واکنش وزیر ارتباطات به دستور فیلتر شدن تلگرام

صبح امروز محمد جواد آذری جهرمی ، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در واکنش به دستور قضایی برای فیلتر شدن تلگرام در پستی در صفحه مجازی توییتر خود نوشت:

۱) دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف ناپذیر است؛ هر چند استفاده از یک نرم‌افزار متوقف شود. نرم افزارهای بدیل، شناسایی و جریان آزاد اطلاعات، مجدداً فعال و در گردش خواهد بود. این خاصیت و لازمه‌ی دسترسی آزاد به اطلاعات در عصر ارتباطات است.

۲) فناوری، به خودی خود، نه مجرم است نه مفسد و نه منحرف؛ این بشر است که با استفاده نادرست از آن، جرم یا فساد در فضای زندگی مجازی را ترویج می‌کند؛ چندان که در فضای واقعی نیز چنین می‌کند که امریست گریزناپذیر و علی حده.

۳) توسعه فناوری نیز پیوسته و توقف ناپذیر است، چرا که مکث در این مسیر پرجنب و جوشِ لایتناهی، آن هم در روزگار سرعت تکنولوژی، بس سخت و مستصعب است و خود تحریمی از دنیای نوین عقب‌ماندگی را به‌دنبال خواهد داشت.

۴) سیاستگذاری برای رسانه‌های نوین و به رسمیت شناختن آن‌ها در جهت پاسداشت حقوق شهروندان، نیازمند اقدامی عاجل است که تعارض کشور با شبکه‌های اجتماعی را کاهش و باعث وحدت عمومی و مانع سلب اعتماد خواهد شد.

۵) در این میان نباید از عدم وجود استانداردی جهانی برای حفظ حاکمیت کشورها در نرم افزارهای فضای مجازی گذشت، این تعارضی است که برای اکثر کشورها وجود دارد. زمانی که مقررات کشورها محترم شمرده نشود، عکس العمل حاکمیتها امری غیرطبیعی و غیرمعقول نمی‌نماید.

نظر شما چیست؟ آیا فیلتر شدن تلگرام به حرکت مردم به سمت پیام رسان‌های داخلی کمک خواهد کرد؟

ارسال نظر

1 دیدگاه در "واکنش وزیر ارتباطات به دستور فیلتر شدن تلگرام"

avatar
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
اطلاع از
محفوظ
مهمان

سلام. به نظر من اجبار مردم برای استفاده از پیام رسان های داخلی امری اشتباه است و باید در کنار شبکه های مجازی مردم ترغیب به استافاده از پیام رسان های داخلی شوند نه اجبار. فیلترکردن تلگرام تجاوز به حقوق شهروندی و موجب دلسردی و دلخوری بیشتر مردم می شود. جامعه ما باید همگام با تکنولوژی های روز جهان حرکت کند نه اینکه مردم را در بن بست ارتباطی و اطلاعاتی قرار دهد. فیلترینگ تلگرام اشتباه است.

عضویت در کانال تلگرام میهن بلاکچین