متوسط مقالات عمومی

معرفی ۱۶ ابزار تحلیلی رایگان برای شناسایی ترندهای بازار ارز دیجیتال

اگر دوست دارید در بازار ارزهای دیجیتال عملکرد موفقی داشته باشید، باید پروژه و زمان ورود مناسب را انتخاب کنید. لازمه این کار هم شناسایی ترند‌های بازار پیش از دیگران است. مطمئنا با دست خالی و بدون ابزار مناسب نمی‌توان از وجود ترندها آگاه شد. به همین دلیل در این مطلب از میهن بلاکچین به بررسی ابزارهای رایگان برای شناسایی ترندهای بازار کریپتو پرداختیم.

این مطلب در تاریخ ۸ خرداد ۱۴۰۲ به‌روزرسانی شده است.

۱۶ سایت تحلیلی رایگان برای شناسایی ترند بازار

برای انتخاب یک پروژه مناسب در بازار کریپتو باید آنالیزها و تحلیل‌های مختلفی انجام داد. تحلیل‌های تکنیکال، فاندامنتال، احساسات بازار، آنچین و آفچین پروژه‌ها هر کدام به ابزارهای ویژه‌ای نیاز دارند. در ادامه به معرفی ابزارها و سایت‌های تحلیلی رایگان برای آنالیز ارزهای دیجیتال و اکوسیستم کریپتو می‌پردازیم.

۱. دیفای لاما (DefiLlama)

سایت تحلیل ارز دیجیتال DeFi llama
منبع: Defiprime.Com

دیفای لاما (DefiLlama) یکی از مهم‌ترین و اولین ابزارهایی است که باید برای آنالیز پروتکل‌ها در گنجه ابزارهای تحلیلی هر کاربری باشد. مزیت‌های DefiLlama عبارتند از:

 • لیست تفکیکی پروتکل‌ها و ارزش کل قفل‌شده (TVL) آن‌ها
 • رصد و ردیابی حجم معاملات در طول زمان
 • ردیابی جریان استیبل‌کوین‌ها

دیفای لاما اخیرا سرویس ایردراپ (Airdrop)، حاکمیت و ردیاب NFTها را راه‌اندازی کرده است.

۲. توکن ترمینال (Tokenterminal)

سایت تحلیل ارز دیجیتال Tokenterminal
منبع: Tokenterminal.Substack.Com

سایت توکن ترمینال (Tokenterminal) داده‌های رمزنگاری بلاکچین‌های مختلف را تجمیع می‌کند. کاربر در این سایت می‌تواند معیارهای مختلف را مقایسه، ردیابی و آنالیز کنید. برخی معیارهای ارائه شده در Tokenterminal عبارتند از:

 • درآمد
 • ارزش کل قفل‌شده
 • نسبت قیمت به هزینه
 • کارمزدها

این پلتفرم اخیرا یک قرارداد هوشمند ترندینگ (Trending Smart Contract) و داشبورد صورت‌های مالی (Financial statement Dashboard) را راه‌اندازی کرده است.

یک کاربر توییتری به نام Louround راهنمای کامل و شگفت‌انگیزی را در مورد نحوه استفاده از سایت Tokenterminal و شناسایی پروژه‌هایی که کمتر از حد ارزش‌گذاری‌شده‌اند، به کاربران ارائه می‌دهد. برای اطلاع بیشتر می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

۳. آرخام اینتل (ArkhamIntel)

سایت Arkham تحلیل بازار ارز دیجیتال
منبع: Rattibha.Com

اگر می‌خواهید رفتار نهنگ‌ها را در بازار کریپتو رصد کنید، سایت ArkhamIntel یک ابزار مناسب است که به شما کمک می‌کند، تراکنش‌های هر کیف‌پولی را به آسانی رصد کنید. مزایای ArkhamIntel عبارت است از:

 • امکان بررسی تعامل میان کیف پول‌ها
 • ارائه نسبت سود و زیان (Profit & Loss Ratio)
 • پیشرفته‌ترین ابزار آنچین موجود

۴. آرتمیس (Artemis__xyz)

سایت تحلیل ارز دیجیتال Artemis.Xyz
منبع: Artemis.Xyz

پلتفرم Artemis__xyz یک پلتفرم تحلیلی است که تمام معیارهای لازم برای بررسی ارزهای دیجیتال، در بیش از ۵۰ زنجیره مختلف را به صورت یک‌جا ارائه می‌دهد. کاربر با استفاده از داشبورد ترندینگ آرتمیس می‌تواند برنامه‌ها و قراردادهای ترند را پیدا کند. اگر نحوه استفاده از این داشبورد برای شناسایی پروژه‌های کمتر از حد ارزش‌گذاری شده و ترندها را نمی‌دانید، راهنمای کامل را در این لینک بخوانید.  

۵. بابل مپس (Bubblemaps)

اگر برای استفاده از مرورگرهای بلاک مانند اتراسکن (Etherscan) مشکل دارید، مرورگر بلاک Bubblemaps یک جایگزین عالی است. مزایای بابل‌مپس عبارتند از:

 • ردیابی‌ توکن‌ها و کیف پول‌ها
 • رصد و ردیابی جریان توکن‌ها

پلتفرم Bubblemaps فقط یک بلاک اسکنر نیست و به کشف دستکاری‌هایی مانند دستکاری در حاکمیت UNI کمک بزرگی کرده است.

۶. سنتیمنت فید (Santimentfeed)

 با استفاده از ابزارهای تحلیل اجتماعی و آنچین سنتیمنت (Santiment) می‌توان جریان بازار را رصد کرد. درک احساسات بازار، راهی برای شناسایی ترندها قبل از دیگران است. سایت سنتیمنت با هدف کمک به کاربر در بازارهای نوسانی، معمولا داده را به صورت قابل‌فهم و آسان ارائه می‌کند. قطعا دنبال کردن و روشن‌کردن نوتیفیکیشن‌های این سایت ارزشمند است.

۷. گلس نود (Glassnode)

سایت تحلیلی گلسنود
منبع: Coinlize.Com

انتخاب زمان ورود مناسب، یکی از مهم‌ترین نکات سرمایه‌گذاری موفق در بازار ارزهای دیجیتال است. سایت تحلیلی گلسنود (Glassnode) داشبوردها و نمودارهای مفیدی را ارائه می‌دهد که به رمزگشایی چرخه بازار کمک می‌کند. همچنین گلسنود تجزیه‌و تحلیل‌های دقیقی را در مورد سردمدار بازار بیت کوین (Bitcoin)، ارائه می‌دهد. آموزش استفاده از گلس نود را می‌توانید از این لینک مشاهده کنید.

۸. زیرو اکس واچر (0xWatchers)

سایت واچر (0xWatchers) که توسط ScopeProtocol راه‌اندازی شده است، امکان آنالیز درون‌زنجیره‌ای کیف پول‌ها، توکن‌ها و آدرس‌ها را فراهم می‌کند. کاربر با استفاده از گزینه Alpha Hunting Mode می‌تواند رفتار نهنگ‌ها را ردیابی کند و از حرکت پول‌های هوشمند، ونچر کپیتال‌ها (VC) و آمار لحظه‌ای مطلع شود.

۹. دون آنالیتیکس (DuneAnalytics)

دون آنالیتیکس (DuneAnalytics) یک پلتفرم تحلیلی کاملا رایگان است. در این سایت می‌توان به تمام معیارهای تحلیلی مورد نیاز دسترسی داشت. تنها کاری که باید انجام داد، مشخص کردن گزینه مورد بررسی است. احتمالا طراحان این سایت قبلا داشبوردی را برای تحلیل آن ایجاد کرده‌اند.ویدیوی آموزش کار با سایت دون آنالیتیکس را اینجا مشاهده کنید.

۱۰. سایت Blockpour

سایت تحلیلی Blockpour
منبع: Cointelegraph.Com

سایت Blockpour امکان آنالیز آنچین ۸ بلاکچین مختلف را در لحظه فراهم می‌کند. اگر می‌خواهید درک بصری کاملی از حرکت نقدینگی داشته باشید حتما به Blockpour سربزنید.

۱۱. توکن آنلاکس (Token_Unlocks)

سایت Token_Unlocks جزییات و جدول زمانی باز‌شدن دوره قفل توکن‌ها و واگذاری آن‌ها به افراد تیم، سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر و مشارکت‌کننده‌ها را نشان می‌دهد. هدف از این نوع ارائه، آگاهی‌بخشی نسبت به هرگونه افزایش احتمالی عرضه توکن‌ و جلوگیری از گیرافتادن کاربر در دام دامپ قیمت است. تیم توسعه‌دهنده Token_Unlocks اخیرا داشبورد قابل تنظیمی را برای ردیابی و آنالیز استیک (سپرده‌های) اتر (ETH) ایجاد کرده‌اند.

۱۲. فلیپ‌ساید (Flipside)

فلیپ‌ساید تقریبا شبیه پلتفرم Dune ابزاری برای ساخت ابزارهای تحلیلی مختلف است، اما کاربردهای زیادی دارد. مثلا در داشبورد مربوط به نهنگ‌ها (که توسط Deebs_DeFi ساخته شده است) می‌توانید فعالیت نهنگ‌های بازار ارز دیجیتال را دنبال کنید.

۱۳. لونار کراش (Lunar Crush)

لونار کراش یک پلتفرم شبکه اجتماعی جالب است که به کمک آن می‌توانید پروژه‌های ترند، توکن‌ها و پست سایت‌هایی مثل توییتر را پیدا کنید. این پلتفرم یک ابزار مفید برای اطلاع از اخبار و رویدادهای جدید و پیدا کردن پروژه‌های پرطرفدار است.

۱۴. کایبر سواپ (Kyber swap)

کایبر سواپ یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است، اما بخشی دارد که توکن‌های ترند و توکن‌هایی را که پتانسیل رشد دارند به شما نشان می‌دهد. این سرویس را از این لینک می‌توانید مشاهده کنید.

۱۵. دکس اسکرینر (Dexscreener)

بسیاری از کاربران از پلتفرم دکس اسکرینر برای پیدا کردن پروژه‌هایی که ارزش بازار کوچک دارند، استفاده می‌کنند. بخش New Pairs در این پلتفرم یک ابزار مفید است که به‌کمک آن می‌توانید پروژه‌های کوچک، اما پرریسک مثل میم‌کوین‌های جدید را پیدا کنید. دقت کنید که پروژه‌های معرفی شده در این بخش ریسک بالایی دارند.

۱۶. توکن متریکس (Token Metrics)

توکن متریکس یک ابزار تحلیل داده است که دید جامعی از بازار ارز دیجیتال را به شما ارائه می‌دهد. در این پلتفرم می‌توانید داده‌های مربوط به جزئی‌ترین مباحث بازار مثل مقایسه روند بیت کوین با آلت سیزن را پیدا کنید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • چطور ترندهای بازار کریپتو را شناسایی کنیم؟
  یکی از راه‌های شناسایی ترندهای بازار کریپتو استفاده از ابزارهای تحلیلی برای آنالیز کیف پول‌ها، میزان کارمزدها، حجم معاملات، میزان عرضه و تقاضا و تحرکات نهنگ‌ها است.
 • بهترین سایت‌های تحلیلی رایگان برای آنالیز بازار کریپتو کدامند؟
  از این سایت‌ها می‌توان به Dexscreener، Token_Unlocks، DuneAnalytics، Artemis، ArkhamIntel و DefiLlama اشاره کرد.

سخن پایانی

سرمایه‌گذاری موفق در بازار کریپتو به خودی خود حاصل نمی‌شود و وابسته به رعایت یک سری پیش‌نیازها است. به طور مثال باید پروژه مناسب و زمان مناسبی را برای ورود انتخاب کرد؛ اما شناسایی ترندهای بازار و ورود پیش از دیگران، بدون ابزارهای تحلیلی امکان‌‌پذیر نیست. طبق رشته توییت یکی از کاربران توییتر ۱۶ ابزار رایگان تحلیلی را معرفی کردیم که به درک بهتر شما نسبت به بازار کمک می‌کنند. نظر شما در مورد داده‌ها و داشبوردهای این سایت‌ها چیست؟ کدام یک در اولویت شما قرار دارند؟  

منبع
twitter.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا