مبتدی مقالات عمومی

۱۰ اتفاق مهم بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳

سال قبل، اوایل ماه نوامبر (آبان ۱۴۰۲) بود که ورشکستگی صرافی FTX و پیامدهای بعدی آن، فضای ارز دیجیتال را ملتهب کرد و باعث سقوط بازار رمزارزها شد. سال ۲۰۲۳ در کل سال سختی برای بازار کریپتو بود؛ اما اتفاقات مثبت زیادی هم رخ داد و نزدیک به پایان سال، قیمت بیت کوین رشد چشمگیری را تجربه کرد. حالا که سال میلادی ۲۰۲۴ آغاز شده است و سرمایه‌گذاران با هیجان منتظر تایید ETF و بازار صعودی پیش رو هستند، بد نیست نگاهی به سال قبل بیندازیم و رویدادهای مهم آن را مرور کنیم. در این مقاله از میهن بلاکچین، ۱۰ مورد از اتفاقات مهم سال ۲۰۲۳ را باهم مرور می‌کنیم.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
خلاصه مطلب

📌 در سال گذشته میلادی، چند شرکت بانکی که در حوزه ارز دیجیتال فعالیت می‌کردند، تعطیل شدند و فشارهای قانون‌گذاری بر صرافی‌های ارز دیجیتال بیشتر شد.
📌 در اواخر سال ۲۰۲۳، صرافی بایننس و مدیرعامل آن (CZ)، به جرم‌های پولشویی و انتقال غیرقانونی پول محکوم شدند و این یکی از مهم‌ترین اتفاقات این سال بود.
📌 از طرف دیگر، صرافی کوین بیس راهکار لایه دوم Base را معرفی کرد، پروتکل اوردینالز بیت کوین و شبکه اجتماعی فرند تک راه‌اندازی شدند.
📌 شکست SEC در چند پرونده مربوط به شرکت‌های ارز دیجیتال و دستگیری و محاکمه تعدادی از کلاهبرداران بزرگ حوزه ارز دیجیتال، از جمله اتفاقات مثبت برای حوزه کریپتو در سال ۲۰۲۳ بود.

اتفاقات مهم دنیای کریپتو در سال ۲۰۲۳

اتفاقات مهم سال ۲۰۲۳
منبع: forbes.com

سال ۲۰۲۳ با تمام اتفاقات خوب و بدش گذشت و وارد سال ۲۰۲۴ شدیم که به نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران، سال جذابی برای این حوزه خواهد بود. بررسی رویدادهای سال گذشته چشم‌انداز خوبی از پیشرفت حوزه کریپتو به ما می‌دهد. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا ۱۰ اتفاق مهم سال گذشته را بررسی کنیم.

۱. راه‌اندازی راهکار لایه دوم Base توسط کوین بیس

در فوریه سال ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱)، شرکت کوین بیس راهکار مقیاس‌پذیری لایه دوم خود را که شبکه بیس (Base) نام دارد، معرفی کرد. این شبکه متن باز است و با استفاده از پشته اوپن سورس آپتیمیزم با نام OP Stack ساخته شده است.

شبکه اصلی بیس Base در آگوست ۲۰۲۳ (مرداد ۱۴۰۲) راه‌اندازی شد و به‌سرعت رشد کرد. سازگاری با ماشین مجازی اتریوم و همکاری با آپتیمیزم، این شبکه را به یکی از جذاب‌ترین راهکارهای لایه دوم برای کاربران تبدیل کرده است. در حال حاضر شبکه بیس از نظر حجم معاملات و فعالیت کاربران، جایگاه خوبی در میان برترین شبکه‌های لایه دوم مثل آربیتروم و آپتیمیزم برای خود پیدا کرده است.

جایگاه Base در بین شبکه‌های لایه دوم
منیع: CoinGecko

۲. کابوس بانکداری در فضای ارز دیجیتال

در سال گذشته ۳ شرکت سیلیکون ولی (SVB)، سیلورگیت کپیتال (Silvergate Capital) و سیگنیچر (Signature) که خدمات بانکی ارز دیجیتال ارائه می‌دادند، ورشکسته شدند؛ البته سیگنیچر تحت فشار قانون‌گذاری‌ها کار خود را متوقف کرد.

بانک سیلیکون ولی اعلام کرد که در شرایط بسیار سختی به سر می‌برد و همین خبر باعث شد که نهادهای مالی سرمایه خود را از آن خارج کنند. در نهایت، سازمان فدرال ایالات متحده وارد صحنه شد تا سرمایه سپرده‌گذاران را حفظ کند.

خبر ورشکستگی SVB شوک بزرگی به بازار وارد کرد. برای مثال، در خبرها ادعا شد که شرکت سرکل (Circle) بیش از ۳ میلیون دلار در SVB سپرده دارد و این باعث شد که استیبل کوین USDC برای مدتی دی‌پگ شود. در نهایت طوفان فروکش کرد و یو اس دی کوین توانست وابستگی قیمت خود را دوباره به دست بیاورد؛ اما بار دیگر به همه یادآوری شد که بانک‌ها هم سقوط می‌کنند!

۳. محکومیت کلاهبردارها

در سال ۲۰۲۳، چند نفر از کلاهبرداران بزرگ سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دستگیر شدند. برای مثال، دو کوان (مدیرعامل ترا) در ماه مارس، الکس ماشینسکی (مدیرعامل سلسیوس) در ماه جولای و سو ژو (مدیرعامل 3AC) در ماه سپتامبر بازداشت شدند. مهم‌تر از همه، دستگیری سم بنکمن فراید، مدیرعامل صرافی FTX بود که در ماه نوامبر اتفاق افتاد.

این مجرمان در سال‌های قبل فراری و بی‌تکلیف بودند؛ اما در سال ۲۰۲۳ دستگیر شدند و حالا تاوان جرم‌های خود را پس می‌دهند. دستگیری این افراد برای کسانی که قربانی جرم‌های آنان شده بودند، نوعی دلگرمی بود و بازار توانست به راه خود ادامه دهد.

۴. ایردراپ آربیتروم

شبکه آربیتروم، بزرگ‌ترین شبکه لایه دوم حال حاضر اتریوم، در مارس ۲۰۲۳ یک ایردراپ بزرگ و غیرمنتظرانه برای توکن ARB انجام داد و تمام طرفداران خود را خوشحال کرد.

ارزش اولیه کل توکن‌های آربیتروم ۱۵ میلیارد دلار بود. بنیان‌گذاران آن تاکنون بیش از ۱.۵ میلیارد دلار توکن ARB را بین کاربران توزیع کرده‌اند و یکی از بزرگ‌ترین ایردراپ‌های تاریخ را رقم زدند.

ایردراپ ARB تقریبا هم‌زمان با راه‌اندازی بنیاد آربیتروم و دائو برای شبکه‌های مختلف آن از جمله آربیتروم One و Nova انجام شد. شبکه آربیتروم تازه در اول مسیر است و احتمالا در آینده پیشرفت زیادی را از آن‌ خواهیم دید. قیمت ارز دیجیتال ARB در روز ۱۴ دی به اوج تاریخی خود که ۲.۱۱ دلار بود، رسید:

نمودار قیمت ARB - آربیتروم
منبع:‌Tradingview

۵. پروتکل اوردینالز و احیای بلاکچین بیت کوین

یکی از اتفاقات جذاب سال ۲۰۲۳ این بود که کیسی رودارمور (Casey Rodarmor) در ماه ژانویه پروتکل اوردینالز (Ordinals) را معرفی کرد. اوردینالز این امکان را به کاربران می‌دهد که داده‌ها را بر روی ساتوشی‌ (کوچک‌ترین واحد بیت کوین) حک کنند و NFTهای بیت کوین بسازند.

با راه‌اندازی پروتکل اوردینالز، فعالیت کاربران در شبکه بیت کوین به‌طور چشمگیری افزایش یافت و طرفداران بیت کوین که بعد جدیدی از این ارز دیجیتال را کشف کرده بودند، شروع به ضرب NFTهای آن کردند.

الان تقریبا با گذشت یک سال، بیش از ۴۶ میلیون حکاکی داده (Inscription) در شبکه بیت کوین انجام شده است و کاربران برای حک کردن داده‌های خود، بیشتر از ۱۰۵ میلیون دلار کارمزد پرداخت کرده‌اند.

پروتکل اوردینالز بعد خلاقانه جدیدی از بیت کوین را به کاربران معرفی کرد و با افزایش فعالیت شبکه بیت کوین، باعث احیای پادشاه ارزهای دیجیتال شد.

۶. جنجال فرند تک

پس از راه‌اندازی شبکه بیس در آگوست ۲۰۲۳، یک شبکه اجتماعی کریپتویی به نام فرند تک (Friend.Tech) راه‌اندازی شد که سروصدای زیادی به پا کرد. فرند تک به کاربران امکان می‌دهد که کلیدها (پروفایل‌های توکنیزه‌شده) را خرید و فروش کنند.

در واقع، با خرید کلیدها که نوعی سهام هستند، می‌توانید با فرد موردنظر چت کنید و محتوای پروفایل او را ببینید. قیمت کلیدها از منحنی پیوند یا اتصال (Bonding Curve) پیروی می‌کند و هرچه کلید بیشتری خریداری شود، قیمت آن‌ها بیشتر می‌شود.

در مدت کوتاهی پس از راه‌اندازی، شبکه اجتماعی فرند تک به‌سرعت رشد کرد و تعداد کاربران آن تنها در ۶۰ روز به ۱ میلیون نفر رسید. فرند تک به‌قدری محبوب شد که کارمزدهای پرداخت‌شده در آن، برای مدت محدودی از کارمزدهای شبکه بیت کوین فراتر رفت.

۷. شکست‌های SEC در دادگاه

در سال ۲۰۲۳، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در پرونده‌های مربوط به ارز دیجیتال دو شکست بزرگ را تجربه کرد و فضای قانون‌گذاری کریپتو به‌کلی عوض شد.

اولین شکست SEC در برابر ریپل بود که در ماه جولای (تیر ۱۴۰۲) اتفاق افتاد. در این پرونده، SEC از ریپل شکایت کرده و مدعی شده بود که توکن‌های XRP، اوراق بهادار ثبت نشده هستند. پیروزی ریپل در برابر SEC یک نقطه عطف بود که قانون اوراق بهادار درمورد دارایی‌های دیجیتال را متحول کرد.

دومین شکست SEC در ماه آگوست (شهریور ۱۴۰۲) و در پرونده گری اسکیل اتفاق افتاد. با برنده شدن گری اسکیل در این پرونده، شانس تایید درخواست ETF این شرکت افزایش یافت.

۸. شکایت SEC از صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا علی‌رغم شکست خوردن در چند پرونده مهم، به اقدامات مخالف خود ادامه داد و از صرافی‌های بزرگ مثل کوین بیس و کراکن شکایت کرد.

صرافی بایننس به‌دلیل ثبت نکردن محصولات کریپتویی خود و صرافی کراکن به‌علت ارائه سرویس استیکینگ اتریوم مورد شکایت SEC قرار گرفتند. این شکایت‌ها موفقیت‌های خاصی برای SEC به دنبال نداشتند؛ اما فضای سخت‌گیرانه در دوران ریاست گری گنسلر را پررنگ‌تر کرد.

۹. محکومیت و جریمه بایننس

در ماه نوامبر ۲۰۲۳ (آذر ماه ۱۴۰۲) صرافی بایننس و مدیرعامل آن، چانگ پنگ ژائو (CZ)، به جرم‌های نقض قوانین پولشویی و انتقال غیرقانونی پول محکوم شدند و CZ در دادگاه فدرال به جرم‌های خود اعتراف کرد. در پی اعترافات CZ، صرافی بایننس به پرداخت ۴.۳ میلیارد دلار جریمه محکوم شد. چانگ پنگ ژائو با وثیقه ۱۷۵ میلیون دلاری آزاد شد و در فوریه ۲۰۲۴ محاکمه خواهد شد.

بایننس با مدیرعامل جدید، یعنی ریچارد تنگ (Richard Teng) به کار خود ادامه می‌دهد و باید ببینیم که سال بعد چه حکمی برای CZ صادر خواهد شد.

۱۰. بازگشت سولانا

ورشکستگی صرافی FTX در سال ۲۰۲۳، ضربه بزرگی به جامعه کاربری سولانا وارد کرد و باعث سقوط شدید این ارز دیجیتال شد؛ اما در اواخر سال سولانا توانست به بازار برگردد و رشد چشمگیری را تجربه کرد.

ارز دیجیتال SOL که سال ۲۰۲۳ را با قیمت ۱۰ دلار آغاز کرده بود، در آخرین ماه این سال به ۱۲۴ دلار رسید. خبر ایردراپ‌های سولانا و معرفی پروژه‌های جدید مثل جیتو (Jito)، ژوپیتر (Jupiter) و مجیک ایدن (Magic Eden)، به احیا و رشد این شبکه کمک کرد. حالا سولانا با وضعیت بسیار خوبی وارد سال ۲۰۲۴ شده است و زمان نشان خواهد داد که این شبکه تا کجا می‌تواند پیشرفت کند.

جمع‌بندی

آغاز سال ۲۰۲۳، مصادف با ورشکستگی صرافی FTX بود و حوزه ارز دیجیتال در شرایط بحرانی به سر می‌برد. رفته‌رفته وضعیت بازار بهتر شد و در اواخر سال، شاهد اتفاقات مثبت در این حوزه بودیم. سال ۲۰۲۴، سال هوینگ بیت کوین است و بسیاری از سرمایه‌گذاران معتقدند که در این سال به استقبال بازار صعودی خواهیم رفت. به نظر شما مهم‌ترین اتفاق سال ۲۰۲۳ کدام بود؟ چه پیش‌بینی‌هایی برای سال ۲۰۲۴ دارید؟ منتظر دریافت نظرات شما هستیم.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
در سال ۲۰۲۳، چه اتفاقات مثبتی برای حوزه ارز دیجیتال رخ داد؟

راه‌اندازی شبکه لایه دوم Base، دستگیری چند کلاهبردار معروف، شکست SEC در پرنده‌های ریپل و گری اسکیل، ایردراپ بزرگ شبکه آربیتروم، افزایش فعالیت شبکه بیت کوین با راه‌اندازی پروتکل اوردینالز و رشد چشمگیر قیمت سولانا در آخر سال، از جمله اتفاقات مثبتی بود که در ۲۰۲۳ رخ داد

بدترین اتفاقات سال ۲۰۲۳ کدام بودند؟

در سال گذشته میلادی چند بانک بزرگ تعطیل شد، SEC‌ برای چند صرافی‌ بزرگ پرونده تشکیل داد و صرافی بایننس و مدیرعامل آن (CZ) به نقض قوانین پولشویی محکوم شدند. این اتفاقات اثر عمیقی بر بازار داشتند.

منبع
bankless

فرزین توفیق

کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی هستم و از بچگی به هنر،‌ زبان‌شناسی و نویسندگی علاقه داشتم. ورزش رو دوست دارم و موسیقی جایگاه خاصی تو زندگیم داره. همیشه سعی می‌کنم به‌دنبال چیزایی برم که حس خوبی بهم میدن و زندگی رو باارزش‌تر می‌کنن. ورود اتفاقی من به دنیای ارز دیجیتال، فرصت‌‌های خوبی رو تو زندگیم ایجاد کرد و حالا بخشی از یک مجموعه بزرگ هستم که در راستای آموزش و آگاهی‌دادن به مخاطب این حوزه، فعالیت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا