از بهترین مرورگر کریپتویی تبدیل می‌کند.

با وجود تمامی عواملی که تا به اینجا به آنها اشاره کردیم‌، Tor سرعت پایین‌تری نسبت به اکثر مرورگر‌ها دارد زیرا ترافیک شما را از طریق چندین شبکه نود مسیریابی می‌کند. ممکن است نزدیک به ۳۰ الی ۴۰ ثانیه طول بکشد تا هر صفحه‌ای که باز می‌کنید، بارگذاری شود. این Browser غیرقابل استفاده نیست؛ اما گزینه بی‌نظیری نیز محسوب نمی‌شود. تور همچنین محدود به عملکرد‌های معاملاتی در صفحات متمرکز بوده و از قابلیت تعامل داشتن با برنامه‌های غیرمتمرکز نیز برخوردار نیست.

اگر ویژگی‌هایی که ذکر کردیم مزیت‌های قابل توجهی در مقابل نقاط ضعف این پلتفرم برای شما محسوب می‌شوند‌، می‌توانید از ایمن بودن دارایی‌های کوین خود و امنیت هر چیزی در رابطه با رفتار آنلاین خود گرفته تا جستجویتان در فضای اینترنت مطمئن باشید. Tor از DuckduckGo که یک موتور جستجوی حریم خصوصی محور است استفاده می‌کند و داده‌های شما را جمع‌آوری و اشتراک‌گذاری نمی‌کند.

سخن پایانی

رمزارز‌ها به عنوان ذخایر ارزش و شیوه پرداخت نوین در دنیای امروزی عرضه شده‌اند. با توجه به اینکه آنها به صورت کامل دیجیتال هستند‌، هولدر‌ها و دارندگان آنها به نمونه‌هایی از بهترین مرورگرهای کریپتویی قابل اعتماد‌، ایمن و متناسبی احتیاج دارند که به کاربران اجازه می‌دهد تا به راحتی به دارایی‌های خود دسترسی داشته باشند. توسعه وب ۳ نیز با سرعت بالایی در حال پیشروی بوده و محصولات بیشتری نیز به صورت روزافزون در حال پذیرش وب غیرمتمرکز هستند. بدین ترتیب وب ۲ در حال کشیده شدن به حاشیه بوده و در طول سال جاری شاهد از راه رسیدن محصولات بیشتری از نسل سوم وب و خدمات آن خواهیم بود. آیا تا به حال از مرورگر‌های کریپتویی استفاده کرده‌اید؟ کیف پول‌های داخلی مرورگرها و تعامل با برنامه‌های غیرمتمرکز تا چه اندازه برای شما اهمیت دارد؟ تجربه کار با چنین پلتفرم‌هایی را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
boxmining

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا